Victor Fonck: Venrays eerste KLM-klant Afslanken met sport en voeding Oriëntatieprogramma's Kursussen voor mensen zonder werk PEEL EN MAAS Fietstip 'Het Haas' Kursus in Venray: "a PEEL EN MAAS Donderdag 21 juni - Pagina 13 Op zondag 5 oktober 1919 vond er in Venray een bijzondere gebeurte nis plaats. Op die dag werd er een Vliegdag gehouden. Eigenlijk was ze gepland geweest voor zondag 28 september, een week eerder dus, maar door slechte weersomstandig heden kon ze toen geen doorgang vinden. In een advertentie in Peel en Maas was aangekondigd dat er die dag grote vliegdemonstraiies gege ven zouden worden door de be roemde Duits oorlogsvliegers Straszier en Hess. Om half twaalf verscheen de vlie ger Hess met zijn toestel aan de ho rizon en, na enkele keren boven Venray gekruist te hebben, landde hij op het vliegterrein aan de Smak- terheide. Daar werd hy welkom ge heten door burgemeester Oscar van de Loo, de erevoorzitter van het co mité dat het vliegfeest had georga niseerd. Daarna kwam ook Straszier aan vliegen met zyn nog in oorlogs- kleuré5""E>eschilderde machine en ook hij landde na een sierlijke glij vlucht op het vliegterrein. GROTE BELANGSTELLING Intussen waren, begunstigd door het mooie, zonnige herfstweer, dui zenden inwoners van Venray en de omliggende dorpen naar het vlieg terrein gestroomd. Om twee uur begonnen de de monstraties. Burgemeester Van de Loo ging als eerste met de vlieger Hess de lucht in. Daarna waren een aantal leden van het Vliegcomité aan de beurt. Ook een aantal bezoe kers maakten van de gelegenheid gebruik om een rondvlucht van een kwartier te maken. Sommigen boden zelfs flinke bedragen om een tochtje naar Nijmegen of Amster dam te maken, maar daarvoor ont brak het de vliegers aan tijd. Om vijf uur was het einde van de Vliegdag aangebroken. Na nog en kele rondjes boven het publiek te hebben gedraaid vertrokken ze weer naar het vliegveld Molenheide (Gilze Rijen). Het comité mocht te rugzien op een zeer geslaagde dag. Misschien op een enkele uitzon dering na, hadden alle bezoekers voor het eerst van hun leven een vliegtuig van dichtbij kunnen be wonderen, al hadden ze natuurlijk wel eens gehoord van Jan Oliesla gers, de 'duivel van Antwerpen'. Van het Vliegcomité maakten be halve burgemeester Van de Loo o.a. deel uit: de gemeente-opzichter H. Timmermann, L.J. van Haren en Victor Fonck. VICTOR FONCK In 1922, enkele jaren na het vlieg feest, was Fonck de eerste Venrayse klant van de KLM, opgericht op 7 oktober 1919 met aan het hoofd de befaamde Albert Plesman. Op 18 mei 1920 opende de KLM haar eer ste luchtlijn: Amsterdam-Londen (lx per dag). In de beginjaren werd de lijndienst gevlogen met de Fok ker II (4 passagiers) en de Fbkker in (4 passagiers). Deze toestellen beschikten nog niet over een toilet en evenmin over verwarming, de reizigers werden daarom by het vertrek op Schiphol verzocht eerst even van het toilet gebruik te maken en om warm te blijven tydens de vlucht kregen ze een voetenzak en een reisdeken uitgereikt Ook beschikten de toestellen niet over navigatie- instrumenten waaruit de piloot (de KLM had er nog maar vier) kon op maken waar hy zich bevond en wel ke koers hy moest volgen. Daarom werd van Schiphol naar Den Haag gevlogen en vandaar —op een hoogte van gemiddeld 300 meter— koerste men langs de kust- lyn via Hoek van Holland, de Zeeuwse eilanden en de Belgische kust naar Calais. Vandaar werd de (kortste) oversteek over het Kanaal gemaakt Een enkele reis Amsterdam- Londen (en omgekeerd) kostte in het begin 150,- maar in de zomer van 1922 werd de prys drastisch verlaagd tot 48,-. In november 1922 vloog Victor Fonck, zaken man. een uitstekende voetballer (by het welbekende DSO) en landelyk bekend motorcoureur, van Londen naar Amsterdam. PEEL ÈN MAAS Op 2 december 1922 bracht Peel en Maas over die vlucht het volgen de bericht: 'Onze dorpsgenoot de heer V. Fonck welke verleden week ter gelegenheid van de Londense tentoonstelling van motorrywielen naar Engeland vertrok, keerde dinsdag per vliegtuig terug. Naar wy vernamen was de overtocht —niettegenstaande het vrywel on gunstige weer— schitterend en moet de heer Fonck zo enthousiast zyn over deze luchtreis, dat hy nim mer meer per boot doch voortaan steeds van de KLM gebruik zal ma ken. De reis Londen-Amsterdam werd in ruim drie uur afgelegd. De heer Fonck zal met deze wel de eer ste Venrayer zyn welke per vlieg tuig het Kanaal is overgestoken.' ONGEVAL IN LONDEN Enkele jaren nadien werd Fonck in Londen, waar hy opnieuw een motortentoonstelling bezocht als voetganger betrokken by een ver keersongeval. Gelukkig liep het al lemaal nogal vry goed af. Na een weekje in een Londens ziekenhuis te hebben gelegen, kon Fonck weer huiswaarts keren. In de lucht is het toch veiliger dan op de grond, zal Fonck gedacht hebben. Dat is overigens nog steeds zo, de statistieken bewijzen het W. Willemsen De Stichting RISC, afdeling Werk- lozenwerk, start eind augustus met de volgende oriëntatiepro gramma's: oriëntatieprogramma lassen/me- taalbewerken/GAWALO (gas, wa ter, loodgieten) oriëntatieprogramma bouw hout oriëntatieprogramma technische beroepen, specifiek gericht op (herintredende) vrouwen. Doel van deze oriëntatieprogram ma's is deelnemers kennis te laten maken met technische vaardighe den/technische beroepen en toe te leiden tot vervolgopleidingen. De programma's zyn kort In 10 weken bent u 3 dagdelen per week aktief aan de slag. Behalve deze technische oriënta tieprogramma's wordt ook een oriëntatieprogramma informatica aangeboden (15 weken; 3 dagdelen per week). In dit programma wordt zowel aandacht besteed aan infor matica', als machineschryven en tekstverwerken Daarnaast worden de volgende kursussen georganiseerd: lassen houtbewerken motorvoertuigentechniek machineschryven/tekstverwer- ken basisinformatica/oriëntatie toe passingsprogramma's Zowel de kursus machineschryven als de kursus tekstverwerken bieden de mogelijkheid tqt het be halen van een diploma op verschil lende nivo's. In de kursus basisinformatica maakt u kennis met de computer en al zyn moge- lykheden, terwyl in de kursus oriëntatie toepassingsprogramma's onder meer aandacht wordt besteed aan tekstverwerken, data base, spreadsheetprogrammatuur. De oriëntatieprogramma's en de kursussen vinden voomamelyk plaats in de leer/werkplaatsen van de stichting in Venray of Horst. In deze leer-Averkplaatsen wor den ook andere aktiviteiten georga niseerd, zoals kleding maken, poppen maken en zydeschilderen. Informatie/aan melding Voor nadere informatie, alsmede aanmelding kunt u terecht op de leer-Averkplaats: Prins Bem- hardstraat 12, tel. 04780-87212). DIEFSTAL VAN WASGOED Er werd aangifte van een ongewo ne diefstal gedaan uit een woning aan het Nassauplein. Met gebruik making van een draad was door het openstaande raam van de droogka- mer het te drogen wasgoed 'gehen geld'. De totale waarde van het wasgoed was ƒ175,-. KORTSLUITING PERSONENAUTO Met het starten ontstond kortslui tingbij een personenauto aan de St Franciscuslaan. De auto raakte in brand maar voordat de gealarmeer de brandweer kon uitrukken had de eigenaar met hulp van buurtbe woners de brand reeds geblust De schade bleef beperkt AUTO BRAK IN TWEEEN In de nacht van zaterdag op zon dag raakte een personenauto, bestuurd door een 20-jarige inwo ner van Holthees, op de Spurkt uit de juiste koers. Via de wegberm botste de auto tegen een boom en brak in tweeën. De bestuurder werd slechts licht gewond en kon na be handeling in het ziekenhuis naar huis worden vervoerd. De mogelyk- heid is niet uitgesloten dat en het slechte wegdek en de te hoge snel heid oorzaak zyn geweest van het uit de juiste koers raken. INBRAKEN By thuiskomst bemerkten be woners van een woning aan de Peel- weg dat er ongewenst bezoek was geweest Alle laden en kasten waren doorzocht en er bleek een geldbe drag van ƒ500,- te zyn ontvreemd, toegang tot de woning was verkre gen door forcering van de ach terdeur. De politie wyst er nogmaals op dat de achterdeuren van de wonin gen beveiligd kunnen worden met deugdeiyk hang- en sluitwerk. Via het raampje van de toilet ten was toegang verkregen tot de bar Angora. De kassa-lade was opengebroken en daaruit werd een geldbedrag van ƒ300,- ontvreemd. DIEFSTAL AUTO-EMBLEEM Van een op de parkeerplaats by het ziekenhuis geparkeerde perso nenauto werd het auto-embleem ontvreemd. Het betrof het embleem van een Nissan. Voor toezending van de kursusfol- der en eventuele andere informatie kunt u terecht by de Stichting RISC, tel. 04780-83730 (by voorkeur tussen 09.00-11.00 uur). JE KRIJGT 100 GULDEN Een 16-jarige jongedame had een 14-jarig meisje opgedragen uit een kledingboetiek een jas van ƒ239,- weg te nemen zonder te betalen en daarvoor zou ze dan van haar ƒ100,- krygen. Het personeel van de kle dingboetiek betrapte echter het meisje. Die werd aan de politie over gegeven en bekende de diefstal voor die ƒ100,- te doen, waarna haar 'op drachtgeefster' kon worden aange houden. Beiden werden aan hun respektievelyke ouders overgege ven en proces-verbaal werd aan- RUIT VERNIELD Met een steen was een ruit van een werkplaats aan de Veltumse Kleffen vernield. VANDALISME Weer werd aangifte gedaan van vernieling van een fiets in de kelderruimte van de Hoge Beek. Bruut en zinloos geweid, want de fiets bleek in elkaar getrapt te zyn. Een Venrayse jongedame deed aangifte van vernieling van haar fiets die in het fietsenrek by het zwembad was gestald. Ook waren de banden lek gestoken. Een autobezitster deed aangif te dat vandalen een band van haar aan de Zuidsingel geparkeerde auto was kapot gestoken. De politie deed een onderzoek na een melding dat vernielingen aan een in de bossen staand vakan tiehuisje waren gepleegd. Maar dat huisje stond niet op Venrays grond gebied, maar op het grondgebied van Overloon. Het gelukte de politie wel de daders van die vernielingen aan te houden. Zy werden overge dragen aan de ry kspolitie van Over loon. De daders hebben zich bereid verklaard voor de aangerichte scha de op te komen. INTERGARDE HAD SUKSES Personeel van Intergarde riep de hulp van de politie in nadat zy in de Industriestraat twee jongeman nen van 17 en 19 jaar hadden be trapt by een inbraak in een vrachtauto. De politie ontfermde zich over het tweetal en bracht ze naar het politiebureau. Tydens het verhoor bekenden zy te hebben in gebroken in de vrachtauto en daar uit, uit ballorigheid, drie rollen behang hadden ontvreemd. Een van die rollen hadden zy uitgerold, de andere twee weggegooid. Na ver hoor en opmaking van proces verbaal werden zy later huiswaarts gezonden. MISHANDELING Een 14-jarige knaap deed by de politie aangifte van mishandeling door twee even oude knapen. Dit ge beurde in de Beukenlaan. Hy was 'pyniyk' getroffen. De politie kon de twee vechtersbazen aanhouden. Er volgde een opvoedkundig ge sprek waarna de vrede werd gesloten. 'n abonnement waard Nieuw buitenpak van AGU: Travel Rainy Season Suit In vroeger tijden was het hebben van een speciale 'reisgarderobe' niets byzonders. Tegenwoordig is reizen niet meer zo'n onderneming als vroeger. Maar feit biyft dat kle ding. die komfortabèl is, praktisch, passend by elk weertype, in niet- gebruikte toestand kompakt en waarvan je zeker weet datje er goed in uitziet, nog steeds een welkome aanvulling is op ieders garderobe! Agu-Sport heeft de reis-outfit nieuw aanzien gegeven met het Travel-pak. Een regenpak dat méér is dan alleen funktionele buitenkle ding. Door de kleurstelling, de vormgeving de vele details, de ster ke en kreukvrye stof, kortom: het gehéél vormt een opvallende uit rusting Hollands regenpak van interna tionale allure De tyd is voorby dat regenkle ding uitsluitend op z'n praktische kanten beoordeeld werd. Van de ve le aanbieders geeft vooral AGU het modische aspekt meer en meer de aandacht Maar... niet de overhand. Want regenkleding müg mooi, maar móet doelmatig zijn. Jack en broek zyn gemaakt van lichtgewicht wind- en waterdicht materiaal, dat prettig draagt door de ventilerende eigenschappen. Het jack is helemaal gevoerd. Maar het meest opvallende aan dit nieu we AGU-pak is natuurlyk het uiter- lyk; gewaagd, jong trendy en vóór alles brutaal-sportief. Het Travel- pak wordt gemaakt in drie verschil lende kleurstellingen, te weten ruby-red met violet en een accentu ering in lime-groen. Violet met zeegroen en een cyclaam-kontras tering En tenslotte in lime- en pistache-groen met violet kleurige accenten. Bypassende broek en op- bergtasje zyn uitgevoerd in de hoofdkleur van het jack. De wildbeheerseenheid "Venray' maakt graag van de gelegenheid ge bruik om weer een artikeltje in de ze krant te verzorgen over fauna en flora, die in Noord-Limburg aange troffen kan worden. In dit artikel wil ik u graag informeren over de haas. De Europese haas fiepus euro- peus) komt oorspronkelijk uit de steppen van Oost-Europa, maar is in de loop der eeuwen een echte cultuurvolger geworden, mede door de ontginning van het landschap. Zijn leefgebied best ry kt nu geheel Europa, doch in het noorden van Scandinavië, in de Schotse Hoog landen, in de Alpen en Ierland wordt de plaats van de Europese haas ingenomen door de sneeuw haas (lepus timidus), die iets klei ner is en minder lange oren heeft. Hazen zijn al tyd een gewaardeerd jachtwild en voedsel geweest en daarom heeft de mens dit zoogdier ook uitgezet buiten Europa zoals in de Verenigde Staten, Australië. Ar gentinië en Nieuw-Zeeland. In deze laatste twee landen vormen ze soms een plaag en menige 'kersthaas' die in Europa op het menu verschynt komt uit deze landen. De haas komt in Nederland prak tisch overal voor, doch zyn voor keur gaat uit naar open landschap pen met de mogelijkheid voor het vinden van dekking in bosranden, heide, houtsingels en wallen. Mede door de landbouw is/was de haas in staat om het gehele jaar over voed sel te beschikken, doch de intensi vering van de moderne landbouw blykt ook een negatieve invloed te hebben op het hazenbestand. Ruilverkaveling, overbemesting beregening en een toenemend ge bruik van kunstmest en bestry- dingsmiddelen zyn hier debet aan. Daarnaast is de natuur duidelyk achteruit gegaan door de aanleg van wegen met daarbij de toename van de verkeersdrukte en door het toenemend gebruik van de natuur door de rekreant, met o.a. loslopen de honden, etc. En niet te vergeten de stropery die thans het gehele jaar plaatsvindt Hazen biyken een sterke binding te hebben met het terrein waarin ze geboren zyn. Proeven hebben uit gewezen dat 85% van alle gemerkte jonge hazen binnen een straal van 3 km werden teruggevangen. Wat opvalt aan het uiterlyk van de haas is zyn langgerekt, gespierd lichaam met smalle hoge borstkas. De slanke voorlopers die slechts met vier van de vyf teenkussens de grond raken en de zeer lange, sterk gespierde achterlopers, die de sterk lopende afstandsrenner ken merken. De haas brengt zyn hele leven door onder de blote hemel met re gen, sneeuw en hagel. Zyn lichaam is goed geïsoleerd door een laag fyn, kort wollig onderhaar waarbo ven langere dekharen, die water- dicht zyn door natuurlyke olie. De kleur van de pels varieert tussen grys en rood-bruin. Andere ken merken zyn de lange oren met zwarte punt By het lopen wordt de staart naar beneden gehouden, doch de oren omhoog althans na de eerste 3 meter. Het gewicht kan variëren tussen de 3 en 5 kg en de lengte tussen 510 en 620 mm. Door de poeliers wordt een haas voor 'vol' gerekend als hy zwaarder is dan 3 kg In Nederland is een haas van meer dan 4 kg al erg zwaar, terwyl 5 kg al een hoge uit zondering is. Onze hazen zyn op het eerste ge zicht en op afstand niet te onder scheiden in moeren (wyQes) of rammelaars (mannetjes) en daarom spreken jagers over 'het' haas. Al in de tweede helft van decem ber beginnen de kennismaking en paringsrituelen, aangeduid als 'rammelen'. In eerste instantie gaan de moeren op de loop, vaak gevolgd door meerdere vurige rammelaars. Na een draagtyd van 42 of 43 da gen werpt de moer 2 tot 6 jongen, die reeds over snytanden beschik ken en met de ogen open en (licht behaard ter wereld komen. De kleine haasjes worden meteen aan hun lot overgelaten en treffen hun moeder slechts op bepaalde vaste tydstippen en plaatsen 10 uur 's avonds om te zogen. Een moerhaas werpt 3 tot 5 maal per jaar gemiddeld in totaal 10-12 jongen. By de Europese haas is meerdere malen een dubbele dracht (super- foetatie) gekonstateerd. De moeren blyken dan 1 tot 5 dagen voor het werpen met sukses gedekt te zyn. In zo'n geval bevinden zich in de ene hoorn van de baarmoeder de byna voldragen jongen terwyl in de andere hoorn de ontwikkeling van de volgende worp al begint Meestal worden er evenveel mannelyke als vrouweiyke jongen geboren en het geboortegewicht be draagt 90-150 gram. afhankelyk van het aantal jongen in.de worp. Het relatief groot aantal nakome lingen per jaar is zondermeer noodzakelyk voor het voortbestaan van de soort daar 60% van de nako melingen niet eens de leeftyd van 1 jaar bereiken. Het zijn niet de haas- etende roofdieren die schuld heb ben aan het grote verlies want door de gave van de haas om vanuit ruststand plots op te springen en haken te slaan, weet men nooit pre cies hoe een haas loopt en is hy moeilyk te vangen. Ook de jacht, mits voorzichtig uitgevoerd, be dreigt de haas niet Het zyn veeleer motorvoertuigen, landbouwmachi nes, bestrydingsmiddelen en een reeks parasitaire en bakteriële ziek ten, waarvan vooral coccidiose, het bestand in belangryke mate uit dunnen. Terwyl landelyk stropery ook een negatieve invloed kan heb ben. Zo worden hazen zelden ouder dan 5 jaar. Geschat wordt dat tus sen de 20 en 30% van de hazen stand sneuvelt door landbouwerk- zaamheden. vooral tydens het maaien kunnen er aanzienly ke ver liezen optreden van jonge hazen, doch ook van weidevogels en ander wild. Tbepassing van een 'wildred- der' op de maaimachines kunnen deze verliezen behoorlyk reduce ren. Een goede samenwerking tussen de leden van de wildbe heerseenheid aan de ene kant en boeren en loonwerkers aan de an dere kant is nodig om deze 'wild- redder' op grote schaal in het Noordlimburgse toegepast te krij gen. In een volgend artikel wil ik graag hierop terug komen. Hazen verschuilen zich in een on diepe kuil in de grond of in het ge was, zg het 'leger' of 'pot' genoemd. Met de voorpoten wordt vaak een bestaande kuil uitgekrabt tot het achterwerk van de haas er in past De kop blyft vry. De haas heeft een groot aantal van zulke.legers, die hy afwisselend gebruikt al naar gelang de windrichting en weersomstan digheden. Hy kiest zyn leger steeds Door de toename van onze wel vaart zyn veel mensen steeds méér gaan eten en minder gaan bewegen. De wasmachine, stofzuiger en wa terleiding hebben ertoe geleid dat onze spieren steeds minder hoeven te werken. Buiten de huishouding hebben auto, motor, bromfiets en openbaar vervoer ertoe geleid dat we ook daar steeds meer gebruik van maken. Het gevolg is dat we een veelal zittend leven leiden zowel op het werk als in de vrye tyd. Het probleem: mensen met over gewicht Allerlei afslankmiddelen worden uitgeprobeerd om de overtollige ki lo's eraf te krygen. Uit onderzoeken blykt dat gewichtsverlies bereikt kan worden door minder te eten of meer te sporten. Maar een kombi- natie van beide heeft verreweg het meeste effekt Door sport wordt niet alleen het energieverbruik verhoogd tydens de training maar ook daarna blyft het lichaam wat meer energie ge bruiken. Met andere woorden: de ruststofwisseling wordt verhoogd. Sportbeoefening verbeterd tevens de konditie van de spieren dat wil zeggen: een strakkere buik en stevi ge benen en heupen. Daarnaast is sporten een plezierige bezigheid. Maar alleen door middel van sport gewicht verliezen is een moei zame en langdurige zaak. Er moet maar liefst 15 uur gesport worden om 1 kilogram aan lichaamsvet te verbranden. Aangepaste voeding om het gewichtsverlies te on dersteunen is daarom noodzake lyk. Vandaar de kombinatie sport en voeding binnen de afslankkur- sus. In de praktyk blykt voor men sen met overgewicht vaak de drempel te hoog om zich aan te sluiten by bestaande sportclubs. Vandaar dat er in september weder om met een nieuwe afslankkursus gestart wordt Het doel van deze kursus is het bereiken, en behou den van een gezond gewicht onder professionele leiding: Lon Wetjens verzorgt de aerobiclessen en Maria van de Geer geeft voedings/dieet- ad vlezen. Voor opgave en verdere informa tie kunt u kontakt opnemen met: Maria van de Geer. diëtiste, tel. 04780-89646 of Lon Weyens, aerobic-dancing tel. 04780-83264. zo dat hy de omgeving ervan tot het moment dat hy er voor de laatste keer langs loop en erin spuugt ge heel kan overzien. De haas gaat nl. nooit direkt op zyn leger af. Hy loopt het leger enkele malen voor by om dan via enkele zysprongen in zyn leger te belanden. Vyanden die zyn spoor volgen, komen door deze taktiek al snel binnen ge zichtsafstand van het leger, zodat de haas gealarmeerd wordt alvorens hijzelf wordt ontdekt Tegenover zijn vyanden heeft de haas twee po vere. maar door de eeuwen heen blykbaar effektieve wapens: er van door gaan of roerloos blyven liggen. Alhoewel de hazeiyacht op 15 ok tober reeds wordt geopend, geven meerdere jagers er de voorkeur aan pas in december op de haas te gaan jagen. De hazen zyn dan 'vol' (uitge groeid) en zitten dan fraai in hun winterpels. Op 31 december sluit de jacht op hazen, ze beginnen dan weer aan het voortplantingsproces. De jacht moet uiterst voorzichtig en weideiyk gebeuren, dit edele fraaie wild verdient alle égards. Dit houdt in dat de jager zeker moet zyn van zyn schot de juiste hagel- grootte gebruikt en dat de haas niet verder weg mag zyn dan 30 meter als er op geschoten wordt Iedere jager of groep jagers die nen een goede hond by zich te heb ben. die op het spoor gezet kan worden om. als een haas toch aan geschoten wordt deze te zoeken en te apporteren. Soms worden de hazen nog be jaagd via de dryflacht. doch dit is in steeds afnemende mate. Deze jacht- methode wordt door het publiek vaak als onsportief gezien omdat de jager het wild naar zich toe laat dryven. Gebeurd dit één hoogstens tweemaal per seizoen dan is dit niet nadelig voor het bestand. Een andere methode is het jagen voor de voet Gebeurt dit meerdere malen intensief dan kan hierdoor de hazenstand gedecimeerd worden. Er mag niet meer dan 30% van het bestand worden afgeschoten, wil men by normale omstandighe den het jaar erop weer een gelijke stand hazen hebben. Gelukkig zyn er meestal afspraken gemaakt over het aantal hazen dat per seizoen ge schoten mag worden. Verder is het een goede zaak als de jagers jaarlyks een telling zou den uitvoeren, zodat daaruit het af schot bepaald zou worden. Ook het verzamelen van gegevens over het afschot leeftyd, geslacht enz., ge ven een goed inzicht in het bestand en in de populatieschommelingen over de jaren. Een beruchte parasitaire besmet ting is coccidiose. Dit is een eencel lige korrel in de dunne darm of lever. By besmetting hebben de die ren diarree, opgezette buik en zyn dan meestal sterk vermagerd. Vaak treedt het op by jonge dieren by een vochtige herfst Een middel om de coccidiose te bestryden is Thi- benrole' dat via uitgeholde appels toegediend kan worden en uitste kende resultaten blykt te geven. Wildschade door hazen treedt niet of nauweiyk op behalve in boomgaarden met aanhoudende sneeuw. Het laten liggen van snoei- hout en het goed insmeren van jon ge stammetjes of het omwikkelen hiervan voorkomen veel ellende. Ik hoop u hiermee kennis te heb ben laten maken met een pracht dier die zyn weerga niet kent als hy in een prachtige ren over het veld stuift en lk hoop dat u in het veld, ondanks landbouw, jacht ver keer en bevolkingsgroei, nog vele malen van deze 'renner* zult kun nen genieten. W. vd. Vlasakker ASPERGE BLUFT DUUR Nu de pry zen van de asperges hoog blyven zyn de illegale 'ste kers' weer in aktie gekomen. Op een aspergeveld in Merselo werden niet alleen asperges Illegaal gesto ken maar dat werd ook nog ondes kundig gedaan, waardoor de schade aan de bedden groter was dan de waarde van de gestoken asperges. Geschat wordt dat hier 5 kilo ille gaal gestoken is. De buit van een aspergebed in de Smakt (St Jozeflaan) was het tien voudige want daar werd zo'n 50 kilo illegaal gestoken. Voor de aspergete ler een schadepost van ƒ500,- aan asperges, maar ook hier was sprake van schade aan de aspergebedden.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 13