wsmmm Wereldwinkel in Venray levensvatbaar Start vrije verkoop schouwburg Venrayse triathlon ongeëvenaard succes PEEL EN MAAS Op de fiets Nieuwe plannen met voormalig warenhuis Pouwels PEEL EN MAAS Bekendmaking PEEL EN MAAS Donderdag 6 september - Pagina 5 Op 14 mei jl. werd op een sum miere wyze in Venray gestart met het onderzoek omtrent de levens vatbaarheid van een Wereldwinkel. De 15 vrywilligers/sters van het eer ste uur hebben nu de zekerheid ge- kregen dat het Venrayse publiek bereid is hun medewerking te ver lenen aan de Wereldwinkel. Die vr\jwillige rs/sters hebben dat ge daan middels een stand (kraam) in de Grotestraat Niet alleen door het aanprijzen van de produkten die in de winkel te koop zyn, maar vooral om het Venrayse publiek bewust te maken dat ook wij bereid moeten zijn 'zuivere produkten uit ontwik kelingslanden te kopen. Uit die stygende verkoop van met name de voedselprodukten durfde het stichtingsbestuur nu de grote stap te wagen om de Wereldwinkel in Venray een officiële status te geven. In Nederland zijn reeds 250 win kels. De wens van een winkel leeft ook by het Venrayse stichtings bestuur. Ze zy"n ijverig op zoek naar een geschikt pand in het centrum. In een pand zal de verkoop zeker stijgen. Het vorig jaar werd tijdens een manifestatie het idee geboren om ook een Venray met een dergelijke winkel te starten. Nu is een en an der officieel geregistreerd en heeft het stichtingsbestuur alle mede werking van het gemeentebestuur gekregen. Het is alleen jammer dat het door de gemeente beschikbaar gestelde bedrag voor dit jaar al is opgesoupeerd. Mogelijk dat het vol gend jaar als de politieke party- en bewust zijn dat ook op die manier aan ontwikkelingswerk iets gedaan kan worden de Wereld winkel Venray subsidie zal kunnen krijgen. WAT WIL DE WERELDWINKEL BEREIKEN Niet alleen de verkoop van 'zuive re produkten' en een aanzet van een eerlijke wereldhandel, is het doel van de Wereldwinkel. Wereld winkels kopen hun produkten by de twee ideële importorganisaties: SOS Wereldhandel en Stichting Ideële Import Met de opbrengst van de produk ten kunnen de producenten in de Derde Wereld zelf zorg dragen voor verbetering van hun situatie op het gebied van de gezondheidszorg, de landbouwtechniek en de aanleg van wegen. Om in Venray een echte Wereld winkel te kunnen openen zal er nog veel geld nodig zijn. De enthou siaste vrijwilligers willen daarvoor niet de opbrengsten gebruiken, maar willen het Venrayse publiek middels hun stand op hun idealen en daardoor op de noodzaak wyzen. Op 8 september is de officiële start door wethouder Jan Driessen. Dat is tevens de start van een donateur- saktie. Men kan donateur worden voor een bedrag van minimaal 5 gulden per jaar (het liefst hogere jaarlijkse steun). Daarvoor ontvangt met dan informatie over het reilen en zeilen van de Venrayse stichting. De start vindt plaats by de op bet Schouwburgplein opgesteld kraam. Daar kan men onder het genot van een kopje 'zuivere koffie' de pro dukten van de Wereldwinkel dich ter by huis halen. De joekskapel 'Van toe te noche blaoze' zal de start muzikaal om lijsten. De start vindt om 11 uur plaats, terwyl 's middags tussen 14.00 en 15.30 uur de groep 'Haga Suzza' Afrikaanse zang, muziek en dans ten tonele zal brengen om ieder in de sfeer van de ontwikke lingslanden te brengen. Gezien het enthousiasme dat uit straalde tydens de perspresentatie van het bestuur, zyn wy overtuigd dat het waard is niet alleen de produkten le kopen maar ook om donateur te worden van de Wereld winkel Venray, waardoor een spoe dige huisvesting gerealiseerd kan worden. Zaterdag en zondag worden er beursdagen gehouden in vrye ver koop. Alle nog beschikbare voor stellingen worden dan los verkocht Er is een ruime keuze voor mensen die zich niet aan een abonnement wilden of konden binden, want van een aantal uitverkochte voorstellin gen zyn extra data geboekt Tbpper in de cabaretserie is de schitterende en bejubelde jubi leumshow van PAUL VAN VLIET. Hy treedt momenteel in heel Ne derland op voor stampvolle zalen. Het beste van het beste op cabaret- gebied krygt in Venray een extra dag. Deze week is ook de nieuwe show van SETH GAAI KEMA gestart Alom goede kritieken. Het is by Seth soms vallen en opstaan, maar nu schiet hy weer raak. Een thea tershow die er beslist mag zyn. Over JASPERINA DE JONG. HANS LIBERG, JANGO EDWARDS en JOS BRINK hoeven we het niet meer te hebben, het is alom bekend dat ze met goede shows onderweg zyn. Bij het toneel speelt men op safe. Goede stukken met goede bezet ting. Bovendien zyn de premières reeds geweest en bekend is dus, dat het prachtige toneelavonden zijn. AMADEUS met Willem Nyholt en Josine van Dalsum wordt absoluut een van de hoogtepunten van het jaar. Het is een prestigieuze voor stelling in topbezetting. Over John Kraaykamp in ZONDAGSKINDE REN staan de kranten bol. Onge looflijk wat een rol en bovendien wat een stuk. JALOEZIEËN is een superhit van Haye van der Heyden met Annet Nieuwenhuyzen en Tru dy Labi). Zelden zult u om een stuk zo gelachen hebben. Maar het is niet zo maar een komedie, dit stuk heeft body en allure. Dat Mary Dres- selhuys opnieuw haar rol opneemt in HAROLD EN MAUDE geeft aan, dat het om een bijzonder to neelstuk gaat. Leuk te weten, dat onze plaatsgenote Annemieke Ruy- ten er ook in meespeelt Uiteraard meer toneel, maar daarvoor verwij zen we naar de programmaboekjes en advertenties. Schouwspel is er dit jaar volop. Hoewel in dit genre de uitverkochte voorstellingen zitten is er toch vol doende keuze. De eerste voorstel ling van het seizoen wordt DIE CZARDASFÜRSTIN, een wervelende operette met prachtige Hongaars muziek van Emmerich Kalman. Enkele dagen later komt uit Polen de Opera van Warschau met DIE ZAUBERFLÖTE van Mozart Een ge zelschap van dit formaat kan men als muziekliefhebber toch niet voorbij laten gaan. Weer enkele da gen later de Zuid-Afrikaanse musi cal STREETS ISTERS. Dit speelt zich af in het rode lichtjes distrikt van Johannesburg. De Hoofdstadoperet te komt ditmaal met Offebacht top per ORFEUS IN DER UNTERWELT. Hoofdstanaperette is altyd een ga rantie voor een feestelijke uitvoe ring. Bijzonder is de samenwerking van drie operagezelschappen met wereldfaam. De Opera's van Luik (daarvan zagen we 10 jaar geleden Lucia di Lammermoor met Christi ne Deutekom), de Deutsche Oper am Rhein en Engelands bekendste gezelschap de Welsch Opera, wer ken dus samen met een nieuwe stichting Opera Zuid, die door de provincie Limburg gesubsidieerd wordt De samenwerking moet top- produkties garanderen. LE NOZZE Dl FIGARO wordt de eerste produk- tie. Mozart in handen van zoveel ta lent moet wel groots worden. De Franse revue LES OISEAUX DE PA RADIS is byna volgeboekt dus haast is geboden. A NIGHT AT THE COTTON CLUB heeft inmiddels al 200.000 bezoekers getrokken, wat een rekord betekent; 3e en laatste jaar op het repertoire. In Venray is 27 november uitverkocht maar een extra datum, 26 november, is toege voegd, zodat u nu weer volop kunt boeken. Vooral doen. MAIA HARI en BOSJE BLOEMEN zyn eveneens spektak ui ai re musicals. Natuurlijk nog veel meer keuze, we noemen snel even het concert door de FRANK BOE YEN GROEP-extra op het programma, ROB DE NIJS met zyn sukses-show 'De Reiziger', BER- DIEN STENBERG, MONTEZUMA'S REVENGE, THE MAGNIFICENT 7. HET KERSTWINTERCIRCUS met het STAATSCIRCUS VAN POLEN. Er is zoveel keuze, zoveel kwaliteit en zoveel variatie, dat iedereen wel iets van zyn of haar gading zal vinden om eens een avond naar de schouw burg te gaan. Bovendien kimt u een voorstelling als een leuk cadeau verpakken. Dat wordt hogelyk ge waardeerd. 'n abonnement waard NIET DE BURGEMEESTER Het was niet de burgemeester die tydens de bijeenkomst na de kranslegging op het Duits soldaten- kerkhof in Ysselsteyn de hoge on derscheiding 'Verdienstplaquette van de Volksbund Deutsche Kriegs- graberfürsorg' door de voorzitter van de Volksbund, de heer Zepf, kreeg uitgereikt, maar de 75-jarige Werner Fritsch uit Stockar. Hy kreeg die hoge onderschei ding omdat hij te kennen had gege ven na enkele tientallen jaren op voortreffelijke wijze met zijn Kol- ping Jeugd uit Stockar, leiding te hebben gegeven in het kader van de aktie "Verzoening over de graven heen', te stoppen. Het werk van die jeugd zal op de soldatenkerkhoven worden voorgezet Ook nu weer hebben jeugdige Duitsers te ken nen gegeven ook het volgend jaar. onder een andere leiding, weer naar Ysselsteyn te willen te rugkeren. Zeker is in ieder geval, dat de lei ding, zoals die door Werner Fritsch wordt gegeven, moeilijk door ande ren op zyn manier zal kunnen wor den voortgezet Dat is de Volksbund bekend en door het verlenen van die hoge onderscheiding wilden zy dan ook hun dank èn waardering uitspreken. In ons bericht van vorige week vermeldden wy abusievelijk dat de burgemeester deze onderscheiding kreeg. BRAND IN DE LANGSTRAAT Zondagmiddag werd groot alarm gegeven by de Venrayse brandweer voor een uitslaande brand in de Langstraat Een toevallige voorbij ganger had rookontwikkeling ont dekt in een achter een garage gelegen werkplaats. Vermoedelijk is een defekt aan een kachel de oor zaak geweest dat er brand is ont staan. Dankzy tijdige ontdekking en de snel aanwezige brandweer kon voorkomen worden dat de brand oversloeg naar het woonge deelte en de aangrenzende perce len. Dat de brand oversloeg op de garage kon niet worden voorko men. Verder liep de woning rook-, roet- en waterschade op. De bewo ner is tegen brand verzekerd. De brand en de brandbestrijding wer den door vele kijklustigen gade geslagen. Jammer dat de identiteit van de voorbijganger, die brandalarm gaf niet bekend is. De eigenaar en de politie zouden hem toch graag een 'dank je wel' willen zeggen. Veldeke Venray telde vorig jaar nog 140 leden. Door promotie en -werving is het ledental inmiddels opgelopen tot 270. Wanneer men dan weet, dat dinsdagavond op de Venroadsen Aovend in 'In den Engel' loélgeteld 300 be langstellenden waren, dan mag de konklusie worden getrokken, dat deze vereniging tot behoud van dialekt en volkscultuur in Venray leeft En het waren bepaald niet alleen de 'echte Venrayers' (autochtonen) die volop van hetgebodene hebben genoten. Jaap Goumans kreeg deze avond de Aid Ven- rodse Ieërepries uit handen van voorzitter Louis Truijen. Behalve een oor konde kreeg de onderscheidene voor het eerst een zilveren erespeld. Jaap Goumans kreeg de prijs voor het onderzoeken en op papier zetten van gebruiken en gewoonten in, het Venray van vroeger. Hij kon meedelen, dat zijn verhalen in boekvorm zullen verschijnen onder de titel '...En zoë was ut ien Venroj'. Er kwam deze avond heel wat (oud) Venrays talent op de planken, met als een van de hoogtepunten mevr. Van Mill-v.d. Heuvel, die een gedicht van haar vader over St Oeike bracht Jaap Goumans zélf had veel sukses met zijn kinderspelletjes. Tot het middernachtelijk uur luisterde men met veel plezier naar Thei Buddiger, Ad Haans, Frits Linssen, Harrie Jansen, Jean Peter Thomassen, Leo Janssen, mevr. Vermeulen, Wim Fleurkens, Ca- to en Hendrien en Bets Kwats. De Venrayse avond, aan elkaar gepraat door Sjef Keijzers, werd met een spontaan gezongen 'Rooy, mien dorp ien de Pieël' afgesloten. Afgelopen dinsdag waren Sjaak •Achten en. Maria Achten-Jansen van de Boschhuizen vijfentwintig jaar getrouwd. Op zich niet zo bij zonder, het komt bijna wekelyks voor dat een paar 25 jaar getrouwd is. Sjaak Achten is in het dagelijks leven vrachtwagenchauffeur bij het Landbouwbelang en Maria is huis vrouw, op zich ook niets aparts. Naast hun dagelijkse werkzaam heden is fietsen hun grootste hob by. Jaarlijks worden vele duizenden kilometers op de fiets afgelegd. Ook niet bijzonder, ware het niet dat het echtpaar Achten deze hobby, ook op hun 25e trouwdag, wilde beoefe nen. 'Weer of geen weer, we gaan met de fiets naar de kerk', was het parool. En zo trok afgelopen dins dag een bonte stoet fietsers en auto's (niet iedereen wilde op de fiets) vanuit de Boschhuizen naar de kerk in Oostrum. Of men 's avonds na het feest ook met de fiets wéér terug naar huis is gegaan, is niet bekend. De onroerendgoed-projektont- wikkelaar Kepro uit Deume heeft met belanghebbenden van de fami lie Pouwels een voorlopig koopkon- takt afgesloten voor het pand op de hoek van de Hofstraat-Juliansingel. Dhr. V.d. Kerkhof is voornemens om op die plek een winkelpassage te realiserenn. Een eerste schet sontwerp voor die plannen ligt mo menteel bij de gemeente. Daar wordt bekeken of het voornemen bouwtechnische haalbaar is. Kan de welstandscommissie zich met die plannen verenigen, dan wordt het voorlopige koopkontakt omge zet in een definitief koopkontrakt. Er is nog geen bouwvergunning aangevraagd. Zoals de plannen er nu bij liggen zal het pand grotendeels gereno veerd worden. „Alles wat nog goed is krijgt een face-lift" aldus dhr. v.d. Kerkhof van Kepro. Het gedeelte van het pand dat in slechte staat verkeert (de magazynen aan de achterzijde) zal worden gesloopt en worden vervangen door nieuwbouw. In de winkelpassage zou ruimte komen voor een aantal kleine win keltjes. Kepro wil zich met de invul ling laten leiden door de nota ruimtelijke Structuurvisie, waarin wordt gewezen op het feit dat er in Venray nog wel behoefte is aan en kele speciaal zaakjes. Op de boven verdieping van het pand zouden appartementen en kantoorruimten gerealiseerd kunnen worden. elke week nieuws Venlo te snel af dankzij een 4 min. snellere zwemtijd. Op de eindstreep had hy nog slechts 4 seconden over. De Venrayse triathleten in deze groep presteerden allen zeer goed. Peter Scheres wist ook dit jaar weer eerste van Venray te worden 2.06.19 de nr.s 2 en 3 zijn echter weer nieuwe namen voor de toe komst Bernard v.d. Linden 2.08152 en Hans Litjens 2.12.37 zijn pas 1 jaar lid van Triathlon regio Venray. De laatste serie om 13.30 uur met alle toppers bracht wat van te voren al door insiders was voor speld. De aanwezigheid van de ge hele zuid Nederlandse top bij de heren en de Nederlandse top by de junioren (tot 19 jaar zowel de nrs. 1 en 2 van het NK) zorgden hiervoor. By het zwemmen ging Roger Pepels (le NK) als eerste uit het water gevolgd door Mark Mee lis uit Eindhoven en Rene Zuidam uit Eindhoven. Henny Freriks (TV Venray) kwam slecht op gang. Als 30e in een matige tijd 16.37 en de strijd lag dus nog open. Na het fietsen (45 km) waren er nog 15 atleten binnen 1.30 van elkaar en de strijd lag dus nog open. De laatste 10.6 km. lopen moest de beslissing brengen. Rene Zuidam kwam als eerste van de fiets ge volgd door Marko Akkermans R'mond en Roger Peppers Stein. Henny Freriks kwam als 14e van de fiets. Hij had veruit het snelste gefietst (1.04.23). Jos Straatman kwam als 15e 20 seconden later. Ze lieten beide zien de juiste figh ting spirit te hebben. Henny Fre riks haalde na 6 km de eerste, Rene Zuidam in en wist daarna op sublime wyze de triathlon van Venray by de heren te winnen. Jos Straatman werd 2e. Dankzy de geweldige prestaties van Fran ka Janssen le, Henny Freriks, Peter Scheres en Bernard v.d. Linden werd de triathlon Ver eniging Venray de beste vereni ging van Limburg voor TV Stein en TV Weert Venray mag tróts op zo'n vereniging zyn. Burgemeesters en wethouders van Venray, maken hierdoor bekend hun besluit van 4 september 1990 no 907 waarbij in verband met afval- werkzaamheden van 10 september tot 20 oktober 1990 of zoveel korter of langer als in verband met de werkzaamheden mogelyk dan wel noodzakelijk is: I door het plaatsen van de borden II van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens gesloten is verklaard voor alle ver keer behalve voetgangers: a Roffert b Jaegerhofweg c Gunhoekweg d Kuulenweg n voor zover de werkzaamheden dit toelaten en de veiligheid van perso nen of goederen niet in gevaar wordt gebracht, ontheffing te verle nen van de onder 1 genoemde ver keersmaatregel ten behoeve van bestuurders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen, a wanneer zijn woonachtig zijn of hun bedrijf uitoefenen aan de on der I vermelde wegen en de woning of het bedry f niet langs een andere weg met het door hen bestuurde motorvoertuig kunnen bereiken; b wanneer zij het motorvoertuig besturen in opdracht of met toe stemming van de onder a. vermeld de personen en onder aan die personen gestelde voorwaarden; c wanneer aangetoond of aanneme lijk gemaakt kan worden dat zij ge durende de tijd dat de onder I genoemde verkeersmaatregel geldt, gebruik moeten maken van de on der I vermelde wegen voor het la den of lossen van goederen of voor het verrichten van noodzakelijke werkzaamheden met het door hen bestuurde motorvoertuig en deze activiteiten niet of bezwaarlijk op andere wijze kunnen verrichten. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na datum van deze bekendmaking be roep aantekenen. Het beroepschrift wordt aan de Koningin gericht en ingediend by de commissaris van de Koningin in Limburg Venray, 6 sept 1990 Burgemeester en wethouders voornoemd, Zondag 2 september vond weer de Triathlon regio Venray plaats. Ondanks het bewolkte weer waren er weer duizenden mensen ko men kyken naar Venraysê groot ste sportevenement. Ze konden genieten van een vlekkeloze orga nisatie dankzij o.a. de medewer king van de gemeentelijke instanties, gemeentewerken, poli tie, verkeer en veiligheid, sportza ken, de vele vrijwilligers van zwemvereniging Spio, TWC Oostrum, subaqua Najade, de rode kruis kolonne Venray, en de tri athlon vereniging. In totaal bijna 200 vrijwilligers. De sfeer zat er om 9.00 uur me teen goed in. De speakers verzorg den alle aanwezigen van de nodige informatie om het hele ge beuren goed te kunnen volgen. Maarten Houba deed dat bij het zwemgebeuren en Wim v.d. Broek die ook de speaker was bij het Ne derlands kampioenschap en de de hele Triathlon van Al mere, deed dit bij de finish. De gemeente Venray en de orga nisatie triathlon Venray hadden er samen voor gezorgd dat ieder een op een veilige manier een goede prestatie kon halen. De af gevaardigden van de Nederlandse Triathlon Bond waren vol lof over dit alles. Ook zy vonden dit een kampioenschap waardig. Voor de organisatie is het nu nog slechts hopen op 1 of twee grote sponsors omdat voor een kampioenschap grotere bedragen nodig zyn. Wie- Recreanten 1/4 en l/8e triathlon Om 9.00 uur ging de eerste se rie recreanten van start en er zou den er nog drie volgen. Net als by de wedstrijdgroep kwamen de deelnemers uit heel Nederland en velen wisten een nieuw persoon lijk record te behalen of ontdekte dat de 1/8 of l/4e triathlon voor hun haalbaar was. Velen zagen hun afgelopen trainingsinspan ning op deze manier zijn vruch ten afwerpen. De wedstrijdgroep Om 12.30 uur ging de eerste wedstrijdgroep van start met de sub toppers en de dames en vete ranen 40+ top. Fran ka Jansen liet al meteen by het zwemmen zien dat ze dit jaar niet alleen Zuid Nederlands Kampioene is maar ook tot de Nederlandse top is doorgedrongen. Ze kwam als eerste uit het water en stond die plaats tijdens het verdere verloop van de wedstrijd niet meer af. Ze werd eerste in een nieuw par- coursrecord van 2 uur ll min. en 40 sec. 2e werd Henny Steeghs uit Weert in 2.25.45 Bij de Veteranen was Jan Mestrum uit Swalmen, Elissen uit Afgelopen zaterdag opende wethouder Driessen van onderwijs het nieu we educatieve jaar voor volwassenen. Aan de Oostsingel 37a zijn diverse instanties ondergebracht die zich met volwasseneneducatie bezig houden. Volwasseneneducatie dat steeds meer in de belangstelling staat Zo ver wacht de Volksuniversiteit dat in de loop van volgende week de duizendste deelnemer van het nieuwe seizoen ingeschreven kan worden. Wethouder Driessen wees hier in zijn toespraak ook op. Hij noemde vol wasseneneducatie een verantwoorde en zinvolle tijdsbesteding, die, mede gezien het hoge aantal aanmeldingen, een steeds grotere plaats in de maatsciiappij inneemt ■H&BSHHHH Afgelopen zondag beleefden ve len, op een stralende dag een ge weldig geslaagde rekreatie mendag in Ysselsteyn. Een 60-tal aanspanningen reden eerst een prachtige route door de bossen in 'Peelplan Zuid'. Daarna was het spektakulaire ringsteken in de woonbuurt 'de Zwarte Plak', omlijst door een geslaagde kin- dermarkt. Daarna was de vaardigheidsproef in en om het Ruiter-Sportcentrum Ysselsteyn. Een mooi parcours was uitgezet met kegeltjes, een nage- bouwde mini-camping en een kip penren, geflankeerd met container- wagens van Transportbedrijf Linders. Al met al een geslaagde dag voor de menners alsmede voor het talrijke publiek. Samen met deze buurtvereniging willen de Rekreatie Menners Ys selsteyn e.o. er een jaarlijks terug kerend evenement van maken, op de eerste zondag van september. Voor inlichtingen over de Rekrea tie Menners Ysselsteyn e.o. kunt u zich wenden tot Grad Jacobs, tel. 04786=88*r-^

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5