>lk PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 19 juli - Pagina i pEE Grote Kerk Deken CJ.R. Buschman, Eindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M., Patersstraat 29, tel. 82385 b.g.g. 85855. Zaterdag: H. Laurentius van Brindisi. 9.00 Lsm. ouders Neeteson-Custers. 19.00 ZONDAG- DIENST; Theodora v.d. Ven-Cleven; jrd. Gonny Voermans-Franssen; Theodora Flinsenberg-v.d. Bogaard; Teng Jansen (koll.); Anna Maria Seykens; Leonardus Michels; Hen- drikus Versleijen (S); Toos Bouten (S); overl. ouders Pijpers-Clabbers; Jacob Bistervels (koll.). Zondag: 16e Zondag door het jaar. 8.00 Lsm. An Gossens- Tkkkenberg (koll.); An toon Janssen- Verdellen. 9.30 Lat. Hgm. Wilhelmi- na v.d. Munckhof-Sangers; Nelly Janssen-Muis (koll.); overl. ouders V.d. Munckhof-Goumans en zoon Jan (S). 11.00 H. Mis met volkszang; Antonet Janssen-Jans (koll.); Jan v.d. Vorle (koll.). Maandag: H. Brigitta. 9.00 Lsm. Bernard Loenen en Wilhelmina Thcken (S); Peter Gerrits (S). Dinsdag: H. Christoffel. 9.00 Lsm. oude stichtingen. 19.00 Lsm. jrd. Guus Huysmans. Woensdag: H. Jacobus, apostel. 9.00 Lsm. ouders Willems- Vermeulen en dochter Maria. Donderdag: H.H. Joachim en Anna, ouders van de H. Maagd Maria. 9.00 Lsm. José Kremer- Vullinghs; em. deken Antoon Loo- nen. 19.00 Lsm. tot zekere intentie. Vrydag: Z. Titus Brandsma. 9.00 Lsm. Jo Custers. Zaterdag: Maria op Zaterdag. 9.00 Lsm. M. Arts-Comelissen en Jeu Jenniskens. 19.00 ZONDAG- DIENST. Riek Beelen-Beerkens; Sven Ariaens (koll.); overl. ouders W. van Dyck-Duykers; Jacob Bister- veis (koll.) De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten: Zondag: 9.30 Piet Vosbeek. Misdienaars en lektoren: Zater dag: 19.00 Irma Maassen en Moni que Volleberg. Lektor: W. Bistervels. Zondag: 9.30 Hong Bui, Wilco Jan sen. Bjom Kleeven. 11.00 Ramon Klinckenberg en Hayleyann Tkver- nier. Lektor: G. de Groot. Kapel St Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang Voorganger: G. van Loenen. Lektor: P. Wittenbols. Zondag: 990 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger: G. van Loenen. Lektrice: H. Brouwer. Maandag: Geen viering. Dinsdag: 16.45 Liturgieviering. Woensdag: Geen viering. Donderdag: 16.45 Liturgie viering Vrydag: Geen viering Paterskerk Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIE RING. Clemens Pyls; An Vranken- Geuyen (Marykestr.); Arno Clephas (koll.); overl. ouders Verbruggen- Jacobs (koll.); Ans Esser (koll.). Zondag: 9.00 Voor Antoon en Nel Luypers-Philipsen; Petronella Relouw-v. Kempen. 10.15 Hoogmis gezongen door Crescendo; Michel Truijen (koll.). 11.45 Leo Creemers (Marykestr.). 18.00 Voor de pa rochie. Maandag: 8.00 Constance Sny- ders en Jacoba Palm. 19.00 Overl. ouders Janssen-Kryns en kinderen. Dinsdag: 8.00 Overl. fam. Ewals. 19.00 Wilhelmina v.d. Munckhof- Sangers. Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 19.00 Toon Jeu ken (Derde Orde). Donderdag: 8.00 Overl. fam. en weldoeners. 19.00 Overl. fam. Phi- lipsen. Vrydag: 8.00 T.e.v. St Antonius. 19.00 Gezinsmis voor Doortje Wiertz-v.d. Heuvel. Zaterdag: 8.00 Mathilde Was- scher en te.v. H. Geest Misdienaars en akolieten: Zater dag: 1890 Leo Pouwels. Zondag: 9.00 Martin Leenders. 10.15 Johan Pouwels; 18.00 Jaap Janssen. Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Eucharistievie ring te.v. Maria tot zekere intentie. Zondag: 10.00 Hoogmis. Voor de parochie en Jrg Cor Bouwman. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: 18.00-18.30 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora vondmis voor de 16e zondag door het jaar. Voor overl. ouders Van Cuyck-Gooren; Theo Thielen; Theo Swaghoven; Lei Versteegen (koll.); Jrgt Truus Gloudemans-Janssen. Zondag: 16e Zondag door het Jaar. 8.30 Voor het geestelyk en ty- delyk welzyn van de parochie. 10.00 Hoogmis. Nederlands. Voor fam. Van Rossum-Janssen; Jan Schmitz; Wilhelmus Tymensen (van de buurt). 11.30 Voor de zieken van de parochie. Maandag: Gedachtenis van de H. Birgitta. 8.00 Voor overl. ouders en kinderen Van Eyck. 19.00 Tbt bUzondere intentie; voor alle overl. J fam.leden van fam. Linders- Sanders. Düisdag: H. Christoffel. 8.00 Overl. ouders Derikx-Geurts; overl. ouders Willemse-Weys; Catharina Lensen; Theo Thielen; tot byzonde- re intentie (T). Woensdag: Feest van de H. Jako bus, apostel. 19.00 Cor Reynders- Lemmen; Piet Vermeülen (koll.). Donderdag: Gedachtenis van de H. Joachim en Anne. 8.00 Voor priesterroepingen en roepingen tot het religieuze leven. Vrijdag: Gedachtenis van de Z. Titus Brandsma. 19.00 'Ibt byzon- dere intentie. Zaterdag: 8.00 Overl. ouders Spekschate-Offenberg en zoon. N.B.: Op dinsdag, woensdag, don derdag en vrydag is er slechts één H. Mis. Gedachte van de week: "God woont waar je Hem binnenlaat". Akolieten en misdienaars: Zon dag: 8.30 V.d. Oever. 10.00 Pascal en Urbain v. Weert, Robert Versteegen. Maandag en woensdag: Ivo Niessen. Vrijdag en zaterdag: 19.00 Alberto Alvarez. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Tbon Camps; overl. ouders Houwen-Jacobs-, Wim Heidens; overl. ouders Vermeulen- Moorrees en dochter Truus; overl. ouders Hoex-van Soest en dochter Nelly; Mia Hermans-Voermans. Zondag: 8.30 Voor 'n zieke. 10.00' Gestjrd. Antoon Verheggen en Hendrina van Haaren (Gem.koor). Maandag: 9.00 Tot zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Overl. fam. Broekmans-Bovee. Woensdag: 9.00 Anneke van Arsen-van Soest (namens bewoners Gildestraat en Watermolenstraat). Donderdag: 9.00 Overl. leden fam. De Loey. Vrijdag: 9.00 Piet Direks. Zaterdag: 19.00 Piet Janssen en overl. fam.; Willem en Gertruda Janssen, kleinkinderen èn overl. fam.; overl. fam. Schraven-Joosten. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Cal- lista Smedts, Monique Janssen, Karlij k Jacobs, Irene Camps. Zon dag: 8.30 Mark van Dyk, Jup Swin- kels, Jom Rongen, Ludo van Mil; 10.00 Stephanie Janssen, Sandra van Limbeek, Sjouke Camps, Helga Thielen. Parochie Oirio Zaterdag: 13.30 PI. Huw.mis bruidspaar Brown-Maas. 19.00 H. Mts voor Johan Houwen; Han Lin- ders (buurt); overl. ouders en tot byz. intentie. Zondag: 11.00 H.Mis tot byz. in tentie (V); sL Gerard us Freisen en Johanna Kemmelings; Piet Duy- kers en Josephina Poels. Woensdag: 9.00 H. Mis Maria Cox-Wolters. Vrydag: 14.00 PI. Huw.Mis tg.v. 25-j. huw.feest echtpaar Loonen- Zanders. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jon ge Gardekoor). St. Mgr. Jan van Su- sante; Carolien Philipsen; overl. ouders Verstappen-Verhaag en hun kinderen Joost en Riek. Misdienaars: Zaterdag: R. Nab- ben, G. Willemsen, Jan Hein Gerrit sen. Zondag: R. de Lauw, J. Gerritsen. Vrydag: gebr. Pluk. Parochie Leunen 16e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Lsm. Michel Loo- nen, Elly Loonen en Elly van Bërlo; Henk van Straten (vw Gus- senstraat); Geert Gommans; Jan Verheyen; Frans Strolenberg. Zondag: 10.00 Hgm. Han Ouwerkerk-Manders en overl.fam. 11.15 Maandd. Herman van Leipsig Maandag: 19.00 Lsm. Anna en Gerrit Bouten, overl. ouders en overl. fam.; Harry Geurts en overl. fam. Dinsdag: Geen avondmis. Woensdag: H. Jakobus, apostel. 19.00 Lsm. Bert Manders; past. Jac ques Henen en overl. fam,; maandd. Anna Philipsen-Lenssen; gest jrd. Eduard Asselberghs en echtgen. Donderdag: Geen avondmis. Vrydag: Z. Titus Brandsma, priester en martelaar. 14.00 Huw.mis Henk Vermeulen en Anita Reintjes. 19.00 Lsm. Sef Gooren, overl. ouders en overl. fam.; maandd. overl. ouders Martens- Smedts en Henri Martens. Zaterdag: 19.00 Lsm. Mathys Lit- jens en echtgen.; Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels; maandd. Wilhelmina Jenniskens-Martens. Akolieten: Zaterdag: 19.00 Sjef Drabbels en Erik Litjens. Zondag: 10.00 Paul en Frank de Klein en Eef Leyssen; 11.15 Jos Direks en Frank Litjens. Misdienaars: ma t/m vr: 19.00 Robby Wiilems en Bobby Ley en- dekkers. Lektoren: Zaterdag: 19.00 dhr. Jan Jenniskens. Zondag: mevr. Lies van Bavel. Gedoopt: Maikel van Dijck, Vica- rieweg 18; Lian Vullings, Scheiweg 1. Huweiyksafk.: Henk Vermeulen en Anita Reinyes, beiden uit onze parochie (3e roep). uw weekblad Rektoraat Heide Zaterdag: 1990 Avondmis. Zondag: 16e Zondag door het jaar. 10.00 Hoogmis. Akolieten: Ri chard Janssen en Michel v. Kem pen. Misdienaars v.d. week: Eddie en Ralph. Woensdag: Feest van de H. Jaco bus, apostel. 8.00 H. Mis voor Helm Claes en overl. fam.leden. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Wim Swinkels. Rektoraat Veulen Zaterdag: 19.00 Hgm. voor Ant. Drabbels; uit dankbaarheid (EE). Zondag: 11.00 Hoogmis voor Leen v. Staveren. Maandag: 8.00 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 8.00 H. Mis uit dank baarheid. Woensdag: 8.00 H. Mis tot zekere intentie (B). Donderdag: 8.00 H. Mis tot zeker intentie (B). Vrydag: 8.00 H. Mis uit dank baarheid (W). Akolieten: Zondag: André Reint jes en Barry Spreeuwenberg. Misdienaars: A. Reintjes, Y. Emonts en S. Smets. Parochie Ysselsteyn 16e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 (H. Mis zonder ge zangen) Jrd. ouders Thyssen- Direks; Jacq Buise; F. Horrevoets en echtgen. Zondag: 9.30 (Ned. Gezangen) jrd. Fons Claessens. 11.15 Jrd. M. Tonnaer-Franssen. Maandag: 19.00 Anton Verheyen en overl. fam. Woensdag: 19.00 W. Thoone; H. v. Vegchel-Muysers; overl. fam. Pouwels-Muysers; uit dank baarheid. Vrydag: 19.00 Overleden paro chianen. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 De. Wijnands en Maij. Potten. Zondag: 9.30 B. en T. Slangen; 11.15 T. Jen niskens en Marl. Potten. Maandag: D. Wynands en I. Potten. Woensdag en vrydag: A. Philipsen en B. Vergeldt. Spreuk van de week: "Een le ven vol ervaring geeft een koffer vol wysheid!" (H. Barry) Gouden priesterfeest: Pater J. de Hosson, die by na 17 jaar weekend assistent is geweest in onze paro chie, is op 18 aug. a.s. 50 jaar priester. Dit gouden jubileum viert hy op woensdag 15 aug. in het Mis siehuis 'Zuiderhout' te Tëte ringen. Om 10.30 uur is de plechtige eucha ristieviering waarna in de koffieka mer van het complex een receptie wordt gehouden tot 13.30 uur. Voor wie hem schriftelyk wil feliciteren, volgt hierzyn adres: Missiehuis 'Zuiderhout', Oosterhoutseweg 114, 4847 DE Tsteringen. Zyn tele- foonnr. is 076-710389. Deze mededeling wordt hiermede gedaan omdat pater De Hosson niet meer over de (juiste) adressen be schikt van mensen uit Ysselsteyn met wie hy veel kontakt heeft of had. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Mathieu v.d. Ven- ne. Misd.: Suzanne, Wilma en Yvon ne Tyssen. Zondag: 10.00 Maria en Johanna v. Rijswyck. Misd.: Bas Wilms en Willem Loonen. 11.30 Joh. Mathias v.d. Hoogenhof. Misd.: Martyn Wilms. Maandag: 890 Peter Mathys Gie- len en overl. kinderen; overl. der fam. Thissen. Dinsdag: 8.30 Maria Poels- Bouten. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 H. Mis voor Maria Poels- Lemmens (van Beja.)-, Harrie Arts. Misd.: Karin Duykers en Joy Arts. Donderdag: 8.30 Petrus v. Helden. Vrijdag: 890 Fhm. Janssen- Pubben. Zaterdag: 19.00 Antoon Egel meers. Misd.: Ingrid Wismans en Anke Broeren. Kerk poetsen: mevr. Tijssen- Rutten en mevr. Michels-Poels. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: H. Laurentius van Brindisi. 19.00 Fhm. Lenkens. Zondag: 16e Zondag door het jaar. 10.00 M. v. Kastoren (vw Vrede feesten). Maandag: H. Birgitta. 8.30 Byz. int Dinsdag: H. Christoffel. 890 jgt Thea van Bakel en Peters. Woensdag: H. Jacobus, apostel. 8.30 Ibt intentie. Donderdag: H. Joachim en An na, ouders van Maria. 8.30 Voor roepingen tot priesterschap en reli gieus leven. Vrijdag: Zal. Titus Brandsma, priester en martelaar. 8.30 Uit dankbaarheid vw fam. V.d. Heuvel- Peters. Zaterdag: 19.00 Fkm. Arts- Kuypers. Misdienaars: Zaterdag: Bart en Kora. Zondag: Rudy en Peter. Lektoren: Zaterdag: Dora Arts- Mennen. Zondag: Maria Lenkens- Ermens. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor fam. V.d. Hoeven-Maasland en rec tor Heijnen. Zondag: 8.30 H. Mis te Hol thees uit dankbaarheid en tz.i. 10.00 Een foto anno 1962 bij de molen te Ven ray. Naar de laatste mole naarsfamilie heet ze in de volksmond nog steeds "Stoks' meule". Vroeger werd ze "Gitsels' meule" genoemd, omdat de eige naar van hotel Gitsels aan de Pa- terslaan toen de molenbaas was. Eind juli was de tijd van het maai en van haver. Dat is hier met de zelf- binder gedaan. Een schoof heette 'n gaerf en 6 gaerve zijn telkens 'op 'ne gaast' bijeengezet. In 1900 was het allemaal nog handwerk: mannen met de zicht maaiden, terwijl achter hen aan de bindsters kwamen. Tegen het einde van de Eerste Wereldoorlog kwam de maaimachine met één paard er voor in gebruik. Het binden gebeur de nog met de hand. In het begin van de 30-er jaren verschenen de eerste zelfbinders met twee of zelfs drie paarden ervoor in de velden. Zo werd het werk gemechaniseerd. Sinds het midden van de 50-er ja ren is er de combine, die het ge maaide al meteen uitdorsL De zware oogsttijd stelt nu maar wei nig meer voor. Archieffoto J. v.d. Putten. Hoogm is uit dankbaarheid; Mar- tien Hermans; overl. ouders Philip sen van Dijck en Piet van de Lee; Josephien Asselbergs. Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor intenties van de Pelgrims. Vrydag: 9.30 H. Mis t.e.v. het hei lig Hart en v.b.i. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 22 juli zal in het IMB0, Leunseweg 2a te Venray, ds. A. Spy- kerboer uit Boxmeer voorgaan in de dienst. Aanvangstyd is 9.30 uur. Tydens de dienst is er kinderop vang en wordt er kinderneven- dienst gehouden. In de Ned. Herv. Kerk te Blitters- wijck zal ds. A. Spijkerboer even eens de voorganger zyn. Aanvangstijd is 11.00 uur. Jehovah Getuigen Hierby nodigen wij u uit voor het bywonen van een bybeltoespraak met als thema Liefde voor Jehova of voor de wereld in de Konink- rijkszaal aan de Henri Dünantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. uw weekblad PEREBOOM IN BRAND GESTOKEN Venrays brandweer moest woens dagmiddag in aktie komen voor een ongewone blussing, namelijk een in brand staande pereboom, achter het slooppand van de familie S. aan de Raadhuisstraat. De boom was opzettelijk door jeugdige kna pen in brand gestoken. De brand weer bluste de boom, maar deze kan straks met het sloopafval wor den verwijderd. WEER INBRAKEN IN BEDRIJFSAUTO'S Het gaat gewoon door met inbra ken in geparkeerde bedrijfsauto's. Het is de daders voomamelyk te doen om de daarin aanwezige ge reedschappen. Van een technisch bedrijf uit Ven ray werd uit de bedrijfsauto, staan de aan de Heidseweg, voor een bedrag van ƒ10.000,- gereedschap gestolen. Uit een aan de Merseloseweg ge parkeerde auto werd voor een be drag van ƒ4.000,- aan gereedschappen gestolen. INBRAAK Door forcering van de achterdeur was toegang verkregen tot een wo ning aan de Ambachtstraat, De ge hele woning was doorzocht. Ontvreemd werden sieraden en geld, alles ter waarde van enkele duizenden guldens. STEEN DOOR RUIT SLUTERU De buit bedroeg één fles sterke drank. De dader had in de vroege zaterdagmorgen met een steen de ruit van de slyterij ran Tb ito inge gooid. De schade bedroeg ƒ250,-. INBRAAK IN SPORTKANTINE Door vernieling van het boven licht was toegang verkregen tot de kantine op het sportveld in Oirlo. Voor zover kon worden nagegaan werd er niets ontvreemd. Het was de dader kennelijk om geld te doen geweest wat niet aanwezig was. Het bleef overigens by behoorlijke braakschade. ^STOLEN FIETSEN GEVONDEN De politie vond in de struiken achter de fietsenstalling van de NS op het station te Oostrum maar liefst 6 daar neer gegooide fietsen. By onderzoek bleken vier van die fietsen van diefstal van diefstal af komstig te zijn. Dank zij de ingegra veerde postcode konden de vier fietsen aan de rechtmatige eige naars worden teruggegeven. De twee andere werden by de voorraad gevonden fietsfen gevoegd. ST.JAN - 24 JUNI. Deze dag is eigenlijk het midzo merfeest, net zoals Pasen het lente feest is. Aan het merkwaardige kapelletje van St. Johannes de Doper net vóór de kom van Merselo, werd in vroeger tijden op die dag een krans gehan gen, die daar bleef tot hij helemaal verdord was. De samenstelling was niet meer te achterhalen, maar el ders in de omgeving bestonden de ze kransen o.a. uit notebladeren en St.Janskruid. Een St.Janskrans be schermde tegen brand, ziekten, hek sen, onweer etc. Af en toe hoor je dan ook het volgende liejje Haele, haele baote, achter Sint Jan, daor wórit enne man, dén ós kiendje baé: ter make kan. En wil 't nie baote, dan mót h\j 't mar laote. Als daarbij dan over de pijnlijke plek gewreven werd, was het leed weer geleden. De midzomertij d was een magi sche tijd. Uit een Veltums recept voor een medicijn tegen hondsdol heid blijkt, dat de kruiden geplukt moesten worden van 8 dagen voor St. Jan tot 8 dagen erna. Anders zou de werking veel minder zyn. Vierentwintig juni is traditiege trouw de laatste dag, waarop in Noord-Limburg asperges worden gestoken. JULI. "Dat duurt mar enne kersentied", dat duurt maar kort. SINT MARGRIET - 20 JULI. Deze dag is in het volksgeloof diep geworteld en belangrijk voor het weer As 't raegent, raegent 't zes waeke of nie". De volksweerkunde is een wys heid van buitenmensen zoals boe ren, herders en molenaars, die stoelt op ervaring en toevalligheden. De maan is van groot belang. Vooral de nieuwe maan kan het weer doen verbeteren. Het weer van de nieuwe maan houdt vier weken aan. Vaak zijn de weerspreuken op rijm: As zón en maon same dn d'n hemel sta- on, zal 't waer wer baeter gaon. Veel spreuken worden gekoppeld aan een heiligendag (zie :St.Matthi- as, Maria Lichtmis, de IJsheiligen en St.Margriet). Een kleine greep uit de weerspreuken. April nat, mej waerm, geft d'n boer enne goeje gaerf ien d'n aerm. Het geeft een rijke oogst. As de sneej velt ien de sliek, stöt de winter óp d'n diek. Binnenkort gaat het winteren. As de kikvors saoves kwake krieg- de mit moj waer te make. As de zwelleve lieëg'vliege, kriedde raegen. As de zwelleve hoeëg vliege kriedde goej waer. As de koekoek ruupt, kriedde raegen. As d'n dorpel doonker wert, kried de raegen. (Blauwe hardsteen trekt vocht aan). As d'r veul neut en aekels zien, kriedde enne harde winter. As ge moj waer wilt hebben, mótte de kat goed voere. As ge Sinte Clara 'n waorst belooft vur d'n aerme, kriedde maerge goej waer. As ge d'n trein ien Aostrum huuërt, göt 't hard vrieze. (winter) As ge d'n trein ien Aostrum huuërt, wert 't hieël waerm. (zomer) De spreuken voor dé trein gelden ook voor de "Wanssumse wiend". Wanssumse wiend is niks gedaon, al zal 't sömmers nog wel gaon. Nao enne hórde winter kumt enne mojje zömmer. As de kiender veul laeve make, wert 't waer slechter. As de eksteroeëge staeke, wert 't waer slechter. As de mugge staeke, kumt d'r j raegen. As 't blaöskes raegent óp 't water, j raegent 't drie daag lang. Hömmelbieësjes gaeve önwaer. As de daag gón lenge, göt de winter strenge. As 't raegent en de zón schient, heb- j be de duuvels kermes. I As 't sneejt, kloppe de engelkes de i' dekes uut. Geft Lichtmis al 'n klieëverblad, dan is 't mit de Pósse glad. Hommel óp 'nen dorre tak gift 'n I schraol vroegjaor. As 't raegent, is d'n hommel ge- Hömmel óp 'nen dorre tak, schieë- per nimt de orte wart. Een "hömmelschoer" is een on- weer. Naar het schijnt kwamen in i vroeger tijden veel vaker zware on- weersbuien voor dan tegenwoordig. Oude Venrayers zeggen, dat met het afgraven van de turf en de ontgin- j ning van de Peel, de streek veel wa- j ter is kwijt geraakt. Vóór die tijd werd het op een warme zomerdag - veel sneller broeierig en kon het bo- j ven de Peelstreek duchtig te keer gaan. Onweersbuien van over de Maas bleven op de Peelrand hangen en gaven de bewoners de volle laag. In de tijd van de strooien daken, j toen de moderne brandbestrijding j nog onbekend was, was men bang voor het hemelvuur. Men ging in de i woonkamer om de tafel zitten, een kaars werd aangestoken en met een palmtakje werd het huis bespren- keld. De huiszegen werd gelezen, omdat die een bèzwering tegen on- weer bevatte, of de H.Donatius werd aangeroepen GEBED TOT DE H.DONATIUS. (pa troon tegen onweer). Hij strekte zyne handen uit tot de Heer en de donder en de hagel hiel den op en er viel geen water op aar de meer. (Exod. IX.33). veldeke venray vereniging voor venrayse volkscultuur „Gebruiken het jaar rond" is een wekelijkse rubriek, samengesteld door de leden can Veldeke Venray, over de volksgebruiken die binnen de gemeente Venray voorkwamen tussen 1870 en 1940, zoveel moge- lijk geordend naar tyd in het jaar. Diverse beschryvingen moesten al gemeen gehouden worden. Veldeke Venray is zeer benieuwd naar de reakties van de lezers. Vooral wan- neer meer details naar voren wor den gebracht, die een waardevolle aanvulling kunnen zijn. Ons adres is: Veldeke Venray, postbus 52, 5800 AB Venray. t

Peel en Maas | 1990 | | pagina 12