Met je neus tussen twee oren en met blote voeten naar bed Veel belangstelling voor toren en Grote Kerk PEEL EN MAAS Fijn... een dagje vliegeren. Venrayse Vliegerclub heet 'Icarus' PEEL EN MAAS Donderdag 13 september - Pagina 14 Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Eindstraat 6, tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M., Patersstraat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855. Zaterdag: O.L. Vrouw van Smar ten. 9.00 Lsm. Harrie Messcmaec- kers; voor onze nieuwe kapelaan L. Houben. die vandaag te Rolduc tot diaken gewyd wordt 19.00 ZON DAGSDIENST: Theodora v.d. Ven- Cleven; ouders Arts-Dommeck; Piet Keysers (buurt); Sjef Jansen; Sjaak Gommans en zoon Pieter; Leo Goo- ren (koll.); jrd. Hennie Hanen; Fien Arts-Sybers (koll.); Jo Coenen- Verheugen (koll.); Truus Hendriks- Tteelen (koll.)-, Maria en Pierre Bertrams. Zondag: 24e Zondag door het jaar. 8.00 Lsm. voor de wereldvre de; voor de parochie. 9.30 Lat Hgm. Bertus v.d. Pasoh (koll.); Piet Kerff en overl. fam. liuskens; Wilhelmus Ilubertus Janssen; Drina Amts-, Jo sé Kremer-Vullinghs; Wilhelmina v.d. Munckhof-Sangers; Nelly Janssen-Muis (koll.); jrd. A. Huysman-Turkenburg (S); uit dank baarheid Janssen-Deters. 11.00 H. Mis met volkszang; Sven Ariaens (koll.); Antonet Janssen-Jans (koll.); Johan van Heyningen (koll.). Maandag: H. Lambertus. 9.00 Lsm. Jacob Gossens en Anna Gossens. Dinsdag: 9.00 Lsm. Gerardus Clephas. 19.00 Lsm. Leo Gooren (koll.); Maria Metselaars (P). Woensdag: 11. Januarius. 9.00 Lsm. oude stichtingen. Donderdag: If.H. Andreas Kim Jaegon, Paul us Chong Hasang en gezellen. 9.00 Lsm. voor de overle den gelovigen, die niet kerkelyk be graven worden (C). 19.00 Lsm. Bertus v.d. Pasch (koll.). Vrijdag: H. Matteüs, apostel en evangelist 9.00 Lsm. tot zekere in tentie. 11.45 Pl.Iluw.Mis bruidspaar Geert de Haart en Carolien Wenne- kers, Kruitweg 2. 13.30 Pl.Huw.Mis bruidspaar Theo Theunissen en Gerry Voermans, Hoenderstraat 38. 1430 Pl.Huw.Mis bruidspaar Twan Rongen en Marga Ehren, Dakdek kerstraat 32. De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten: Zondag: 9.30 Hans van Pelt. Misdienaars en lektoren: Zater dag: 19.00 Irma Maassen en Moni que Volleberg. Lektor: J. Truyen. Zondag: 8.00 Maikel en Maurice Brons; 9.30 Hong Bui, Miriam Lau- rensse, Nicole Creemers, Domini que Schfeinériiacher; 11.00 Wilbert van Haj^i, Ramon Klinckenberg, Frank Këppel. Tles koopmans.' Lek tor: T. Verbeek. Kapel St. Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang Voorganger: J. Korff. Misdienaar: Bas Dirkx. Lektor: P. Wittenbols. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger: J. Korff. Lektrice: H. Brouwer. Maandag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Voorganger: G. van Loenen. Dinsdag: 16.45 Meditatieve diensl in het Stiltecentrum (le deui rechts) o.l.v. G. van Loenen. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Voorganger: G. van Loenen. Donderdag: 16.45 Meditatieve dienst in het Stiltecentrum o.l.v. G. van Loenen. Vr(jdag: Geen viering. Paterskerk Zaterdag: Feest van O.L. Vrouw van Zeven Smarten, patrones van onze parochie. 17.00 Gelegenheid om te biechten. 1830 ZONDAGS VIERING opgeluisterd door het Venrays Mannenkoor. Uitgevoerd wordt o.a. de 'Missa Brevis' van Haydn. Int.: overl. ouders Lenssen- Heiligers (koll.); A11 Vranken- Geyen; Arno Clephas (Pers. WBV); Joos en Lina Oudenhoven-Janssen; Tb van Ryn (L); Tbon Sanders en overl. fam. Dit weekend zal Pater Camps in alle viering preken en uw hulp vragen voor de afbouw van de oecumeni sche kerk in z(jn standplaats Biak, Irian Jaya, waarheen by binnen kort weer vertrekt De kollekte is voor dit doel en bevelen wy van harte by u aan. Zondag: 9.00 Voor Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 10.15 Hoogmis gezongen door Crescendo, jrg. Har rie Bouten. 11.45 Leo Creemers (Ma ry kestraat). 18.00 Overl. fam. Janssen-Kryns. Maandag: 8.00 T.e.v. St. Antonius. 19.00 Overl. fam. Philipsen. Dinsdag: 8.00 Ram. Ewals. 19.00 Catharina Lensen; Toon Jeuken; overl. ouders Wiel van Diepen en Marie Cuppen. Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 19.00 Wilhelmi na v.d. Munckhof-Sangers. Donderdag: 8.00 Ram. Peters- Arts. 19.00 Door Hendriks-Arts. Vrydag: 8.00 Overl. medebroe- .ders. 19.00 Gezinsmis voor Doortje Wiertz-v.d. Heuvel. Misdienaars en akolieten: Zater dag: 1830 Johan en Leo Pouwels. Zondag: 9.00 Pascal en Emiel Kusters; 10.15 René Jansbeken; 11.45 Martin Leenders; 18.00 Jaap Janssen. Maandag/vrydag: Saskia. Dinsdag/donderdag: Yvonne. Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Eucharistievie ring t.e.v. Maria tot zekere intentie. Zondag: 10.00 Hoogmis. Voor Jo han Wouters (buurt) en tot zeker in tentie. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: 18.00-18.30 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora vondmis voor de 24e zondag door het jaar. Kinderwoorddienst. Voor Marian Rutten-Camps (koll.); Ger Smits; Theo Swaghoven; Lei Ver- steegen (koll.); overl. mevr. Bouten- Hendriks; Piet Arts. Zondag: 24e Zondag door het jaar. 8.30 Voor het geestelyk en tij- delyk welzijn van de parochie; tot zekere intentie. 10.00 Hoogmis. Gregoriaans. Voor Jan Schmitz; voor een zieke (C); Mia Swinkels- Crynen (koll.). 11.30 Overl. ouders janssen-Peters en zoons Gerrit en Piet; jrgL Gerrit Linders. Maandag: Gedachtenis van de H. Lambertus, bisschop. 8.00 Tbt zekere intentie. 19.00 Voor de zie ken van de parochie. Dinsdag: 8.00 Sjef Giesberts; voor de gezinnen. 19.00 jan Ver meulen; Catharina Lensen. Woensdag: Gedachtenis van de II. Januarius, martelaar. 8.00 Voor de weldoeners van de parochie. 19.00 Overl. Jan v.d. Heuvel. Donderdag: Gedachtenis van de H.H. Andreas Kim Taegon en Pau- lus Chong Hasang en gezellen, martelaren. 8.00 Voor priesterroe pingen en roepingen tot het reli gieuze leven. 19.00 Tbon Lange (koll.); Jo Unssen (vd vriendinnen). Vrydag: Feest van de H. Mat teüs, apostel en evangelist. 8.00 Als eerherstel aan het Goddelyk Hart. 14.00 Kapel Veltum: huw. John Jenniskens en Petra van Dijk. 19.00 Voor de Christenen die vervol ging lyden-, Martien Hendriks. Gedachte van de week: "Wie de Heer zoekt ontbreekt geen goed" (Ps.33). Akolieten en misdienaars: Zon dag: 8.30 V.d. Oever. 10.00 Pascal en Urbain v. Weert, Robert Versteegen. 11.30 H. Fyneman. Maandag en woensdag: Ivo Niessen. Donderdag: José Plasencia. Vrijdag: Alberto Alvarez. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Piet Janssen; Truus Linders-Sybers; Jeu Arts-, jrd. Hendrik Jeucken; Jo Jeucken-Huis; Bér van Dyk (namens buurt); Mia Hermans-Voermans; overl. ouders Vermeulen-Moorrees en dochter Truus; overl. ouders Hoex-van Soest en dochter Nelly; overl. ouders Van Soest-van Vechel: Wim Heidens; overl. ouders Houwen-Jacobs (Koor 'Harmony'). Zondag: 8.30 Voor 'n overledene. 10.00 Piet Litjens; voor 'n zieke (Herenkoor). Maandag: 9.00 Tot zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Ter ere van O.L. Vrouw. 1930 Voor de levende en overl. leden van de O.V.B. Woensdag: 9.00 Ter ere van O.L. Vrouw. Donderdag: 9.00 Bert Daniëls; Herman Bruggeman. Vrijdag: 9.00 Herman Bruggeman. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Rob Jeucken, Jip Swinkels, Mark van Dyk, Tbm Vaessen. Zondag: 8.30 Mo nique Janssen. Callista Smedts, Kim Hermans, Nicole van Osch; 10.00 Sjouke Camps, Heidi Holier- hoek, Veronique Philipsen, Loes Laurensse. Dinsdag: 19.30 Ursula Comelissen; Daphne Reijntjes. Parochie Oirio Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jon ge Garde Koor). St Jacobus, Petra nclla en Herman Rongen; overl. ouders Gommans-van Rhee; Esther Houwen (Senioren 1); Bert v.d. Ven (volksdansgroepen). Zondag: 11.00 Hoogmis. Pater Brumelhuis; pater Van Vianen; Jan van Asten; voor de parochie. Woensdag: 9.00 H. Mis voor fam. De Fbltville. Vrijdag: 9.00 H. Mis Carolien Phi lipsen. Parochie Leunen 24e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Lsm. Mathys Lit jens en echtgen.; Harrie Verstee gen; Teng Hendrickx; weekd. Teng Verheyen (6); Anna Martens- Clephas (2). Zondag: 10.00 Hgm. Overl. ouders Peeters-Raaymakers. 11.15 Hendrika Arts; jrg. Wilhelmus Swinkels. Maandag: 19.00 Lsm. Piet Jans sen en echtgen. en overl. fam. Janssen-Martens: overl. fam. Koenen-Jansen; Pastoor Jacques Haenen en overl. fam. Dinsdag: 19.00 Lsm. Overl. fam. Timmermans-Koenen-Vervuurt; maandd. Bertus Vogelsangs. Woensdag: 19.00 Mnd. Harrie Versteegen; gest jrd. Willem Ver vuurt en echtgen. Donderdag: H.H. Andreas Kim Thegon, priester en Paulus Chong Hasang en gezellen, martelaren. 19.00 Lsm. Leo Loenen en overl. fam. Loenen-Croonen; Maria Loonen-Scheffers. Vrydag: H. Matteüs, apostel en evangelisL 14.00 Huw.mis Ton Cor- nelissen en Marjo Heesen. 19.00 Lsm. Wim Manders; maandd. overl. ouders Martens-Smedts en Henri Martens. Akolieten: Zaterdag: 19.00 Bobby Leyendekkers en Styn van Glab- beek. Zondag: 10.00 Eef Leyssen, Frank Litjens en Erik Litjens; 11.15 Jos Direks en Frank de Klein. Misdienaars: ma t/m vr: 19.00 Maaike Leijssen en Wendy Thoone. Lektoren: Zaterdag: 19.00 Jan Jenniskens. Zondag: Harry Bovée. Gedoopt: Robin Koenen, Rector Nabbenstraat 18. Huwelyksafk.: 1. John Jennis kens uit onze parochie en Petra van Dyk uit Venray (3e roep); 2. Ton Cor- nelissen uit Castenray en Maijo Heesen uit onze parochie (3e roep); 3. Hans Litjens en Lucy Philipsen, beiden uit onze parochie (le roep). Overleden: Op maandag 10 sept overleed geheel onverwacht Jo Py- pers, St Apolloniastraat 4, in de leeftyd van 74 jaar. Na een plechtige uitvaartdienst op donderdag 13 sept. legden wy hem te rusten op ons kerkhof in Leunen. Rektoraat Heide Zaterdag: 1930 Avondmis voor Jacqueline v. Schijndel-Wolters (koll.); Gertruda v. Meyel-Seykens (koll.); Johanna Camps (koll.). Zondag: 24e Zondag door het jaar. 10.00 Hoogmis voor Betje Ewals-Fleuren; Stefanie Coppus-de Groot (koll.); Drina v. Vegchel- Muysers en zoon Jan. Akolieten: Ron Swinkels. Misdie naars v.d. week: Erwin en Rob. Woensdag: Gedachtenis van de H. Januarius, bisschop en marte laar. 8.00 H. Mis voor Wim Derikx en overl. fam.leden. Vrydag: Feest van de H. Mat- 'teüs, apostel en evangelist 8.00 H. Mis voor Johannus Mommen en Maria Seykens; Piet Lomme. Rektoraat Veulen 24e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Hgm. als jgt Dien Burgers-Dreissen; Marlie Weys; ter ere van H. Machutus tot zekere in tentie (P). Zondag: 11.00 Hoogmis voor Leen v. Staveren; Leo Jacobs en overl. fam. Maandag: 8.00 H. Mis. Dinsdag: 8.00 H. Mis voor Harry Hendrix. Woensdag: 8.00 H. Mis tot zekere intentie (B). Donderdag: 8.00 H. Mis voor de parochie. Vrydag: 8.00 H. Mis. Akolieten: Zondag: Barry Spreeuwenberg en Martin Hagens. Misdienaars: Y. Emonts, S. Smets en A. Reintjes. Parochie Ysselsteyn 24e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Jrd. A. Arts- Theunissen; Grad Verheyen-, ouders Van Hugten-Gulpen; Jeu v.d. Ven (Kinderkoor). Zondag: 9.30 Geestelijk welzyn van onze parochie. 11.15 Jrd. G. v.d. Munckhof; overl. fam. Bouwmeis- ter-v. Zuylen; Frans Bouwmeister; Truus Mulder, overl. ouders en fam. Maandag: 19.00 Jrd. maria Vergeldt-Burgers. Woensdag: 19.00 Overleden paro chianen. Vrydag: 19.00 Jan van Vegchel (fam. Van Vegchel). Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Tj. en R. Jenniskens. Zondag: 9.30 D. Wynands en A. Philipsen; 11.15 Sj. en I. Slangen. Maandag/vrydag: N. Jaspers en C. Smits. Woensdag: D. v.d. Burgt en B. Slangen. Spreuk van de week: "Wie al leen voor zichzelf leeft, leeft voor niemand!" (Quarles). Gedoopt en daardoor in de Kerk opgenomen: Wendy Maessen (Deurneseweg). Proficiat! Mededeling: Iedere maandag morgen worden om 9.00 uur de kerkdiensten voor Peel en Maas op gemaakt Na dit tydstip kunnen geen misintenties voor de eerstvol gende elf dagen worden gepu bliceerd! Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Antoon Arts en Anna v.d. Zanden; jgt Mathieu v.d. Venne. Misd.: Suzanne Wilms en Yvonne Tyssen. Zondag: 10.00 Maria en Johanna v. Ryswyck. Misd.: Bas Wilms en Willem Loonen. 11.30 Gerardus Emonts, echtgen. en kinderen. Misd.: Roel Creemers en Martyn Wilms. Maandag: 8.30 Maria Poels- Bouten. Dinsdag: 8.30 Harrie Bouten. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 H. Mis voor Ser en Aleida v.d. Hoogenhof(koll.). Misd.: Karin Duy- kers en Joy Arts. Donderdag: 8.30 Voor over ledenen. Vrydag: 8.30 Peter Joh. Poels en Wilhelmina v. Vegchel. Kerk poetsen: mevr. Wismans en mevr. Broeren. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: O.L. Vrouw van Smar ten. 19.00 Ram. Lenkens. Zondag: 24e Zondag door het Een zeer fraai plaatje uit 1925. Zo'n 65 jaar geleden werden deze twee jongedames op de gevoelige plaat vastgelegd. Het zijn links Mientje van Kessel uit Venray en rechts Hanneke Theeuwen uit Wanssum. Beide dames waren in dienstbe trekking bij de familie Janssen- Kryns (Hotel de Gouden Leeuw). Tbt hun dagelijkse werkzaamheden be hoorden o.a. het verzorgen van de veestapel en het dagelyks melken van de koeien. Tydens de zomer maanden stonden de koeien in de wei, wat inhield dat 2x per dag ('s morgens en 's avonds) het paard voor de kar gespannen werd en het vanuit de Leeuwstraat richting Ven rods Broek', (achter de Laag- heidseweg) ging, alwaar de weiden van de Gouden Leeuw lagen, waar ook deze foto werd gemaakt. Archieffoto J. v.d. Putten jaar. 10.00 Voor de intenties van de parochianen. Maandag: H. Lambertus, bis schop en martelaar. 8.30 Byz. int (MJ). Dinsdag: H. Josef van Cuperti no. 8.30 Voor de vluchtelingen. Woensdag: H. Januarius, bis schop en martelaar. 8.30 Voor vrede. Donderdag: H.H. Andreas Kim Taegon en Paulus Chong Hang, Koreaanse martelaren. 8.30 Voor de kerk in Korea. Vrydag: H. Matteüs, apostel en evangelist 830 Voor diakens, die deze maand gewyd zijn of worden. Misdienaars: Zaterdag: Janine en Marieke. Zondag: Olga en Maaike. Lektoren: Zaterdag: Dora Arts- Mennen. Zondag: Maria Lenkens- Ermens. Een gedachte: Of wy leven of sterven, aan God behoren wy toe (Paulus). Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor Dora Versteegen-van Kempen; over ledenen van de Karmel; voor ge vraagde intenties. Zondag: Geen Mis in Holthees, dit i.v.m. het Gildefeest 10.00 PI. Hoogmis te.v. 650-jarig bestaan van het O.L.V. Gilde in de feesttent op het voetbalterrein. 10.00 H. Mis te Smakt voor de overledenen van de Karmel en voor Baronnesse Van Hugenpoth; Theresia Herken rath- Giessen en Louisa Waps Vermeer en t.z.j. Woensdag: 9.30 H. Mis te.v. de H. Jozef tz.i. Vrydag: 9.30 H. Mis te.v. het Hei lig Hart v.b.i. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 16 september zal in het IMBO, Leunseweg 2a te Venray, ds. I. ten Ouden-Ligtelijn uit Gre- venbicht voorgaan in de dienst. Aanvangstyd is 930 uur. Tydens de dienst is er kinderopvang en wordt er kindemevendienst gehouden. Jehovah Getuigen Hierbij nodigen wy u uit voor het bijwonen van een bybeltoespraak met als thema Wat wordt door de genezing van de natiën tot stand gebracht in de Koninkrykszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aan vang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. Afgelopen zaterdag en zondag was het voor dit jaar de laatste keer dat de toren en Grote Kerk weer te gel ij kertyd open waren voor het publiek. Tydens de landelyke Monumen tendag, afgelopen zaterdag, waren er toch zo'n honderd mensen geko men om het belangrijkste monu ment in ons centrum te komen bezichtigen. Op zondag was de openstelling vanwege het jaariykse straatfestival. Op deze dag kwamen ruim vyfhonderd mensen uit Ven ray en omgeving naar de Grote Kerk. De openstelling werd muzi kaal opgeluisterd door verschillen de organisten uit Venray en omstreken. De suppoosten van to ren en kerk hadden het druk met het beantwoorden van allerlei vra gen. Ook de tentoonstelling, die in gericht was op de torenkamer, genoot volop belanstelling door de torenbeklimmers. De expositie bevatte ruim hon derd oude foto's, afkomstig uit de verzameling van de Venrayer J. v.d. Putten. Dit alles bewyst toch maar dat er voor ons 'Venrays Monument Nummer Een' in Venray, maar ook ver daarbuiten nog volop belang stelling is. Voor de organisatoren in ieder geval aanleiding om er nog lang mee door te gaan. uw weekblad T Tbtdat we dezer dagen een ge sprek hadden over vliegeren met de Venrayse vlieger-enthousiast Jac ques Ermes, hadden we ons nooit zo gerealiseerd, dat we vliegeren een stomme bezigheid vonden en dat we van kindsbeen af een gruwe- lyke hekel hadden aan het oplaten van zo'n papieren geval. Ineens ont dekten we, dat die hekel intussen aan een diamanten jubileum toe was, want zij is ontstaan in het be gin van de dertiger jaren. Het en thousiaste verhaal van Jacques Ermes riep ineens by ons associa ties op met de dreiging, dat je neus tussen twee oren werd gezet en dat je 's avonds voor straf vroeg met je blote voeten naar bed moest. Dat stomme vliegertje oplaten ook. Dat begon met de vraag van pa of je even by de boekwinkel een meter van dat glanzende, liefst rood, pa pier wilde halen. Dan wisten wy zelf wel de opdracht, die er op volg de: 'Dan kom je toch langs de dro gist en daar haal je een pak sty fstel en een rolletje van dat dunne touw'. Dan wisten we genoeg: dat wordt vliegeren morgen. Ma wil een rusti ge dag en pa mag met z'n zoon gaan vliegeren. Heeft die jongen ook wat in de vakantie. We hadden het kunnen weten, want pa had in de tuin al wat bam boe stokjes gepakt Die stonden er genoeg: naast de zonnebloemen, naast de geraniums, naast de sny- bonen, naast de boerenkool, naast de doorgeschoten sla en andy vie en waar niet naast. Juist niet naast de spinazie en niet naast de worteltjes, want die door pa gezaaide groenten kwamen toch niet by ons op. By het zaaien bewerkte hy ze dusdanig met een plank, dat de zaacyes wegsprongen en by de buren in de tuin opkwamen. Die bamboestokjes had pa nodig voor het maken van een vlieger, de styfsel voor het plakken van het pa pier en het rolletje touw voor het verbinden van de latjes en straks voor het oplaten van het door pa ge maakte geval, dat straks de lucht in moest Pa was een niet handig, maar wel een godvruchtig en -vrezend man. Vloeken deed hy dus niet maar wel hoorden wy regelmatig uit het schuurtje, waarin hy stond te knut selen een hardgrondig 'Tömme' met een zware nadruk op de eerste lettergreep. En als hy klaar was had hy steevast een snee in of een bloedblaar op een of meer van zyn vingers. Maar dan stond hy wel trots met een soort parallellogram, zo'n uitge zakte ruit in zyn hand. We vonden hem prachtig, want pa had 'm ge maakt en wy wisten, dat we nu van oude kranten wat propjes in elkaar mochten draaien, aan een touwtje knopen en aldus doende een staart voor de vlieger in elkaar knutselen. En dat hadden we eigeniyk nooit moeten doen. De volgende ochtend mochten we dan met pa, achter op de fiets, naar de hei, om de vlieger op te laten. Dat was zoiets als een officiële tewa terlating van een schip. Wy mochten de vlieger vasthou den en pa rolde het touw van het haspeltje en liep een vyftig meter achterwaarts. Natuuriyk liep hy dan ergens tegenaan of stapte in een kuil. Dan lag pa op zyn rug en wy verstoutten ons om eens luid te lachten. 'Kwajongen' hoorden we dan 'als je nog eens lacht, zet ik vanavondje neus tussen twee oren'. En wy, bang voor zo'n geweldpleging aan je gezicht, zwegen, terwyi wy daar maar stom met dat vliegertje in de hand bleven staan. Dan zette pa het op een lopen en op een Tos' van pa, moesten wy het ding loslaten. Leuk om dat Tos' niet te horen. Dan moest pa terugrennen om het los geraakte touw aan de vlieger weer vast te maken en ons nog even te dreigen met: 'Als je niet luistert, ga je vanavond met je blote voeten naar bed'. Dat hielp, want als pa weer uit het gezichtsveld holde en Tos' riep, lie ten wy pa's knutselstukje los. Ja, het ging de lucht in, een meter, drie meter, vyf meter en dan begon me het ding te buitelen en te draaien om ondersteboven tussen de hei pollen neer te storten. Dan kwam pa weer buiten adem aanhollen: 'Sufferd, die je bent, je hebt die staart veel te zwaar gemaakt Dan begon het ceremonieel met de staart: stukje er af, stukje erbij, nog een stukkie er af. Nou moet het goed zyn. En zowaar: by de volgen de poging zagen we pa ergens in de verte rondhollen met achter zich de vlieger, die langzaam maar zeker het luchtruim koos. Pa en de vlie ger, samen in de wolken; zy het de een figuuriyk, de ander letterlyk. Als we eindelyk by pa waren, stond de vlieger keurig in de lucht 'Pa trok aan het touw vieren noemde hy dat om de vlieger Steiler in het luchtruim te krygen. En maar draaiend met zyn haspel tje stond pa daar zyn sukses te vieren. 'Pa, mag ik 'm even vasthouden?' 'Wat denk je wel kwqjongen, ik heb 'm gemaakt en opgelaten. Als jy 'm vasthoudt laatje 'm natuuriyk los. Jé bent nog veel te klein en niet zo sterk als ik'. Daar sta je dan met al je zes, zeven jaren, te kyken naar een vlieger, daar hoog in de lucht en je mag 'm niet eens 'ns niet vast houden. 'Hou op met je gehuil, an ders weet je het van vanavond met je neus tussen twee oren en met je blote voeten nar bed'. 'Pa, mag ik dan een telegramme tje naar boven sturen?' Dat hadden we onze vriencyes wel eens zien doen. Zo'n papiertje met een gaatje er in langs het touw door de wind naar boven laten gaan. 'Je bent toch geen Chinees?' zei pa toen en vertel de ons van die heidense Chinezen, die heel, heel lang geleden met een vlieger briefjes naar de Goden stuurden. 'Dan stuur ik een brie(je naar Onze Lieve Heer' probeerden we voorzichtig. 'Je biyft met je vin gers van myn vlieger af, je maakt alles kapot'. Wat we ons verder herinneren van zo'n dagje vliegeren is een hui lend jochie, by pa achter op de fiets, met in zyn hand de resten van de vlieger. Die was by het neerkomen in een boom blijven hangen. Onze schuld natuuriyk... 's Avonds moesten we inderdaad met onze neus tussen twee oren en met blote voeten en ook nog vroe ger dan anders, naar bed. We droomden, dat we zelf pa waren en onze kinderen mochten kyken hoe wy een vlieger oplieten. We hebben nooit meer een vlie ger aangeraakt, totdat we by Jac ques Ermes zagen en hoorden, dat vliegeren tegenwoordig toch een Vaders en grootvaders, die zondagmiddag met hun kinde ren en/of kleinkinderen b(j het vliegerfeest op 'De Wieën' waren, hebben wellicht met weemoed aan hun eigen vlie gertij d gedacht Toen waren het eenvoudige in elkaar ge plakte vliegertjes, die met een haspeltje vliegertouw werden opgelaten. Deze middag gin gen ware kunstwerken, ge maakt van spinaker-nylon en vastgehouden met nylon- of kevlariyn, de lucht in; soms zelfs met tientallen tegeiyk aan één iyn. Een grootvader heeft z(jn herinneringen aan het vliege ren in zyn jonge jaren, hier naast weergegeven. echte sport is. We zyn daarom zon dag toch maar eens op de Wieën gaan kyken naar die vliegerde monstratie. Onze kinderen zyn tenslotte toch groot en onze klein kinderen hebben zelf een vader... G.A. Schütte Het vliegerfeest, dat in het kader van het Straatfestival op het sport park 'De Wieën' werd gehouden, was volgens organisator Jacques Er mes een mooi sukses. De hele mid dag was er "by vlagen' behooriyke belangstelling voor het oplaten van tientallen vliegers in alle soorten en maten door vele leden van de landelyke vereniging van vliege raars. Uit alle delen van het land kwamen zy om in Venray een vlie gerdemonstratie te geven en daar mee de oprichting van een Venrayse vliegerclub te vieren. Wethouder Jan Driessen was de eerste, die een met landbouwplastic 'geblindeerde' vlieger mocht opla ten. Toen de vlieger in de lucht stond werd via een koord het plastic weggetrokken en kon ieder een lezen, dat 'Icarus' de naam was van de nieuwste club in Venray. In de Griekse mythologie was Icarus met zyn vader Daedalus ingesloten in het labyrint van Cnossus. Zy konden ontsnappen dankzy de vleugels, die Daedalus had gemaakt. Icarus echter vloog te dicht by de zon, waardoor de was, die de veren| van de vleugels samenhield, smolt Icarus viel in de zee, die sindsdien de Icarische Zee wordt genoemd. Een toepasselyke naam, die was in gestuurd door Lotte v.d. Munckhof uit Venray en daarvoor een waarde bon voor een vlieger kreeg. De zes jarige Linda Hoebers uit Castenray kreeg een waardebon, omdat zy het mooist een plaat van de nieuwe vliegerclub had gekleurd. Tydens het vliegerfeest konden groot en klein zien, dat het maken en opla ten van een vlieger een leuke sport

Peel en Maas | 1990 | | pagina 14