Snelbus Venray-Helmond ►fflcieel in gebruik genomen H|LH9jI9i Zevende Kennedymars weer groot sukses PEEL EN MAAS Gouden bruidspaar aan de Langeweg g Tijdelijke burgemeester van Vierlingsbeek? Chez Jacques g Stadsdienst Venray onder de loupe Veertig jaar Personeels vereniging Inalfa naf jl. maandag heeft Venray snellere verbinding met Hel- ind gekregen. Door de ingebruik- ae van de Zuidooster Sneldienst ,ke ieder uur, vanaf half acht 's irgens tot half acht 's avonds, van dag tot en met vrijdag, vanaf station van de Spoorwegen te Elhstrum vertrekt, krijgt men in gfelmond aansluiting op de interci- ^treinen. Daardoor is by voorbeeld afstand naar Breda met een half »ir bekort. In het verleden was het dikwijls dat velen, die naar Brabant en U lfs naar de Randstad moesten, naf het station in Venray via Ven- Ëm reisden, om daar van de interci- trein gebruik te kunnen maken. Q at is nu zeker niet meer nodig. De k rbinding met het westen is zeer l^irbeterd. Het moet er wel by worden ge- Q >gd dat de snelbus niet over de jrkdorpen Heide en Ysselsteyn jdt. De normale diensten blijven ihter als vanouds gehandhaafd, lat de busvoorziening er voor bei dorpen niet achteruit gaat. in By de feestelyke start van de eer- is e sneldienst van lyn 72 waren aast de direktie van de Zuidooster ■Win een vertegenwoordiger van de Jk ederlandse Spoorwegen, ook bur- ^■emeester Van Klaverdy k van de ge- ïeente Bergen en de Venrayse ethouders Truyen en Kersten aan- ezig. De aanwezigheid van burge- ieester Van Klaverdijk vond zijn irzaak in de gelijktijdige opening an een busdienst Siebengewald- ènray, waarmee dit Bergense kerk- orp uit zijn isolement verlost ird. De Zuidooster heeft voor deze -iusdienst wel als eis gesteld, dat da- elyks 70 personen vervoerd moe- ^Ten worden, wil men deze dienst in tand houden. De sneldienst lyn 72 naar Hel- nond w wordt gereden met een [rijze bus. Men kan met een trein kaartje in deze bus meerijden. Oók tunnen treinkaartjes in het bussta- ^tion worden gekocht. Er is dus een ^Buidelijke samenwerking in het [■dal QJe d( openbaar vervoer gekomen, waar door de service meer klantvriende lijker wordt. Tot nu toe vervoerde de Zuid ooster op een doordeweekse dag on geveer 500 personen van Venray naar Helmond en terug. Een woord voerder van de Zuidooster verwacht dat het aantal busreizigers nu zal groeien tot ongeveer 800 per dag. Reeds eerder had de Zuidooster zg. snelbussen in haar route Venray-Helmond opgenomen, met name in de spitsuren. Dat was reeds een sukses gebleken. Nu de bussen aansluiting geven op de in- tercitytreinen zal de belangstelling voor dit vervoer zeker toenemen. De onlangs gesloten wachtkamer van de Zuidooster is weer open gesteld en in die ruimte komt ook een kiosk en een verkooppunt van kaartjes, ook treinkaartjes. Wethouder Joos Truijen was bly met de nieuwe verbinding en het gemeentebestuur is erkentelijk voor de realisatie daarvan. Het openbaar vervoer zit in Venray in de klem, want straks bij het gereed- komen van Landweert III en Kei- zersveld zullen ook die wijken aansluiting op het openbaar ver voer moeten krijgen. Hoe dat ver wezenlijkt moet worden, is nog in studie. De wethouder had nog een spe ciale wens aan de direktie van de Zuidooster: busreizigers vanuit Ho ret, die naar het Venrayse zieken huis moeten, zouder erg geholpen zyn, als ze in het busstation niet op een andere bus moesten overstap- pen. Willen wy bereiken dat de rei ziger de auto zal laten staaix, aldus wethouder Truijen, dan zullen wy met de-Overheid moeten zorgen voor optimale mogelijkheden in het openbaar vervoer. Venray is nog te klein voor het openbaar stadsvervoer. Bij de uit breidingen van Venray komen de bewoners verder van de bushaltes en dus ook verder van het openbaar vervoer af. Er zal daarom de nodige studie moeten worden gemaakt hoe men die afstand kan verkleinen. Gezien de belangstelling, zowel van de zyde van de Zuidooster als van de Nederlandse Spoorwegen, zal daarover zeker verder worden ge praat. Overigens, en dat werd daar niet verteld, is de afdeling verkeer van de gemeente reeds gestart met een onderzoek om het openbaar vervoer in Venray te optimaliseren. internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Reeds eerder heeft de fraktievoor- itter van de Progressieve Kombina- ie in de raad van de gemeènte 'ierlingsbeek medegedeeld, dat jn fraktie van plan was een brief e schrijven aan de Commissaris an de Koningin in Noord-Brabant, >ra tijdens de burgemeesterloze pe- iode een waarnemer te benoemen. Die mededeling is nu bewaarheid, kmnt men heeft inmiddels een door fraktievoorzitter Fons Ophey on- brief aan voornoemde immissaris gezonden. Op 22 maart 1990 werd het colle- van b. en w. van Vierlingsbeek de minister van Binnenlandse op de hoogte gesteld van de welke gevolgd zal wor- by deze burgemeestervakature. De procedure is zo, dat eerst in a.s. duidelijkheid kan verkregen over de sollici- te Vierlingsbeek een nieuwe burgemeester krijgt. 'Aangezien', zo stelt de fraktie in haar schrijven 'het college van b. en w. slechts bestaat uit één full-time burgemeester en twee part-time wethouders, zal een lange periode zonder burgemeester een enorme druk leggen op beide wethouders. Verder dient in zyn algemeenheid, een college met grote beslissingsbe voegdheid te bestaan uit een on even aantal. Uit het oogpunt van democratie is het derhalve niet wenselijk het college tijdelijk te la ten voortbestaan uit twee leden. Daarnaast speelt nog de specifiek politieke situatie, dat het college van b. en w. van Vierlingsbeek slechts gesteund wordt door de kleinst mogelijke meerderheid (7 van de 13 raadszetels). Vooral in een dergelijke situatie is het van zeer groot belang, dat er een onafhanke lijke voorzitter is, die boven de par tyen staat'. Door die procedure zal het gerui- tijd vergen, voordat de gemeen- "Öf deJSolinnissaris van de Konin gin in Noord-Brabant voldoende argumenten kan vinden in het schrijven van de PK, om maatrege len te treffen, is nog niet te zeggen. Ook staat nog niet vast of de Com missaris reeds nu aan de minister zal vragen om de procedure te ver korten. Bekend is immers, dat een aantal burgemeesters in Noord- Brabant, wiens gejneenten in ver band met de herindeling komen te vervallen, mogelijk in aanmerking zouden kunnen komen voor de va kante burgemeesterspost in Vier lingsbeek. Maar het zou ook kunnen, dat een burgemeester van een kleine gemeente met de tijdelijke waarne ming zal worden belast. Voor de inwoners van Vierlings beek zou het geen goede zaak zyn, als de Commissaris bijvoorbeeld oud-burgemeester Schampers als tijdelijke waarnemer zou be noemen... Van de zyde van de Commissaris van de Koningin kon ons in ver band met het schryven van de PK nog niets konkreets worden mede gedeeld. Wel, dat ook de Commissa ris niet gelukkig is met het vroegtijdige vertrek van burge meester Van de Moosdijk. seweg bomen als versperring springen. Het trouwen leek eerst niet te kunnen doorgaan. Als datum was gepland 4 juni 1940. Het moest een 'ouderwetse' bruiloft zyn, met alles der op en der aan. Maar aan vlees was toen al niet meer volop te ko men; en zonder vlees geen bruiloft van twee dagen. De eerste dag was voor de ouderen; de tweede dag voor de jeugd. Dat alles op de boer derij van de bruid in Lull. M,aa,r er was nog een ander probleeni: er was spertijd. Men moest om 12 uur binnen zijn en alles moest ver duisterd zijn. De eerste huwelijksnacht van het jonge paar werd doorgebracht in hotel De Zwaan op de Markt. Het was al over twaalven en het was donker toen het paar bij Jeu Mi- chels arriveerde. Gelukkig zonder politie of militaire kontrole. Jeu Mi- chels bracht hen met een branden de kaars naar de 'bruidssuite', en dat zullen er maar weinig kunnen vertellen. Ze trouwden in op de ouderlyke boerderij, bij vader en moeder. Dat betekende tevens de ouders 'aan hun eind brengen'. Dat hebben ze met veel liefde en plezier twaalf jaar lang gedaan. Tot 1972 hebben ze het bedrijf in Kleindorp gerund. Toen wilde men op eigen grond een andere woning zetten en het rustig aan gaan doen. Die eigen woning ging niet door. In Merselo was op woninggebied niets te krijgen, maar aan de Langeweg konden zij een woning kopen en daar genieten zij nog iedere dag van een welverdiende levensavond. Er werden in hun huwelijk 5 kin deren geboren. Die zullen met 9 kleinkinderen het gouden feest meemaken, natuurlijk met de an dere. familie en niet te vergeten de buurt. Het gouden huweiyk zal worden gevierd op vrydag 8 juni a.s. Om 14.00 uur zal in de Vredeskerk een plechtige eucharistieviering wor den opgedragen en dan gaat men het verdere feest vieren in Dans centrum Janssen aan de Raadhuis straat. Van 1830 tot 20.00 uur kan iedereen hen tydens de receptie fe liciteren. Voor al uw onroerend goed taxaties beëdigd taxateur Makelaars- en Taxatiekantoor Patersstraat 17. Venray. lel. 04780^5958 De Personeelsvereniging van Me- taalwarenfabriek Inalfa b.v. heeft de respektabele leeftijd van veertig jaar bereikt De oprichting vond nog plaats in Utrecht waar het be drijf eerst gevestigd was. Op zater dag 2 juni vieren de leden het jubileumfeest met een geweldige happening in Caraïbische stijl by Dansschool Jansen in Venray. Hoewel het gebruikelijk is dat ju bilarissen zelf cadeaus ontvangen, worden de rollen deze keer omge keerd. Op vrijdag 1 juni zal het dagelijks bestuur van de Perso neelsvereniging Inalfa, aangevoerd door haar voorzitter Wiel Jennis- kens, een geschenk aanbieden aan de bewoners van Bejaardencen trum Schuttersveld in Venray. De Personeelsvereniging, waar van nagenoeg alle medewerkers en medewerksters van Inalfa lid zyn, is een aktieve club die het hele jaar door vele evenementen organiseert. Peelpenning voor Fanfare Dorpsklank Castenray en Muziekvereniging St Cecilia America Bij de afsluiting van het 24e Peel- toernooi op zondag 27 mei jl. reikte dhr. Gerrit Vermeulen de 'Peelpen ning' uit aan de Castenrayse Fanfa re 'Dorpsklank' voor het behalen van driemaal het predikaat 'zeer goed' in vijfjaar. Muziekvereniging 'SL Cecilia' America verkreeg het Peelkleinood voor drie maal 'zeer goed' in 1987, 88 en 89. De Fhnfare 'Vriendenkring' uit Overloon, uitkomend in de supe rieure afdeling en sinds 1987 onder leiding van Chris Cuppen uit Ame rica kreeg van het Belgische jurylid dhr. Ahrends veel lof en kompli- menten voor de uitgevoerde wer ken. Immers slechts 5 korpsen wisten het predikaat zeer goed te behalen. De fanfare uit Overloon be hoorde net als in 1989 tot de uitver korenen. Dhr. Vermeulen dankte de Castenrayse Fanfare voor de goede organisatie en deelde mee dat het 25e Peeltoemooi gehouden zal wor den, waar het eens begon nl. in America en in het bijzonder als hommage aan de oprichter 'Meister Rongen'. De resultaten van het 2.4c Peel toemooi waren als volgt: Fanfare O.L.V. Gilde, Holthees-Smakt, vol doende; Fhnf. St. Cornelius, Vortum-Mullem, ruim voldoende; Fanf. Eendracht Maakt Macht. Ko- ningslust, goed; Harmonie St. Anto- nius, Asten-Heusden, ruim voldoende; Fanf. Concordia, Mete- rik, goed; Fanf. Monte Corona, Kro nenberg goed; Fanf. Eendracht, Melederslo, ruim voldoende: Fanf. St. Aldegondis, Maasbree, ruim vol doende; Fanf. Semper Avanti, Gras- hoek, ruim voldoende; Fanf. Peelklank, Ysselsteyn, goed; Harm. St. Catharina, Leunen-Veulen- Heide, voldoende; Fanf. St. Willi- brordus, Neerkant, goed; Harm. Kon. Harm. Horst, zeer goed; Fanf. Dorpsklank, Castenray, zeer goed; Fanf. Renantia, Griendtsveen, ruim voldoende, Fanf. Wilona, Helena- veen, goed: Fanf. Vriendenkring, Overloon, zeer goed; Fknf. SL Hu- bertus, Hegelsom, zeer goed; Fknf. St. Cecilia, America, zeer goed. Maar liefst 1272 wandelaars wer den zaterdagavond 'weggeschoten' door wethouder mevrouw Hoppen- reijs, voor de zevende Venrayse Kennedymars. Van hen hebben er 1022 in de voorgeschreven tijd van 20 uur, deze 80 kilometer lange tocht volbracht. Velen kwamen fris monter aan de finish, maar evenveel öf meer wandelaars waren by na aan het einde van hun krach ten en hadden het de laatste tien, twintig kilometer zwaar te verdu ren gehad. Toch was er nog één, die de 80 km niet genoeg vond en maar liefst twee komplete marsen achter el kaar liep. Theo Lormans uit Leu nen was deze 'doordouwer', die de 2x80 km in de rekordtyd van ze venentwintig uur aflegde. Vorig jaar viel hij in de Kennedymars uit en die 'nederlaag' wilde hij ditmaal wel eventjes goedmaken. En dat is hem dan ook volledig gelukt. Felici taties en bloemen werden hem by dé finish niet gespaard; evenmin als z'n twee verzorgers, Truijen en Basten die Theo Lormans, 27 uur lang vergezelden. Een andere 'doordouwer' was Bert Linders, die de mars rennende wou afleggen en bovendien nog 20 km extra op z'n programma had staan. Helaas, een knieblessure vel de hem na 32 km in Vredepeel, drie en T half uur na de start. Linders, die er het vorig jaar wel in slaagde de mars rennende af te leggen, geeft de moed echter niet op en hoopt binnenkort de 100 km toch vol te maken en zich daarbij te la ten sponsoren voor een goed doel: de missieclub Comeo van het P.C.V. Deze zevende Venrayse Kennedy mars mocht zich verheugen in een grote publieke belangstelling, voor al zaterdag by de start, maar ook zondag, toen rond het middaguur de meeste wandelaars de finish be reikten. De eerste wandelaar die de mars volbracht was A. Stoop uit Beek en Donk. Om tien minuten voor zeven zondagmorgen bereikte hij de fi nish. Ongeveer twee uur later arri veerde de eerste vrouw, C. Peeters uit Roggel. 'Je ziet weken van te voren dezelf de wandelaars in de krant. De een legt de Kennedymars rennend af, een ander loopt 'm twee keer. Maar de mensen, die puur op karakter en wilskracht naar de finish wande len. komen niet of nauwelyks aan bod'. Dat was de gedachte van Peter Theuws. Paul Hinsenberg en Math. Stevens, toen zij zondagmorgen om zeven uur nabij zaal 't Veule in Veulen een zg. 'W.O.P.'-ontbijttafel klaarzetten als symbool voor de 'naamloze' wandelaars. De afkor ting 'WOP' staat voor Wandelen. Ontbijten en Pleiten. Aan deze tafel werden Regi Voermans, Lidi Jansen en Wiljo Fleurkens met zyn vrien din Jolanda uitgenodigd. Een ont bijttafel met alles er op en er aan: brood, beleg een gekookt eitje, kaarsen en een ober in smoking En ten behoeve van de sfeer was er nog een stemmig achtergrondmu- ziekje. Meestal blijft de medaille (en de pijn) by de anonieme wandelaar achter. Maar deze vier genodigden aan de ontbijttafel houden boven dien een extra leuke herinnering over aan hun tachtig kilometer lan ge wandeltocht. Het was een grote uitdaging maar wel ontzettend zwaar en wat deed alles pijn. Maar je werd geholpen door de aanmoedigingen van de mensen langs de kant van de weg; door de diverse muziekgezelschap pen; of dat heerlijke kopje koffie, zo maar langs de weg klaar gezet door de café's waar je kon rusten; door de verzorgers; door de politie; het Rode Kruis. En dan. dat onbeschrijfelijke ge voel. als je midden door die enorme mensenmassa uiteindelijk de fi nish passeert. Het was geweldig Maar het hardste applaus ver dient de organisatie, Mensen, jullie hebben het fantastisch gedaan. Heel, heel hartelijk dank. De lopers 527. 549, 665, 818, 809. DONDERDAG 31 MEI 1990 Nr. 22 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op vrijdag 8 juni a.s. zullen de echtelieden FRANS MICHELS (83) en MARTHA DIREKS (78). aan de Langeweg hun gouden huwelijks feest vieren, temidden van kinde ren en kleinkinderen en verdere familie. DE GOUDEN BRUIDEGOM Frans Michels is geboren en geto gen in Merselo op de ouderlyke aan Kleindorp gelegen boerderij. De boerderij was een gemengd bedrijf en dat betekende in de praktijk: al vroeg mee aanpakken. Als men het boerenbedrijf van nu moet gaan vergelijken met hoe er vroeger moest worden gewerkL dan is dat zeer moeilyk. Wie kan er nog met de zeis maaien, stro binden, of rij- enlang eindeloos schoffelen? Ook aardappelpoten of -rooien was flink aanpakken. Het melken van de koeien was handwerk, nu machi naal. Zo zou men kunnen door gaan. Maar wie gelooft er nog in die harde arbeid. Wy moesten beloven niets te schrijven over de magere jaren, de crisistijd. Tbch was er toen ook ge zelligheid: de kermissen links en rechts; de dansavonden. Dkt waren evenemenen; dan mocht er worden uitgegaan. Het verenigingsleven was een vooruitgang ook voor de dorpen; en nu nog weet de gouden bruide gom te vertellen hoe mooi het was bij de ruiterclub SL Jan. Nu geniet Frans van de vele fietstochtjes, die hij graag met zijn vrouw maakt. Alleen, door het jach tige verkeer, is het steeds meer opletten. Maar hij kan zich nog steeds verheugen in het bezit te zijn van een rijbewijs, ondanks zyn leef tijd. Bijna dagelijks zit hij nog ach ter het stuur van zijn auto. DE GOUDEN BRUID die als Martha Direks door het le ven ging, is geboren en getogen op de ouderlijke in Lull gelegen boer derij, die er ondanks de uitbreiding van Landweert nog steeds staaL al is het niet meer dkt boerenbedrijf van haar jeugd. Trouwens die boer derij werd met de bevrijding van Venray ook door oorlogsgeweld ge troffen. Over haar schooltijd kan zy nu nog urenlang praten; hoe ze vanuit Lull via een karreweg naar boerde rij Martens liepen om van daaruit naar de meisjesschool van de Ursu- linen te gaan. Op enkele jaren na, toen ze ver huurd was bij een andere boer om daar wat te leren, is ze tot aan haar trouw op de ouderlijke boerderij ge bleven. Dat betekende niet, dat ze niets hoefde te doen. Misschien dat ze thuis nog harder moest werken dan elders. Begin 1940 werd er aan trouwen gedacht en laat ze nu net besluiten op 10 mei in ondertrouw te gaan, net op de dag dat de Duitsers Ven ray binnenvielen. De jongens van het Nederlandse leger lieten, toen zij naar het gemeentehuis gingen voor de ondertrouw, op de Maashe-

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9