mis' PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 12 juli - Pagina 14 Grote Kerk Deken CJ.R. Buschman, Bindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M.. Paters straat 29, tel. 82385 b.g.g. 85855. Zaterdag: H. Camillus Leilis 9.00 Lsm. Zuster van de Berg.19.00 ZONDAGDIENST; Run. Verbakel- Beets; Frans LoefTen (cull); overl. fam. Wijnhoven-GeurLs; Gerard van R(jsw(jck en echtg; Lambert Cleven en echtg. (S); ouders Ilanen- Willems (S); Antonet Janssen-Jans (coll); Jan van de Vorle (coll). Zondag: 15e Zondag door het Jaar. 8.00 Lsm. An Gossens- Tkkkenberg (coll); voor de paro- chie.930 Lat. Hgm. te.v. de H. Hen- ricus; Wilhelmus Hubertus Janssen; Wilhelmina «van den Munckhof-Sangers; overl. echtp. J. Tillemans-Duif (S); Martha Goumans-Janssen(coll).11.00 H.Mis met volkszang: overl. fam. Thyssen- Hendrikx. Maandag: Heilige Maagd Maria van de berg Karmel.9.00 Lsm. oude stichtingen. Dinsdag: 9.00 Lsm. jrd. ouders van Braeht-Cremers. 19.00 Lsm. tot zekere intentie. Woensdag: 9.00 Lsm. Voor roe pingen tot het priesterschap, diako- naat en het religieuze leven. Donderdag: 9.00 Lsm. Johanna Henckens-Tiessen. 19.00 Lsm. jrd. Herman en Lies Jeuken- Verhulsdonk. Vrijdag: 9.00 Lsm. tot zekere in tentie (s); ouders Wilmsen-Litjens. 14.00 PI. Huw. Mis voor het bruidspaar Bart Jansen en Mariëlle van Hoof. Kruisdistel 3. Zaterdag: H. l^aurentius van Brindisi.9.00 Lsm. ouders Neteson- Custers. 19.00 ZONDAGDIENST. The odora van de Ven-Cleven; jrd. Gon- ny Voermans-Franssen-, Theodora Flinsenberg-van de Bogaard; Teng Jansen (coll); Anna Maria Seykens; Leonardus Michels en Hendrikus Versleyen(S); Tbos Bouten (S); overl. ouders Pypere-Clabbere. De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten Zondag: 9.30 Hans van Pelt Misdienaars en lektoren Zaterdag: 19.00 Peter Harrewyn., Lektor: L. Truyen. Zondag: 08.00 Maikel en Maurice Brons. 9.30 Tbm Fooien, Ramon KHnckenberg, Bart Thomassen. 11.00 Wilco Jansen en Miriam Lau- rensse. Lektor: C. Hendriks. Kapel St Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang Voorganger G. van Meyel, Misdienaar Bas Dirkx, lectri- ce H. Brouwer; Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang Voorganger G. van Meyel. Lector br. Artemius, in tenties Huub v.d. Bekerom, overl. vd. Bekerom-Straatman. Martien van Houdt Maandag, woensdag en vrijdag: geen viering Dinsdag en donderdag: 16.45 li turgieviering Paterskerk Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIE RING. Sjarig Jacobs coll. Harrie Lenssen, Johanna Wismans- Pouwels, Harrie Clephas, overl. ouders Claessens-Philipsen, Tbon Jeuken; Zondag: 9.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen; 10.15 Hoogmis gezongen door Crescendo overl'. fam. JanssenKry ns; 11.45 Wilhel mina van den Munckhof-Sangers 18.00 jrg overl. ouders Poels-Litjens Harrie Crooymans Maandag: 8.00 overl. fam. Philip- sen; 19.00 overl. ouders Piet Maas- Derkx en Karei Hendriks jig Piet Claessens Dinsdag: 8.00 t.e.v. St. Antonius 19.00 Piet, Theo en Ben Linders Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen; 19.00 Tóón van Ooi Donderdag: 8.00 voor byzondere intentie 19.00 Lien Derksen (derde orde) Vrijdag: 8.00 overledenen offer bus 19.00 Gezinsmis overl. ouders Poels-Litjens Tbon Jeuken (Fhm. Claessens) Zaterdag: 8.00 Elisa Palm en te.v. H. Geest Misdienaars en akolieten Zaterdag: 1830 Martin Leenders Zondag 9.00 Martijn Smelt, 10.15 Pascal en Emiel Kusters 11.45 Jaap Janssen) 18.00 Rene Jansbeken Parochie Brukske Zaterdag: Eucharistieviering te.v. Maria tot zekere intentie Zondag: 10.00 Hoogmis. Voor Jo- han en Cato Flinsenberg-Gooren Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: 18.00-18.30 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora vondmis voor de 15e zondag door het jaar. Kinderwoorddienst Voor Marian Rutten-Camps; Martha Goumans-Janssen; overl. ouders Thielen-Hendriks en overl. fam.; Piet Kopczinsky-, Theo Swaghoven; Leo Versteegen (v.d. buurt). Zondag: 15e Zondag door het jaar. 830 Voor het geestelijk en ty- delyk welzijn van de parochie. 10.00 Hoogmis. Gregoriaans. Voor levende en overl. fam. J. Hoedemae- kers; Jan Schmitz; Maureen v.d. Huys. 11.30 Voor de zieken van de parochie. Maandag: Gedachtenis van de H. Maagd Maria van de berg Kar- mel. 8.00 Tot zekere intentie. Uit dank aan de H. Maagd Maria voor een verkregen gunst. 14.00 Kapel Veltum: 50-jarig huwelyk van dhr. en mevr. Swinkels-Willems. 19.00 Voor de gezinnen van de parochie. Dinsdag: 8.00 Voor de verzoe ning 19.00 Tot bijzondere intentie (T). Woensdag: 8.00 Voor het gezin. 19.00 Tbt een byzondere intentie. Donderdag: 8.00 Voor de verkon diging van het Evangelie onder de volken. 19.00 Voor Piet Vermeulen (coll). Vrijdag: 8.00 Tbr ere van het H. Hart van Jezus. 19.00 Tbt byzondere intentie. Zaterdag: Gedachtenis van de H. Laurenti us van Brindisi, kerkle- raar.8.00 Tbr ere van het Onbevlekt Hart van Maria. Gedachte van de week "Bidden bestaat niet alleen in vragen om te krijgen, maar in vra gen om te worden.". Akolieten en misdienaars Zondag: 8.30 v.d. Oever. 10.00 Pascal en Urbain van Weert, Robert Ver steegen. Maandag: 19.00 Ivo Niessen. Dinsdag: 19.00 José Placensia. Woensdag: 19.00 Ivo Niessen. Donderdag: 19.00 José Placensia. Vrydag: 19.00 Alberto Alvarez. Zaterdag: 19.00 Alberto Alvarez. Mededeling: Donderdagavond 19 juli om 20.00 uur gesprekskring voor volwasse nen met Kapelaan B. Clemens. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Pater Sanders, Ber van Dijk (namens de Buurt) overl. ouders Pelzer-Janssen, Toon Cmaps. Zondag: 8.30 voor het geestelijk en tydelyk welzijn van de parochie 10.00 Harry Thuyls, Anneke van Arsen-van Soest (gem. koor) Maandag: 9.00 tot zekere intentie Dinsdag: 9.00 Overl. fam. B roekmans-Bovee Woensdag: 9.00 tot zekere intentie Donderdag: 9.00 Wim Pluk (na mens de bewoners van de Gil- destraat) Vrijdag: 9.00 Bert Daniels en overl. familie tot zekere intentie. Zaterdag: 19.00 Toon Camps, overl. ouders Houwen-Jacobs, overl. ouders Vermeulen-Moorrees en dochter Truus, Wim Heidens, Mia Hermans-Voermans Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Callista Smedts, Mo nique Janssen, Karlyn Jacobs, Ur sula Comelissen Zondag: 8.30 Mark van Dyk, Jip Swinkels, Jom Rongen, Robert Janssen. 10.00 Hanneke van de Ven, Stepha nie Janssen, Sandra van Limbeek, Carmen Moure Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Da meskoor). Hendrika Steeghs- Versteegen-, Ted Peters en overl. fam. Peters-Goumans; Mathieu Duif, tevens uit dankbaarheid; Sef Direcks; Jan Peeters. Zondag: 11.00 Hoogmis. Heren- koor. St Jacob Baltissen en Franci- sca van Ooi. Woensdag: 19.00 H. Mis Maria Cox-Woltere namens fam. Woltere- Co melissen. Vrijdag: 9.00 H. Mis Carolien Phi- lipsen. Zaterdag: 13.30 PI. Huwelijksmis Bruidspaar Brown-Maas. 19.00 Gez. H. Mis St Johan Houwen. Parochie Leunen Zaterdag: 19.00 Lsm. Mathy's Lit- jens en echtgenote. Wim Litjens, Wim Weijs, Lsm v. Johannes Loe- nen en Leida Loenen Poels Zondag: Vijftiende zondag door het jaar 10.00 Hgm als maand. v. Marie keysere-Hendrix; Hgm als jrd. Frans van Nieuwenhoven en Petrus van Bavel; Hgm als gest. jrd. Antoon van Dijck, echtgenote en Martien van Dijck; 11.15 lsm v. Her- icus Leysen, Bert Jenniskens (Over- broek) en overl. fam.; 14.30 Doopviering v. Maikel van Dyck; 15.00 uur Doopviering v. Lian Vullings Maandag: 19.00 Lsm. Maria Loonen-Scheffere; lsm v. Jacobus Reyndere Iiaenen en overl. fam. gest. jrd. v. Antoon. Dora en Nella Emons Dinsdag: Geen avondmis Woensdag: 19.00 Lsm. voor Leo Loenen en overl. fam Loenen- Croonen-, lsm. v. Frans van Bavel en overl. fam. maandd. v. Bertus Vo- gelsangs. Donderdag: Geen avondmis Vrydag: 19.00 Lsm. voor Leo Loo- nen en echtgenote, maandd. v. Wil helmina Loonen. Antoon en Bernard Loonen, beide echtgeno ten en Johanna Verheyen-Loonen; Zaterdag: 19.00 Lsm. voor Michel Loonen. Elly Loonen en Elly van Berlo. Lsm Henk van Straten (v.w. Gussenstraat.) lsm Geert Gommans, lsm. Jan Verheljen en Lsm Frans Strolenberg; Akolieten Zaterdag: 19.00 Maaike Leyssen en Wendy Thoone; zondag 10.00 Hgm Paul en Frank de Klein en Fred Lit- jens; 11.15 Sjef Drabbels en Erik Litjens Misdienaars ma t/m vn 19.00 Daan Loenen en Eef Leyssen; Eektoren Zaterdag: 19.00 Mej. Goen Reintjes Zondag: 11.15 Dhr. Harry Bovee Mededeling Gedoopt: Patrick Loenen, Horeter- weg 9; Nicole Jenneskens Weth. Reintjesstraat. 11; Huwelijksafk. Henk Vermeulen en Anita Reintjes, beiden uit onze pa rochie (2e roep); Rektoraat Heide Zaterdag: 14 julil9.30 Avondmis voor Sef Michels en voor overleden oudere Michels-van Dyck en voor Gertruda van Meyel-Seijkens (v.w. coll.) en tevens voor overleden oudere Poels-Michels Zondag: 15e Zondag door het jaar. 10.00 Hoogmis voor tot inten tie van de familie Rutten-Peetere: akolieten Jos maas en John Verkoeyen Woensdag: 18 juli 8.00 H. Mis voor Wim Derikx en overleden fa milieleden. Misdienaars Petra en Pouhen Vrijdag: 20 juli 8.00 H. Mis voor overleden oudere Willems-Janssen en kinderen Zaterdag: 21 julil9.30 Avondmis Rektoraat Veulen 15e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Hgm. voor Jac Classens, HGM voor Teng Jennis kens en overl. fam. Zondag: 9.30 bijeenkomst by de kerk (dorpsfeest), 9.45 vertrek pro cessie richting feesttent onderbege leiding van de Harmonie; 10.00 Aansluitend in de feesttent hgm. v.d. Parochie; Maandag: Geen H. Mis Dinsdag: 8.00 H. Mis voor de pa rochie. Woensdag: 830 H. Mis voor de parochie Donderdag: 8.30 H. Mis uit dank baarheid. Vrijdag: 8.30 H. Mis voor Antonia Janssen-Sandere. Akolieten zondag: 15 juli dorpsfeest Bas Reint jes, Twan Hagens en Peter Knapen (3) Misdienaars 14-20 juli Rob Hendrix en Ruud Bexkens Parochie Ysselsteyn 15e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Mndd. N. Michels-Lamere; jrd. oudere van Ass-Geerets; D. Kleuskens-Wijnen; Tr. Mulders en overl. oudere en fam.; uit dankbaarheid (jarige va- "der); bijzondè^ë intentie. Zondag: 9.30 C. Jenn'eskens- JaPoels; Peter'Win iLipzig en èfchtg. 11.15 Overl. fam. Claessens- Groetelaars; J. Swinkels en dochter. Maandag: 19.00 M. van Haperen en overl. fam. van Haperen- Verschuren. Woensdag: 19.00 Overl. fam Kuij.stermans-van Dongen. Vrijdag: 19.00 H. van Vegchel- Muysere. Misdienaars Zaterdag: 19.00 D. v.d. Burgt en R. Jenniskens. Zondag: 9.30 E. Jenniskens en C. Smits. 11.15 M. en M. Potten. Maandag: 19.00 B. Pouwels en I. Potten. Woensdag/vrydag: 19.00 N. en K. Jaspers. Spreuk van de week "Zijn je eigen-aardigheden ook aardig voor anderen?" Doopschenia Augustus: Op de zondagen 12 en 26 kan in onze kerk het H. Doopsel worden toegediend. Maak tijdig een afspraak. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Berta Michels-v. Rijswyck (v.d. kleinkind.); Egb. Bec kers en Petr. Klaassen. Misd.: Roel Creemere en Martyn Wilms. Zondag: 10.00 Maria en Johanna v. Ryswyck. Misd.: Karin Duykere en Joy Arts. 11.30 Han Bardoel (coll). Misd.: Ingrid Wismans en An ke Broere n. Maandag: 8.30 Peter Joh. Ewals en Carol. Rambags. Dinsdag: 8.30 Tbt zekere intentie. Woensdag: 18.40 Rozenhoetlje. 19.00 Hl. Mis voor Joh. Muyzere en Bartholina Bergmans; Truus Hendrix-Marcellis; Bertha Michels- v. Ryswyck (v.d. Beja.). Misd.: Kim Thielen en Wendy Bonants. Donderdag: 830 Piet v. Ryswyck. Vrijdag: 8.30 Wilhelmus Arts en Lamberdina Lemmen. Zaterdag: 19.00 Mathieu v.d. Ven- ne. Misd.: Suzanne Wilms en Yvon ne Tljssen. Kerk poetsen Mevr. de Mulder en mevr. Tljssen- Rutten. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: 14 julil9.00 H. Franci- scus Solan us 19.00 Harry Bouten en voor de Vredefeesten Zondag: 15e Zondag door het jaar. 10.00 voor de parochie Maandag: O.L.Vrouw van den Berg Karmel 8.30 Bijz. int (M.J.) Dinsdag: 8.30 Ram. Poels- Duykere Woensdag: H. Odilia patrones tegen blindheid 8.30 byz. int. (M) Donderdag: 8.30 uit dankbaar heid (F) Vrijdag: H. Elia profeet 8.30 voor de vakantiegangers Zaterdag: H. Laurentius van In de tijd van de lbur de France een foto van wielrenners in Venray. De wielersport heeft hier nooit ge bloeid, maar na de successen van de eigen vedette Peter Winnen werd in 1982 de Nacht van Venray gehouden. Winnaar werd Joop Zoe temelk voor Peter Winnen. Winnen won driejaren op een rij een berge tappe in de Tour en werd onlangs kampioen van Nederland. Ooit, in 1939, passeerde een pele- ton wielrenners Venray, toen de wielervereniging "Buitenlust" te Helmond een 24-uurerit met start en finish te Helmond organiseerde. Op zondagmiddag 2 juli trok het pe- leton "op een lint rydend" onder grote belangstelling door.de Patere- laan. De renners hadden toen nog een reserve-tube om nek en schou ders en de fietspomp aan de stang om bij een lekke band zelf de pech te heretellen. Archieffoto J. v.d. Putten Brindisi 19.00 voor de parochie Misdienaars Zaterdag: Ellen en Rob Zondag: Gerben en Janine Lektoren Zaterdag: Josien Claessens Zondag: Jan Claessens Goede vakantie voor iedereen. Hartelyke gelukwensen aan allen die examens hebben moeten ma ken en geslaagd zyn. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor overl. fam. Smits-Swinkels, Jan Rouwens fam. Vereteegen-Kuypere en vader en moeder Mulder; Zondag: 830 H. Mis te Hol thees voor overl. oudere Bastiians en uit dankbaarheid; 10.00 Hoogmis uit dankbaarheid voor Gerardus de Bruijn t.z.i. en voor de overledenen van de Karmel; Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef en voor Rector Creemere en t.z.i. Vrijdag: 9.30 H. Mis v.d. familie v.d. Hoeven-Maasland Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 15 juli zal in het IMBO, Leunseweg 2a te Venray, ds. B. Aal- bere uit Geldrop voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is 09.30 uur. Tijdens de dienst is er kinderop vang en wordt er kindemeven- dienst gehouden. In de Ned. Herv. Kerk te Blittere- wyck zal Ds. B. Aalbere eveneens de voorganger zyn. Aanvangtijd is 11.00 uur. Jehovah Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak met als thema Wees verstandig in uw keuze van metgezellen in de Koninkrykszaal aan de Henri Du- nantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. uw weekblad POGING TOT INBRAAK Weer werd een cafetariahouder in de Schoolstraat geconfronteerd met een poging om in zijn zaak te ko men, via de achterdeur. Van die deur was een scharnier losge schroefd. Omdat de andere vastge- last zat heeft de dader zijn poging moeten staken. POGINGEN TOT INBRAAK Weer moest aangifte worden ge daan van inbraak in de kantine van de Mixed Hockey club Venray aan de Leunseweg. Deze keer schijnt de dader in zijn werk te zijn gestoord, want de schade bleef nu beperkt tot vernielingen om binnen te komen. Een inbreker is waarschijnlijk door het in werking gestelde alarm bij de NMB bank aan de Meraelose- weg er vandoor gegaan. Tben na het alarm de sleutelhouder en de poli tie ter plaatse gingen kijken, werd ontdekt dat getracht was binnen te komen. VEROORZAKER GING ER VANDOOR Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf, stopte op de kruising Overloonseweg-Noordsingel een personenauto bestuurd door een 19-jarige inwoner van Leunen om voorrang te verlenen aan het ver keer op de Noordsingel. Achter hem stopte een blauwe Volkswagen, echter te laat en botste zo tegen de reeds gestopte auto op. De veroorza ker zette zyn auto in de achteruit en na enkele meters weer vooruit en sloeg vervolgens rechtsaf de Noordsingel op in de richting van de Raadhuisstraat. Hy werd achter na gereden door de inwoner uit Leunen. De blauwe Volkswagen stopte op de parkeerplaats by het gemeentehuis. Daar bemerkte de bestuurder dat men verhaal kwam halen. Hy reed vervolgens weer weg in de richting van de Noordsingel, opnieuw achterna gezeten door de bestuurder uit Leunen. Die vond het echter onverantwoord om in ab normale hoge snelheid de achter volging richting Vredepeel in te zetten. Hy had wel het kenteken- nummer van de veroorzaker en die kon worden achterhaald. Tégen hem zal proces-verbaal inzake het doorrijden worden gepresenteerd. DE IJSHEILIGEN- 11, 12 EN 13 MEI. Ook mei kent nog zyn koude da gen, die vaak rond, half mei vallen. Men vreest de nachtvorsten en roept daarom de heiligen van die dagen aan. Het zijn meestal Pancratius, Servatius en Bonefatius. In Venray waren hetMamertus (11 mei), Pan cratius en Servatius. Na de IJsheili- gen werden de koudegevoelige gewassen gezaaid of uitgepoot. Het vlas werd bijv. gezaaid, net als tegen woordig de tomaten in de volle grond worden geplant. KRUISDAGEN - DE DRIE DAGEN VOOR HEMELVAART. Op die dagen werden er processies gehouden, die s morgens vroeg va nuit de parochiekerken naar de open velden trokken ter ere van Je zus Christus. Deze-gebruiken stam men uit de vroege middeleeuwen en zyn in onze streek pas in de jaren zestig afgeschaft. HEMELVAART - 40 DAGEN NA PASEN. Deze hoge zondag door de week kende in Venray het echte dauw- trappen. Speciaal op deze dag trok ken rond de eeuwwisseling oude boeren in alle vroegte hun klompen uit om blootsvoets door het bedauw de gras te lopen. Men geloofde, dat hemelvaartsdauw een wonderbare kracht had. PINKSTEREN - 50 DAGEN NA PASEN. Pinksteren is het eerste grote zo merfeest. Concoursen en openlucht- festynen werden by voorkeur dan het eerst gehouden. De schutterijen hielden een wedstrijd of gildedag en het was de uiterste termijn, waar vóór het vee in de weilanden moest zijn. GEBOORTE. Als een kind ter wereld kwam, wa ren de twee naaste buurvrouwen er bij om de vroedvrouw of de dokter te helpen. De man zat dan vaak in de keuken of moest dringend "naar de koeien gaan kijken". Rond de eeuwwisse ling werd het kind nog ingebakerd. De boreling werd eerst in een dikke doek van een vierkante meter ge draaid en daarna stijf ingepakt met een windsel, een hand breed en 1,5 tot 2 meter lang. Doktersprotesten werden wegge wuifd, omdat men bang was, dat de baby zonder dat windsel kromme beentjes zou kunnen krygen. Dit kwam voor tot in de jaren 20. veldeke venray vereniging voor irayse volkscultuur venrayse „Gebruiken het jaar rond" is een wekelijkse rubriek, samengesteld door de leden can Veldeke Venray, over de volksgebruiken die binnen de gemeente Venray voorkwamen tussen 1870 en 1940, zoveel moge lijk geordend naar tijd in het jaar. Diverse beschrijvingen moesten al gemeen gehouden worden. Veldeke Venray is zeer benieuwd naar de reakties van de lezers. Vooral wan neer meer details naar voren wor den gebracht, die een waardevolle aanvulling kunnen zyn. Ons adres is: Veldeke Venray, postbus 52,5800 AB Venray. Het kind werd dezelfde dag nog ten doop gehouden door de peettan te, maar vaker nog door één van de buurvrouwen. Twee kleine kinderen van hetzelfde geslacht brachten een kommetje zout mee. Bij de aangifte op het gemeentehuis gingen de naaste buurmannen mee om op te treden als getuigen. Bij terugkeer van de kerk stond de koffietafel klaar. Na enkele weken deed de kraamvrouw haar kerkgang. Alle buu i-vrouwen (acht in totaal) gingen mee. Onder de prefatie van de mis liepen ze om beurten, met de falie omgehangen, om de commu niebank heen om te offeren. De fa lie was een grote overrok die omgeklapt als mantel diende. In Merselo gingen de kraamvrou wen daarna bij de rector koffie drin ken. Daar bestond ook de gewoonte, om de rector, twee keer per jaar bo ter te brengen, de ene keer uit Klein- dorp, Beek en Daland, de andere keer uit de rest van het dorp. De rec tor kon dan weer een hele tijd voor uit. Een kar turf en een kar mest kon hy ook verwachten. De kerkgang had een zuiverende symboliek. Daarvóór moest de kraamvrouw binnen "neuzen- druup" (d.w.z. de dakgoot) blijven, dus thuis blijven. Na de doop werd er thuis weer kof fie gedronken en daarna zoete bor reltjes met peperkoek geserveerd. Een jonge vrouw zonder kinderen viel dan de eer te beurt om de dope ling op haar schoot in de grote "pra- ost" leunstoel) te mogen wiegen, zodat iedereen van het gezelschap dan uitgebreid "kiendje kieke" kon. Dit heette de "kiendjeskermis". De oudste zoon werd naar zijn grootvader van vaderskant ver noemd, de tweede naar die van moe derskant. De ooms volgden dan in de volgorde van ouderdom. Het oudste meisje kreeg de naair van haar grootmoeder van vaders kant, het tweede die van grootmoe der van moederskant en de tante? volgden elkaar op dezelfde maniei als de ooms. Het ene gezin hield deze gewoon te strakker vast dan het andere. De achternaam was in dc volksmond bepaald niet altijd die van de burgelijke stand. Het beroep van de vader was zó toonaangevend, dat men vaak de echte achternaam niet eens wist van de buurtgenoten. Iedereen wist, wie Metselpietje, Kur- verhannes of Muldersjan was. Als het om de een boer ging, werd "boer" gebruikt als achtervoegsel: Broeksboer, Geldterboer, Monikes- boer, Niessenboer etc. Ook werd de voornaam van de vader of moeder vooraan geplaatst, al naar gelang wie het bekendste was: Néts zien Truiy- ke. Bet ziene Piet. Als de echte fami lienaam wel gebruikt werd, kwam die ook vooraan: Lemmen Hannes, Kleuskens Driek. De geboortedatum speelde niet zo'n rol als tegenwoordig. De naams- dag van de heiligen, waarnaar men vernoemd was, was soms meer een veijaardag of halve zondag dan de datum waarop men geboren was. JUNI. VOLKSGENEESKUNDE. Zoals rond St.Jan, werden veel kruiden bij voorkeur in een bepaal de tijd van het jaar geplukt. Overal was wel een kruidje tegen gewassen. Heilzame kruiden zoals vlier, linde en kamille waren kurken waarop de volksgeneeskunde dreef. Voor een gedeelteherustte de leer op het medevoelen van de natuur met de mens'-: étékëh'dë öistels ge nezen stekende pijnen. Heilzame middelen buiten de plantenwereld ■waren de tweede basis karnemelk baat tegen jeugdpuistjes. Dan kwam het overdragen, uitdrijven of veija- gen van een ziekte mensen konden voor een stuiver een wrat bij je weg kopen of de pijn wegnemen. Tenslotte speelde ook het geloof een grote rolde verering van heiligen, schutpatronen en reliquïen, het ma ken van bedevaarten. Water uit de St. Odaput in Venray was goed tegen oogziekten. Het hondenbranden by de Veltumse kapel voorkwam hondsdolheid, de palmtak be schermde tegen onweer. De volksgeneeskunde was voor ve len zeer belangrijk omdat men pas naar een dokter ging als het echt niet anders meer kon en het soms eigenlijk al te laat was. In Venray is nog een diepgaand onderzoek ver richt naar alle deelgebieden van de volksgeneeskunst. Zij is er, net als overal, uitgebreid geweest en bestaat nog. Wellicht, dat in deze tijd her nieuwde belangstelling voor alterna tieve geneeswijzen en reformwinkels het nog eens zover komt. "Siene Truujke" (Truus Hendrix- Relou wj komt water puiten bij haar buurvrouw "Sieps zien Truuj" (Truus Gerrits). Tafereeltje aan de Deumeseweg, op de plek van de huidige stralerij, rond 1930. V 1

Peel en Maas | 1990 | | pagina 14