PEEL EN MAAS Directeur Ad Hijl neemt na ruim 23 jaar afscheid bij de KTS burgemeester H. v.d. Moosdijk nam afscheid van 'zijn' Vierlingsbeek Voor de zomervakantie wordt definitieve selektie gemaakt Chez Jacques Burgemeester V.d. Moosdijk Ridder Orde Oranje Nassau Besteding 3 miljoen voor wegen Gé Peterink regio-ambassadeur in N.- en Midden-Limburg en O.-Brabant Ma-reine; onechte dochter van rozen- kweker Gerrit Heintjes Nadat vele sprekers hun lovende dankbare woorden hadden uit stort over het hoofd van de beidende burgemeester H. v.d. josdijk van de gemeente Vier- igsbeek, zei hy in zijn dankwoord i gevoel te hebben 'heilig te zyn rklaard'. In ieder geval heeft hij ogen ervaren, dat uit alle lagen a de bevolking en uit alle kerk- irpen grote waardering bestond K>r het werk, dat hij acht jaar lang or de gemeente Vierlingsbeek id verricht. Maar voordat het iver was. werd een zeer indruk- ikkende en goed verzorgde kerk- enst gehouden in de kerk van erlingsbeek. Tijdens de buitengewone raads- ngadering was het wethouder onnes, die memoreerde, dat het i drie dagen na precies acht jaar lieden was, dat burgemeester V.d. oosdijk in deze —inmiddels rachtig gerenoveerde— raadzaal erd geïnstalleerd als opvolger van urgemeester Van Heusden, die de urgemeestersfunktie ruim 38 jaar eeft uitgeoefend. Loco-burge- leester Ronnes liet de vele hoogte- unten uit de afgelopen acht jaar e revue passeren. Met name herin- erde hy aan de inzet van de heer d. Moosdijk om de gemeente Vier lingsbeek niet van de kaart te vegen. De heer Broeren, nestor van de raad, herinnerde aan het vele, dat onder leiding van burgemeester V.d. Moosdyk tot stand was geko men, zoals verbetering van wegen, riolering sportvoorzieningen etc. Gemeentesekretaris Goos^ens noemde de scheidende burgemees ter een mens onder de mensen by wie men op elk tijdstip van de dag om hulp en raad kon vragen. Mevr. Linders bracht dank aan mevr. V.d. Moosdijk voor de wyze waarop zij haar man steeds had be geleid. Zy bood de scheidende bur- gemeestersvrouwe een tinnen bord met het wapen van Vierlingsbeek en een bloemehhulde aan. Aan burgemeester V.d. Moosdyk werd de erepenning van de ge meente met oorkonde uitgereikt. In zyn 'laatste woord' bracht de heer V.d. Moosdyk dank aan allen met wie hij in de voorbye acht jaar had mogen samenwerken. Tydens de receptie waren het weer zeer velen, die lovende woor den aan het adres van de scheiden de burgemeester spraken en hem de hand ten afscheid kwamen drukken. internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Met het smoesje even een kop je thee te komen drinken by de Commissaris van de Koning in Brabant, de heer F. Houben, werd burgemeester Van de Moosdyk van Vierlingsbeek naar het provinciehuis in Den Bosch gelokt. Maar behalve thee kreeg de heer Vd. Moosdijk van de Commissaris te horen, dat hy er tydens zyn burgemeester schap in Vierlingsbeek iets moois van had gemaakt Dit was doorgedrongen tot ver buiten de gemeentegrenzen. Daarom kon de Commissaris van de Koningin de heer Van de Moosdyk de versierselen, beho rende by het Ridderschap in de Orde van Orai\je Nassau op spelden. De Brabantse Commissaris stelde, dat burgemeester V.d. Moosdijk de vele vormen van het gemeenschapsleven in Vier lingsbeek had leren kennen, waarby hy initiatieven steunde en mensen kon overreden. 'Men heeft u in Vierlingsbeek leren kennen als een integer en sociaal voelend mens; als een bestuurder, die klaar stond om knelpunten op te lossen en waar mogelyk nieuwe te voorko men', aldus de heer Houben. Diefstallen Uit een loods by een woning aan de Peel weg te Ysselsteyn wer den een slyptol en een fiets ont vreemd. Een in een tuin aan de Merse- loseweg staande vierpersoons tuin bank werd ontvreemd. Uit een tuin aan de Timmer- mannsweg te Ysselsteyn werd een wasmolen gestolen. Uit een kledingzaak aan de Grotestraat werden een jas en een rok ter waarde van ƒ480,- ont vreemd. De aan die kleding han gende beveiliging was doorgeknipt en werd in de winkel terugge vonden. Van een waslyn in een tuin van een woning aan de Etnalaan werden een spykerbroek en een bi kini meegenomen. Aan de fietscrossbaan in Vlak water werden vernielingen aange richt Een stroomkabel en vier sproeiers werden meegenomen. INBRAAK IN AUTO Door vernieling van het por- tierslot werd toegang verkregen tot een op de parkeerplaats aan de Mer- seloseweg geparkeerde auto van een .inwoonster uit Vierlingbeek. Een plastic tas met daarin kleding ter waarde van ƒ69,- bleek ver dwenen. ZWEEFVLIEGTUIG MAAKTE HARDE LANDING Een van het vliegveld de Peel op gestegen zweefvliegtuig bemand door een instrukteur en een leerling-piloot, moest terugkeren maar dat ging niet zoals in het boefje staat Het zweefvliegtuig maakte een harde landing op een terrein achter de motorcrossbaan aan de Peelweg. Het zweefvliegtuig werd by de landing zwaar bescha digd, maar de inzittenden liepen geen noemenswaardig letsel op. DONDERDAG 7 Juni 1990 Nr. 23 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De commissie voor openbare wer ken, verkeer en agrarische zaken werd dinsdagavond voor het eerst in haar nieuwe samenstelling in spoedberaad byeen geroepen. Het voornaamste punt van de agenda was de aanpak van de besteding het krediet van drie miyoen gulden voor het plegen van onder houd aan de wegen. Dit bedrag krijgt de gemeente, vooruitlopend op het geld, dat zy hoopt te ontvan gen als de Artikel 12-status wordt toegekend. Zoals wy vorige week al konden mededelen, willen b. en w. met dit geld vóór november van dit jaar het achterstallige onderhoud van we gen in het buitengebied aanpak ken. Er is nog niet vastgesteld welke wegen zullen worden aange pakt. Hierover is nog overleg gaan de op ambtelyk niveau. Men hoopt op 21 juni aan de commissie een lyst met de definitieve selektie te nen aanbieden. Nadat de com- issie hierover haar advies heeft itgebracht, wordt het voorstel in Ide junivergadering met de gemeen- iteraad besproken. Minder gelukkig was de commis sie met de gang van zaken rond de aanleg van het nieuwe parkeerter rein tussen de binnenkort op te le veren winkels en woningen in de Bleek. De commissie werd hierover te laat ingelicht omdat binnenkort met het karwei wordt begonnen. Evenals met het Kapelaanspad was volgens wethouder Truyen de voortvarendheid van de gemeente het gevolg van de zachte winter, waardoor de werkzaamheden eer der konden worden aangepakt dan voorzien. Er komen op het binnen terrein 74 nieuwe parkeerplaatsen en er worden bomen geplant De commissie ging ook akkoord met het vellen en planten van bomen aan de Merseloseweg tegenover de Rabobank. De beide beeldjes in de Passage, de Schaapherder en de Schuttery, zullen worden verplaatst. De Schaapherder, nu geplaatst bij de apotheek St. Oda krijgt een plaats op het aan te leggen pleintje op de hoek van de Bleek/Schoolstraat, ter- wyl De Schuttery verplaatst wordt naar de hoek van de Hofstraat en de Julian asingel. Het NGPR, vereniging voor Public Relations en Voorlichting, heeft Gé i Peterink uit Venray geïnstalleerd als regio-ambassadeur van Noord en Midden-Limburg en Oost- Brabant. In zyn funktie als regio ambassadeur zal Gé Peterink vooral aanspreekpunt zyn voor al dege nen die professioneel met commu nicatie bezig zyn en daarby op enigerlei wyze van de service, de kennis en de kunde van het NGPR gebruik willen maken. Middels het instituut van regio-ambassadeurs wil het NGPR haar bekendheid ver groten en de bereikbaarheid voor de vele professionele werkers in de .communicatie verbeteren. Douwe de Joode, landelijk voor zitter van het NGPR, verrichtte de installatie in Venray. Tbr gelegen heid daarvan overhandigde hy Gé Peterink een foto van het kantoor van het NGPR in Den Haag. Gé Pete rink op zijn beurt schonk ander halve kilo 'wit goud' uit Noord- Limburg onder het motto: dat de kwaliteit van de communicatie ge- lyk mag zijn aan de kwaliteit van dit witte goud, namelijk AA-klasse. Gé Peterink werkt als hoofd PR en Voorlichting en Marketing voor het Psychiatrisch Centrum Venray. Hy is daar telefonisch bereikbaar op nummer: 04780-27243. Zyn pri- vénummer is 04780-83482. Vorige week donderdag heeft wethouder J. Driessen een groep van tach tig schoolkinderen uit het Belgische Huy op het gemeentehuis ontvangen. De kinderen waren in Venray in het kader van een uitwisseling met de leerlingen van de groepen 8 van De Vlaswei en de Dr. Poelsschool. In de raadzaal vertelde de wethouder (in het Frans) de kinderen over het werk van een Nederlands gemeentebestuur. Na deze zeer geanimeerde bijeen komst ontvingen de vier klasseleraren uit handen van de wethouder een wapentegeltje en een folder over Venray, terwijl het schoolhoofd uit Huy een boek over Limburg kreeg. De kinderen bezochten nog het museum een maakten een wandeling door het centrum. Het bezoek van de Belgische kinderen zal ongetwijfeld de vriendschapsbanden met de Venrayse scho lieren hebben aangehaald en correspondentieirriendjes en -vriendinnetjes hebben opgeleverd. In de tweede helft van april kwam ze voor het eerst haar opwachting maken in de afmijn zaal van de CW- bloemenveiling. Haar naam is Ma- reine en men kan haar het beste ty peren als een champagneromige schoonheid, zeer pril van jaren en uitermate rank van leden. In de burgelij ke stand zou zij ingeschre ven behoren te worden als een par- thenogene dochter van Kiss, hetgeen betekent dat zy geen vader heeft gehad, dit werpt overigens geenszinds een smet op haar knap pe persooniykheid. We hebben het hier over een nieuwe rooos die sinds kort werd toegevoegd aan het assortiment dat by de CW onder de klok komt Zij wordt in de handel gebracht door rozenkweker Gerrit Reintjes uit Veulen. Men zou hem de geestelijke vader van dit produkt kunnen noe men, maar hy vindt dat te ver gaan: "Het is een speling van de natuur geweest Ik heb de roos alleen maar voor uitsterven bewaard. Hopelyk gaat ze nu een glanzende carrière tegemoet Het roosje Ma-reine (in het Frans betekent dë naam "myn konin- ging"), zag het levenslicht in het be gin van 1989, als gemuteerde grondscheut aan een moederplant van het ras Kiss. De Kiss (roze) en de Frisco (geel) zyn de twee rozensoor- ten die op het Veulense bedryf de produktie leveren. Wat doet een kweker wanneer hem zo'n creatie in de schoot wordt geworpen, wilden wy weten. Wel nu, eerst werd de "ongewenste" bo reling thuis ter observatie in de vaas gezet Toen het oordeel van kenners en bewonderaars positief uitpakte, zette Gerrit Reintjes op 12 februari 1989 de eerste vijf stekjes, op steenwol en werden zy middels nauwkeurige toediening van groeistofpoeder beworteld. Eind april bracht Ma-reine haar eerste nakomelingen ter wereld en die bleken exact gelyke eigenschappen te hebben als de moeder. Daarmee was de eerste vermeerderingsfase succesvol afgesloten. Fhse twee noemt Gerrit Reintjes "het opbou wen van een fabriek" d.w.z. zoveel moederplanten kweken dat daar mee uiteindeiyk een doorlopende commerciële produktie van be- hooriyke omvang kan worden op gezet. Dat specialistisch werk werd voor de nieuwe roos gedaan op het vermeerderingsbedrijf Tielen in Egchel. Resultaat: Gerrit Reintjes Op woensdag 20 juni a.s. zal ty dens een receptie in de aula van de Katholieke Technische School aan de St. Jozefweg, officieel afscheid worden genomen van directeur Ad Hijl, die gedurende ruim 23 jaar zijn stempel heeft gedrukt op dit, voor Venray en omgeving zo belang rijk, onderwijsinstituut De heer Hijl is in Cuyck geboren en volgde zijn middelbare- en HTS opleiding in Nymegen en Arnhem. Vervolgens werd hy aangesteld in Hengelo, bij de firma Stork. In de bedrijfeschool van Stork gaf hy on derricht in techniek. In avond- en weekendstudie be haalde de heer Hyl het diploma eco nomisch en technisch bedrijfsleider, groepsleider- constructeur. In 1956 solliciteerde hij als tekenleraar aan de HTS in Den Bosch en werd daar voor een gedeeltelijk rooster aangenomen. De rest van de weektaak werd volge- maakt bij de Grasso, als arbeidsanalyst-werkvoorbereider. Voor het verkrijgen van volledige onderwijsbevoegdheid moest hy tussendoor, met zelfstudie, een be wijs van pedagogisch bekwaamheid worden gehaald, door deelname aan staatsexamen in Rotterdam. Om nog meer deskundigheid te ver werven op het gebied van de tech niek, ging de heer Hyl aan de TH in Eindhoven op zaterdag de practica doen en colleges overnemen van medestudenten Na het behalen van het propae- deutisch diploma werd er even met de studie gestopt, maar stilstand be tekende ook in de jaren vyftig ach teruitgang en dus volgde weer een studie in de "koude techniek" aan de TH in Delft In het begin van de jaren zestig kwam de eerste kennismaking mett het lager technisch onderwys. door het lesgeven aan de avondte- kensehool in Den Bosch. Daar tus sendoor werd ook nog regelmatig werk gedaan in advisering van star tende ondernemers in technische bedrijfstakken (die draad zal de heer Hijl straks wer opnemen, door beginnende ondernemers in tech nische bedryfstakken te helpen en te begeleiden by hun start). In de zomer van 1966 werd de heer Hijl door een vriend gewezen op een vacaturen aan de LTS in Ven ray. Die vacature was ontstaan door het overlyden van de heer Oomens die de toenmalige Nyverheids- school in 1947 mede had opgericht. Er werd gesolliciteerd en met het bekende gevolg: met ingang van 1 januari 1967 benoemd. De eerste opdracht was dat de toenmalige Ny- besehikt nu over circa 10.000 moe derplanten die binnen enkele we ken als leveranciers van veilbare rozen "operationeel" zullen zyn. Voor de Veulense kweker worden het spannende tyden omdat nog maar moet bly ken of ook de kopers c.q. consumenten even sterk als hy worden aangetrokken door de utt erly ke bekoringen van Ma-'reine. Nu hij eenmaal een "Ma-reine fa briek" heeft opgebouwd, vertrouwt de ervaren rozenkweker vooral op zyn marktinstincL Hy zit uiteinde lijk al 22 jaar in deze teelt en sinds 1964 is hy bloemenkweker. Daar mee is hy een van de "oudste" aan voerders van de CW-bloemenveili n g. verheidsschool verder moest wor den uitgebreid. Met de invoering van de Mammoetwet en de toestem ming voor de start van het I.T.O. in 1968, werd de noodzaak van uitbrei ding nog groter. De opleiding werd 4-jarig en het ITO moest starten in noodlokalen her en der in het cen trum verspreid. In 1970 kon begonnen worden met de uitbreiding en modernise ring van de school. Het aantal leerlingen uit de gehe le regio nam toe, mede door de komst van de afdeling motorvoer tuigentechniek en de afdeling in stallatietechniek. Het maximum aantal leerlingen werd in 1981 be reikt: 725. Tengevolge van demografische ontwikkelingen en de teruglopen de economie daalde het aantal leer lingen gestaag. Momenteel wordt de school door 350 leerlingen, alle maal jongens, bezocht Dat is te weinig voor deze regio want het te kort aan goed opgeleide vakleiden is momenteel al schreeuwend te noemen. Waarom in het technisch onder wys de afname veel groter is dan in het AVO-VWO kan volgens de heer Hijl op twee manieren worden ver klaard, öf de leerling is slimmer ge worden öf de toelatingsdrempel is verlaagd in MAVO-HAVO en VWO. Maar, en dat blyft de heer Hyl steeds maar weer als zijn vaste over tuiging herhalen, "de maatschappe- lyke waardering voor een goed vakmanschap is in Nederland aan zienlijk minder dan die in de ons omringende landen". Ook door de Overheid wordt het belang van het lager technisch onderwijs onder schat terwyl voor het in stand hou den van goede economische ontwikkelingen en de concurrentie met de omringende landen (denk aan 1992) het hoofd te kunnen bie den, het absoluut noodzakelyk is het aanbod van vakbekwaam perso neel te vergroten. Intern werd vooral de democrati sering van de jaren '70 en de onderwijs-ontwikkelingen. om niet te zeggen "geklungel" met het on derwys door de politiek en de on- derwysministers in de jaren '80, onderwerp van tal van activiteiten. Dat leidde ook aan onze KTS, aldus de heer Hyl, tot meer openheid, bespreekbaarheid en delegatie. Extern heeft de heer Hyl vanaf het begin kontakten gelegd en on derhouden met hét bedryfsleven in de regio, zowel met betrekking tot de opleidingskwaliteit, als ook naar de opleidingsbehoefte. Door de steeds grotere precisie, waarmee ge- Zijn bedrijf omvat nu naast een hypermoderne kas met schermen en assimilatiebelichting ook nog een hectare buitenbloemen. Groot genoeg voor twee fulltime oogstme- dewerkers, naast de eigen familiai re arbeidsbezetting. Tegenwoordig heeft het bedryf een jaarrondteelt en zo'n tachtig rassen en mutanten. Wat veel meer rust in het bedrijf geeft. De onverwachte komst van roofje Ma-reine heeft by Gerrit Reintjes die rust wel enigermate verstoord, maar voorlopig vindt hy dat een aangename ervaring. Hy is ervan overtuigd, dat straks ook op de ko perstribune by de CW menigeen zyn onverholen bewondering voor produceerd moet worden, werd de noodzaak ook steeds groter om de leerlingen nauwkeuriger te laten werken. Terugblikkend op die 23 jaar moest de heer Hyl nog even kwyt, dat in de loop van die jaren met veel energie gewerkt is om de maatge- voeligheid en de maatnauwkeurig- heid by de leerlingen aan te leren. En met grote voldoening vertelde de heer Hyl ons, hoe prettig het is. te ervaren dat oudleerlingen van de Venrayse KTS, dank zy hun oplei ding het "ver geschopt hebben". Niet alleen de KTS heeft van zijn vele kwaliteiten gedurende die 23 jaar mogen profiteren, ook de Ven rayse gemeenschap heeft op veler lei gebied van zyn deskundige inbreng en dikwyls belangloze in zet, de vruchten mogen plukken, zo was/is de heer Hyl medeoprichter en voorzitter van de Parochieraad St Petrus Banden; medeoprichter en voorzitter van de gemeentelyke Jeugdraad in de zeventiger jaren, later werd dat het Regionaal Jeugd Centrum Noord Limburg; bestuurslid en voorzitter van de op tochtcommissie van de Piëlhaas; 15 jaar lang voorzitter van de Scholen- contactraad Noord Limburg; bestuurslid Onderwysbegeleidings- dienst; bestuurslid van de Regiona le Stichting Samenlevingsopbouw Noord Limburg; bestuurslid van de Katholieke Schoolraad Limburg; medeoprichter van de landelyke vereniging voor L.B.O. scholen in Nederland; medeoprichter en ja renlang actief binnen de politieke groepering Opbouw 70 waaruit la ter de groepering "Samenwerking" is voortgekomen: voorzitter van de Stichting Volksuniversiteit Venray en bestuurslid van de plaatselijke VW; lid van de commissie inventa risatie LBO van het ministerie van O.K.W.; lid an de werkgroep onder- wysarbeidsmarkt. Het plaatselyk VW heeft al een beroep op hem gedaan, om straks op hem te kunnen rekenen. Venray behoeft namelyk niet bang te zyn, dat de heer Hyl Venray zal gaan ver laten. want hy is Venrayer met de Venrayers geworden. En voor zyn komende vrye tyd heeft hy genoeg hobby's. De laatste dagen van zyn direc teurschap en de voorbereiding van zyn laatste diploma uitreiking op 12 juni a.s., vergen nu nog al zijn aandacht maar dan zal tydens een receptie in de aula van de school, op woensdag 20 juni van 1730 tot 19.30 uur afscheid genomen wor den van deze sympatieke directeur en dan zal er tevens gelegenheid zyn kennis te maken met de nieuw benoemde directeur, de heer L-A. de Veen. deze "miss-kleun" van de natuur in een goede prys tot uitdrukking zal brengen, zodat Gerrit Reintjes en zyn onechte dochter een rooskleu rige toekomst tegemoet gaan. Hy zy hen by deze van harte gegund!!! RUIT INGEGOOID In de nacht van dinsdag op woensdag werd een ruit van een op ticienzaal in de Passage met een steen ingegooid. In enkele sekon- den had de dader een greep gedaan naar in de etalage liggende zonne brillen. Tben de politie arriveerde was de dader er vandoor.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9