De oude kapelanie aan de Raadhuisstraat Raadsvergadering Meerlo-Wanssum Dorpsf te Veul Schouwburg- nieuws Alleen Merselo voldoet aan norm voor kabel-tv PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 12 juli - Pagina 7 Afgelopen maandag vond de offi ciële overhandiging van een hydra- ge van het fonds Zomerzegels voor het gemeenschapshuis in Leunen plaats. Het gemeenschapshuis De Brink in Leunen werd onlangs ver bouwd en in april officieel geopend. Om die verbouwing financieel mo gelijk te maken werd ondermeer ook by het fonds Zomerpostzegels aangeklopt Vanuit dit fonds kon men in mei aan het Stichtings bestuur van De Brink mededelen dat een bydrage toegekend werd. Die bydrage werd afgelopen maandag door mevr. J. Meesters- Kuys van de afdeling Ven ray van het fonds Zomerzegels aan het Stichtingsbestuur overhandigd. De bydrage. 2.500,-, zal aangewend worden voor de aanschaf van bar krukken in het café gedeelte en voor de aanschaf van lamellen, voor in de oude vergaderzaal en in het café gedeelte. Mede omdat de voorstelling van "The Nits" reeds uitverkocht is, is naar een alternatief gezocht om niet teveel mensen teleur te stellen. De Frank Boeyen Group zal de Nederlandse première van haar nieuwe show in Venray brengen en wel op vrijdag 2 november. De voor stelling staat los van het abonne ment en kan dus vanaf heden onbeperkt geboekt worden. De kaarten zyn nog niet beschikbaar, maar men kan wel reserveren. Reeds eerder maakten wy mel- fling van éen record abonnement verkoop. Een aantal voorstellingen is reeds uitverkocht of is nagenoeg volgeboekt. Daarom probeert men van enkele voorstellingen een extra dag te boeken. Bij voldoende be langstelling komen er extra voor stellingen van de jubileum-show van Paul van Vliet en van de musi cal A night at the Cotton Club. Beide voorstellingen trekken momenteel in de grote steden stamvolle en en thousiaste zalen. De verwachting is dus gerechtvaardigd, dat de extra voorstellingen in Venray zullen ko men. Paul van Vliet op woensdag 14 november en A night at the Cot ton Club op maandag 26 november. De abonnementsverkoop gaat nog door tot 7 september, daarna gaan tydens de braderie alle be schikbare plaatsen in de vrye ver koop. Als men dus een abonnement wil nemen, is enige t wel geboden. LAVELOOS OP TROTTOIR De politie trof op het trottoir van de Poststraat een, naar later bleek 63-jarige inwoner van Nymegen aan, die in laveloze toestand ver keerde. De man werd naar het poli tiebureau overgebracht om daar in de daarvoor bestemde ruimte zyn roes uit te slagen. Na ontnuchtering kon hy geen verklaring geven van hoe hij op het trottoir terecht was gekomen. Wel dat hy in Venray was wezen stappen. DRANKGEBRUIK OORZAAK BOTSING Zondagavond omstreeks 8 uur nam een 35 jarige bestuurder van een motor een bocht in de SL Anto- niusveldweg zo ruim dat de motor op het linkerweggedeelte terecht kwam en daar tegen een tegemoet komende personenauto bestuurd door een 47-jarige plaatsgenoot botste. De motorbestuurder stopte en praatte even met de bestuurder van de auto en reed daarna weg zonder dat zijn identiteit kon wor den vastgesteld. De politie kon die wel achterhalen en hield de motor bestuurder in zyn woning aan en nam hem mee naar het bureau waar hij. omdat er drankgebruik was geconstateerd de bekende proe ven moest ondergaan. Die recht vaardigden dat tegen de bestuurder een procesverbaal inzake het ryden onder invloed kon worden opge maakt. Tevens werd vastgesteld dat de motor niet verzekerd was. Die werd door de politie in beslag geno men, in afwachting van de beslis sing van de officier van justitie. Overigens was de materieele schade gering. Enkele weken geleden kwam de oude kapelanie aan de Raadhuis straat 18 in het nieuws, toen de hui dige eigenaar en bewoner, de tuin en landschapsarchitekt Frits Ruy- ten in zijn tuin een beeldenten toonstelling organiseerde, welke door de burgemeester werd ge opend. Omdat hierdoor tevens de aandacht weer werd gevestigd op een pand, waarin tot 1950 kape laans van de Grote Kerk hebben ge woond, is het interessant de geschiedenis van deze kapelanie uit het archief van de gemeente op te diepen. In 1834 werd aan 'Het Eind' een tuin ter grootte van 10 roeden en 60 ellen voor 200 franken verkocht aan de 'Kerkfabriek' beheerder van het kerkvermogen) van de Sint Petrus Bandenkerk. Voor de bouw van het huis, dat daar werd ge bouwd, behoefde toen door de ge meente geen toestemming te worden verleend, omdat er nog geen Woningweg was. Aangenomen mag worden, dat de bouw werd gefi nancierd uit het fonds '2e Fundatie van het O.L. Vrouwe-altaar' van de Grote Kerk, een schenking van de Venrayse familie Versieyen. In 1888 staat het in het kadaster in Roermond onder sektie C 4186, wyk Eind C22 beschreven als een priesterhuis. TWEEDE KAPELANIE In 1892 werd door het kerk bestuur aan Mgr. Boermans, bis schop van Roermond, gevraagd dit huis te mogen bestemmen als twee de kapelanie, omdat het huis van kapelaan Gitmans in een zeer slechte staat verkeerde. Van 1889 tot 1891 werd het pand al bewoond door emeritus-pastoor Verhoeven. Op 23 juli 1892 werd toestem ming verleend tot aankoop van het huis met tuin ter grootte van 17 aren en 55 centiaren. De koop werd gesloten door notaris Linssen te Venray voor de pry's van ƒ3.500,-. Vanaf die tijd werd de kapelanie achtereenvolgens door negen kape laans bewoond. Dat waren kapelaan Smeets (1918), kapelaan Knoop (1919), kapelaan Strijkers (1922), ka pelaan Theunissen (1936), kapelaan Wyngaarden (1938-1940), de kape laans Keysers en Kupers (1946/1947) en kapelaan van Leipzig (1947- 1950). In verband met de woning nood woonden de kapelaans Key sers en Kupers samen, ieder met een eigen huishouding. De laatste priester, die het pand bewoonde was kapelaan Geerits (1957-1965). Van 1950 tot 1952 woonde er de familie Teeuwen en van 1952 tot 1955 de familie van Mill. Uit oude rekeningen blykt, dat in de loop der jaren by vestiging van een nieuwe kapelaan het huis da nig moest worden opgeknapt door verschillende bekende Venrayse fir ma's van vroeger en nu. Voor de bouw van een werkplaats van buurman Hendrix (nu Lucas- sen) werd ooit een stuk muur afge broken en voor de bouw van een garage van dokter H. Bloemen, een achterbuur, werd een stuk grond van 350 m2 verkocht. Thans be draagt de oppervlakte van het per ceel 1000 m2. Onder leiding van architekt J. Kayser uit Venlo, die ook de Grote Kerk in oude luister terugbracht, werd na de oorlog het pand van oor logsschade hersteld. Na de benoeming van kapelaan Geerits tot bouwpastoor van de Vre- deskerk, werd de kapelanie onder dak voor de Mater Amabilisschool, een sociale instelling, die zich be zighield met de vorming van jonge meisjes. Na het opheffen van dit in stituut werd de kapelanie nog be woond door de heer Nysten en later was de heer Ritter eigenaar van het pand. In 1978 heeft er tijdelyk een Turks gezin in gewoond, totdat het in 1979 door de heer Claessens werd aangekocht In mei 1980 ver kocht hy het aan tandarts O. Verhaegen, die het pand noch be woonde noch verhuurde. Tbt voor kort bestonden er plan nen tot sloop van de kapelanie om plaats te maken voor de bouw van een appartementencomplex. In 1989 werd het huis, dat er na 10% jaar leegstand niet in al te beste staat verkeerde, aangekocht door de heer Frits Ruyten, die gezien het sukses van zijn eerste beelden tentoonstelling in zijn tuin volop de gelegenheid heeft er weer iets van te maken. In de tuin van de voormalige kape- lonie werd onlangs door de nieuwe bewoners, dhr. Ruyten. een drukbe zochte expositie gehouden. Resultaten haalbaarheidsonderzoek kabel-tv Uit de gisteren bekendgeworden cijfers van het haalbaarheidsonder zoek om kabel-tv te realiseren in Oirlo, Castenray, Merselo, Heide en Ysselsteyn, is gebleken dat alleen voor Merselo vaststaat dat dit dorp op het Venrayse kabelnet wordt aangesloten. In dit kerkdorp ver klaarde ruim 69% van de bewoners zich bereid om op het kabelnet aan gesloten te worden. In de andere dorpen werd de norm van 67,7% die door de gemeente ge-eist is, niet ge haald. Deze norm moet gehaald worden anders is aansluiting van deze dorpen op de kabel financieel niet haalbaar. In Oirlo toonde slechts 45,6% zich bereid om een abonnement op de kabel te nemen. Maar liefst 25% reageerde helemaal niet op het on derzoek. In Castenray lag het per centage bereidwilligen op 60,25%. De respons was hier 95%. In aan sluitingen betekent dit dat Oirlo 52 aansluitingen en Castenray 11 aan sluitingen tekort komt om aan de norm te voldoen. In Heide reageerde 54,3% en in Ysselsteyn 62,66% positief. Heide komt daarmee 11 aansluitingen en Ysselsteyn 19 aansluitingen tekort In Heide reageerde 12% en in Ys selsteyn 8% niet op het haalbaar heidsonderzoek. Op verzoek van de voorzitters van de dorpsraden wordt nu een poging ondernomen om in Oirlo, Casten ray, Heide en Ysselsteyn het aantal bereidwilligen te verhogen. Dit zal gebeuren vanuit de dorpsraden en middels een collektieve benade ring. Er zal dus niet geprobeerd worden om iemand individueel over te halen. De dorpsraden heb ben van de gemeente hiervoor de tyd gekregen tot half september. Als dan door een dorp niet aan de norm voldaan wordt betekent dit dat kabel-tv niet gerealiseerd gaat worden. Overigens is het zo dat zo wel Ysselsteyn en Heide als Oirlo en Castenray beiden aan de norm moeten voldoen. Als een van de dorpen de norm niet haalt dan be tekent dit voor het andere dorp ook geen kabel-tv. ASIELZOEKER SCHUILDE VOOR DE REGEN Er zyn gelukkig nog inwoners die de politie op de hoogte stellen als ze iets ongewoons zien, maar een heksei\jacht is ook weer niet nodig. Bij de politie kwam een melding binnen dat op een boere nerf aan de Ysselsteynseweg te Ys selsteyn een mannelijk persoon met donker uiterlijk in het bezit van een renfiets was gesignaleerd. Volgens de melder was die per soon toen h(J zicht ontdekt voelde er vandoor gegaan, naar de buurman. Daar werd hij door de politie aangetroffen, maar de man bleek alleen maar te schuilen voor de regen. De door hem bereden ren fiets stond geregistreerd als zyn- de eigendom van het AZC te Blitterswyck waar die persoon in afwachting van zyn asielaanvraag verbleef. BEKRASSEN AUTO De eigenaar van een aan de Beu kenlaan geparkeerde auto zit mett een schadepost van ongeveer ƒ400,- voor het weer in orde maken van zyn auto, die door vandalen bekrast werd. uw weekblad Een 49 jarige uit Nieuw-Bergen afkomstige bestuurster van een personenauto zette haar auto by de slagboom van het ziekenhuis in de achteruit terwijl op dat moment achter haar de ambulance besturd door een 54 jarige inwoonster van Horst stil stond. Die bestuurster reageerde niet totdat haar auto te gen de ambulance botste. De politiemannen bemerkte dat de Bergense bestuurster alcohol had genuttigd en ze werd verzocht medewerking te verlenen aan de ademanalyse, die in dit geval moest gebeuren op het politieburo van Deume. Dat lukte niet terwijl ook de bloedproef mislukte. Daarop werd besloten de urineproef te ne men, maar ook dat lukte niet Ze verklaarde wel alcohol te hebben genuttigd maar ook medicynen te hebben geslikt. Maar ze kreeg toch een proces verbaal inzake het rij den onder invloed. Overigens bleef de schade beperkt SNELHEIDSCONTROLES Op verzoek van de dorpsraad van Merselo werden vrydagavond snel heidscontroles gehouden. Omdat volgens de politiewoordvoerder vaak door dorpsbewoners te snel wordt gereden, za!, ,el& de overtre ders bekend zijn, die uitslag, wor den^ medegededkkN -ï)e controles- vonden plaats op het Grootdorp van 18.00-18.45 uur: 30 auto's gecontro leerd, daarvan reden er 16 te snel, hoogste snelheid 72 km per uur. Op Kleindorp van 18.50 tot 19.30 uur: 30 auto's gecontroleerd 5 te snel, hoogste snelheid 61 km per uur. Op de Oude Oostrumseweg wer den die avond van 20.00 tot 21.00 uur 81 voertuigen gecontroleerd. Daarvan reden er 13 te snel, de hoogste snelheid is 64 km per uur. De woordvoerder deelde verder nog mede dat indien de politie over mankracht beschikt, er ook in dè andere kerkdorpen tijdens de avon duren zal worden gecontroleerd. INBRAAK IN AUTO Een 34 jarige bestuurster van een personenauto had haar auto langs de Stevensbeekseweg te Overloon by een wandelpad geparkeerd en ws in de bossen gaan wandelen. By terugkeer bemerkte zy dat in haar auto was ingebroken en dat de daar in aanwezige damestas met per soonlijke bescheiden en een geldbedrag en cheques gestolen was. Dat alles had een totale waarde van ongeveer ƒ4000,-. Ze had die tas onder de zitting geplaatst maar dat was kennelyk toch nog door de da der ontdekt. AFVALVERBRANDING GESTOPT Een aannemer was afval aan het verbranden in de buurt van het Jof ferspas. De rook zorgde daarby voor overlast voor buurtbewoners. Die klaagden by de politie. Deze gaf op dracht het vuur te doven en het af val op een of andere manier op te ruimen. De aannemer gaf aan die opdracht gevolg. INBRAAK IN STOFFENWINKEL Door forcering van de achterdeur was toegang verkregen tot de aan de Pastoor Gerardstraat te Oirlo ge legen stoffen winkel. Het is de dader niet te doen geweest om op een goe- kope manier aan stoffen te komen want hij had het alleen gemunt op het geld in de kassalade en dat was alleen wat wisselgeld. BRANDSTICHTING WASGOED Zondagavond werden stukken wasgoed die te drogen waren ge hangen op het balkon van een flat in de Tedderstraat moedwillig in brand gestoken. Het brandende wasgoed kwam vervolgens op een onder de flat geparkeerde perso nenauto die brandschade opliep. De totale schade bedraagt ongeveer ƒ400,- Tben de brand werd ontdekt kon het wasgoed niet meer gered wor- den. Hier denkt de politie dat getui gen het een en ander hebben kunnen zien. Die worden verzocht dringend kon takt met haar op te nemen. De door vakantie afwezige burge meester Hahn werd op voortreffeiy- ke wijze vervangen door loco-burgemeester Jan Rutten ver vangen en men kon al goed merken dat de coalitie CDA en PK haar vruchten begint af te werpen. By de behandeling van enkele agenda punten werd het de raadsvoorzitter niet moeilyk gemaakt Werd nu het verzoek van de Voet gangersvereniging VBV afgewezen, zeker is dat de aanvraag by de be handeling van de komende begro ting weer ter discussie zal worden gesteld, want het college maakt ge bruik van de diensten en vindt het logisch dat men dan ook tot die be langengroepering toetreed. De fractievoorzitster van de PK wilde graag van het CDA weten wat het standpunt is nu de heer H. Nab- ben is uitgetreden uit de fractie van de CDA en alleen op persoonly ke ti tel raadslid zalbiyven. VolgensTiet j\£DA heeft die kwestie te veel aan dacht gekregen en als het CDA het nodig vindt zal ze daar in een later stadium op terugkomen. Beschikbaarstelling van een kre diet van 62.000 voor het instellen van een organisatieonderzoek kreeg de gevraagde medewerking. Alleen werd nadrukkelijk gesteld dat de ambtenaren ook hun mede werking moeten kunnen en mogen verlenen, want het gaat er om de werkdruk van de ambtenaren te verminderen. Een bedrag van 15.000 werd probleemloos ter beschikking gesteld voor de aanschaf van een publicatiekast en het realiseren van een info-theek en vitrine in het ge meentehuis. Een subsidie van 1.290 kreeg de vogelvereniging "De Gevleugelde Vrienden" in Wanssum, die in het kader van haar 25-jarig bestaan de kringkampioenschappen organi seert. Volgens het college waren de volgende kosten subsidiabel: bloe men; zaalhuur; en pryzen tot een bedrag van 4500. Daarvan kon uit het Fonds Specifiek Welzyn 30 worden gesubsidieerd. KINDEROPVANG Wie de eer te beurt zal vallen werd onduidelijk. De PK eiste dat zij de eerste aanzet had gegeven om de kinderopvang in de gemeente mogelijk te maken. De woordvoer der van het CDA sprak dat ook zy reeds in een vroeg stadium gepleit hadden voor die voorzieningen. ER werd toch nog veel over gesproken, zeker omtrent de ouderbydragen. De WD was niet te vermurven en dhr. Volleberg bleef tegen het B. en W. voorstel, ondanks de vele en goe de argumenten die door de andere fractie's werden aangevoerd. Omdat het college rekening houdt met de minima en de privacy blyft gewaar borgd, werd by de PK de laatste twyfels weggenomen. Wel zal het volgend jaar bekeken worden of men in de gemeente Meerlo- Wanssum wat betreft de subsidie aan kinderdagverblyven op de goe de weg is. Nu besloot de raad een be drag van 20.000 beschikbaar te stellen uit de reserve bovenwykse voorzieningen, jaariyks een bydra ge van 20.000 te leveren en. om dat het kinderdagverblyf reeds in augustus a.s. opent, een bedrag van 8.400 uit de post onvoorzien. De raad was goed te spreken om trent het voorstel van de vaststel ling van het tarief centrale-antenne inrichting. Het bleek een goed on derbouwt voorstel te zyn waar de raad alle vertrouwen in had. De in vestering van de CAI kan een be drag van 260.000 en uit de algemene reserve een bedrag vim 290.000 worden geput, blyft dan over een bedrag van 2.024.000. Daarvan bedragen de jaarlykse ka pitaal sl asten 229-300,-. Er zullen 1900 panden worden aangesloten. De 1naaftd9iyk.se lasten voor de gebruikers zullen 17,50 bedragen. Er kunnen dan 17 tv. zenders en 24 FM radiozenders worden ontvangen. Aan de combi natie Philips/Edsas werd de op dracht tot realisatie verstrekt en medio februari 1991 zal het gehele projekt gereed zyn. Tydens de rondvraag kwam weer het te snel ryden binnen de kom van Blitterswyck aan de orde, en het uitoefenen van een garagebe drijf binnen een woonomgeving. In beide gevallen zal de loco burgemeester contact opnemen met de politie. De raad had geen moeite met het voorstel omtrent de hertaxatie's onroerend-goed- belasting en tegen de vaststelling van het meerjarenprogramma restauratie monumenten. GEVAARLIJKE GRANAAT TOT ONTPLOFFING GEBRACHT Enkele dagen geleden werden by graafwerkzaamheden een nog op scherp staande granaat met een doorsnede van 155 milimeter ge vonden. De deskundigen van de EOD vervoerden dat gevaarlijke oor- logssouvenier naar een plaats in de buurt van het vliegveld „De Peel". Na de nodige voorzorgsmaatregelen werd deze daar tot ontploffing ge bracht DURE OLIE Het zal wel dure olie worden die uit een dorsmachine lekte, op de kruising Westsingel Beekweg Ge schat werd dat ongeveer 90 liter olie op het wegdek De brandweer men om het vuiler kon krijgt van politie de maken A.s. zondag wordt te Veulen het jaariyks dorpsfeest georganiseerd. Dit jaar met een byzonder tintje, want om 950 uur wordt in Veulen de Sacramentsprocessie in ere her steld. Dan verzamelen alle Veulense verenigingen zich op het kerkplein. Om 9.45 uur vertrekt de processie vanaf het kerkplein richting Brug- pas. Op de Blies het plein rond rich ting feesttent In de feesttent vindt aansluitend een H. Mis plaats. Die Fröhlichen Rubensammler uit zullen na de H. Mis het frühs- h op pen muzikaal opluisteren. De zondagmiddag staat in het teken van de melen aanvangt "grote" perk van joekskapel zes de ren. De worden afgesloten trekken, 's Avonds feest afgesloten met een avond met het orkest Intro, deze avond worden ook de pryzen van de zeskamp uitgereikt uit het feit dat de receptie druk be zocht was, maar ook uit de twee on derscheidingen die hy mocht ontvangen. Eerst werd hem na mens de LLTB een speld van ver dienste opgespeld (foto), waarna dhr. van Beek, directeur van de CW, de toch wel trotse heer Arts de CW-speld mocht overhandigen. INBRAKEN IN BEDRUFSAUTOS De laatste dagen komt het herhaal- deiyk voor dat ingebroken wordt in geparkeerde bedryfeauto's waarin het voornamelijk is gemunt op de darin aanwezige gereedschappen. Kennelyk is er voor de daders een goede markt voor tweedehands ge reedschappen. In een aan de Leng in Oirlo gepar keerde bedrijfsauto werden voor een waarde van 550,- gereedschap pen ontvreemd. Uit de voor de woning van een monteur van Telecom aan de Albi- onstraat geparkeerde bedryfsauto werd voor een bedrag van ƒ2300,- aan gereedschappen ontvreemd. Uit een aan het Sparveld in Leu nen geparkeerde bedijfsauto werd voor een bedrag van ƒ4000,- gereed schappen ontvreemd waaronder ook een compressor. In alle gevallen is de dader op de zelfde wyze te werk gegaan door het uitnemen van een ruit nadat de rubberbevestiging was weg gesneden. INBRAAK IN LOODS BLEEF BIJ POGING Uit alles viel op te maken dat de dader by een inbraak in een loods van een aannemersbedrijf in Oirlo in zijn werk is gestoord. De ruit was- reeds weggenomen. De dader is kennelyk niet in de loods geweest en er wordt ook niets vermist. BESTUURSTER DEED ERG MOEILIJK Tijdens een feestelijke samenkomst in het bedrijf, hebben de mede wer kers van de ATEBE Oarage te Venray, van Oeneral Motors Nederland de zes sterren in oyitvangst mogen nemen. Het gaat om een on derscheiding. die wordt toegekend aan Opel-dealers die qua kwaliteit en service aan bepaalde eisen voldoen. Direkteur Jacques Brauckmann en id le medewerkers toonden zich erg blij met deze onderscheiding, want daar mee werd men naar iverken beloond. De ATEBE Garage heeft namelijk afgelopen jaar nog eens een extra inspanning gedaan om het de kliêntèle zo goed mogelijk naar de zin te maken, waarbij voond het service- apparaat alle zeilen bijzette. Vooral de werkplaats-reception ust Leo Basten werd nog eens extra beloond voor zijn maximale inzet Hij mag samen met zijn vrouw lekker naar Dubnwnik. Ieder jaar maakt General Motors een evaluatierapport waarbij de kwali teiten van de verschillende dealers worden bekeken. De punten daarbij zijn: werkplaats, gereedschapsuitrusting, organisatie, management, klan tenbinding, personeelsbeleid. Afgelopen vrijdag recipieerde dhr. J.H. Arts uit Merselo vanwege het feit dat hy 40 jaar als secretaris- verzorger in dienst was van de Coö peratieve Groente- en Fruittelers Afzet-vereniging B.A te Merselo. Dat het werk van dhr. Arts zeer ge waardeerd werd, bleek niet alleen Het Zilveren Bömke, de jaarlijkse onderscheiding van de Wykvereni- ging Landweer! voor mensen die zich voor deze Venrayse wijk ver- dienstelyk maken, is ditmaal aan twee wykbewoners toegekend. Mar- got Vincken en Jan van Stelten kre gen de onderscheiding zaterdagavond tydens het jaarlijkse wijkfeest uitgereikt door voorzitter J. Curfs van de wijkvereniging. Margo Vincken heeft de peu terspeelzaal in Landweer! opge bouwd en was actief in de Bewonersbelangenorganisatie en de activiteitencommissie van de wyk. Jan v. Stelten zat ook in de be wonersorganisatie en was mede oprichter en voorzitter van de wijk vereniging. Het Zilveren Bömke werd voor de 3e keer uitgereikt

Peel en Maas | 1990 | | pagina 7