PEEL EN MAAS J.H. Arts te Merselo 40 jaar secretaris verzorger CGFAV gfinp ZELF DE BUITENBOEL DOEN? VERFfr Spelen met cijfers uit de ruimtelijk- economische structuurvisie(2) Als het voor de bergen niet verbetert, heb ik hier niets meer te zoeken Beschikbaarheid van personeel knelpunt bij Venrayse bedrijven Feter Winnen ai voor de Tour geveld door N.O.S.-auto Geldkluis uit vloer gehaald Orde op zaken Huur woningen Paterslaan 7 Venray Cor Paint biedt u de helpende hand. Met deskundig advies en hoogwaardige produkten. Enquete Erasmus-Universiteit Rotterdam DONDERDAG 5 JULI 1990 Nr. 27 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het leek allemaal zo mooi. Zon dags voor de Tbur de nationale titel winnen. Blakend van zelfvertrou wen, vol goede hoop en in een uit stekende conditie vertrok Peter Winnen afgelopen week naar de Tour de France. In zijn rood witte blauwe kampioenstrui en met zyn oranjekleurige haar leek hij op een boegbeeld van de Nederlandse wiel rennerij. Wat kon er eigenlyk misgaan? Inmiddels weten we het; een jak kerhals van de NOS die op het we gennet rondom Futuroscope zonodig het racemonster uit moest hangen, joeg met flinke snelheid de vaderlandse kampioen tegen de vlakte. Liet het zich aanvankelyk als een onschuldige blessure aan zien; in de uren na het vertrek moest de onderwijzer door een af schuwelijke pijngrens heenbijten. Slechts intimi zagen hoe hij leed op de fiets. PUN STRAALT VOORAL UIT NAAR LINKERBEEN Winnen zegt zelf na de etappe Le Mont Saint Michel aan de kust van de Atlantische Oceaan, het volgen de over z(jn handicap: "In het begin leek er niet veel aan de hand. Wat blauwe plekken en een geschaafde heup. Direct, al in de eerste kilome ters, verergerde de situatie. Eerst veel pijn in het linkerbeen; later ook in het rechter. Je bent natuur lijk geen kleine jongen uit de eerste groep van de basisschool, maar er zyn ook grenzen. Neem nou de ploegentijdrit daarin gaat het be halve om jezelf ook om de collega's. Alleen ikzelf weet wat dat heeft ge kost". Om zich vervolgens met de ernst van de blessure bezig te hou den. „We hoopten met eigen men sen van Buckler's begeleidingsteam de blessure weg te werken. Veel massage en dat soort zaken. Onze begeleiders hebben er alles aan ge daan. Het lukt alleen niet. We pro- In de periode maart/april heeft de Erasmus Universiteit Rotter dam een onderzoek gehouden on der 431 bedrijven in de gemeente Venray. Hoewel de respons slechts 126 bruikbare enquetes, ofwel 29,2% bedroeg, spreken de on derzoekers van een betrouwbaar heidspercentage van tenminste 90% voor de totale onderzochte groep bedrijven geldt Alle Venrays bedrijven in de sec toren industrie, bouwnijverheid en installatiebedrijven, groothan del/tussenhandel, transport, opslag- en communicatie bedrijven, bank- en verzekeringswezen en de zakelijke dienstverlening zijn voor het onderzoek benaderd. De secto ren detailhandel, horeca en land bouw werden niet in dit onderzoek betrokken. VOOR EN TEGEN Uit landelijke cyfers blijkt dat 5 van de bedrijven per jaar van lo- katie verandert. Voor Venray be draagt dit percentage 5,5%. De totaalbeoordeling van Venray als vestigingsplaats wordt als positief ervaren omdat 68,2% hiervoor een hoog cyfer geeft. Slechts 12,4% geeft een negatief oordeel. Opvallend is, dat veel bedrijven - 29,4% niet tevreden blijkt te zijn met de huidige lokatie. Wanneer zij opnieuw .een keuze zouden mogen maken, zouden zy zich elders bin nen of buiten de gemeente Venray willen vestigen. De typering van het ambtelijk apparaat wijst in de richting van een nogal vastgeroeste en bureau cratische machine. Dit geldt - in iets mindere mate - ook voor het college van Burgemeester en Wet houders, aldus het rapport. Daar staat tegenover, dat de aan trekkelijkheid van Venray als woonplaats een zeer sterk punt voor Venray is. In het licht heir- van worden de winkel-, sociaal medische-, culturele-, onderwijs-, sport- en recreatieve voorzienin gen ven Venray positief be oordeeld. KNELPUNTEN Er blyken knelpunten te zijn bij de beren nu elders medische hulp te vinden. Je weet dat ik er veel baat by heb gehad dat mijn heup is ge corrigeerd. Dat heb ik in geuren en kleuren geroepen na het Neder lands kampioenschap; Het lijkt er op dat er nu weer wat verschoven is. Misschien moet er worden gecorri geerd. Als dat niet helpt weet ik het ook niet meer. Ik heb geen zin om dagelijks aan de staart van het pelo ton te fietsen". Peter wil hoe dan ook zyn li chaam in conditie houden, want aan de vorm kan het natuurlijk niet liggen. „Nee dat is duidelijk. Ik ben prima uit de Nederlandse ti telstrijd gekomen en dan ben je niet van de ene op de andere dag een oude krant". Professioneel als zijn instelling is wil hij niet te hard uitpakken tegen de NOS chauffeur. „De man was de weg kwyt en ging draaien. Met die rood wit blauwe trui was ik waarschijnlijk een mooi mikpunt". Hij lacht er zelf om, maar niet echt van harte. TWEEDE JEUGD Eerder, op de dag voor het ver beschikbaarheid van personeel (in kwantitatieve en kwalitatieve zin, de steun en de medewerking van de lokale overheid en de kwaliteit en inrichting van bedryventerreinen). Met betrekking tot de arbeids markt is een belangrijke constate ring, dat ongeveer 15% van de bedrijven vacatures heeft, met na me op technisch gebied, die niet binnen 3 maanden vervuld kun nen worden. Onvoldoende beschik baarheid van personeel wordt hierbij als oorzaak aangegeven. In de nabije toekomst verwachten 38,8% van de bedryven problemen met de invulling van vacatures. Ook hier geldt de onvoldoende beschik baarheid van personeel in kwalita tieve en kwantitatieve zin. Het blijkt, dat 9,1% van de in Ven ray gevestigde bedryven, daarvoor in een andere gemeente waren ge vestigd. Hieruit valt te concluderen. trek, in parkt Futuroscope, een soort Evoluon met een mechani sche blik op de toekomst, deed Winnen niet optimistisch over zyn mogelijkheden. „Ze kunnen alle maal mooi praten over de tweede jeugd en dat soort dingen. Met 32 ben je uiteraard niet versleten. Maar om nou te zeggen dat ik een nieuwe rits van successen ga open trekken dat gaat veel te ver. Voorlo pig moet het op de fiets gebeuren. Uiteraard heb ik een goed seizoen. Die ene overwinning zat er al een tycjje aan te komen. Ik was er enke le keren verschrikkelijk dicht bij. Door een voorbeeldig ploegenspel is het in Meerssen eindelijk gelukt. Ja die titel maakt alles op slag goed. Eerlijk gezegd heb ik daar ook heel wat moraal aan over gehouden. Winnen vind het jammer dat het (nog) niet gelukt is de seconden- kloof met Bauer te overbruggen. „Frans Maassen heeft met zyn over winning de eerste Tourweek voor ons glans gegeven. We hebben de zaak goed doorgesproken. Jan Raas had een prima plan. Jammer ge noeg is het er niet uitgekomen en was Seven Eleven met Steve Bauer ons nog de baas. Maassen op een tel of wat achterstand, dat is om je de vingers by af te kluiven. Je wilt zo graag dat geel voor de ogen zien. Voor de Alpen moet dat gebeuren. Maar ja. die andere twee jongens (Pensee en de Italiaan Chiapucci red.) willen dat ook. Frans heeft al seconden van de achterstand weg gewerkt op weg naar Nantes, door in een tussensprint voluit te knal len. Als ik van die dekselse heup verlost ben, van de pijn erin uiter aard, dan hoop nog iets moois te kunnen doen. Er wordt keihard ge reden. Soms komt het gemiddelde kilometers lang niet onder de vyf- tig. Probeer dan maar eens om weg te komen. Zoals gezegd was ik al lang bly dat ik de staart vast kon houden". dat de "eigen kweek" ergbelangryk is. Van alle in Venray gevestigde be dryven geeft 24,6% aan binnen 5 jaar te willen uitbreiden op de hui dige lokatie (bedryfsoppervlakte). Uit de gegevens komt naar voren, dat 21,9% van de geënqueteerde be dryven in de nabije toekomst el ders een lokatie wil betrekken, waarvan 5,9% buiten de gemeente Venray. Gekoppeld aan het aantal werknemers, waaraan deze bedry ven werkgelegenheid verschaffen, betekent dit een te verwachten ver lies van 120 arbeidsplaatsen. Vol gens de onderzoekers is dit getal gebasseerd op de ondergrens. Wan neer zou worden uitgegaan van de bovengrens, zou dit een verlies van 293 "Venrayse" arbeidsplaatsen in houden. Als belangryke andere aantrekkelijke vestigingsplaatsen worden door de Venrayse onderne mers Venlo, Horst en Eindhoven genoemd. In de nacht van vrijdag op zater dag werd de afrastering van Thuyls- hof aan de Langstraat vernield, waarna toegang tot het bedrijfster rein kon worden verkregen. Door forcering van een deur werd vervol gens toegang verkregen tot het be drijfsgebouw. De daders moeten goed op de hoogte zijn geweest want met gebruikmaking van een hef truck was de in de vloer verankerde geldkluis eruit gehaald en op een op het bedrijfsterrein staande be drijfsauto geladen. Die vrachtauto werd in de loop van zaterdagmor gen ontdekt aan de Kanaaldijk te Asten-Someren, weliswaar met een moker goed in elkaar geslagen. In de vrachtauto de geldkluis, openge- brand, teruggevonden. De buit uit de geldkluis èn de schade aan bedrijfsterrein, bedrijfs gebouw en auto, wordt in totaal ge schat op zo'n ƒ30.000,- Dhr. Den Brok van Samenwer king wil duidelijkheid over de toe komst van het voormalig kerkhof. Die wens uitte hy tijdens de deze week gehouden commissievergade ring voor algemene zaken. Het ge bied blijft volgens hem maar liggen. Niets gebeurt ermee en niets mag erop (met een verwijzing naar Jumping Venray). "Wordt het niet tyd, om definitief vast te stel len wat er met het kerkhof ge beurd?", vroeg hy zich af. Dhr. Den Brok werd in die vraagstelling gesteund door dhr. Janssen (WD). Het leek hem een goed idee eens alles op een rytje te zetten om zo de juridische status van die plek vast te stellen. Dhr. Den Brok wees er zelf wel op dat het kerkhof een gevoelige zaak is en altyd gevoelig zal blijven, maar als er niets gebeurde het ook zo zou blijven liggen. In ons artikel over Venray werkt aan zyn centrum, maakten wij mel ding van de bouw door Verhoeven aan de Merseloseweg-Kruitweg. Wy schreven echter dat de apparte menten die aldaar gebouwd wor den, te koop zouden zijn. Bouwbedrijf Verhoeven liet ons de ze week weten, dat wij ons hadden vergist. De appartementen zyn al leen te huur en niet te koop!!! GEEN VRIJE DOORGANG Een automobilist die op de Merse- loseweg ter hoogte van het zieken huis linksaf de parkeerplaats wilde oprijden lette onvoldoende op het verkeer en verleende daardoor geen vrije doorgang aan een tege moet komende personenauto. Door de ontstane botsing werd een 64-jarige bestuurder dusdanig ge wond dat hy naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, voor die bestuurder een geluk by een onge luk dat men alleen maar de weg over behoefde te steken. GESPRONGEN WATERLEIDING Personeel van de Waterlei dingsmij Noord en Midden Lim burg moesten in actie komen voor herstel van een gesprongen water leiding aan de Zandbleek. Veel wa- terverlies maar weinig schade voor de bewoners van die straat SLAPENDE MAN AANGETROFFEN Nadat de politie een melding had gekregen dat er een „misschien wel dode man" zou liggen in de blokhut aan de Westsingel, stelde zij een on derzoek in. Die „dode man" bleek een slapende Joegoslaaf te zyn. Hij mocht van de politie verder slapen. DIEFSTAL IN HOTEL Een inwoonster deed bij de poli tie aangifte dat uit haar koffer in het hotel Obidon in Portugal, haar mantelpakje was ontvreemd. RADIO SANTA MARIA UIT DE LUCHT Opsporingsambtenaren van de Telecom Opsporingsdienst haalden in Oostrum de Piratenzender Santa Maria uit de lucht De zender is in beslag genomen en tegen de piraat, een inwoner van Oostrum werd proces verbaal aangezegd. Op 29 mei jl. was het veertig jaar geleden, dat de heer J.H. (Harry) Arts tydens een ledenvergadering van de Coöperatieve Groente-en Vruittelers Afzetvereniging te Mer selo als secretaris werd gekozen. Op vrijdag 6 juli wordt het feit dat hij veertig jaar secretaris verzorger van deze vereniging is. feestelyk herdacht en gevierd met een receptie. Deze wordt van 19.00 tot 20.00 uur gehouden in cafe "Den Tommes" te Merselo. In de loop van die veertig jaar heeft de jubilaris - zo heeft men in tussen uitgerekend - 28 jaarover zichten gemaakt en op totaal 71 bladzyden uitgetypt. Daarnaast heeft hy niet minder dan 111 bestuursvergaderingen genotu leerd en van 58 ledenvergaderin gen een uitgebreid verslag gemaakt. Twee weken geleden deden wy al een greep uit de cijfers die in het rapport Ruimtelijk-Economisch Struktuurvisie vermeld stonden. Dit rapport geeft een inzicht over al les wat met het Venrayse winkel centrum te maken heeft In ons voirig artikel zijn wij ingegaan op de gegevens die voortkwamen uit een enquête onder 500 Venrayers. Deze weken lichten wy de cyfers er uit die ontstonden na een enquête, gehouden onder 1600 bezoekers van het Venrayse winkelcentrum. Deze 1600 personen werden, over- spreid over 3 zaterdagen, enige vra gen voorgelegd. Herkomst en bestedingen Interessant was natuurlyk waar de bezoekers vandaan kwamen. Verwonderlijk is het niet maar 62% van de bezoekers kwam uit Venray-kom. Uit de kerkdorpen no teerde men 13% van de bezoekers. Van buiten Venray werd 24% van de bezoekers geconstateerd. Die 24% kan men dan weer onderverdelen in bezoekers uit de eerste schil (Vierlingsbeek 5%. Meerlo- Wanssum 5% en Horst 2%), bezoe kers uit de 2e schil (totaal 6% waar van 3% uit Bergen) en bezoekers van elders (6%). Bijna een kwart van de mensen die Venray bezoe ken, komen dus van buiten de ge meente. De mensen van buiten de ge meente zijn overigens zeer goede klanten. Zij zorgen voor 34% van het totale bedrag dat in de Venrayse winkels wordt besteed. De mensen uit de kerkdorpen zorgen voor 18% Uit oude verslagen blijkt, dat de omzet in den beginne 9.000,- be droeg. Vijfjaar lagter, in 1955 wer den 15.589 kg asperges aangevoerd en was de omzet gestegen tot 26326,-. In 1957 werden al 32.425 kg asperges aangevoerd en een jaar later bedroeg de omzet 91.000,-. In 1962 bedroeg de aanvoer van aardbeien 50.847 kg. De groei heeft zich in de loop der jaren gestaag voortgezet. In 1985 had men een omzet boven de tweemiljoen gulden! Als secretaris-verzorger heeft de heer Harry Arts de groei van de ver eniging van zeer nabij meegemaakt en daarbij het nódige werk moeten verrichten. Zo heeft hy honderden seizoenwerkers in dienst gehad, waarvan hij er velen midden in de nacht naar huis moest brengen. van de inkomsten terwijl de bewo ners van Venray-kom voor 48% van de inkomsten zorgt. Die bestedingen van bezoekers kan men ook weer onderverdelen in dagelijkse en niet-dagelijkse goe deren (shoppinggoods en conve- nieneegoods). Dagelijkse goederen zijn goederen, noodzakelijk voor de eerste levensbehoefte. Kykt men naar de dagelijkse goe deren dan wordt 57% van de beste dingen gedaan door mensen uit Venray-kom, 19% uit de kerkdor pen en 25% door mensen van bui ten Venray. Opvallend daarby is dat van die 25%. 17% afkomstig is uit de dorpen uit de le schil. By de niet-dagelykse goederen liggen de cijfers beduidend anders. Circa 40% van de bestedingen aan niet-dagelykse goederen komt van buiten de gemeente Venray (16% uit de le schil, 18% uit de 2e schil en 6% elders). Bezoekers van bui ten Venray besteden dus relatief veel in het Venrayse winkelcen trum. 40% lijkt hoof maar is vol gens dhr. Linders van BRO-adviseurs (de samenstellers van het rapport) een normaal cyfer. "Als mensen een grotere afstand af moeten leggen om by de winkels te komen, kopen zij ook meer". Vol gens dhr. Linders hebben deze mensen er ook weinig moeite mee als zy voor het parkeren zouden moeten betalen. Een gegeven die in de discussie over betaald parkeren niet uit het oog verloren mag gaan. Verder wordt uit het bezoekerson- derzoek geconcludeerd, dat 75 tot Door zijn toedoen heeft de carna valsvereniging "De Zagewetters" kunnen profiteren van de tuin- bouwloods voor het bouwen van de carnavalswagens. Enkele jaren gele den had men de wagen zo hoog ge bouwd. dat deze niet door de deur naar buiten kon. Voor Harry geen probleem, het dak werd van de loods gehaald om de wagen nog op tijd aan de optocht te kunnen laten deelnemen. Omdat de tuinbouwvereniging geen VUT-regeling kent zal Harry Arts, in Merselo en omgeving beter bekend als "Kampen Har" tot vol gend jaar moeten wachten om als gepensioneerde ^an z(jn welver diende rust te kunnen gaan genie ten. Dan zal h ij _waarschij n I ij k geen asperge, aarbei of augurk meer wil len zien 80% van de bezoekers van het win kelcentrum iets koopL Uit deze cij fers blijkt ook dat de regionaal verzorgende funktie van Venray toegenomen is ten opzichte van vier jaar geleden. Andere cyfers uit het onderzoek: -ca. 85% komt minstens 1 keer per week naar het centrum; -ca. 75% komt winkelen/bood schappen doen; -ca. 55% van de bezoekers komt doelbewust voor supermarkten (30%), andere dagelijkse winkels (13%). kleding (12% waarvan 21% van elders komt), huishoudelijke artikelen/warenhuizen (12%), overi ge niet-dagel(jkse artikelen (25%); -ca. 60% mist wat in Venray waar van 50% winkels (kleding, waren huizen). 30% sfeer/inrichting/gezelligheid (terras sen, groen), 10% verkeer en parke ren en 5% dienstverlening (horeca). HEBBEN WANDELAARS IETS GEZIEN? De politie vraagt aan de wande laars die zich donderdagmorgen rond het middaguur hebben be vonden in de buurt van het We versven, of ze iets hebben gezien. Er werd rond dat tijdstip vier schrikhekken van schapen, 4 bij 50 meter ontvreemd. De netten zijn bedoeld om de schapen in dat afgebakende gebied te laten lo pen. De waarde van de netten be draagt ƒ600,- Graag even kontakt met de politie. Enkele truien, rokken, blouses en jasjes uit onze lente-en zomercollectie zijn eenzaam achtergebleven. Zij bieden zich aan als leuke aanvulling op Uw garderobe. Voor een aantrekkelijke prijs natuurlijk. EXCLUSIEVE DAMESMODE Grotestraat 7 Venray Tel. 04780-84263 'Ö-:

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9