PEEL EN MAAS .Vlakwater moet groene-longfunctie behouden" Als er in Venray dan geen aards paradijs kan komen, dan maar een zwem paradijs Ondernemers niet echt blij met mestverwerking op Smakterheide VERPfr WAND N T LJircus Aladdin in Landweert 11 ,04709-2019 PEEL EN MAAS Paterslaan 7 Venray Telefoon 04780-82810 Bij Verf Wand moet zaterdag Schoon schip' gemaakt worden met de bestaande behangkollektie. Daarom gaan vele soorten de deur uit tegen één malige opruimprijzen v.a. 95 ct. Met verder bodemprijzen van 2.95 tot 16.95 voor soms heel exclusieve dessins. Maar let op: alléén a.s. zaterdag en OP OP. aQoJpJ Op 6 augustus a.s. is het op de kop af vijf en twintig jaar geleden dat de toenmalige Commissaris van de Ko ningin in Limburg, Dr. Chr. van Rooy, het Venrayse buiten-zwembad opende. Driejaar later, op 28 augus tus 1968, was het de toenmalige staatssecretaris dr. R. Kruisinga van Sociale Zaken, in aanwezigheid van (weer) de Gouverneur en Gedepu teerde Fr. v.d. Voort, die het Venryse binnenbad kwam openen. Na pre cies 25 resp. 22 jaar is het met veel feestgedruis geopende zwembad ten dode opgeschreven. Het wordt gesloopt en op een steenworp van het oude bad verrijst straks een splinternieuw zwemparadijs, com pleet met een veelheid van toeters en bellen. Maar dat is niet het enige verschil tussen het oude en het nieuwe zwembad... VERSCHILLEN.... In het jaar 1965 werkte de ge meente Venray met een begroting, welke sloot met een tekort van ƒ113.787,- De bouwkosten van het combibad bedroegen ƒ2.500.000,- Het rijk nam daar van ƒ1,3 miljoen voor zijn reke ning, de Provincie schoof ƒ121.000 af en de gemeenteraad besloot er 1 miljoen by te leggen. De ontbrekende ƒ80.000,- moest door de bevolking „in de kuip" worden gestort. Op de dag van de opening bleek echter, dat de be volking nog geen ƒ60.000,- byeen had gebracht Vijfentwintig jaar later, 1990. De gemeentebegroting laat een te kort zien van ƒ12.130.358. Balan cerend op de rand van het faillisement, moet de Artikel 12 status worden aangevraagd. Ge- lijktijdig wordt besloten tot reali sering en exploitatie van een zwem- en recreatiecomplex op de hoek van de Westsingel Kemp- weg. De bouwkosten bedragen ƒ9.570.000,- die geheel voor reke ning van de gemeente komen. Als argument geldt, dat renova tie van het oude bad jaarlijks ƒ750.000,- zou kosten. Dat kon men dus net zo goed nieuw bou wen, mits de jaarlijkse last voor de gemeente het bedrag van ƒ750.000,- niet zou over schrijden. Dan is er nog een verschil: in 1976 stond in een Venray van A tot Z te lezen dat het open lucht- bad zeer fraai gelegen is in het re creatiegebied Vlakwater en dat het een streekverzorgende func tie heeft „Beide baden (binnen én buiten) mogen zich verheugen op in een gemiddeld jaarbezoek van 257.000 zwemliefhebbers". In 1990 staat op een bord waar straks het nieuwe zwembad komt te lezen. „Hier zwemmen straks 300.000 mensen) AARDS PARADUS Bij de feestelijke opening van het zwembad herinnerde de toenmali ge burgemeester M.M.L.G.M. Ruim 25 jaar geleden ivas de aan- leg van het zwembad een flinke klus. Hetzelfde beeld zullen we ook nu weer te zien krijgen. Custers er aan, dat het 21 jaar heeft geduurd voordat Venray een zwem bad kreeg. Hij zei: „In 1947 schreef ons veelgeprezen lijf- en weekblad Peel en Maas een hoofdartikel met het opschrift: „Het taaie plan: Zwembad. Spoed geëist" In dit arti kel stond o.m.: „Het kan haast niet anders of de vraag wordt weer en nog dringender gesteld: is het nou niet mogelijk om hier in onze ge meente een zwembad te maken? Zou voor het zomerseizoen 1948 dit vraagstuk niet zijn beslag gekregen kunnen hebben..." Eerst in 1962 werd de opdracht voor een ontwerp gegeven. Interessant is ook hetgeen Staats secretaris dr. R. Kruisinga toen zij. Hij herinnerde aan het zwemmen van de Venrayers in de Maas en in de Rouwkuilen. Hij kende de woor den van de grote Venrayse sociale voorman dr. H. Poels, die eens ge zegd heeft, dat wanneer het aardse paradijs opnieuw geschapen moet worden, dit in Venray zou gebeu ren. „Dit zwembad is dan een wel dadige aanvulling op dat paradijs" zij hij. Vijfentwintig, resp. tweeëntwin tig jaar later heeft men gedacht: „Als er dan toch geen aards para dijs in Venray lean komen, dan maar een zwemparadijs..." Als men de foto boven bekijkt zou men haast kunnen zeggen dal Ven ray geen nieuw zwemparadijs no dig heeft INBRAAK IN SLUTERU Door het inslaan van een ruit werd toegang verkregen tot de slijtery van de Torro. Hoewel het alarm in werking kwam, lukte het de dader toch nog een aantal flessen drank weg te nemen. Totale waarde be droeg ongeveer ƒ250,- BROMFIETSER TEGEN GEVEL VAN WONING Omtrent de juiste oorzaak kon geen verklaring worden gegeven. Een 16-jarige bestuurder van een brom fiets verloor maandagmorgen in een flauwe bocht van de Eindstraat de macht over het stuur en botste tegen de gevel van een woning. Hij werd met verwondingen naar het ziekenhuis vervoert en daar ter ob servatie opgenomen. Op zaterdag 14 en 15 juli zal het nostalgische circus Aladdin weer een sprankelende, kleurrijke show presenteren voor jong en oud, met veel dierdressuur, variété en vooral ook veel clownerie. Het ruim twee uur durende spektakel start al ge lijk met veel spanning als de tein- pojongeleur Gentelman Jack via een grote kogel een baan probeert te bestygen met altijd weer enorm veel risico. Daarna kan men kennis maken met een aantal exoten dat in de piste zal komen: Lama's een dro medaris en Kameel. Hierna kan het publiek kennis maken met een van de vele magische effecten, die steeds weer in een andere vorm aan groot en klein geprofileerd worden. Zwevend boven een kaars zal een willekeurige scholier op mogen tre den in de show zonder het zelf be wust te te weten... Met de lenigheid van een slang zal de zeer getalentee- erde Lady Kaywannah het meest ongelofelijke, als acrobate laten zien. In de meest onmogelyke hou- dinge, zal zij haar lichaam op een kleine vierkante meter poseren. De rode draad door het program ma is Clown Frenky die naast zijn subtiele humor ook een toch wel exclusieve vorm van dierdressuur zal vertonen. Zo komt hij met een groep waggelende ganzen in het zand en zaagsel, waar een ieder veel plezier aan zal beleven, maar laat hy ook zien dat Moufflons te hante ren zyn. Samen met zijn hond Pas- ha een wel heel bijzonder trio. Charme aan het vertikale koord: Bel Air, die op bijzondere wijze in de piste zal verschine, alvorens met haar kunnen van start te gaan. Een van de hoogtepunten blijft nog altijd de circusgladiator El Hec tor die ook dit jaar weer met krach texplosies in de roodwitte cirkel verschijnt Zo zal hij onder meer een volwassen paard van de grond tillen. Paardendressuur mag na tuurlijk niet ontbreken. Directeur Frederico zal een ieder die van die ren houdt laten genieten van deze viervoeters. De jongste circusarties van Ne derland Pascal zal met een klassiek variété nummer veel spanning in de tweemaster brengen. Het vatspringen, dat bijna nergens meer te zien is, zal hij op waardige wijze nieuw leven inblazen. En dan met enige trots: speciale gasten in de show uit de legendarische Mullens-Dynastie Le Grand Leonar do Jospephine, een prachtig sprookje uit 1000 en een nacht waarover we eigenlijk niets willen verklappen. Zeker is dat circusat tracties in deze vorm nog zelden te zien zal zyn. En dan is het echt tijd voor heer lijke ontspanning als de muzikale clowns, Bennie «Sc Freddy en compa ny met hun ongecompliceerde hu mor iedereen heerlyk zullen verrassen en bezig houden. Het wordt een echte happening als een compleet Braziliaans onthaal de show naar een eerlijke en heerlijke finale voert waarbij tenslotte ieder een in goede stemming de kleine en gezellige tweemaster verlaat- Circus Aladdin staat opgesteld in de wyk Landweert op het terrein tussen de Nieuwe Maasheseweg, de Akelei en het Christoffelkruid. De voorstellingen vangen zaterdag en zondag om 15.00 uur aan. Kaarten zijn dagelijks van 10.00 -13.00 uur te verkrijgen, of vanaf een uur voor aanvang van de voorstelling. UUNUbHUAti 12 JULI 1990 Nr. 28 MONOERDENELFDC JAARGANG MOGELUK TECHNISCH MANKEMENT Een 40 jarige bestuurster van een personenauto uit Deume kon in de bocht van de Timmermannsweg en de grensweg met Griendtsveen de door haar bestuurde auto niet in de juiste koers houden. De auto vloog uit de bocht en de bestuurster werd daarbij dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis in Deume moest worden vervoerd. Haar auto werd voor technisch onderzoek in beslag genomen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Venrayse ondernemers, gevestigd op Smakterheide. zetten de nodige vraagtekens by de mogelyke vesti ging van een mestverwerkingsfa briek op „hun" industrieterrein. Dat bleek tijdens een vorige week gehouden byeenkomst in het ge meentehuis. Daar kregen de onder nemers de „nota uitgangspunten mestverwerking" aangeboden door de wethouders Hoppenreys en Kersten. Dhr. Clevis van Rank Xerox ver woordde de twyfels van de onder nemers het beste door te stellen van b. en w. wel zorg moeten dagen voor de verdere ontwikkeling van de industrie op Smakterheide. „U mag van ons aannemen dat wy dat doen", was de reactie van wethou der Hoppenreys hierop: „Vandaar deze nota". In de nota staan uitgangspunten geformuleerd die gehanteerd gaan worden bij de keuze van locaties, waar mestverwerking in de toe komst mogelyk moet zijn. De on dernemers hebben, net als de dorpsraden, tot 1 september de tyd om schriftelijk op deze nota te reageren. OVERLAST Grote angst van de ondernemers is de overlast die volgens hen zal ontstaan. Overlast door stinkende vrachtwagens die over het in dustrieterrein ryden. Overlast als eén fabriek niet aan de eisen vol doet en zou moeten sluiten. Een on dernemer was bang dat zo'n mestverwerkingsfabriek, in het be lang van het mestprobleem, niet hoeft te sluiten. „Als een van onze zaken moet sluiten vindt men dat jammer, hier zal dat anders liggen". Wethouder Kersten was het niet met die ondernemer eens. „Gezien het grote aantal procedures en ver gunningen die nodig zyn, durven we het risico wel te nemen om mestverwerking mogely te maken". Volgens de wethouder zal zo'n fa briek ook moeten sluiten, als niet aan milieu-eisen e.d. wordt voldaan. Andere ondernemers vroegen zich af waarom mestverwerking op een industrieterrein moet plaats vinden. „Als je naar de boerenbe drijven kijkt zijn dat ook industrieën. Waarom moet nu dit probleem van die industrie op Smakterheide geplaatst worden?; Dit probleem hoort meer by Ys- selsteyn thuis dan by Smak terheide". Volgens wethouder Hoppenreys is het beleid van Rijk en Provincie gericht op mestverwerking op in dustrieterreinen. „De provincie is ook niet echt bly met ons idee om mestverwerking in het buitenge bied mogelyk te maken", stelde zij. Wethouder Hoppenreys is van mening dat er geen rationele argu menten zijn waarom mestverwer king in het buitengebied of op een industrieterrein niet zou kunnen. „De bezwaren van de dorpsraden zyn dezelfde als die van de onder nemers: mestverwerking oké maar niet b(j ons". TAj is van mening dat deze subjectieve mening onterecht is. „Zo'n fabriek moet aan zware mi lieu eisen voldoen". Wethouder Kersten voegde daaraan toe dat, als men by andere (experimentele) mestverwerkingsfabrieken gaat kij ken. zelf kan konstateren dat de vermeende overlast best wel meevalt. „Ongeacht wat er in de toekomst met het Vlakwatergebied gaat ge beuren, de groene long-functie, die dit gebied in Venray heeft, moet ge handhaafd blijven". Deze mening delen alle Venrayse politieke partij en. Dat bleek vorige week donderdg tijdens een gecombineerde verga dering van de cflmmissie onder wijs, jeugd, sport én recreatie en de comjnissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Tydens die verga dering werd het rapport van het bu- ro Oraryewoud over de ontwikkelingsmogelijkheden van Vlakwater besproken. SCENARIO'S In het rapport worden twee sce nario's aangedragen om het Vla kwatergebied aantrekkelijk te maken. Een scenario is er op geba seerd het gebied te handhaven en te verbeteren. Met beperkte middelen PECH VOGEL LIJN AUTOJCWCBEDRIJF GEBR. TIMMERMANS HORST Schade herstellen? Timmermans bellen en het komt gegarandeerd goed en aanpassingen wordt getracht het gebruik van het Vlakwaterge bied te verhogen. Het tweede scena rio gaat verder. Door het inpassen van nieuwe kleinschalige verblijfs- reereatieve voorzieningen moet het gebied aantrekkelijk gemaakt wor den. Het landschapspark, zoals het Vlakwatergebied in dit scenario omschreven wordt, moet een multi functioneel karakter krygen, spor: tief, recreatie en educatief. Terwijl de meeste fracties tydens de commissievergadering al een voorkeur uitspraken voor een der scenario's vond de WD-fraktie dit nog niet op zijn plaats. „Waarom nu al en keuze maken voor een scena rio 1 of 2. Een goede onderbouwing ontbreekt. Wat zijn de consequen ties van het te verwachten bezoe kersaantal (50.000 tot 100.000) Onze fraktie doet nog geen uit spraak hierover, mede in verband met het gebrek aan duidelijkheid over de financien hieromtrent", al dus dhr. van Hooft namens de WD. De andere fracties kozen al wel voor een scenario. CDA en Samen werking lieten bly ken dat het uitge breide scenario hun voorkeur had. Volgens de woordvoerders van deze partijen biedt het eenvoudige sce nario te weinig. De fractie van der Vorle kiest voor de eenvoudige ver sie. Volgens dhr. Lemmens zullen de kosten voor de burgers, als voor het uitgebreide scenario wordt ge kozen, te hoog worden om in dat ge bied recreatie te bedrijven. Dhr. Linskens van de PVDA zag meer in een tussenvorm zonder grootschali ge voorzieningen. FINANCIEN Financieel is dit rapport nog niet onderbouwd. Wel hadden de frac ties de nodige vragen omtrent het financiële gedeelte van dit plan. Zo vroeg mevrouw Roling zich af hoe plannen, zoals de kinderboer derij en het Odapark, die kant en klaar in de la liggen maar finan cieel niet haalbaar waren, dat nu wel kunnen z(jn. DOok dhr. van Soest (CDA) stond stil b(j die financien. Volgens hem is de realisering van het land schapspark alleen mogelijk met geld van derde: „Ik denk dat het he le plan valt of staat met partikulier initiatief. Anders zal het niet te fi nancieren zijn". Het college van b. en w. onder kent dit ook. Het vestigt daarom ook de hoop op particuliere initia tieven, ook met betrekking tot het Odapark en een kinderboerderij. Tévens gaat de gemeente bekyken of via sponsoring een bydragen in de financiering van het land schapspark verkregen kan worden. Verder gaat wethouder Kersten er van uit dat als de gemeente Venray weer financieel gezond is (mogelyk over zes jaar) er ook gelden voor het Vlakwatergebied gereserveerd kun nen worden. Wethouder Driessen voegde daar nog aan toe dat gepro beerd zal worden om by de provin cie subsidie los te krygen voor de ontwikkeling van bepaalde plan nen in het Vlakwater. elke week nieuws U4- ALLEEN ZATERDAG BEHANG

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9