HET jmÊMi WAO VAN SOEST de eon .veel de ander eert wat deert 1BBI BBIB llllll if I PEEL EN MAAS Donderdag 19 april - Paglnj JL Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Eindstraat 6. tel. 81275: kapl. H. de Wit O.F.M., Paterestraat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855. Zaterdag onder het oktbaaf van Pasen. 9.00 Lsm. ouders Neeteson- Custers; Harry Messemaeckers; Piet Janssen-Oudenhoven en overl. fam. 19.00 Gezinsviering b.g.v. het 40-jarig priesterfeest van kape laan H. de Wit o.f.m.; Theodora vd. Ven-Cleven: Catharina Lensen; lam. Van Soest-Backus en zoon Jan; Jo hannes v.d. Boom; Els Jongmans- Vondenhoff (koll.); Tbon Lemmens. Zondag: 2e Zondag van Pasen. 8.00 Lsm. Tteng Aben en overl. lam. Aben-Geurts; Anna Maria Seijkens, Leonardus Michels, Henricus Ver sieyen (S); moeder Pouwels. 9.30 Hgm. Wilhelmina v.d. Munckhof- Sangers; voor roepingen tot priesterschap en diakonaat. 11.00 Plechtige H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. het 40-jarig priesterfeest van kapelaan H. de Wit o.f.m. De jubilaris zal in deze H. Mis voorgaan in concelbratie met deken C. Buschman en em. deken L. Theu- nissen. Het geheel zal verzorgd wor den door ons Dames- en Herenkoor. Tbon Jeuken (koll.); Sven Ariaens (koll.); Jaap Verstegen (koll.). Na de H. Mis is er receptie in 'In den En gel' tot 14.00 uur. Maandag: H. Joris. 9.00 Lsm. fam. Van Me(jel-van Megen en doch ter Bertha (S). Dinsdag: H. Fidelis van Sigma ringen. 9.00 Lsm. Sjef Roex en fam Roex-v.d. Heyden. 19.00 Lsm. Jozef Peeters. Woensdag: H. Marcus, evange list 9.00 Lsm. oudere Swinkels- Borgs en fam.; voor de vruchten der aarde. Donderdag: 9.00 Lsm. oude stichtingen. 19.00 Lsm. tot zekere intentie. Vrijdag: H. Petrus Canisius. 9.00 Lsm. W. Broers, echtgenote en overl. kinderen, Jo Custere. Zaterdag: H. Petrus Chanel. 9.00 Lsm. oudere Schols-Leere en overl. fam.; jrd. oudere Schrynemae- ckere-Jacobs. 19.00 ZONDAG- DIENST. Oudere Baken-v. Rhee; Jo- han Janssen en zoon Harry; Sven Ariaens (koll.); Theodora Flinsenberg-v.d. Bogaard; Els Jongmans-Vondenhoff (koll.); fam. Stevens b.g.v. een reünie. De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten Zondag: 930 Hans van Pelt 11.00 Louis Truyen. Misdienaars en lektoren Zaterdag: 19.00 Irma Maassen en H. Thvemier. Zondag: 8.00 Maikel en Maurice Brons. 930 Wilbert van Ham en Ramon Klinckenberg. 11.00 Hong Bui, Bart Derkx, Wilco Jansen, Miriam Laurensse. Lektor: G. de Groot. Kapel St. Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang Voorganger J. Korff. Misdienaar: Bas Dirkx. Lektor: P. Wittenbols. Zondag: 930 Liturgieviering met koor en volkszang Voorganger J. Korff. Lektrice: Zr. Jacinta. Maandag: 16.45 Liturgieviering Dinsdag: 1330 Liturgiegroep. 16.45 Liturgieviering Woensdag: 16.45 Liturgieviering Donderdag: 16.45 Liturgie- Viering Vrijdag: Geen viering Parochie Brukske Zaterdag: Eucharistieviering met zang te.v. Maria tot zekere intentie. Zondag: 10.00 Hoogmis. Voor de' parochie. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Patei-skerk Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 1830 ZONDAGSVIE RING. Overl. oudere Verbruggen- Jacobs (koll.); Leo Creemere (Win kel v. Sinkel); Arno Clephas (Pers. WBV); Johanna Lormans-Gerrats en Tb Lormans; An toon Boveé; Wim Verleysdonk; jrg Hein v. Lierop; jrg Drika Volleberg-Gerrats. Zondag: Beloken Pasen. 9.00 jrg An toon en Nel Luypere-Philipsen; overl. oudere Stoks-Janssen en zoon Piet en Martin. 10.15 Hoogmis gezongen door Crescendo. 11.45 Sjef Gommans (koll.). 18.00 An toon Lucassen; voor de parochie. Maandag: 8.00 Piet Baken. 19.00 Jeu Coppus (buurt). Dinsdag: Tweede dinsdag van de Antoniusnoveen. 8.00 T.e.v. St Antonius. 19.00 Avondmis met voorbeden voor eigen- en aanbevo len intenties; Theo. Piet en Ben Lin- ders; Wim v.d. Munckhof en overl. lam.; Jeanne Tillemans-Duyf (kaart club); Joos v.d. Bekerom; Sraar Bete- rams en overl. fam. Woensdag: 8.00 An toon en Nel Luypere-Philipsen: fam. Peters- Arts. 19.00 Overl. fam. Philipsen. Donderdag: 8.00 Elisa Palm en te.v. H. Geest. 11.30 Gez. H. Mis om de zegen van God te vragen. 19.00 Wilhelmina v.d. Munckhof-Sangere. Vrijdag: 8.00 Zuster Judicael v.d. Berg. 11.30 Gez. H. Mis b.gv. huwe- lyk Wiebe Volleberg en Aiya Jans sen. 19.00 Gezinsmis; Doortje Wiertz-v.d. Heuvel. Misdienaars en akolieten Zaterdag: 18.30 Pascal en Emiel Kustere. Zondag: 9.00 Jaap Janssen. 10.15 René Jansbeken. 11.45 Johan Pouwels. 18.00 Martin Leendere. Maandag en vrydag: 19.00 Saskia. Dinsdag en donderdag: 19.00 Roy Rutten en Roy Troisfontaine. Woensdag en vrijdag: 19.00 Roel. Vre^eskerk Zaterdag: 18.00-1830 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora vondmis voor de 2e zondag van Pasen. Kinderwoorddienst. Voor Louis Coopmans en An Lenssen; Theo Thielen; Louise Rouvroye- Ritzen (koll.); Maria Goumans- Janssen; alle overl. gelovigen (van Kevin Arts); Carlo Sau (koll.); Sjaak v.d. Vorle; Willem Waayenburg en zoon Jan. Zondag: 2e Zondag van Pasen. Beloken Pasen. 830 Voor het geestelyk en tydelyk welzyn van de parochie; Roro Mann- Tutykartini (koll.). 10.00 Hoogmis. Gregoriaans. Voor priester- en dia kenroepingen en roepingen tot het rel. leven; overl. oudere Herman Vermeulen en Maria Gellings en overl. fam. 11.30 Leo Bruno (koll.); overl. oudere Janssen-de Jong Maandag: Gedachtenis van de H. Joris, martelaar. 8.00 Voor de Christenen die vervolging lyden. 19.00 Truus Gloudemans-Janssen. Dinsdag: Gedachtenis van de H. Fidelis van Sigmaringen, marte laar. 8.00 Mariinus Pontman en Gysbertus van Blokland; Gerardus Overkamp. 19.00 Overl. ouders Willems-Ewals; Theo Thielen. Woensdag: Feest van de H. Mar cus, evangelist 8.00 Voor de zieken van de parochie. 19.00 Harrie Stoks (koll.); Mariet Thielen-Undere. Donderdag: 8.00 Voor de weldoe ners van de parochie. 19.00 Mariet Thielen-Lindere. Vrydag: Gedachtenis van de H. Petrus Canisius, kerkleraar. 8.00 Als eerherstel aan het Goddelyk Hart. 14.00 50-jarig huw.feest dhr. en mevr. Claessens-Willems. 19.00 Roro Mann-Tutykartini (vd buurt). Mededeling: Op woensdag 9 mei a.s. wordt door het Diocesaan Comi té een dagbedevaart per bus georga niseerd naar Banneux Notre Dame. Voor opgave van deelname verwij zen wy naar h$t biijet op het prik bord achter in de kerk. NIEUW: JOOP! COULEURS De ster van de Hamburgse mode ontwerper Wolfgang Joop (geboren in 1944 in het Oostduitse Potsdam) blyft verder stygen. Z(jn kleding ontwerpen winnen prys na prys. Z'n cosmetica is waanzinnig suk- sesvol. Zo was z'n neiuwe heren- geur Joop! Homme vóór kerst volledig uitverkocht! Het geheim? Hy weet zyn produkten op voor normale stervelingen raadselachti ge wijze stuk voor stuk een menge ling van originaliteit, schoonheid, hoge kwaliteit en funktionaliteit mee te geven. Een fascinerende in Lx dus van tastbare en emontio- nele eigenschappen. Fonkelnieuw en opvallend is de dekoratieve make-uply n Joop! Couleurs, be staande uit twaalf produkten in meerdere kleuren en kleurkombi- naties. Uitdaging Wolfgang Joop. blond en beschei den. was onlangs even in Neder land. 'Ik hou van het ongewone. maar zoek het zeker niet in absur diteiten. Elk produkt moet mooi, lo gisch en gelijktijdig buitengewoon aangenaam in gebruik zyn, waar voor het ook dient', vindt hij. Dat is de grote uitdaging, die hy, bruisend van crativiteit, steeds opnieuw durft te aanvaarden. Wolfgang Joop studeerde creatie ve vormgeving (schilderkunst en beeldhouwen) en reklamepsycholo- gie; hy schryft. illustreert en speel de in enkele films. Sinds twee jaar geeft hy leg aan de Hogeschool voor Kunsten in Berlyn, die hem on langs tot professor benoemde. 'Ik ben een schorpieon'. zegt hij, alsof dat alles verklaart Z(jn exclusieve kleding waarin hy een extreem 'understatement' weet te leggen, wordt over de hele wereld verkocht onder meer in eigen boetieks te München, Hamburg Zürich en Ma drid. Naast kleding ontwerpt hy ook accessoires, bonneterie, schoe nen, tassen, byoux, riemen en zelfs porcelein, alles onder het exclusie ve label Joop! (met uitroepteken). De vastenaktie heeft het mooie bedrag van 6.665,19 opgebracht waarvoor onze hartelyke dank. Akolieten en misdienaars Zondag: 8.30 V.d. Oever. 10.00 Pascal en Urbain v. Weert Robert Vers tee- gen. 1130 H. Fyneman. Maandag en woensdag: 19.30 Ivo Niessen. Dinsdag en donderdag: 19.00 Emiel Ubaghs. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Overl. oudere Hoex-v. Soest en dochter Nelly; overl. ouders Houwen-Jacobs; Mia Hermans-Voermans; overl. ouders Vermeulen-Moorrees en dochter Truus; Wim Heidens; jrd. Bert Da niels en overl. fam.; Harry Thuyls (namens buurt); Ber van D(jk (na mens buurt) (Koor 'Harmony'. Zondag: 830 Voor 'n zieke. 10.00 Overl. oudere Jeuken-Jeuken en kinderen; Anna Poels-Janssen; overl. fam. Raedts-Verhees (Gem. koor met volkszang). Maandag; 9.00 Tot zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Tot intentie van de fam. T. Woensdag: 9.00 Voor de overl. van hen die offerden met Aller zielen. Donderdag: 9.00 Uit dank baarheid. Vrydag: 9.00 Piet Direks. 13.00 Voor bruidspaar De Wit-Vermeulen. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Sandra van Lim- beek, Stephanie Janssen, Martine Bonants. Karlyk Jacobs. Zondag: 830 Rob Jeucken, Mark Camps. Jip Swinkels, Robert Janssen. 10.00 Pa- scalle van Reenen. Helga Thielen, Heidi Holierhoek. Wendy Janssen. Rektiflkatie: Er is nog binnenge komen voor de vastenaktie voor zuster Truus Lemmens 'n bedrag van 240,-. Het eindbedrag is dus geworden: 2.476,65. Hartelyk dank! Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jon ge Garde Koor). Hendrika Steeghs- Vereteegen; Lambert Joosten en Gertruda Hoeymakere; Harrie Ba ten en overl. fam. Baten-Smits; voor genezing van een zieke; overl. van de fam. Janssen-Jenniskens; overl. van de fam. Van Dyck-Strik. Zondag: 2e Zondag van Pasen. Beloken Pasen. 11.00 Hoogmis. Jan van Asten; overl. van de fam. Te Plate-Maassen. Maandag: 14.00 PI. gez. H. Mis b.g.v. 60-jarig huwelyksfeest echt paar Lindere-Vereteegen. Dinsdag: 15.00 PI. gez. H. Mis b.g.v. 25-jarig huwelyksfeest echt paar Lamers-Direcks. Woensdag: 9.00 H. Mis te.v. O.L. Vrouw van Alt. Dur. Bijstand (S); Ca- rolien Philipsen. Vrydag: 14.00 PI. H. Mis bruidspaar Thiessen-Drabbels. Parochie Leunen 2e Zondag van Pasen. Zaterdag: 19.00 Lsm. Per en Ma rie Lucassen; Michel Loonen en overl. fam.; Grada Heldens-Direks (vw de buurt); An Buyssen-Smedts; gest. jrd. Grad Bomm. Zondag: 10.00 Hgm. overl. fam. Van Vegchel-Hoeijmakere en Peter Joh. Arts en Maria Poels; maandd. Marie Keijsere-Hendrix. 11.15 Maandd. Hendrika Arts. Maandag: 19.00 Lsm. pater matin Loenen; maandd. Hendrik Philip sen en Catharina Philipsen- Spreeuwenberg. Dinsdag: 19.00 Lsm. pastoor Jac ques Haenen; Elisabeth Claessens- Wismans (vw LVB); gest. jrd. An- toon Voesten, Martinus Nijssen en hun echtgenoten. Woensdag: H. Marcus, evange list 19.00 Maandd. Harrie Verstee- gen; gest jrd. Peter Johannes Buijssen, echtgen. en overl. kinderen. Donderdag: 19.00 Lsm. Leo Loe nen en overl. fam. Loenen-Croonen; Sjeng Philipsen. Vrydag: H. Petrus Canisius, priester en kerkleraar. 14.00 Hgm. b.gv. 25-jarig huw. van G. Litjens en H. Litjens-Comelissen. 19.00 Lsm. Wilhelmina Jenniskens-Martens (vw buurt); gest. jrd. Peter Johannes v. Rens en Gertruda v. Rens-Litjens. Akolieten Zaterdag: 19.00 Maaike Leijssen en Wendy Thoone. Zondag: 10.00 Fred Litjens, Erik Direks en Paul de Klein. 11.15 Bobby Leyendekkers en Styn van Blabbeek. Misdienaars ma t/m vr: 19.00 Marcel Broers en Robby Willems. Lektoren Zaterdag: 19.00 Goen Reintjes. Zon dag: 11.15 Lies van Bavel. Rektoraat Veulen 2e Zondag van Pasen. Zaterdag: 19.00 Hgm. tgv. 40-jarig bestaan KPJ; Petran Muyzere. Zondag: 11.00 Hoogmis voor Piet Verhoeven; Grad Classens; Leen v. Staveren. Maandag: 8.00 H. Mis voor de pa rochie. beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 Dinsdag: 2e van de 9 dinsdagen te.v. St Antonius. 8.00 H. Mis tot intentie van de offeraars en uit- dankbaarheid. Woensdag: 8.00 H. Mis. Donderdag: 8.00 H. Mis. Vrydag: 8.00 H. Mis. Akolieten Zaterdag: André Reintjes, Peter Knapen. Zondag: Bas Reintjes, Jan Pieter Litjen. Misdienaars Gertjan Holtermans en Thys v. Kempen. Rektoraat Heide Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Corrie v.d. Ven-v.d. Velden (koll.). Zondag: 2e Zondag van pasen. Beloken Pasen. 10.00 Hoogmis GGJ voor Sef Michels; jgt. Helm Claes; Rector Cox (koll.). Akolieten: Ron Swinkels en Igor Erben. Mis dienaars v.d. week: Martin en Thom. Woensdag: Peest van de H. Mar cus, evangelist 8.00 H. Mis voor Wim Derikx en overl. fam.leden en tevens uit dankbaarheid (J). Vrydag: 1530 PI. Hoogmis voor het zilveren bruidspaar Johan v. Meyel en Riek v. Meijel-Lemmen. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Corrie v.d. Ven-v.d. Velden (koll.). Parochie Ysselsteyn 2e Zondag van Pasen. Zaterdag: 11.00 T.i.v. het zilveren bruidspaar Bastiaansen-Verhulst. 19.00 Jrd. W. Koonings; M. Janssen- Keysere; J. Lemmen-, T. Marcellis en overl. fam.; A. Janssen- Spreeuwenberg; ti.v. SV Ysselsteyn (25j Peelkorf). Zondag: 930 Jrd. Jeu v. Ass; P. Spreeuwenberg; een overl. vader. 11.15 Jrd. Gertr. Elisab. en Chr. Mul- dere-, H. v. Lee-Schooneberg; L. Lemmens-Poels en echtgen. Maandag: 19.00 Uit dankbaar heid (M). Woensdag: 19.00 Jrd. H. v. Lipzig; overl. fam. Pouwels-Voesten; uit dankbaarheid. Vrydag: 14.30 T.i.v. het robynen bruidspaar Arts-Heidens. 19.00 Geen dienst Misdienaars Zaterdag: 11.00 R. en T. Jenniskens. 19.00 M. en M. Potten, B. Slangen. Zondag: 9.30 N. Jaspers en S. Slan gen. 11.15 B. Vergeldt en D. v.d. Burgt. Maandag: 29.00 R. en T. Rer- kere. Woensdag: 19.00 C. Smits en B. Pouwels. Vrijdag: 14.30 E. Jennis kens en P. v.d. Munckhof. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Gerardus de Mul der en Mechtilda Aerts. Misd.: Kim Thielens en Wendy Bonants. Zondag: 10.00 Maria en Johanna v. Ryswyck. Misd.: Suzanne Wilms en Yvonne Tyssen. 11.30 Anna Lindere-Dondere (koll.). Misd.: Ka rin Duykere en Joy Arts. Maandag: 8.30 Peter Mathys Gie- len en overl. kinderen. Dinsdag: 8.30 Harrie Bouten. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 Grada Arts-Janssen; Maria Claes. Misd.: Bas Wilms en Willem Loonen. Donderdag: 8.30 Fhm. Arts-Aben; Berta Michels-v. Ryswyck (koll.). Vrydag: 8.30 Antoon Michels. N.B.: Hartelyk dank voor uw me dewerking bij de vastenaktie. De opbrengst tot en met eerste Paasdag was 2.837,50. Ook verder zyn ga ven welkom. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: 19.00 Harrie Bouten. Zondag: Beloken Pasen. 10.00 Pater Verwielen. Maandag: H. Joris, martelaar. 8.30 Byz. int. (M.J.). Dinsdag: H. Fidelis van Sigma ringen. 8.30 Byz. int (J.R.). Woensdag: H. Marcus, evange list 830 Voor de vruchten der aarde. Donderdag: H. Ludolfus, bis schop. 830 Byz. int. (h). Vrydag: H. Petrus Canisius, kerkleraar. 8.30 Voor catecheten. Zaterdag: H. Petrus Chanel, martelaar in Oceanie. 19.00 Pam. Lucassen-Petere. Misdienaars Zaterdag: Gerben en Olga. Zondag: Bart en Antoon. Lektoren Zaterdag: Josien Claessen. Zondag: Maria Lenkens-Ermens. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 22 april zal in het IM- BO, Leunseweg 2a te Venray, ds. A. Spijkerboer uit Boxmeer voorgaan in de dienst. Aanvangstyd is 9.30 uur. Tydens de dienst is er kinder opvang en wordt er kindemeven- dienst gehouden. Na afloop is er koffiedrinken. In de Ned. Herv. Kerk te Blittera- wijck is er een Vesper om 17.00 uur. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor oudere Smits-Swinkels; Jan Rou- wens; fam. Vermissen-Croenen; Ge rardus Johannes Kersten. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees uit dankbaarheid; Piet Ermere en tb.i. 10.00 Hoogmis voor alle fam.le den en weldoeners en voor fam. en oudere Seykens-Cuppen. Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef uit dankbaarheid en tz.i. Vrydag: 9.30 H. Mis voor rector Creemere en uit dankbaarheid. Jehovah Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bywonen van een bijbeltoespraak met als thema Hoe wy ons tegen Satans strikken kunnen bescher men in de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. Voor de oorleg kende Venray groot aantal jeugdvereniging* Een daarvan was de KJV (Kathol] ke Jeugdvereniging). Het was et meisjesvereniging die onder li ding stond van juffrouw M. Sang de direktrice van de landbou huishoudschool. Het verenigin lokaal was in een bovenzaal van huishoudschool aan de Eindstip De meisjes waren afkomstig uit aj rangen en standen. De KJV werd opgericht in na een propaganda-avond in n| vember. Er meldden zich op avond meteen 49 meisjes. Op dag 17 december 1933 werden dej meisjes na een plechtig lof in i Grote Kerk en gecelebreerd door Venrayse missiebisschop mgr. Goj mans, plechtig geïnstalleerd. Er werd van de leden verwacl dat zij op de bres zouden staan vol de verdediging van geloof en zed# en tevens via propaganda-material zieltjes zouden winnen voor KJV. Op de foto die in december 193 is gemaakt zien we 5 KJV-leden m propagandablaadjes. Op de acht* grond herkennen we nog de oui garage van Jan Derksen (thans cal bar Van Rossum), die in 1936 vej huisd is naar de nieuwe garage de Paterestraat. De oude garal werd daarna in gebruik genom? door de firma Manders-Stevef^ loodgieter en koperslager en \oof heen gevestigd in 'n achterbout van Hotel Gitsels aan Kruisstraat. De KJV werd in mei 1940 na hj uitbreken van de 2e wereldoorkj ontbonden en heeft dus maar 7jaj bestaan. Op de foto v.l.n.r.: Drika de Haal (Smakt), Truus Poels. Truus Lea mens, Maria Dercks, Jo Schoebej (alle 4 afkomstig uit Oostrum). Archieffoto J. v.d. Putten. Zo To Hüi DE GÓEDE WEEK. In de Goede Week was de woensdag de laatste gewone vastendag. De klokken luidden voor het laatst en het volksgeloof wilde, dat ze op reis gingen naar Rome om op Paas zaterdag om 12 uur 's middags weer terug te zyn. In de kerken gebruik te men in de tussentijd ratels of kleppers. De volgende twee dagen waren geen echte werkdagen meer. Het laatste winterwerk was aan de kant en de winteijas werd in de motten- ballen gelegd, de zomeijas kwam aan de kapstok tot Allerheiligen. De arme boeren deden hun sokken uit en liepen tot november met hun blo te voeten in de klompen. Het spin newiel ging naar de zolder en men maakte zich klaar voor de Pasen. Op Witte Donderdag was het hier gebruik om géén soep te eten. Het waarom van deze gewoonte konden wy niet meer achterhalen. Vreemd is, dat elders in Limburg juist soep van 13 groenten werd be reid de apostelensoep. Op Goede Vrijdag gebruikte men in Venray steevast zwarte koffie met boekweitkoek. In Oirlo at men brood met stroop, géén melk of vis en *s middags gistpannekoek. De timmer lieden en smeden werkten niet; hun voorgangers maakten immers het kruishout en de spijkers. De banken zijn nog altijd op die dag gesloten, vanwege het verradersgeld van Judas. Goede Vrijdag was vroeger een strenge vastendag. Veel mannen rookten dan niet en men ging alleen het huis uit om naar Kruiswegoefe ningen in de kerk te gaan. In de Goe de Week, maar vooral op donderdag en vrijdag, gingen de misdienaars langs de deur om eieren op te halen voor de geestelykheid en de koster. Waar in het afgelopen jaar een be grafenis was geweest mochten ze re kenen op minstens 10 stuks, "voor het extra luiden van de klokken". Het volgende rijmpje is nog altyd be kend Bim bam beieren, de kaoster lust gen eiere, wat lust'ie dan Spek ien de pan. Dor lust de kaoster wel pap van De schutterijen gingen ook rond, zy IPiet Vollenberg en Tinus Ewals van I Schutterij Het Zandakker bij het op-1 halen van de eieren in het begin I van de jaren 30. Een gedeelte van de eieren ging naar de armen i Venray. aten de eieren op dinsdag na Pasei Op Paaszaterdag luidden om 12.0 uur 's middags de klokken weer, vasten was officieel voorby. Dejeug vloog naar buiten om overal paast eren te zoeken, die soms niet, som wel gekleurd waren met uienschi rode koolblad, lindebloesem koffie. PASEN. Pasen valt altijd op de eerste zondj na de eerste volle maan in de lent De herdenking van de verrijzei van de Heer is het belangrijkste kelijke feest van het jaar. Zo werden op de avond van eei •rs Paasdag de eieren opgegeten. Grote eetpartyen konden zich leen de rijken veroorloven. De doppen werden soms gevul met in spiritus gedrenkte as. Ze vormden een mooie verlichtiï buiten op de putrand of een tuinlui Ze waren het "posvuurke" voor kleintjes. De kleine kinderen moe ten op eerste Paasdag vroeg na bed. De oudere zeiden "De kind ren moeten in hun bed het zonlicj nog zien". Op deze manier bracl men eer aan de zon bij de nieui lente. De volwassenen deden dat a ders. In de voorby e weken was een grote schoonmaak gehoudei Alles was weer fris geboend en wi gekalkt. De vuurplaats was uitg veegd en de kachel was opnieu zwart gemaakt en op zolder gei Oud versleten huisraad en sn< hout was er nu genoeg voor flink paasvuur. veldeka venray ieu [eze vereniging voor venrayse volkscultuur „Gebruiken het jaar rond" is wekelykse rubriek, samengestel door de leden can Veldeke Vennj over de volksgebruiken die binnei de gemeente Venray voorkwamei tussen 1870 en 1940, zoveel moge lijk geordend naar tyd in het jaai Diverse beschry vingen moesten a! gemeen gehouden worden. Veldek Venray is zeer benieuwd naar d reakties van de lezers. Vooral wan neer meer details haar voren wol den gebracht, die een waardevol! aanvulling kunnen zyn. Ons adi is: Veldeke Venray. postbus 52,580 ot AB Venray. PARFUMERIE BYOUX Passage 12 Venray

Peel en Maas | 1990 | | pagina 12