iVenray ondergaat de nodige 1 straatnaamwijzigingen PEEL EN MAAS Ddolfe B dagen Monumentencommissie ontevreden over funktioneren 'Partnerschaft' J.U. Bitterfeld C.D.J.A. Venray bezegeld kortingen tot 50 - 70% Jos Arts Lfl/J Kabeltelevisie op vijf kerkdorpen als minstens 67% wil aansluiten Chez Jacques Prijs voor Venrayse afdeling Diabetes Vereniging Samenwerking tussen RIAGG Noord-Limburg en PCV ;V Dorpszeskamp te Ysselsteyn Rommelmarkt in Veltum Picknick voor Ouderen 14-15- 16 juni Jeugdmode riyx zijden overhemd V y mIn de commissie voor culturele zaken, die volgende week dinsdag Ivoor het eerst by elkaar komt, wordt een ongewoon hoog aantal jstraatnaamwijzigingen behandeld. in Landweert, het centrum ^en Vlakwater krijgen een naam of Win een aantal gevallen een nieuwe jMnaam. Met name het aantal wijzi- gingen, als gevolg van een andere ruimtelijke indeling van bepaalde gebieden, is opvallend veel. ST. JORISKWAKTIER In het St Joriskwartier (Wit Des- selke) zullen de namen Burge- meester van der Loost raat en Frans Michelsstraat gehandhaafd blyven. De Burgemeester van der Loostraat 11 zal overigens wel korter worden dan voorheen, dit in verband met de andere indeling van het gebied. De naam St. Jorispark zal als straatnaam komen te vervallen en dus ook geen huisnummers meer krygen. Het groengebied binnen het St. Joriskwartier zal wél de H| naam St. Jorispark behouden. Nieuw in dit gebied zijn de Burge meester Janssenstraat en de Burge meester Esserstraat waarmee ineens vier Venrayse 'eerstebur- gers' met een straatnaam worden herdacht. De familie Esser leverde namelijk in de periode 1847-1916 maar liefst drie burgemeesters. GROTE KERK Enkele weken geleden publiceer- den wij een artikel over het leven j en werken van Mgr. Jac Goumans, dje in Venray aan het Kerkpad ge- boren en getogen is. Op zijn geboor teplaats is nu een parkeerterrein gekreëerd. Voor dat parkeerterrein wordt nu de naam Mgr. Goumans- plein voorgesteld. De naam Kerk pad blijft overigens bestaan voor het bestrate pad tussen de Raad huisstraat en de Eindstraat. TENNISHAL Naby de tennishal in Landweert ligt de Smakterveldweg Bij een eer der raadsbesluit was voor een deel hiervan de naam Kamille voorzien. Voorgesteld wordt dit besluit terug te draaien en de naam Smakter veldweg te handhaven. Ook voor het toegangsweggetje naar de ten nishal wordt de naam Smakterveld weg voorgesteld. Het gedeelte van de Smakterveldweg vanaf de ten nishal naar de bebouwing van Landweert gaat Kroonkruid heten. Die weg zal bij de tennishal afbui gen en loopt" dus door tot aan de Klaproos. VLAKWATER Als gevolg van verkleining van bouwkavels in het Vlakwatergebied moet in verband met de bereikbaar heid van de kavels een nieuwe weg worden aangelegd tussen Aan den Dril en een uitloper van de Hoop- weg. Aan het rijtje (huis)artsen, die hier met een straatnaam worden bedacht wordt de naam van Emil Strüben toegevoegd. De Strüben- laan doet herinneren aan deze arts die van 1906 tot 1928 in Venray woonde en werkte. ST. JOZEFWEG Reeds een jaar geleden werd door De afdeling Venray van de Diabe tes Vereniging Nederland (DVN) —de patiëntenvereniging voor mensen met diabetes (suikerziek te)— kreeg afgelopen dinsdag de Novo-Nordisk prijs uitgereikt Venray kreeg deze prijs omdat ze —procentueel gezien— de meeste nieuwe leden heeft aangebracht. Daarbij gaat het om nieuwe leden, dus niet om DVN-leden die naar Venray verhuisd zijn. De prys bestaat uit een geldbedrag van 'ƒ2.000,-. De firma Novo-Nordisk reikte de ze prijs uit omdat zij het als insuli- nefabrikant heel belangrijk vindt dat patiënten bij een vereniging te recht kunnen om hun lot en erva ringen te delen. De DVN is er voor mensen met diabetes; zij laat zien hoe je mèt diabetes een beter leven kunt leiden. Het is belangrijk dat veel mensen die weg naar de DVN vinden om hun ervaringen te kun nen uitwisselen en een beter in zicht in hun diabetes te kunnen krygen. Na de uitreiking van de prijs vond een boeiende presentatie plaats met als titel 'Diabetes op vakantie'. Dhr. H. Roos van Novo- Nordisk vertoonde een fonkelnieu we diaserie die aansluit op het volledig herziene boekje 'Reis adviezen' van dezelfde firma. Deze avond vond plaats in 'De Volle Maan'. Op 4 juni jl. (Pinkstermaandag) bracht een delegatie van de Junge Union uit het Oostduitse Bitterfeld een kennismakingsbezoek aan het CDJA-Venray. Samen met hun geest verwanten uit Marl, waarmee het CDJA reeds enkele jaren kontakt heeft, werden ze ontvangen op het gemeentehuis in de CDA-fraktie- kamer. In zyn welkomstwoord bena drukte CDA-wethouder Jan Dries- sen onder meer de noodzaak van diskussie over de grenzen heen door jongeren ten aanzien van ge meenschappelijke taakstellingen in een zich verenigd Europa. Deze liggen voor het oprapen. Zo bleek alras. In geuren en kleuren deden de Oostduitse jongeren verslag van hun belevenissen sedert november vorig jaar. Iterwijl wy in het westen ademloos toekeken hoe het IJzeren Gordyn meter na meter werd afge broken, zaten zy er midden in! Na jarenlang verpest te zyn door staats-socialisme eindelijk proeven van de vrijheid! Geen militair- patriottische lessen meer op school. Kunnen gaan en staan, ster ker nog, zeggen wat je wilt! De tra nen, geplengd tydens de val van de Berlynse Muur, waren echt, zo ver zekerde voorzitter Gisbert Herzog. De grote vryheid van menings uiting in de DDR heeft inmiddels ook geresulteerd in ongecensureer de berichtgeving over de enorme milieuproblemen waarmee Bitter feld te kampen heeft. In de stad leven dagelijks 40.000 mensen in een zure en verstikken de lucht Zwartgeblakerde, vooroor logse huizen staan letterlijk onder de rook van fabrieken van het Che mie Kombinat die zink, chloor, verf, zoutzuur en bruinkoolbriket ten produceren. Thchtig procent van alle in Oost-Duitsland benodig de energie wordt verkregen uit bruinkool, een sterk vervuilende brandstof. Bitterfeld voorziet elf elektriciteitscentrales van bruin kool. Dat is 40% van de totale Oost duitse energieproduktie. De bruin koolafgravingen worden opgevuld met chemicaliën. De met gras be groeide heuvels aan de rand van Bitterfeld bedekken een enorme hoeveelheid chemisch afval. Er naast ligt een met vuilnis bedekte vlakte, ongeveer honderd voetbal velden groot. Het water van het na bijgelegen 'Zilvermeer' is zo vervuild dat plastic flessen met wa termonsters direkt smolten. Als ge volg van buitensporig hoge concentraties zwaveldioxide wor den met name by kinderen abnor maal veel orgaanbeschadigingen gekonstateerd. De gemiddelde leef tijd in Bitterfeld ligt by mannen en vrouwen respektievelijk acht en vijf jaar lager dan in de rest van Oost-Duitsland. Geruchtmakende artikelen in on der meer 'der Spiegel' en daarop volgende tv-uitzendingen hebben Bitterfeld als 'meest vervuilde stad van Europa' binnen de korste keren tot een treurige beroemdheid ge bombardeerd. Danig onder de indruk van dit tot nadenken stemmend relaas werd middags een korte gezamenlijke wandeling gemaakt door het Ven- rays centrum. Vervolgens werden de delegaties getrakteerd op een dagje Aid Mersele in Merselo. De uitnodiging om binnen afzien bare termijn een tegenbezoek aan Bitterfeld te brengen ten einde een en ander met eigen ogen te bekij ken werd gaarne aanvaard. een raadslid voorgesteld om de naam St. Jozefweg te wijzigen in Lange\yeg, omdat deze weg een lo gisch gevolg is van de Langeweg èn omdat voor buitenstaanders ver warring kan ontstaan met de St. Jozeflaan in de Smakt. Inmiddels is de verkeerssituatie op het kruispunt bij de LTS aan gepast Voorts wil het college van b. en w. voor het gedeelte van de Overloon seweg dat ten zuiden van de Noord- singel ligt die naam wijzigen. Het gedeelte dat aansluit op de St Jozef- weg (straks Langeweg) zal eveneens Langeweg gaan heten. Het betreft hier de woningen Overloonseweg 17 t/m 31 oneven en 4. Het gedeelte Overloonseweg, dat aansluit op de Eindstraat zal de naam Eindstraat gaan krygen. Het betreft hier de nummers 1 t/m 15 oneven en 2. De huisnummers van de desbetreffen de woningen zullen natuurlijk wor den aangepast. Deze veranderingen wil men per 1 januari 1991 door voeren. JAN HENSENSTRAAT Door alle nieuwbouw in de Bleek is van de oorspronkelijke Jan Hen- senstraat maar weinig overgeble ven. Reden voor het college van b. en w. om voor te stellen het laatste stukje, dat nu nog met de School straat verbonden is, aan De Bleek toe te voegen. De commissie culturele zaken, die zich over deze wijzigingen en naamgevingen gaat buigen, doet dit a.s. dinsdag om 18.00 uur in kamer 126 van het gemeentehuis. De besturen van de Regionale In stelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg in Noord-Limburg (RIAGG Noord-Limburg) en het Psy chiatrisch Centrum Venray (PCV) hebben op donderdag 7 juni 1990 een intentieverklaring onderte kend, waarin het voornemen is vastgelegd om onder gemeenschap pelijk beleidsregie de zorgverlening voor daarvoor in aanmerking ko mende patiënten uit Noord-Lim burg te optimaliseren door middel van samenwerking. Meer in het bijzónder is het hun erom te doen door nauwere samen werking en betere afstemming van funlcties de kwaliteit en de konti- nuïteit van de hulpverlening te ver beteren. Het initiatief is geheel in fijn met de opvattingen die hierover gehul digd worden in het samenwer kingsorgaan van de Regionale Instellingen voor Geestelijke Ge zondheidszorg in Noord-Limburg (het RIGG Noord-Limburg). De ondernemingsraden van zo wel de RIAGG Noord-Limburg als het PCV staan positief tegenover on derhavig initiatief. De intentiever klaring is inmiddels ook ter kennis gebracht van Rijk, Provincie, In- spektie voor de Geestelijke Volksge zondheid en de financiers. De direkties van de beide instel lingen zullen nu samen een stuur groep vormen die tot taak krijgt deze intentieverklaring te operatio naliseren. De stuurgroep gaat hier toe allereerst een gemeenschap pelijk beleidsplan opstellen, waarin op basis van raakvlakken in de praktijk, de uitgangspunten en doelstellingen voor de primaire processen van de patiëntenzorg worden geëxpliciteerd, alsmede het daarop afgestemde beleid. In het plan worden ook de taken, de taak verdeling en de werkwijze nader ge regeld. Tenslotte worden in dit beleidsplan ook de personele, financieel-ekonomische en organi satorische konsekwenties nader uitgewerkt. Al voor f 45.- per dag bent u al op weg naar een lekker weekendje Parijs. Waar u ook heen wilt Happy-Rent wijst u de weg. In zo'n comfortabele luxe Huur-Opel. Het openbaar/ vervoer is duurder' nTfPW? kijkt u maar. VOORDELIG OPEL HUREN Per daa Corsa f 45,- Kadett f 53,- Ascona f 62,- Per week f 287,- f 340,- f 395,- Vraag onze volled aan. Reserveer tijc Prijzen zijn exclus en all-risks-verzek vrij per dag. je tarieflijst <9- ef 18,5% BTW ering en 200 km Atebe Garage bv Venray Oude Oostrumseweg 4, 5802 CC Venray Tel. 04780 - 8 62 00 Voor al uw onroerend goed taxaties beëdigd taxateur Makelaars- en Taxatiekantoor Patersslraat 17. Venray. tel. 0478045958 DONDERDAG 14 JUNI 1990 Nr. 24 HONDERDENELFOE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op zondag 17 juni a.s. organiseert de CV de Piëlreuzen werderom een dorpszeskamp. Voor de 7e maal gaat dit gebeuren weer plaatsvinden in Ysselsteyn op het terrein bij de LLTB. Er is weder om een grote feesttent geplaatst waar het gehele gebeuren plaats vindt. Er is gezorgd voor een barbecue en wame soep. Itevens zyn alle dranken verkrijgbaar. Het comité Dorpszeskamp van de Piëlreuzen heeft dit jaar het voor recht dat de prins carnaval Frans II (v. Soest), die dit jaar regeert, de pro motor van de zeskamp was in de be ginjaren by de KPJ, waarvan de carnavalsclub de organisatie heeft overgenomen. Samen is er een spektakulair programma gemaakt. Dit alles is a.s. zondag 17 juni te doen in Ysselsteyn. Een 250 perso nen strijden om de wisselbeker, met de volgende spelonderdelen: vrachtwagen duwen, spykerpoe- pen, waterbassin, zeephelling e.v.a. spellen. Met als klap op de vuurpijl touwtrekken. In de pauze een spektakulaire show van modelbouwhelicopters, verzorgd door leden van de vlieg- klup Venlo. Zij zorgen voor stunt werk en geven een onvergetelijk staaltje van vliegkunst weg, zodat eenieder zich de adem zal in houden. Aanvang van het gehele zeskamp- gebeuren om 12 uur op het evene mententerrein van de LLTB. Wijkcentrum 't Schöpke en de zo genaamde 'Zeskampgroep' van Wijkvereniging Veltum organise ren dit jaar samen een grote rom melmarkt Deze wordt gehouden op zondag 24 juni a.s. in en om het wijkcentrum van Veltum van 11.00 tot 16.00 uur. De opbrengst van de markt komt ten goede aan de akti- viteiten van beide organisaties. Zaterdag 16 juni tussen 13.00 en 17.00 uur, vrijdag 22 juni tussen 18.00 en 20.00 uur en zaterdag 23 juni tussen 10.00 en 17.00 uur kun nen mensen hun overtollige spul len in het wijkcentrum afgeven. Even bellen (tel. 10290) kan ook; mensen van de organisatie komen de spullen dan bij u thuis ophalen. Dus: heeft u platen, boeken, speelgoed, lampen, mixers, stoelen, tafels, kastjes, radio's, platenspe lers, beeldjes, schilderyen, vazen, gereedschappen, fietsen, stofzui gers, televisies, horloges, cam pingspullen en wat dies meer zy over, breng ze dan op een van ge noemde dagen naar het wijkcen trum aan de Veltum se Kleffen. (S.v.p. géén grote meubels en géén kleding!) Heeft u spullen nodig? Kom dan zondag 24 juni naar het wijkcen trum Veltum en zoek naar koopjes. U steunt daarmee dan tevens de beide Veltumse organisaties. Donderdag 21 juni a.s. zal de 'Picknick' voor ouderen plaatsvin den in en om het verzorgingstehuis 'Het Schuttersveld'. Een jaarlijkse happening waaraan alle ouderen in de gemeente Venray kunnen deelnemen. De picknickcommissie, bestaan de uit vertegenwoordigers van het verzorgingstehuis, de KBO en de Stichting RISC afdeling ouderen werk Venray, heeft dit jaar als the ma het land 'Frankrijk' gekozen. Op verschillende wijzen wordt hier aan uitdrukking gegeven. De re- kreatieruimte in het Schuttersveld en haar tuinen zullen op Franse wyze worden aangekleed en ver sierd. Daarnaast kan er volop genoten worden van o.a. Franse lek kernijen, zoals Franse wyn en kaas. Het ouderenorkest uit Sevenum zorgt voor de muzikale omlijsting tijdens deze picknick. Kaarten voor de picknickmiddag kunt u kopen by: De Stichting RISC, afd. ouderenwerk Venray, Kennedyplein 1 te Venray; Het ver zorgingstehuis Het Schuttersveld, Bergweg 2 te Venray en de sekreta- riaatsadressen van de plaatselijke KBO afdelingen (uitgezonderd Venray). De aanvang van de picknick is om 14.00 uur. De entreeprijs be- draag ƒ2,50 (incl. koffie/thee met vlaai). POLITIE MOEST HANDELEND OPTREDEN De politie moest in aktie komen toen een inwoner met een zakmes een plaatsgenoot bedreigde. Hy zwaaide met dat mes en de politie moest veel overredingskracht ge bruiken om dat mes in handen te krijgen. Dat werd in beslag geno men en proces-verbaal werd aange zegd. Omtrent de motieven kon geen duidelijkheid worden ver kregen. Marktstraat 4-6 Venray Henseniusplein 4a Venray A.s. dinsdag, tydens de commis sievergadering voor culturele zaken wordt een nieuwe monumenten commissie benoemd. Deze commis sie adviseert de gemeente over allerlei zaken die met Venrayse mo numenten te maken hebben. De huidige monumentencommissie (die overigens grotendeels herbe noemd wordt) is echter zeer onte vreden over het funktioneren van die commissie. Te vaak wordt er met het advies niets gedaan. In een brief aan het college van b. en w., van 30 maart jl. werd namens alle leden van de commissie dit onge noegen geuit. Tevens liet de com missie weten dat dhr. J. Colsen, voorzitter van de monumenten commissie, vanwege deze situatie zich niet meer beschikbaar stelde. In de brief verwyst de commissie naar drié gevallen waarin de monu mentencommissie geadviseerd heeft, maar waarbij de zaken niet zyn afgewerkt zoals het hoort. Zo werd voor de boerderij Servati- usweg 6 goedkeuring verleend voor enkele dakkapellen. By kontrole door de monumentencommissie bleek echter dat geheel afwijkende dakkapellen waren gerealiseerd. Nadat burgemeester en wethouders toegezegd hadden dat de dakkapel len gewijzigd werden is er inder daad een wijziging doorgevoerd die echter nog verder afwykt van het oorspronkelijke plan. Een tweede voorval is de bouw van het Gouden Leeuw-complex te gen de voormalige brouwery aan de Leeuwstraat. De commissie noemt de ontstane situatie, waarbij oud bouw tegen nieuwbouw staat, een verschrikking. Volgens de monu mentencommissie is door niemand ook maar enige rekening gehouden met dit monument. Het grootste ongenoegen gaat echter uit naar de gebeurtenissen rondom de oude kloostermuur na by verpleegtehuis Beukenrode. De ze muur is weliswaar geen monument maar de gemeente had in 1987 de monumentencommissie toegezegd, dat, als er wat met deze muur ging gebeuren, de monumèn- tencommlssie volledige inspraak zou krygen. Toch gebeurd^ hét dat deze muur gedeeltelijk gesloopt werd, mét toestemming van een ambtenaar van bouw- en woning toezicht maar zonder raadpleging van de monumentencommissie. Eind vorig jaar werd door de mo numentencommissie een plan uit gewerkt waarbij de resterende muur behouden zou blijven. Dit voorstel werd met de ambtenaar van bouw- en woningtoezicht besproken. Op 22 en 23 maart jl. werd echter toch opnieuw een deel van de betreffende kloostermuur gesloopt met goedkeuring van een ambtenaar... VERDRIETIG Verder wordt in de brief gewezen op het feit dat de commissie onder- bemand is door ziekte, waardoor werk blijft liggen. Een tijdelijke an dere kracht kon niet ter beschik king worden gesteld door de gemeente. De leden van de monumenten commissie zyn droevig gestemd en vragen zich in de brief af of het nog zin heeft om verder te funktione ren. Gaarne vernemen z(j welke maatregelen b. en w. denken te ne men om dit soort misstanden in de toekomst te voorkomen. 'Indien geen wezenlijke verbeteringen wor- 'den toegezegd en.een. monumen tencommissie nïètop meer aktieve medwerking kan rekenen heeft het ons inziens geen zin een dergelijke commissie te installeren', besluit de monumentencommissie haar brief. Desondaks zullen de dames R. v.d. Boogaart, L. Cals en de heren P. Hermans en E. Messemaeckers as. dinsdag herbenoemd worden als lid van de monumentencommissie, aangevuld met dhr. F. Ruyten. Er wordt nog gezocht naar een archi- tekt als opvolger van dhr. J. Colsen. Een antwoord op de brief heeft de monumentencommissie nog steeds niet gehad. De aansluiting van de kerkdor pen Merselo, Oirlo, Castenray, Heide en Ysselsteyn is afhankelijk van het aantal inwoners, dat bereid is een eenmalige bydrage voor de aan sluitkosten van 177,75 te betalen plus de abonnementskosten voor twaalf maanden. Is er voor de aan sluiting op de kabel een animo van minstens 67%. dan zullen alle aan-» geslotenen met ingang van 1 juli 1992 maandelijks 20,82 moeten betalen in plaats van het huidige bedrag van 18,72. Iter wille van de aanleg van een rendabel kabelnet in de vyf kerk dorpen, is er een denkbeeldige cir kel getrokken rond de kern van woningen, die in principe voor aan sluiting in aanmerking kunnen ko men. In Merselo moeten van de 213 binnen de cirkel gelegen panden er minstens 144 aangesloten worden. In Oirlo moeten tenminste 156 van de 232 panden een aansluiting wil len, terwijl in Castenray 104 van de in totaal 154 aansluitbare panden het groene licht zullen moeten ge ven. Voor Heide geldt 56 van de 83 panden en voor Ysselsteyn 256 van de 380 aansluitbare woningen. FINANCIEEL PLAATJE In totaal zouden in de vijf kerk dorpen 1.063 panden op de nog aan te leggen kabel voor radio en televi sie aangesloten kunnen worden. Er van uitgaande, dat inderdaad 67% zich zal uitspreken voor een aan sluiting, betekent dat, dat er 716 panden aangesloten kunnen wor den. Met deze operatie zal een bedrag van ƒ2,5 miljoen zyn ge moeid, zijnde het totaal van de kosten voor Merselo van ƒ445.000, Oirlo ƒ507.000, Castenray ƒ434.000, Heide ƒ290.000 en Ysselsteyn ƒ826.000. VERHOGING ABONNEMENTSGELD Wanneer Merselo en Heide zou den aansluiten, houdt dat voor alle nu reeds op de kabel aangeslotenen een verhoging in van 2x24 cent per maand. Voor Oirlo 28 cent, voor Castenray 31 cent en Ysselsteyn 45 internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 cent In totaal derhalve een verho ging van ƒ1,52 per maand. In de komende weken worden in de vijf kerkdorpen voorlichtingsa vonden gegeven, waarna men kan opgeven of men al dan niet wenst te worden aangesloten op de kabel. Vaderdag Tip v.a. 129,- Grotëstraat 93 Ambulance bij aanrijding betrokken De Venrayse ambulance, be stuurd door een 29-jarige inwoner, was donderdagmorgen omstreeks half negen vertrokken voor een spoedopdracht na een verkeerson geval in Horst Op de Westsingel stond het verkeerslicht op rood, maar omdat h(j de optische signa len gebruikte reed hy de kruising met de Langstraat op. Op dat mo ment kwam op die kruising een personenauto bestuurd door een eveneens 29-jarige inwoner door het groene verkeerslicht Volgens verklaringen van de bestuurder had hy de optische signalen niet gehoord. De bestuurder van de am bulance verklaarde de kruising met een snelheid van 30 km te zijn ge naderd. Er was omtrent de juiste toe dracht nogal wat onduidelijkheid. Indien er getuigen van deze botsing zyn, die overigens beperkt bleef tot zware materiële schade, dan wor den die verzocht kontakt op te ne men met de politie.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11