Werkgroep Filmvorming Venray presenteert programma 1990-'91 PEEL EN MAAS Stationair draaiende historische motoren: een bijzondere hobby mm Stijlvolle herdenking op Engels kerkhof WAO fcï VAN SOESÏ Wereldwinkel Venray DONDERDAGAVOND JJ5- GEOPEND Werkgroep 'Honger Hoeft Niet' pleit voor 'Max Havelaar koffie' Aetaovend Veldeke Venray, meuge wij öw verzuke? irf1 Ingezonden PEEL EN MAAS In het 27-ste jaar van haar be staan biedt onze Werkgroep u we derom een serie films aan, die tot de beste selektie behoort, die mo menteel is samen te stellen. Idealisme en maatschappelijke betrokkenheid, twee deugden van de jaren zestig en zeventig, zijn in de filmerij van tegenwoordig ver te zoeken. Stichtende boodschappen zijn niet meer in zwang. Onder het motto: 'De enige zekerheid is dat er geen zekerheden zijn', zouden de moderne filmmakers zich meer be kommeren om vorm en stijl dan om inhoud. Maar juist nu er zoveel minderwaardige opgedirkte rom mel op de filmmarkt verschijnt, blijven wij zoeken naar films met kwaliteiten zowel naar vorm als naar inhoud. Daarbij blijven we streven naar variatie in ons pro gramma. Hoe blijven we ons kostbare kul- tuurgoed bewaken tegen alle winst bejag en reklame-zucht in? In Venray probeert Werkgroep Film vorming in samenwerking met de bioscoopdirektie daar nog steeds wat aan te doen en zoekt in de puin hoop naar nog wat moois, dat de moeite van een filmbezoek waard is. Gelukkig mag de abonnemen tenserie C voor volwassenen zich de laatste jaren weer verheugen in een stijgende belangstelling. Vorig jaar werden er ruim 300 abonne menten afgenomen. Dat mag ook wel, want de programma's zijn dat ten volle waard en slechts bij de gratie van een bevredigend ver koopcijfer kunnen we blijven pro beren dergelijke films naar Venray te halen. Het seizoen wordt geopend op 1,2 en 3 oktober met de film CINEMA PARADISO. Terugblik op die goeie ouwe bios. Weemoed verpakt in schitterende beelden. Italiaanse fil merij op z'n best, bekroond met Oscar voor beste buitenlandse pro- duktie 1990. A DRY WHITE SEASON (5, 6 en 7 november). Indrukwekkende film tegen de apartheid in Z. Afrika. Felle aanklacht vol nobele bedoelin gen. Sterke rolbezetting met o.a. Marlon Brando en Donald Suther land. LA PETITE VOLEUSE (10, 11 en 12 december). Sympathiek verhaal over 16-jarig meisje. Spannend, ver makelijk, ontroerend. Weer zo'n ju weeltje uit de Franse cinema. WHEN HARRY MET SALLY (14, 15 en 16 januari). Mannen en vrouwen kunnen nooit gewoon vrienden zijn; de sex zit altyd in de weg. Spitse relatie-komedie. Lief, speels, hartveroverend. MYSTERY TRAIN (18, 19 en 20 februari). Heerlijke verhalen vol humor en weemoed in drieluik vari regisseur Jim Jarmusch. Perfekte filmstijl en voortreffelijk came rawerk. DREAMS (25, 26 en 27 maart). Het testament van de 81-jarige Ja panse meester-cineast Akira Kuro sawa. Wijze lessen verpakt in een schoonheid, die zeldzaam is in de hele filmhistorie. 1 Ook voor de schooljeugd staat weer heel wat op stapel. Vooral Se rie B voor de jeugd van 16 jaar en ouder is van uitzonderlijke kwali teit Er zijn enkele films bij, die hun première in Venray reeds heb ben gehad, maar die nog eens extra voor onze oudere jeugd voor een bijzonder lage entree-prijs worden vertoond. Bovendien hebben deze films een vormende waarde, te meer daar ze vergezeld gaan van kritische inleidingen, die op de aangesloten scholen worden ver spreid. De volgende films zijn reeds voor Serie B vastgelegd: PRETTY WOMAN. De grote suk- sesfilm van deze zomer. Een rijke man pikt arm meisje van de straat. Hartveroverend - vol romantiek en humor. THE HUNT FOR RED OCTOBER. Spannende, groots opgezette thril ler over de adembenemende jacht op een Russische onderzeeboot DEAD POETS SOCIETY. Knappe film over een idealistische leraar op een middelbare school; geliefd bij zijn leerlingen, gehaat door colle ga's. Rijk aan inhoud, prachtig spel, indrukwekkend. Nog drie nader te bepalen films, die worden gekozen uit het nieuwste en beste wat komend halfjaar in de Nederlandse biosko- pen verschijnt. De eventuele 6e film kan tegen sterk gereduceerde prijs bezocht worden. Tenslotte is er nog de jeugdserie A voor de leeftijden van 12 jaar en ouder. Ook hier vinden we een ge varieerd en zeer aantrekkelijk pro gramma. 48 HOURS. Eddy Murphy en Nick Nolte in hun nieuwe glansrol len. Een film boordevol sensatie en schaterlach. beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 Nr. 38 HONDERDENELFDE JAARGANG TREASURE ISLAND. Groots op gezette avonturenfilm over zeero vers. Schatgraven op een mooi eiland met veel gevechten en veel mooie plaatjes. BACK TOT THE FUTURE UI. Per tijdmachine naar het Wilde Wes ten'. Derde en laatste sukses-reis door de tyd. Volop spanning en sensatie. Dan komen er in de loop van het filmseizoen nog vijf gloednieuwe films bij. Men heeft dus een ruime keuze van 5 films uit 8. Goed, goed koop en op geschikte tijden voor de jeugd, na afloop van de school tijden. Laten we de goede films in ere houden, want hun produktie wordt steeds meer bedreigd door de com mercie, die zich richt op de sensa tiezucht van het jonge kijkersvolkje dat met video opgroeit. Samen met z'n allen een goede film gaan zien in een zaal waar een goede projek- tie plaats heeft, dat is nog wat anders. Kaarten voor de series A en B zijn te koop b(j de kontaktpersonen op de scholen van voortgezet onder wijs te Venray e.o. Ook zijn kaarten verkrijgbaar aan de kassa van de Venrayse bioscoop, telkens voor de filmvoorstellingen. Werkgroep Filmvorming wenst allen veel filmplezier! Het moet worden gezegd dat de zondagmorgen op het Engels kerk hof aan de Hoènderstraat gehouden herdenkingsbijeenkomst niet al leen bij het gezelschap van de En gelse (invalide) bevrijders, maar ook b(j de vele aanwezige Venrayers, die de bevrijding bewust hebben mee gemaakt, een diepe indruk achter- het Dat kwam vooral door de sobere en indrukwekkende wijze •van het verloop van deze her denking. Diepe indruk maakte vooral de zeer gevoelvolle woorden, uit gesproken door leger-aalmoezenier majoor. Bartels.. 'Naamloos zijn de velen die aan het einde van de i Tweede Wereldoorlog de order kre gen, onze vrijheid, desnoods met geweld, af te dwingen. En dat nu zo- velen rusten onder het kruis op dit kerkhof, moet vooral juist nu, een reden te meer tot dankbaarheid zijn. Vooral om dat het door hen ge brachte offer niet tevergeefs is ge weest en dat wij nu in vrede kunnen leven.' Namens het gemeentebestuur sprak loco-burgemeester mevr. Hoppenreys-de Loo het 'In Memo- nam' uit Ook zij benadrukte dat juist de kruisen van de gevallenen ons nog dagelijks herinneren aan het zinloze van de oorlog. Dat de kruisen ons niet laten vergeten met welke angst en offers de vrijheid 46 jaar geleden is verkregen. Juist de solidariteit van de volkeren moet er voor zorgen dat hun offers niet te vergeefs zijn gebracht. Tbt de Engelse gasten sprak ze in dringend hoe welkom zij waren en w(j steeds dankbaar zullen blijven voor die gebrachte offers. Het mag gerust worden gezegd dat het de verdienste is dat de Bond van Wapenbroeders een groot werk zaam deel heeft gehad aan de her denking zoals die zondag in Venray werd gehouden. Met hulp van het Venrayse bedrijfsleven en vele par- tikulieren maakten zij het mogelijk dat bij die herdenkingen Engelse bevrijders of hun nabestaanden aanwezig konden zijn. Herdenkingen als zondag, zou den zeker niet slagen als er niet een fantastische medewerking kon wor den verkregen van plaatselijke mu ziekverenigingen, dit jaar de Koninklijke Harmonie Euterpe en het jongskoor 'Zangers van St De Britse oorlogsinvaliden waren, behalve bij de dodenherdenking, ook aanwezig op het Venrayse ge meentehuis, waar zij hartelijk ont- '.vangen werden. Frans'. Ook 'The Tast Post' en het Tteveille' op trompet, maakten die pe indruk, terwijl de plechtigheid werd besloten met het massaal meegezongen 'God Save the Queen' en het 'Wilhelmus'. De erewacht werd gevormd door de Royal British Legion Branch Eindhoven en de Bond van Wapen broeders afd. Gennep, Ospel, Venlo en Venray, Scoutinggroep de Peelspeurders en Kontakt Oud Ma riniers. Nadat de autoriteiten hun kran sen hadden gelegd bij het centrale kruis kregen velen de gelegenheid ook hun bloemen of kransen te leg gen bij het centrale kruis of aan het graf van een soldaat Bij die bloe menhulde escorteerden leden van de scoutinggroep de gakten. De Wereldwinkel Venray mocht zich verheugen in een brede be langstelling bij haar officiële opening op 8 september. De onder steuning, die de organisatie kreeg gaf blijk van het feit dat een Wereld winkel in Venray zeker bestaans recht heeft. Het advies van wethouder Dries- sen om na te gaan of een rijdende Wereldwinkel tot de mogelijklieden behoort wordt nu serieus bekeken. Als er mensen zijn, die de Wereld winkel daarbij kan helpen wordt gevraagd kontakt op te nemen met de kontaktpersoon mevr. M. van Ze- ben, tel. 11689. Maar niet alleen van politieke zij de wordt de Wereldwinkel on dersteund. De donateursaktie is ook een sukses. Voor een bedrag van minimaal ƒ5,- kunt u steunlid worden van de Wereldwinkel Ven ray. Hiervoor ontvangt u 2 keer per jaar informatie over het reilen en zeilen van de Wereldwinkel. Deze donateursaktie heeft nu een góede start gemaakt, maar kan zeker nog beter worden. Twyfel dus niet langer en on dersteun ook de Wereldwinkel, waardoor mensen in de derde we reld zelf kunnen zorgdragen voor een verbetering van hun situatie (gironummer 3464591 of bank nummer 15.39.78.465 t.n.v. Stich ting Wereldwinkel Venray). RESTARUANT IN DE KEULSCHE POT OVERLOON LET OP: Vanaf heden zijn wij ook op Onze nieuwe openingslijden zijn als volgt: Woensdag, donderdag, vrijdag, zaterdag is onze keuken geopend vanaf 17.00 uur. Zondags vanaf 14.00 uur. Voor reserveringen: Holthesedijk 2, 5825 JG Overloon, (na 16.00 uur) 04788-1774 In het kader van de landelijke ak- tieweek voor duurzame voedselpro- duktie 'Honger Hoeft Niet', organiseert de Werkgroep 'Honger Hoeft Niet Venray' een aantal ver schillende aktiviteiten. De Werk groep is als volgt samengesteld: Stichting Venray-Divinolandia, Werkgroep Mondiale Vorming, Stichting Wereldwinkel Venray, IK- VOS Venray. Dit jaar bestaat de aktie uit drie pro grammapunten: - Scholen werk: waarover meer in dit artikel; - een grote Informatie-bijeenkomst op vrijdag 12 oktober in het ge meentehuis, bestemd voor Ven rayse, grootverbruikers van koffie teneinde hen te motiveren over te schakelen op Max Havelaar koffie; - Venrayse koffie-shops worden dit jaar benaderd nadat ze verleden jaar met groot sukses meededen aan het schenken van Max Have laar koffie. Over te twee laatste aktiviteiten zult u de komende weken uitgebreid geïnformeerd worden. Deze week zijn reeds aktiviteiten op 9 basisscholen in Venray gestart, tw. de Landweert, de Vlaswei, de Foekepot, de Bongerd, het Groene- wold, de Keg, Dr. Poelsschool, de Meent Leunen en H. Maria Oirlo. Enkele maanden geleden werden alle basisscholen uitgenodigd mee te doen aan de aktie 'Honger Hoeft Niét'. De werkgroep kwam in kon takt met het Centrum voor Muncia- le Vorming te Alken in België. Hier heeft men een methode ontwikkeld om op een volstrekt nieuwe verras sende wyze rond de problematiek, zoals ontwikkelingssamenwerking. Derde Wereld, met kinderen te wer ken. Het belangrijkste uitgangs punt is daarbij de negatieve beeldvorming die er bij kinderen bestaat over die 'Derde Wereld' om te zetten in positieve nieuwsgie righeid. In totaal ziülen er 30 voorstellin gen gegeven worden van hun pro gramma: 'De wereld in een mand'. Zy maken hierbij gebruik van voor werpen gemaakt in en afkomstig uit derde wereldlanden. Dit bete kent dat op deze 9 basisscholen 1100 kinderen dit programma aan geboden krygen. De leerkrachten zullen zelf de vervolgaktiviteiten verzorgen. Op 6 oktober is er een manifesta tie van deze kinderen in het gemeentehuis. Hier zullen de .leer lingen van de deelnemende scho len datgene wat zij op school voorbereid c.q.A geipaakt hebben aan elkaar laten zien en horen. De werkgroep heeft ook enkele gasten uitgenodigd die een fantastisch pro gramma zullen brengen. De deelne mende scholen krijgen hier nog nader bericht van. Dit is het thema waaromheen voor de derde keer de Veldeke- eetavond wordt gehouden op vrij dag 12 oktober om 19.00 uur in zaal 'In den Engel' aan de Poststraat te Venray. Na het sukses van 'd'n Hazepae- per', twee jaar geleden en 'de kermenaaj-viziet' van het vorig jaar, verwacht Veldeke Venray, dat ook deze avond weer in de smaak zal vallen van leden en belangstellen den. Naast de herfstmaaltijd die lekker warm en goed verzorgd zal zijn, wordt deze avond opgeluisterd met muziek, zang en voordracht van de aanwezigen. De 'Venrodsen aovend' die on langs werd gehouden, heeft aange toond dat er veel en goed talent in onze vereniging aanwezig is. Ook deze avond zullen een aantal van deze artiesten optreden. Graag wil Veldeke Venray ook andere, die wil len optreden, de gelegenheid ge ven, zich aan te melden enwel bij Jo Martens-Hendricx, Oranjestraat 1, tel. 04780-81879. gaarne vóór 26 sept. a.s. Deze datum geldt ook voor de aanmeldingen voor deelname aan de maaltyd. De kosten voor deelname aan de maaltijd met het hele programma zyn ƒ21.50 p.p. Eventuele drankjes .zijn voor eigen rekening. De beta ling is vooraf op rekeningnummer 1589.71.002 bij de Rabobank WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Men kan gerust stellen dat hob by's uit de hand kunnen lopen en meer plaats in de woning kunnen gaan innemen dan eigenlijk verant woord is. De een verzamelt postzegels, de ander munten. Wij hebben in onze kolommen meerdere malen aan dacht geschonken aan de beleving van een hobby, zoals het maken van maquettes, het maken van molen, het verzamelen van medailles en het maken en hebben van poppen in aloude klederdracht Er blijken in Venray echter ook hobbyisten te zyn, die het groter aanpakken. De een verzamelt land bouwwerktuigen, de ander antieke auto's of motoren. Theo Pirlo woont in de Lucia- straat. Al vele jaren heeft hij als hobby het vinden en verzamelen van oude historische motoren, niet om op te rijden maar van die statio naire motoren die vroeger in de landbouw gebruikt werden. Die hobby lijkt in een eengezinswoning uit de hand te zijn gegroeid want er is bijna geen plekje dat niet benut wordt voor het weer in orde maken van die op-de-kop-getikte oude mo toren. De trots van dat aUes is een originele brandweerspuit uit 1934, fraai opgepoetst. Met veel koper is dit een juweeltje. De spuit trekt dan ook op braderieën, door Theo en Jeannie Pirlo regelmatig bezocht, veel bekijks. Recentelijk was de brandweerspuit nog te zien op het Venrayse straatfestival, maar ook op vele braderieën zoals de Boeren- mert in Hapert of op de grootse show van oude motoren en machi nes in Wanroy. Om die brandweer spuit die een veilige plaats in de woonkamer heeft naar buiten te krygen, moest er wel een en ander van de deuren gesloopt worden. Dat hebben Theo en Jeannie Pirlo er graag voor over. In de woonkamer staat nog een ander pronkstuk, een waterpomp, ongeschonden, zoals alleen de ouderen die nog kennen. Wij schreven het reeds; van bo ven tot onder staat het vol en al mag je dan in de VUT zijn, als je niet de hulp hebt van je vrouw, die dezelfde 'kick' blykt te hebbben, dan is zo'n hobby niet vol te houden. Denk maar eens aan alle plekjes, die zyn ingeruimd voor deze hobby. Overi gens kun je ten huize van de fami lie Pirlo eigenlijk goed zien hoe de mechanisatie in de landbouw zich in de laatste eeuw heeft voltrokken. De brandspuit van het merk Fla- der uit 1934, is bij kenners en hob byisten bekend als een pronkstuk en zou veel geld kunnen opbren gen. 'Maar die is voor geen geld te koop', aldus Theo Pirlo. Andere mo toren in huize Pirlo zijn: een vaste landbouwmotor; een Pilter uit 1922 1,5 pk met dubbel krukas; een Arnenco uit 1917; een motor Lister met vliegwiel waarmee gedorst werd, deze is wat jonger maar even fraai om te zien. De motoren worden dikwijls ont dekt op oude boerderijen waar een schoonmaak wordt gehouden. Het is juist de kick van Theo Pirlo om die motoren weer bedrijfsklaar te krijgen. Er worden ook wel eens motoren, die opgeknapt zyn, ver kocht om van dat geld weer andere motoren te kopen. In Venray alleen zyn zeker zo'n 20 hobbyisten die zich met het ver zamelen van grotere spullen bezig houden. Onder hen bestaan goede kontakten, daar waar geholpen kan worden doen ze dat ook. Er zyn in Nederland, zo wordt rfiu 0[ n - - 5 29nd, te betalen..Welke, urén? 'rd;pasW«r 0at«°rdtï. 4e .AA-** Schóplstr'aat38,58.01 BN VENRAY,Tel.: 0478Ó-1Ó24? aangenomen tienduizenden hobby isten en vele duizenden zyn aan gesloten bij een vereniging. Nu is men in Venray al langer zoekende naar een mogelijkheid om ook hier een afdeling op te richten maar tot op heden heeft nog. niemand het voortouw willen nemen omdat ze menen dat daar te veel tijd in gaat zitten en er te weinig tijd zal over blijven voor hun eigen hobby. Theo en Jeannie Pirlo hopen echter dat er toch een weg zal worden gevon den om zo'n vereniging van de grond te krygen. Hun grote wens is om alle in Veni^v gerestaureerde oude draaiend motorisch materiaal tentoon te stellen, in een vast mu seum of een andere mogelijkheid om die tentoonstelling van tyd tot tyd op te steUen. Juist omdat Venray zo nauw be trokken is geweest in de mechani satie in de landbouw is het de moeite waard om dit van de grond te krygen. By de familie Pirlo zagen wy nog verschillende oude motoren staan, die stulye by stukje nog de glans moeten krijgen zoals in hun glorie tijd. Omdat hier man en vrouw de zelfde hobby hebben, weten ze dit ook samen aan te pakken. Schoolmelk of... melk op school! Sinds enkele weken drinken de kinderen van 't Groenewold in Ven ray geen schoolmelk meer maar melk op school. Schoolmelk wordt gesubsidieerd door de EG met de bedoeling de melkoverschotten te rug te brengen. Deze subsidie gnnt voor een groot deel naar Campina en zit voornamelijk in verpakking, bezorging en de gratis levering op leenbasis van een koelbox. Deze melk zit echter in plastic wegwerp- bekefs met aluminium dekseltje en is by ons op school jaarlijks goed ✓oor een afvalberg van 8.000 bekers! Vandaar dat wij nu voortaan melk uit statiegeldflessen gebruiken. U weet wel die van Campina. Het geeft wel wat meer werk, maar we zorgen voor minder afval en minder over bodige verspilling van grondstof fen. Wat wil nu het geval? Campina wil haar koelbox terug. 'Geen schoolmelk meer? Dan ook geen koelbox! Afspraak is afspraak!' De heren hadden weliswaar begrip maar waren onverbiddelijk. Het schoolmelkcomité Nederland opgebeld. Een alleraardigste me vrouw had wel sympathie voor onze situatie, maar kon verder niets voor ons doen. Onze argumenten, dat we toch nog steeds meehelpen het overschot weg te werken en dat we dezelfde melk van dezelfde fabri kant blijven drinken en dat we het milieu dienen, zette helaas geen zo den aan de dyk. Vandaar dat we nu dan ook zon der koelbox en met een behoorlijke kater zitten, dat begrijpt u wel. Namens het team 't Groenewold Rein Verhoeven P.S. Als u nog een bruikbare koel kast/box voor ons heeft belt u dan even? Dsl. 04781-1723. elke week nieuws -I

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11