3e Asperge-fietsfeest tijdens Pinkster-weekend Van der Male: PEEL EN MAAS Gouden bruidspaar aan de Brienshoek in Leunen X X een kassenbouwer in Noord-Liraburg Maaike de Bruijn van 8PI0 Limburgs kampioene rugslag LENTE AANBIEDING! Konferentie in Venray over verzorging en opleiding Chez Jacques EHBO-wedstrijden in Venray Rommelmarkt ten behoeve van Turkse moskee Balletschool Venray schittert! kijk in de voordeelhoek van Evenals het vorige jaar wordt ook in 1990 tijdens het eerste weekend van juni de driedaagse asperge fietstocht georganiseerd. Hoewel dit eerste weekend dit jaar samenvalt met Pinksteren gaat de fiets- 1 driedaagse toch gewoon door. De dagen, dat er gefietst kan worden zijn vrijdag 1 juni, zaterdag 2 juni en zondag (le Pinksterdag) 3 juni. Iedere dag kan men kiezen uit twee verschillende afstanden: 30 i km en 60 km. Men kan drie dagen fietsen, maar daarnaast kan men I de deelname ook beperken tot een of twee dagen. In alle gevallen ont vangen de deelnemers een belo ning, aangepast aan het aantal I dagen van deelname. Voor iedere fietsdag is een be- 1 paald thema gekozen. De eerste dag is dat de zgn. Maasroute, waarby de deelnemers aan beide zijden van de Maas kunnen genieten van mooie weggetjes en fraai natuurschoon. KERKEPAD De tweede dag voert de route o.m. langs de opengestelde kerken van de Kerkepad-route. Zoals wellicht bekend heeft de NCRV gedurende dat weekend 'haar welbekende Kerkepad-gebeuren in Ven ray en omgeving. Een mooie gelegenheid dus om deze beide zaken met elkaar te kombineren. Ook een gedeelte van de echte Peel zal tydens deze tweede dag worden aangedaan. De derde dag tenslotte is de speci fieke Asperge-route. Men rijdt langs tal van aspergevelden, waarby ook een bezoek gebracht kan worden aan een aspergebedrijf Op deze laatste dag eindigt de route niet op de Markt in Venray maar in Merse- lo, waar de organisatie van de Mu ziekfeesten voor de deelnemers (en andere belangstellenden) tegen een uiterst bescheiden prijs (een tient je) een komplete asperge-maaltyd verzorgt. DEELNAME Dit jaar worden aanzienlijk meer deelnemers aan deze driedaagse fietstocht verwacht dan verleden jaar, toen de gebeurtenis geteisterd werd door uitzonderlijk slecht weer. Belangstellenden kunnen nadere informatie opvragen of direkt in schrijven bij het VW-kantoor op de Markt in Venray, waar ook dagelyks de start plaatsvindt De kosten van inschrijving bedragen ƒ10,- p.p. voor drie dagen (kinderen ƒ5,-). Voor een dag fietsen betaalt u ƒ5,- (kinderen ƒ2,50). Deze bedragen zijn excl. de kosten van de asperge- maaltijd. Behalve in Venray wordt er ook een dergelijke fiets-driedaagse ge houden vanuit Roermond en Weert. Het klinkt allemaal misschien wat vreemd: een kassenbouwbe- dryf in Venray; een 54-jarige Zeeuw die in Noord-Limburg een eigen be drijf opzet, ver van het Westland; na 24 jaar by een bedryf te hebben ge werkt waarvan je deels eigenaar bent, op te stappen en opnieuw te beginnen. Tbch is het allemaal wel te verkla ren. Cees van der Male heeft altyd de droom gehad een eigen bedryf te hebben waar zyn naam met grote letters op het bedrijfspand te lezen is. Een wens die hy nu samen met zyn zoon Theo heeft vervuld. Sa men zyn ze op 1 januari 1989 het kassenbouwbedryf Van der Male BV begonnen en hebben ze al een spannend jaar achter de rug. In de tussentijd is op Industrieterrein De Hulst een monumentale bedryfshal verrezen met een werkvloer van by- na 2500 m2. Heden, woensdag 23 mei, zal wet houder Kersten dit nieuwe pand of ficieel in gebruik nemen. Dit zal gebeuren in het byzijn van een groot aantal tuinders. MOERDIJK Bijna 25 jaar was Cees van der Zaterdag jl. heeft de Venrayse Spio-zwemster Maaike de Bruijn in het 50 meter zwembad 'D'n Pool' in Kerkrade op het onderdeel 100 me ter rugslag meisjes (jaargang 1975) in een tijd van 1.15.8 het Limburgse A-kampioenschap behaald. Voor de Venrayse zwemvereniging Spio be tekent dit sukses een uitstekende start voor de negentiger jaren, na dat in het verleden verschillende Venrayse zwemsters en zwemmers een Limburgs kampioenschap A of B wisten te behalen. Maaike de Bruyn heeft met haar vyftien levensjaren al een 'indruk wekkende' staat van dienst achter haar rug. In het seizoen 1983/84 startte zij bij de kunstzwemafdeling van Spio en in januari 1984 ging zij trainen bij de afdeling wedstryd- zwemmen. In september 1984, het jaar waar in haar oudere zusje Femke by de Limburgse B-kampioenschappen eerste werd op de 100 nieter schoolslag, koos zy definitief voor het wedstrijdzwemmen. In de zo mer van '85 nam zij voor het eerst deel aan de Limburgse A-kam pioenschappen. In een tyd van 1.31.5 werd zij tweede. Ook in '86 werd zij tweede in een betere tyd /an 1.27.4. Maar in dat jaar werd zy vel eerste bij de Limburgse B-kam pioenschappen 100 meter vlinder slag. Het volgende jaar zwom zij by de A-kampioenschappen nog snel ler, doch haar tijd van 1.23.3 lever de haar een derde plaats op. Haar tyd van 1.18.7 in 1988 was weer goed voor een tweede plaats. Na een jaartje rust kwam zij zaterdag weer in aktie op haar favoriete onderdeel 100 meter rugslag, waarvoor zy werd getraind door Wilbert van de Ryt Met een tijd van 1.15.8 liet zy al haar rivalen achter zich, won zy de gouden plak waarmee zy zich te vens Limburgse A-kampioene rugslag mag noemen. ERE-GALERU Met dit sukses is de ere-galery van Spio weer uitgebreid. In de ze ventiger jaren waren het Antoinet te van Soest Ben Janssen, Gerard Plugge, Wilmie Thielen, Monique Buys, Xander van Haren en Hermie Philipsen, die een Limburgs kam pioenschap op hun naam schreven. In de tachtiger jaren waren het Femke de Bruijn, Cindy Janssen, Sjoerd Vloet Maaike de Bruyn, Ma rio Linskens, Luc Kateman, Nicole Houwen, Susanne Swinkels en Remco Peeters, die op verschillende onderdelen het goud in de wacht sleepten. Het sukses van Maaike de Bruyn is voor Spio een goed voorteken aan het begin van de negentiger jaren. Met de komst van het nieuwe zwembad eind 1991 zullen de Spio- ers eindelyk op geschikte tijden kunnen trainen. Nu moeten zij dat in het zwembad 'De Meerpaal van St. Servatius 's morgens van 6.30 tot 7.30 uur doen, terwyl de trai ningstijden in het huidige gemeen- tebad ook verre van ideaal zyn. Het ziet er dus naar uit, dat de wedstrydgroep van Spio in de toe komst zeker van zich zal laten horen. Male medewerker en mede-eige naar van het Westlandse kassen bouwbedryf Inveka. In 1980 verhuisde hy naar Venray waar In veka toen een filiaal opende. In ok tober 1988 nam hij het besluit om samen met zyn zoon Theo te begin nen. Waarom in Venray gebleven werd is eigenlijk vrij simpel: 'In het Westland zyn veel kassenbouwbe- drijven. In Noord-Limburg is de glastuinbouw een groeiende sek- tor', aldus Cees van der Male. Hy verwacht dat in Zuid-Oost- Nederland de glastuinbouw een grote vlucht gaat nemen. Inmiddels is het eerste jaar ach ter de rug. Cees van der Male kykt tevreden terug op dat toch wel spannende jaar. Ruim 100.000 m2 glas werd er gebouwd. 'Als je 300.000 m2 bouwt hoor je niet meer by de kleintjes', vertelt Van der Ma le. Hy noemt het eerste jaar goed, maar voegt daar meteen aan toe dat het tweedejaar zeker niet gemakke lijker zal zijn. De omzet die Van der Male BV in 1989 haalde werd helemaal bene den de Moerdijk bewerkstelligd. Het Westland ziet Van der Malen niet als zyn werkterrein. 'In Zuid- Nederland is veel te doen' meent hy, 'terwyl we er ook in België goed tussen zitten'. GROEIPROCES Van der Male werkt momenteel met een kleine ploeg en enkele on deraannemers. Het streven is niet om de grootste kassenbouwer te worden maar wel een goede. Cees van der Male noemt het dan ook een groeiproces waarin het bedryf zich bevindt waarbij de omzet lang zaam maar zeker omhoog moet gaan. Dat het niet allemaal van een 'gla zen' dalye afgaat is vanzelfspre kend. Neem bijvoorbeeld maar personeel: 'Kassenbouwers zyn hier niet te vinden' zegt Van der Ma le. Hy ziet dit nog niet zozeer als een probleem. Samen met zoon Theo vertrouwt hij dan ook op een hele goede toekomst: 'Anders was ik er ook niet aan begonnen...' Het was zaterdagmorgen al vroeg te zien dat er grote belangstelling zou bestaan voor de Nationale wedstrijden die dit jaar werden ge houden in de voor het doel zo by uitstek geschikte kantine van Rank Xerox. Piet Kienhuis sprak bij het begin het welkomswoord namens de di- rektie. Maar het slagen van de wedstrijden hangt voor een groot gedeelte af van de deelnemers maar ook, en dat mag gerust gezegd wor den, van de inzet van de leden van de Lotusgroepen, die met veel inzet slachtoffer 'speelden' als was het werkelijkheid. De 19 deelnemende ploegen waren de kampioenen van de distrikten en mogelijk daardoor was het 'spel' dan ook van hoog ge halte. Geen van de vele toeschou wers heeft zich maar één minuut verveeld. Naast het wedstrijdkarak ter van deze dag verzorgden enkele jeugd-EIIBO'ers ook demonstraties. De wedstrijd had een gegeven wat dagelyks overal kan voorkomen en na de wedstrijden werd duidelijk uitgelegd namens de jury hoe het had moeten zijn en wat verkeerd was gegaan. Praten met de 'slachtof fers' kan een goede basis zyn voor een goede eerste hulp verlening tot dat de professionele hulpverlening arriveert. Wethouder mevr. Hoppenreijs-de Loo was getuige van een deel van de wedstrijden en gaf door haar aan wezigheid blijk van belangstelling en waardering voor het werk van deze vrijwilligers. Mr. Witte, sekretaris van de Ka tholieke Nationale Bond voor EH BO, reikte de prijzen aan de winnaars uit. Dat waren, nadat een spannende finale had plaatsgevon den, de ploeg van Beltum met 477 punten eerste, gevold door de ploeg van Rossum met 464 punten, derde werd Blaricum II met 442 punten en de ploeg van Margraten behaalde de vierde plaats. De eerste prijs was geschonken door de Kon. Nat- Bond voor Red dingswezens en het Oranje Kruis, de tweede pry's door het hoofd bestuur van het Rode Kruis, de der de prijs door de Kn. Ned. Ver. EHBO. en de vierde prijs door de Katholie ke Bond voor EHBO. De beste hel per was afkomstig uit de ploeg van Beltrum terwijl de beste leider uit Blaricum afkomstig was. Op zondag 27 mei wordt in en bij de Turlpse moskee een rommel markt gehouden waarby de op brengst ten bate van die moskee zal zijn. Ttevens bestaat er de gelegen heid om de moskee te bezichtigen. Bovendien zyn er Turkse drankjes te verkrijgen terwyl u ook enkele delicatessen uit de Turkse keuken kunt proeven. Ite verkrijgen zijn o.a. Turkse ta pijtjes, oosters aardewerk, Neder lands aardewerk, verzilverde en vergulde sieraden, Turks koper werk, antieke Romeinse munten, tijdschriften en briefkaarten uit de Tweede Wereldoorlog. Ook zyn er gebruikte spullen te koop. Met gerechtvaardigde trots kun nen de ouders en de leerlingen van de Balletschool Venray terugzien op de uitvoeringen van afgelopen zon dag. Tweemaal een volle schouw burg moet voor organisatrice en lerares Nica van der Windt een bij zondere voldoening zijn. Een aan dachtige pubhek zag de leerlingen, jongeren en oudere, een ballet uit voeren van prima gehalt De jonge leerlingen vanuit natuurlijke bewe gingen komend tot de orde en re gels die de choreografie kent. De oudere leerlingen, gekonfronteerd met de zwaardere eisen die het bal let stelt aan koncentratie, houding, balans, ritmiek en mimiek. Er was een grote variatie in het program ma: klassiek-, show-, jazz-, earacters- en kinderballet. Ook hierdoor was de aandacht van het publiek verze kerd. De toeschouwers hebben ze ker de grote afwisseling in kostuums en het fraaie schminc- kwerk gewaardeerd. De stand-by van vele ouders achter de coulissen was hierby nodig. Indrukwekkend waren de funktionele dekors en de knappe belichting. Dit alles onder de bezielende leiding van Nica van der Windt verdient alle lof. Terecht werd zy na elke voorstelling bedol ven onder een zee van bloemen. WOENSDAG 23 MEI 1990 Nr. 21 HONDERDENELFDE JAARGANG internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING BOZE DUITSER Een inwoner van het Duitse Stutt gart maakte zich erg boos dat hij met zyn auto niet op de Grote Markt kon komen, waar hij voor nachtlogies moest zyn. De Grote Markt was in verband met Jumping afgesloten. De politie had de groot ste moeite om die man duidelijk te maken dat tijdens dat evenement geen auto's op de Grote Markt kon den komen. VECHTPARTIJ In de nacht van zaterdag op zon dag kregen een 5-tal inwoners van Rotterdam op de Eindstraat proble men met enkele inwoners van Ven ray. Dat ontaardde in schoppen en slaan. De gealarmeerde politie zag nog juist dat een 38-jarige inwoner nog aan het slaan was. Hy werd terzake mishandeling aangehouden en naar het bureau overgebracht. Later kon hij huiswaarts keren. De motie ven van de vechtpartij bleven on duidelijk. UITDEUKEN IN DE VOOR DE NACHTRUST BESTEMDE TUD Het staat in de algemene politie verordening, dat het verboden is ge luidsoverlast te veroorzaken waardoor omwonenden in hun nachtrust worden gestoord. De poli tie trad in de nacht van zaterdag op zondag rond 0.30 uur op nadat een melding was gekomen, dat een be woner van de Fhgotstraat nog bezig was met het uitdeuken van een auto. De uitdeuker werd erg duide lijk te verstaan gegeven dat dit niet getolereerd kon worden en dat bij herhaling proces-verbaal zal wor den opgemaakt REEBOK GEDOOD Zaterdagavond werd op de Deur- neseweg ter hoogte van de Rouw- kuilen een overstekende reebok aangereden door een personen auto, bestuurd door een 50-jarige inwoner. Het kadaver werd op de voorgeschreven wyze afgevoerd. op alle afdelingen GROTESTRAAT 93 VENRAY. TEL. 04780-81214. Vrijdag koopavond In samenwerking met verzor gingsinstellingen organiseert het Bureau Onderwijsontwikkeling van het IMBO Venray op donderdag 31 mei een konferentie over ont wikkelingen in het werkveld van de verzorging en de aansluitingen van de dagopleiding tot verzorgende. Als centrale thema's voor die dag zyn er: - de beleidsvoornemens van de ver zorgingsinstellingen in de regio - de veranderingen in het middel baar beroepsonderwijs, met name de dagopleiding tot verzorgende (MDGO-VZ) - de ontwikkelingen in het middel baar beroepsonderwijs in Noord- Limburg - de aansluiting tussen opleiding en arbeid. Het programma van de konferentie kent een tweedeling, waarbij in het ochtendprogramma gastsprekers uit het onderwijs en uit het regio naal werkveld van de verzorging hun visie, ervaringen of beleidsont wikkelingen geven. In het middag gedeelte wordt gewerkt in themagroepen doör funktionaris- sen uit het werkveld van de ver zorging in Noord-Limburg en docenten van de opleidingen in Venray en Helden. Weer kan de gemeenschap van Leunen zich opmaken voor de vie ring van een gouden bruidspaar en zeker de buurt van de Brienshoek en Blankenberg. Deze hechte ge meenschap zal zich van haar beste kant laten zien rond het gouden bruidspaar WILLEMS-LOONEN dat in de riante, aan de Brienshoekweg gelegen bungalow nu al zeventien jaar van een welverdiende rust geniet. Zeventien jaar geleden ver lieten zij hun boerdery aan de Brienshoek om de teugels van het boerenbedrijf over te geven aan hun zoon. Natuurlijk is de gouden bruidegom daar, zeker de eerste ja ren. nog veel te vinden geweest, want om toen al niks meer te gaan doen. dat was onmogelijk. De gouden bruidegom Wiel Wil- lems (75), in Leunen beter bekend als Heezers Wiel, werd op een steen worp afstand van de boerdery van zyn latere bruicf öp"het Laagrie- broek geboren. In die tijd waren de Brienshoek en Laagriebroek één. Geboren op de ouderlijke boerdery betekende dat hij als jonge knaap mee moest aanpakken. Dat mag op de dag als vandaag ongewoon klin ken, in die dagen was dat van zelfsprekend. Vergeet niet dat de mechanisatie er nog niet was. Veel werk op het boerenbedrijf moest met de hand gedaan worden, zoals zaaien, maar ook oogsten. En dan niet te vergeten de aardappelen en de bieten. Als jonge knaap aardappelen ra pen, daarvoor werd zelfs op school vrij gegeven, bewijst weer hoe hard er moest worden aangepakt Het ou derlijk bedrijf was een gemengd be dryf met van alles wat Juist dat 'van alles wat' was een goede leer school. wanneer men later een eigen bedryf zou moeten runnen. De gouden bruid, Jo Loonen (72), is geboren en getogen in de Briens hoek gelegen boerdery van haar ouders. Zij was enigst kind en er- vaarde al op jonge leeftyd hoe hard het leven kan zijn. Op jeugdige leef tijd verloor zy haar moeder en me de omdat er op de ouderlijke boerdery hulp gebruikt kon wor den, trouwde ze eigenlyk eerder als ze had gedacht Ze trouwde dus in maar dat betekende ook dat ze het bedryf zou overnemen. Omdat haar bruidegom had geleerd hard aan te pakken, ging het eigenlijk vanzelf. Het was inmiddels oorlog gewor den maar toch werd er op 28 mei 1940 getrouwd. Oorlog, bezetting en bevrijding gingen zeker niet onop>- gemerkt aan hen voorby. De boer dery werd getroffen en na de bevrijding kon men niet meer in de boerderij blijven omdat iedereen moest evacueren. Men vertrok naar het Brabantse Soerendonk. De eva cuatie duurde slechts zes weken en toen kon men beginnen aan de we deropbouw. Al had de boerderij veel sporen van geweld opgelopen, er was toch iets wonderbaarlijks ge beurd. Ze hadden al meer dan 100 jaar een beeldje van O.L. Vrouw met het kindje op haar armen in een kastje staan. Dat kastje was afgeslo ten met een glazen voorfront. Het was wonderbaarlijk dat het kastje èn dat Mariabeeldje ongeschonden uit de oorlog zyn gekomen. Maria en haar kindje vormden al meer dan 100 jaar het middelpunt van de familie en behield vanzelfsprekend haar ereplaats. Later werd het beeldje meegenomen naar de bun galow maar straks zal het toch weer een ereplaats krygen in de boerde rij, dat staat reeds vast Er werden 13 kinderen uit hun huwelyk geboren en die maken met 24 kleinkinderen het feest mee dat op vrydag 1 juni a.s. zal worden gevierd. De dag wordt om 13.30 uur begonnen met een plechtige eucha ristieviering in de parochiekerk van Leunen. Daarna zal het verdere feest gevierd worden in zaal Mar tens. Yhn 1830 tot 20.00 uur krygt iedereen de gelegenheid het gou den paar en de familie geluk te wensen. Dat zullen er velen zijn, want de gouden bruidegom heeft zich in verschillende bestuursfunk- ties ingezet voor de agrarische we reld en behoort tot de oprichters van de Ruiterclub. Ook was hij ja renlang aktief lid van de toenmali ge fanfare van St Catharina. De gouden bruid, zo zegt ze ons tydens ons gebruikelijke bezoek, had de handen meer dan vol aan het groei end gezin en was bly dat ze een goed thuisfront had. Dat blykt nog steeds, die band met thuis is goed want ze weten zich omringd door de goede zorgen van al hun kinde ren en kleinkinderen, die steeds een willig oor vinden by —als die er zyn— hun problemen. Zeker is dat het gelukkige gouden bruidspaar dankbaar terugblikt op 50 jaar lief en leed, waarby lief steeds de bo ventoon mocht voeren.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9