'De Pater', een boerderij met geschiedenis koop nu complete schrijfmachine onze speciale prijs (inci.) van den munckhof bv met vetschrift en onderstrepen continue en per woord korrektie 120 tekens, teken en woord-korrektie superkwaliteit een volledig elektronische schrijfmachine van duits fabrikaat adviesprijs 705.08 i/ BIJ DE BOEKHANDEL BENT U GOED UIT inav PEEL EN MAAS Donderdag 30 augustus - Pagina 15 In 1422 werd in Venray het klooster Jerusalem gesticht door de Kanonikessen van St. Augustinus. Deze contemplatieve, in afzonde ring levende orde, die het biddende leven als hoofddoel had, bewoonde liet klooster tot het in 1Ó02 door de Franse bezetters werd opgeheven. Daarna werd het klooster, na een periode van feitelijke leegstand, in 1838 betrokken door de zusters Ur- sulinen. Zoals bekend waren de eer ste acht zusters van deze orde afkomstig uit Thildonck, een plaatsje bij Leuven in België. Aan de Ursulinen is het te dan ken dat het klooster zich ontwik kelde tot een onderwijs instituut met een grote naam en faam in binnen- en buitenland. Vergrijzing en het niet meer kunnen opvullen van opengevallen plaatsen dwon gen de zusters in 1975 het klooster te verlaten, waarna het klooster werd getransformeerd tot het Raad huis der gemeente Venray. ZUSTERS AUGUSTINESSEN De eerste vijftig jaren waren voor de Augustinessen, zowel in geeste lijk als in ekonomisch opzicht, ver-j re van gemakkelijk. Ondanks dat, een aantal ingetreden zusters hun bezittingen aan het klooster schon ken en er hard werd gewerkt, ble ken de inkomsten onvoldoende om het klooster te onderhouden en te voorzien in het levensonderhoud van de in aantal toenemende kloostergemeenschap. Soms heerste er dan ook grote ar moede, maar door noeste arbeid, spaarzaamheid en een goede lei ding, kwam er tegen het einde van de 15e eeuw een verbetering tot stand. SCHENKING EN AANKOOP VAN BOERDERIJEN Door een schenking kwamen de zusters in 1491 in het bezit van hun eerste hoeve. Deze was gelegen te Holthees en geschonken door Rut- ger van de Voirt. In 1498 kochten ze op het kerkdorp Heide-de Heihof, die later gewoonlijk 'Begijnenhof werd genoemd. De boerderij wordt nu bewoond door de familie Van Rens. Weer enige tyd later om pre cies te zijn in 1505 werden er opnieuw twee boerderijen aange kocht namelijk een te Haps en een op de Smakt. In 1530 was er op nieuw een milde gever, hy schonk de Voirlose hof op het Volen. Vervol gens werden nog de 'Mintenhof op het Veulen (nu bewoond door de fa milie Burgers) en 'Calckershof aan gekocht in 1673. 'DE PATER' 1 Bij één van déze boerderijen, mamelyk 'de Pater- gelegen aan de Carmelietenweg op de Smakt, nu bewoond door de familie Philipsen, willen we wat uitvoeriger stilstaan. Zoals begrijpelijk, konden de zusters de boerderijen niet zelf be bouwen, ze moesten ze dus ver pachten. In het register van pachtkontrak- ten van het convent Jerusalem (1505-1764) is vermeld dat de hof op de Smakt is aangekocht in 1505. Blijkens dat register werd 'de Pater' op 20 november 1713 verpacht aan Willem Maes en zijn 'huisv.rouwe' Gertruy voor een periode van 12 jaar. In de overeenkomst was vast gelegd, dat de opbrengst van de boerderij, van het vee zowel als het koren, gelijkelijk verdeeld zou worden tussen het klooster en de pachter, die daarom ook wel een 'halfinan' werd genoemd. Voor het gedeelte van het koren dat bestemd was voor Jerusalem, zorgde het klooster voor de dorsers, maar de pachter ('hallman') moest voor de kost zorgen. Ook de arbeiders die namens het klooster reparaties kwamen uitvoe ren aan de boerderij, moesten door de pachter van eten en drinken worden voorzien. Verder werd nog bepaald dat de pachter met Pasen aan het klooster moest leveren hon derd eieren en in de maand mei nog vijftig pond boter en een vet (mannetjes)schaap. Het klooster betaalde alle be lastingen die van de boerderij zou" den worden geheven maar het 'beestengeld' kwam voor rekening van de pachter. Verder werd ook nog de clausule opgenomen dat de pachter geen hout mocht kappen zonder medeweten van het klooster. In sommige pachtovereen komsten werd bepaald dat de pach ter de boerderij moest beheren als een eerlijk man en een naarstige bouwman, maar in de overeen komst met Willem Maes gebeurde dit niet Kennelijk was men er van overtuigd, dat hij eerlijk en naarstig zou zijn. Op 13 oktober 1752 werd de pacht opgezegd aan de weduwe Gertruy Maes en kinderen (Maes zelf was in middels overleden). Daarop werd de bouwhof 'genaempd den Pater op den Smackt' met ingang van Pasen 1753 verpacht aan Jan Marcellis en zijn vrouw Lucia Manders voor een tijdvak van 6 jaar en een wederzijd se opzegtermijn van 3 jaar. Tbt wan neer deze pachter 'de Pater' heeft bebouwd is niet bekend. Hy over leed op 29 april 1782. Mogelijk heeft de weduwe het bedrijf nog voortgezet tot haar overlijden op 17 februari 1792. ONTEIGENING Op 15 september 1802 werden de Augustinessen uit Jerusalem ver dreven. Dit gebeurde op bevel van de Franse machthebbers, die Noord-Limburg in hun greep had den van 1794 tot 1814. Ze probeer den het klooster en zijn bezittingen te verkopen, maar toen er geen ko pers kwamen opdagen kon de laat ste rector (Antonius Saedt) de kloostergebouwen op 11 oktober 1810 terugkopen voor 1200 frank. De boerderijen en hun grondbezit kwamen in beheer by de Franse Domeinen. Met goedvinden van de Domei nen werd de bouwhof 'de Prater' in 1807 verpacht aan de op 16 februari 1867 te Deume geboren Jacques Martens, gehuwd met Agatha Arts. De pachtprijs van de boerderij van 39 ha grond (volgens het 'Meetboek' van Venray was de boerderij in 1628 al even groot) bedroeg 250 francs per jaar. In 1826 werd 'de Pater' door de (Nederlandse) Domeinen verkocht aan de Duitse Carl Stedman, de be zitter van het kasteel de Hattert te Holthees en de boerderij 'de Heren hof ook wel 'Kapelhof geheten, te Smakt BRAND Op 19 februari 1827 ging 'de Pa ter' in vlammen op. De wederop bouw zou ongeveer ƒ1.500,- kosten. Aanvankelijk stond Stedman in twyfel of hy over zou gaan tot nieuwbouw, maar in 1830 kwam deze er uiteindelijk toch. Wanneer Stedman de boerderij weer van de hand heeft gedaan is onduidelijk, maar vermoedelijk is dat in 1836 het geval geweest. Waar schijnlijk is ze toen gekocht door Peter Geurts, landbouwer te Horst Deze verkocht ze in 1858 weer aan P. Kusters te Swolgen die het bedrijf zelf ging exploiteren. In het begin van de tachtiger jaren verkocht hy een groot gedeelte van het b(j de boerderij behorende land. In 1888/1889 kwam er weer een nieuwe eigenaar, namelijk Pieter Mathys Geurts te Horst Ook by be werkte het bedrijf zelf. In 1899 ver wisselde het bedryf opnieuw van eigenaar. Koper was Leonardus Phi lipsen, geboren 20 februari 1847, wonende te Castenray. Hy was ge huwd met Christina Vermaaten uit het Limburgse Bergen. Het by de boerderij behorende grondbezit be droeg toen nog 8.1 ha. In 1915 is er opnieuw een wisse ling van eigenaar. De zoon Jacobus, geboren te Venray op 5 december 1889 en op 4 mei 1915 gehuwd met Anna Gellings uit Meerlo, ging toen aan de slag. Terwyl de familie Philipsen geë vacueerd was naar Westerbeek, brandde tijdens de Kerstdagen van 1944 de achterbouw af. De op de boerderij gelegerde Engelse solda ten waren wat onvoorzichtig geweest In 1949 tenslotte, kwam de boer derij in het bezit van H.HJ. Philip sen, de tegenwoordige eigenaar. Aangezien het woongedeelte van de boerderij in slechte staat ver keerde, moest dit in 1989 worden gesloopt en vervangen door nieuw bouw. In de periode van 1807 tot f/t/'fty f/fVr Jniar/it' Kadasterkaart Smakt, omcirkeld boerderij 'de Pater', ca. 1820 ^(gemeentearchief Venray) 1858, dus tot de eigenaren zelf weer de bedrijfsvoering op zich namen, zijn de volgende pachters bekend: Jacques Martens (reeds genoemd) van 1807-1838; J. Siroo, afkomstig uit Malden, van 1839-1848; J. Roe- lofs, afkomstig uit Geysteren, van 1848-1858. NAAMGEVING Waarom is een boerderij die eigendom was van de 'nonnen' aan de naam 'de Pater' gekomen? Bij de zusters Augustinessen (1422-1802) was het bestuur van het Indeling 'de Pater' in 1830 klooster in handen van een rector, ook wel 'pater' genoemd. Hy verte genwoordigde het klooster zowel in geestelijke als in wereldlijke zaken. Hy deed aankopen, voerde proces sen, sloot kontrakten en was daar bij namens het klooster altijd de eerste ondertekenaar, gevolgd door de mater (overste) en haar plaatsver vangster. In de periode 1445-1527 waren de rectoren ('paters j afkomstig uit het Heer Florenshuis te Deventer. Daar na, tot 1674, uit het Kruisheren klooster SL Agatha bij Cuyk en vervolgens tot 1789, uit het klooster der Augustijnen te Weert Ihimi i r De laatste rector de reeds ge noemde Antonius Saedt was afkomstig uit het Augustijnen klooster Gaesdonck, gelegen net over de Duitse grens by Sieben- gewald. De pater cq. rector van Jerusalem zal ongetwijfeld de diversen boerde rijen herhaaldelijk hebben bezocht Zeer waarschynlyk zal dit hebben geleid tot de naam van de boerderij op de Smakt dat in de vorige eeuw slechts 9 boerderijen telde en nu met 64 bewoonde panden nog steeds het kleinste kerkdorp in de gemeente vormt WJ.M. WUlemsen DIEFSTALLEN Er werd aangifte gedaan van diefstal van 150 meter sproeileiding en 8 sproeikoppen vanaf een per ceel aan de Beekweg. Schade ƒ1.000,-. Uit een tuin bij een woning aan de Maasheseweg bleken 4 tuin stoelen ontvreemd te zijn. Uit het kleedlokaal van een sportvereniging op het sportcom plex 'De Wieën' werd ten nadele van een sporter zijn portemonnee met een tientje ontvreemd. IfiMBiiaiBB tettervieitechniek met grote keuze in schriftsoorten Eén regel kórrektiegeheugen Veel komfort door de komlete uitvoering Bedienlngsvriendelijk overzichtelijk toetsenbord ïoetsenborrikap voor v'eslig transport grotestraat 68 - venray telefoon 04780-82727

Peel en Maas | 1990 | | pagina 15