ÉEBttOtm Kunst en natuur bijeen PEEL EN MAAS :ae ia|||||!p!ii it deert E PEEL EN MAAS Donderdag 21 juni - Pa$EL 1 Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Eindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M.. Patersstraat 29, tel. 82385 b.g.g. 85855. Zaterdag: Onbevlekt Hart van Maria O.L. Vrouw van Fhtima). 9.00 Lsm. ouders Neeteson-Custers; ouders Voermans-Janssen en Janssen-Arts. 16.00 H. Mis uit dank baarheid b.g.v. 80ste verjaardag van mevr. Ebberink. De Omloop 4.19.00 ZONDAGDIENST; Vigiliemis van H. Johannes de Doper. Teng Janssen (koll.); Theo Zagwijn (koll.); jrd. Joop Weijers; Antonia Janssen-van Vegchel (koll.); Jan van de Vorle (koll.). Zondag: Geboorte van de H. Jo hannes de Doper. Hoogfeest 8.00 Lsm. Peter Jan Rutten, echtgen. en overl. kinderen (S). 9.30 Lat. Hgm. Herman Ebberink; Wilhelmina v.d. Munckhof-Sangers; jrd. overl. ouders Van de Beuken-Schaeffers (S); Antonet Janssen-Jans (koll.); Martha Goumans-Janssen (koll.). 11.00 Jaap Verstegen (koll.); overl. fam. Raeds-v.d. Bosch (S); jrd. Jo hannes Wilmsen en Gertruda Lit- jens (S); overl. fam. Oudenhoven-Jenniskens. Maandag: H. Wilhelmus. 9.00 Lsm. jrd. Johan Rongen en fam. Rongen-van Cuijck. Dinsdag: 9.00 Lsm. oude stich tingen. 19.00 Lsm. Jan Willem Beaiyean (buurt); overl. ouders In de Ryp-Truyen. Woensdag: H. Cyrillus van Alexandrie. 9.00 Lsm. Donderdag: H. Ireneus. 9.00 Lsm. fam. Bouten-v. Megen en H. v. Megen. 19.00 Lsm. fam. Wismans; overl. ouders (B); ouders Van Vegchel-Muysers (S); Johannes Willems. Vr(jdag: H.H. Petrus en Paulus, apostelen. Hoogfeest 9.00 Lsm. t.e.v. de H. Petrus en Paulus (B); tot zekere intentie. Zaterdag: H.H. Eerste martela ren van de Kerk van Rome. 9.00 Lsm. Peters Jan Rutten, echtgen. en overl. kinderen (S); Jozef Aarts en Antoinette Janssen. 19.00 ZONDAG- DIENST. Riek Beelen-Beerkens; overl. ouders Clephas Linders en Arno; Antonia Janssen-van Vegchel (koll.); Jan v.d. Vorle (koll.). De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten: Zondag; 9.30 Hans van Pelt. Misdienaars en lektoren: Zater dag: 19.00 Peter Harrewyn, Jules Vullings. Lektor; C. Hendriks. Zon dag; 9.30 Bart Dorkx, Tbm Fooien, Frank Kappel; 11.00 Wilbert van ham, Amoud Welschen. Lektor: W. Biste rvels. Kapel St Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang Voorganger; J. Korff. Misdienaar: Bas Dirkx. Lektrice: H. Brouwer. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger: J. Korff. Lektrice: zr. Hélène. Int.: Joke Lan kho rst- H elite r kamp. Maandag: Geen viering. Dinsdag: 16.45 Liturgieviering Woensdag: Geen viering. Donderdag: 16.45 Liturgie viering Vrijdag: Geen viering Paterskerk Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 1890 ZONDAGSVIE RING. Karei Hendrix; pater Frans Sanders (koll.); Arno Clephas (pers. WBV); Jeu Coppes (koll.); Jeu Poels (koll.); overl. ouders Oudenhoven- Evers. Zondag: Feest van SL Jan de Do per. 9.00 Voor Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 10.15 Hoogmis gezongen door Crescendo. Lien Kleine Staarman. 11.45 Voor de pa rochie. 18.00 Ibt zekere intentie. Maandag: 8.00 Overl. fam. Philip- sen. 19.00 Wilhelmina v.d. Munckhof-Sangers. Dinsdag: 8.00 Overl. ouders en fam. (B.). 19.00 T.e.v. St Antonius. Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 19.00 Jrg Johan van Sinten. Donderdag; 8.00 Voor overl. fam. en weldoeners. 19.00 Doortje Wiertz-v.d. Heuvel. Vrydag: Feest van de apostelen Petrus en Paulus. 8.00 Overl. ouders Akkermans-Timmermans. 14.00 Gezongen H.Mis uit dank baarheid by 25-jarig huwelyk. 19.00 Gezinsmis voor overl. ouders Madou-Claassen. Zaterdag: 8.00 Mathilde Was- scher en te.v. H. Geest Misdienaars en akolieten: Zater dag: 18.30 Jaap Janssen. Zondag: 9.00 René Jansbeken; 10.15 Leo en Johan Pouwels; 11.45 Martin Leen- ders; 18.00 Marty n Smelt. Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Eucharistievie ring t.e.v. Maria tot zekere intentie. Zondag: Feest van St Jan de Do per. 10.00 Hoogmis. Voor Francisca Verhelst-van Mil. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: Gedachtenis van het Onbevlekt Hart van Maria (O.L.V. van Fatima). 18.00-18.30 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora vondmis voor het Hoogfeest van de geboorte van H. Johannes de Doper. Kinderwoorddienst. Zang door het jongerenkoor Crescendo. Voor overl. ouders Pelzer-Verpoort (St); Ger Smits (koll.); Piet Kopszinsky; Theo Swaghoven. Zondag: Hoogfeest van de ge boorte van de H. Johannes de Do per. 8.30 Voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. 10.00 Hoogmis. Nederlands. Voor le vende en overl. fam. J. Hoedemae- kers; jrgt. Ber Wilms; Jan Schmitz; levende en overl. fam. Tijssen- Pelzer; een 87-jarige moeder. Maandag: 19.00 Om vergiffenis van zonden te verkrygen; jrgt. An tonius Aben; Thys en Jeu Arts. Dinsdag: 8.00 Om de genade te vragen van een zalige dood; tot bij zondere intentie (T); Jan Vermeu len; Theo Thielen. Woensdag: Gedachtenis van de H.Cyrillus van Alexandrië, kerkle raar. 19.00 Uit dankbaarheid van onze familie (R-P). Donderdag: Gedachtenis van de H. Ireneus, martelaar. 8.00 Voor Jo Versteegen en zoon Martien. 20.00 Gesprekskring voor volwassenen met kapelaan B. Clemens (op de pastorie). Vrijdag: Hoogfeest van H.H. Pe trus en Paulus, apostelen. 19.00 Overl. ouders Van Rooy-Hendriks en zonen; Piet Vermeulen (koll.); Teng Linders en overl. fam. van zyn zus Marie. Zaterdag: 8.00 Geen H. Mis. Gedachte van de week: "Geen ryker mens in dorp of stee, dan die met het zyne leeft in vree". Akolieten en misdienaars: Zon dag: 8.30 V.d. Oever. 10.00 Pascal en Urbain v. Weert, Robert Versteegen. 11.30 H. Fyneman. Maandag en woensdag: Ivo Niessen. Dinsdag en donderdag: 19.00 Emiel Ubaghs. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Overl. fam. Sikes- Rutten; jrd. Harry Reijnders; jrd. overl. ouders Janssen-Peeters; Wim Volleberg (namens fam. Volleberg) (Venrays Mannenkoor). Zondag: 8.30 Anna Poels- Janssen. 10.00 Overl. ouders Loonen-van Rens en deken Loonen; Lei Janssen, Piet Custers, Maria v.d. Broek-Kessels (Koor 'Harmony'. Maandag: 9.00 Ibt zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Gêst. jrd. fam. Verheijen-Hendriks. Woensdag: 9.00 Piet Direks. Donderdag: 9.00 Overl. leden van de fam. De Loey. Vrijdag: 9.00 Papa Vermeulen. Zaterdag: 19.00 Overl. fam. Van Dyk-Claessens, Gerdina van Roosmalen. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Lie- ke Volleberg Sjouke Camps, Sanne Bartram, Heidi Holierhoek. Zondag: 8.30 Callista Smedts, Lonneke van Asseldonk, Kim Hermans, Daphne Reyntjes; 10.00 Vemonique Philip- sen, Loes Laurensse, Hanneke v.d. Ven, Martine Bonants. JIL SANDER SUN De eerste Eau de Kbilette die ty- dens het zonnebaden gedragen kan worden, zonder dat de huid vlekke rig wordt of geïrriteerd raakt Dit doordat de stof die verantwoorde lijk is voor huidverkleuring wan neer de zon in kontakt komt met de Eau te Tbilette, niet in deze geur op genomen is. De kopnoten worden gevormd door de stralende frisheid van de zwarte bessen en wilde rozen. De zachte kruiden van Ylang Ylang ronden de noot af. Een delicaat boe ket van jasmijn, muguet en oranje bloesem overgaand in de exotische houtnoten van patchouly, sandel hout en orris ontvouwen zich als hartnoten. Tenslotte bestempelen de balsamnoten met vanille en muskuselementen het slotaccoord van deze geurencompositie. Alle produkten uit de Jil Sander SUN lijn zyn subtiel geparfumeerd met deze heerlyke geur van de zomer. Jil Sander Sun - een geur, die zo mer uitstraalt.. Parochie Oirlo Hoogfeest van de Geboorte van de H. Johannes de Doper. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Da meskoor). Fam. Linskens-Tacken; Theodorus Peters en zonen-, overl. ouders Van Heesch-Cox. Zondag: 11.00 Hoogmis. Pieter Jozef Gelissen, Jozephina Beckers, Philomenia van der Heijden, Maria Beckers en Maria v.d. Aa; Jan van Asten-, Johanna Gerritsen-Roelofs; overl. fam. Verhe(jen-v.d. Sterren. Woensdag: 9.00 H. Mis voor Caro- lien Philipsen; st. Willem Hesen en Anna Janssen; Maria Cox-Wolters namens fam. Wolters-Comelissen. Donderdag: 14.00 PI. H.Mis b.gv. 25-jarig huw.feest echtpaar Achten-Smits. Vrijdag: 14.00 PI. H.Mis b.g.v. 25-jarig huw.feest echtpaar Steeghs-Linders. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis. Over leden van de fam. Bomm; Sjang Steeghs; uit dankbaarheid. Parochie Leunen Geboorte van de H. Johannes de Doper. Zaterdag: 19.00 Lsm. Fer en Ma rie Lucassen; Antoon Voesten en echtgen.; Michel Loonen en overl. fam.; Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels; overl. fam. Weys- Thomassen; maandd. Wilhelmina Jenniskens-Martens. Zondag: 10.00 Hgm. voor overl. fam. Claessens-Gassen; gest jrd. overl. ouders Litjens-Reintjes. 11.15 Hendrika Arts. Maandag: 19.00 Maandd. Wilhel mina Loonen, Antoon en Bernard Loonen, beide echtgen. en Johanna Verheij en-Loon en Dinsdag: 19.00 pastoor Jacques Haenen en overl. fam. Woensdag: 19.00 Gest. jrd. Peter Johannes van Rens en Gertruda van Rens-Litjens. Donderdag: H. Ireneüs, bis schop en martelaar. 19.00 Lsm. Gest. jrd. Martinus Direks, echtgen. en overl. fam. Vrydag: Hoogfeest van de H.H. Petrus en Paulus, apostelen. 14.00 Huw.mis Ronald Weys en Marion Weijs. 19.00 Lsm. Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels. Zaterdag: 13.30 Huw.mis Antonie Thielen en Ria Emonts. 19.00 Lsm. overl. v.d. fam. Kusters; Harry Geurts (Schoor); Harrie Versteegen; jrd. Gerard en zoon Piet Willemse. Akolieten: Zaterdag: 19.00 Anke van Osch en Martine Josten. Zon dag: 10.00 Daan Loenen, Daan Moerkerk en Erik Litjens; 11.15 Bobby Leijendekkers en Styn van Glabbeek. Misdienaars: ma t/m vr: 19.00 Maaike Leyssen en Wendy Thoone. Lektoren: Zaterdag-. 19.00 Jan Jenniskens. Zondag: Hariy Bovée. Huwelyksafk.: 1. Ronald Weys uit Veulen en Marion Weys uit onze parochie (3e roep); 2. Antonie Thie len uit Broekhuizenvorst en Ria Emonts uit onze parochie (3e roep). Opbrengst Pinksterkollekte voor de Nederlandse missionaris: ƒ581,90. Rektoraat Heide Zaterdag: Geen avondmis. Zondag: Hoogfeest van de ge boorte van de H. Johannes De Do per. 10.00 Hoogmis voor rector Cox (koll.). Akolieten: Marco v. Kempen en André Swinkels. Misdienaars v.d. week: Angeliqüe en Jhon. Woensdag: Gedachtenis van de H. Cirillus van Alexandrie, bis schop en kerkleraar. 8.00 H. Mis uit dankbaarheid. Zaterdag: Geen avondmis. Rektoraat Veulen Feest van de geboorte van Jo hannes de Doper. Zaterdag: 19.00 Hgm. Comelis Cremers en echtgen.; Maria ti.v. of feraars kapel Lorbaan; uit dank baarheid (E-E); overl. fam. Van Dongen-Franken. Zondag: 11.00 Hoogmis als gest. jgt. Louis Groetelaars, echtgen. en zoon Thij; uit dankbaarheid. Maandag: 7.15 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 8.00 H. Mis. Woensdag: 8.00 H. Mis als jgt Le- onardus Heidens en echtgen. Donderdag: 8.00 H. Mis tot zeke re intentie. Vrijdag: 10.00 H. Mis uit dank baarheid wegens 25-jarig jubileum. Akolieten: Zondag: Peter Knapen en Barry Spreeuwenberg. Misdienaars: Y. Emonts, A. Rein- tjes en S. Smets. Huwelyksafk.: Ronald Weys en Marion Weys. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 C. Jenneskens- Poels (buurt); Jep Arts en overl. fam. Zondag: Hoogfeest Geboorte van St Jan de Doper. 990 (Ned. Hoogmis) Jrd. P. v. Well en overl. fam D. v. Vegchel-Muysers (buren). 11.15 Geesteiyk welzyn van onze parochie. Maandag: 19.00 H. van Vegchel- Muysers (Ouderenver.); Math. Arts. Woensdag: 19.00 Overl. paro chianen. Donderdag: 11.00 T.i.v. bruidspaar Nellen-Hellegers. Vrydag: Hoogfeest Apostelen Petrus en Paulus. 19.00 H. van Vegchel-Muysers (fam. Van Vegchel). Misdienaars: Zaterdag: 19.00 A. Philipsen en B. Vergeldt Zondag: 9.30 Maij. Potten en D. Wypands; 11.15 R. Berkers en N. Jaspers. Maandag: I. Slangen en B. Pouwels. Woensdag: I. Potten en Sj. Slangen. Vrydag: K. Jaspers en C. Smits. Spreuk van de week: "Begrip is iets wat je krijgt als je het gege ven hebt!" Gedoopt: (16/6) en daardoor in de Kerk opgenomen: Rian Litjens en Leon Vergeldt. Doopschema: (juli) Op de zonda gen 15 en 22 kan in onze kerk het H. Doopsel worden toegediend, eventueel ook op andere dagen bui ten de niet genoemde zondagen! Maak tydig een afspraak. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Berta Michels-v. Ryswijck; Jacobus Verlinden. Maria Aarts, zoon Leonarus en zr. Thad- dea. Misd.: Bas Wilms en Willen Lochen. Zkmdag: 10.00 Fam. Janssen- Pubben. Misd.: Roel Creemers en Martyn Wilms. 11.30 Johanna Hoenselaar-Thyssen. Misd.: Karin Duykers en Joy Arts. Maandag: 8.30 Peter Mathys Gie- len en overl. kinderen; Johannes Janssen en Johanna Janssen. Dinsdag: 8.30 Harrie Bouten; Hu berts v. Dyck. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 H. Mis Han Bardoel (koll.). Misd.-. Roel Creemers. Donderdag: 8.30 Antoon Poels en Cath. v. Dooren. Vrydag: 8.30 Antoon Michels. Zaterdag: 19.00 Marie v. Osch (ne. ni.); Bernard Gielen en Maria Arts. Misd.: Ingrid Wismans en An ke Broeren. Kerk poetsen: Mevr. Peeters en mevr. Arts-Cremers. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: H.H. John Fisher en Thomas Moore, martelaren. 19.00 Ham. V.d. Heuvel. Zondag: Geboorte van H. Johan nes de Doper. 10.00 Ham. Huys-v. Enckevort. Maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag geen H. Mis. Zaterdag: H.H. Eerste martela ren van de kerk van Rome. 19.00 Jgt Jan Peeters. Misdienaars: Zaterdag: Gerben en Kora. Zondag: Bart-en Peter. Lektoren: Zaterdag: Dora Arts- Mennen. Zondag: Maria Lenkens- Ermens. Een gedachte: Van Johannes de Doper werd gezegd: 'Wat zal er wor den van dit kind?' De hand des He ren is met hem. Is Gods hand ook niet met ons en onze kinderen??? Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor Jan Rouwens en fam. Rouwens- Smits; Gerrit Koopmans en t.z.i. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor Ber Zegers, Thei Zegers en Fien Zegers. 10.00 Hoogmis voor Jo- sephina en Henricus Janssen; v.b.i. voor alle overledenen van de Kar- mel; voor stichtingen en fundaties. Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor Gerrit Koopmans en fam. Trines. Vrijdag: 990 H. Mis te.v. St. Jozef en te.v. Petrus en Paules. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 24 juni zal in het IM- BO, Leunseweg 2a te Venray, ds. J. Tromp uit Leiden voorgaan in. de dienst Aanvangstyd is 9.30 uur. Tij dens de dienst is er kinderopvang en wordt er kindemevendienst ge houden. In de Ned. Herv. Kerk te Blitters- wyck zal om 11.00 uur ds. J. Tromp eveneens voorganger zijn. Hier is geen kinderopvang en kindeme vendienst INWONER KOELDE ZUN WOEDE AF Het is nog onduidelijk waarom een inwoner met een barkruk een ruit van een café ingooide. De poli tie kwam ter plaatse en wist de man te kalmeren. Hy beloofde voor de aangerichte schade op te komen. In de tuin van de voormalige ka- pelanie aan de Raadhuisstraat 18 is zondag a.s. opnieuw gelegenheid om een expositie te bewonderen. Kunstenaars exposeren daar hun werk, omgeven door een prachtige tuin, ingericht door de landschap sarchitect Frits Ruyten. Zondag 10 juni vond, onder grote belangstel ling, de officiële opening van de tuin plaats. Zondag krijgt men tus sen 10.00 en 17.00 uur opnieuw de kans om deze tuin te bezoeken. Het ensemble van Pater Halco Franken zal de middag tussen 14.00 en 16.00 uur muzikaal opluisteren. 'n abonnement waard VOOR TWEE DUBBELTJES EN EEN STUIVER Vriendelijk vroeg een jongeman aan een kassière van de Tbrro om hem voor twee dubbeltjes en een stuiver een kwartje te geven. De kassière deed haar kassa open en in een flits graaide de jongeman een aantal bankbiljetten uit haar kassa. Later bleek dat een bedrag van ƒ1.975,- te zijn. De jongeman rende weg, achter volgd door personeel maar die raak ten het spoor by ster. Dankzy een goed signalement is de identiteit bekend, maar de politie trof hem niet aan op zijn verblijfadres. VANDALISME Een aan het Bergkwartier gepar keerde personenauto van een inwo ner was door vandalen bewerkt. Spiegel, antenne en ruitenwissers waren vernield. Na de opening afgelopen zaw van de fraai vernieuwde Hofsl verplaatsen we ons even na: Hofstraat van 1920, dus zö jaar geleden. We zien rechts foto de rails liggen waarop van tot 1926 de paardetram reed et sagiers en goederen vervoerd* Venray centrum naar Oostrun tion) en omgekeerd. Links zien we de in 1910 ge* de meubelzaak en goedkope w (staat op de etalageruit) van Custers. Daarnaast het wooi van Laurensse en dan de w van Thej Pouwels, verder no winkel van V. Fonck en de bek bakkerij van Har van Meyel o trap. Rechts nog gedeeltelijk te de sigarenzaak van J. Gossens De fotograaf kon toen in alle zijn grote platencamera nog den op straat zetten en dit n plaatje voor de toekomst Van enkele personen op deze zijn ook nog de namen beken v.l.n.r. op de stoep: Marietje Cu* onbekend, Sjef Bongaerts, bekend. Op de straat v.l.n.r.: vrouw Ooyen met haar zoontje Joos, o kend, onbekend, Anneke Goss Tony Gossens, Toon Gossens, Gossens, Sjaak Gossens, G Gossens. Archieffoto J. v.d. Putten. ALLAH WUS MIJ DE WEG. Maar dat deed niet Allah maa Venrayse politie. Die kregen ii vroege zondagmorgen het verz een einde te maken aan geli overlast, veroorzaakt door een in de buurt van het Mobil tanks on aan de Leunseweg. De po trof daar een asielzoeker uit S beek aan die de weg was kwj raakt en nu luid de Koran gebru om Allah te bewegen hem de naar zyn asielzoekerscentrum wijzen. De politie gaf hem te staan dat de nachtrust in Venra] waarborgd dient te blijven en verstoord mag worden door Koran. deoen,,>:n ALLERDUVELENDAG - 2E DON DERDAG NA PASEN. Dit was de boerenverhuisdag. Een verhuizing was een hele gebeurte nis. Alle buren, die een kar en paard bezaten, trokken voor dag en dauw naar het oude adres van de boer om de huisraad op te laden. Als de stoet weer op de terugreis was, werd halt gehouden by een café om op de ge zondheid én op de beurs van de nieuwe buur een glas te nemen. Achter uit de laatste kar stak een heibezem ten teken dat het oude huis was schoongeveegd. Een stuk achter de rij kwam de nieuwe naaste buur met de zondagse kar, waarop het gezin van de boer verhuisde. Bij aankomst werd alles afgeladen en meteen op zijn plaats gezet. In Oirlo had de buurt het huis van te voren schoongemaakt. Onder de schouw werden de namen van de man en de vrouw met wit strooizand op de vloer geschreven. Als de nieu we buur helemaal "op orde" was, na zo'n twee weken, werd de hele buurt uitgenodigd om koffie te komen drinken als een soort bevestiging van hun naoberschap. PIKKENIEREN - EIND APRIL. Hand- en spandiensten zyn eigen lijk middeleeuwse belastingvormen, die inhielden, dat men met de hand, met de schop, de riek of met een aangespannen paard, wegen en ber men moest onderhouden. In Venray gebeurde dit tot in de zestiger jaren. Twee dagen in het jaar per burger man en een boer vier dagen. Na de tweede wereldoorlog besloot een kleine groep Venrayers er eens op zijn eigen manier werk van te maken. Leraren en doktoren verschenen bij hun stuk landweg, gewapend met kinderschopjes en flessen jonge klare. Menigeen trok er op af om dat te zien. De dagbladen brachten het nieuws en het werd nog mooier toen ook een vrouw was opgeroepen om op de Laagheidseweg te komen werken. Een dag later verscheen de stati onschef in uniform op de Meerlose- dijk met een schop voor "1 handdienst" en hy haalde de krant ook. Om van de moeilijkheden en de kritiek af te komen, heeft men op het gemeentehuis toen in de zesti gerjaren deze vorm van belasting af geschaft. MEI. De eerste meidag wordt nu nog al tijd door de harmonie gebruikt om de bestuursleden by zonsopgang een serenade te brengen. Dit "d'n urste mej dnblaoze" wordt steevast af gesloten met het plaatsen van de meiboom - een flinke berkentak - bij de voordeur. In vroeger jaren blies de harmonie letterlijk hoog van de toren door in de toren Van de Grote Kerk te klimmen en zo in alle vroeg te het hele dorp te laten horen, dat de meimaand was begonnen. Toen in het begin van deze eeuw de schutteryen een grote bloei door maakten, plantten de schutteryen in hun wijk nog meibomen bij de deuren van de jonge meisjes. Er werd heel wat afgelachen als daar een doorntak kwam te staan, want die betekende, dat het meisje ook stekelig was, m.a.w. een katje, datje niet zonder handschoenen moest aanpakken. Een dorre tak verduide lijkte, dat er een steekje aan haar los was. De schutters zetten toen, en nu nog altijd, een hoge staak voor hun stamcafé of gildehuis. Die blyft staan tot de eerste dag van juni. Zowel het oprichten als het weer afbreken le vert een glas bier van de kastelein op. De meiboom wordt tegenwoordig nog met de nodige feestelijkheden door de schutters in het begin van de Grotestraat geplant. De meiboom - die eigenlijk een vruchtbaarheidssymbool is. een te ken van de groeikracht van de na tuur - werd ook gebruikt bij bruiloften, eerste missen van priesters, de opening van een café, enz. Vaak werden ook lange slingers van dennegroen gemaakt, versierd met papieren bloemen. Dit "pieële" werd door de buurt gedaan. De meiboom wordt af en toe nog wel gezien, als bij de bouw van een huis het hoogste punt is bereikt. Vroeger hing er vaak een drinkglas in, om de aannemer er aan te hel denken, dat de werklieden op lichtfeest rekenden of pannen! en dat ze wat eerder naar huis mc ten. Vergat de aannemer dat, of' hij te krenterig geweest, dan w het glas vervangen door een peze (een varkenspenis). Dat was dui lijk genoeg. Tegenwoordig ziet n in plaats van de meiboom de Nee landse vlag en koopt de aannen zijn personeel af door ze richtgel* geven. Rond de eeuwwisseling kei Venray - net als sinds een paar ji weer opnieuw - zijn meikoningin, veel streken van het land was het pinksterbruid. Zij was het gekoi mooiste meisje uit de buurt, dat i bloemen versierd, door haar vri dinnen werd rondgeleid. De meimaand is de Maria-maai In de vorige eeuw is deze devotie ons land verspreid. In veel gezinn werd elke avond de rozenkrans harer ere gebeden. Het Mariabei in de huiskamer was de hele maa versierd. Men ging ook ter be vaart. Voor Venray betekende dat het algemeen te voet naar Oost] of op de fiets naar Kevelaer. Oostn is al vanaf de middeleeuwen een devaartplaats vaar haar. In mei huisgezin staat een beeld van Oostrumse Maria, behoudenis Kranken. Meimaand - Mariamaand. In 1909 werd in Oostrum plech en feestelijk het Trans Cedron opencL een bidtuin voor het kerkI met de dertien staties van het lijt van Christus en een calvarie-gr De bedevaartgangers konden voo aan een extra „attruct/ie" bezoeke PARFUMERIE BYOUX Passage 12 Venray 'SALON DE BEAUTE ZONNEKUREN Telefoon 04780-83877

Peel en Maas | 1990 | | pagina 16