Reuzenrad (48m hoog) en Sky Flyer trekpleisters van Venrayse kermis Zwemvierdaagse Venray 20 t/m 24 augustus 1990 Naar Smakt voor een goede vrijer! Venray en de kermisprijs Vuurwerk en kindervermaak I Wat anderen over ons schrijven SMAKT Openlijke geweldplegingen Venraynaren naar Wereldkampioen schappen Extra geld voor 'i wegen en accommodaties 4 PEEL EN MAAS Donderdag 26 juli - Pagina 5 Ieder jaar opnieuw zeggen de le- den van het Venrayse Kennis- Promotieteam, dat de komende kermis weer mooier, groter en grootser wordt dan andere jaren. Men zou bijna geneigd zijn te ver onderstellen, dat er toch ooit een einde zou moeten komen aan de- Waarschynlyk zal men moeten wachten tot de laatste kermisdag om officieel te weten te komen, dat Venray in aanmerking is gekomen voor de Kermisprijs van de Neder landse Kermisbond. Men bewaart de bekendmaking (zo die er komt...) wellicht tot de jaarlijkse bijeen komst van de kermisexploitanten op het gemeentehuis op woensdag morgen 11 uur. Intussen weten we wel, dat vorige week in Vlissingen een kermisprijs is uitgereikt aan burgemeester Van der Doeff. Maar dat blijkt de ker- misprys te zyn van de BOYAK, de Nationale Bond van Kermisbedrijf- houders. Wat het verschil is tussen de kermisprijs van de ene bond of de andere, is ons niet duidelijk. Wat ons wel duidelijk is, is het verschil tussen de kermis van Vlissingen en die van Venray. Goed, beide ge meenten maken veel reklame voor hun jaarlykse kermis en er wordt zowel in Vlissingen als in Venray een vuurwerk afgestoken. Maar dan houdt ook alle vergelijking op. Op deze Zeeuwse kermis zo we ten we uit eigen ervaring heerst aanmerkelijk minder sfeer dan in Venray. We hebben er de laatste ja ren zeker geen grote vermakelijk heden gezien, zoals sinds jaar en dag in Venray komen. Het is zelfs zo, dat bekende kermisexploitanten van grote attrakties niet meer naar Vlissingen gaan, maar er wel veel geld voor over hebben om een plaats te krygen op de Venrayse kermis. Uiteraard gunnen we Vlis singen graag haar kermisprijs, maar naar önze mening verdient Venray zowel de kermisprijs van de N.K.B. als van de BOVAK... ze jaarlijkse 'grootspraak'. Maar als men dan een opsomming ziet van de 48 kermisattrakties, die een plaats krygen op de drie loka ties, dan kan men niet anders konstateren, dat de Venrayse ker mis van 4 t/m 8 augustus 1990 in derdaad weer iets byzonders gaat worden, met als letterlyk hoogte punt een reuzenrad van maar liefst 48 meter hoog en een opper vlakte van 25 bR 20 meter. Dat ge vaarte komt te staan op het Wilhelminaplein aan de zyde van de Julianasingel. GROTE VERMAKELIJKHEDEN Ook voor de beide andere lokaties heeft men gezorgd voor speciale trekpleisters. Op de Grote Markt is dat, behalve de bekende Super- Autoscooter van Jan Hoefnagels, de Tropical Trip. Dat is een klein vlie gend tapyt, dat al eens eerder in Venray is geweest en zeer veel af trek vond. Op het Henseniusplein en Schouwburgplein zullen drie grote pretmachines het kennis beeld bepalen. Midden op het Schouwburgplein komt de Sky Fly er, bestaande uit twee schuiten, die tot een hoogte van bijna twintig me ter tegen elkaar indraaien. Voor Venray is dit een gloednieuwe at- traktie, die in de plaats komt van de Ranger, die tweemaal in Venray is geweest. Tegenover café Hulsman komt Nederlands grootste Super- Turbo-Polyp. Een spektakulaire at- traktie, waarvan ook de schuitjes meedraaien. Met een oppervlakte van 18% by 18% meter wordt de nieuwste uitvoering van de Break Dance een op discomuziek, snel heid en verlichting gebaseerd draaigevaarte, dè trekpleister van het Henseniusplein. En uiteraard ontbreekt het bekende Lunapark van C. Reemer niet op zijn inmid dels vertrouwde plaats op de Schoolstraat. WILHELMINAPLEIN Vorig jaar werd met veel tam-tam de komst van een reuzenrad van 36 meter hoogte aangekondigd. Hoe wel de exploitant zijn pacht aan de gemeente had betaald, liet hy op het laatste ogenblik verstek gaan, I i omdat hij ook in Eindhoven had in geschreven... Zijn plaats werd toen ingenomen door de Hollywood Star. Deze attraktie komt dit jaar te rug onder de naam Magie Diamond. Behalve de naam is ook de attraktie zelf kompleet vernieuwd. De Thunderbird, midden op het Wilhelminaplein, een supersnelle draaimolen met naar boven zwie pende bakken, zal men nog terug- kennen van enkele jaren geleden. Het 48 meter hoge reuzenrad dat ver boven het kermisgewoel zal uit steken, is een uniek gevaarte met een prachtige grondaankleding en feeërieke verlichting. Het is een Belgische gigant met een Neder landse exploitant, die vrywel dage- lyks met de verfraaiing van het 'apparaat' bezig is. Naast het reuzenrad krijgt een loopspookhuis een plaats. Voor de kinderen zyn de Mini Cars met bestuurbare autootjes een byzonde- re attraktie. Nieuw is ook American Wip, een spel met guldens. Vandaar de bijnaam 'Guldenswip'. Verder ko men op deze lokatie: Klokkenspel, Euro Ball, Gebak- en Oliebollen- kraam, N Bussensport, Viskraam, Sperensport en de Video- Amusementshal. GROTE MARKT Het kennisbeeld van de Grote Markt zal niet veel verschillen van andere jaren. Behalve de grote auto scooter en de Tropical Trip, vindt men er de traditionele zaken terug, zoals de draaimolen van de Venray- er H.A. Geven, Boksbal, Rotario, Ba- byflug en Lijntrekspel. Tussen de attraktie door is er ruimte voor ballonnenyerkoop, Vietnamese eetwaren en IJs- verkoop. HENSENIUSPLEIN/ SCHOUWBURGPLEIN Het grootste 'kermisgeschut' staat opgesteld op het Hensenius plein en het Schouwburgplein/ Schoolstraat met de reeds eerder genoemde Sky Flyer, de Turbo .Po lyp, de Break Dance en het Luna park. Natuurlijk ontbreken de bekende Foto-schietsalon van de fa milie Lahnstein en de traditionele Nougat-Suikerkraam van J. Camps uit Horst niet op de Venrayse ker mis 1990. Een nieuwe, kleine, attraktie staat op de hoek van de Grotestraat en draagt de naam van 'Liefdes- Analyse'. Volgens kenners is dit computergestuurde 'waarzegappa raat' erg amusant Tussen de grote kermis pretma chines zal men verder kunnen vin den: Rotaiet Kop van Jut Loten- verkoop, Hoeplaspel, Balco-rotor, Babysport Holly Cranes, Stoplich- tenspel, Skee Ball, Kikkerspel, Speelgoedkraam/Grabbelton/Bal- lonnen en de tentjes voor ijs, pinda, popcorn, gebak en oliebollen, ham burgers c.s., lotenverkoop en pof fertjes. 'VAN GROTE KLASSE' Ondanks het feit dat het patroon van de Venrayse kennis op de drie lokaties in grote trekken hetzelfde is als de voorbye jaren, spreekt het Kermis-Promotieteam van 'een ker mis van grote klasse'. Er zyn attrakties by. die al vele ja ren naar Venray komen en hun trouw vorig jaar door de gemeente De Venrayse kennis kan men zich niet meer voorstellen zon der het vuurwerk, dat door de gemeente en de kermisexploi tanten wordt aangeboden aan kermisvierend Venray. Het zal op kennisdinsdag om 22.00 uur in het centrum van Venray wor den afgestoken. Het clowns-duo Bassie en Adriaan, dat de laatste jaren tot groot plezier van de jeugd naar Venray kwam, komt dit jaar niet, omdat het duo elders ver plichtingen heeft Daarvoor in de plaats komt de Stripfiguren- band woensdagmiddag de laatste kermisdag op de ver schillende kermislokaties de jeugd vermaken. Ook zy zullen vrijkaartjes voor de attrakties uitdelen en de prezen van de kleurwedstryd uitreiken. Op zaterdagmiddag, 4 au gustus om 16 uur zal burge meester H. Defesche de kennis officieel openen. De jeugd zal dan de balonnen voor de ballon nenwedstrijd oplaten. De bal lonnen zijn op zaterdagmiddag tussen 15 en 16 uur gratis af te halen op de Grote Markt. Deel nemerskaarten moet men tevo ren afhalen in de hal van het gemeentehuis of by de VW. Hier kan men ook de kleurpla ten krijgen voor de kleurwed stryd. Zowel voor de ballonnen- als voor de kleurwedstryd zyn flinke pryzen te winnen. Op woensdag 8 augustus, de laatste kermisdag, worden zo als de traditie van heel veel jaren dat wil de kermisexploi tanten door het college van B. en W. in de burgerzaal van het gemeentehuis ontvangen. Ver wacht wordt, dat dan ook de door Venray gewonnen ker misprijs, beschikbaar gesteld door de Nederlandse Kennis bond, zal worden uitgereikt beloond hebben zien worden met een meerjarig kontrakt. Vandaar, dat het kermisteam ook rustig kan stellen, dat er in 1990 niet alleen goede vermakelijkheden komen, maar ook goede exploitanten, die er alles aan zullen doen om de Venray se kermis tot een sukses te maken. In de 'Gelders-Overyselse Cou rant' troffen wy in de voorbye we ken een aantal bydragen aan, in de rubriek 'In de kaart gekeken'. Onze aandacht ging daarbij bijzonder uit naar een tweetal artikeltjes over de Venrayse wijken Smakt en Halfweg. Deze en volgende week zullen wy die publikaties in ons blad overne men, om ook onze abonnees te la ten zien 'wat anderen over ons schryven'. Deze week als eerste bydrage het verhaal over Smakt De 'Gelders-Overijselse Courant' is een dagblad dat in Noord-Oost Gelderland en Zuid-Oost Overijsel in maar liefst 14 gemeenten wordt verspreid. Het blad is een uitgave van Klu ivers Courante nbedrijf bv in Deven ter, dat in die streek o.m. ook het 'Zutphens Dagblad' verzorgt Maandag 20 t/m vrydag 24 augus tus 1990 wordt in het gemeentelijk combi-zwembad voor de 15e keer de Nationale Zwemvierdaagse ge houden. We hebben er een vijfde dag aan vastgeplakt om tooh maar iedereen in de gelegenheid te stel len op vier dagen de verplichte me- tertjes af te leggen. Wanneer je op één dag niet kunt dan heb je in ieder geval nog één 'reservedag'. Kinderen van 6 t/m 10 jaar zwem men per dag 250 meter. De anderen moeten dagelijks 500 meter zwem men om voor een medaille in aan merking te komen. In eerste instantie wordt de zwemvierdaagse gehouden in het buitenbad, maar by slecht weer kan men ook in het overdekte bad terecht Op deze manier hopen de organisatoren veel meer deelne mers te kunnen krijgen. Vorig jaar waren er 291 deelnemers. Dit jaar wordt een zeer grote deelname ver wacht door het gebruik van beide baden met acht banen. Kinderen t/m 10 jaar met hun ouders zwemmen hun meters van af 17.00 uur en kinderen t/m 14 jaar met hun ouders vanaf 17.15 of 17.30 uur. De anderen kunnen vanaf 17.45 uur aan hun zwemvierdaagse beginnen. Voor deelname kan men zich van af heden tot en met 18 augustus 1990 laten inschrijven by de VW Venray tegen betaling van ƒ6,50. Hiervoor krygt men een knipkaart Geeft men zich tydens de zwem vierdaagse op aan de kassa van het zwembad, dan betaalt men ƒ7,50. Houders van een 65-plus pas beta len 5,50. Ook SPIO-leden betalen tijdens de voorinschrijving 5,50 by de VW. OPLOSSING VLIEGTUIGLAWAAI OVERLAST In Peel en Maas van''de vorige week deden wij middels een be richt omtrent overlast van vliegtui gen, een beroep op onze lezers om een oplossing hiervoor te vinden, omdat de politie, waar de klachten binnenkwamen, niets kon onder nemen, omdat eerst het type vlieg tuig en het registratienummer bekend moesten zijn. Al dezelfde middag van verschij ning, afgelopen donderdag, meldde de heer John Cuppen, bestuurslid van een vliegclub uit Asperden bij Goch, zich bij de politie. De vliegers verzorgen rondvluchten, onder meer boven Venray. Dit gebeurt al leen op zaterdag en zondag en de piloten houden zich aan de voor schriften; er worden geen duik vluchten uitgevoerd en boven Venray centrum wordt steeds bo ven de 300 meter gevlogen. Boven de kerkdorpen is die hoogte 150 meter. Deze piloten treft geen enke le blaam voor deze overlast Verder kwam bij de politie nog een andere melding binnen en wel van een aan de Kempweg wonende Venrayer, die vanaf de Bergerheide het vliegtuig, dat de overlast veroor zaakt, met een verrekijker had ge volgd. Dat was een vliegtuig van het type Titalus, zilvergrijs van kleur, welke veelal met twee tegelijk rond vluchten maken. De vliegtuigen stygen op op het vliegveld Laar- bruch. Met die vliegtuigen, worden gedurende vele dagen in de week oefeningen gedaan waaronder ook de duikvluchten, die de oorzaak van de overlast zyn. Nu dit bekend is heeft de Venray se politie, omdat ze niet bevoegd is, de Koninklijke Marechaussee van de brigade Gennep, waartoe Venray behoort, een onderzoek laten in stellen. GELUKKIG DOOFDE HET VUUR ZICH VANZELF By terugkeer ontdekte een bewo ner van een woning aan de Hense- niusstraat dat in de gang een opgebrande krant lag. Het bleek dat tydens zijn afwezigheid een bran dende krant door de brievenbus was gestopt Gelukkig ging het vuur vanzelf uit en bleef de schade beperkt Bedevaartsoord van Heilige Jozef (Door Marga Rijerse) Een dorpje aan de spoorlijn Nij megen-Venlo op de grens van Brabant en Limburg. Vierenzes tig woningen, ruim tweehonderd inwoners'. Dat is Smakt. Voor je de naam hebt uitgesproken ben je in feite er al voorbij. Een vlekje op de landkaart, maar toch niet zo onbekend als menig ander Neder lands gehucht. Vooral voor het katholieke volksdeel heeft Smakt een speciale betekenis. Het dorp je geniet namelijk van oudsher bekendheid als bedevaartsoord van de Heilige Jozef. Jaarlijks trekt de uit 1699 date rende St. Jozefkapel tienduizen den Jozef-vereerders uit alle delen van het land. Het kapelletje werd in de zeventiende eeuw gebouwd in opdracht van baron Van Mac- keh. Aan de heren Van Macken (des Macken) dankt Smakt overi gens ook zijn naam. De kapel werd opgedragen aan Jozef, de partner van Maria, die tot dan toe eigenlijk door de katholieke kerk een beetje verwaarloosd was. Van het kasteel Macken, dat even buiten het dorp je ligt, is overigens weinig over. Alleen een oude muur, die deel uitmaakt van een boerenschuur, herinnert er nog aan. Hoe het Jozefbeeldje in het kerkje van Smakt terecht is geko men meldt de historie niet, maar In de serie In de kaart gekeken wordt aandacht besteed aan kleine ge huchten met opmerkelijke namen. Verslaggevers be zochten 'vlekken' op de landkaart met schilderach tige namen als Nummer Een, Hongerige Wolf, Lull of Muggebeet Vandaag het gehucht Smakt. het komt waarschijnlijk uit Spanje. Ten tijde van de bouw stond een groot gedeelte van Noord-Lim burg onder de heerschappij van de Spaanse vorst Karei de Tweede. Pater Verbeten, de huidige rec tor, weet meer te vertellen over de Jozefverering. „Kom binnen", zegt zijn mannelijke huishoudster nog voor ik mij bekend heb gemaakt. Hij neemt mij onmiddellijk op sleeptouw, de lange gangen van het klooster door, op zoek naar de rector. Ik word gemaand iets min der luidruchtig te lopen om de kloosterlingen niet te storen in hun gebed. De pater is blij verrast als hij hoort dat de pers in deze seculiere tijden helemaal uit de Hofstad is afgedaald om te komen praten over de Jozefverering. Rector Ver beten, lid van de Orde van de On geschoeide Carmelieten die Jozef als patroon eren, is gaarne bereid het een en ander over Smakt te vertellen. Op één voorwaarde: ik moet hem dan straks wel even op het station van het nabij gelegen Vierlingsbeek afzetten. „Er is niets miraculeus aan onze kapel", begint Verbeten. „Hier ge beuren geen wonderen of visioe nen en tóch zijn we een bede vaartsoord! Jozef is de patroon van een 'zalige levensstaat'. Je roept hem aan als er aan je leven niets meer veranderd kan worden, bij voorbeeld als de huwelijksproble men uitzichtloos zijn of als je ge handicapt bent. Jozef leert je te leven met wat niet meer veran derd kan worden, hij helpt je over eind te blijven en er niet onderdoor te gaan". Maar is het niet zo dat met name vrouwen Jozef van Smakt aanrie pen in hun speurtocht naar een goede echtgenoot? Omdat ik zelf in het nabije Brabantse Boxmeer geboren en getogen ben, herinner ik me dat er vroeger vanuit school en de padvinderij heel wat voet tochten naar Smakt georganiseerd werden. Mijn vader zei dan altijd gekscherend: 'bid maar dat hij je een goede vrijer mag geven'. Hoe wel dat zeker twintig jaar geleden was, blijkt uit het gastenboek in de kapel dat er ook nu nog steeds vrouwen naar Smakt komen met hetzelfde verzoek. Pater Verbeten, ondeugend glimlachend: „Inderdaad, ik krijg nog heel wat vrouwen hier. Maar helaas, ik moet u teleurstellen: Jo zef zorgt niet voor wonderen en zeker niet voor vrijers. Ik heb wel een verklaring voor deze mythe. De feestdag van de heilige Jozef is namelijk op negentien maart. Tra ditioneel komen op die dag de meeste bedevaartgangers. Boven dien is het dan meestal vastentijd. Vroeger mocht je tijdens de veertig dagen vasten niet aan ontspanning doen, behalve op 19 maart en met halfvasten. Veel jongens en meis jes uit de omgeving troffen elkaar dan op deze plaats. Daar zijn hele mooie relaties voor het leven uit voortgekomen. Wat wil je ook met al die korenvelden hier! Maar om nou te zeggen dat St. Jozef daar de hand in had... Overigens: ik hou sowieso niet zoveel van wonde ren" t gesprt had n willen praten, maar zijn trein wacht. Voordat ik hem op het sta tion afzet stoppen we nog even bij een inwoonster van Smakt om wat kerkkopij af te geven. „Zij tikt al tijd het kerknieuws uit. Daar geef ik haar zo nu en dan een rol Maria- kaakjes voor", glundert pater Ver beten. Aan het gesprek komt een einde. De rector had nog wel uren door Zeven jeugdige inwoners van Ven ray, in de leeftijd van 16 en 17 jaar, werden door de rijkspolitie van Horst aangehouden omdat ze in de nacht van vrydag op zaterdag, zon der de minste aanleiding daartoe, een 8-tal passanten in America mis handelden. Die liepen by de mis handeling geen letsel op. Wel werden ze pynlyk getroffen. Het ze vental kreeg na verhoor de aanzeg ging dat tegen hen proces-verbaal zal worden opgemaakt, inzake openlijke geweldpleging. In Venray is de politie bezig met het onderzoek inzake openly ke ge weldpleging maandagavond na de Jaarmarkt in het centrum. Hierby werd een 34-jarige inwoner van Blitterswyck zeer ernstig mishan deld. Tben hij op de grond lag werd hij door een viertal personen, waar van de identiteit bekend is, tegen zijn hoofd geschopt. De man was zo danig verwond dat in het zieken huis een tiental hechtingen moesten worden aangebracht. Welk aandeel ieder van het viertal aan deze mishandeling heeft, wordt nader onderzocht De eerste aan houdingen hebben reeds plaatsge vonden. Twee van onze plaatsgenoten zyn opgenomen in het nationale team, dat op de Wereldkampioenschap pen uitkomt met historische vuur wapens. Na een voorselektie van ongeveer een jaar wisten Wim Hoeymakers en Johan Peters tot de nationale top door te dringen. Wim komt uit op maar liefst 3 verschillende onder delen, t.w. Reuchenreuter (percus- siepistoól 25m), Vetterli (percussiegeweer 50m, staande vrye hand) en Whitworth (percus siegeweer 100m liggend). Johan schiet zyn favoriete discipline Vetterli. Voor het eerst in de geschiedenis worden deze kampioenschappen in Nederland verschoten. De Konin klijke Nederlandse Schutters Asso ciatie viert dit jaar nl. haar 100-jarige bestaan. Vanwege dit heuglyke feit is haar de organisatie van deze wereldkampioenschappen toegewezen. Deze vinden plaats in de laatste week van augustus op het schietbaancomplex Leusderheide. Ongetwyfeld zullen de Venrayse schutters, alsmede het hele Neder landse team, het zwaar te verduren krijgen tegen de vele cracks uit vry wel de gehele wereld. Maar wie weet? In ieder geval wensen wy hen héél véél sukses toe!!! De gemeente Venray krfjgt van het Rijk extra geld voor het (achterstallige) wegenonderhoud en voor onderhoud van accommodaties. Dit deelde wethou der Truyen woensdagmiddag mede. na een dag van intensief onderhandelen met de inspecteur van Binnenlandse Za ken, die de artikel 12 aanvraag van de gemeente Venray onderzoekt i In de begroting van 1990 heeft de ge meente een bedrag opgenomen van 4.2 miljoen als structureel onderhoudsbud get voor de wegen. Het gaat hier niet al leen om onderhoud van het wegdek maar ook de aankleding van de weg on derhoud van bermen etc. De inspecteur heeft nu onderkend dat de structuur van het Venrayse wegennet in verband met de vele kernen en het grote opper vlak van de gemeente zo bijzonder is dat' hiervoor een groter bedrag nodig is. De gemeente Venray mag hiervoor nu van af dit jaar 77 miljoen gulden besteden. I In juni kon wethouder Truyen al mee delen dat voor het achterstallig onder houd door de inspecteur 3 mihoen gulden was toegezegd. Hiervoor werden, aan de hand van het rapport van de Grontmy, negen wegen geselecteerd. Nader onderzoek van die wegen, door middel van meting van de ondergrond, leidde tot de conclusie dat de toestand van die wegen slechter was dan het Grontmy-rapport aangaf. Voor zes we gen was al 4% miljoen gulden nodig De inspecteur heeft daarom besloten de toegezegde 3 miljoen te verhogen tot 5 miljoen. Daarmee kunnen de Roffert, Timmermannsweg Gunhoek, Jaeger hofweg Kuilenweg een gedeelte van de Heidse Peelweg en misschien nog een gedeelte van de Noordsingel gere construeerd worden. De gemeente zal in de komende t(jd die wegen, waarvan vermoed wordt dat de toestand slechter is dan tot nog toe is aangenomen, aan een nader onderzoek onderwerpen. Resultaten hiervan zul len medio september aan de inspecteur worden voorgelegd. Deze zal dan een de finitief budget voor het achterstallig we genonderhoud gaan bepalen. ACCOMMODATIES De inspecteur heeft onlangs een aan vang gemaakt naar zyn onderzoek be treffende het achterstallig onderhoud van gemeentelyke accommodaties. Ook hiervoor kon hy nu al een bedrag van 2.3 miljoen vrygeven. I Wethouder Truyen toonde zich ver heugd vanwege deze ontwikkelingen. "Ruim tien jaar heeft de gemeente moe ten bezuinigen om de touwtjes aan el kaar te knopen. Het RJJk geeft ons nu de gelegenheid om meer dan ooit te kun nen realiseren. We zullen dit geld echter niet over de balk gooien. Elke gulden zullen we vijf keer omdraaien voordat we hem besteden", aldus de wethouder. Hy heeft daarom nu nog geen enkel idee voor welke accommodaties de 23 mil joen gulden besteed zullen gaan worden.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5