STOMERIJ PEELËNMAAS Stadspark tussen kerk en gemeentehuis Gouden bruidspaar in Leunen EEN ÉCHT JACK! Lourdes-grot 3Straat Carillon Of VAN OORSCHOT M "veltum" PEEL EN MAAS Eindstraat Kerkpad gebruik tgelegenheid yelUnden ■alè grasveld zitgelegenheid qedenkplaat carillon beeldentuit loofgang fietsenstalling :ruldentuln J. /oetpad Op 12 oktober a.s. is het zo ver dat het gouden huwelijksfeest van het paar KEYSERS-KUSTERS kan wor den gevierd. Wegens familie omstandigheden moest dat twee maanden worden uitgesteld. Het gouden paar is dus langer ge trouwd. By dit gouden paar beginnen wij hun levensloop anders dan gewoon lijk, want als wy öoit bewondering hebben gekregen voor mensen met een handicap, dan hebben wy dat nu zeker. Met een stralende glim lacht vertelde de gouden bruid ons haar verhaal, in een invalidenwa- gen. Nadat by haar een ziekte werd gekonstateerd, vier jaar geleden? heeft ze vele, vele malen op de ope ratietafel gelegen en het ziekenhuis van binnen en buiten leren ken nen. Haar benen werden geampu teerd maar deze handicap wist ze te overwinnenTwant ze beredderd nog vanuit haar invalidenwagen het huishouden zo goed en zo kwaad zij kan. Ze is nog een fervent en aktief lid van de handwerkclub van de be jaarden in Leunen, gaat nog regel matig kienen en allen die met haar te maken hebben kunnen er geen verklaring voor geven, met welke opgewektheid zy haar dagen door brengt. Over haar handicap moch ten wij gewoon schryven en zeker niet zielig doen. Maar laten wij haar werkzaam le ven eens op de voet volgen. Dan blijkt dat ze in het net over de grens gelegen Asperden geboren is en dat ze Nederlandse ouders had die de Nederlandse nationaliteit boven al les stelden. Tben haar vader Duitser moest worden werd er naar Veulen verhuisd. De gouden bruid HAN KUSTERS (71) was toen 7 jaar oud. Naar de school ging zij de lange weg van de Drabbelsweg naar Leu nen. Nadat ze met goed gevolg daar het onderwijs had gevolgd werd ze op 12-jarige leeftijd al verhuurd bij de boeren. Haar eerste plaats was bij Grad Reijntjes aan de Lorbaan. Daar moest ze als jong meisje hard aanpakken. Dat bleek haar later goed van pas te komen. Ze bleef daar, met een korte onderbreking, tot aan het trouw. Dat was in 1940. Hoe gek het ook mag klinken, ze moesten eerder Duitsland verlaten omdat Hitier aan de macht kwam, maar in de oorlogsjaren waren het de Duitsers die in Veulen een kamp oprichtten en toen haar naaste bu ren werden. De eerste tien jaar woonden ze naast de steenfabriek van Schreurs in Veulen. Daarna verhuisden ze naar Leunen waar ze nu 40 jaar in de St. Catharinastraat wonen. On danks het groeiend gezin, waarvan 8 kinderen in leven bleven, wist ze nog aan te pakken. Jarenlang heeft ze in de kas en kwekerij van Come- lissen aan de Schei gewerkt en in de boomgaard appels geplukt Nee, voor hard aanpakken was ze niet bang. Wij schreven het reeds, 8 kinde ren die samen met 17 kleinkinde- Al dan niet gelyk lopend met de aktie voor een stadspark tus sen Grote Kerk en gemeente huis, mag men verwachten binnenkort nader geïnformeerd te worden over mogelijke plan nen om in de toren van de Pe trus Bandedkerk een carillon aan te brengen. Deken Buschman, die niets nalaat om de Peel-kathedraal zo wel exterieur als interieur te verfraaien, heeft zijn 'voelho rens' al eens uitgestoken b\j de bekende klokkengieters in Aarle-Rixtel. Die firma onder zoekt momenteel wat er moge lijk is. Allereerst wordt er aan gedacht de vier klokken welke in de Venrayse toren hangen, aktief bij een carillon te betrek ken. Hoeveel grote en kleine klokjes er verder nog nodig zijn, om een volwaardig carillon te vormen, is onderwerp van stu die. Vanzelfsprekend hangt een mogelijke verwezenlijking van deze plannen vooral af van de fi nanciële konsekwenties. Maar deken Buschman is wat dat betreft nogal optimistisch ge stemd... Hij rekent ongetwijfeld op de gulheid van zijn parochia nen, die hem ook bij 'de kerk in de steigers' niet in de steek lie ten; evenmin als by de aanschaf van de fraaie koperen kroon luchters in de kerk. Hij weet zich in ieder geval nu al bij zyn initiatief gesteund door een groep Venrayse middenstan ders. Van een imitatie-carillon wil de deken niets horen. Voor hem géén geluidsbandjes met luid sprekers in de galmgaten. Neen, wat dat betreft denkt de deken al aan 'echte' beiaardiers en hy sluit straks zelfs de mogelyk- heid tot muzikale opleiding van de jeugd aan zo'n Venrays caril lon niet uit... We zullen er ongetwijfeld nog wel meer over horen. ren en 1 achterkleinkind het gouden feest meemaken. Die dag, vrijdag 12 oktober, zal om 13.30 uur in de parochiekerk van Leunen een plechtige eucharistieviering wor den opgedragen. Dan zal het verde re feest worden gevierd in zaal Martens, waar iedereen van 18.30 tot 20.00 uur de gelegenheid zal krygen het- gouden paar hun gelu kwensen aan te bieden. De gouden bruidegom THEI KEY- SERS (75) is in Horst geboren. Hy doorliep daar ook de lagere school totdat ook hy op 12-jarige leeftijd verhuurd werd als boerenknecht voor het bedrag van 50 gulden voor een heel jaar. Kost en inwoning wa ren voor rekening van de boer. Als wy nu de verdere levensloop zou den moeten verhalen, dan hadden wij veel ruimte nodig. Wij willen volstaan met dat hij op verschillen de boerenbedrijven werkzaam was en niet bang was om meer te verdie nen al moest daar harder voor wor den aangepakt, zoals bunt steken of poesten, dat was hard en zwaar werk, maar verdiende goed. Ook heeft hij gewerkt als opper man bij het Leunse bouwbedrijf van Pijpers, en weer later als metse laar, want dat vak werd je als opper man geleerd. Maar er was meer te verdienen bij Janssen, bij het ma ken van mijnhouL Dat kappen ge beurde niet alleen in de Venrayse bossen maar ook in het Duitse grensgebied. Het buitenwerk had wel zijn charme maar meer zeker heid zou de industrie bieden en zo kwam hy bij Inalfa terecht. Dat duurde een jaar waarna de gouden bruidegom terug in de bouw ging o.a. by de firma Nelissen en de fir ma Arts in Merselo. Op 60-jarige leeftijd maakte een ziekte een einde aan zyn werken en kwam hij in de WAO terecht. Stilzit ten gaat hem,.echter moeilijk af. Zyn afleiding was örii op de vracht auto's van zyn zoons mee te rijden, maar liefst 6 van de 8 zoons zyn vrachtwagenchauffeur. Daardoor heeft hy vele landen van Europa als bijrijder bezocht en hij doet dat nog graag. Verder moet worden gezegd dat sinds zijn vrouw gehandicapt is, hy haar zoveel mogelijk helpt. Dat heb ben wij tijdens ons bezoek zelf kun nen vaststellen. Ondanks de handi cap van de gouden bruid gaat dit paar nog opgewekt door het leven en leven zij helemaal naar de gou den bruiloft toe. Grotestraat 73, Venrav Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss. Venray. GOEDE RAAD IN DE WIND GESLAGEN Op de Steegse Peelweg zag de poli tie een 22-jarige inwoner fietsen die geen verlichting voerde. Hij werd daarover aangesproken en verteld dat hij moest gaan lopen. Dat deed hy even en sprong toch maar weer op zijn fiets. De politie trof hem weer fietsende aan. Hy verklaarde geen zin in het lopen te hebben. Nu kreeg hij proces-verbaal inzake het fietsen zonder licht De politie konstateerde ook drankgebruik. Bij de blaastest rechtvaardigde dat niet alleen een rijverbod maar ook proces-verbaal inzake het rijden on der invloed. REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STOPPEN VERHUUR TAPUTREINIGER REINIGEN VAN: KLEDING. (VLOER-) KLEDENDEKENS. DEKBEDDEN. (VITRAGE) GORDUNEN. TROUWJAPONNEN. (TUINSTOEL-) KUSSENS, TAPUTEN. STOMERIJ De vroegere 'Lourdes-grot' op het terrein van het klooster 'Jerusa lem' is bij de na-oorlogse herbouw en de latere omvorming tot Scho lengemeenschap verdwenen. Ook op de terreinen van het St. Jozefklooster aan de Overloonse- weg bevindt zich een 'Lourdes-grot'. Nu ook dót klooster op de nomi natie staat om te worden afgebroken of op zyn minst een andere bestemming gaat krijgen mag men verwachten dat ook deze 'Lourdes-grot' van de aardbodem gaat verdwijnen... Nu men plannen heeft om tussen gemeentehuis (het voormalige 'Jerusalem') en de kerk een stadspark aan te leggen, is het misschien niet eens zo gek om ook eens te denken aan een herplaatsing van zo'n Lourdes-grot. In de ontwerpplannen, zoals ze er nu liggen, wordt natuurlijk over geen Lourdes-grot gesproken. Dat is begrijpelijk; de jongere genera tie heeft er geen weet van en nostalgisch-denken is voor hen nog vreemd- Zo wordt er in de voorliggende plannen óók geen rekening gehou den met een mogelijke herplaatsing van kruiswegstaties in de muur rond het voormalige kerkhof. Van de 'zeven-smarten-staties' die vroeger in de kerkhofmuur waren ingebouwd, zijn er slechts twee over. Deze twee (aan de achterkant van het pand Coenen) zijn een paar jaar geleden door de Werkgroep Kruisen en Kapellen gerestau reerd. Tben al was er sprake om de vijf andere staties her-op-te- richten. Die goede bedoelingen konden echter niet verwezenlijkt worden, omdat de Werkgroep daar geen geld voor beschikbaar had. Het herstel en het voortdurende onderhoud van de vele tientallen veldkruisen en kapellen moest voorgaan... UUNUbHUAli 4 UKIOUbH 1990 Nr. 4Q HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Ruim een maand nadat een Ven- 1 rayse initiatiefgroep het plan presenteerde, om tussen de Grote Kerk en het gemeentehuis een Stadspark te kreëren, hebben die- Si zelfde initiatiefnemers met enkele Si andere, daadwerkelijk geïnteres seerden, de koppen bij elkaar gestoken, om de reakties op hun plannen samen te vatten. POSITIEF De plannen, zo blijkt, zijn positief ontvangen, zowel door de burgery tals dooi- degenen die het straks voor het zeggen hebben, ni. de ge meenterad ende.overheid. De ge meente met name is maar wat bly, dat hier een partikulier initiatief haar een taaie uit handen wil ne men. Een taak, waarvoor de ge meente voorhands geen geld beschikbaar heeft Maar ook deken Buschman met zijn Kerkbestuur kunnen de plannen alleen maar toejuichen. Zoals het voormalige kerkhof er nu by blyft liggen, 'heeft geen pas'. Veel meer dan een doorsteek van gemeentehuis naar Grote Markt en een uitlaatplaats voor honden, is het kerk'hof niet. Alles wat daarin verbetering kan brengen mag op de steun van de ken Buschman rekenen. bewoners. Immers de vele tiental len flats welke in het centrum gerealiseerd zijn, worden voor namelijk bewoond door oudere echtparen. En niet te vergeten de herbouw van het St. Joris-kwartier (het voormalige Wit-Desselke): ook hier worden voornamelijk wonin gen gerealiseerd voor bejaarden. Een in de nabijheid gelegen stads park met veel openbaar groen, zal dan ook een welkome rekreatieve funktie krijgen. Ttemeer ook, omdat de vanoudsher prachtige tuin van het voormalige klooster Jerusalem (nu gemeentehuis) in dat Stadspark wordt opgenomen en dus eindelijk voor het publiek ontsloten worden. PROBLEMEN Wie de uitvoerige plantekenin gen van tuinarchitekt Fr. Ruyten bekijkt, wordt ongetwijfeld enthou siast en vraagt zich wellicht af: 'Jon gens, waar wachten jullie op? begin er maar mee...' Maar zó eenvoudig is dat allemaal niet. We praten nog niet eens over de centen, want zo'n plan verwezenlijken kost nogal wat. De initiatiefnemers rekenen daar bij echter op een aantal subsidië rende instanties en instellingen, die 'de kop' voor hun rekening moe ten nemen. Het niet te verwaarloze restant zal echter uit de burgerij moeten komen en men verwacht juist daar, vanwege de verfraaiing van het Venrayse centrum, gulle bijdragen. Waar men zich méér zorgen over maakt, zijn de obstakels die over wonnen moeten worden. Er zijn ten gemeentehuize nogal wat plan nen gemaakt voor de ontwikkeling van Venrayse stadskern. Plannen, welke veelal nog op behandeling en venvezenlyking wachten. Om maar een enkel voorbeeld te noemen: het verkeerscirculatieplan. Wellicht nog einde dit jaar komt dat plan aan de orde en dat kan mogelijk ook van invloed zyn op een te ver wezenlijken stadspark. Een ander obstakel ligt al jaren in de ijskast, hóewei het de laatste tyd in de diskussies weer de kop om hoog steekt. Wé bedoelen hier de plannen voor een Noord-Thngent. Ook dót plan zou mogelijk weer bespreekbaar worden bij de behan deling van het verkeerscircula tieplan. NOORD-TANGENT Einde zestiger jaren speelde de aanleg van een verbindingsweg, vanaf de Stationsweg via het ge meenteterrein en liet kerkhof naar de Bonte Koestraat en Hoender straat een belanrijke (politieke) rol. Hoewel de verhuizing van het kerk hof naar de nieuwe begraafplaats Boschhuizen destijds geschiedde onder het argument dat er op het kerkhof plaatsgebrek zou komen, was de voornaamste aanleiding tot die verhuizing ongetwijfeld de mo gely ke aanleg van genoemde ver bindingsweg, de zogenaamde Noord-lhngent. De gemeenteraad werd het er niet over eens, en men besloot de plan nen in de ijskast te leggen wel licht zouden ze na verloop van een aantal jaren weer ontdooid kunnen worden. Of dat tydstip waarop de plannen van een Noord-Thngent tot ontdooi en gebracht worden nü is aange broken, kan geen zinnig mens zeggen. Maar men moet er toch wel eventjes rekening mee houden wanneer men ter plekke een Stadspark wil ontwerpen. Intussen is op het tracé van die Noord-Thngent een definitieve par keerplaats (links van het gemeente huis) verwezenlijkt en men mag niet verwachten dat deze of een vol gende gemeenteraad een dergelijk kostbaar stukje grond weer een an dere bestemming gaat geven. KERKPAD Ook al komt er geen Noord- Thngent het toekomstige Stadspark doorsnijden, toch zit en blijft men zitten met de oeroude 'doorsteek* in dat gebied: het Kerkpad. Als een kleine eri smalle Noord-Thngent vormt het een voet- en fietsverbin- ding van de Raadhuisstraat naar de Eindstraat. Aan een kant gemar keerd door een lage kerkhofmuur, aan de andere kant toornt een ruim twee meter hoge muur boven de voetganger of fietser uit Het is dui delijk dat die hoge muur afgebro ken moet worden, tot op gelijke hoogte van de kerkhofmuur wil er van enige ontsluiting van het Je- rusalemgebied sprake zijn. Beter nog zou het zijn, wanneer beide muren werden afgebroken... Maar dat zal wel tot de onmogelijkheden behoren... Nog vrij recent is er sprake ge weest, om vanaf het parkeerterrein naast het gemeentehuis een door verbinding te maken naar het westelyk deel van het Kerkpad, wat uitmondt op de Eindstraat. Dit zou voor vele automobilisten een aan merkelijke verkorting betekenen van hun weg naar bijvoorbeeld Mer selo of Overloon. Maar, omdat het Kerkpad vrij smal is en veel ge bruikt wordt door de schoolgaande en fietsende jeugd, heeft men van een dergelijk doorsteek afgezien. In feite zou dan toch nog een Noord- Tangent gekreëerd worden ook al is het een erg smalle... CENTRAAL GRASVELD Vanwege het Kerkpad, dat het toe komstige Stadspark doorsnijdt tus sen 't voormalige kerkhof en de jerusalem-tuin, heeft tuinarchiiek- tuur Fr. Ruyten enkele 'doorbra ken' gepland, waardoor men van het ene gedeelte over het Kerkpad heen in het andere gedeelte van het Stadspark kan komen. Vanaf de kerk gebeurt dat o.m. over het centrale grasveld heen. Dat grasveld zou gebruikt moeten wor den voor speciale manifestaties. Genoemd werden o.a. de Taptoe, Jumping Venray en ander sportivi- teiten, maar dat sluit het gebruik als zonneweide helemaal niet uit. Wel is het de bedoeling dat het grasveld omzoomd wordt door ver schillende zitbanken, om een aan genaam verpozen mogelyk te maken. Dat het géén uitlaatweide voor honden moet worden, behoeft geen betoog... Een andere verbi- nidngsweg van kerkhof naar Jeru salem-tuin gaat via een 'loofgang' over het parkeerterrein. ONDERHOUD Vanzelfsprekend vraagt zo'n Stadspark een vrij strak schema van onderhoud. Dat is wéér zo'n obstakel waar de initiatiefnemers mee geplaagd worden: wie gaat het onderhoud verzorgen? Normaliter zou men dat op de schouders schui ven van de gemeente. Het is per slot van rekening openbaar groen op ge meentelijke grond... Maar het ziet er naar uit, dat de gemeente die taak zal willen afschuiven. Géén geld en men heeft al moeten bezui nigen op het onderhoud van het openbaar groen elders in onze ge meente. En dat, ondanks dat de ge meente destyds, bij de ontruiming van het kerkhof, de verplichting op zich genomen heeft om het voor malige kerkhof te onderhouden... Hoe het ook zij: de initiatiefne mers verwachten dat zij een beroep zullen moeten doen op buurtbewo ners of op een vereniging van be jaarden, die het onderhoud willen verzorgen. BESTUUR Ook al vanwege de hierboven ge noemde problemen waannee de in itiatiefnemers gekonfronteerd zullen worden én vanwege hun re presentatieve vertegenwoordiging naar buiten, zal men nu eerstdaags overgaan tot de vorming van een bestuur. Er zullen nog een aantal ter zake deskundige personen be naderd worden, om een bestuurs- funktie te vervullen. Ook zal op de komende vergaderingen, waarin men hoopt de plannen gestalte te kunnen geven, een vertegenwoordi ger van de gemeente acte de presen ce geven. Ongetwijfeld zal de buitenwacht komend vooijaar de uitvoering van deze plannen kun nen beleven. uw weekblad Trouwens, men ziet ook echt wel een funktie in een stadspark 'rond Venrays machtige toren'. Veel groen is er in het centrum niet meer te vinden. Bovendien treedt een zeke re vergrijzing op van de centrum-

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11