Afgravingen nabij Hoogriebroek hebben nog niets opgeleverd Het Vlakwatergebied: stiefkind van de gemeente Venray interieurverzorg(st)ers en vakantiewerkers (part-time) HILHdüa 4 PEEL EN MAAS Donderdag 5 juli - Pagina 5 vacatures voor objecten in venray werktijden dagelijks van 18.00 tot 20.00 uur inlichtingen uitsluitend op werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur, tel 04780-10100. van elswijk schoonmaakbedrijf „de lelie" bv hoenderstraat 85, postbus 72, 5800 ab venray. grote schaal werd afgeplagd. De hei deplaggen werden gebruikt als strooisel voor het vee en werden vermengd met stalmest op het ak kerland gebracht, ter verhoging van de produktiviteit Door het afplaggen kreeg de wind echter gemakkelijk vat op de oude bodem en grote hoeveelheden zand werden verplaatst Plaatselijk heeft het stuifzand een dikte van ca. 7 meter bereikt Het onderzoek van RAAP èn de vondst van resten van kommen en schalen in 1932 wijzen op de mogelyke aanwezigheid van oudheidkundige resten onder deze laag stuifzand. SPELD IN HOOIBERG Momenteel zijn de mensen van de ROB bezig met de afgraving van het gebied ten westen van de Rijks weg. Ten noorden van de Hoogrie- broekseweg heeft men de werkzaamheden byna voltooid, zonder aantoonbaar resultaat "Er zijn wat spoortjes gevonden", aldus dhr. Khrist van de ROB, die de lei ding bij de afgraving heeft "Maar doe zeggen nog niets. Ze zyn nog niet in verband te brengen met el kaar en met wat we zoeken". Over dit gebied is volgens dhr. Khrist weinig bekend. Hij om schrijft het werk dan ook als een speld in een hooiberg. Dat er niets gevonden wordt vindt hij niet frustrerend, "Dat hoort by het werk". De ROB heeft overigens tot halverwege het volgend jaar de tyd. Aan de zuidzyde van de Hoogrie- broekseweg ligt een lange sleuf. Ook daar is nog niets konkreets ge vonden. De sleuf loopt tot aan een hoge heuvel. "Die heuvel laten we Voor al uw onroerend goed taxaties beëdigd taxateur Makelaars- en Taxatiekantoor Patersaraal 17. Venray. tel 0478065958 de ruimtelijke structuur van Venray te versterken; de toeristische recreatieve functie van Venray verder uit te bouwen en de exploitatie van het te reali seren zwembadcomplex positief te bei n vloeden. Deze doelstelling moet leiden tot een visie en een ruimtelykplan m.b.t. de gebruiks- en ontwikke lingsmogelijkheden Van hel Ma kwatergebied. Na goedkeuring van deze visie door de gemeenteraad zal in de volgende fase een ruimtelijk plan voor het Vlakwatergebied wor den opgesteld. MOGELIJKHEDEN Bij het presenteren aan de pers van het Oranjewoud rapport, waren de wethouders B. Kersten (ruimte lijke Ordening) en J. Driessen (o.m. sport en recreatie) eensgezind in hun oordeel: het staat als een paal boven water, dat de groene long functie van het gebied niet mag worden aangetast. Maar verder bleek een scheiding der geesten omdat wethouder Kersten voorstander is van Makwa ter als recreatiegebied voor de eigen inwoners, terwijl wethouder Dries sen aan de exploitatie van het nieu we zwembad denkt en daarom een regionale toeristische trekpleister voor ogen heeft Maar beiden zijn wel zo realistisch met hun verkla ring dat er niets nieuws zal worden aangelegd, zonder dat de noodzaak daarvan onomstotelijk vaststaat. Een horeca-voorziening b.v. „De nota schreeuwt als het ware om een iioreca exploitant met fantasie, die in het Makwatergebied goud zou kunnen verdienen", zoals wethou der Kersten zei. Voor beide wethou ders acceptabel, omdat daarmee de eigen inwoners èn het regionale toerisme zijn gediend. Maar met het Omajewoudrapport in de hand kan de fantasie van een horeca ondernemer erg ver gaan. Het rap port laat mogelijkheden open voor een sporthotel, stadscamping. oe fen golfbaan en midgetgolfbaan, at tractiepark, kinderboerderij, speeltuin, beeldentuin, openlucht theater. botanische tuin, sauna, kegel- en bowlingbanen, snooker centrum, fïtnesspaleis en... een re creatieve waterplas, waarvan de realisering o.m. afhankelijk zal zijn van de aanwezigheid van winbare delfstoffen (zoals zand) en de be hoefte aan deze stoffen in de regio. „Alles bij elkaar ligt een enorm pakket aan mogelijkheden op tafel met allerlei varianten, dat nog na der uitgewerkt en bekeken zal moe ten worden op financiële haalbaarheid en eventuele particu liere participatie" zei wethouder Kersten bij de perspresentatie. „Het OOSTZIJDE De werkzaamheden van Khrist en zyn mensen bestaat uit afgra ven, fotograveren, vondsten in kaart brengen en afwerken. Het ge heel wordt later in een eindrapport verwerkt. In het najaar wordt aangevangen met afgraving van grond aan de oostzijde van de Ryksweg, aan de Oirlose kant Khrist hoopt daar op meer succes. De sporen die de men sen van de RAAP gevonden heb ben. waren voornamelijk daar aangetroffen. Dhr. Khrist en enkele medewer kers zijn bezig met het lostrekken van de harslaag, welke zorgvuldig op een plank wordt gelegd. Geen eenvoudige klus omdat het zand snel verbrokkelt gaat er vooral om waar de raad naar toe wil. De discussie hierover moet nog gevoerd worden" zei hij. met de uitdrukkelijk toevoeging: De groe ne longftinctie mag niet aangetast worden! ERGERLIJKE VORM VAN VANDALISME Met de regelmaat van de klok ko men er bij de politie meldingen binnen van vandalisme in de meest ergerlijke vormen. Door bestuur en leden van fietsc- rossclub Hying Hies constateerden dat vandalen hun lusten botgevierd hebben op het clubgebouw dat met veel zorg. inspanning en geld is op gericht op hun aan het Makwator gelegen terrein. Zelfs het toiletge bouw ontkwam niet aan het vanda- lenwerk. De aangerichte schae bedrfaagt deze keer een bedrag van maar liefst ƒ7500.- Maar nog meer vernielingen wer den door vandalen aangericht en wel aan basisschool De Foekepot. Door brandstichting werden enkele noodlokalen van de school bescha digd. Hier wordt de schade ge raamd geraamd op een bedrag van ƒ4000,- Een buitenlam van een woning aan de Parkweg was door vandalen vernield. Het schadebedrag werd hier op ƒ325 geraamd. Omdat de vernielingen steeds aanhouden vraagt de politie mede werking van de omwonenden die gezien de omvang van de schade dikwijls iets gezien kunnen heb ben. Die worden dringend gevraagd de politie daarvan in kennis te stel len om zo aan die vernielingen paal en perk te stellen. Hel is vaak altyd gemeenschapsgeld dat moet wor den aangemeld om een en ander weer te herstellen. INBRAKEN Door verbreking van de toe gangsdeur was toegang verkregen tot de winkel en werkplaats van een rijwielhandel. Ontvreemd werden een aantal gereedschappen en een geldbedrag van SOr.Geld en goede ren werden later teruggevonden. Als verdacht van deze inbraak werd op het toilet van een café een 26-jarige inwoner van Horst aange houden. Die werd ingesloten maar de volgende dag weer in vrijheid gesteld. Of deze dader ook de inbraak bij het Mobil tankstation aan de Leunseweg op zyn konto heeft wordt nog onderzocht Toegang was daar verkregen door forcering van de achterdeur. Ontvreemd werd enig kleingeld. Door het inslaan van een ruit aan de achterzijde, was toegang ver kregen tot het kantoor van het Dag blad voor Noord-Limburg Ook daar was een kast opengebroken, maar zover kon worden nagegaan wordt er niets vermist. De dader heeft kennelijk naar geld gezocht en dat was daar niet aanwezig Personeel heeft de inbreker nog gezien, maar eerst later ontdekte men dat in hun kantoor was ingebroken. Er kon wel een goed signalement van de dader aan de politie worden gegeven. B(j thuiskomst ontdekte bewo ners van een woning aan de Eiken- hofweg dat er ongewenst bezoek was geweest. Door forcering van de achterdeur was toegang verkregen. Ontvreemd werden geld en sieraden. Door forcering was getracht toegang te verkrijgen tot een loods achter een woning aan de Past Ge- rardsstraat in Oirlo. Hier werd de dader kennelijk in zijn werk, gestoord. SINT ODAPARK Het Sint Odapark is een verhaal op zich. Nog voordat er sprake van was dat de Zusters Ursulinen het park zouden afstoten, werd de wens geuit het in eigendom van de ge meente te krijgen met de bedoeling er een „stadspark" van te maken. Toen in 1981 de gemeente het park kon aankopen, verlangde de gemeenteraad, dat het een educatie ve bestemming zou krijgen. On danks het feit. dat men wist, dat dit geaccidenteerde park natuurlijke en ecologische waarde heeft, ging het steeds bergafwaarts. Door het uitblijven van onderhoud, werd de vegetatie overwoekerd door de Amerikaanse Vogelkers (prunus se- rotina) oftewel bospest en door ge brek aan toezicht gingen de opstallen naar de knoppen. Bijenhouders hebben getracht iets te maken van het voormalige theehuis, maar zodra de imkers hun hielen hadden gelicht, werd het theehuis door vandalen tot een ruïne omgetoverd. Hetzelfde lot on dergingen de beelden en andere opstallen. In 1986 is door de onderafdeling Plantsoenen .en Bossen een re constructieplan voor het Sint Oda park opgesteld, met als doel de recreatieve en natuurlijke functie van het park te verhogen. Vanuit de bevolking kwamen er initiatieven. Bewoners van het Schuttersveld waren bereid „hand- en span diensten" te verrichten, er was al een gegadigde voor het bewonen van het te renoveren theehuis, waardoor toezicht verzekerd was. Serviceclubs en een aannemer bo den aan iets ten gunste van het St. Odapark te doen. Medio 1990 ligt het Sint Odapark. als uitloper van de in de bebouwing stekende en hooggeroemde groene long van Venray, nog steeds te ver kommeren NIEUWE VISIES Nadat vorig jaar in het Vlakwater- gebied tussen Kempweg en de Ma kwaterweg driftig (achterstallig) onderhoud werd gepleegd door de gemeentelijke boswerkers, kwamen dit jaar de januaristormen om nog meer bomen om zeep te helpen. Terwijl de gemeentelijke motorza- gen en de klepelmaaier door de bossen ratelden, begon HëVo- p reject met het opstellen van een duidelijke visie en onderbou wing voor het nieuw te realiseren zwembad op de hoek van de West singel Kempweg en van het Ma kwatergebied in het geheel. Over de HëVovisie op het gehele Makwater gebied zullen we het maar niet meer hebben. Hierover is onrust ge noeg geweest. ORANJEWOUD RAPPORT Thans ligt bij de raad het Oranjewoud-rapport, waarin de uit gangspunten en ontwikkelingsmo gelijkheden voor het Makwatergebied staan aangegeven om straks te kunnen leiden tot een intergrale visie voor het totale ge bied. Uit dit rapport spreekt ten minste respect voor de aanwezige natuurwaarden en verschaft moge lijkheden om: voorlopig 'nog liggen", vertelt Khrist. "Aan de zuidzijde daarvan wordt verder gegaan. Pas als daar sporen gevonden worden, die er op wijzen dat er onder die heuvel wat zit, wordt pas aan de heuvel be gonnen". Halverwege de geelkleurige wand van de sleuf is een groengrijze laag zichtbaar. Volgens dhr. Khrist is dat de bovenlaag van de oorspronkelij ke bodem, voor de zandverstuiving. Vorige week vrydag was men juist bezig met het maken van een lak- profiel van de bodem. Een deel van de wand heeft men schuin afge kapt Daarna heeft men hier een harslaag overheen gegoten. Enkele uren daarna, toen de hars gedroogd was, werd de laag van de wand afge trokken. Het verkregen profiel van de bodemsamenstelling wordt met name voor tentoonstellingen e.d. gebruikt Het Makwatergebied, waarover het Bureau Oranjewoud de ontwik kelingsmogelijkheden in een rap port aan de gemeente heeft opgesteld, heeft een oppervlakte van 70 ha. Het gebied wordt aan de noordkant begrensd door de Hoop- weg en de Merseloseweg, aan de oostkant door de Westsingel, aan dé zuidkant door de Kempweg en aan de westzijde door de Hardeweg. Van de bpssen in het westelijk deel van het gebied, ten noorden van de Ma kwaterweg, is een groot deel parti culier eigendom. Tot het Makwatergebied worden gerekend het St. Odapark (ca. 7 ha.) het ge deelte ten oorden van de Makwater weg met uizondering van het Odapark (ca, 25 ha.) en het (ge meentelijk) bosgebied ter grootte van ca. 25 ha., gelegen ten zuiden van de Makwaterweg, waarin de tennisbanen, tennishal, trim- en cooperbanen, jeu de boulesbaan, de fiets-crossbaan en de Perdstal zijn gelegen. Aan de Makwaterweg (de officiële naam is Makwater) liggen drie wonfngen, waaronder die van Louis Rongen. Bij zijn woning ligt een dierenweide, waarvoor kidne- ren dagelijks grote belangstelling hebben. Bij de woning van G. van Velthoven bevindt zich een paar- destalling en een oefenterrein voor paarden. Naast het tennisbanen complex staat nog een sta-caravan, die door de bewoner „voor de duur van zijn leven" mag worden be woond. Aan de Kempweg even voor de Perdstal, laat een tegen een boom gespijkerd oranje bordje we ten, dat het gebruik van de speel toestellen voor eigen risico is. Maar de glybaan, schommels en klim- werktuigen zijn door vandalisme verdwenen. Veel bordjes bij en toestellen ran de trim- en cooper- baan zyn moedwillig vernield. HISTORIE VAN HET GEBIED In het begin van de 19e eeuw best ond het Makwatergebied uit heide en zandverstuivingen, die rond 1850 voor het grootste gedeel te werden bebost met voornamelijk naaldhout. Het in het noordooste lijk deel gelegen St. Odapark, werd in 1899 door de zusters Ursulinen gekocht Het deed dienst als buiten verblijf voor de kinderen van het internaat. Het uit loofbos bestaande St. Odapark werd in 1981 door de zusters aan de gemeente verkocht. De stuifduinen, tussen het huidi ge zwembad en de Makwaterweg vormen een opvallend open en re- liefrijk gedeelte, maar ook een es sentieel onderdeel van het Makwatergebied. In het verleden zijn de stuifduinen, om verdere ver stuiving tegen te gaan, met bos be plant. In het rapport van Oranjewoud wordt meer dan eens gesteld, dat de (overgebleven) stuif duinen „zeer gevoelig voor betre- ding zijn". In de zestiger jaren ontstond in het zuidwestelijke deel het recrea tieoord Makwater met een aantal vakantiehuisjes, toilet voorzienin gen en open plekken, waar men een tent of caravan kon plaatsen. Er waren verder een bescheiden zwembad, een restaurant (kantine) een speeltuin en een midgetgolf baan. Verder werden in het Makwa tergebied in 1965 een combi zwembad en in 1974 een tennishal en een aantal buiten tennisbanen aangelegd. In 1977 vond de ge meente een camping in de onmid- delijke nabijheid van het centrum niet wenselijk. Omdat het Recrea tieoord Makwater bovendien in fi nanciële problemen kwam, werd tot liquidatie besloten. Het cam pingterrein werd, met uitzondering van het restaurant Makwater met omliggende grond door de gemeen te aangekocht. Het restaurant Makwater werd in de loop der jaren een begrip in Ven ray. Bekende Venrayers ontmoetten elkaar daar aan de stamtafel, er werden vergaderingen gehouden en als men in de omgeving had ge wandeld was het goed toeven in Makwater. Jarenlang was Makwa ter ook een trefpunt van carnavals vierders. Aan dat alles kwam een einde toen het restaurant in 1985 tot de grond toe afbrandde. De Perdstal, gebouwd als kantine voor de camping, enkele verharde wegen in het Makwatergebied, een afgesloten toiletgebouw en een ze vental vakantiehuisjes met de voor malige beheerderswoning zijn nog overgebleven van de voormalige camping. VERSCHILLENDE PLANNEN In de loop der jaren zyn er ver schillende plannen gewest voor het Makwatergebied. Het eerste dateert uit de beginjaren zeventig, toen een groepje particulieren onder de naam „Venray Promotion" op het terrein van de stuifduinen een acti viteit onder de naam „Buiten Spel" wilden organiseren. De bedoeling hiervan was op het terrein „iets blijvends" op recreatief gebied over te houden. De gemeente gaf zelfs een startsubsidie van 25.000,- Toen deze plannen niet haalbaar bleken, moest er iets worden ge daan om het geld terug te verdie nen. De naam „Buiten Spel" werd toen gegeven aan de middenstands- beurs, die in 1972 op de plaats van de pas afgebroken Gouden Leeuw werd gehouden. Na de liquidatie van het Recreatie oord Makwater in 1977, begon de gemeente Venray met het opstellen van plannen voor het Makwaterge bied, op een gedeelte waarvan ook al de bstemming „Begraafplaats" heeft gerust, voordat de Algemene Begraafplaats Boschhuizen werd ge realiseerd. De Werkgroep „Groen en Recrea tie", waarin de gemeente, Staatsbos beheer en het voormalige Recreatieschap Peel en Maas parti cipeerde, stelde een recreatief bestemmingsplan voor het recrea tiepark op. In 1979 kon tot uitvoe ring van de plannen worden overgegaan. Het uitblijven van een bij het toenmalige Ministerie van CRM aangevraagd subsidie had tot gevolg, dat deze plannen niet wer den uitgevoerd. Overigens is de recreatieve be stemming die het gebied momen teel heeft, nooit officieel vastgelegd. In 1987 werd in het Toeristisch Recreatief Produktontwikke- lingsplan (TROP Maasvallei) van het Gewest Noord Limburg voor het eerst gesteld, dat het Makwaterge bied - inclusief het St. Odapark - mogelijkheden biedt om, gekop peld aan de ontwikkeling van het winkeltoerisme, een binnenstede lijk attractiepunt te realiseren. Sinds enkele weken is de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo- demonderzoek(ROB) naby het Hoogriebroek (tussen Oirlo en Leu nen, langs de R73) volop bezig met het afgraven van grond. Gezocht wordt naar een nederzetting en be graafplaats uit de Romeinse tyd. Tot op heden heeft het onderzoek niet meer dan een aantal losse scherven boven de grond gebracht. ONDERZOEK Het onderzoek dat nu gedaan wordt vloeit voort uit een samen werkingsovereenkomst tussen de ROB en Rijkswaterstaat. Rijkswa terstaat stelt in de voorbereidingsfa se van al haar grootschalige projecten (zoals de aanleg van de R73), de archeologen in staat om oudheidkundig onderzoek te doen. Zo wordt onder meer voorkomen dat tydens de aanleg van de weg, onnodig vertraging ontstaat Eind vorig jaar, begin dit jaar, heeft de stichting RAAP (Regionaal Archeologisch Archiverings Pro ject) al een vooronderzoek in het ge bied gedaan. De resultaten hiervan zijn in een rapport verwerkt Hier in staat dat "mogelyk" in de bossen van Hoogriebroek een prehisto risch akkercomplex èn een woon- en begraafplaats uit de Romeinse t(jd, onder de grond aanwezig is. De onderzoekplaats is een stuif- zandgebeid. Dit is vermoedelijk ontstaan in de Middeleeuwen toen door boeren de toenmalige heide op Een meterslange sleuf eindigt bij de heuvel. Pas als aangetoond is dat daar wal te vinden is wordt die heuvel "verzei".

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5