I PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 14 juni - p<EI> Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Eindstraat 6, tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M., Patersstraat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855. Zaterdag: Maria op zaterdag. 9.00 Lsm. Harrie Messemaeckers. 19.00 ZONDAGDIENST; jrd. Theodo ra v.d. Ven-Cleven; fam. Van Soest- Backus en zoon Jan; Mechelina Derksen (koll.); overl. lam. Wynhoven-Geurts; Tteng Janssen (koll.); Theo Zagwijn (koll.); Tbnie Cox-Derikx; overl. fam. Willemsen- van Koutzik en Leen Vermeulen; Antonia Janssen-van Vegchel (koll.). Zondag: Sacramentsdag. Heilig saerament van het lichaam en bloed van Christus. 8.00 Lsm. Piet Lensen. 9.30 Lat. Hgm. Jrd. Em. De ken Antoon Loonen (S)-. Wilhelmus Hubertus Janssen; Wilhelmina v.d. Munekhof-Sangers; Antoon Lucas- sen (S); Engelbert Oudenhoven; uit dankbaarheid b.g.v. 80e verjaardag (N); tot zekere intentie A.; Dora v.d. Sterren-Hendrix. 11.00 GEZINS VIERING met als thema God...dank; voor de parochie; Dorothea Ariëns- Hendriks en overl. fam.; Tbon Jeu ken (koll.); Petronella v. Noort-van Bruggen; Piet Schellen; Jo Swin- kels. In dit weekend is er een deurkollekte voor onze misdie naars, kinder- en jeugdkoor. Maandag: 9.00 Lsm. Piet Janssen-Oudenhoven en overl. fam. Dinsdag: H. Romualdus, abt. 9.00 Lsm. oude stichtingen. 19.00 Lsm. Nellie Janssen-Muis (vriendin nen); tot zekere intentie. Woensdag: ,9.00 Lsm. Piet Na- buurs; overl. fam. Jacobs-Arts. 10.30 Uit dankbaarheid b.gv. een af scheid. Donderdag: H. Aloisius. 9.00 Lsm. Teng Janssen (koll.). 19.00 Lsm. Fun Oudenhoven en zoon Jan. Vrijdag: H. Hart van Jezus. Hoogfeest 9.00 Lsm. overl. fam. Thyssen-Hendrix; Frans de Vocht (S). 14.00 PI. Huw.mis bruidspaar Herman Willems en Monique Mi- chiels, Bazuinstraat 2. 15.00 PI. H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. 40-jarig huw.feest echtpaar H. Philipsen- Claessens, Kruidenlaan 55. Zaterdag: Onbevlekt Hart van Maria O.L. Vrouw van Fktima. 9.00 Lsm. ouders Neeteson-Custere; ouders. Voermans-Janssen en Janssen-Arts. 16.00 PI. H.Mis uit dankbaarheid b.g.v. 80e verjaardag mevr. Ebberink, de Omloop 4.19.00 ZONDAGDIENST. Vigiliemis H. Jo hannes de Doper. Martha Goumans-Janssen (koll.); Teng Janssen (koll.); Theo Zagwijn (koll.); jrd. Joop Weyers; Antonia Janssen: van Vegcheï (koll.). De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag i/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten: Zondag: 9.30 Gerard Hoppenbrouwers. Misdienaars en lektoren: Zater dag: 19.00 Irma Maassen en Moni que Volleberg. Lektor: volgens lyst. Zondag: 8.00 Maikel en Maurice Brons; 9.30 Wilco Jansen, Ramon Klinckenberg. Bart Thomassen; 11.00 Marijke Schuurs en Hayley- ann Tkvemier. Kapel St Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang Voorganger: J. KorfT. Predikante: Hanneke Naus. Misdie naar: Bas Dirkx. Lektrice: Zr. Jacinta. Zondag: 9.30 Liturgieviering b.g.v. 25-jarig bestaan COMEO. Voorgan gers: J. Schwachöfer, H. v. Roon en J. Korff. Predikante: Hanneke Naus. Lektrice: H. Brouwer. Maandag: Geen viering. Dinsdag: 16.45 Liturgieviering. Woensdag: Geen viering Donderdag: 16.45 Liturgie viering. Vrydag: Geen viering N.B. In verband met vakantie van de pastores is er voorlopig alleen op dinsdag, donderdag en in de wee kends een viering. Paterskerk Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIE RING. Leo Creenters (Winkel van Sinkel); Johanna Lormans-Gerrats en zoon Wim; Ciska Jonker (koll.); An Vranken-Geyen (Marykestr.); Wim Verleysdonk; Piet Stoks en overl. fam.; Piet van Rooy. Zondag: Viering van Sacra mentsdag: 9.00 Voor Antoon en Nel Luypers-Philipsen; jrg. overl. echt paar Fleurkens-Op het Broek en zoon; Catharina Lensen. 10.15 Hoogmis gezongen door Zangers van St, Frans; jrg. Harrie Janssen. 11.45 Fam Dechpar-Sybers en Vermeulen-Dykmans; Gerrit Arts; Nelly Bierens-Litjens. 18.00 Voor een zieke; Giel Vermeulen. Maandag: 8.00 Overledenen (of ferbus). 19.00 Voor levende en over leden fam. Dinsdag: 8.00 Antoon Boveé. 19.00 Jan Euwals; jrg Antoon Peters. Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen. 19.00 Overl. fam. Philipsne; Jacques van Rhee. Donderdag: 8.00 Voor byzondere intentie. 19.00 Overl. ouders Manders-H üpen Vrijdag: Feest van het H. Hart van Jezus. 8.00 Uit dankbaarheid. 19.00 Gezinsmis Wilhelmina v.d. Munekhof-Sangers; Toon Jeuken (fam. De Hoog). Zaterdag: 8.00 Elisa Palm en t.e.v. H. Geest. Misdienaars en akolieten: Zater dag: 18.30 René Jansbeken. Zondag: Leo en Johan Pouwels; 10.15 Martin Leenders; 11.45 Martyn Smelt; 18.00 Pascal en Emiel Kusters. Maandag en vrijdag: 19.00 Frank. Dinsdag en donderdag: 19.00 Lieke. Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Gezinsviering met als thema: Mijn Vader, Onze Va der. Int. overl. fam. Coppis-Gielen. Zondag: 10100 Hoogmis. T.e.v. Ma ria tot zeker intentie. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: 18.00-18.30 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora- vondmis voor Hoogfee_st van het H. Sacrament Kinderwoorddienst. Voor Petronella van Cuyck-Gooren; Hendrina Franssen-van Gerwen en Leonardus Franssen en Grada Hui- bers; Marta Goumans-Janssen; Theo Thielen; Sjaak v.d. Vorle; Theo Linders; Tbon Gommans; Wim Phi lip sen; Jacobus Thijssen; Sjef Smals. Zondag: Hoogfeest van het H. Sa crament 8.30 Voor het geestelyk Deze nieuwe l^n is een aan vulling op Man's Face, de inmid dels suksesvolle gezichtsverzor gingslijn van Jil Sander voor de man. Beide lijnen maken deel uit van een verzorgingsconcept met een neutrale geur, welke speciaal zijn afgestemd op de mannen- huid en een optimaal resultaat be- i reikt by reiniging en verzorging. De ingrediënten voldoen aan de strengste kriteria onder toezicht van vooraanstaande dermatolo gen. Ieder ingrediënt heeft zy» kwaliteit bewezen. Nieuwe sub stanties worden in speciale testen diepgaand uitgeprobeerd. De samenstelling is het resul taat van werkstoffen die aan de laatste stand van de wetenschap voldoen. Zij garanderen de best mogelijke verdraaglykheid. Emulgatoren en conserve ringsmiddelen hebben in jaren lange testen hun goede huid- verdraaglykheid bewezen. Hun dosering beperkt zich tot het ab soluut noodzakeiyke voor wat betreft de stabiliteit en bacteriolo gische zekerheid. Alle produkten van Man's Body zyn dermatologisch getest Man's Body Active Body Scrub Zeepvrye, licht cremig schuimen de lichaamspeeling voor de soepele, gladde huid. Voor iedere huidkon- ditie geschikt ook voor de zeer ge voelige huid. Fijne korreltjes verwyderen de verhoomde huid cellen en stimuleren gelijktydig de doorbloeding. Poederdeeltjes laten een fluweelzacht gevoel achter op de huid. Ontstekingremmend en verzachtend werkt bisabolol, een uit kamille gewonnen aktieve substantie. Glycerine en amandelo lie geven vochtigheid en hebben een niet-vette werking. De prys van een 150 ml verpakking is ƒ33,-. Moisturizing Body Lotion De ideale verzorging na het dou chen of baden voor iedere huidkon- ditie, zelts voor de gevoelige huid. Een kombinatie van werkstoffen, aminozuren en polysacchariden (ook natural moisturizing faktor ge noemd). regelt het natuurlyke vochtigheids huidhouden van de huid. Hamamelis kalmeert de geïr riteerde en gevoelige huid. De prys van een 20 ml flacon is ƒ45,-. Mild Hair/Body Shampoo Een milde, cremig schuimende shampoo en douchegel in een. Rei nigt behoedzaam maar grondig iedere huid- en haarkonditie. Poly- quatemium 10 neemt als bijzonde re werkstof meerdere taken van de huid over: het reguleert het vochtig heidsgehalte en laat een dunne, niet-vette beschermingslaag op de huid achter. Het haar wordt gemak kelijk kambaar, glanzend en luch tig. Een aangename doorbloeding van de hoofdhuid wordt door kastanje-extrakten bewerkstelligd. Een flacon van 200 ml kost ƒ42,-. SALON DE BEAUTE ZONNEKUREN Telefoon 04780-83877 yrO en tydelyk welzijn van de parochie; overl. ouders Van Rooy-Hendriks en zonen; Theo Swaghoven-, Pierre Thyssen. 10.00 Hoogmis. Gregori aans. Voor Harrie van Meijel en zoon Gerrit; Jan Schmitz; Ber Beer- kens; P. Baeten-Martens en overl. fam. Maandag: 19.00 Voor de zieken van de parochie, tot byzondere in tentie (D). Dinsdag: Gedachtenis van de H. Romualdus. 8.00 Tbt byzondere in tentie (T); Annelies Beterams en overl. fam. Woensdag: 19.00 Voor het be houd van vrede en gerechtigheid; overl. ouders Strijbosch-Gommans; uit dankbaarheid. Donderdag: Gedachtenis van de H. Aloysius Gonzaga. 8.00 Piet Ver meulen (koll.). Vrydag: Hoogfeest van het H. Hart van Jezus. 14.00 Kapel Vel- tuni: Huw. Ingrid de Bruyn en Theo de Keyzer. 19.00 overl. ouders Van Rooy-Hendriks en zonen; voor roe pingen (P). Zaterdag: 8.00 Geen H. Mis. Gedachte van de week: "Goede gedachten zijn als bloesems die la ter vruchten dragen". Akolieten en misdienaars: Zon dag: 8.30 V.d. Oever. 10.00 Pascal en Urbain v. Weert, Robert Versteegen. Maandag en woensdag: Ivo Niessen. Dinsdag en donderdag: 19.00 Emiel Ubaghs. Vrydag: 19.00 Alberto Alvarez. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Martin Moorrees en Wim Versieyen; Piet Janssen; overl. ouders Hoex-van Soest en dochter Nelly; Wim Volleberg (na mens Ruiterclub 'Nobel j; overl. ouders Houwen-Jacobs; Mia Hermans-Voermans; Herman Brug- geman; Wim Pluk (Gem. koor van Well). Zondag: 8.30 Uit dankbaarheid. 10.00 Sacramentsprocessie met eucharistieviering. Lies en Her man Jeuken-Verhulsdonk en Gerda Janssen; uit dankbaarheid; overl. ouders Janssen-Renkens; Harry Bol; Tinus Linders; Wim Heidens; Piet van Hout; Pierre Jacobs; overl. ouders Vermeulen-Moorrees en dochter Truus; jrd. Jan Kessels (Gem. koor en Harmonie). Predi kant: Pastoor Schümans. Maandag: 9.00 Tot zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Tot int van de fam. T. Woensdag: 9.00 Bert Daniels en overl. fam. 19.00 Uit dankbaarheid b.g.v. 90e verjaardag Sjaak Poels. Donderdag: 9.00 Pierre Poels. Vrydag: 9.00 Maria v.d. Broek- Kessels. Zaterdag: 19.00 Overl. fam. Sikes- Rutten; jrd. Harry Reijnders; jrd. overl. ouders Janssen-Peeters (Ven- rays Mannenkoor). Misdienaars: Zaterdag:5 19.00 Astrid Heitling, Martine Bonants, Karlijn Jacobs, Ursula Comelissen. Zondag: 8.30 Irene Camps, Sanne Bartram, Saskia Litjens, Daphne Reijntjes. 10.00 Sandra van Lim- beek, Pascalle van Reenen, Helga Thielen, Wendy Janssen, Saskia Janssen, Bianca Janssen, Stepha nie Janssen, Monique Janssen. Woensdag: 19.00 Nicole van Osch, Yvonne Thielen, Kim Hermans, Cel- lista Smedts. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jon ge Gardekoor). Hendrika Steeghs- Versteegen; Chris Houwen; Herman en Jan Hebing; overl. ouders Hebing-van Gaaien; Jan Peetere. Zondag: 11.00 Hoogmis. (Heren koor). St. Engelbertus Martens en Maria Philipsen; Johanna Gerritsen-Roelofs; st. Engelbertus Lenssen en oudere. Woensdag: 9.00 H. Mis. St Hen- drikus Houwen en Margaretha Boy- ens; Maria Cox-Woltere namens fam. Jacobs. Vrijdag: Feest Allerheiligst Hart van Jezus. 9.00 H. Mis. Carolien Philipsen. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Da meskoor). Fhm. Linskens-Thcken; Theodorus Peters en zonen; overl. ouders Van Heesch-Cox. Parochie Leunen Sacramentsdag. Heilig Sacra ment van het Lichaam en Bloed van Christus. Zaterdag: 19.00 Lsm. Gerrit Bou ten en overl. fam.; Harry Geurts; Mathys Litjens en echtgen.; overl. fam. Van den Berg-Jacobs; Teng Noi- jen; Henk van Straten; gest jrd. Frans Janssen en Johanna Janssen-Michels; Louis Weys en Antonia Jacobs. Zondag: 10.00 Hgm. Han Ouwerkerk-Manders en overl. fam.; Eduard en Stans Dietz; gest. jrd. Mi na Bomm. 11.15 Harrie Heesen; Ge rard Thyssen; Theo Brok en overl. fam. Maandag: 19.00 Lsm. Pastoor jac- ques Ilaenen en overl. fam.; maandd. Bertus Vogelsangs. Dinsdag: Geen H. Mis. Woensdag: 19.00 Lsm. Leo Loe- nen en overl. fam. Loenen-Croonen; Maria Rouwet-Styns (vw fam. S); maandd. overl. fam. Van Rens- Loonen; Harrie Versteegen. Donderdag: Geen H. Mis. Vrydag: Hoogfeest van het H. Hart van Jezus. 19.00 Lsm. t.e.v. H. Hart (vw offerblok); overl. fam. Willems-Loonen; Maria Loonen- Scheffere; gest jrd. Peter Mathijs Lucassen, echtgen. en overl. fam. Zaterdag: 19.00 Lsm. Fer en ma rie Lucassen; Antoon Voesten en echtgen.; Michel Loonen en overl. fam.; Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels; overl. fam. Weijs- Thomassen; maandd. Wilhelmina Jenniskens-Martens. Akolieten: Zaterdag: 19.00 Eef Leyssen en Frank Litjens. Zondag: 10.00 Fred Litjens, Erik Direks en Paul de Klein; 11.15 Sjef Drabbels en Jos Direks. Misdienaars: maAvo en vr: 19.00 Marcel Broers en Robby Willems. Lektoren: Zaterdag: 19.00 Goen Reintjes. Zondag: 11.15 Jan Reintjes. Huwelyksafk.: 1. Ronald Weys uit Veulen en Marion Weys uit onze parochie (2e roep); 2. Antonie Thie len uit Broekhuizenvoret en Ria Emonts uit onze parochie (2e roep). Rektoraat Heide Zondag: Sacramentsdag. 11.15 PI. Hoogmis voor rector Cox (koll.). Woensdag: 8.00 H. Mis voor Har rie Muysers en overl. fam.leden. Misd.: Martin en Thom. Zaterdag: Geen H. Mis. Beste parochianen. As. zondag 17 juni is Sacramentsdag. Deze dag krijgt met de Sacramentsprocessie een byzondere gestalte. Christus, onder de gedaante van brood, trekt in een Monstrans door de Meester Driessenstraat, de Groenenweg, Heidseweg terug naar de kerk. Die genen die in deze straten wonen en geloven in de aanwezigheid in dit H. Sacrament, zullen Hem zeker groe ten met bloemen, vaandels of beëlden. Kapelaan B. Clemens Rektoraat Veulen Sacramentsdag. Zaterdag: 19.00 Hgm. waaronder H. Vormsel wordt toegediend; jgt. Jan Fleurkens en Wilhelmina Aarts; G. Hendrix-v. Dijck. Zondag: 11.00 Hoogmis voor Leen v. Staveren. Maandag: 8.00 H. Mis fam. Weys- Houben. Dinsdag: 8.00 H. Mis voor de pa rochie. Woensdag: 8.00 H. Mis. Donderdag: 8.00 H. Mis. Vrydag: Allerheiligst Hart van Jezus. 8.00 H. Mis. Akolieten: Zondag: André Reint jes en Twan Hagens. Misdienaars: Paul Litjens en Ruud Bexkens. Huwelijksafk.: Ronald Weys en Marion Weys. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 Oudere Nijssen- Billekens. Zondag: Sacramentsdag. 9.30 Jrd. Jan Jeurissen; C. Jenneskens- Pöels. 11.15 Oudere Wismans-v. Veg chel i en H. Geurts; P. Potten én overl.'"fam. t Maandag: 19.00 H. v. Vegchel- Muysere (kaartclub); overl. fam. Philipsen-Nijssen. Woensdag: 19.00 A. Jespere; Jacq. Claessens en overl. fam.; overl. fam. Janssen-Bergmans. Vrydag: 14.00 T.i.v. bruidspaar Hendriks-Buise. 19.00 Geen dienst. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 E. Jenniskens en D. Wijnands. Zon dag: 9.30 P. v.d. Munckhof en S. Slangen; 11.15 Marl. Potten en R. Jenniskens. Maandag: I. Potten en C. Smits. Woensdag: K. Jaspers en I. Slangen. Vrijdag: 14.00 Th. Berkere en N. Jaspers. Spreuk van de week: "Het ge luk behoort aan die mensen, die te vreden zijn!" (Aristoteles) Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Overl. vader; Math. v.d. Venne. Misd.: Karin Duy- kere en Joy Arts. Zondag: 10.00 Maria en Johanna v. Rijswijck. Misd.: Ingrid Wismans en Anke Broeren. 11.30 Pauline Versteegen (koll.). Misd.: Kim Thie- lens en Wendy Bonants. Maandag: 8.30 Antoon Michels. Dinsdag: 8.30 Maria Poels- Bouten. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 H. Mis voor alle overl. van de parochie; Han Bardoel (koll.). Misd.: Suz. Wilms. Donderdag: 8.30 Piet v. Ryswyck. Vrijdag: 8.30 Hanneke v. Rijswijck. Zaterdag: 19.00 Berta Michels-v. Ryswyck; Jacobus Verlinden, Maria Aarts, zoon Leonardus en zuster Thaddea. Misd.: Bas Wilms en Wil lem Loonen. Kerk poetsen: Mevr. Jacobs en mevr. Peetere. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: H. Lutgardis. 19.00 Harry Bouten. Zondag: Sacramentsdag. 10.00 Jo v. Eerd-Strijbosch. Maandag: 8.30 Byz. int (MJ). Dinsdag: H. Romuldus, abt 8.30 Voor de zieken. Woensdag: H. Engelmundus, abt 8.30 Voor de jeugd, vooral voor hen die eindexamen moesten maken. Donderdag: H. Aloisius Gonza ga. 8.30 Fkm. Comelissen- Hendriks. Vrydag: Feest van het H. Hart van Jezus. 8.30 Ter ere van H. Hart. Misdienaars: Zaterdag: Stefan ie en Rob. Zondag: Ellen en Janine. Lektoren: Zaterdag: Josien Claes- sen. Zondag: Jan Classens. Een gedachte: De mens leeft niet van voedsel alleen, maar van alles, wat uit de mond van de Heer komt Deuteronomium 8.3. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor overl. oudere Nellen en fam. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees uit dankbaarheid en tz.i. 10.00 Hoogmis van Sacramentsdag opge luisterd door onze fanfare. Int. Ger rit Koopmans, Ber Zegere; uit dankbaarheid; en voor alle gevraag de intenties. Woensdag: 9.30 H. Mis te.v. de H. Jozef en uit dankbaarheid en v.b.i.; fam. Trines en Gerrit Koopmans. Vrydag: 9.30 H. Mis te.v. het H. Hart en tz.i. Jehovah Getuigen Hierbij nodigen wy u uit voor het bywonen van een bijbeltoespraak met als thema Liefde is kenmer kend voor de ware christeiyke ge meente in de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang geen kollekte. 'n abonnement waard Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 17 juni zal in het 1M- BO, Leunseweg 2a te Venray, ds. E. Muntinga uit Delden voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is 9.30 uur. Tydens de dienst is er kinderop vang en wordt er kinderneven- dienst gehouden. In de Ned. Herv. Kerk te Blittere- wijck zal ds. E. Muntinga eveneens voorgaan in de dienst om 11.00 uur. OECUMENISCHE BASISGROEP Heel de Kerk, heel de wereld A.s. zondag 17 juni is er een eu charistieviering van de basisgroep "Heel de kerk, heel de wereld". Cen traal in deze viering staat de bevry- ding zoals die m.n. belicht wordt in de bevrijdingstheologie. Voorgan ger is pastor F. Meyer. Plaats: Kapel bejaardencentrum Het Schutters veld, Bergweg, Venray. Aanvang: 11.15 uur. Voor de kinderen is er een kindemevendienst. De volgende viering zijn: 1 juli en 12 en 26 augustus. DIEFSTAL MOTOR Uit de achterbouw van een wo ning aan de Deumeseweg werd een terreinmotor gestolen. Die motor voor terreincross heeft een waarde van 4.000,-. VERNIELINGEN AAN SCHOOL Weer werden vernielingen aange richt aan de school 'De Essel' aan de Ursulastraat. Ook nu waren re genpijpen vernield, terwyl ook be schadigingen aan het dak waren aangebracht. In de zomer van 1955 werd foto gemaakt van werkers by j sere Wegenbouw. Zy waren met het spreiden van kiezel oj_ hoek van de Prins Bernhardsf" en de Kolkweg. De kiezel werd gebracht op de puinverhardin hierover werd dan weer leen strooid, dat met water werd geslempt'. Daarna kwam de wal aan te pas en als de weg droog kwam er een laagje asfalt van 4 over. De heer H. de Mulder, die 32 heeft gewerkt by Vissers We bouw, heeft zo zijn.eigen herii ringen by deze foto. In die tyd het hoofdzakelijk handwerk me! schop of de puinriek. Soms st! men een hele dag met de pik weel of een zware hamer te zw en dan van 's morgens 7 avonds 6 uur. Vrachtauto's ware nog niet veel op het werk. Voorf verejouwen van kleine partyenj als puinverharding en grind, Wim Boom met zijn paard en wielige wagen aanwezig. Aan de] in gen was een kiepinstall) aangebracht, welke met een zw gel in werking werd gezet V ho Boom, een paardeman in hart— nieren, was een bekende figuuL. Venray. Op maandagmorgen, zo^—j gen een uur of half elf, kon hy]\, niet meer houden op het werk. r ging hy 'efkes naar de markt'. 1 moest hy in café In den Engel <¥ij by praten met zyn paardenkon ten'. Zijn paard, dat bijna lezen schryven kon, werd zolang doori dere gestuurd. Dat was geen p bleem, want verschillende werl^ hadden als knecht by een IT'S gewerkt 1 Uitvoerder Hüb Vissers vroeg eens: 'Waar is Wim?' Maar hy vr naar de bekende weg. Tfegen 1 kwam Wim Boom in een g< stemming terug om zyn collt weer te helpen. Zittend op de wagen van naar rechts: C. van Meygaardei Claassens, J. Hendriks, M. de der en H. de Mulder. Half ve: len achter zyn paard staat Boom en verder Dries Willems) de walsmachinist. Nu, 35 jaar later —zo vertelt H| Mulder— is er veel ten goede vei derd. Het werk is lang zo zwaar meer, want veel wordt met nes gedaan. Maar... vroeger was ook veel gezelliger werken, ze met een grote ploeg waren ongeveer 10 man. Nu moet werk in een paar dagen klaar maar 35 jaar geleden was er g< 'jaagsysteem' en kwam het niet| een dag. Men kon toen nog den! Morgen komt er weer een dag., DINSDAG NA BELOKEN PASEN de ideale trouwdag. Waarom op deze dag veel ge trouwd werd, is niet helemaal dui delijk. Aannemelijk is wel, dat het te maken heeft met het feit, dat vroe ger in de vasten niet getrouwd werd en in de Paastyd de gelegenheid maar weinig werd gezocht. Bovendien waren de knechten en meiden weer op hun plaats en zou het tweede deel van de week kun nen zijn voor verhuizingen of het helpen daarby. De dinsdag werd mo gelijk ook speciaal genomen, omdat St.Anna, de moeder van Maria, op een dinsdag stierf. Zij is de be schermster van het huwelijk en de patrones van het gezin. De volksmond zei "As ge trowt, wert 'n kór vol kruuskes vor öw deur öpgeslage", en n paerd en 'n vrow zuukte kort beej huus", maar ondanks de "kruuske" wist ie dereen "van de ieën brulleft kumt de ander". Al 100 jaar geleden werden bruid en bruidegom bij het aanbreken van de dag gewekt met vreugdeschoten en knallende carbid-bussen. De jon gens en vrijgezellen uit de buurt zorgden daarvoor en ze konden zo op een traktatie rekenen. Na de trouwmis, 's morgens om 8 uur, vaak werd met meerdere paren tegelyk getrouwd, trokken de brui- loftgangere van herberg naar her berg om jenever en bier met suiker te drinken. Er werd gedanst en gesprongen, geklonken en gezongen en men begeleidde zich met ketels en deksels, of er was een speelman voor de hele dag. De grote ketel voor het veevoer werd goed gespoeld en daags tevoren werd er een stevige vette soep in ge trokken. In het huis van de bruid werden 's middags na de soep kar bonade met aardappelen en bonen opgediend en tenslotte rijstepap met zwarte pruimen of suiker en kaneel. In Oirlo droeg de buurt, net als bij begrafenissen, een deel van het eten in natura bij, 's Middags ging men weer verder met bruid en bruide gom voorop. Het was de enige keer, dat ze overdag gearmd mochten lo pen. Na de trouwerij liep de man 10 passen voor zijn vrouw uit. Deze ge woonte is nagenoeg verdwenen. De getuigen regelden alles: er werd door de mannen ingelegd, ook voor hun vrouwen, en daarvan werden de kasteleins betaald. Het bruidspaar en de getuigen werden vrijgehou den. In later tyd betaalden de weder zijdse ouders de bruiloft. De bruiloft werd afgesloten in het huis van de bruid met "pdrsvleis" (zult) en koffie. Het pas getrouwde stel trok dan naar zijn woning. De man zorgde voor het huis en de vrouw voor de inventaris. Dikwyls startte men met 1 tafel, 6 stoelen, een bed, een kast met wat linnen goed, een kookketel en een kruis beeld. Verder niets. De gewone werkman ging zo zijn getrouwde le- vefl.;in.„ Op een doordeweekse zondag moe ten de keuterboeren de spullen vi de hereboeren gebruiken. Hit staat men op het punt om met 'messenbalk', de maaimachin naar het hooiland te gaan. In Oirlo werd het bruidspaar koold". Met de pook of de ketti werd boven de hoofden van het ps gezwaaid. Er werd een vers op| zegd, geleend bij het haole i knechten en meiden .- "Ik keul ien de naam des Hieëre, Al wat nie kunt, zal de vrow ów lieëre. Ik haol ów ien de naam van Q< de Zoeën, Mit Posse kriegde loeën. Ik haol öw ien de naam van G< de Vader, hedde gen bier, dan g< mar water. Ik heil ów ien de naam van d Heilege Gieëst en as ge qiks geft ds binde enne gieregen bieëst. Bij de grote boeren was een bn loft royaler en rumoeriger. Men sprak daarom wel eens ov< een "boerenkermis", die dagen k< duren. Ia Ie PARFUMERIE BYOUX Passage 12 Venray

Peel en Maas | 1990 | | pagina 18