l^len R.P.J. van Veulen gaat het veertigjarig bestaan vieren Drie gouden bruidsparen 2e Paasdag zijn wij For Leaders In Style VAN OORSCHOT MODE 50 Jaar priester Gouden paar Leunen PEEL EN MAAS Gouden paar Oirlo Gouden paar Schuttersveld 4 PEEL EN MAAS I Donderdag 12 april - Pagina 5 van 11 -00 tot 17.00 uur Grotestraat 73. Venrav Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. kampte, werd in 1969 besloten tot een samengaan van beide vereni gingen. De naam van de nieuwe vereniging werd KPJ (Katholieke Plattelands Jongeren). Er werden gezamenlijke culturele dagen geor ganiseerd en daarna —als alternatief— zg. doe-dagen met cul tuur, sport, spel en amusement als hoogtepunten. Hiermee wil men blijven doorgaan, evenals met de zelfbedachte spelavonden, excur sies, droppings, speurtochten, uit stapjes en gezellig samenzijn, met elkaar of in kringverband. Maar met alle veranderingen heeft men het predikaat 'Katholiek' toch behouden en dat kan toch niet van vele andere van oorsprong r.k.- verenigingen worden gezegd... En wat ook gezegd mag worden is, dat de jubilerende KPJ van Veulen er in is geslaagd een zeer interes sant en goed verzorgd jubileum boekje te maken, waarin veel lezenswaardigs is te lezen. Op 3 maart jl. was het 50 jaar ge leden dat de uit Heide (Deumese- weg) afkomstige Sraar van Meijel te Weert door mgr. Lemmens tot priester werd gewyd. Pater Van Meyel is 78 jaar. Op 2e Paasdag zal deze, tot de Or de van St. Franciscus behorende priester, in de rectoraatskerk van Heide een plechtige eucharistievie ring opdragen als dank. Daarna zal in besloten familiekring het feest verder gevierd worden. Eigenlijk had pater Sraar van Meijel het liefst gezien dat er geen ruchtbaarheid zou worden gegeven aan zijn gouden priesterfeest, maar voor Peel en Maas maakte hy zon der veel aandrang een uitzon dering. Tot dat hij in 1978 met emeritaat ging en zich in Venray vestigde, had hij zich verdienstelijk gemaakt in Zuid-Limburg. Hij deed veel sociaal werk in de parochie Calvariënberg en buurthuiswerk in Maastricht. Ook was hy aalmoezenier in de ge vangenis te Maastricht. Niet onver meld mag blijven, zijn aktief aandeel in de SOS hulpdienst in Heerlen. In zijn emeritaat, dat was ook de reden van zijn terugkeer naar Ven ray, was dat hij op afroep beschik baar was voor de parochies in Venray en omgeving, bij ziekte of vakantie van de pastores. Voor ons gesprek moest pater Sraar van Meijel nog even zijn schildersschort uitdoen. Wij ont dekten daardoor zyn schildersta lent, tentoongesteld op alle mogelijke aquarellen die de muren van gang en kamers sieren. Voor ons, als niet deskundingen, waren het fraaie kunststukken. Hij vindt zijn rust dan ook in het hanteren van het penseel en palet. voordelen van de verhuizing naar de bejaardenflat overwogen en het is vooral de gouden bruid die de knoop heeft doorgehakt. Die gouden bruid is overigens nog fitaal genoeg om aan volksdan sen en stijldansen mee te doen. Hun gouden feest zal in twee ge deelten worden gevierd. Op de eigenlijke dag is er te hunner inten tie een eucharistieviering in de ka pel van het Bejaardencentrum Het Schuttersveld. Daarby zullen de 8 kinderen. 17 kleinkinderen en het achterkleinkind, met hun aan hang, zeker aanwezig zijn. Het feest voor al die anderen zal plaatsvin den op zaterdag 21 april in zaal 't Anker in Merselo. Van 18.30 tot 19.30 uur krijgt iedereen dan de ge legenheid het gouden paar en fami lie geluk te wensen. Dat daaronder veel mensen uit hun oude buurt, de Laagheidseweg, zullen zyn daarvan zijn wij overtuigd. Een dag later is het de beurt aan Leunen om te tonen op welke wijze men daar weet mee te leven, als het gajit om een hoogtepunt in het le ven van een gouden bruidspaar. En van Leunen zijn wij wel een en an der gewend, zeker als dat gaat over personen die leven temidden van die gemeenschap. Wij hebben ook dat gouden paar in hun riante be jaardenwoning aan de Vul- lingsstraat opgezocht. Het gouden bruidspaar Van VEGCHEL- HOEYMAKERS vindt wel dat we niet al te veel de nadruk moeten leggen op wat ze allemaal gedaan hebben. De gouden bruidegom blijft bescheiden en zou eigenlijk het liefst hebben gezien dat er niet te veel ruchtbaarheid aan het feest werd gegeven, maar hy legt er zich toch maar bij neer. Uit zijn levensloop vernemen wij dat de gouden bruidegom, Tteng van Vegchel (72), geboren en getogen is in Heide en dat hy tot aan zijn trouw mee heeft moeten helpen op de ouderlijke boerderij. Nadat hij getrouwd was leerde men hem in Leunen al gauw ken nen, niet alleen als een goede muzi kant, maar vooral omdat hy ook nog bestuurskwaliteiten bezat. Daarvan profiteerde de toenmalige fanfare St. Catharina maar al te graag. Hij bleef 24 jaar lang bestuurslid. Toen hij zich daar niet meer voor geroepen voelde, werd hij tot erebestuurslid benoemd. Hun boerenbedrijf vergde nog al- 'n abonnement waard besloten, toen ze enkele jaren ver kering had. te trouwen en het be- dryf voor te zetten. En dat het een goede keus is geweest bleek wel. want haar tante had een welver zorgde levensavond en het gezin groeide flink. Uit het huwelijk wer den 14 kinderen geboren die ma ken met de 29 kleinkinderen en verdere aanhang het gouden feest mee. Ondanks het grote gezin zag de gouden bruid nog tijd om haar gaven in dienst te stellen van de Leunse gemeenschap, want 9 jaar was zij voorzitster van de Boerin- nenbond, de nu geheten LVB. Voor haar verdiensten werd ze tot ere voorzitster benoemd. Daarna profi teerde de Katholiek Bond van Ouderen ook 9 jaar lang van haar bestuurlyke kwaliteiten. Onlangs stopte ze met het voorzitterschap, maar de waardering zal ook nog wel op hun gouden feest blijken. Op vrydag 20 april zal om 13.30 uur in de parochiekerk van Leunen de plechtige eucharistieviering plaatsvinden. De verdere feestvie ring vindt dan plaats in zaal Mar tens. Daar krijgt iedereen de gelegenheid van 18.30 tot 20.00 uur het gouden paar geluk te wensen. Zeker is dat harmonie SL Catharina namens de Leunse bevolking de muzikale hulde zal brengen. Dat doen de muzikanten zeker met ge noegen, als dank aan hun erelid. Een nog zeer vitaal paar dat nog weet te genieten van een welver zorgde levensavond na een leven van hard werken. DURE MERCEDES ONTVREEMD Een aan de Herik geparkeerde Mercedes ter waarde van 62.000.- bleek ontvreemd te z(jn. In de auto lagen bovendien goederen ter waar de van 25.000,-. De diefstal heeft plaatsgevonden in de nacht van maandag op dinsdag. Op vrijdag 20 en zaterdag 21 april a.s. wordt in Veulen het veer tigjarig bestaan gevierd van de KPJ, welke afkorting staat voor Katholieke Plattelands Jongeren. In de feesttent 'De Vlies' begint die vrydag om acht uur een feestavond, waaraan de band 'Steinway' muzikale medewer king verleent En, zoals het een kantholieke vereniging betaamt wordt op zaterdagavond om zeven uur in de parochiekerk de eucha ristie gevierd, waarby alle overle den leden van de jubilerende vereniging worden herdacht Daarna, om ongeveer 8 uur, is er receptie in de feesttent met daar op aansluitend een reünie en een dansavond, met medewerking van 'De Peelzwervers'. De KPJ van Veulen ontstond veer tigjaar geleden uit een afscheiding van de afdeling Leunen van de Jon ge Boeren. Dat was op 12 oktober 1950. De toenmalige rector Verbugt was de grote stimulator achter de afsplitsing, die daarna ook geeste lijk adviseur werd van de Veulense Jonge Boeren. Tijdens en kort na de oprichtingsvergadering gaven zich 35 leden op. Het is een opval lend verschijnsel, dat het ledental veertig jaar lang rond de 35 is blij ven schommelen. In 1975 was er een dieptepunt, toen de vereniging nog maar 20 leden telde. In de ja ren 1976 en 1987 werden pieken be reikt met bijna 50 leden. Na een kleine inzinking in 1988, werd in 1989 weer een stijgende lijn waar genomen, welke zich in het jubi leumjaar 1990 nog voortzet en de 35 weer is gepasseerd. VROEGERE AKTIVITEITEN In de beginjaren bestonden de aktiviteiten van de Jonge Boeren uit het houden van studie- en geestelijke verdiepingsdagen, het deelnemen aan leerzame excursies en bedevaarten naar Kevelaer. Er werd deelgenomen aan bezinnings dagen (retraites) in Manresa te Ven- lo of Roermond. Men haalde aardappelen op voor de Zustere van Bethanië en granen ten behoeve van het tbc-fonds. Omdat iedere zichzelf respekte- rende afdeling een sportclub had, bleef op dit gebied ook Veulen niet achter. Deelgenomen werd aan de Kringsportdagen, waarbij het ma ken van een levende pyramide tot de sportieve, maar ook tot de tradi tionele hoogstandjes behoorde. Tot de op de praktijg gerichte kureus- sen behoorden o.m. een veeverlos- kunde-kureus en neit te vergeten een hand-melkkureus. Zelfs werd er een kookkureus voor de jonge boeren gegeven... VEEL VERANDERD Omdat tegen het einde van de zestiger jaren de naam 'Jonge Boe ren' de lading niet meer dekte, werd er naar een modernere naam en organisatievorm gezocht Veel le den waren nog wel van agrarische afkomst, maar hadden een beroep buiten deze sektor. Omdat het vrou welijke equivalent van deze vereni ging, de MBL (Meisjesbeweging Limburg) met dezelfde problemen SNELHEIDSKONTROLE Zaterdag hield de politie weer een snelheidskontrole. De bestuurders die zaterdag op de volgende wegen te snel hebben gereden kunnen een acceptgirokaart verwachten. Op de Overloonseweg werden 100 auto's gekontroleerd waarvan er 12 te snel reden. Die aantallen waren op de Noordsingel 89, met 9 pro- cessen-verbaal; op de Langstraat 183, waarvan 3 te snel en op de Westsingel reden er van de 108 10 te snel. De laatste jaren is het allemaal veranderd, maar in vroegere dagen werden de meeste huwelijken gesloten net na Pasen. Daarom kun nen wij rond deze tyd weer enkele gouden bruidsparen vermelden in onze krant. Wy zochten ze op om uit hun mond hun lief en leed of liever gezegd wat ze kwyt wilden, te aanhoren. Wij zijn het eerst gegaan naar de prachtige bungalow van het gouden paar DIREKS, Sjang, bijna 78 jaar jong en OP HEY, Henrica, bijna drie jaar jonger. De bungalow staat net 12V2 jaar aan de Haalakker. In de loop van die tyd is die buurt uitge groeid tot een fantastische wyk met jonge gezinnen èn bejaarde gezin nen. Dat houdt de een èn de ander jong. Maar de levensloop van de gou den bruidegom begint, en de oude ren weten dat maar al te best, op Hoeve de Blakt of de Blakterhoeve. Hier heeft de familie Direks bijna 100 jaar het boerenbedrijf uitge oefend. Het leven daar was een en al rust en de vogeltjes, zongen daar bij het moeras en bij de kleine vennen hun hoogste lied. Maar met de voor uitgang en de aanleg van de Venlo- seweg werden de gronden die bij de boerderij behoorden als het ware in tweeën gesneden. Omdat er ook geen opvolgers waren voor het be drijf was het bereiken van de AOW- leeftijd, de tijd om het kalmer aan te doen. Het bedrijf werd verkocht en een bungalow werd gebouwd. Was de boerderij aanvankelijk een gemengd bedrijf, later werd er omgeschakeld naar een veebedrijf. Maar meen nu niet dat, toen de AOW-leeftijd bereikt was, Sjang het echt rustiger aan zou gaan doen, want 6 jaar lang zette hij zich nog in als sekretaris/penningmeester voor de Bejaardenbond. Voordat wij verder gaan met hun verhaal schakelen wy even over naar de gouden bruid Op Hey, Hen rica, die geboren werd in de Kra- nestraat in Horst. Omdat haar oudere een groter bedrijf wilden, werd er naar Neerkant verhuisd. Daar moest ze mee aanpakken op het ouderlijk bedrijf. Dat ze daar al jong voor werd ingezet bleek haar later goed van pais te komen. Als wij het krijgen over de verke- ringstijd van het paar, dan is het onvoorstelbaar wat men er in die tijd voor over had om te gaan 'vrij en' vanaf de Blakt naar Neerkant. Veelal ging het langs onbegaanbare wegen èn op de fiets. Net voordat de Duitsers ons land binnenvielen werd er getrouwd. Dat zowel boer als boerin uit het goede hout gesneden waren bleek wel dat, toen er in de oorlog hulp moest worden geboden, men nim mer tevergeefs een beroep op' hen deed. Toen gevraagd werd om een Rotterdams kind op te nemen om aan te sterken, werd dat gedaan. Er kwam een 4-jarig bleekneusje uit de havenstad en die is daar tot haar trouw gebleven. Zij zal ook nu het gouden feest van haar pleegoudere meemaken. Zelfs toen het gezin zelf vier dochters kreeg, bleven zij hun pleegdochter als hun eigen kind be schouwen. Onderduikers vonden ook gast vrij onderdak. Op een gegeven mo ment, tijdens de bange dagen van de bevrijding van Venray, vonden daar 90 personen een onderdak. Zelfs toen burgemeester Janssen met twee zoons moest onderdui ken, was ook de Blakterhoeve zijn toevluchtsoord. Boerdery de Blakt werd echter kapotgeschoten en la ter herbouwd. Het gehele gezin moest evacueren, dat duurde 14 we ken. in Meerlo. Wat kunnen wy verder van dit nog vitale gouden paar schryven: dat de gouden bruid 25 jaar in het bestuur van de Limburgse Vrou wenbond was; dat ze daarvan nu 50 jaar lid is (vanaf haar vestiging op de Blakt); aktief by de Zonnebloem: kaarten; volksdansen en bejaarden- gymnastiek; zingen in het dames koor by rouw en trouw. Dat koor zal voor haar lid ook wel op het gouden feest hun hoogste lied zingen. Op donderdag 19 april zal om 14.00 uur in de parochiekerk te Oir lo de plechtige eucharistieviering aanvangen. De verdere viering zal plaatsvinden in zaal 'De Ruif waar tijdens de receptie, van 1830 tot 20.00 uur, iedereen de gelegenheid zal krijgen het gouden paar geluk te wensen. Naast het pleegkind zullen ook de vier dochters met hun echtgenoten en hun 8 kleinkinderen het feest meemaken. tijd goed aanpakken, zeker in de oorlogsjaren en daarna. Hard aan pakken op het bedrijf aan de Brienshoek totdat hij driejaar gele den toch de tijd gekomen voelde om af te bouwen en het rustiger aan te gaan doen. De gouden bruid, Drika Hoeyma- kers, eveneens 72 jaar jong, bracht haar prilste jeugd door in Maas- bree. waar ze werd geboren. Als kind kwam ze by haar tante in Leu nen terecht, waar ze opgroeide en daar ook het boerenbedrijf leerde keqnen. Omdat het bedryf van haar tante geen opvolger had, werd Tben wij op bezoek waren bij het derde gouden paar, konden wij nog terecht in hun woning'aan de Laag heidseweg, waar ze de laatste 39 jaar van hun huwelijksleven heb ben gewoond. Het paar LINSKENS- LINDERS zou enkele dagen latei- hun huis verlaten wegens verhui zing naar een flat in het Bejaarden centrum 'Schuttersveld'. De gouden bruidegom Frans Linskens werd geboren in het toen nog zeer prille Horeter kerkdorp America. Hij ging daar ook naar school en na het verlaten van de school ging hij werken bij de boe ren. Het gezin Linskens verhuisde naar Venray en Frans ging natuur lijk mee. Hij vond in Venray werk bij de strohulzenfabriek van Huls man en bleef daar jaren werken, totdat hy een tuindery begon aan de Leunseweg. Toen was hij al ge trouwd met de in Heide geboren en getogen Han Lindere (dochter van Tienes Nelleke). Om onderwys te volgen moesten de leerling uit Heide eerst naar Leu nen en later naar Heide naar school. Dat was een school weg die te voet werd afgelegd. De gouden bruid was gewend aan te pakken, maar zocht het toch meer in dienst te gaan bij de burgers van Venray. Daar leerde ze ook haar man ken nen. Na, zoals dat toen gebruikelijk was, een verkering van enkele ja ren, traden zij in het huwelijk. We schreven het reeds van aan pakken. Dat kwam haar later ook van pas op. de tuindery van haar man, want alle beetjes waren wel kom. Het is nu gemakkelyk praten, dat zeggen ze ook, maar de jeugd van vandaag weet niet wat er voor offers moesten worden gebracht om, zonder dat de kinderen iets te kort kwamen, de eindjes aan elkaar te knopen. Sociale voorzieningen zoals wij die nu kennen waren er niet, zelfs geen ziekenfonds, kin- derbyslag, vorstverlet, of hoe die voorzieningen allemaal ook ge noemd worden. Maar tekort, dat kwamen de kin deren niet. Het gezin groeide uit tot 8 kinderen. Het was mede daarom dat de tuinderij aan de kant werd gedaan en goed werk werd verkre gen bij de vestiging van Inalfa. Daar bleef de bruidegom 12 jaar werken, tot dat een operatie aan zijn heup noodzakelijk was. Hij kwam terecht in de werkplaats voor aangepaste arbeid, tot ook dat te zwaar werd en hij kwam in de WAO terecht. Dat is nu al 22 jaar geleden. Ondanks die handicap bleef hy optimist en kan nu, bijna 80 jaar oud, terugzien op een welbesteed le ven. De hobby die hij uitoefende kan hij straks in het Schuttersveld weer opnemen, dat is het biljarten. Maar hij zal de duiven missen van zijn zoon, want al was hij geen dui- venbezitter, graag keek hij naar de duiven, hoe die weer terugkeerden naar de til. Ook pony's kregen zijn belangstelling en die zal hij zeker missen. 16 Jaar lang heeft het paar samengewoond by of met hun ge trouwde zoon. Dat zal ook wel wen nen zijn, maar beiden hebben de

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5