Regionale samenwerking werk groepen Opvang Asielzoekers Historische grenspaal tussen Venray en Deurne is vernield crv Pastor Huub de Wit veertig jaar op pelgrimstocht langs 's Heren wegen Consumentenwinkel heeft nieuw uithangbord 12 INTERIEUR VERZORGSTERS RECREATIEPARK Weet U,- I wat er gebeurt A HatCI als U MlHlO* NIET adverteert f W" peel en maas VERLINDEN W JUWELIER venrav Dringend gevraagd voor het schoonmaken van een groot Tevens zoeken wij nog VAKANTIE en OPROEPKRACHTEN Geen nieuwe openbare school in Venray Het Wanssums Ven Werktijden van 10.00 tot 15.00 uur op maandag en vrijdag (een dag per week ook mogelijk) Neem vandaag nog vrijblij vend contact op met: SCHOONMAAKCENTRALE VENRAY tel. 04780-87223 Zeven plaatselijke werkgroep (uit even zoveel gemeenten), die zich bezig houden met de opvang van asielzoekers, gaan een regionale stichting vormen. Tbt op heden werd slechts incidenteel samenge werkt. Volgens de Initiatiefnemers komt daar nu dus verandering in. In de gemeenten Venray. Meerlo- Wanssum, Grubbenvorst, Sevenum, Horst, Bergen en Gennep houden groepen vrijwilligere zich al zo'n twee jaar bezig met de immateriële opvang, ondersteuning en begelei ding van asielzoekers. Deze groepen werkten nauwelijks met elkaar sa men. Met de vorming van een stich ting willen de groepen bereiken dat de vrijwilligere meer tijd overhou den voor het daadwerkelijk onder steunen en begeleiden van asiel zoekers. Nu gaat veel tyd verloren aan bestuurlijke zaken. Verder moet de vorming van een stichting er toe leiden dat niet elke groep apart de zaaltjes moet uitzoeken. Nu blijft de vergaarde kennis meestal in een groep hangen, ter wijl het efficiënter is die kennis te delen. Een derde vooroordeel van een regionale stichting is dat nu als een groep naar buiten wordt getre den. Zeker ten aanzien van de kon takten van de lokale overheden zal dit een positieve uitwerking hebben. SUBSIDIE Een stichting kost echter geld. Daarvoor hebben de initiatiefne mers aangeklopt bij de gemeente Venray, die tussen alle andere ge meentes als centrumgemeente fun geert. Als de gemeente Venray die subsidie toekent zal aan het einde van het jaar de oprichting van de stichting werkelijkheid zyn. Vooruitlopend op de realisering zullen de verschillende groepen te- samen naar buiten treden. Dit gaat gebeuren via een driemaandelijks informatiebulletin. Doel van dit blad is om iedereen die op de één of andere manier iets te maken heeft met asielzoekers of vluchtelingen, op de hoogte te hou den van allerlei zaken op het gebied van het vluchtelingenwerk. Elk in formatiebulletin bestaat uit een aantal vaste rubrieken, zoals landeninformatie, uitleg van de Re geling Opvang Asielzoekers, een in terview met een asielzoeker, een vrijwilliger of een andere betrok ken persoon (b.v. een buurtbewoner of een schoolhoofd), uitleg van de juridische procedure, gemeentelijk nieuws en regionaal nieuws. Daarnaast zal in het blad stich- tingsnieuws worden gepubliceerd. Tévens kunnen er ingezonden arti kelen in worden opgenomen en elk ander interessant of leuk nieuws. De vaste redaktie van het infor matiebulletin bestaat uit een aantal vrijwilligers, de kontaktambtenaar van de gemeente Venray en de maatschappelijk werker van het RIM (Regionaal Instituut voor Maat schappelijke Dienstverlening Noor delijk Limburg), die zich sinds 1 februari 1990 bezighoudt met de begeleiding van een immateriële hulpverlening aan asielzoekers en vrijwilligere in de zeven ge meenten. Het eerste nummer van het infor matiebulletin verschijnt in mei 1990 en zal worden verstuurd aan alle tot nu toe by de redaktie beken de betrokkenen. Het voorlopige stichtingsadres is: J.G. van Halen. Burg. Termeeretraat 21, 5971 VK Grubbenvorst Het redaktie-adres is: RIM, ta.v. J. Wilms, 'De Clockert', Bergweg 4, 5801 EG Venray. In Venray is (tot en met 1994) vol doende gelegenheid tot het volgen van openbaar onderwijs. Burge meester en wethouders achten het dan ook niet noodzakelijk om het aantal openbare basisscholen uit te breiden. Dit stelt het college van burgemeester en wethouders in een raadsvoorstel, dat volgende week dinsdag door de gemeente wordt behandeld. Jaarlijks moet de gemeente Ven ray vaststellen of in de gemeente het aantal basisscholen uitgebreid moet worden. Gezien de spreiding van de drie openbare scholen in Venray wordt volgens b. en w. voor zien in voldoende gelegenheid tot het volgen van openbaar onderwijs. Een eventueel knelpunt zou de openbare school Landweert kun nen zyn. De leerlingenprognose voor de wijk Landweert geeft aan dat de huidige openbare school tot 1993 het leerlingenaanbod kan op vangen. Daarna kan de kapaciteit van de school nog uitgebreid wor den tot bijvoorbeeld acht groepen. In ieder geval zal voor het jaar 2000, op basis van de dan beschikbare ge gevens, een keuze moeten worden gemaakt tussen uitbreiding van de huidige openbare school of het stichten van een tweede openbare school in Landweert. De consumentenwinkel aan de Marktstraat is sinds kort voorzien van een nieuw verlicht uithang bord. De consumentenwinkel heeft dit dankzy financiële steun van de Industriële Club Venray kunnen realiseren. Mocht men in het verleden wel eens gedacht hebben 'waar vind ik de consumentenwinkel?' dan hoeft dit vanaf nu dus geen problemen meer op te leveren. De consumentenwinkel geeft gra tis informatie en advies over: het kopen van produkten en appara ten; wat te doen by klachten; het goed omgaan met geld. De consumentenwinkel komt op voor consumentenbelangen, dus ook voor uw belang. Iedereen kan dus in de winkel terecht. Iets kopen is niet altijd even ge makkelijk. Er zyn veel merken en prijzen. Dé kwaliteit loopt uiteen. De consumentenwinkel helpt u bij het maken van de juiste keuze, waarbij o.a. gelet wordt op kwaliteit, pryzen en natuurlijk op uw wen sen. Er wordt géén reklame voor be paalde merken gemaakt. Wat te doen by klachten? Bij klachten na aankoop wilt u een nieuw produkt of uw geld te rug. De consumentenwinkel kan u vertellen wat uw rechten zyn en u informatie geven over hoe u de za ken aan kunt .pakken. Het goed omgaan met geld Als u iets koopt zult u op de prys letten. Voor informatie hierover, maar ook voor andere geldzaken, kunt u bij de consumentenwinkel terecht. Enkele voorbeelden Waar moet ik op letten by de aan schaf van een wasmachine? Welk speelgoed is veilig voor myn kinderen? Zijn 'light'-produkten beter? Wat moet ik doen, nu myn mixer binnen 2 maanden kapot is? De verzekeringsmaatschappij keert de schade niet uit, wat moet ik nu doen? Hoeveel kleedgeld zal ik mijn dochter geven? Hoe kan ik kwijtschelding van belasting aanvragen? Hoe kunnen wij ons geld het bes te beheren, nu wij gaan samen wonen? Voor deze en andere zaken kunt u bij de consumentenwinkel terecht Hoe werken zy? U kunt opbellen, langskomen of schrijven. De consumentenwinkel geeft u mondelinge informatie en adviezen. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van objektieve onderzoe ken (o.a. uit consumentenbladen). De consumentenwinkel werkt ano niem en onafhankelijk van andere instanties. Daarnaast kunt u ko pieën van schriftelijke informatie kopen voor/ 0,10 per stuk. U kunt het dan thuis nog eens rustig nalezen. Op aanvraag verzorgt de consu mentenwinkel voorlichtingsbijeen komsten aan groepen. Samen met u kiezen zij thema's/onderwerpen. Voor groepsvoorlichting vragen wij een vergoeding. Openingstijden: Maandagmiddag 13.30-17.30 uur Dinsdag tm vrijdag 10.00-13.30 uur 13.30-17.30 uur Vrijdagavond 17.30-20.30 uur Zaterdag 10.00-16.00 uur 'De mensen laten weten, wat ze aan je hebben en betrouwbaar bij hen overkomen. Maar hun ook la ten merken dat ze op je kunnen re kenen en dat je met hen begaan bent. Midden tussen de mensen staan en eenvoudig blijven'. Dat is het credo van pastor Huub de Wit van de Sint Petrus Banden paro chie, die zondag a.s. —Beloken Pasen— met zijn familie en de hele parochiegemeenschap zyn veertig jarig priesterfeest viert Om elf uur is er een plechtige eucharistievie ring, opgedragen door de jubilaris in de Grote Kerk. Het Dames- en Herenkoor zal muzikale medewer king verlenen. Van 12.30 tot 14.00 uur is er receptie in 'In den Engel'. Op 19 maart was het veertig jaar geleden, dat de Franciscaan Huub de Wit uit handen van mgr. Guliel- mus Lemmens, bisschop van Roer mond, de priesterwijding ontving. Op dié dag begon —wat hij noemt— zijn pelgrimstocht langs 's Heren wegen. Naar het woord van het Evangelie: een pelgrim onderweg, maar dan een met een rijk en boei end leven achter de rug en als het aan hem ligt: ondanks zijn 65- jarige leeftijd, blijven pelgrimeren. Als zijn oversten niet anders beslis sen, in Venray. Pastor De Wit werd in Ophoven- Sittard geboren in een gezin van veertien kinderen. Omdat zijn pa rochie was toevertrouwd aan de Franciscanen, was het niet vreemd, dat hij zich al vrij jong tot deze orde voelde aangetokken. Zijn gymnasi ale studie volgde hij aan het beken de St. Antoniusgymnasium in Megen bij Oss. Na zes jaar, in 1943, begon zijn kloosterleven in Hoog- cruts. Omdat het Minderbroeders- klooster in Venray bezet was, studeerde hij filosofie in Vlodrop, waarna hy nog twee jaar theologie studeerde in Alverna bij Wijchen en nog twee jaar in Weert. Na zyn wijding door Vader Bisschop Lem mens mocht hij in zijn vyfde jaar theologie 'proeven' aan de zielzorg, terwijl hij tevens nog lessen in het preken volgde. Daar begon in feite zijn pelgrimstocht door het leven. Hij voelde zich, wat men tegenwoor dig zou noemen, een uitzend kracht, die by na iedere zondag op zyn fiets er op uittrok om in tal van parochies in Zuid-Limburg en de Voerstreek te assisteren en te pre ken. In 1951 en 1952 werd hij 'assistentie-pater' ofwel pastoraal assistent. En weer was hij altijd on derweg in dezelfde streken. IN HET ONDERWIJS In 1952 werd hij tot zijn grote ver bazing en geheel onverwacht tot godsdienstleraar aan de HBS Anto- nius Doctor in Kerkrade benoemd. Met lood in zijn schoenen stapte hij het onderwijs binnen, maar toen hij na vyf jaar overgeplaatst werd naar Maastricht kon hij toch zeg gen, dat hij dit werk met zeer veel plezier had gedaan. In Maastricht werd hij full-time godsdienstleraar aan een LTS (wel iets anders dan een HBS...) en in zyn vrye uren hielp hij pater Castorius Groothuis met het buurtwerk in het Stok straatkwartier voor jongens van 6 tot 21 jaar. PASTORAAL WERK Maar pater Huub de Wit voelde zich toch meer tot het werken in de parochie aangetrokken. Hij was dan ook zeer gelukkig, toen hij in 1965 op 40-jarige leeftijd werd be noemd tot kapelaan in Woerden. 'Een hele belevenis voor een 'jon gen uit Zuid-Limburg', die nu in een protestantse omgeving terecht kwam en daarvoor nog nooit een dominee van dichtby had gezien' herinnert de jubilaris zich. Na zeven jaar —in 1972— werd hij benoemd tot pastoor in het Achter- hoekse Lichtenvoorde en weer pak te pater Huub de Wit ingevolgde de Franciscaanse gehoorzaamheid zijn koffers om nu op het platteland te gaan werken. Ook dat werden ze ven mooie en leerzame jaren. Maar in 1979 werd hy ziek en këerde hij voor een rustperiode terug naar Weert. IN VENRAY In die tijd was de toenmalige de ken L. Theunissen op zoek naar een parochie-assistent omdat zyn beide assistenten Verdonschot en Ben van Bronkhorst waren overge plaatst. Het werd pater Huub de Wit die maar al te graag naar Ven ray verhuisde. Nu hy er hier tien jaar op heeft zitten ('zo hokvast ben ik nog nooit geweest') wil hij niet meer anders. 'Het bevalt me hier uitstekend en ik hoop, dat men in Venray het eens is met de woorden, die een kerkmeester sprak bij mijn afscheid in Lichtenvoorde: Voor ons is hij altijd de gewone jongen uit Ophoven gebleven. Hy was er een van ons'. Op vrydag 27 april om 15.00 uur zal wethouder W. Claessen de eerste spade in de grond steken ter uit breiding van de visvyver. Dan gaat een langë tyd van voorbereiding in vervulling. Wethouder Claessen heeft daartoe veel bygedragen en het bestuur van 't Alvertje stelt het zeer op prys dat hy nog voor zyn af scheid op 30 april, de eerste aanzet wil geven voor de uitbreiding van de visvyver Het Wanssums Ven aan de Wanssumseweg in Oostrum. 1981Grenspaal Bmbantia-zijde 1989: November. De grenspaal is al gestrikt 1990: April De grenspaal is 'onthoofd'. tot moederdag 13 mei gouden closed for ever armband f 385,- gouden graveerplaatje t.w.v. f 85,- kado! Noord-Limburg ten westen van de Maas) en die van de Meyery van 's Hertogenbosch de Brabantse zyde van de Peel). De aangrenzende dorpen maakten aanspraken op de len van de Peel omdat deze 'weecke moerassige streeck lands' voor de bewoners onmisbaar was voor het winnen van brandstof (turf), het weiden van schapen, het plaatsen van byenkorven en het winnen van strooisel (heide) voor de potstallen. In het noorden en noordwesten werd getwist over de Peelgronden door Venray, Sambeek, Vierlings beek, Overloon en Bakel (rond de Vredepeel in het tegenwoordige Vredepeel). In het westen voerden de bewoners van Venray en Deurne voortdurend stryd over het juiste verloop van de grenzen in het Peel- gebied. Officieel geplaatste grenspa len of -stenen werden herhaaldelijk verplaatst om het eigen gebied te vergroten. DE PEEL ALS LANDSGRENS Tussen Deurne (Ned. Republiek) en Venray (toen Spaans) was tijdens de tachtigjarige oorlog (1568-1648) de grens al vastgesteld. Na de Spaanse Successieoorlog (1702- 1713) kwam het grootste gedeelte van Noord-Limburg onder Pruisen. Om aan de voortdurende onenig heid over het juiste verloop van de grenzen in het Peelgebied een ein de te maken, besloten de Staten Generaal van de Nederlandse Repu bliek en de koning van Pruisen door middel van een verdrag te ko men tot een definitieve afbakening van de grenzen. Dit werd geregeld in het Tractaat van Venlo (1716- 1718). De Peel werd daardoor de landsgrens tussen Pruisen en de Republiek. RECHTE LIJNEN Het by^ondere van de Venrayse gemeentegrenzen is, dat zy behou dens bepaalde knikken, volgens rechte lynen verloopt. Kerktorens en bestaande grenspalen waren daarby richtpunten. Op kosten van de Republiek en Pruisen werd een grote steen geplaatst 'tussen Sprin- gelbeeck ende Loeff. Deze kreeg de naam "Vredepaal' (by Vredepeel). Vanaf deze paal of steen zou een gracht worden gegraven in rechte lyn tot een punt 'Langereyser'. (De ze zg. Langereyserpaal hebben wy in 1981 gevonden in de Meerselse Peel in het kader van onze beschrij ving van de grillige Venrayse ge meentegrenzen). De helft van deze gracht diende gegraven te worden door de inwoners van Bakel en de andere helft door die van Venray. Volgens het tractaat "zal vanaf het punt 'Langereyser' een gracht ge graven worden in rechte lijn tot een grote stenen paal, die gezet zal wor den op kosten van Deurne en Ven ray op de 'Grootenberg' op dertig roeden van genoemde T)erg' op Deumes grondgebied. Op genoem de paal zullen aan de ene zyde het opschrift 'Brabantia' en aan de an der zijde het opschrift 'Gelria' gezet worden". Dat is dus de bewuste paal, die nu verdwenen is. OPNIEUW MOEILIJKHEDEN Het feit, dat de grenspaal 'dertig roeden van de Grootenberg' op grondgebied van Deurne kwam te staan, betekende —zoals officieel werd beschreven— 'dat hierdoor Venray 1200 meter breedte vryen grond bijwon, alleen dus voor zich'. Tévens werd bepaald: 'aan weerzij den der nieuwe grens ieder op zyn eigendom te blijven op boete'. Maar een jaar later (in 1717) ont stonden over deze grens 'verschei dene moeyelijkheden', waaraan de koning van Pruisen —dat moet dan Frederik Willen I (1713-1740) zyn geweestte pas moest komen. Hierover staat in een oud doku- ment vermeld: 'Deurne meende, dat men van deszelfe grond te veel had afgenomen en vroeg. De mis noegdheid ging zelfs zoover, dat ee- nige moedwilligen des nachts omtrent 100 karren peelturf, die volgens de grensscheiding op den bodem van Venrooi geraakt waren, in brand staken. De koning van Pruisen gaf hiervan den Staaten kennis en verzocht dat de daders gestraft mogten worden. Inmiddels gingen de moedwilligen hunnen gang en verbranden opnieuw 800 karren turf op denzelfden plaats. De koning van Pruisen liet er op nieuw over klagen, doch met den zelfden uitslag als vroeger. Sedert werd niets meer van die zaak vernomen'. OUDE GRENS GEHANDHAAFD De als gevolg van het Tractaar van Venlo van 1716 vastgestelde grensaf- bakening, vormt nog steeds de grens tussen de provincies Lim burg en Noord-Brabant. Helaas moest de unieke herinnering aan het roerige Peelverleden door toe toen van een nieuwe onbekende 'moedwillige' sneuvelen. Het is te hopen dat het Limburgse provinciebestuur maatregelen zal treffen, die er toe leiden, dat de steen hersteld wordt De stenen uit 1716 daterende grenspaal aan de Deurneseweg nabij de Crayenhut, met daarin uitgehouwen de woorden Gelria en Brabantia, staat niet meer op z(jn plaats. Uit een ingesteld politieonderzoek is gebleken, dat de landbouwer J. Kuunders, nabij diens terrein de grenssteen heeft gestaan, dit historisch monument kapot heeft, aangetroffen. De ron de kop was er af en lag in twee de len op de grond. Toen hy vernam, dat deze grenspaal erg oud moest zyn, heeft hy de rest uitgegraven en alle stukken bewaard. Het bestuur van het Geschied en Oudheidkundig Museum Ven ray heeft deze vernieling gemeld by het college van Gedeputeerde Staten van Limburg met het ver zoek op korte termyn maatrege len te nemen om deze grenssteen te (laten) restaureren. Omdat de steen de laatste jaren door ploeg- werkzaamheden steeds verder 'landinwaarts' kwam te staan, had het Museumbestuur plannen de ze steen in zyn bezit te krygen en in het museum 't Freulekes- huus' voor het nageslacht te bewaren. Deze grenssteen werd na het Tractaat van Venlo (1716-1718) ge plaatst op de scheiding van Staats- Brabant en Spaans-Gelre (waartoe Venray behoorde). Vandaar de uitge houwen naam Brabantia en Gelre. Door het plaatsen van deze steen hoopte men een einde te maken aan de sinds 1300 ontstane twisten over het bezit en het gebruik van de Peel. Uit oude charters blykt, dat Karei V by keizerlyk decreet van 6 mei 1553 palen liet plaatsen om de grenzen af te bakenen. Veel sukses heeft deze afbakening van grenzen echter niet gehad, want op 28 mei 1840 konstateerden schout en schepenen van Venray 'dat die van 't land van Cuyk tegen alle regels in plaggen steken op Venrays grondgebied'. PEELTWISTEN Sedert eeuwen waren er twisten en tweedrachten tussen de inwo ners van het Land van Kessel 1981: Grenspaal Gelria-zijde

Peel en Maas | 1990 | | pagina 8