Venray tien jaar geleden 2 miljoen kinderen onderweg W Oriëntatieprogramma's/ Kursussen voor mensen zonder werk Vakantie is een goed begin van een opleiding Start manifestatie 'Wij gaan weer naar school' Zwemvierdaagse Venray v wwm& Vlooienmarkt in Maashees VW-nieuws Vastelaovesliedjes seizoen 90/91 Brandweer moest vele malen in aktie komen Basiskursus informatica voor ouderen Nieuwe kursussen Volksuniversiteit Venray e.o. PEEL EN MAAS Bridge PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 16 augustus - Pagina 7 De wethouder voor verkeersza ken J. Truyen zal op maandag 20 augustus rond 11.30 uur het start sein geven voor de spandoekcam pagne 'Wy gaan weer naar school' door de kinderen van basisschool De Meent in Leunen te helpen by het oversteken van de drukke Albi- onstraat De aktie heeft als doel het vergroten van de verkeersveiligheid door de aandacht te vestigen op kwetsbare verkeersdeelnemers op de school-thuis-route van zowel de basisscholen als de middelbare scholen en door tevens inzichtelij ke informatie te verstrekken voor verkeersveilig gedrag. Naast de spandoeken zyn alle scholen door de gemeente schrifte- yk gevraagd om in de aktieweken ;xtra aandacht te besteden aan de 'erkeersveiligheid op de school huis-route. Het politiekorps gaat op de school-thuis-route in de aktieperio- de een verscherpt toezicht houden op de naleving van de verkeers regels. De spandoeken worden opgehan gen bij gevaarlijk punten op de school-thuis-route binnen de ge meente Ven ray. De aktie wordt niet alleen in de gemeente Ven ray ge houden maar ook in andere ge meenten in Limburg. De aktie 'Wy gaan weer naar school' kenmerkt zich door een kombinatie van verkeersonderwijs, -voorlichting, -handhaving en -kontrole. Het projekt dient dan ook als een schoolvoorbeeld van de integrale aanpak van de verkeers veiligheid. Inlichtingen: G. Rutten, verkeers- veiligheidskoördinator van de ge meente Venray, tel. 04780-23387. Venray staat weer centraal bij jong en oud, zowel bij rekreanten, trimmers als ook voor wedstrijd sporters, gedurende de week van 20 augustus tot en met 24 augustus 1990 in het kader van de NATIONA LE ZWEMVIERDAAGSE in het ge meentelijke Combi zwembad. Het is inmiddels de 15e keer dat zwem vereniging Spio in samenwerking met het gemeentelyk Combi zwem bad dit grootse zwemfestijn orga niseert Evenals vorig jaar zal worden gestart in leeftydsgroepen. De start- tyden zijn als volgt ingedeeld: Leef- tyd tot 10 jaar ouders vanaf 17.00 uur; Leeftyd v.a. 10 jaar tot 16 jaar vanaf 17.45 uur; leeftijd 16 jaar en ouder vanaf 18.00 uur. Kinderen onder de 10 jaar en 65 zwemmen per dag 250 meter; alle andere deelnemers dienen per dag 500 meter af te leggen. Inschrijving en deelnemers- kosten Iedere deelnemerfster) ontvangt by inschryving een plastic knip- kaartje dat tydens de zwemvier daagse aan de zwemkleding beves tigd dient te worden en alle vier de dagen meegebracht moet worden. Inschrijven kan vanaf heden tot en met 19 augustus a.s., uitsluitend aan de kassa van het gemeentelyk Combi zwembad, Parklaan 2 te Ven ray. Ook is het mogelyk om in te schiijven by de VW te Venray. De kosten dienen by de inschrij ving voldaan te worden en bedra gen ƒ6,50 per persoon, inclusief de entree gedurende 4 dagen; 65- plussers betalen 5,50 op vertoon van 65+ pas. Ook Spio-leden kun nen voor de prijs van ƒ5,50 deelne men aan de zwemvierdaagse. Tydens de zwemvierdaagse zyn de kosten voor iedereen ƒ7,50 (excl. 65-plussers, deze betalen ƒ5,50) De Venrayse Zwemviérdaagse start 20 augustus 1990. Voor de 15e maal zal in Venray de zwemvier daagse gehouden worden. Zwem vereniging Spio draagt zorg voor de organisatie in samenwerking met het gemeentelijk Combi zwembad. Van maandag 20 tot en met vrydag 24 augustus a.s. kunnen zwemliefhebbers aan de start ver schijnen om in het bezit te komen van een herinneringsmedaille in brons, zilver of goud. De vierdaagse wordt 's maandags om 17.00 uur geopend door kunst zwemsters die net een week terug zjjn van een trainingsstage in Amerika. Als de omstandigheden goed zijn dan wordt er gezwommen in het buitenbad van het gemeentelyk Combi bad, waarbij er eventueel uit geweken kan worden naar het bin- j nenbad. DIEFSTAL PERSONENAUTO Vanaf een parkeerplaats by het ziekenhuis werd ten nadele van een inwoner van het net over de grens gelegen Nettetal een Mazda 323 met een Duits kenteken ontvreemd. De waarde van de auto kon niet wor den medegedeeld. OORLOGSTUIG GEVONDEN Op een terrein aan de Leunseweg werden by graafwerkzaamheden nog een intakt zynde granaat met een doorsnede van 7,5 centimeter en een nog intakt zynde Pantzer- faust gevonden. Dat oorlogstuig is, in afwachting van de komst van de mannen van de EOD, veilig gesteld. Na de schoolvakanties verandert het verkeersbeeld op de Neder landse wegen ingrijpend. Ruim twee miljoen scholieren van 6 tot 17 jaar zijn weer dagelijks onderweg tussen huis en school. Het blijkt helaas dat het aantal scholieren, dat direct na de vakanties bij een ongeval betrokken raakt, hoger is dan in de overige perioden van het jaar. Bovendien heeft de leeftijdsgroep 6 tot 17 jaar een relatief groot aandeel in het totaal aantal verkeersslachtoffers. Vooral het aantal slachtoffers onder de fietsende jongeren maakt dat deze groep tot de meest kwetsbare deelnemers behoort. De vele ongeluk ken van jonge bromfietsers vormen nog een triest hoofdstuk apart. Hun kwetsbaarheid vindt zijn oorzaak in de nog geringe ervaring, de jeugdige overmoed en het onbezonnen weggedrag. Kinderen lopen en spelen tegelijk en schatten gevaren anders in dan volwassenen. Velen leggen onwen nig hun nieuwe schoolroute af. Als scholieren in groepen fietsen, letten ze meer op elkaar dan op het verkeer en hanteren hun eigen regels. De ene volwassene reageert begrijpend, de andere hoofschud- dend of agressief. Het is zaak dat juist de volwasse nen - en met name de automobi listen - die voor jongeren de belangrijkste conflictpartners zijn, er zich terdege en voortdu rend van bewust zijn dat de schooljeugd zich op de weg onge remd gedraagt, letterlijk en fi guurlijk. Automobilisten kunnen door een niet-agressief rijgedrag op een ef fectieve wijze bijdragen aan de veiligheid van de schooljeugd. Ie dere situatie is anders en het is dan ook niet doenlijk het gewenste rij gedrag precies te beschrijven. Ie dereen moet naar eigen inzicht handelen, maar dan wel vanuit een houding van begrip en ver draagzaamheid. Algemeen kan als stelregel gehanteerd worden: in ie der geval langzaam rijden in de buurt van scholieren. Er is dan tijd om te stoppen of uit te wijken bij onverwachte ma noeuvres. Om groepen fietsers veilig te kunnen passeren moet een automobilist er zeker van kunnen zijn, dat de hele groep in één keer voorbij gegaan kan worden. Fietsers hebben - als ze in groepen rijden - nog een eigenschap waar automobilisten zich niet door moeten laten verrassen: als de eerste van een groep oversteekt, volgt de rest meestal zonder ver der uit te kijken. Wij gaan weer naar school In de maanden augustus en sep tember wordt er een landelijke actie gevoerd om de geschetste on veiligheid te bestrijden. Zowel de schooljeugd als hun conflictpart ners (de automobilisten) zullen nadrukkelijk op de problemen ge wezen worden en aangesproken worden op hun gedrag. De geza menlijke politiekorpsen gaan daartoe gedurende de campagne periode gericht controleren op de schoolroutes. V V N - Veilig Verkeer Nederland Volleybalvereniging 'MVC '64' or ganiseert op zondag 19 augustus de jaarlykse vlooienmarkt op het plein voor het gemeenschapshuis in Maashees. De markt wordt ge opend om 15.00 uur en gesloten om 18.00 uur. Door de leden van de organise rende vereniging is voor deze markt zoals elk jaar weer een groot aantal zeer uiteenlopende goederen verzameld. Nieuw dit jaar zyn de 'twee kwartjes-ton' en de 'één gulden- kar'. Aan de markt is verder een lotery verbonden met als hoofdprijs een draagbare kleurentelevisie. De trek king heeft zondagmiddag om streeks 18.00 uur plaats. Onderstaand volgt een greep uit de vele voorstellingen die u by ons kunt boeken. Augustus: t/m 31: Chinees Circus '90. Ver schillende steden 18: Internationaal Jazz festival, Noord wyk 18: David Bowie, Nijmegen 19: David Bowie, Maastricht 22: Gary Moore with the Midnight Blues Band, Kerkrade 23 t/m 179: Taptoe, Breda 24-25-26: Grand Prix van België, Fran corchamps 26: Pukkelpop, Hechtel 26: Danny Kaye International Children's Award Show, Am sterdam September: 1: Jubileumshow Paul van Vliet, Scheveningen 1 t/m 30: Chinees Circus '90, Ver schillende Steden 5: Gipsy Kings, Arnhem 7: Thnita Tikaram, Utrecht 7: 10e Dutch Stadium Cross, Nijmegen 7: Candy Dulfer and Funky Stuff, Utrecht 10: Radio Rijnmond Fhmiliedag, Rotterdam 13: Winter Fhshion Show, Apeldoorn 18: Deacon Blue, Utrecht 19: Barcley James Hearvast, Utrecht 21 t/m 23: Peking Opera, Am sterdam 28 t/m 30: Hollandse Meesters uit Amerika. Den Haag 29: Dubliners, Zwolle 30: Clash of the Titans (Aard- schokfesty). Leiden Oktober 1 t/m 31: Hollandse Meesters uit Amerika, Den Haag 6: Internationaal Harmonie Tref fen, Kerkrade By temperaturen rond de 30 gra den en al of niet vertoevend in va kantiesferen achter een glaasje 'fris' op een of ander terrasje, lykt het haast onvoorstelbaar om juist nü teksten en melodieën te beden ken voor het komend vastelaoves- seizoen wat meestal onder andere weersomstandigheden gevierd wordt In het verleden is echter geble ken dat juist deze sfeer stimulerend schynt te werken om, al of niet met behulp van d'n Brouwer, DE Vaste- laovesschlager voor het nieuwe sei zoen te 'brouwen', uut te broeje of verrig te braoje. Maar, weer of geen weer, de tyd dringt. Om op zondag 16 september het jaarlykse Venrayse Vastelaoves- lie^jesfestival te kunnen houden, dienen muziek- en tekstschryven den hun liecyes, voorzien van een Venrayse tekst en een melodiepartij in te leveren vóór maandag 20 augustus 18.00 uur. Inleveradres: Kommissie Liedje van Vastelaovesvereniging De Piël- haas, p/a Hugo Stappers, Leunseweg 4a, tel. 84392 of Geert Nelissen, Eli- giusweg 34, tel. 87361. Ook liedjes die in voorgaande jaren tijdens de voorselektie afge vallen zijn kunnen wederom mee dingen. DIEFSTAL AUTORADIO Met geweld was toegang verkre gen tot een aan de Pavanestraat ge parkeerde personenauto. Uit de auto werd de autoradio ontvreemd. De diefstal vond plaats maandag avond tussen 22.00 en 0.30 uur. DADER DIEFSTAL TAS AANGEHOUDEN Het is de politie gelukt de diefstal van een tas met inhoud op 28 juli jl. op te lossen. De tas werd toen ont vreemd. De inhoud bestond o.a. uit sieraden. De dader, een 33-jarige in woner. werd aangehouden, ingeslo ten en na verhoor en de aanzegging dat proces-verbaal zal worden opge maakt, huiswaarts gezonden. Hy heeft een bekentenis afgelegd. HOND MOEST WORDEN AFGEMAAKT In een droge sloot aan de Pas te Merselo werd een gewonde herders hond aangetroffen die waarschyn- lyk door een auto aangereden was. De politie schakelde een dierenarts is die geen redding meer kon geven en de hond uit zyn lijden verloste. De politie is nog niet achter de identiteit van de eigenaar van de hond kunnen komen, maar de die renarts vermoed dat de hond door de eigenaar is verwaarloosd en mo gelijk uit een auto is gezet. Het afgelopen weekend moest de Venrayse brandweer verschillende malen in aktie komen. De grootste schade werd aange richt toen een combine op een gerstveld aan de B remmen kamp in Oirlo door onverklaarbare oorzaak in brand geraakte. Het vuur sloeg over op het te maaien. 1 hectare grote, gerstveld. Dankzy het feit dat de brandweer snel ter plaatse was en dat er blubbertonnen met water konden worden ingezet, kon een aangrenzend maïsveld worden gered. De schade wordt hier op vele tien duizenden guldens geschat want de combine ging geheel verloren. Nog maar net met dat blussen klaar werd hun inzet gevraagd voor een bermbrand aan de Zandhoek. Hier wist men door snel ingrypen uitbreiding te voorkomen. Was in de nacht van vrijdag op zaterdag de brandweer in aktie ge komen voor een brand in een bosperceel aan de Etnalaan, zater dagmiddag moest men daar op nieuw in aktie komen omdat het vuur ondergronds nog niet geheel gedoofd was, waardoor het weer was opgelaaid. De Venrayse brandweer kreeg as sistentie van hun collegae uit Deur- ne nadat brand was uitgebroken in de berm langs de Deumeseweg, ter hoogte van de parkeerplaats op de grens van de gemeente. Die brand was overgeslagen naar het nabyge- legen bosperceel. Dankzy de sa menwerking kon uitbreiding van de brand worden voorkomen, maar er bleef een grote zwartgeblakerde vlakte over. Hier is zeker sprake van brandstichting. Net voordat de brand uitbrak hebben getuigen ge zien dat enkele bromfietsers daar met vuurwerk hebben gespeeld. Later moest de Venrayse brand weer nog in aktie komen omdat ook hier weer vuur oplaaide. Dankzy snel en goed ingrypen van de eigenaar en buurtbewoners was de brand in een veevoederkuil aan de Eikenhofweg snel geblust en behoefde de brandweer alleen maar te kontroleren of dat blussen goed was gebeurd. De eigenaar had in de buurt van de veevoederkuil afval in brand gestoken, maar door de wind was het vuur overgeslagen tot de voor- droogin richting van die kuil waar voor 50.000 gulden gras, bestemd voor veevoer, was opgeslagen. Ook gingen de voor de afdekking ge plaatste autobanden in brand met als gevolg dat door roet en rook het gras als verloren moet worden be schouwd. BRANDALARM YTNCENTIUSHUIS Gelukkig bleek er niets aan de hand te zyn. By de alarmcentrale was het brandalarm van het Vin- centiushuis aan de Heuvelstraat in werking gegaan. De brandweer ruk te met groot materiaal uit maar wat de brandweermannen ook zochten, er viel geen vuur te ontdekken. Door de grote hitte was het dak van het Vincentiushuis nat gespoten en waterdruppels hadden via het dak de alarmmelder op de 3e etage in werking gesteld. Op woensdagmiddag 12 septem ber 1990, zal de door de Stichting RISC, afdeling Ouderenwerk, geor ganiseerde basiskursus informatica voor ouderen van start gaan. Onder deskundige leiding leert u tydens de kursus enkele basishandelingen met betrekking tot de computer en en programmagebruik. De kursus bestaat uit 12 lessen van 2 uur. De kosten voor de totale kursus be dragen ƒ35,-, dit inclusief het beno digde materiaal. De kursus vindt plaats in de leer /werkplaats Venray, Prins Bemhardstraat 12a te Venray. Wanneer u belangstelling heeft of nadere informatie wenst, kunt u kontakt opnemen met de Stichting RISC, afdeling Ouderenwerk, Ken- nedyplein 1 te Venray, tel. 04780- 86706. Engels, Frans. Spaans, psycholo gie. basis-informatica. beleggen, ge heugentraining zyn enkele van de meer dan 125 zeer uiteenlopende kursussen die in september of okto ber weer van start gaan by de Volks universiteit Venray e.o. Ze staan vermeld in het nieuwe programma boekje dat medio augustus uitkomt Wie in het najaar iets wil doen aan zyn algemene ontwikkeling, aan kreativiteit of wie een taal wil leren kan terecht by de Volksuni versiteit Venray e.o. De Volksuniver siteit Venray e.o. voorziet in de regio Noordelijk Noord-Limburg duide- lyk in een behoefte: vorig jaar trok ken de diverse kursussen meer dan 1500 deelnemers uit de gemeenten Bergen, Broekhuizen, Grubben- vorst Horst, Meerlo/Wanssum, Se ven um en Venray. Dat waren er plm. 300 meer dan in 1988-1990. Afgelopen jaar waren m.n. de kursussen basis-in formatica, ge heugentraining assertiviteit en kunstgeschiedenis erg in trek. By de talen waren m.n. Spaans en Frans erg populair. By de kreatieve kursussen was voor calligrafi en binnenhuisarchitektuur evenals grimeren veel belangstelling Er kloppen op jaarbasis honder den mensen aan voor het volgen van de meest uiteenlopende kur sussen. Uiteraard wil de Volksuni versiteit dan ook een zo breed mogelyk pakket bieden om zodoen de tegemoet te komen aan de wen sen van al die mensen. Vandaar ook dat in het programma 90/91 weer enkele nieuwe kursussen zyn opge nomen zoals themagroepen voor ouderen, Engels voor senioren, tekstverwerken, milieu in het dage lijkse leven, verantwoord koken met fantasy, boekbinden, bloem schikken, filigraan, Bahasa Indone sia en Rusland leren kennen in taal en kuituur. De inschryving voor de kursus sen van de Volksuniversiteit is mogelyk na invulling van het aan meldingsformulier dat in het pro grammaboekje is opgenomen, en voor 10 september is opgestuurd naar de Volksuniversiteit Deze pro grammaboekjes zijn gratis af te ha len by de Volksuniversiteit, bibliotheken, gemeentehuis, e.d. Ook kunt u zich voor de diverse kursussen aanmelden tydens de Open Dag op 1 september a.s. van 11.00-15.30 uur aan de Oostsingel 37a te Venray. 'n abonnement waard Over enkele weken zal het nieuwe bridge-seizoen van start gaan en zullen de Venrayse bridgeclubs be ginnen met het programma 1990/ 1991. Ook by de Volksuniversiteit Venray zullen de lessen voor begin ners weer een aanvang nemen. Gezien het enthousiasme van ver leden jaar en de goede resultaten by Volksuniversiteit Venlo, is beslo ten dit jaar 2 kursussen te geven en wel op dinsdagmiddag en woens dagavond, zodat een ieder de moge- lykheid heeft een geschikt tydstip te kiezen. Jammer dat onze docent, de heer J. Spee, in verband met ziekte heeft moeten afzeggen. Wy wensen hem die honderden kursisten de weg naar de bridgetafel heeft gewezen alle goeds en een spoedig herstel toe. Gelukkig hebben wy de heer E. Meertens bereid gevonden de beginners-kursussen te begeleiden. Voor al degenen, die iets meer over dit fascinerende spel willen weten en de grondbeginselen ervan willen leren, is er maar één goed advies: neem zo snel mogelyk kon- takt op met de Volksuniversiteit Venray, tel. 04780-80185 en u krygt alle gewenste inlichtingen. In verband met de beperkte be schikbare ruimten en om teleur stelling te voorkomen is enige haast geboden. De aanname ge schiedt naar volgorde van aanmel ding en vol is vol!!! De kursussen zullen beginnen: dinsdag 18 september 's avonds en woensdag 19 september 's middags. De Stichting RISC, afdeling Werk- lozenwerk, start eind augustus/be gin september met diverse oriëntatieprogramma's en kur sussen. Op verschillende oriëntatiepro gramma's en kursussen kunnen nog deelnemers geplaats worden. Met name kan plaatsing nog ge schieden op de oriëntatieprogram ma's lassen/metaalbewerken en bouw/hout, alsmede op kursussen zoals lassen, houtbewerken, machi- neschryven, tekstverwerken, basi sinformatie. kleding maken en zyde schilderen. Informatie/aanmelding Voor nadere informatie, alsmede aanmelding kunt u terecht op de leer-/werkplaatsen leer-/werkplaats Venray: (adres: Prins Bemhardstraat 12. tel. 04780-87212) Voor informatie kunt u terecht by de Stichting RISC Bergweg 4 te Venray, tel. 04780-83730. Juist in vakanties is er tyd om eens rustig na te denken, besluiten te nemen. De Stichting Volwasse nen Educatie Noordelyk Limburg verzorgt al jaren een scala van kur sussen voor volwassenen die méér willen. Direkt na de vakantie regent het dan ook inschryvingen. Hier onder volgt het relaas van een Moe der op taalles en van Riboet Zy schreven op tyd in voor een nieuwe kursus. EEN MOEDER OP TAALLES Het meisje heeft twee grote brui ne ogen, een bos krullend haar. Tien jaar is ze en ze heeft een aan- stekelyke lach. Ze wyst op haar moeder. "Ze spreekt al veel beter Ne derlands dan vroeger', zegt ze. 'Gisteren las ze Repelsteeltje, in één keer helemaal goed'. Moeder is Marokkaans, ruim zestien jaar geleden naar Neder land gekomen, inmiddels geschei den en nu alleenstaand, met de zorg voor twee kinderen. Hele da gen alleen thuis zitten vindt ze niet prettig zeker niet nu het grootste deel van haar familie in Marokko woont Afhankelyk zyn van de So ciale Dienst is ook niet alle dagen een pretje. Dus wilde ze twee din gen: de Nederlandse taal goed on der de knie krijgen en byscholing om zich een baantje te verwerven op de arbeidsmarkt Via het ar beidsbureau kwam ze in kontakt met de Stichting Volwassenen Educatie. 'Ja', zegt ze. 'thuis heb ik mezelf al iets van de taal geleerd. In het begin moest ik met brieven van de ge meente of de bank nog naar de bu ren omdat ik ze zelf niet kon lezen'. Ze vertelt dan hoe ze de beginselen van ons moeilyke Nederlands leer de: met behulp van de teksten op pakken suiker en palyes snoep en dat soort huishoudelyke zaken... Inmiddels heeft ze een jaar lang een taalkursus gevolgd van de Stichting Volwassenen Educatie; haar dochtertje lacht nog wel als ze een foutje maakt, maar echt veel te lachen heeft ze niet meer... Nee. lerares op een school voor Marokkaanse kinderen is wat te hoog gegrepen, dat begrypt ze in middels wel. En een opleiding voor tolk zit er ook niet in-, te lang en te zwaar. Inmiddels is ze al 36 en ze vindt dat ze ook nog tyd moet over houden voor haar kinderen. Maar om als ongeschoolde arbeidskracht op een fabriek te gaan werken, nee. dat toch liever niet. Na een kursus beroepenoriëniatie by de Stichting Volwassenen Educatie die ze naast haar taallessen volgde voelt ze wel iets voor voedingsassistente. STAARTDELING Riboet is 33, afkomstig uit Surina me, drie kinderen die inmiddels zo groot zyn dat moeder tyd heeft voor wat dingen naast het huishou den. Een baantje, dat leek haar wel wat, maar met alleen maar lagere school kom je niet ver. Dus ook zy stapte naar het arbeidsbureau en werd doorgestuurd naar de Stich ting Volwassenen Educatie, waar ze inmiddels een kursuspakket heeft dat haar byspykert in ondermeer Nederlandse taal en rekenen. 'Voor al rekenen', zegt ze. 'daar ben ik nooit zo goed in geweest'. De staart deling heeft ze inmiddels achter de rug... Ook Riboet zou wel een opleiding willen volgen voor voedingsassi stente. Zo'n baantje in een zieken huis of in een bejaardentehuis, maaltyden rondbrengen, helpen met eten, dat soort dingen. 'Ik kan het in ieder geval proberen', zegt ze, 'een baantje op een fabriek kan al- tyd nog'... BELANGSTELLING??? Wat u nu gelezen hebt zyn zo maar ervaringen van kursisten. Wilt u meer weten over de kursus sen van de Stichting Volwassenen Educatie Noordelyk Limburg, Schoolstraat 41. 5961 EG Horst, bel dan 04709-3298 of 6197. elke week nieuws BELASTINGEN Ook in 1980 zag het er naar uit dat de Onroerendgoedbelasting op nieuw verhoogd zou worden. Dit tot groot ongenoegen van de 'Fraktie Kerkdorpen' die deze belasting toch al een onevenredige druk op de landbouwers (lees kerkdorpen) vond. In deze belasting zou name lijk ook de vroegere rioolbelasting verwerkt zijn en riool had men op de kerkdorpen niet... De ge meente ontkende echter die stel ling. want een rioolbelasting 'zit er aan te komen, wellicht al het vol gend jaar', aldus het gemeentelijk kommentaar. Men zal toen wel niet vermoed hebben, dat het toch nog by na tien jaar zou duren voordat in onze gemeente een rioolbelasting werd ingevoerd. WONINGBOUW Aan de Willemstraat werden 14 woningen door het Aannemingsbe- dryf Verhoeven opgeleverd; als vervanging van de oude 'arbeiders woningen'. De bewoners aldus Peel en Maas waren uitermate te vreden over de inrichting, de bouw en de kwaliteit Niet helemaal tevre den was men over de perceelsverde ling, waarbij de tuintjes wel aan de krappe kant waren... PER HUIFKAR De in 1980 47-jarige Jan Reintjes uit Veulen trok met 7 familieleden, vrienden en kennissen per huifkar naar het dorp Ttemaard in het noor- delykste puntje van Friesland. De afstand bedroeg 300 km. De huifkar werd getrokken door twee paarden. Per dag hoopte men 50 km te kun nen afleggen, zodat déze tocht in één week geklaard zou zijn... ODAPARK De gemeenteraad besloot in juli 1980 tot de aankoop van het Oda- park aan de Merseloseweg. het Gemmadal aan de Hoenderstraat, een perceel bos ten noorden van de Molenklef en een perceel grond met loofhout aan de Bosweg. Alles eigendom van de Zusters Ursuli- nen. De totale oppervlakte bedroeg ruim 12 ha en de totale aankoop som was maar liefst ƒ542.000,-. Wethouder Van Oers noemde met name het Odapark een 'natuurre servaat', wat zyn collegae raadsle den wel wat overdreven vonden. Maar ontegenzegly k heeft er zich in het park een unieke flora en fauna ontwikkeld. Men werd het niet di rekt eens, of het park blyvend opengesteld moest worden voor het publiek, óf dat men b.v. in het broedseizoen de poorten maar moest sluiten. De heer J. de Bruyn wilde als raadslid de zekerheid heb ben, dat de bevolking volop van het park zou kunnen profiteren. Tben b. en w. hem die toezegging niet konden geven, stemde De Bruyn als enige tegen de aankoop. SINGELCIRCUIT Reeds in 1960 nu dus dertig jaar geleden waren er al plannen om rondom Ven ray-centrum een singelcircuit aan te leggen. De be doeling daarvan was, het verkeer dat niet persé in het centrum be hoefde te zyn. met een direkte ver binding om te leiden. Vanaf dat circuit zou men enkele verbin dingswegen met het centrum kry- gen. Het duurde echter tot 1980 voordat het circuit gereed kwam. Aan die gereedkoming gaf men een feestelyk tintje, o.a. door de onthul ling van een ANWB-richtingaan- wyzer op de kruising Stationsweg- Oostsingel. Vissers' Wegenbouw, die de gehe le rondweg in de loop der jaren ge realiseerd had. bood als aandenken aan dit gebeuren een beeltye aan. dat een plaatsje kreeg naby ge noemde kruising en al direkt 'de Venrayse Maagd' genoemd werd. GEMEENSCHAPSZIN ƒ81.000,- Kwam men in Ys- selsteyn tekort ondanks alle mo gelijke subsidie-potjes om een sportkantine te kunnen verwezen- lyken. Om dat geld by elkaar te krygen besloot men te proberen een renteloze obligatielening aan de man te brengen, welke lening iy 15 jaar zou worden afgelost. Dat idee kwam zó goed by de Yssel- steynse bevolking over, dat men in tien dagen tyds al ruim ƒ73.000,- had volgeboekt. Over de nog ontbre kende ƒ8.000,- maakte men zich toen geen zorgen meer. want er wa ren nog verschillende toezeggingen gedaan. WATEROVERLAST De zomermaanden van 1980 ken merkten zich door een zes weken lange regenval. Dat zorgde in 'onze' Maasdorpen weer eens voor flinke overlast De laag gelegen percelen in Maashees, Geysteren, Wanssum en Well stonden blank. Restaurant De Kooy in Wanssum was niet meer bereikbaar. Zo'n 20 campinggasten, die verrast waren door het snel sty- gende Maaswater, moesten onder dak zoeken op de zolders van De Kooy. Ook provinciaal en landelyk zorgde de wateroverlast voor heel wat problemen. De vakanties waren grotendeels verregend. De circa 1.200 gasten die hun va kanties in de verschillende Venray se campings doorbrachten, hielden ondanks alles de moed er in. MET EMERIAAT Pastoor G. Jessen uit Merselo ging vry onverwachts, om gezondheids redenen, met emeriaat. De 67-jarige parochieherder was 16 jaar werk zaam in Merselo. Als 'rustoord' koos pastoor Jessen voor Arcen, waar hy vroeger 5 jaar kapelaan was geweest Pastoor Jessen was de opvolger van Pastoor Vercoulen in Merselo. die in 1964 overleed. HOFAUTO'S Veel belangstelling bestond er voorde 15 auto's van bet Koninklijk huis. welke door Autobedrijf Van Haren in de verkoop werden ge- 1)6 hofauto's van het Kir nlnkljjk huis worden elk Jaar ingeruild en de UeOlebbers van zulk n auto weten zich dan ook ver ste"1 ran een buitengewoon goed tweedehands 'karretje'. "N/"

Peel en Maas | 1990 | | pagina 7