Zonwering Zonwi In 1991 mogelijke verdubbeling van de afvalstoffenheffing Internationaal zangfestijn met Venrays tintje 2 halen 1 betalen Zwembad krijgt vastere vorm Peter Winnen zit niet echt lekker op zijn fiets Venrayse arbiter bij wereldspelen voor gehandicapten ZONWERING VENRAY BV WAO VAN SOEST Verbetering psychiatrische hulpverlening 13-18 jarigen (het goedkoopste artikel gratis) V PEEL EN MAAS Donderdag 12 juli - Pagina 5 Siant Gervais Mont Blanc. Peter Winnen is tydens deze Tbur de France nauwelijks aanspreekbaar. Hy ontvlucht depers waar het even kan. duikt na afloop onmiddelyk in een auto. haat hetplaatsen van handtekeningen, en wil het liefst met zichzelf alleen gelaten worden. ,,'t gaat niet echt lekker. Na die val vlak voor het begin van de Tbur loop ik vergeefs naar mijn vorm te zoeken. In de lange individuele tij drit leek het ritme er weer te zijn, maar daarna is het niet beter ge gaan. In Saint Gervais Mont Blanc moest ik 6.32 inleveren. Geen re den voor paniek, ook geen prestatie om trots op te zijn. Ik hoop in de komende dagen zo te verbeteren dat in een of andere bergetappe een woordje mee kan spreken. Je komt niet naar de Tour de France voor een plaats op het tweede blad van de uitslagenlijst". Peter vond zichzelf in de eerste al penrit op de 71e plaats terug. In het algemeen klassement is hy als 57e geklasseerd met een achterstand van 21 minuten en 11 seconden. „Wat moet ik daarmee? Frans Maassen, de andere Limburger in deze Tbur en niet toevallig myn ploeggenoot by Buckler heeft het prima gedaan. Hy kwam maar vier minuten en zeven seconden op de besten tekort en behield zyn vierde plaats in het algemeen klassement. Voor Winnen persoonlijk een iets mindere gang van zaken; voor zyn ploeg kan het niet meer stuk na drie etappe overwinningen van respectievelyk Maassen, Solleveld en Nydam. „Geloof me we zyn er nog niet. In de laatste Tourweek zul je ons terug vinden op de ereplaat sen. Je kunt nu eenmaal niet 22 da gen achter elkaar vlammen." Jan Raas is meer dan tevreden. Hij heef de blessure van Winnen niet met zyn eigen equipe weg kun nen werken. De hulp van een zoge naamde kraker heeft in ieder geval iets opgeleverd. Als de krachten te rugkomen in het lichaam van Peter Winnen zal men nog ernstig reke ning met hem moeten houden. In de ploeg is Winnen een graag gezie ne coureur. Een man van weinig woorden die serieus wordt geno men omdat hy nooit flauwekul ver kondigt. Eentje ook die lééft voor zyn vak en daar alles voor laat staan. "Vandaar dat ik hem er graag by heb. En vandaar ook dat ik bly ben met zyn Nederlands kampioen schap. Als er één is die de titiel ver dient dan wel Peter". Peter Winnen is al weer weg naar zyn kamer. Hy probeert uit te vinden waar ?hy mogelyk zou kunnen verbeteren. Als het lichaam weer wil vindt het een geest die rijp is voor het zware werk. bel voor informatie of een afspraal in onze showroom. De heer H. Meissen uit Ven ray is namens de Jeu de Boules Bond Ne derland, aangewezen als arbiter voor de wereldkampioenschappen en spelen te Assen, voor lichame lijk gehandicapte topsporters, die gehouden worden in de periode van 14t/m 25 juli 1990. Samen met 18 collega-arbiters zal Harry Meissen arbitreren bij het onderdeel Boccia. Boccia is van oor sprong een Italiaanse sport, die zo wel door valide als mindervalide sporters wordt beoefend. Men kan het een zijtak noemen van Jeu de Boules. Het is voor de wereldkampi oenschappen een erkende sport, waar strijd geleverd zal worden om de medailles. De spelregels komen overeen met het Jeu de Boules spel, maar zyn over het algemeen stren ger en dienen stipt uitgevoerd te worden om geen persoonlijke fou ten op te lopen voordat men een bal gegooid heeft. Men kan op drie ma nieren het boccia-spel spelen: A. 1 tegen 1 (tête tète); B. doubletten paren; C. de groep die gebruik maakt van velerlei hulpmiddelen, die zyn toegestaan. In deze groep spelen de zwaar lichamelijk gehan dicapten; byv. boccia-spelers, die geen gebruik kunnen maken van benen en/of armen. Glytoestellen zyn hierbij niet vreemd. De heer Meissen is ongeveer een jaar geleden geslaagd voor afde- lingsscheidsrechter Jeu de Boules. De eerste vier jaren is hy gerech tigd als scheidsrechter op te treden bij nationale Boccia wedstryden. Na deze vier jaren krygt hy de sta- tuts internationaal. Het is daarom des te meer een grote eer uitverkoren te worden als officieel arbiter by Wereldspelen voor Gehandicapten. Boccia wordt gespeeld van 21 t/m'24 juli. als een van de laatste onderdelen, die ge houden worden in Assen. Al voor f 45.- per dag bent u al op weg naar een lekker weekendje Parijs. Per dag Corsa f 45.- Kadett f 53,- Ascona f 62,- Per week f287.- f340,- f 395,- Vraag onze volled aan. Reserveer tijc Prijzen zijn exclus en all-risks-verzek vrij per dag. je tarieflijst 3? 18,5% BTW Bring en 200 km Atebe Garage bv Venray 'Oude Oostrumseweg 4, 5802 CC Venray Tel. 04780 - 8 62 00 Als alle Ven ray naars volgend jaar net zo veel afval bly ven produceren als nu. dan is de gemeente genood zaakt de afvalstoffenheffing by na te verdubbelen. Nu nog betaalt een Venrays gezin 130,- afvalstoffen heffing. straks kan dat 240,- per jaar worden. 15.000 TON Venray produceert jaarlyks 15.000 ton afval. Tot en met dit jaar wordt dit afval nog gestort op'de Zu- ringspeel nabij Horst-America. Van af 1 januari 1991 zal het afval, via een opslag in Meerlo-Wanssum naar het Zuidlimburgse Schinnen getransporteerd moeten worden. Hierdoor moet de gemeente Venray vanaf 1991 90,- per ton afval extra gaan betalen. Omdat Ryk en Pro vincie stellen dat de afvalstoffenhef fing een kostendekkende belasting moet zyn, betekent dit dat de Ven rayse burgers volgend jaar 1,35 mil joen meer afvalstoffenheffing moeten gaan betalen. Dit is een ver hoging van ongeveer 110- per huishouding. Volgens wethouder Truyen is het daarom zaak dat er zo snel mogelyk initiatieven ontplooid moeten wor den om de Venrayse afValberg in te krimpen. Gescheiden ophalen van afval is volgens hem de oplossing daarvoor. Zo is de wethouder van mening, dat er nog teveel papier langs de weg wordt gezet om met de vuilniswagen meegenomen te wor den. "Dat zyn vele tonnen in het jaar", is de mening van dhr. Truyen. De wethouder denkt dat voor mensen afvalscheiding een bewust wordingsproces is. Behalve het papier, dat geschei den moet worden van het afval, wordt er ook al gedacht aan het scheiden van groente; fruit en tui nafval. Na de zomervakantie zal wethouder Hoppenreys zich inten sief met dit probleem bezig gaan houden. RIOOLRECHT Behalve dat de burger volgend jaar rekening moet houden met een drastische verhoging van de af valstoffenheffing, kan hij of zij ook nog rekenen op een verhoging van het rioolrecht "De realiteit gebiedt dat een verhoging van 10 de eer ste 10 jaar onontkoombaar is", ver telde wethouder Truijen desgevraagd. De staat van onder houd van ons rioolstelsel is dusda nig dat daar veel geld voor nodig is. Het Rijk springt weliswaar by maai de burger zal zelf ook mee moeten betalen. SPREIDING Al deze verhogingen rechtvaardi gen de vraag of de gemeente niet eens moet gaan denken aan gespreide betalingen. Wethouder Truyen is hier voorstander van maar volgens hem kan dit pas in 1992 gerealiseerd worden. "Vanaf dat jaar neemt de gemeente de in ning van de onroerendgoed- belasting zelf in handen. Dan is het ook praktisch handelbaar om gespreide inning van de belastin gen mogelyk te maken". Het stre ven van de wethouder is het maandelyks innen, maar inning per kwartaal acht hy ook niet uit gesloten. De burger zal dan het ri oolrecht, de afvalstoffenheffing en de onroerendgoed-belasting in ter mijnen kunnen betalen. Zondagavond 19.00 uur. Stef Pee tere gaat "effe" op bed liggen om uit te rusten. Het zal pas maandagmor gen half negen zijn voordat hij weer wakker wordt. Het tekent de ver moeidheid die hem parten speelt Vermoeidheid na vier dagen lang nauw betrokken te zijn geweest by het internationale congres van de "Pueri Cantores" te Maastricht. Daar waren afgelopen weekeinde 7.800 zangertjes en zangeresjes ver zameld. Stef Peetere, Arno Sanders. Sjaak Wismans en Gerard Wijnho ven hadden de taak op zich geno men om tijdens die dagen erVoij* tq zorgen dat al (Ji^ zangers pp Ret juiste momenLÖjf de juiste piék Wa ren. Geassisteerd door meer dan twintig andere vrijwilligere (want dat zyn ze) uit Venray, hebben ze de klus geklaard: met bloed, zweet en tranen, zoals dat heet GOEDE VOORBEREIDING Ongeveer anderhalf jaar geleden nam dhr. Buys, dirigent van de Zan gers van St. Frans, de organisatie van het 24e congres van de "Pueri Cantores" op zich. Deze federatie van koren organiseert een keer per twee jaar een congres. Achttien jaar geleden werd een soortgelyk con gres ook al eens in Nederland geor ganiseerd, toen in Den Bosch. Nadat de haalbaarheid van het congres bekeken was ging dhr. Buys op zoek naar mensen, die zich met de organisatie in Den Bosch be trokken was. Daarvoor benaderde hy Stef Peetere, die ook al by de or ganisatie in Den Bosch betrokken was. Samen met eerdergenoemde personen toog Stef Peetere onge veer een jaar geleden aan het werk. De Venrayse groep zou zorgen voor de organisatie binnen het MECC in Maastricht. De verzorging van het onderdak voor de 7800 jongeren lag in handen van andere mensen. MAALTIJDEN Afgelopen donderdag was het dan zover. Om 09.00 uur waren zo'n 30 Venrayere present om zich o.a. met de inrichting van de hal bezig te houden. In de loop van de middag stroomden de eerste koren Maas tricht binnen. Zy moesten zich melden in het MECC, by het secre tariaat 'dat door de Venrayere be heerd werd. De ruim 160 koren moesten verpgezen worden naar de slaapadressen terwyl ook aan de koren maaltijdbonnen verschaft werden. Daar kwam nog by dat alle koren in de concerthal van het MECC opgesteld moesten worden, omdat om 17.00 uur daar het con gres officieel geopend werd met een Vredesdienst o.l.v. Mgr. Simonis. Al le koren moesen gesplits worden: sopranen by sopranen, alten by al ten etc. Geen gemakkelijke klus: 7800 jongeren van verschillende nationaliteiten tot een ordelyk ge heel maken. De verzorging van die maaltyden was al een onderneming op zich. Eerst wilde men de maaltyden bin nen het MECC gebouw organiseren. Dit bleek organisatorisch niet haal baar. Daarom werd contact gezocht met twee "Van der Valk"- restaurants'in Heerlen en Urmond. Op die twee lokaties moest ervoor gezorgd worden dat de 7800 koorle den in een korte tijd, een goed ver zorgde maaltyd konden nuttigen. De organisatie beschouwt het eetge- beuren als zeer geslaagd. Zowel de mensen van het restaurant als die van de Pueri Cantores waren hier over zeer te spreken. Voor velen was het al middernacht geweest voordat het bed opgezocht kon worden. GALACONCERT Vrijdagmorgen moest iedereen al weer om 8.00 uur in het MECC aan wezig zyn. Om 9.00 uur werd daar immers een mis gehouden voor alle Franse koren. Nu moesten 2800 zangers op hun plaats gewezen wor den. Eeij klus, die zich zaterdag en zondag herhaalde, maar dan weer met 7800 zangers. Zaterdag was im mers de generalij repetitie voor de Hoogmis van zondag, die het hoog tepunt van het congres vormde. Me de dankzij de fantastische inzet van veel oudere leden van de Zangers van St, Frans werd dit karwei vlek keloos geklaard. 's Middags was de ploeg weer pre sent om de generale repetitie van het galaconcert, dat 's avonds werd gehouden, in goede banen te lei den. het moeilijkst heirby was het afstemmen van het geluid: veertien koren en een koper-ensemble moesten 's avonds immers klinken als een klok. Een taak die oa. Ge rard Wynhoven (sindsjaren tweede dirigent van de Zangers van St. Frans) óp het lijf geschreven was. 's Avonds voor aanvang van het galaconcert, moesten de concertbe- een aantal koren voor een vrolijke noot in het centrum van Maastricht zorgt, zijn zo'n 30 Ven- rayers achter de schermen volop be zig om het congres succesvol te laten verlopen. Afgelopen donderdag presenteer de het bouwteam van het nieuwe Venrayse zwembad de voorlopige bestektekening van dit projekt. Hieruit bleek dat alle suggesties die door de raads- en commissieleden in april zyn gedaan, grotendeels waren opgenomen. Een belangrijke wijziging, die nog niet voorzien wa.s was de situering van de par keerplaatsen rondom het zwembad. Hier moeten 110 parkeerplaatsen gerealiseerd worden. Dit zou geen probleem zyn, als men er van uit gaat dat de Westsingel niet verbreed gaat worden. Gezien de verwach ting. dat het kruispunt met de Kemp weg drukker zal gaan worden, moet men hier wèl rekening mee houden. Daarom is ook de indeling van de parkeerplaats aangepast Op de beschikbare ruimte is dan slechts plaats voor 74 plaatsen. Daarom zal in het bosgebied, even wijdig met de Kempweg, plaats ge maakt moeten worden voor 46 auto's. Het college van B. en W. sprak zich uit om rekening te hou den met een eventuele verbreding. Behalve dat dit voorstel financieel nauwelijks consequenties zal heb ben zyn B. en W. van mening dat het zwembad zo niet "ingeblikt" wordt door de vele auto's die andere tussen de Westsingel en het zwem bad zouden staan. De leden van de commissie Open bare Werken en van de commissie Sport en Recreatie, konden zich. zy het met gemengde gevoelens, vere nigen met dit voorstel. Dhr. van Soest (CDA) vond het wel enigszins strijdig met de fimktie van het Vlakwatergebied. "Eerst pleiten we voor een groene-long- functie en nu al halen we daar een stulye vanaf'. Wethouder Driessen relativeerde het enigszins: "Er wordt maar 1 longblaasje weg gehaald". Dhr. v.d. Vorle van de gelijknami ge fraktie vond wel dat tussen de Kempweg en de parkeerplaats een groenstrook gehandhaafd dient te worden. Suggesties om het zwembad een aantal meters teruguit te plaatsen om zo ruimte te creëeren voor par keerplaatsen stuitte op praktische bezwaren. Uitgangspunt by de loka- tiekeuze van het zwembad was dat de zichtlijn niet achter de zichtlijn van de Hubenhof zou komen te lig gen. Bovendien zou er extra grond aangekocht moeten worden. Dhr. Robberegt (WD) vroeg zich af of er geen extra parkeerplaatsen gecreëerd konden worden als in- en uitgang van de parkeerplaats ge scheiden zouden worden. Ver keerstechnisch is dit via een uitgang aan de Westsingel niet haal baar. Zou men een uitgang via de Kempweg willen realiseren, dan gaat dit weer ten koste van het groen. WIJZIGINGEN Een van de wijzigingen die in de bestektekening is aangebracht is het terugbrengen van het niveau verschil tussen wedstrydbad en golfslagbad. Dit verschil bedroeg 70 cm en is teruggebracht naar 35 cm. Nu kan men binnen het gebouw dit hoogteverschil beter opvangen, met name ten gunste van de Invaliden. Verder is het bubbelbad ver plaatst, terwijl ook de trap naar de tribune andere gesitueerd wordt zodat invaliden makkelijk naar het wedstrydbad kunnen. Voor de squashers zijn kleedruimtes met douche en toilet gerealiseerd. Ook het personeel heeft een apart tollet erby. De gevel van de squashhallen. die door de commissieleden als "black box" werd omschreven, is veran derd. De black box is verleden tyd. In plaats van een staalconstructie wordt de gevel in metselwerk uitge voerd. Hierby is de mogelykheid open gelaten voor een kunstzinnige uitvoering van dat metselwerk. zoekers begeleid worden naar hun zitplaatsen. En opnieuw was het middernacht voorby, voordat het bed weer in zicht kwam. RUSTDAG De zaterdag heette een rustige dag te zyn. 's Morgens was de eer dergenoemde generale repetitie voor de Hoogmis, maar 's middags stond er niets op het programma. Voor de meesten was dat ook zo. Voor de "harde kern" van de orga nisatie niet Het secretariaat in het MECC gebouw moest bemand biy- ven en zo werd men geconfronteerd "met veel problemen die er bij de di verse koren ontstonden: 'n buiten lands meisje dat in Maastricht de rest van haar koor was kwijtgeraakt en zich geen raad meer wist; een Belgische missionaris die met een koor uit Rwanda geen kant op kon omdat hy geen vervoer had; een Belgisch koor, onderweg naar pleegoudere in Venray, maar in de buurt van Roermond gestrand met buspech; mensen van de Russische TV proberen tekst en uitleg te ge ven. Stef Peetere noemde het niet een rustdag. "Het was meer een ver snelling terugschakelen". HOOGTEPUNT Op de slotdag van het congres was het weer alle hens aan dek. Om 8.30 uur moest iedereen weer present zyn om alles voor te bereiden voor de Hoogmis. De koren, die om 9.00 uur aanwezig moesten zyn, werden in de hal op hun plaats gezet Ver volgens moesten de vele geïnteres seerde voor de Hoogmis nog een plaats worden toegewezen. Daarby was het onontkoombaar dat de bui tendeur enige tyd dicht moest om het overzicht te bewaren. De "kerk"-bezoekere kregen vervol gens toch nog toegang tot het MECC en onder leiding van Mgr. Gysen (o.a. geassisteerd door deken Busch- man) vond een Hoogmis plaats voor bijna 10.000 mensen. TEVREDEN Na de Hoogmis werden nog wat zaken opgeruimd waarna het con gres voor de 7800 zangers èn voor de 30 Venrayse vrywilligers, erop zat Voldaan arriveerde men tegen de avond thuis. Velen waren echter te moe om ook maar een glimp van de voetbalfinale op te vangen PEEL EN MAAS 'n abonnement waard beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 De Mutsaerestichting uit Venlo en het Psychiatrisch Centrum Venray gaan samenwerken by de hulpver lening aan jeugdigen van 13 tot 18 jaar met psychiatrische problemen. Een samenwerkingsovereenkomst waarin de afspraken daaromtrent zyn vastgelegd, is op donderdag 5 juli jl. ondertekend door bestuursleden van beide instel lingen. Het Kinderpsychiatrisch Zieken huis 't Hoekske, onderdeel van de Mutsaertsstichting zal zich met na me richten op de hulpverlening van 13- tot 16-jarigen, en het PCV op de hulpverlening aan 16- tot 18-jarigen. Voor beide categorieën komen er zowel poliklinische, deeltyd- en klinische behande- lingsmogeiy kheden Binnen de adolescentenkliniek van het PCV zullen hiertoe onder meer een eigen polikliniek voor jeugdigen worden ontwikkeld en de mogelykheden van deeltydbe- handeling worden afgestemd. Voor de klinische behandeling van 16- tot 18-jarigen zyn 6 bedden be schikbaar binnen de reeds bestaan de adolescentenkliniek van het PCV. Zowel op uitvoerend als op be- leidsnivo zal nauw worden samen gewerkt, teneinde niet alleen met betrekking tot de patiëntenzorg maar ook in organisatorisch en bestuurlyk opzicht een optimale sa menwerking te realiseren. Henseniusplein 4a - Venray Telefoon 04780-85703

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5