PEEL EN MAAS Straatfestival werd Venray Promotie van de eerste orde Parachutisten openen de feestweek van 'Red Caps' r Jonge Venrayse ondernemers verkopen auto's in de DDR Gemeente erkent ruimtegebrek in wijkcentrum 't Stekske Uitbreiding als er geld is... VAN OORSCHOT MODE Open dag bij 'De Berghaag' Gezinswandeling Ballonzuilbossen Venray Ludieke wraakaktie van mevr. Defesche Zoinerfestijn '90 in Castenray Zoals wy vorige week al bericht ten, zal de Iionk- en Softbalvereni- ging 'Red Caps' op zaterdag 15 september haar zilveren bestaans- feest vieren met een receptie van 19.30 tot 21.00 uur in de kantine van de Hockeyclub MHCV. Maar rond dit jubileum zijn nog diverse andere aktiviteiten gepland, die over een week zijn verspreid. De feestelijkheden worden op die zaterdag om 12.00 uur op een spek- takulaire wyze geopend, wanneer de parachutisten van het Bavaria Parateam geen onbekenden in Ven ray op het honkbal veld zul len landen. Het team stijgt met een eenmotorige Cessna op van het Bel gische vliegveld Sanicole. Gekleed in honkbaltenue zullen zij boven het sportpark 'De Wieën' afsprin gen. Voor en tijdens de sprongen zal de nodige informatie worden ge geven door een lid van het Pa rateam. TOERNOOIEN Op zaterdag 15 september zal oprichter Frans Vroomen het eerste toernooi voor de pupillen en aspi ranten (jeugd tussen 8 en 15 jaar) om 10.00 uur openen. Aan het pu- pillentoemooi wordt deelgenomen door TIW Survivors uit Diemen, MULO uit Helmond, Ennepetal Rac coons uit Duitsland en Red Caps Venray. Aan het aspirantentoemooi zal worden deelgenomen door: Country Hitters Doetinchem, TIW Survivors Diemen, Cardinals uit Oss en Red Caps Venray. Op zondag 16 september wordt het honkbal junioren- en rekrean- tentoemooi georganiseerd. Vanaf 10.00 uur zal de strijd bij de junio ren plaatsvinden tussen Haarlem Nicols uit Haarlem, NISC 71 uit Nij megen, Hithem uit Haarlem en Red Caps Venray. Aan het rekreanten- toemooi zal worden deelgenomen door Mustangs uit Venlo, MULO uit Helmond, HSCN uit Nuenen en Red Caps Venray. Op woensdag 19 september zal de officiëlé opening plaatsvinden van het eigen clubgebouw. Ttevens staat er voor deze avond een honkbal wedstrijd tussen de rekreanten (oud-honkballers) en de honkbal senioren op het programma. Dit zal in besloten kring worden gevierd. Zaterdag 22 en zondag 23 septem ber vindt er een groot Internatio naal toernooi plaats voor de honkbal- en softbalsenioren. Op zaterdag 22 september zal wet houder Driessen van sportzaken dit toernooi om 12.30 uur officieel ope nen. Op zondag 23 september zal MMSK St Petrus Banden om 12.30 uur een optreden verzorgen. De tegenstanders voor Red Caps Venray by de honkbal-senioren zijn: Zulpicher Eagels uit Duits land, Balck Roses uit Frankryk, Zonhoven uit België en Hildan Indi ans uit Duitsland. De tegenstanders voor de sorfbal-senioren zyn Tha- men uit Uithoorn, Ennepetal Rac coons uit Duitsland, Mortsel Stars uit België en Thiais uit Frankryk. Om gestalte te geven aan de suggestie van loethouder J. Driessen, dat de Wereldwinkel mobiel moest worden, plaatste de Wereldwinkel een kraam op straat om de aandacht op de prodnkten uit de Derde Wereld te vestigen. Bij de officiële opening van de Wereldwinkel werd zaterdag met een dona- teursaktie gestart, wélke een vervolg kreeg door middel van de kraam. Wethouder J. Driessen heeft zich maandag op de hoogte gesteld van het ruimtegebrek, dat met name de peuterspeelzaal en het jeugd- en jongerenwerk van Landweert heeft in het wykcentrum Landweert. De wethouder moest erkennen dat de vraag om uitbreiding zeer oprecht is, maar dat de gemeente op finan cieel gebied aan handen en voeten gebonden is vanwege haar Artikel 12-status. Uitbreiding van het wijkcentrum is alleen dan mogelijk, wanneer de inspekteur, die de minister moet adviseren over financiële uitgaven van de gemeente, hiervoor zijn toe stemming geeft. Het speet de wet houder, dat hij op dit moment dus niets kon zeggen over de termyn waarbinnen het ruimtegebrek in het wijkcentrum 't Stekske kan worden opgelost. De vrucht van het positieve ge sprek tussen de Stichting Peuter speelzaal 'De Blokkendoos', de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Landweert en de wethouder was. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 Nr. 37 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Alle minder vrolijke vooruitzich ten van Erwin Kroll ten spyt: het was zondag een stralende dag. Vliegtuigjes met reklameteksten cirkelden boven Venray. Als een van de eersten beklimmen wij de toren van de Grote Kerk en zien inderdaad by dit heldere weer de toren van Kevelaar. Op het Hense- niusplein staat mevrouw Defesche voor een handjevol mensen het Straatfestival te openen. Of liever gezegd: op haar eigen wyze laat ze het de CultuRooyers en de Zelfstan dige Ondernemers zelf doen. Het plein loopt geleidelijk aan vol, want op de hoek van de Leeuwstraat en de Merseloseweg schynt iets bijzonders aan de hand te zijn. Vier geheimzinnige wezens kruipen en rollen tergend lang zaam vanuit een schuilhuye naar een zandbak, waaromheen drie even geheimzinnige staketsels zijn opgericht Volgens het programma zyn het 'Gepen', wat dat ook zijn mogen. Het publiek is doodstil, griezelt van de levende proppen, die daar rondkruipen. Als na afloop van de act de enge cocons worden afgeworpen, blijkt tot ieders verras sing dat er vier jonge schoonheden hierin verscholen waren. Dan klinkt een enthousiast applaus. Het sein tevens om Ven rays centrum vol te laten lopen met kijkers en ko pers. Duizenden mensen lopen door de straten. Overal is het te doen. In de Grotestraat zit het mini- theater Orika Dabra. Doodrustig zit een zwart-wit geschminkte vrouw een 10 bij 10 cm. papiertje te vou wen. Zy vouwt en vouwt en je ziet een vis voorbijzwemmen. Zy wenkt een kind uit het publiek. Die mag het hébben. Op de Grote Markt, de Bleek en Schoolstraat staan overal de men sen te kijken en te klappen. Het straattheater leeft en draait op volle toeren. Beschilderde mensen doen iets tussen maïskolven en een hoop aarde. Niemand begrijpt het, maar iedereen kijkt gebiologeerd toe. 'Ik snap er niets van, maar het is wel bizar' is een reaktie uit het publiek. By de schouwburg proberen twee mooi opgetutte dames de aandacht van een ludieke* brandweerman te trekken: 'Oh brandweerman, oh brandweerman, u steekt mijn hart in vuur ën vlam'. Voor de apotheek St. Oda is een clown druk in de weer om kinde ren een draaiende schotel op een stok op één been te zetten. Glunde rende gezichten van ouders en kinderen. Piet Hermans staat er namens de Vrye Academie met een nepschut- ting van twaalf meter. Honderden kinderen mogen hun verflusten botvieren. Met een (gekregen) bok- kepootje vult hij de weinige overge bleven vlakken op. Een moeder met twee kinderen loopt voorby. 'Meug ik de folder mitnemen?' Op de Bleek inheemse muziek met trommels en fluitjes. De toe hoorders deinen mee. In een hoek je zit een gitarist voor een groot publike zomaar wat te zingen. By de Bonte Koe staat een vuurspuwer in middeleeuws kost uum grote vlammen te produceren. dat men gezamenlijk zal gaan wer ken aan de voorbereiding van de uitbreidingsplannen. Zodra hier voor geld vrijkomt, zal dan direkt met de uitvoering kunnen worden begonnen. Ook de Stichting Wykcentrum deed een belangrijke toezegging. Zy beloofde nu al met een aktie te zul len beginnen om in de wijk geld in te zamelen om straks by de uitvoe ring van de plannen een eigen fi nanciële bijdrage te kunnen leveren. 3h5 Dit najaar ruime in comfortabele en praktische vesten. Heerlijk warm draagbaar. Grotestraat 73. Venrav Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Na haar ludieke opening kreeg mevr. Defesche van de organisato ren een Straatfestival T-shirt aan geboden, dat zij direkt aantrok. Als slotact drinkt hy eindeloos wa ter uit een bokaal, die niet leeg raakt 'Rats van Avontuur' komt voorby. Voor één piek spelen zy een ver zoeknummer. Voor twee piek niet.. Niet iedereen snapt dat De op brengst is voor CultuRooy. Op het Henseniusplein wordt tot slot op een fantastische manier met poppen gegooid. De kring van toe schouwers wordt steeds maar gro ter. Wat hier gebeurt snapt iedereen. Of toch niet want wat een mens leek, bleek toch een pop te zijn- Samen met de Venrayse Zelfstan dige Ondernemers zorgde Cultu Rooy voor een schitterend Straat festival. Hopelyk een jaarlijks terugkerend evenement Een stuk je Venray Promotie van de eerste orde. Naar de parkeerplaatsen zeulen autobezitters volle plastic tassen met opdruk van Venrayse winke liers. Een van het zegt: 'Ik heb drie goeie dagen gedraaid in een paar Vier griezelige, propperige zwar te vormen komen aanrollen en la ten een stoffen spoor achter... Hondenpension en asiel 'De Berg haag' in Oostrum is een van de vyf- tig asielen, die op zaterdag 15 september tussen 10 en 16 uur him deuren wyd zullen openzetten voor het Nederlandse publiek. Met deze landelijke open dag hoopt de Cen trale Asielraad die 12% jaar bestaat het imago van de asielen en de asieldieren te verbeteren. Op 'De Berghaag', het enige asiel in wyde omgeving, dat aan deze open-dag-aktie deelneemt is de Die renbescherming afdeling Venray met een kraampje aanwezig. Des kundigen zullen alle mogelijke in formatie verstrekken over oa. tatoeage, sterilisatie en castratie en diverse kursussen. Bezoekers kun nen meedoen aan een prijsvraag waarmee mooie pryzen zyn te win nen. Alle jeugdige bezoekers krij gen een leuke attentie. Het I.V.N. (natuurveren iging) houdt op zondag 16 september om 14.00 uur een wandeling voor groot en klein in het mooie bosgebied rond de ballonzuil. Na de warme zo mer vertoond het bos al zijn eerste herfstkleuren. Misschien zien we de roofvogels als havik, buizerd en sperwer. Honden mogen mee, maar wel aan de lyn. Alle belangstellen den z(jn welkom by deze wandeling onder leiding van IVN gidsen. Startplaats parkeerterrein by de visvyver. Op een wel zeer ludieke ma nier heeft mevr. P. Defeschc- Derks zondagmiddag by de ope ning van het Straatfestival 'wraak' genomen op de pers en de organisatoren. Die hadden haar de uitspraak in de mond gelegd dat zy de opening op 'haar eigen wyze' zou doen. Wel nu, dat heeft zy gedaan. Hoewel... Niemand begreep eigeniyk. waarom zy voor de opening feestattribuutjes ging uitdelen aan de organisatoren en de persmensen. Met een tocterfje en een mini-parapluutje in de hand zaten zy te luisteren naar het 'oude' verhaal, dat mevr. De fesche voorlas over de organisa tie van een Straatfestival in 1990. 'Er was eens een Stichting CultuRooy, die een Straatfestival in Venray wilde organiseren, maar geen geld had. Zy zocht kontakt met de Venrayse Zelfstandige ondernemers, die wel geld hadden. En zo werd een hele middag het publiek een spiegel voorgehouden, waarin iedere toeschouwer zich zelf zou kunnen herkennen omdat iedereen zyn eigen rol speelde in het dagelyks toneel'. Zo onge- veel luidde het verhaal, dat zy met verve voorlas. En in dat verhaal kwam ook mevr. Defesche zelf voor, omdat zij was gevraagd het Straatfesti val anno 1990 te komen openen. Zy vervolgde: 'Op het Hense niusplein zaten de organisato ren en de pers byeen met een toetertje en een parapluuye. Iben de vrouw van de burge meester een ballonnetje door prikte. begon men op de toetertjes te blazen en was het Straatfestival 1990 niet door de burgemeestersvrouwe. maar door degenen, die haar niet ge zegde woorden in de mond had den gelegd, officieel geopend... 'En dit 'oude' verhaal iy kt pre cies op de officiële opening van vanmiddag', zo besloot mevr. De fesche haar verhaal, waarna het Straatfestival kon beginnen. In ieder geval was de eerste geslaagde act van deze middag door haar opgevoerd. Fanfare "Dorpsklank" uit Casten ray organiseert komend weekend wederom haar traditionele "Zomer- festijn" in Gemeenschapshuis "De Wis" te Castenray. Zaterdag 15 september staat weer een Wielerspektakel op het pro gramma. Vanaf 20.30 uur stryden diverse ploegen tegen elkaar om het kampioenschap koppel- wedstryd (sprint, achtervolging, koppelwedstryd). Bovendien zal een individueel sprintkampioen schap uit moeten maken wie zich Sprintkampioen van Castenray 1990 mag noemen. Als intermezzo staat ook een pro- minentenrit geprogrammeerd. Een viertal bekende personen zal dan op de fietsen plaats nemen en hun kunnen op dit vlak tonen. Dit spor tieve en gezellige evenment is voor iedereen gratis toegankelyk. Zondag 16 september is er amuse ment voor een ieder. Ook nu speelt e.e.a. zich af in het gemeenschaps huis en is de toegang gratis. Vanaf 14.00 uur is de zaal open en klinkt de eerste joekskapellen muziek. Vanaf 14.30 uur vindt er een unie ke boksdemonstratie plaats door de Boksvereniging Heerlen. Een 16-tal boksers (en bokserijes) zal dan een demonstratie geven van deze sport, voorzien van deskundig commen taar. Een mooie gelegenheid om eens van nabij kennis te maken met deze sport Vmaf 16.30 uur staat dan het Wie lerspektakel voor de jeugd van 11 tot 16 jaar op het programma. Dit volgens dezelfde opzet als de zater dagavond. Voor de kleinsten is er een springkussen waarvan men gratis gebruik kan maken. Verder een wedstryd Koemeiken. waarby een ieder kan tonen hoeveel hy of zy in één minuut kan melken! Kortom een gevarieerd program ma dat een bezoek zeker waard Is. Het Zomerfestyn kenmerkte zich in het verleden door sfeer en gezel ligheid. Dat belooft het ook dit jaar te bieden, waardoor een bezoek aan "De Wis" zeker de moeite waard zal zyn! DIEFSTAL UIT WONING Waarsclnjnlyk met gebruikma king van een valse sleutel is toe gang verkregen tot een woning aim de Lathyrus. Ontvreemd werd een CD-speler ter waarde van ƒ600,-. POLITIE LIEP VOOR 20e KEER DE AIRBORNEMARS MEE Ook dit jaar liep weer een groep van de Venrayse politie mee met de Airbomemars in Oosterbeek, die ieder jaar ter gelegenheid van de herdenking van de bevryding door de gemeentepolite van Renkum wordt georganiseerd. Dit jaar be stond de groep uit 8 leden van het korps en 6 leden van de reservepo- litie. Dat de groep van de politie nu voor de 20e keer meeliep en ook de ze keer zonder uitvallers, mag zeker vermeld worden. Twee leden kre gen zelfs het 21-maal teken, want die liepen al mee by de toenmalige rykspoltitie. SCHADE VAN VERNIELINGEN ƒ1.500,- De schade die vandalen hebben aangericht aan het bord Den Hoe- bert bedraagt ƒ1.500,-, zo hebben deskundigen vastgesteld. ZONDER AANLEIDING IN ELKAAR GESLAGEN Een LTS-leerling uit Oostrum werd op de Heuvelweg staande ge houden door een plaatsgenoot, die hem zonder enige aanleiding in el kaar sloeg. Van die mishandeling deed de leerling aangifte en de poli tie kon ae 'sterke' jongen aanhou den en proces-verbaal opmaken. EVEN CHEQUES HALEN Woensdagmorgen omstreeks 11.00 uur vervoegde zich in een zaak aan de Schoutenstraat een keurig geklede heer, die belangstel ling had voor enkele voorwerpen. Die werden getoond en hij zei even zijn chequeboekje te gaan halen dat hij in de auto had laten liggen. De 'keurige heer' keerde echter niet te rug, maar het personeel ontdekte wel dat er een zilveren fotoiystjes van ƒ150,- verdwenen was. Sinds twee maanden zyn twee Venrayse jongemannen aktief in Oost-Duitsland. Xander (25) en Nor- bert (23) van Haren houden zich sinds juli bezig met de verkoop van tweedehands auto's in Leipzig. De beide neven, afkomstig uit een echt garagehoudersgeslacht, werden o.a. geïnspireerd door hun oom Koos, die al langer tweedehands auto's versleet in de DDR en met redelyk succes. Het bloedt kruipt dus waar het niet gaan kan, als is het wel naar een hele rare plek. I MARKTVERKENNING Norbert van Haren zit al enige t(jd in de autohandel. Na zyn studie kwam hij in het bedrijf van zijn va der terecht, die hem de fyne kneep jes van het vak bijbracht, en nog by brengt. Xander van Haren had daar entegen weinig ervaring in de auto branche. Hy beëindigde deze zomer zyn studie in Nijenrode, op de Uni versiteit voor Bedrijfskunde. Ter- wyl hy werkzoekende was kwam hem de handel van zyn oom ter ore. Na overleg met Norbert beslo ten beide jongemannen om naar de DDR te reizen, om daar de markt te verkennen. Hun eerste gedachten gingen uit naar Dresden, in het Oosten van de DDR. De jongelui kregen daar echter letterlyk geen voet aan de grond. Er kon geen ge schikt terrein gevonden worden om een autohandel op te starten. "Gelukkig kwamen we in contact met enkele Oostduitse zakenlui. Zij wisten de weg en hebben ons daar in wegwys gemaakt", aldus Xander van Haren. Zo werd in Leipzig een geschikt terrein gevonden en met de kennis, verkregen van dé Oostduitse colle ga's, werden binnen een week alle benodigde vergunningen vergaard. Dat waren er maar liefst negen, die allen by verschillende instanties moesten worden aangevraagd. Op het verworven terrein werd een caravan geplaatst met aanslui ting op het electriciteitsnet en de waterleiding. De caravan werd inge richt als kantoor, terwyl het terrein voorzien werd van een omheining. AUTOHANDEL De autohandel kon dus beginnen. In Nederland, waar de handel in tweedehands auto's op zijn gat ligt, was en is aanbod genoeg. De eerste zending auto's die naar de DDR ging, bestond uit 13 "Forcyes" uit de garage van Norberts vader. "Met 13 chauffeurs is het toen in collone naar de DDR gegaan. We kozen voor auto's uit verschillende prijsklas sen, om zo ook te peilen waar de vraag het grootst naar is. Verder hebben we voor kwaliteit gekozen", aldus Xander. "Al onze auto's waren grondig nagekeken en werden ver kocht onder dezelfde condities zo als ze in Nederland verkocht zouden worden. Wij geven ook in de DDR drie maanden garantie op de verkochte auto's". Die garantie wordt niet door elke autoverkoper verstrekt. "De auto handel is in het begin aardig ver pest geweest door malafiede autohandelaren, uit West- Duitsland, maar ook uit Nederland. Autowrakken werden vaak voor veel geld aan goedgelovige Oostduit sers verkocht. Vaak zonder papie ren, zodat die Oostduitsers ook nog geen kenteken konden krygen. "Gelukkig geeft de Oostduitse over heid steeds meer voorlichting, met name over de aankoop van auto's", aldus Xander van Haren. Dat voor kwaliteit gekozen is, heeft inmiddels zijn vruchten afge worpen. Na de eerste 13 auto's volg den er meen Inmiddels hebben de Xander van Haren met een poten tiële Oostduitse koper. van Harens zo'n 60 Nederlandse auto's aan de Oostduitse man ge bracht. "Ongeveer tachtig procent van onze klanten komt op 'advies van anderen. Het is mooi dat we dat weten. De reacties van die mensen zijn dan ook positief. Ze zyn zeer te spreken over de staat waarin de auto's verkocht worden.". SERVICE De auto's worden dus in goede staat verkocht, met drie maanden garantie. Maar wat, als er toch iets aan is? Hoe zit het met de service? "Ook daar is aan gedacht", ver volgt Xander, "we hebben een over eenkomst gesloten met een Oostduitse garagehouder in Eilen- berg, nabij Leipzig. Deze garage, een oude Wartburg-werkplaats. Behalve hulp via materialen en apparatuur worden ook de monteurs van dit be drijf in Venray opgeleid en byge- schoold. Dit bedrijf verzorgt dan ook de service op de auto's die wy in Leipzig verkopen". OOST-DUITSLAND Over de DDR willen de van Ha rens ook wel wat kwijt. "Met de Oostduitsers zelf is het sympathiek zakendoen. Ze hebben een vriende lijk en rustig karakter en zyn blij dat je tyd voor ze hebt Maar de westerse invloeden dringen ook steeds meer door in de DDR. On langs werd op het verkoopterrein in Leipzig een vlaggemast met de Nederlandse vlag vernield..." Het land zelf is een grote puin hoop", concludeert Xander. "In Oost-Berlyn gaat het nog, dat is al tijd het visitekaartje van de DDR ge- weest. Maar in de rest van het land is het armoe troef. De gebouwen zien er zeer slecht uit. Onderhoud daaraan is niet of nauwelijks ge pleegd". TOEKOMST "Van Haren Leipzig" zoals het be drijf van Xander en Norbert van Ha ren heet, werkt momenteel met een verkoopteam van vier mensen. De handel loopt rederijk. In het begin verliep de verkoop zeer goed maar op een gegeven moment is die ver koop gestabiliseerd en zelfs ietsjes gedaald. Xander van Haren wijt dat aan de eenwording van de beide Duitslanden op 3 oktober. Voor veel Oostduitsers is dit een onzekere pe riode. Werkeloosheid dreigt voor veel van hen en de meesten worden voorzichtiger met het uitgeven van hun spaargeld". Spaargeld dat er volgens Xander volop is. "De mensen hebben altyd kunnen sparen. Uitgeven kon niet want er was niets...". De plannen van beide jongeman nen gaan overigens verder dan al leen de verkoop van auto's. Momenteel is men bezig om het Ford-dealerschap in een grote Oost duitse plaats te verkrijgen. Xander en Norbert zijn daar optimistisch over. Zodra ze in het bezit zijn van dit dealerschap wordt er een garage opgebouwd, met uitsluiten Oost duits personeel. Het is de bedoeling dat de Oostduitsers in de toekomst ook de leiding van die garage in eigen handen krygen, en zij alleen nog maar als investeerders bij dit bedrijf betrokken blijven. De kans dat de beide jonge ondernemers zich ook in andere Oostbloklanden gaan vestigen wordt niet onwaar schijnlijk geacht. "Voorlopig con centreren we ons op Oost-Duitsland. In de andere lan den zal er eerst een stabiele politie ke en economische situatie moeten komen, voordat we die markt op gaan."

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9