Volksbund Deutsche Kriegsgraberfiirsorge geeft onjuiste informatie PEEL EN MAAS Ook gemeenteraad gaat akkoord met nota uitgangspunten mestverwerking ZIET U DE BUI OOK AL HANGEN? VERSLEIJEN OIRLO 4 Voorlichtingsbrief doet geschiedenis geweld aan fl.350.— tot II.450- subsidie! Muizenverhaal PEEL EN MAAS wm Min of meer bij toeval kreeg onze redaktie deze week een brief in handen, die normalerwijze wordt uitgereikt aan bezoekers van het Duitse kerkhof te Ysselsteyn. In de ze brief wordt nog wat tekst en uit leg gegeven over het kerkhof en de bezoekers erop gewezen dat zij een financiële bijdrage kunnen leveren aan het behoud en onderhoud van dit kerkhof. Een klein zinnetje in die brief omvat echter een grote onwaarheid: 'Auch diesen Friedhof hat der Volksbund im Auftrag und mit Un- terstützung der Bundesregierung angelegt'. Een zinnetje dat bij veel Nederlanders, die zich met bloed, Ézweet en tranen hebben ingezet Ivoor de realisering van dit kerkhof, fajn zal doen. Kapitein Timmer- finans, die van dit kerkhof zijn le venswerk heeft gemaakt was bitter gestemd by het horen van de in houd van die brief. Hij sprak tegen over ons de hoop uit dat de Volks bund deze toch wel pijnlijke fout op een korrekte wijze zal herstellen. Burgemeester Defesche was ver baasd. 'Deze zinsnede strookt niet met de feitelijke historische gege vens', aldus dhr. Defesche, die er vanuit gaat dat dit een onbewust gemaakte fout is. Toch zal de ge meente aan de Volksbund fur Kriegsgraberfiirsorge" een brief schrijven waarin op deze foutieve zin wordt geattendeerd èn er zal om een aktie hierop gevraagd worden. Omdat veel bezoekers uit Oost- Duitsland nu pas de gelegenheid hebben om het graf van een familie lid te kunnen bezoeken, waardoor de belangstelling voor het kerkhof in Ysselsteyn groot is, is het o.i. noodzakelijk dat zij een juiste weerspiegeling van de geschiedenis van dit kerkhof krijgen. Hieruit blijkt dat de Staat der Nederlanden vele miljoenen guldens heeft geïn vesteerd in deze laatste rustplaats van 31.598 Duitse oorlogsslacht offers. HIJ DEE MEESTER IS.. De conventie van Geneve bepaalt dat hij die meester is van het slag veld, de zorg heeft voor de doden. Zo begroeven de Engelsen, de geval len Duitse soldaten op de Hiept, zoals ze dat overal deden waar ge vochten was. De Amerikanen be groeven de in hun strijdgebied gevallen Duitsers in Margraten, naast hun eigen doden. Iben de de finitieve wapenstilstand kwam wil den de Engelsen, Canadezen en Amerikanen wel de zorg voor hun eigen doden bij zich houden, maar schoven, terecht overigens, de zorg voor de Duitse gevallenen op de Ne derlanders. De Nederlanders wisten hiermee niet goed raad om dat men met dit alles te weinig er varing had. Men besloot aanvankelijk in Ne derland te komen tot drié Duitse begraafplaatsen. Dat bleek nogal wat moeilijkheden op te leveren. De Amerikanen wilden voor die ver- huisklus Duitse krijgsgevangenen inzetten, maar dat betekende dat men bij die begraafplaatsen ook ge vangenkampen moest hebben. Om dat men die begraafplaats in het oosten van het land wilde hebben bleef er maar één mogelijkheid over, namelijk Ysselsteyn. Hier was een kamp aanwezig (het voormalige Arbeidskamp en gevangenis in de bezettingstijd), en hier was een vrij groot terrein beschikbaar. In augus tus 1946 begon men te onderhan delen met de gemeente Ven ray, die aan het ministerie van Oorlog het onontgonnen gebied bij de Paarde- kop verkocht voor twee en een hal ve cent per vierkante meter. OPBOUW Ysselsteyn werd dus en eerste en enige Duitse soldatenkerkhof in Ne derland. Het kerkhof werd aange legd met de tekeningen van het Amerikaanse kerkhof in Margra ten. Die plannen werden door inzet van enkele bulldozers in grove trek ken gerealiseerd. Dit betekende dat toegangswegen en paden waren Castenrayseweg 14 - Tel. 04787-1941 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 Nr. 44 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Straks komt hij weer: de gasrekening! Door de golfcrisis schieten de energieprijzen omhoog. Daarom is het moment aangebroken voor de ver vanging van Uw cv-ketel door een Hoog Rendement (HR)-ketel. Ook al zou de crisis vandaag voorbij zijn. Neem vandaag nog contact met ons op voor een vrijblijvend advies gemaakt. Bestek en tekeningen werden door de Amerikanen ach tergelaten. De Gravendienst van het Nederlandse leger was toch blij met de hulp en de plannen van de Ame rikanen. De Amerikanen wilden vooral op korte termyn de by hun begraaf plaats in Margraten begraven lig gende Duitsers naar Ysselsteyn overbrengen. De ouderen onder ons weten nog maar al te goed dat vanaf oktober 1946 zware Amerikaanse wagens vol met doodskisten hun dagelijkse tocht van Margraten naar Ven ray begonnen. Meer dan 3000 gevalle nen werden op die manier naar Ys selsteyn overgebracht. Ze werden door Duitse krijgsgevangenen die in 'Margraten gelegerd waren, opge graven en in kisten, gelegd. In Ys selsteyn werderi de kisten door hier gelegen Duitse krijgsgevange nen uitgepakt en begraven. Dat in de bocht in de Langstraat bij het Witte Huis een kist van de vrachtauto viel en de stoffelijke resten op de straat terecht kwamen weten ouderen zich nog wel te her inneren. Ook heeft een van de hier geleger de Duitse krijgsgevangenen zo'n leeg gemaakte kist gebruikt om zich buiten het kamp te smokke len. Hij het zich in die lege kist naar Margraten vervoeren en kneep er toen tussenuit. Zo was hij eerder dan gepland in zijn Heimat. NEDERLANDS BEHEER In 1948 was het uit met de ge bruikmaking van. de Duitse krygs- gevangenen en moest Nederland het maar zelf opknappen. Men schakelde daarbij de mensen van de Mijnopruimingsdienst in, die langzaam maar zeker zonder werk kwamen te zitten. Zodoende werd in 1948 de toen le luitenant L.J. Timmermans, hoofd van het Duits soldatenkerkhof. De Amerikanen hadden voor wat hun aandeel betreft, gezorgd voor een behoorlijke administratie. Maar de situatie was dusdanig dat men de poorten niet open durfde te stellen om nabestaanden een be zoek te laten brengen aan dit kerkhof. De niet ontgonnen Paardekop bleek bovendien als begraafplaats minder geschikt. Bij de minste re genval stonden grote stukken on der water. Boomaanplantingen gingen kapot omdat de wortels niet door de harde bodem konden. Er was een verbod om Duitse kruisen te plaatsen en moest een bepaald nummer toch aan het graf worden toegevoegd. Vooral in de weken dat er zo'n 300 stoffelyke resten wer den aangevoerd was dat een hele klus. Alles moest worden afgewik keld in een paar barakken, die men pro deo gekregen had, maar waarin geen elektrisch licht was. Het water moest worden gehaald by de Zuivel fabriek in Venray. Tben luitenant Timmermans op eigen gezag een waterlossing ging graven om van die wateroverlast af te zijn, moest hy op het matje ko men bij de Generale Staf? Maar de sloot kwam er. Er mocht zelfs gras worden ingezaaid en er mochten kruisen worden aangebracht In juni 1952 ging het kerkhof open. Tben bleek dat met zeer pove re middelen door beheerder Tim mermans en zijn mannen enorm veel was bereikt. VOLKSBUND Intussen had de tyd wat scherpe kanten er vanaf geslepen en waren al goede kontakten gelegd met de Volksbund Deutsche Kriegsgraben- fürsorge die het beheer en onder houd had van andere Duitse solda- tenkerkhoven. Vanuit die organisa tie kreeg men in Ysselsteyn wel eens gelden die voor de verfraaiing gebruikt konden worden. Zo kon ook het Duitse bezoek in goede ba nen worden geleid. Meer dan 350.000 gulden per jaar kostte dat kerkhof de Staat der Ne derlanden. In tegenstelling tot veel andere Europese landen was nog steeds niet het beheer en onder houd in de handen van de genoem de Volksbund overgegeven. Neder land houdt zich in die dagen nog steeds aan de bepalingen van de Ge- neefse conventie, die de zorg over de graven aan de overwinnaar heeft toegedeeld. Die zorg bestaat niet op de eerste plaats in het keurig in het gelid opstellen van de kruisen, hoe indrukwekkend dat ook mag zijn, maar veeleer voor de identifikatie van de daar begravenen. De diénst identifikatie heeft het aantal onbe kenden, dikwijls met gebruikma king van de modernste middelen, kunnen terugbrengen van 6000 tot 4000. Het zou tot 1976 duren voordat de Nederlandse regering het sein op groen gaf en de overdracht van het Duits kerkhof aan de Volksbund kon plaatsvinden. Wij willen nog eens de woorden in herinnering brengen die de president van de Volksbund Deutsche Kriegsgraber fiirsorge toen uitsprak. Hiermee wordt duidelyk datgene weerlegd dat nu in de brief aan de bezoekers staat. Prof. dr. Willi Thiele dankte kapitein Timmermans die met zijn medewerkers het Duitse soldaten kerkhof sinds 1948 tot een prachtig verzorgd kerkhof had gemaakt. Hij roemde vooral de zorg waarmee hij het de nabestaanden heeft mogelijk gemaakt, om het graf van hun dier baren te bezoeken. Om die dank tot uitdrukking te brengen werd aan kapitein L.J. Timmermans de ver- dienstplaquette van de Volksbund uitgereikt 10 MILJOEN Een rekensommetje makende heeft de totstandkoming en het be heer en onderhoud in de loop van die ruim 30 jaar een bedrag gekost van ruim 10 mftjoen gulden. Verder hebben de inwoners van Ysselsteyn een groot aandeel gehad in de goe de Duits-Nederlandse relatie, door de rustige wijze waarop ze steeds de bezoekers tegemoet zijn gekomen. Dat nu de officiële beheersinstan tie met deze brief al datgene wat moeizaam is opgebouwd bewust of onbewust verzwijgt, doet de ge schiedenis geweld aan. Er zijn nog verschillende werkers van het eer ste uur die graven hebben gemaakt op dit kerkhof. Nu wordt gedaan alsof de Volksbund aanleg en on derhoud mogelijk heeft gemaakt, gesteund door gelden van de Duitse Bundesregierung. De verdienste van de Volksbund is zeker geweest dat de aanleg en verbetering van de diverse gebouwen en wegen is ge realiseerd, dat de entree is verbe terd en dat de 31.598 daar begraven liggende soldaten een nieuw kruis hebben gekregen. Ook is de plaats by het centrale kruis overzichtelij ker geworden. Dat de Volksbund daar een fiks bedrag in heeft geïn vesteerd staat vast, maar dat het beheer en onderhoud van dit kerk hof, door de Staat der Nederlanden, gedurende 28 jaar, hun geen geld heeft gekost Auto-embleem ontvreemd Weer werd aangifte gedaan van diefstal van een logo. Nu was het een Mercedesembleem van een aan de Mozartstraat geparkeerde ajito. U kunt nu namelijk dubbel voordeel halen. Uw energiekosten omlaag en een subsidie op de koop toe. Bijvoorbeeld een bedrag van f1.350— tot f1.450- subsidie per Kiddy HR(W). Begin nu met besparen. Iedere dag kost U geld. Wacht Uw volgende gasrekening niet af. Afgelopen dinsdag heeft de Ven- rayse gemeenteraad zich achter de nota uitgangspunten mestverwer king geschaard. Met uitzondering van de WD steunden alle frakties de nota. ondanks de lichte kritie ken die de diverse raadsfrakties hadden. De uitgangspuntennota mestverwerking geeft richtlijnen aan waarbinnen de verwezenlijking van een mestverwerkingsfabriek op Venrays grondgebied mogelijk moet zijn. Het college van b. en w. ging in het voorstel uit van een tweesporenbeleid. De mogelijkheid moet open zijn om op een indu strieterrein (Smakterheide) èn in het mestoverschotgebied een mest verwerkingsfabriek te bouwen. TEGEN Dat de WD tegen deze nota stem de, heeft niets te maken met het feit dat deze partij zich niet met de in houd van de nota kon verenigen, integendeel. Dhr. L. Janssen vond de door de gemeente gehanteerde uitgangspunten 'nogal wiedes'. De ze uitgangspunten zijn: prioriteit toekennen aan elke oplossing die by kan dragen tot het terugdringen van het mestoverschot; initiatieven dienen aan te stellen milieuhygië nische en planologische randvoor waarden te voldoen en initiatieven dienen reëel uitvoerbaar te zijn. De heer L. Janssen zag hier ech ter giaag een vierde punt aan toege voegd: mestverwerking dient zoveel mogelijk aan de bron (dus in het overschotgebied) te geschieden. Hij vond dit een logische aanvulling op de nota, mede omdat de coalititie- partners deze mening deelden. Volgens dhr. Janssen mag Smakter heide pas in beeld komen als een initiatief in het buitengebied niet te realiseren is. Wethouder Hoppenre(]s weigerde een vierde uitgangspunt aan de no ta toe te voegen. Zy, en het college, zyn van mening dat binnen deze uitgangspunten geen speel ruimtes gekreëerd kunnen worden. Als er straks lokaties aangewezen worden kunnen die speelruimtes tot pro blemen leiden. Een prioriteit stel len aan het buitengebied boven het industrieterrein wilde zij niet doen. Daarbij wees z(j op het proviciale en landelyke beleid, waarin mestver werking by voorkeur op een in dustrieterrein moet plaatsvinden. 'Als wy met deze nota bij de provin cie aankomen en we stellen het buitengebied boven het industrie terrein. wordt onze onderhande lingspositie om mestverwerking in het buitengebied te kunnen realise ren minder sterk. Daarom moeten beide mogelijkheden open blyven'. Dhr. Janssen was niet door de wethouder te overtuigen. Hy kon zich niet met de nota verenigen als een meerderheid van de raad vindt dat mestverwerking bij de bron moet plaatsvinden maar dat dat niet in de nota wordt opgenomen. VOORKEUR De overige partijen stonden wel achter de nota, maar wilden toch wel laten weten waar hun voorkeur naar uitging. Het CDA ziet verwer king by de bron inderdaad wel zit ten. 'Dit drukt de kosten enorm', aldus dhr. J. Janssen. Volgens hem wordt zo ook de mogelijkheid open gelaten om de mest via pijpleidin gen naar de fabriek te trans porteren. Dhr. A. Jansen van de PvdA liet de voors en tegens nog eens de re vue passeren. 'Omdat de mestver werking toch een subjektieve beleving is, konkludeert men al snel dat vestiging op Smakterheide lynrecht tegen de revitalisering van dat industrieterrein staat'. Vol gens Jansen zal mestverwerking pp Smakterheide toch een negatieve uitstraling hebben. Hy verzocht het college daarom om by provincie en rijk zoveel mogelyk de vestiging in het buitengebied te bepleiten. De fraktie V.d. Vorle ondersteun de de nota, in tegenstelling tot een duidelyk nee. tydens de commis sievergadering voor milieu. De frak tie blyft echter tegen grootschalige mestverwerking in het buitenge bied. 'Dat hoort op Smakterheide thuis', aldus dhr. Lemmens. Dhr. Den Brok (Samenwerking) kon zich op wat kleine details na wel met de nota verenigen. Zyn grootste zorg was echter dat er straks door dorpsraden of bewo ners, nadat lokaties zyn aangewe zen. geen of nauwelyks nog inspraak mogelyk zal zyn. De voor keur van zyn fraktie gaat echter steeds meer uit naar Smakterheide, het buitengebied niet uitsluitend. Wethouder Kersten kon die zorg wel wat wegnemen. 'De gemeente raad blyft by iedere lokatie het laat ste woord houden. Als er een initi atief is dan zullen de dorpsraden daar zeker by betrokken worden'. De wethouder wees bovendien op de mogelykheden om binnen de wet Ruimtelijke Ordening bezwa ren aan te tekenen tegen initia tieven. VERDER Het college van b. en w. kan nu verder gaan. Binnen deze uit gangspuntennota zal nu naar loka ties worden gezocht. Volgens wethouder Hoppenreys zal deze stap twee tot drie maanden duren. Begin 1991 zal de diskussie over mestverwerking dan weer worden opgepakt Met een grootse uitverkoop, eind vorige week, heeft de laatste gebruiker van het voormalig SL Elisabeth ziekenhuis dit monumentale p<ind verla ten. Hiermee is de weg vrijgemaakt voor de sloop van dit voor Venray toch wel historisch gebouw. In de loop van het volgend jaar zal de slopershamer zijn werk doen waardoor er plaats vrijkomt voor ruim 200 parkeerplaat sen, ten behoeve van het ziekenhuis. Er is nog een onderzoek geweest of het haalbaar zou zijn om het pand voor andere doeleinden te kunnen gebruiken. De kosten die met de ver bouw van het oude ziekenhuis gepaard zouden gaan, zijn dusdanig dat dit financieel onverantwoord is. Alleen dat gedeelte, wat vroeger de kinderaf deling was, blijft bestaan. Hierin is momenteel de bedrijfsgezondheids dienst gevestigd. Het nieuwe parlteerterrein zal direkt aansluiten aan de hoofdingang van ziekenhuis, die momenteel aangepast wordt Bezoekers en patiënten hoeven daardoor niet meer de Merseloseweg over te steken. In Oirlo en omgeving is het ver haal omtrent een onbekende mui zensoort die een goed leventje hebben in en nabij de kantine van het sportcomplex, bekend. Maar wat voor muizensoort het zou zyn kon niemand vertellen, ook niet de als muizenexperts bekendstaande inwoners van Oirlo. De muizen wa ren groter dan de normale muizen. De gemeenteiyke muizenexpert kwam er aan te pas en zelfs de hulp van de Landbouwuniversiteit Wage- ningen werd ingeroepen. De oplossing kan eindelijk wor den gegeven na de vangst van drie muizen. Door deskundigen kon worden vastgesteld dat het om zg. 'rel- muizen' gaat ook bekend als de 'zevenslaper'. Deze muizen komen wel in Zuid oost-Europa voor, maar zyn hier onbekend. Omdat ze niet op de lyst van bedreigde diersoor ten voorkomen, kunnen ze net als de bekende muizen worden gedood. Beweringen als zouden de in het AZC te Blitterswijck verblijvende asielzoekers deze muizen hebben meegebracht konden niet bewezen worden. elke week nieuws 60 medewerkers, waarmee Rank Xerox in Venray startte, zijn er nu nog 15 in diëtist Zij werden afgelo pen vrijdag in het zonnetje gezet Op de foto de vijftien jubilarissen met direkteur StoUman in hun midden. Het zijn (in willekeurige volgorde) de heren Van Geloven, Loenen, Van Ooi, Weys, Spinnewijn, Schippers, Van Grootel, Smits, Ma- rinus. Van den Brand, Luijpers, LinsSen, Noordijk, Grijmans en Peters. Deze maand viert Rank Xerox Venray feest Het is nl. 25 jaar gele den dat in Venray deze vestiging van kopieergigant Rank Xerox werd geopend. Dat gebeurde door de toenmalige Commissaris van de Koningin, De Rooy. Ter gelegenheid van dit feest is er op zaterdag 17 november een open dag voor alle personeelsleden van Rank Xerox. Organisatorisch was het onhaalbaar om het bedrijf voor iedereen open te stellen. Bovendien heeft men er bij Rank Xerox voor gekozen om bij de feestelijkheden het personeel zo veel mogelijk te be trekken. Vooruitlopend op deze open dag vond afgelopen vrijdag een feest avond plaats waarbij een groot aantal jubilarissen gehuldigd loer den. Naast veel Hite-jarige jubila rissen waren er ook nog mannen van het eerste uur. Van de ongeveer

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11