Acht panden geplaatst op de gemeentelijke monumentenlijst STOMERIJ PEEL EN MAAS RIOOL SERVICE Lijmpistool doorbraak van Venrayer H. Flapper in lijmen van baksteen BRAX Dubbele kampioenstitel voor Khalid Salhi Leunenaar boos over het aansluittarief op kabel 'N HEER VAN EENBROEK! I'. Belangstelling voor Venrays kinderkoor Jaarlijkse kollekte Prinses Beatrix Fonds Vrijwilligers op Nieuw Spraelaud RAEDTS Bomen goed onder dak 5^oXionstU/a.o^ Het college van b. en w. heeft besloten acht panden te plaatsen op de gemeentelijke monumentenlijst. Vier van deze panden, gelegen aan de Stationsweg^ waren op 8 septem ber jl. opgenomen in de route van de Open Monumentendag 'Van Sint Servaes tot Sint Petrus'. By de be schrijving van deze panden in het by die gelegenheid uitgegeven boefje werd al vermeld, dat zij door de monumentencommissie waren voorgedragen om op de gemeente- ïyke monumentenlijst te worden geplaatst. Het zijn de panden Sta tionsweg 10,12, 22, en 26 (zie teke ning). De andere vier panden zijn Eindstraat 8, Grotestraat 10 en 14 en Langstraat 43. STATIONSWEG 10 Het door de heer C. Janssen be woonde herenhuis, is gebouwd in 1895 en bestaat uit twee bouwlagen en is afgedekt met een zadeldak met wolfseind. Het metselwerk is van rode baksteen met tussenlagen van gele baksteen. In het midden van de voorgevel bevindt zich een dubbele voordeur met ijzeren hek werkjes. In de twee ramen met bo venlichten aan weerszijden, is glas in lood aangebracht. In de voorgevel is een grote trap gevel aangebracht met een ryke versiering van nissen, pinakel, pi laster, console e.d. Boven de ramen en voordeur bevinden zich gemet selde rondbogen van profielsteen en een segmentvulling van fraai siermetselwerk in verschillende kleuren. Het pand is bijzonder mooi door zyn prachtige gevel indeling en vooral door fraaie toe passing van de verschiUende materialen. STATIONSWEG 12 Dokter W. de Vocht woont in het herenhuis, dat aangebouwd is aan pand nr 10. Het is eveneens ge bouwd in 1895 met een verdieping en afgedekt door een zadeldak. Ook dit huis is gebouwd in rode baksteen, waartussen lagen van ge le baksteen. De schuine dakgedeel ten zyn gedekt met blauwe pannen. In de voorgevel staat een dubbele deur met twee ijzeren hekwerkjes met aan weerszijden een groot raam met gebogen bovendorpel. De dakgoot bestaat uit een geprofileerd houten boeiboord op houten conso les. Boven de voordeur is een uitste kend balkon met ijzeren hekwerk met daarboven een kleine topgevel met raam en een versiering in met selwerk. Opvallend aan dit pand is de fraaie onderverdeling van de STATIONSWEG 22 Oud-geneesheer-direkteur van het ziekenhuis Sj. de Jong is de be woner van het pand, dat omschre ven wordt als een fraai, vrijliggend groot herenhuis. Het werd in ca. 1895 gebouwd voor de sigarenfabri kant J. Aerts. Het bestaat uit twee bouwlagen en is afgedekt met een schilddak waarin zich aan de voor zijde een topgevel met een ronde afdekking bevindt Opzij een versie ring van krulornamenten. In het dak zijn twee kleine mooi gevorm de dakkapellen aangebracht. De ra men en de voordeur zijn voorzien van een gebogen bovendorpel. De borstwering onder de verdiepings- ramen is versierd met ronde, sterk geprofileerde kolommetjes. Aan de linkerzijde van het'gebouw is een erker aangebracht met daarboven een borstwering met gemetselde kantelen. STATIONSWEG 26 Architekt Jos Wielders uit Sit- tard, die ook het klooster Jerusa lem bouwde, is de bouwmeester van de fraaie vrijliggende woning, die in de crisisjaren (1931) werd ge bouwd. Het is opgetrokken in geel rode baksteen en het dak is met De Venrayse taekwondoka Khalid Salhi, lid van Oh-Do-Kwan Venray, heeft t(jdens de Nederlandse kam pioenschappen voor jeugd en juni oren te Houten, een dubbele Nederlandse titel weten te behalen. Op het onderdeel Tuis wist hy na- melyk tot 3 maal toe met de hoog ste cyfers te winnen. Tuis zyn een aantal hand- en voettechnieken in een vooraf vast gesteld patroon tegen een denk beeldige tegenstander. Het andere onderdeel was de Sparring waar hij een ware uitblin ker was. Zyn tegenstanders werden pp magistrale wijze door deze fan tastische taekwondoka uitge schakeld. Taekwon-Do vereniging Oh-Do- Kwan Venray is zeer gelukkig met deze kampioen, en feliciteert Kha lid met deze overwinningen en wenst hem nog veel sukses voor de toekomst. Wilt u meer weten of taekwon-do. De trainingstyden zijn 's maandags en donderdags van 19.00 tot 20.30 uur in gymzaal Brukske I. U kunt ook telefonisch informeren op op geven by sekretaris P. van Lin, tel. 04780-80611 (na 18.00 uur). Op de foto Khalid Salhi (met een vliegende trap) en zijn coach F. Jansbeken. rode pannen bedekt De voorgevel is markant door zijn steile topgevel, die links op ca. 3 meter hoogte be gint en rechts eindigt in een mas sief vooruitspringend blok ter hoogte van twee bouwlagen. Aan de rechterzyde bevindt zich een uit bouw van 2,5 meter hoogte, met daarin de enigszins terugliggende entree. Het gebouw valt op door zijn mooie hoofdvorm en door zyn afge wogen verdeling van ramen, deu ren en bloembak. FREULEKESHUUS Aan de Eindstraat staat 'Het Freu- lekeshuus', dat momenteel onder dak geeft aan het Geschied- en Oudheidkundig museum en vroe ger deel uitmaakte van het klooster Jerusalem. Het werd in 1860 ge bouwd door de vermaarde architekt P. Cuypers in zijn vroege periode. Vele jaren hebben hierin oudere pensionaires van Jerusalem (de freulekes) gewoond. Het gebouw heeft nog bekende belangrijke kenmerken van de ar chitekt, o.a. de ronde hoeken in de bovenlichten, de daklystversiering en de gestileerde gemetselde guir landes langs de ramen en deuren. De huidige achterkant is oorspron- kelijk de voorkant geweest, hetgeen te zien is in de fraaie, deels nog aan wezige, voordeuromlijsting. Daarbo ven is een nis voor de plaatsing van een beeld. Het St. Jozefbeeld zou hierin, volgens de monumenten commissie teruggeplaatst moeten worden. Rondom het huis zijn fraai gesmede sierankers aangebracht. Niet tot het monument behoort de later aangebouwde achterbouw, thans als expositieruimte van het museum in gebruik. Deze 'erker' werd door de gemeente aange bouwd ten behoeve van de laatste Jerusalem-Ursulinen, na de verbou wing van het voormalige klooster tot gemeentehuis. GROTESTRAAT 10 EN 14 Grotestraat 10 en 14 zijn de pan den op de hoek van het Schouten- straatje, die beiden uit de 2de helft van de 18de eeuw dateren. Op nr 10 is thans het Reisbureau Internatio nal gevestigd. De bovenverdieping van dit pand is nog geheel in zyn oude vorm. Aan de linkerkant is het aangebouwd aan nr 14, waarin Ariaens Schoenen is gevestigd. Bei de panden zijn van gelijke vorm en details en vormen samen een on verbrekelijk geheel en zyn beeldbe palend voor de Grotestraat. Pand nr 10 heeft een zadeldak en haaks daarop een grote trapgevel. De gevel is versierd met bogen boven de ra men, verdiepte muurvlakken, lise nes en consoles. Onder de houten geprofileerde goot bevindt zich een fries van geprofileerde consoles en lysten. In de topgevel zyn vyf sier lijk gesmede ankers aangebracht. Pand nr 14 heeft eveneens een ryk versierde topgevel. Boven de ra men bevinden zich bogen. In de boogvlakken zijn nog nauwelijks zichtbare engelenkoppen. LANGSTRAAT 43 Het door de dierenarts A. Breeuwsma bewoonde statige, vrij liggende herenhuis aan de Lang straat 43, werd ca. 1875 gebouwd door de bekende Venrayse familie Poels-Groenwold, die er een cicho- reibrandery had. Het achterliggen de bedrijfsgebouw werd in 1952 gesloopt en door een nieuw gedeel te vervangen, dat dus niet tot het monument wordt gerekend. In de voorgevel bevindt zich in het mid den een mooie brede voordeur met ijzeren hekwerkjes en een om lijsting van geprofileerd stuca- doorswerk. Het gebouw is in zijn geheel mooi van vorm en heeft ar- chitektonische en historische waarde. OVER DAK VAN AUTO GELOPEN Een inwoner hoorde voor z(jn wo ning aan de Akelei geluiden, die af komstig zouden kunnen zyn van zyn voor de woning geparkeerde personenauto. Toen hij ging kyken ontdekte hy dat over zyn auto was gelopen. Afdrukken van schoenzo len waren duidelijk herkenbaar. De eigenaar zit met een flinke schade. REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STOPPEN VERHUURTAPUTREINIGER REINIGEN VAN: KLEDING. (VLOER-) KLEDEN DEKENS. DEKBEDDEN. (VITRAGE-) GORDUNEN. TROUWJAPONNEN, (TUINSTOEL-) KUSSENS. TAPUTEN. STOMERIJ "veltum" DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 Nr. 42 HONDERDENELFDE JAARGANG De NCRV heeft, na Kerkepad, op nieuw belangstelling voor Venray getoond. Ditmaal komt de NCRV naar Venray toe om radio-opnames te maken van het kinder- en jeugd koor 'De Troubadourtjes' (v/h Vre- desklokjes). De opnames zuUen op vrijdag 26 oktober plaatsvinden in de St. Jozefkerk te Smakt. De belangstelling van de NCRV voor De Troubadourtjes komt niet zo maar uit de lucht vallen. Mevr. Stijbos, al vele jaren dirigente van dit koor legde al in 1986 kontakten met Marie-Cecile Moerdijk, verbon den aan deze omroep. Die kontak ten bleven en leidde ertoe dat mensen van de NCRV begin dit jaar eens kwamen luisteren naar De Troubadourtjes en hun repertoire. Dit repertoire bestaat uit bijbellied jes en kinderfietsjes, hieronder en kele liedjes, geschreven door mevr. Strybos. Deze auditie heeft dusda nige interesse gewekt dat de NCRV nu radio-opnames komt maken. Wanneer deze opnames uitgezon den worden is nog niet bekend. Mevr. Strybos vermoedt dat dit ver spreid zal gebeuren in diverse radi oprogramma's. Aan alle inwoners van de ge meente Venray. Heel erg blij en verrast door de alweer hogere op brengst van onze kollekte. Namens 80.000 gehandikapten willen wy, elke kontaktpersoon van de kerk dorpen en de 280 kollektanten en u, gulle gevers, met welke gift dan ook, heel hartelijk bedanken. De totaal opbrengst van 1990 was ƒ16.112,-, een meer-opbrengst van ƒ1.573,35. De opbrengst bedroeg: Venray-kom 9.360,09 Casten ray 356,35 Heide 492,05 Leunen 921,45 Merselo 810,25 Oirlo 658,55 Oostrum 1.067,36 Smakt 95,50 Veulen 383,00 Vredepeel 230,10 Ysselsteyn 1.737,40 Voor vragen: Namens eenieder de kontaktpersoon voor Venray: Lies van Bavel-van Nieuwenhoven, Albionstraat 9, 5809 AB Leunen, tel. 04780-82193. Ruim een jaar geleden is door het UW (Unie van Vrijwilligers) in het centrum voor zwakzinnigenzorg Nieuw Spraeland een ontmoetings ruimte geopend voor de bewoners. Drie echtparen gaan hier op zon dagmiddag bij toerbeurt deze men sen enige gezellige uren bezorgen met muziek, koffie, enz. De ontmoetingsruimte, gelegen aan de Wanssumseweg 14 te Oostrum heeft de naam 'De Koffie pot' gekregen en trekt hoe langer hoe meer bezoekers. De vrijwilli gers zyn zeer enthousiast en willen heel graag met dit werk doorgaan. Zy zoeken er echter nog enige echtparen bij, die dit dankbare werk ook willen doen. Degenen, die belangstelling heb ben voor dit vrijwilligerswerk, kun nen rustig komen kijken op zondag tussen 2 en 4 uur en een praatje maken met de aanwezige vrijwil ligers. Er kan ook telefonisch informatie ingewonnen worden bij: dhr. A. Ap pels, 83549 of dhr. G. van Dam, 85429. Zie ook advertentie in dit blad. Mgr. Hanssenstraat 57 5807 BB Oostrum-Venray Tel. 04780-81469 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het experiment in de Rouwkui- lenbossen nabij Ysselsteyn, heeft voor de bomen een gunstig resul taat. Twee jaar geleden werd een dakkonstruktie boven een gedeelte van het naaldbos bij de Rouwkuilen geplaatst. Alleen de kruin van de bomen bleef boven die konstruktie uitsteken. Voorlopige resultaten van dit onderzoek, naar het effekt van zure regen op de bossen, heb ben aangetoond dat deze konstruk tie de vitaliteit van de bomen ten goede komt. De dakkonstruktie vangt het re genwater op. Hiermee wordt voor komen dat zwavel en stikstof, die in de lucht en in het regenwater zit ten, in de bodem terecht komL De bomen worden gevoed met zuiver water, vrij van zwavel en stikstof. Behalve dat de vitaliteit van de bomen verbeterd is, is ook het grondwater in het onderzoeksge bied zuiverder geworden. Boven dien is een afname gekonstateerd van concentraties verzurende stof fen in de bovenste laag van de bodem. Het verzuringsonderzoek. dat ge daan wordt door onderzoekers van de Nijmeegse Universiteit, was ge pland tot medio 1991. Inmiddels is bekend geworden dat het onder zoek' met drie jaar verlengd zal worden. De heer H.A.J. Flapper, hoofd in novatie bij Nelissen Van Egteren Bouwgroep in Venray, heeft aan zyn uitvindingen van de laatste tijd een nieuwe toegevoegd. Het is een lym- pistool, waarmee bakstenen ge lijmd kunnen worden. Aan zijn uitvinding lag ten grondslag het feit, dat een baksteen als bouwma teriaal een goede prys/kwaliteit- verhouding heeft. Het verwerken van de baksteen is echter tweemaal duurder dan de steen zelf. Metselen en voegen is nl. een erg arbeidsin tensieve dus dure bezigheid. Nadat hem was gebleken, dat bakstenen goed gelijmd kunnen worden in plaats van gemetseld, ontwikkelde hij een lijmpistool voor de bouw. De Nederlandse Baksteenindustrie en het ministe rie van Economische Zaken hebben intussen ieder ƒ50.000,- beschik baar gesteld om de gebruiksmoge lijkheden van deze Venrayse vinding nader te onderzoeken. BEHANGERSPLAKSEL... In INFO (1990 2-zomer), het be- drijfsperiodiek van Nelissen Van Egteren Bouwgroep bv. heeft de heer Flapper zijn verhaal over het lijmen van bakstenen en het ont wikkelen van het daarbij nodige lijmpistool uitvoerig verteld. In 1985 verkondigde de heer Flapper tijdens een bijeenkomst van architekten zijn visie, dat de mortelvoeg het zwakke punt is bij een bakstenen muur. Hij demon streerde het lijmen van baksteen met behangersplak. Uiteraard kreeg hij toen de architekten over zich heen omdat naar hun mening het voegwerk onderdeel is van de architektonische kwaliteit van het metselwerk en zonder voegwerk is baksteen niet mooi. BARBECUETAFEL De heer Flapper bleef doorgaan met het onderzoeken van de inno- vatiemogelijkheden en bouwde thuis met cementgebonden tegel- lijm een barbecuetafel. Ondanks de grote hitte bij het barbecuen en de vorst in de winter, bleef de baksteenkonstruktie heel. Na dit geslaagde experiment nam zijn en thousiasme voor gelijmde bakste nen toe. Het volgende proefprojekt ■MsummmiKKDoa- FINEST QUALITY OROTESTRAAT M VEHRAV. TEL. 047M4U1*. was een toiletgebouw op het terrein van de Ned. Tberisten Kaïnpeerclub (NTKC) in St. Geertruid en de reak- ties begonnen al positiever te wor den. Het volgende punt was het ontwikkelen van een lijmpistool voor het lymen van de bakstenen. Na veel tegenslagen werd uiteinde lijk de oplossing gevonden. BOUW VAN KLIMTOREN De heer Flapper heeft intussen een belangrijk en geslaagd de- monstratieprojekt op zijn naam staan: een klimtoren in Maastricht voor de universiteit van Limburg ten behoeve van de Maastrichtse Studenten Alpenclub. Na het ge reedkomen daarvan konden de be vindingen als volgt worden samengevat De produktiviteit van de metselaar wordt met minstens 40% verhoogd bij het lijmen van bakstenen. Naast deze produktie- verhoging is de ergonomische en bio-meehanische belasting van de metselaar lager. Door de hogere produktiviteit zyn de kosten per vierkante meter muur lager. Daar naast is de konstruktiesterkte van de lijm tweemaal zo hoog dis een ge wone metselmortel. VERDERE ONTWIKKELING Om te verzekeren, dat het innova tieproces na dit sukses niet sitl valt. is een aantal afspraken gemaakt. De gezamenlijke steenindustrie zal de apparatuur voor het verwerken van de lym verder ontwikkelen. De baksteenindustrie gaat proberen het produktieproees te verbeteren om een meer maatvaste baksteen te kunnen produceren. De baksteen industrie zal verder nieuwe toepas singen zoeken voor het lymen van baksteen in de toekomst. En zo begint dan de doorbraak in het lijmen van baksteen in Venray. De heer L. Reintjes uit de Pastoor Strijkerstraat maakt zich al jaren lang flink boos over verschillen in de aansluitkosten op het net van de Venrayse kabeltelevisie. Hy pro beert nu zijn gelijk te krijgen met een brief aan de gemeenteraad, waarin hij een pleidooi houdt voor het invoeren van een zg. 'postzegel tarief waardoor iedereen dezelfde aansluitkosten betaalt Volgens deze brief zou Kabeltelevisie Venray in de kerkdorpen met gunstige tarie ven nieuwe abonnees lokken, ten koste van bestaande abonnees, die meer abonnementsgeld moeten betalen. Uit de uitvoerige brief aan de raad blijkt dat de heer Reintjes zich zeer tekortgedaan voelt door de KW. In 1981 was hy verplicht voor aanslui ting op een gemeenschappelijke antenne-inrichting in zyn nieuwe woning aan de Vullingsstraat ƒ858,- te betalen terwijl hy jaarlijks ƒ37,50 Na aanrijding doorgereden De politie verzoek ons de vol gende oproep voor getuigen te wil len plaatsen. Zondagmiddag vond op de krui sing Stationsweg-Oostsingel een botsing plaats tussen een donker bruine Volvo en een 23-jarige fiet ser. De fietser stak. nadat hy het groene licht had gekregen, de krui sing over. De bestuurder van de donkerbruine Volvo stopte niet voor het rode verkeerslicht en reed gewoon door met een botsing als ge volg. Ook nadat hy de botsing had veroorzaakt reed de chauffeur door, zodat zijn identiteit niet kon wor den vastgesteld. De fietser kwam ten val en liep schaafwonden en gekneusde ribben op. Hy kon maar een gedeelte van het kenteken aan de politie doorgeven. De politie hoopt nu dat. getuigen wel het ken teken hebben opgenomen en dit aan de politie kunnen doorgeven. moest betalen voor onderhoud en instandhouding van een systeem waarvan de kontraktperiode al voor de helft was verstreken. In 1985 kreeg hij de keuze uit drie moge lijkheden: restitutie van ƒ300,-, een beperkt abonnement tot 1991 of 23 maanden gratis abonnement op het komplete pakket zenders. Hij ging akkoord zij het met tegenzin met het beperkte abonnement en betaalt sindsdien ƒ37.50. In 1989 verkocht hij zyn woning aan de Vullingsstraat. De nieuwe eigenaar kon tegen betaling van voorrykosten en het volle abonne mentsgeld gebruikmaken van de zender van de KW. Bij het betrek ken van zijn nieuwe pand aan de Pastoor Strijkersstraat moest hy ƒ450,- aansluitkosten betalen. Waar de heer Reintjes zich boos over maakt is het feit, dat aanslui- ters in Ysselsteyn slechts ƒ177,- moeten betalen. Daarom stelt hij voor om iedereen, die meer dan ƒ177.- aan aansluitkosten heeft be taald. het verschil terug t« betalen ,en de toekomstige uitbreidingen, mits aan bepaalde vooiwaarden wordt voldaan, tegen dit bedrag te realiseren. In dit verband spreekt hij van 'gelijke monniken, gelyke kappen'. REAKTIE KTV De direkteur en het bestuur van KW zijn evenwel van mening, dat het voorstel van de heer Reintjes niet uitvoerbaar is. Het invoeren van een postzegeltarief (aansluit kosten voor iedereen geiyk) zou een flinke verhoging van het abonne mentsgeld tot gevolg hebben, waar door er niets meer overblijft van de gelijke kappen voor de gelyke mon niken. Overigens heeft de heer Reintjes destyds gekozen voor een beperkt abonnemenL waarmee hy de mogelijkheid van restitutie voor bij heeft laten gaan. De reaktie van het bestuur is dui delijk: Hoe vervelend het. voor de betrokkene ook is, we doen er niets aan. Punt

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9