Scholengemeenschap Jerusalem viert 75-jarig bestaansfeest PEEL EN MAAS Geruchten over toekomst van het St. Jozefklooster (W Flying Flies breekt clublokaal af Dorpsraden buigen zich over bevolkingsaantallen Programma 75 jaar 'Jerusalem' MARKT STAATSLOT Met de officiële opening van het nieuwe gebouw met 14 leslokalen, een kantine en enkele dienstruim ten op het terrein van 'Jerusalem' worden op zaterdag 6 oktober om 13.00 uur de feestelijkheden ge opend rond de viering van het 75-jarig bestaan van de Scholenge meenschap 'Jerusalem'. Op die dag recipieert het bestuur van 'Jerusa lem' tussen 13.00 en 15.00 uur, ter wijl vanaf 16.00 uur een grootse reünie wordt gehouden van oud leerlingen en oud-medewerk(st)ers. Tbt en met donderdag 11 oktober z\jn er tal van aktiviteiten voor de leerlingen, terwijl genodigden en belangstellenden van zaterdag 6 tot en met dinsdag 9 oktober twee ex posities kunnen bekijken. In( het kader van de feestviering wordt door de leerlingen geld ingezameld voor het adoptieprojekt 'Jerusalem bouwt voor een ander'. En die an der is een gezondheidscentrum in het Chileense dorp Culipran. ONDERWIJSINSTITUUT De slogan 'Jerusalem bestaat 75 jaar', die de scholengemeenschap gebruikt om de aandacht op dit it in feite niet. 'Jerusalem' ais onderwy sin king is^veel en ouder. Direkt na déTcomst in 1838 van de eerste acht zusters Ursulinen uit het Belgische Thildonck (bij Leu ven), werd in Venray met het geven van onderwijs begonnen aan vier internen van het pensionaat en aan een klas voor arme kinderen van Venray. Een jaar later werden een Franse school en een school voor kosteloos onderwijs geopend. In 1857 werden de lagere school voor meisjes (Normaalschool) en de be waarschool geopend. De Normaal school werd later Kweekschool, die in 1914 werd opgeheven. In dat jaar werd ook een MULO-school met twee vervolgklassen opgericht om meer tegemoet te komen aan de be hoeften van de Venrayse vrouwelij ke jeugd. In 1928 werd deze school omgezet in de MMS 'St Oda' (Mid delbare Meisjesschool). Wat nu wordt gevierd is het feit, dat 75 jaar geleden in Venray de oprichting van het Sint Angela Gymnasium tot stand kwam. Het was het eerste katholiek gymna sium voor meisjes in Nederland, dat op 15 september 1915 startte met de eerste klas van tien leer lingen. De 'Scholengemeenschap Jerusa lem' ontstond pas in 1968, toen bij de invoering van de Mammoetwet het gymnasium en de MMS samen de naam 'Jerusalem Katholieke Scholengemeenschap voor HAVO en Gymnasium kreeg waaraan in 1970 het Atheneum werd toe gevoegd. Beter is dus om te zeggen, dat de Scholengemeenschap Jerusalem dit jaar het feit viert, dat 75 jaar ge leden het Gymnasium Sint Angela werd opgericht (letterlijk) binnen de muren van het klooster Jerusa lem van de Zusters Ursulinen. VEEL VERANDERINGEN In de loop van 75 jaar is de school veranderd van een besloten in- temaatschool tót een open ge meenschap met een duidelijke streekfunktie. Kort na de tweede wereldoorlog telde de school nog ongeveer 175 leerlingen, waarvan er ongeveer 25 uit Venray kwamen (de 'externen'). In 1965 telde de school bijna 300 exterenen en van af die tijd liep het aantal internen terug. In 1969 werd de school ook open gesteld voor jongens en tien jaar la ter was van de 'meisjesschool' niets meer te merken. Thans telt de school meer dan 1000 leerlingen, ongeveer evenveel jongens als meisjes. In het begin van de zeventigerja ren trokken de zusters Ursulinen zich geleidelijk terug uit het onder wijs en het bestuur van de school werd door leken overgenomen. Op 13.00-15.00 uur: 16.00 uur: Zaterdag 6 oktober 13.00 uur: Officiële opening van de nieuwbouw door zuster Teresia, leerling van de school in de ja ren twintig maar ook docent geschiedenis in de jaren veertig en overste van het klooster in de jaren vijftig. Receptie in het nieuwe gebouw. Reünie van oud-leerlingen en -medewerk(st)ers en allerlei aktiviteiten in de school w.o. cabaret, musicerende oud-leerlingen, historische films en video-opnamen. Maandag 8 en dinsdag 9 oktober 'Werkschaduwprojekt'. Leerlingen van de 5e klas Gymnasium en Atheneum maken kennis met een aantal beroepen en funkties en 'scha duwen' een aantal funktionarissen. Dinsdag 9 oktober 16.00-17.00 uur: Concert door leerlingen en docenten van Jeru salem in dé kantine van het nieuwe gebouw. 18.00 uur: Filmfestival voor de leerlingen. Woensdag 10 oktober Leerlingendag, die begonnen wordt met een viering waarbij het adoptieprojekt centraal staat De Chileense zanger Gabriël Aguilera zal de viering opluisteren. By goed weer start een ballonvaart. 11.00-13.00 uur: Feestelyke evenementen op het terrein van de school. 14.00-17.00 uur: Tiener-Show. Ter afsluiting feestavond in café De Volle Maan. Donderdag 11'oktober Leerlingen-aktie om geld in te zamelen voor het adoptieprojekt: de bouw van een gezond heidscentrum in het Chileense dorp Culipran. Zaterdag 6 t/m dinsdag 9 oktober Ttentoontelling van interessant historisch mate riaal en foto's in het nieuwe gebouw. Expositie van werken van enkele beeldende kunstemaars, oud-leerlingen, w.o. Mies van Op- penraay, de maakster o.m. van de glas-in- loodramen in de burgerzaal (voormalige kapel van het klooster Jerusalem). De leerlingen kunnen deelnemen aan een fotowedstrijd. De foto's moeten betrekking hebben op de festiviteiten rond het jubileum. Tbr gelegenheid van het feest zal de hele school óp een foto worden Rector De Wit tussen zijn schalie-1 ren met op de achtergrond de pas I gereed gekomen nieuwbouw. 26 juni 1974 vond de officiële overdracht plaats van het klooster 'Jerusalem' aan de gemeente. Na verbouwing werd het gebouw ge meentehuis. De school die bezocht wordt zowel door katholiek als niet- katholieke kinderen, heeft de ka tholieke grondslag behouden. Jerusalem bouwt als school voort op een lange traditie van onderwys en opvoeding. Er is in 75 jaar heel veel veranderd in de wereld, en dus ook in de wereld van het onderwys. Het wezenlyke in de benadering van jonge mensen is voor Jerusa lem echter niet veranderd: in het testament van Sint Angela staat: 'Houdt ieder afzonderlyk in uw hart en in uw geest geprent, niet al leen hun namen, maar ook hun le vensomstandigheden, hun aanleg hun toestand, ieder zoals ze is'. Dit legaat is nog altijd geldig. HEDEN EN TOEKOMST Een school is geen eiland in de maatschappij. De jaren van groei van het aantal kinderen, van de de mocratisering van het zoeken naar nieuwe wegen op het gebied van vorming en opvoeding zyn ook aan Jerusalem niet ongemerkt voorby gegaan. Er zijn jaren geweest dat Je rusalem in de Jvuurlini' lag van de cGskussies over oncferwyskunciige vernieuwing en experimenten. Er zyn jaren geweest dat onrust bin nen de school ertoe leidde dat ouders en leerlingen zich van de school afwendden. Inmiddels is de school in rustiger vaarwater terecht gekomen. Er wordt binnen de school op een evenwichtige manier aandacht besteed aan onderwys en vorming. Aan de moeilijkste opdracht voor een school het scheppen van evenwicht tussen een goed leerkli maat en een goed sociaal klimaat wordt elke dag gewerkt De school heeft de laatste jaren erg veel gedaan aan de verhoging van de kwaliteit van de onderwijs ruimtes. De twee centrale gebou wen zijn volledig gerenoveerd en van moderne faciliteiten voorzien. Met de opening van het nieuwe ge bouw in oktober, zal zijn bereikt dat de school op eigen terrein beschikt over een goede akkommodatie. De oude noodgebouwen zyn gesloopt en het oude en onderkomen ge bouw van het St. Jozefklooster is verlaten. De enige wens, die nog moet worden vervuld is de verbete ring van de akkommodatie voor li chamelijke oefening. NIEUWE PERIODE De school is klaar a^oor een nieu we periode in de geschiedenis van het onderwys. Het is te verwachten dat binnen enkele jaren het voort gezet onderwys een herstrukture- ring zal ondergaan. By de invoering van de basisvorming zal Jerusalem werken aan samenwerking met an dere scholen. Binnen die samen werking zal Jerusalem haar eigen verworvenheden en haar eigen cul tuur zoveel mogelyk trachten te be waren. Zelfbewust zal de school deelnemen aan besprekingen over de vorming van een gezamenlijk bestuur en over de oprichting van samenwerkingsverbanden tussen de scholen. De komende jaren zal de overheid meer bevoegdheden toekennen aan scholen. De scholen zullen meer mogelijkheden krygen voor een eigen inrichting van het onderwys. Ook deze ontwikkelingen worden door de school tegemoet getreden vanuit een zelfbewuste houding. BEWONER WERD WAKKER Een bewoner van de Kempweg werd wakker omdat hy gestommel hoorde in zyn woonkamer. Hij ging kyken en werd met een hem onbe kende man gekonfronteerd. Hij wil de de inbreker overmeesteren, maar dat lukte niet Die wist door een sprong door de glas-in-lood raam te ontkomen. Tbegang had hy verkregen door forcering van de achterdeur. Er werd niets ont vreemd. Hoewel de politie snel ter plaatse was kon ook zy de inbreker, waarvan een signalement bekend is, niet meer achterhalen. BIJ CHR.JANSEN AAN DE GROTE IS EEN MISSCHIEN EEN VERMOGEN WAARD ju Janse Slgarenhuis Chr. Jansen Grote Markt DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 Nr. 39 HONDERDENELFDE JAARGANG Beluisteraars van politiescanner grijpen schennispleger Zondagmiddag kwam er bij de po litie een melding binnen dat op de zandvlakte van het Vlakwaterter rein een schennispleger in aktie was geweest (in het politiejargon wordt een schennispleger als 'pot- loodventer' aangemerkt) die aan drie jonge meisjes van 12 en 14 jaar zyn geslachtsdeel zou hebben ge toond. De zandvlakte wordt be grenst tussen de Kempweg en de Hoopweg, daar waar ook de tennis- hal en het zwembad tussen liggen. De politie kon die zondagmiddag omstreeks half drie met meer man schappen dan normaal de zoekak- tie starten omdat om drie uur de aflossing van de morgendienst begint De drie meisjes waren vergezeld van twee neefles van 6 en 4 jaar maar raakten niet in paniek en konden aan de politie een goed sig nalement doorgeven. Op de parkeerplaats bij het zwem bad werd een personenauto aange troffen waarby geen bestuurder te vinden was. Volgens het kenteken behoorde die auto aan een 39-jarige inwoner van Boxmeer. De man had zich in de loop der jaren vele malen schuldig gemaakt aan schennisple- gingen en was daarvoor ook veroor deeld. Hij was zelfs voor die 'ziekte' in behandeling geweest. Maar niet alleen de politie was op grootscheepse wijze aan het onder zoek begonnen. Ook luisteraars van de politieradio, middels hun scan ner ook wel scannerboys genoemd, hadden een en ander meegekre gen. Zy gingen eveneens naar het Vlakwatergebied om een te kijkje nemen. Zy kwamen uit by de ge parkeerde personenauto van de in woner van Boxmeer. De politie verzocht de 'scannerboys' vriende lijk de parkeerplaats te verlaten omdat de bestuurder anders niet naar zyn auto zou terugkeren. Dat deden ze,\Tn&ar ze deden rpeer, want ze bleven rondrijden in de hoop toch de man te vinden, want ook zy hadden het signalement meegekregen. Omstreeks 4 uur zagen twee scan nerboys op de Kiekweg de aan het signalement voldoenende persoon lopen. Hoewel die op de loop ging lukte het hen toch de man aan te houden en af te leveren op het poli tiebureau. Tijdens het verhoor be kende hij zijn geslachtsdeel aan de meisjes te hebben getoond en ook dat hy zich in het verleden vele ma len had schuldig gemaakt aan dat soort schennisplegen. De laatste 3 jaar had hy, met hulp van de daar voor in aanmerking komende in stantie, zijn gevoelens weten te beperken. Zondagmiddag had hy die kontrole verloren. Hij bekende zich schuldig te voelen. Na te zyn voorgeleid aan de hulp officier van justitie werd hij later, met de mededeling dat proces verbaal zal worden opgemaakt, huiswaarts gezonden. Geruchten als zou hy betrokken zijn geweest by soortgelijke schen- nisplegery in Venray werd door de woordvoerder van de politie ont kent omdat daar geen enkel aanwij zing voor zou bestaan. De Venrayse politie heeft alle lof voor de wijze waarop de scanner boys medewerking hebben gegeven aan die aanhouding, zeker voor de wijze waarop ze zich aan de aanwij zingen van de politie hebben ge houden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het bestuur en echtgenoten van de dansgroep 'de Hakkespits' brachten donderdag 20 september een bezoek aan het gemeentehuis. Doel van dit be zoek was de overhandiging van het geschenk aan burgemeester Defesche. Een geschenk dat zij luid den meegekregen van Spyros MargeUis, burge meester van Lefkada, Griekenland. Het geschenk was in de vorm van een legpen ning, met de afbeelding van Pegasos (gevleugeld paard). Een symbolische voorstelling voor culture le zaken, zoals zang, dans, vers en muziek. Na de officiële aanbieding hadden de Hakkespit- sers nog 'n gezellig onderonsje met de burgerva der, die zeer geïnteresseerd was in hun Griekenlandreis. In het Venrayse geruchtencircuit is van alles te horen over mogelijke bestemmingen van het voormalige St. Jozefklooster, dat op een even tuele nieuwe bestemming wacht na het vertrek van de Zusters van de Goddelyke Voorzienigheid. Zo is te beluisteren, dat het bestuur vhn de Stichting Muziekschool zijn oog heeft laten vallen op de gebouwen van het voormalige klooster aan de Overloonseweg. Het voormalige raadhuis aan de Grote Markt, waar in nu de Muziekschool is gehuis vest, zóu dan het onderdak guppen worden voor het Venra^s Museum en dé' VVV. Een ancTer 'gerucht is, dat de Muziekschool gaat verhuizen naar het gebouw aan de Juliansin- gel, waarin nu het Arbeidsbureau is gevestigd maar straks de nieuw bouw tegenover de LTS gaat be trekken. By al die geruchten blykt de wens de vader van de gedachten te zyn. Inderdaad heeft de heer P. Kienhuis, voorzitter van het Stich tingsbestuur van de Muziekschool kontakt gehad met de heer L. Nelis- sen, in wiens handen de toekomst van het St Jozefklooster namens de zusters is gelegd. De heer Kienhuis deelde ons desgevraagd mede, dat zyn hart warm liep toen hy de ge bouwen bekeek. Maar hij durft hierover geen voorstel aan de ge meente te doen omdat hy met de beste wil van de wereld niet weet hoe hij de verbouwing voor een be drag van twee tot drie mifjoen spits moet krijgen. Om dan nog maar niet te denken aan de exploitatie kosten. Dat alles zal moeten passen binnen de subsidieregelingen van de gemeente Venray met haar Artikel-12 status... De eventuele bestemming van het gebouw van het GAB aan de Julia- nasingel tot Muziekschool biedt volgens de heer Kienhuis geen oplossing voor het ruimtegebrek, waarmee de Muziekschool kampt. 'De school heeft het kritisch punt waar het ruimte betreft bereikt' al dus de heer Kienhuis, die naarstig op zoek is naar een goede aula. waar de leerlingen kunnen musice ren. Omdat het volgens hem een goede zaak zou zyn culturele objek- ten in het dagelijks leven te betrek ken, denkt hij voorzichtig aan de burgerzaal in het raadhuis en even tueel de Veltumse kapel. Ook de heer J. Gootzen, voorzitter van de Stichting tot beheer van het Venrays Museum 'Het Freulekes- huus', heeft het gerucht gehoord. Qua ligging en ruimte zou het oude raadhuis uitstekend kunnen die nen als museum, omdat het Freule- keshuus intussen ook te klein is geworden. 'Maar wat wil een ge meentel (jk museum van een Artikel-12 gemeente?' vraagt hy zich in alle nuchterheid af. Intussen staan de gebouwen van het St. Jozefklooster, hét GAB aan de Julianasingel en het oude raad huis wel in het middelpunt van de belangstelling. Volgens de geruch ten 'zouden de aanbiedingen bin nenvallen'. Vooral het oude raadhuis zou een 'gewild en attrak- tief objekt' zyn. niet alleen in de culturele, maar. ook in de commer ciële sfeer. Zo zou een' horeca ondernemer belangstelling voor dit gebouw hebben, althans volgens de geruchten. Dick Min, de Flying Manager van de Venrayse VW meent, dat een oude uitspraak van hem een eigen leven is gaan leiden by de geruch ten, die thans de ronde doen. By de opening van het VW-kantoor in de Oude Latijnse school heeft hy de vrome wens geuit nog eenmaal te willen verhuizen, maar dan wel naar het voormalige raadhuis. Eventueel zou dat kunnen, samen met het museum. 'Als we ooit ver trekken is het oude raadhuis de enige plaats' zegt hy ook nu, maar intussen weet hy, dat dat nog ja-a-aren kan duren... ROTTERDAMSE POLITIE HAD GEEN TIJD Een inwoner van Venray wilde, volgens de voorschriften, bij de Rot terdamse politie aangifte doen van diefstal op het vliegveld Zestienho ven. Daar was in zijn op de parkeer plaats geparkeerde personenauto ingebroken en voor een waarde van 1.000,- aan goederen ontvreemd. De Rotterdamse politie had echter geen tyd om die aangifte op te ne men en vèrzocht de Venraynaar de aangifte te doen by de politie in zyn woonplaats. Vraag van de Venrayer ...is de Rotterdamse politie dan geen vriend en helper meer... De Venrayse politie nam de aangifte in ieder geval wel op. Om erger te voorkomen, zal Fiets- crossclub Flying Flies hun clublo kaal naby de crossbaan gaan afbreken. Dit lokaal, op de hoek Kempweg-Hardeweg is het laatste half jaar dusdanig doelwit gewor den van vandalisme, dat de schade aan dit gebouwtje is opgelopen tot ongeveer 8.000 gulden. Om nog te redden wat er te redden valt (en dat is nog maar heel weinig), zal tot af braak worden overgegaan. Dit is besloten nadat een afvaardiging van de club maandag jl. overleg heeft gehad met wethouder Dries- sen. Samen heeft men de situatie besproken en ook ter plekke bekeken. Het clublokaal van Flying Flies staat nu zo'n anderhalf jaar by de crossbaan. Leden van de vereniging en ouders hebben dit lokaal geheel zelfstandig vanuit Boxmeer naar Venray overgebracht en hier veel tyd en werk ingestoken. Dit jaar is het lokaal echter het slachtoffer van vandalisme geworden. Met de regel maat van de klok werden vernielin gen aan en in het gebouw gepleegd, dit tot grote teleurstelling van ouders, crossers en bestuur. Geble ken is echter dat dit vandalisme in dit gebied moeilijk te bestrijden is. Omdat het lokaal zo afgelegen ligt is sociale kontrole niet mogelyk. Het aanbrengen van een omheining is zeer kostbaar en zal naar alle waar schijnlijkheid geen oplossing bieden. Uit het overleg tussen wethouder Driessen en de bestuursleden De Bruyn en V.d. Bungelaar is naar vo ren gekomen dat de club niet afwij zend staat tegenover verhuizing. Dit zou mogelyk zyn als de gemeente raad besluit om over te gaan op een herindeling van het Vlakwaterge bied. Fietscross en andere rekrea- tieve bezigheden zouden dan meer by elkaar en dichter b(j het zwem bad geplaatst kunnen worden. Wel wil de vereniging dan een goed xcKiblokaal met een kantine. Voorlo pig zal de vereniging, door de af- f braak, een stapje terug doen. De dorpsraden van de Venrayse kerkdorpen, verenigd in het dorps- radenoverleg, komen a.s. maandag in het gemeenschapshuis te Leu nen bijeen. De afgevaardigden van de dorpen zullen zich onder meer gaan buigen over het verloop van de bevolking in de dorpen. Vooral in de kleine dorpen is een daling van het aantal inwoners te zien. De ge gevens die de dorpsraden daarby hanteren zijn afkomstig van de pro vincie en gaat tot 1 januari 1989. Daling van het aantal inwoners is het grootst in Vredepeel. In 1985 woonden daar nog 287 mensen, op 1 januari 1989 nog maar 251. Een daling van 14%. aldus de cijfers van de provincie. Inmiddels heeft er in Vredepeel wel een stijging van het aantal inwoners voorgedaan. Op 1 juli van dit jaar telde Vredepeel 264 inwoners. In Smakt konstateerden de dorpsraden een daling van 214 in woners in 1985 naar 201 inwoners op 1 januari 1989. Een daling van 6%. Ook hier is echter het inwo nersaantal weer gestegen tot 209 op 1 juli 1990. Anders ligt het in Yfeulen. Daar daalde het inwonersaantal van 523 op 1 januari 1985 naar 505 op 1 ja nuari 1989 (-3%). Deze daling heeft zich in Veulen doorgezet. Op 1 juli 1990 telde Veulen nog 'slechts' 486 inwoner. Ook Oostrum kende een daling, nl. 3%, van 2093 naar 2037 inwo ners. Oostrum heeft zich echter het laatste anderhalfjaar op dit peil ge handhaafd. In de overige kerkdorpen is het inwonersaantal tussen 1 januari 1985 en 1 januari 1989 vry stabiel en konden geen noemenswaardige veranderingen worden aangetoond. In de periode tussen 1 januari 1989 en 1 juli 1990 vallen alleen Oirlo en Heide op. Oirlo noteert in anderhalf jaar 24 inwoners meer. Heide daar entegen zakte van 545 inwoners naar 532. Dhr. Philipsen, voorzitter van het dorpsradenoverleg relateert de in wonersdaling aan de geringe wo ningbouw. Er is volgens hem in die periode wel gebouwd in die dorpen, mmaar nog niet'voldoende om het inwonersaantal op peil te houden. Wil men de dalende tendens een halt toeroepen, dan zullen er meer woningen gebouwd moeten wor den, is de mening van Philipsen. Philipsen is zich daarby terdege van bewust dat woningbouw in be paalde dorpen niet meer mogelyk is of op korte termijn niet meer mo gelijk is. Volgens Philipsen wordt er door de dorpsraden dan ook reik halzend uitgekeken naar de nota Kerkdorpen van de gemeente. Die zou eigenlijk dit najaar gereedko men maar dat is inmiddels ver schoven naar het voorjaar. HET WAS .ANDERS In ons bericht dat zondagmiddag op de kruising Langeweg-Hoender- straat een botsing had plaatsgevon den tussen twee personenauto's is ongewild een onjuiste voorstelling van de oorzaak gegeven. Een 22-jarig Venrayse bestuurder verleende geen voorrang aan een 28-jarige uit Overloon afkomstige bestuurder. Uit het onderzoek bleek dat de uit Overloon afkomsti ge bestuurder, en niet de uit Venray afkomstige bestuurder, zodanig al cohol had genuttigd dat h(j de be kende proeven moest ondergaan. Naast een proces-verbaal inzake het rijden onder invloed, werd hem ook een rijverbod van 3 uur op gelegd. I

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11