MMlIlfei OUDE m\ PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS 3 E em-i weel 't de ander eert wat deert PEEL EN MAAS IE Donderdag 10 mei - Pap Grote Kerk Deken C.J.R. üuschman, Eindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M.. Interest raat 29, tel. 82385 b.g.g. 85855. Zaterdag: H. Pane rati us. 8.40 Ro zenkransgebed ti.v. de bewoners van de Oraijebuurt, waarna Eucha ristieviering. W. Broers, echtgen. en overl. kinderen; Harry Messemaec- kers. 19.00 ZONDAGDIENST; Piet van Lipzig (Roll.); ouders Jacobs-van de Loo-, Sven Ariaens (koll.); Wim Kaptein; Jaap Verstegen (koll.); ouders Van Djck-Cox en overl. fam.; ouders Arts-Doinnieck; Jan Willem Beaujean (buurt); Mechelina Derk- sen (koll.); Louise Wekx-Weinrich (koll.). Zondag: 5e Zondag van Pasen. Zondag van de Oosterse kerken. 8.00 Lsm. voor de parochie; t.i.v. de Oosterse kerken. 9.30 Lat. Hgm. Nel lie v.d. Vorst; Wilhelmina v.d. Munckhof-Sangers; overl. echtp; H. Gerrits-Hermans en overl. ouders (S); jrd. overl. ouders Wim van Dyck-Duykers (S); Nelly Janssen- Muis (koll.). 10.30 Onder deze H. Mis zullen de kinderen van de 4e groep van de basisschool Dr. Poels hun eerste H. Communie ontvangen. T.i.v. de communicantjes en hun ouders; Jan Flinsenberg en overl. fam. Maandag: H. Mattias, apostel. 8.40 Rozenkransgebed t.i.v. de bewo ners van de Molenklef, waarna Eu charistieviering Overl. fam. Thjssen-Hendrix. Dinsdag: Alle H.H. Bisschoppen van Maastricht 8.40 Rozenkransge bed ti.v. de bewoners van het Des- selke, waarna Eucharistieviering. Nelly Janssen-Muis (koll.). 19.00 Lsm. overl. echtpaar J. Tillemans- Du jf; Ben van Daalen. Woensdag: 8.40 Rozenkransge bed ti.v. de bewoners van de buurt Noord-West waarna Eucharistievie ring Tbt zekere intentie (S). Donderdag: 8.40 Rozenkransge bed t.i.v. de bewoners van het Broek en omgeving waarna Eucharistie viering Tbt zekere intentie. 19.00 Lsm. Sjraar Spee. Vrjdag: 8.40 Rozenkransgebed t.i.v. de bewoners van de Spurkt en omgeving waarna Eucharistievie ring. Oude stichtingen. 14.00 PI. Huw.Mis voor het bruidspaar Jos van Kol en Jacqueline Geurtjens, Fhgotstraat 52. Zaterdag: H. Bemardinus van Siena. 9.00 8.40 Rozenkransgebed t.i.v. de bewoners van de Smakter- heide, waarna Eucharistieviering W. Broers, echtgen. en overl. kinde ren; ouders Voermans-Janssen en Janssen-Arts. 19.00 ZONDAG- DIENST. Theodora v.d. Ven-Cleven; Jozef Peetere; overl. fam. Barents; overl. ouders Jaap Verstegen- Houben en zoon Sraar; jrd. Sjraar van Ham; Mechelina Derksen (koll.); Nelly Janssen-Muis (koll.); Louise Wekx-Weinrich (koll.). De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten Zondag: 9.30 Sef Muijsers. Misdienaars en lektoren Zaterdag: 19.00 Peter Harrewjen. Lektor: W. Bistervels. Zondag: 10.30 Tbm Fooien en Ramon Klinc- kenberg Kapel St Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering m.m.v. het huiskoor o.l.v. Ad Haans. Voorganger: G. van Loenen. Lektri- ce: S. de Nys. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger: G. van Loenen. Lektor: Br. Artemius. Maandag: 16.45 Liturgieviering Dinsdag: 13.30 Liturgiegroep. 16.45 Liturgieviering Woensdag: 16.45 Liturgieviering Donderdag: 16.45 Liturgie viering Vrjdag: Geen viering. Paterskerk Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIE RING. Sjang Jacobs (koll.); Johanna Wismans-Pouwels; Ciska Jonker (koll.); An Vranken-Geuyen (Marj- kestr.); jrg. Huub Stevens. Zondag: 9.00 Voor An toon en Nel Luypers-Philipsen; Catharina Len- sen; Robert Kraus. 10.00 Eerste Communieviering voor de kinde ren van de basisschool De Bongerd. (Hoogmis vervalt) Tbt intentie van eer eerste communicantjes. 11.45 Sjef Gommans (koll.); jrg Piet Jeu- rissen en overl. fam. 18.00 Overl. fam. Janssen-Krjns; jrg. Betsie Lu- cassen en overl. fam. In dit weekend is de meerop brengst van de kollekte voor het Apostolaat van de Oosterse kerken. Maandag: 8.00 Fhm. Peters-Arts. 19.00 Wilhelmina v.d. Munckhof- Sangers. Dinsdag: 8.00 V jfde dinsdag van de Antoniusnoveen. Fhm. Ewals-, Piet Baken. 19.00 Avondmis met voorbeden voor eigen- en aanbevo len intenties: uit dankbaarheid; voor het welslagen van tentamens; Jeanne Tillemans-Duyf (kaartclub); Sraar Beterams en overl. fam. Woensdag: 8.00 An toon en Nel Luypers-Philipsen; te.v. H. Geest 19.00 Overl. fhm. Philipsen. Donderdag: 8.00 Zuster Judicaël y.d. Berg 19.00 Overl. ouders Janssen-Krjns en kinderen. Vrjdag: 8.00 Overl. ouders Akkermans-Timmermans. 13.30 Gez. H. Mis b.gv. huwelyk Jan Schalkwjk en Karin Vennekers. 14.30 Gez. H. Mis b.gv. huwelyk Roel Jansen en Marlies Janssen. 19.00 Gezinsmis overl. ouders Poels-Utjens. Zaterdag: 8.00 Antoinette Else vier en Eva Rojer. Misdienaars en akolieten Zaterdag: 18.30 Johan Pouwels. Zon dag: 9.00 Martin Leenders; 11.45 Pa scal en Emiel Kusters; 18.00 Jaap Janssen. Maan/vrydag: 19.00 Roel. Dins/donderdag: 19.00 Roy Rutten en Roy Troisfontaine. Woens/vrj- dag: 19.00 Saskia. Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Eucharistievie ring Bij de verjaardag van een zoon tot zekere intentie. Zondag: Eerste Communievie ring voor de kinderen van de Foe- kepot 9.30 Eerste viering 11.00 Tweede viering Vrijdag: 19.00 Eucharistieviering waaronder toediening van het H. Vormsel voor de eerste groep. Tot intentie van de vormelingen. Zaterdag: 17.00 Eucharistievering waaronder toediening van het H- Vormsel voor de tweede groep. Tbt intentie van de vormelingen. De avondmis van 19.00 uur vervalt. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: 18.00-18.30 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora vondmis voor de 5e zondag van Pasen. Kinderwoorddienst. Zang door het Jongerenkoor 'Chrisko'. Voor alle overl. gelovigen (van Kevin Arts); overl. ouders Thielen- Hendriks en overl. fam.; Petronella v. Cuyck-Gooren; Piet Kopacinsky; Mientje Vermeulen en Herman Wil- lems. 13.30 Kapel Veltum: 50-j. hw. dhr. en mevr. Linders-Snijders. Zondag: 5e Zondag van Pasen. Moederdag. 8.30 Voor het geestel jk en tydelyk welzijn van de parochie; Roro Mann-Tutykartini (koll.). 10.00 Hoogmis. Gregoriaans. Overl. ouders Flinsenberg-Erkelens; Ber Jonkers (koll.); fam. Wjnhoven- Volleberg; uit dankbaarheid (R). 11.30 P. Baeten-Martens en overl. fam; Leo Bruno (koll.). Maandag: Peest van de H. Matti as, apostel. 8.00 Voor de zieken van de parochie. 19.00 Voor de Christen die vervolging ljden; Jan Janssen en overl. fam. Dinsdag: Gedachtenis van alle H.H. Bisschoppen van Maastricht 8.00 Voor de weldoeners van de pa rochie. 19.00 Tot bijzondere inten tie (T). Woensdag: 8.00 Tot zekere inten tie. 19.00 Toon Stevens. Donderdag: 8.00 Voor priester roepingen en roepingen tot het reli gieuze leven. 19.00 Piet Vermeulen (koll.); Harrie van Mejel en zoon Gerrit; Jacques Janssen; Mevr. v. Gerven-Linders. Vrijdag: Gedachtenis van de H. Johannes 1, paus en martelaar. 8.00 Als eerherstel aan het Godde lijk Hart. 14.00 Kapel Veltum: huw. dhr. en mevr. Scherer-Jenniskens. 19.00 Voor de gezinnen. Zaterdag: 8.00 Voor J.R. Gedachte van de week: "Niet wat ge doet is belangrijk, maar wat ge zjt." Akolieten en misdienaars Zondag: 8.30 V.d. Oever. 10.00 Pascal en Urbain v. Weert, Robert Verstee- gen. 11.30 H. Fijneman. Maandag en woensdag: Ivo Niessen. Dinsdag en donderdag: 19.00 Emiel Ubaghs. Mededeling: De deurkollekte b.g.v. roepingenzondag voor de priesteropleiding van ons bisdom heeft het prachtige bedrag van 1.005,80 opgebracht Heel harte lijk dank aan alle gulle gevers en geefsters! Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Riek Rongen- Gyssen, Ber van Djk (buurt); Mar- tien van Arsen, Wim Volleberg (kaartclub); Harry Thujls (buurt); Pierre Jacobs; pater Frans Sanders (Valken kampstraat). Zondag: 8.30 Uit dankbaarheid. 10.00 Maria-proce8sie met H. Mis op Transcedron. Jeanne Pans- Kersen en overl. fam.,- gest. jrd. overl. ouders Hendrix-Geurts; Mar- tinus Rejnders en Henrica Verste gen; overl. fam. Siebers-Camps en Nyssen; Antoon Verheggen en Hen- drina van Haaren (Gem. Koor en Harmonie). Maandag: 9.00 Tbt zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Tbt intentie van de fam. T. Woensdag: 9.00 Uit dankbaar heid. 19.00 Lof met Rozenkrans (Jonge Garden Koor Oirlo). Donderdag: 9.00 Gest. jrd. Piet Camps en Gerarda Vermeulen. Vrijdag: 9.00 Gest jrd. Henricus Rutten en Johanna Cremers. Zaterdag: 15.00 Uit dankbaar heid 25-j. huw. Sikes-Rutten (koor 'Harmony j. 19.00 Tbediening van het H. Vonnsel. Piet Janssen eii overl. fam. Janssen-Derks (Kin derkoor). Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Ludo van Mil, Ro bert Janssen, Tbm Vaessen, Mark Camps. Zondag: 8.30 Marisca Lit- jens, Irene Camps; 10.00 Pascalle van Reenen. Sjouke Camps, Stepha nie Janssen. Saskia Litjens, Jom Rongen, Rob Jeucken, Karljk Ja cobs, Ursula Comelissen. Woens dag: 19.00 Sanne Bartram, Veronique Philipsen. 13 Mei: Moederdag, Bloemen dag, M ariadag, Mariaprocessie. Zondag a.s. 13 mei is het Moederdag en dan is het vanzelfsprekend dat moeder in de bloemetjes gezet wordt Ik wens alle moeders dan ook graag niet alleen veel bloemen maar ook een heel fyne dag toe. La ten we die dag ook ons aller moe der, onze Hemelse Moeder, in de bloemetjes zetten —maar dan voor al figuurlijk— door een grote op komst voor onze jaarlijkse Maria-processie. We vertrekken om 10.00 uur vanaf de kerk, langs de Watermolenstraat Randenrade, naar Trans-Cedron waar de open luchtmis gehouden zal worden. De predikatie zal gehouden worden door pater Heckman. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Da meskoor). St. Sophia Verdellen; Hendrika Steeghs-Versteegen; Jan Peetere; Jan van Asten. Zondag: 10.00 (dus niet om 11.00 uur) Hoogmis. St Catharina Bister- veis; Leonardus Custers en Barbara Lenssen; Johanna Gerritsen- Roelofs; Jan Janssen; Maria Cox- Wolters; st. Henrica v.d. Aa. Woensdag: 9.00 H. Mis St. Marti- nus van Oirschot en Catharina Loonen. Vrijdag: 9.00 H. Mis Carolien Phi lipsen. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jon ge Garde Koor). Overl. fam. Van Dijck-Strik; Maria Cox-Wolters (Ou derver. St. Machtus); Allegonda Friesen-Custers. Parochie Leunen 5e Zondag van Pasen. Zaterdag: 19.00 Lsm. Tbediening van het Sacrament van het Vormsel aan de kinderen van groep 8 van onze basisschool door drs. H. V.d. Looy; lsm. overl. fam. Jacobs-van Cruchten; Johanna Wejs-Wjnen; Tbon Hendrickx (goede vrienden); gest. jrd. Antoon Peeters en Johan na Haymakers. Zondag: 10.00 Hgm. voor Bertus Vogelsangs; gest jrd. Eduard en Stans Dietz. 11.15 Gerard Thjssen; Mien Litjens-Lemmen. Maandag: 19.00 Lsm. Wim Swin- kels; maandd. Wilhelmina Loonen, Antoon en Bernard Loonen, beide echtgen. en Johanna Verheyen- Loonen; Hendrik Philipsen en Ca tharina Philipsen-Spreeuwenberg. Dinsdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Koenen-Janssen; Jaap Josten; overl. ouders Martens-Verhees en overl. fam.; Sef Gooren. Woensdag: 19.00 Lsm. overl. fam. De Bruyni-Jeuken; gestjrd. Gerard Reintjes en echtgen. Donderdag: 19.00 Lsm. Leo Loe nen en overl. fam. Loenen-Croonen; Wilhelmina Jenniskens-Martens (ouderenver.). Vrjdag: 19.00 Lsm. Wim Litjens; Corrie v. Berlo-Thjssen; Elly van Berlo en Elly Loonen; maandd. Ber tus Vogelsangs; gest. jrd. Jacob Thyssen en echtgen. Zaterdag: 19.00 Lsm. Deze avond mis wordt instumentaal opge luisterd door het blokfluitensemble 'En Bloc' uit Ven ray. Lsm. Antoon Voermans, echtgen. en zoon An toon; Mathjs Litjens en echtgen.; Michel Loonen, Elly Loonen en Elly van Berlo; Wim Litjens, Harrie Cor- nelissen en Maria Comelissen- Vloet; weekd. Henk van Straten (1). Akolieten Zaterdag: 19.00 Erik Direks en Paul de Klein (komen jullie al om half ze ven naar de kerk om te oefenen). Zondag: 10.00 Bobby Leyendek- kers, Marcel Broers en Robby Wil- lems; 11.15 Anke v. Osch en Martine Josten. Misdienaars ma t/m vr. 19.00 Erik Litjens en Jos Direks. Lektoren Zondag: Lies van Bavel. Huweljksafk.: Peter Houben en Monique Hendrix, beiden uit onze parochie (2e roep). Overleden: Op vry dag 4 mei over leed geheel onverwacht Henk van Straten, Gussenstraat 43, in de leef- tjd van 43 jaar. Na een plechtige Uitvaartdienst in onze parochie kerk te Leunen op woensdag 9 mei volgde de crematie in het Cremato rium te Blerick. Mededeling: In de avondmis van zaterdag 12 mei zijn de eerste ban ken in het nieuwe gedeelte van on ze kerk gereserveerd voor de Vormelingen en hun ouders. Let op de kaartjes 'gereserveerd'. Rektoraat Heide Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Corrie v.d. Ven-v.d. Velden (koll.); Martinus Rongen en Johanna Ger- rits; overl. ouders Achten-Cox; jgt. Harrie Muyzers. Zondag: 10.00 Tjdens deze Mis doen 8 kinderen hun Eerste H. Communie. Bidden wy voor hun, de intentie is voor de communican ten en hun ouders. Misdienaars v.d. week: janet en Anuska. Woensdag: 5e Week van Pasen. 8.00 H. Mis Helm Claes en overl. fam.leden; Piet Spee en overl. fam.leden. Vrjdag: Gedachtenis van de H. Johannes 1, paus en martelaar. 8.00 H. Mis Wim Derikx en overl. fam.leden. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Corrie v.d. Ven-v.d. Velden (koll.). 'n abonnement waard Rektoraat Veulen 5e Zondag van Pasen. Zaterdag: 19.00 Hgm. voor de pa rochie. Zondag: 11.00 Hoogmis voor Jo van Oers. Maandag: 8.00 H. Mis. Dinsdag: 5e van de 9 dinsdagen te.v. SL Antonius. 8.00 H. Mis tot intentie van de offeraars.. Woensdag: 8.00 H. Mis. Donderdag: 8.00 H. Mis Leen v. Gerven-Linders. Vrjdag: 8.00 H. Mis uit dank- baarhied (B); uit dankbaarheid (N). Akolieten Zondag: André Reintjes en Twan Hagens. Misdienaars Rob Hendrix en Paul Litjens. Huweljksafk.: Harry v. Houdt en Monic Geurts. Parochie Ysselsteyn 5e Zondag van Pasen. Zaterdag: 19.00 Mndd. N. Michels-Lamers; jrd. ouders Arts- Gielen; ouders Bovée-Cuijpers; uit dankbaarheid. Zondag: 10.00 T.i.v. onze Eerste Communicantjes en hun ouders. 11.30 Gelezen dienst zonder preek: Louis Custers en Harrie Broeren. Maandag: 19.00 Jrd. W. Smeets; Jep Arts en overl. fam.; overl. fam. Van Soest-Swinkels; overl. ouders Smedts-Dings; uit dankbaarheid. Woensdag: 14.00" T.i.v. Robijnen bruidspaar Mulders Maessen. 19.00 Geen dienst. Vrjdag: 14.00 T.i.v. bruidspaar Siebers-Kessel. 19.00 Geen dienst. Misdienaars Zaterdag: 19.00 B. Pouwels en C. Smits. Zondag: 10.00 (9.30 aanwezig zjn) Maij. Potten, B. en S. Slangen, B. Vergeldt; 11.30 Ij. en R. Jennis- kens. Maandag: R. en T. Berkers. Woensdag: 14.00 N. Jaspers en S. Slangen. Vrjdag: 14.00 E. Jennis- kens en P. v.d. Munckhof. Spreuk van de week: "Laat de kinderen tot Mj komen!" (Mt. 19,13) Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Mathieu v.d. Ven- ne (bevr.coll.); Martinus Pubben; Marie v. Osch (ne «Sc ni). Misd.: roei Creemers en Martijn Wilms. Zondag: 10.00 Berta Michels-v. Rijswjck (nev «Sc ni). Misd.: Karin Duykers en Joy Arts. 11.30 Jacobus van Djck. Misd.: Ingrid Wismans en Anke Broeren. 15.00 H. Mis met Vormsel. Misd.: Bas Wilms en Wil lem Loonen, Kim Thielen en Wen dy Bonants. Maandag: 8.30 Berta Michels-v. Rjswjck. Dinsdag: 8.30 Antoon Michels. 19.00 Rozenhoedje, Kapel. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje, Kerk. 19.00 Johanna Hoeselaar- Thjssen. Misd.-. Willem Loonen. Donderdag: 8.30 Grada Arts- Janssen. Vrjdag: 13.30 H. Mis van dank zegging 25-j. huw. Piet v. Meyel- Tbnny Janssen. Zaterdag: 19.00 Antoon Arts en Anna v.d. Zanden. Misd.: Roel Cree mers en Martjn Wilms. Kerk poetsen: mevr. Hendriks- Flinsenberg en mevr. Claessens. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: H. Pancratius. 19.00 Overl. fam. V. Duijnhoven-Schepens en voor Gerard Weerts (vrienden). Zondag: 5e Zondag van Pasen. Zondag voor de Oosterse Christe nen. 10.00 Voor slagen in examens; Henk Nabuurs; Jo v. Éerd- Strjbosch. Maandag: H. Mathias, apostel. 8.30 Bjz. int (MJ). Dinsdag: H.H. Bisschoppen van Maastricht 8.30 Overl. fam. Poels- Dujkers. Woensdag: H. Johannes. 830 Voor onze le Communicanten. Donderdag: H. Paschalis Bay- lon. 8.30 Voor vrede en gerech tigheid. Vrjdag: H. Johannes 1, paus en martelaar. 8.30 voor Oosterse Christenen. Zaterdag: H. Bemardinus van Siena. 19.00 Fam Bloemen- Zaterdag: Ellen en Peter. Zondag: Gerben en Patricia. Lektoren Zaterdag: Jo 20 Mei ontvangen 9 van onze kin deren voor de eerste maal de H. Communie. Met u mogen zij aanzit ten aan de maaltjd van de Heer. Wat betekent voor ons 'aanzitten' aan de maaltjd van de Heer? Dan alleen kunt ge de waarde ervan me dedelen aan uw kinderen. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor Mia Bouten-Gijsberts; Antonia Bo- vens; fam.Berden; fam. Smits- Voesten en t.z.i.; Martien Hermans en fam. Derkx-Meulensteen. Zondag: 8.30 Gebed en lezingen- dienst met H. Communie te Holt- hees. 10.00 Hoogmis voor fam. Raven-Sender, Mia Bouten- Gijsberts; Joséphina en Henricus Janssen en voor alle gevraagde in tenties. Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor int. van de pelgrims. Vrjdag: 9.30 H. Mis t.e.v. H. Maria en t.z.i. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 13 mei zal in het IMBO, Leunseweg 2a te Venray, ds. E. Oc- lcels uit Elzendorp voorgaan in de dienst. Viering van de Maaltjd van de Heer. Aanvangstjd is 9.30 uur. Tjdens de dienst is er kinderop vang en wordt er kindemeven- dienst gehouden. 'n abonnement waard De gemeenteraad in 1937. tallige raad van 15 leden. li midden, met de ambtskei tooid, de voorzitter. Zittend van linksaf gezien Odenhoven, A. van Haren (sek ris), wethouder G. Houben, bi Jqq meester 0. v.d. Loo, wethoud Nelissen, P. Pubben, J. VermeiL Staande v.l.n.r.: M. Goumans, Boven; P. v. Djck, R. Milieu Steeghs, L. van Haren, H. Jans P. Poels, G. Reintjes, M. Arts. Het aantal leden korrespond steeds met het bevolkingscijfti piepkleine gemeenten (benedei 3.000 zielen) zjn het er 7, in steden (boven de 200.000 zielen) In Venray momenteel 23. Het aa is oneven om, ingeval er in de gaderingen gestemd moet won gel jkheid van stemmen te voo men. Dat kan zich echter toch voordoen als een lid afwezig iso| er een blanco stem is uitgebi* Maar een echt raadslid staat; zjn taak, is present en is vóórc gen een voorstel. H j moet polis bedrjven in de goede zin van woord d.w.z. beleid helpen tot brengen. De vorige week is de nieuwe geïnstalleerd. In handen van voorzitter heeft elk raadslid eden afgelegd, of, als het zi hem of haar te zwaar viel, twee loften gedaan: vooreerst dat hij z j niets onzuivers inet de fun! voorheeft en tweedens van tri aan de Grondwet en de andere i ten. Burgers die de leden daai aanspreken vervullen hun rol in demokratie. Archieffoto J. v.d. Putten. 'k V OECUMENISCHE BASISGROEP A.s. zondag 13 mei is er een ring van de oecumenische ba groep "Heel de kerk, heel wereld". Thema van deze viering "Moederdag". Plaats: Kapel bejs dencehtrum Het Schuttersvel Bergweg, Venray. Aanvang: 11 uur. Voor de kinderen is er een ki demevendienst. 'I Hlïiïsi'!:S w GEBRUIKEN HET JAAR ROND. DEEL 2. De nieuw gekochte kleren en schoenen (ook hier wilde men op z'n paasbest zjn) gingen uit om bij het paasvuur niets stuk te maken. Elke buurt zorgde voor een vuur en er was soms wedijver, welk vuur het grootste was. De Ven ray se jeugd sjouwde veel oude rommel naar de Poelsklef. Dat was een van de hoogste zandverstuivingen hier in de buurt, die achter het Odapark, on geveer ter hoogte van het zwembad, lag. Dat vuur was dan tot in de ver re omtrek zichtbaar. Net als met Kerstmis hadden de slagers schilderijen van vet ge maakt, die in de etalage te pronken stonden. PAASMAANDAG. Op Paasmaandag mochten de keu terboeren het paard en de ploeg van de grote boeren gebruiken. Die had den dan zondag en leenden de spul len uit aan hen, die ze niet bezaten. Deze ondersteuning was trouwens gewoonte op iedere doordeweekse zondag. Op Paaszondag was men thuis, maar *s maandags sprong de vrijer op zjn fiets om enkele uren met zyn geliefde samen te zijn. Onder het keurend en waakzaam oog van de hele schoonfamilie moest h j wach ten tot de laatste paar minuten van het afscheid voordat hij haar echt helemaal alleen kon treffen. Zo zou dat meestal elke zondag zijn. Op Paasmaandag wordt het evan gelie van de Emmaüsgangers voor gelezen. In de vorige eeuw gingen groepen mensen al biddend 9 heiligen-huisjes af. Waarschijnljk waren dat St.Oda en St.Antonius van de Hiept. St.Anna aan de Lange- weg, St.Lucia aan de Langstraat, St.Rochus in Veltum, St.Josef aan de Leunseweg, St.Anna in het Bruuks- ke, St.Antonius Halfweg en St.Anto nius van het Kerkpaatje. In later tjd bezocht men op de eerste Paasnacht 7 kerken met groepen van 7 men sen. 's Morgens keerde men dan weer terug en was men in Geyste- ren, Wanssum, Meerlo, Venray, Swolgen, Horst en Oirlo geweest. FICHTERDONDERDAG - DONDER DAG NA PASEN. Dit was de dag, waarop een boe renknecht of -meid de dienstbetrek king beëindigde. Vroeger verhuurde iedereen zich -dat scheelde thuis in de kost- en alleen op deze dag werd van baas verwisseld. Als de dienst was opgezegd, bleef op zo'n dag van het oude adres soms niet veel goeds meer over. Vooral, hoe schraal het eten was, werd uit gebreid rondverteld. Het volgende rijmpje werd gehoord "Vandaag is het mijne laatste dag Morgen ga ik scheiden Ik geef niks meer om de boer zijn pap Maar om zjn ronde schijven". 's Morgens werd "de kist gehaald". Een dekenkist was in die tijd vol doende om de persoonlijke spullen van de meid of knecht in op te ber gen. Elke dekenkist had bovenin een la voor het kerkboek, het hor loge, de zakdoeken enz.;de rest ging onderin. Nog na de tweede werel doorlog werd in 't Bruukske fichter- geld uitbetaald: het verdiende loon en de toebaat. Dat was een betaling in natura: een manchester broek, een linnen kiel, sokken, tabak, klompen enz. Rond de eerste werel doorlog verdiende een meisje van 17 tot 20 jaar tussen de 75,- en 100 per jaar. Knechten kregen tussen de 100,- en 150,-. Daar moesten ze hun kleren van kopen en uitgaan. Er bleef niet veel over voor wat anders. Als er een koe of e,en varken ver kocht werd, kregen ze een paar stui vers, zogenaamd staartgeld. Troffen enkele fichters elkaar op die dag, dan konden de kasteleins dat mer ken. Als er een nieuwe dienst werd aangenomen, dan gingen die de zon dag daarna in. BELOKEN PASEN - EERSTE ZON DAG NA PASEN. Op deze dag werden de laatste paa seieren gegeten en was het de laatste kans om "ziene Pósse te halde", d.w.z. te biechten en ter communie te gaan. Bovenal was het de dag, waarop de nieuwe knecht of meid werd bin nengehaald. De verhuizing was ge beurd met de kar van de nieuwe boer. In de avond werd de nieuwe ling binnenshuis gebracht en in de woonkeuken "gehaold". Dit ritueel heeft bestaan tot de opkomst van de fornuizen en kachels in de huizen rond 1920. De nieuwe meid of knecht werd aangenomen als hu genoot en dat gebeurde rond b haardvuur (de vuurkoel) onder i open schouw. Het begon met in teren. Een schaal vol paaseien kwam op tafel, die werd leeggegele hoe meer eieren hoe liever. De nie we gedienstige werd dan door et hele'troep jongelui ingesloten naar de haalketting geleid. Aan 6 ze zwaar beroete ketting werden o ketels boven het vuur gehangen het eten gaar te koken. De haolei streken met hun handen langs ketting en dan door het gezicht» de knecht of nog liever de meÜ waarbij een liecje gezongen wen! "Wy haole öw ien de naam van Go de Vader, As ge gen bier lust, da dreenkte mar water. Wj haole ów ien de naam van Ge de Zoeën, As ge goed waerkt, krirj de Pósse öw loeën. Wij haole öw ien de naam van G« de Heilege Gieëst, Dat ge as meen behandeld wert en nie as bieëst. Wij haole öw ien de naam Hieëre, Wat ge nog nie kent, mot dl^— boer öw liere!" In Oostrum werd een kolde r-litanii "gebeden". De naam van de nieu® knecht of meid werd genoemd nu een fantasie-toevoeging, waarop dl rest antwoordde: "ik haol öw", en dl roethanden door het gezicht stro ken. Dit kon zich vele malen herlis len. In Oirlo werd de nieuw huisgenoot de haalketting om nek gelegd en werd met de pookbo ven het hoofd gezwaaid. Het haollitd werd hierbj gezongen. Het feest eindigde met veel eten i drinken of met een traktatie in h« café. De volgende dag was iederea bij het aanbreken van de dag weer op de been, want dan begon het ge wone leven van hard werken weer. Het werk begon om 5 uur of half 7 's morgens en duurde tot 9 uur avonds op een grote boerderij, vrowwehand en 'ne paerdetand mot te noeët stil staon" was een gezegde, Vast staat, dat vrouwen harder en meer moesten werken dan mannen. DIEFSTAL MUGGENLARVEN Weer werd een inwoner van Eind hoven betrapt b j diefstal van mug genlarven uit de Smakterveld wateroplossing. De larven werden weer in de afvoersloot geloost, ter wjl proces-verbaal werd aangezegd.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 16