P&E PEEL EN MAAS Gemeente Venray heeft bijna twee ton om vrij te besteden Organisch Veredelingsbedrijf Venray zal wel mee moeten betalen aan verbreding Steegse Peelweg Alcoholsimulator op Prodima-beurs Drie milieu-overtredingen gekonstateerd Zeepkistenrace op Koninginnedag Chez Jacques CLEANING ommissie steunt b. en w. in herziening planschadestandpunt Vrachtauto gestolen Eind in zicht DAMES Interieur verzorgsters overdag en 's avonds koffie gebak werksfeer GASTEQIJ duTHEATDE speciaal paasmenu L4- Vanaf heden serveren wij weer v onze „Asperges"-specialiteiten le Paasdag grote autocross in Ysselsteyn Parachutisten springen boven vliegbasis De Peel De commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting kon zich vorige week donderdag gedeel telijk vinden in de plannen van burgemeester en wethouders om het standpunt, dat de raad heeft over planschade, te herzien. In juni vorig jaar besloot de raad, dat bij vestiging van mestverwerkings fabrieken, de planschade voor rekening moest komen van de initi atiefnemer. Planschade is schade die de omgeving lijdt tengevolge van planologische initiatieven van :de overheid. Minder enthousiast waren som mige commissieleden over het feit dat de initiatiefnemer niet hoeft mee te betalen aan de verbreding van de Steegse Peelweg. bij een eventuele realisatie van het mest- verwerkingsbedrijf. 'Op bedrijven terreinen moeten de bedrijven ook meebetalen aan de infrastruktuur was het oordeel van WD-er Leo I Janssen. PLANSCHADE De afdeling ruimtelijk ordening van de gemeente heeft in de afgelopen periode een grondige planschade-analyse gemaakt Als belangrijkste konklusies uit die analyse werd gekonstateerd dat planschade by de realisering van de mestverwerkingsfabriek aan de Steegse Peelweg niet ondenkbaar is maar dat de kans, zou zich plan schade voordoen, deze voor reke ning van de gemeente Venray zal komen, wordt zodanig gering ge acht dat de gemeente dit risiko best wel mag lopen. Dhr. Janssen van de VVD stelde altijd tegen planschadevergoeding door de gemeente te zijn geweest. Maar, als dat de onderhandelingen ten goede komt. mag de gemeente de eis, dat de initiatiefnemer hier voor moet opkomen, best laten val len. Ook de overige partijen konden hier groen licht voor geven. Alleen PvdA-er P. van de Boogaart zag het allemaal niet zo zitten. Zijn twijfels gaan echter meer uit naar het ftink- tioneren van de mestverwerkings fabriek. Hij wil voorkomen dat ergens aan begonnen wordt waar van straks gezegd moet worden 'het werkt niet'. Hij voegde daar wel aan toe dat het best kon zijn dat hij het enige PvdA-fraktielid is. dat tegen WRANG Dhr. Lemmens van de fraktie Van de Vorie kon zich helemaal vinden in het voornemen van b. en w. Hij schatte in dat de planschade straks weinig problemen op zou leveren. De omliggende gronden zijn im mers grotendeels eigendom van in itiatiefnemer W. Willems. Lemmens wilde wel de garantie dat Willems zelf geen planschade-claim zal gaan indienen. Wethouder Kersten was het met Lemmens eens. 'Het zou wrang zijn als Willems straks een schadeclaim in zal dienen'. Dat Willems daar, zou het zo zijn, straks als raadslid ook nog een beslissing over moet ne men maakt de situatie er niet over zichtelijker op. INFRASTRUKTUUR Vorig jaar augustus heeft de ge meente Venray dhr. Willems ge vraagd of hij bereid was om een redelijke financiële bijdrage te stor ten voor de nodige aanpassingen aan de Steegse Peelweg. Onlangs heeft dhr. Willems de gemeente mondeling laten weten, niet tot die bijdrage bereid te zijn. Het college van b. en w. acht het belang om tot een mestverwerkingsfabriek te komen, zwaarwegender dan het li- Tijdens Prodima'90 zullen de po litie en Veilig Verkeer Nederland een stand bemannen. Er is gekozen voor een tweetal speerpunten uit het meerjarenplan voor de ver keersveiligheid. Het thema Alcohol in het verkeer kent een regionale primeur. Een op de beursstand aan wezige alcoholsimulator drukt je met de neus op de feiten. Een fron tale botsing met een andere perso nenauto, achterop een vrachtwagen geknald, drie keer van de weg ge raakt en ook nog een ree geschept Dit is het onthutsende resultaat van een ritje met de zogeheten 'alcohol simulator' van WN. Je gaat zitten in een soort kuip, maakt je veilig heidsriem vast en kijkt naar het beeldscherm, waarop zich straks de dronkenmansrit gaat voltrekken. De rit duurt in totaal circa 4 mintu- ren en je moet by na hetzelfde doen als bij een echte auto, sturen, gas geven, opletten, bij inhalen rich ting aangeven en stoppen bij een verkeerslicht. NUCHTER Eerst leg je een gedeelte van het parcours af in een volkomen nuch tere staat. Niets aan de hand. Dan Ineens doet het apparaat alsof de De 41-jarige eigenaar van een vrachtauto wilde, volgens afspraak, maandagmorgen zijn vrachtauto ophalen by een aan de Paul Burg manstraat gelegen garage. Maar die vrachtauto (waarde 97.000,-) was echter verdwenen. De vrachtauto was voorzien van een spuitmachine voor fruitbomen en een laadkraan waardoor de waarde boven de 100.000,- kwam. GESTOLEN VRACHTAUTO TERUGGEVONDEN In Deume werd onbeheerd aan getroffen. de in Venray, in de nacht van zondag op maandag, gestolen vrachtauto. Wel bleken de laad kraan en de fruitboomspuitmachi- ne van de vrachtauto gesloopt te zUn. Het onderzoek wordt door de politie van Deume en Venray Voortgezet. bestuurder met een alcoholpromi- lage van 0.8 achter het stuur zit. De computer van de alcoholsimulator zorgt ervoor, dat een verkeerslicht op rood springt of dat er onver wacht een ree de weg opspringt. Ry- en bedieningsfouten worden met een op het beeldscherm getoond en later krijg je ze ook nog eens zwart op wit voor je neus, door middel van een uitdraai van de computer. ONMOGELIJK Tbt voor kort was het bijna onmogelijk om een bestuurder, die nuchter was, de zogeheten uitvals- verschijnselen tijdens een dron kenmansrit te tonen. Bij de nieuwe simulator lukt het prima. De nuch tere bestuurder ervaart hoe hij zou rijden met een aardig aantal glazen alcohol achter de kiezen. De com puter vertraagt de reaktie van stuur, gas- en rempedaal, koppeling en schakeling. Het gevolg is datje gaat slingeren en onaangenaam traag gaat rijden en dus grotere kans loopt betrokken te raken bij een ongeluk. Het monitorbeeld dat de bestuur der een beperkt gezichtsbeeld (tun- nelblik) toont, volmaakt de simulatie van een autorit onder invloed. EENDERDE Bij ruim eenderde van alle ver keersongelukken in Nederland is er alcohol in het spel. Jaarlijks ko men ongeveer 500 mensen hierbij nanciële aspekt van de wegver- b reding. De commissieleden waren het daar niet allemaal mee eens. Dhr. Reintjes (CDA) was van mening dat het maatschappelijk belang de moeite waard was om de kosten door de gemeente te laten dragen. Het liefst natuurlijk dat de kosten gedeeld werden. Wel sprak hij zijn zorg uit over de vele fietsers, die straks met een drukkere weg ge- konfronteerd worden. De heren Wondergem (Samen werking) en Lemmens vonden het maatschappelijk belang zwaarwe gender dan de financiële konse- kwenties. Dhr. Janssen was het echter met hem. en dus met het col lege niet eens. 'Als we de planscha de in de onderhandelingen laten vallen, moeten we ons sterk maken voor een bijdrage voor de verbre ding van de Steegse Peelweg'. Dhr. Janssen vond het zo wie zo vreemd dat de gemeente de verbreding van de Steegse Peelweg wil betalen. 'De initiatiefnemer moet meebetalen' was zijn standpunt. Dhr. Janssen kreeg hierbij steun van dhr. V.d. Boogaart. 'De ge meente maakt de financiële konsekwentie ondergeschikt aan de realisering van de mestverwer kingsfabriek. De initiatiefnemer zou dat dan ook moeten doen. Als die een breekpunt wordt dan zal dit wederzijds zijn. De gemeente moet zich hard opstellen om die bijdrage te krijgen' was zijn mening. De gemeenteraad zal in haar ver gadering van 24 april hierover nog uitgebreid debatteren. Zoals het er nu naar uitziet wordt er door de ge meente wel een weg vrijgemaakt om zo spoedig mogelijk tot de reali sering van de mestverwerkingsfa briek te komen. om het leven, onder wie vooral jon ge mannelijke automobilisten 'on der de 25 jaar. Overigens is dat aantal enigszins aan het dalen, ver moedelijk door de vele en harde anti-alcoholcampagnes van WN van de laatste jaren. HET TWEEDE THEMA Als tweede thema is gekozen voor de landelijke aktie 'KEN JE LIMIET OP 80 km-WEGEN'. Bezoekers wor den door het aanwezige Limburgse promotieteam van Veilig Verkeer Nederland geïnformeerd over deze aktie. Bezoekers kunnen tevens kennismaken met het regionale snelheids-informatie systeem, dat door diverse Noord-Limburgse ge meenten, waaronder Venray, is aan gekocht. Bestuurders worden op diverse wegen in Noord-Limburg geïnformeerd over de door hen ge reden snelheid. Met deze preventieve snel heidsmeter hopen gemeenten en WN een gedragsverandering te weeg te brengen bij hen die vaak te snel rijden. Immers 'TE HARD RIJ DEN KOST TE VEEL' en we hebben het dan niet alleen over het finan ciële gevolg. INBRAAK IN PERSONENAUTO Met geweld was toegang verkre gen tot een op de parkeerplaats van de Eindstraat geparkeerde perso nenauto van een 49-jarige inwoner. Uit de auto werd de radiocassette- rekorder ontvreemd. Het was niet symbolisch be doeld, al leek het er wel op. Tij dens de vorige week gehouden commissievergadering voor openbare werken overhandigde het WD-commissielid Robbe- regt een houten lïnishbord aan wethouder Claessens. Niet om dat het de voorlaatste vergade ring was die de wethouder voorzat. Nee, Want dit bord hoort helaas thuis op de trimbaan in het Vlakwatergebied. Dhr. Rob- beregt, een regelmatige trim mer, vond het finishbord echter tussen het struikgewas. Met de ze geste wilde hij wethouder Claessens zeker niet vaarwel zeggen. Dhr. Robberegt sprak de vrees uit dat de trimbaan in het Vlakwatergebied net zo n roem loos einde zou beleven als de trimbaan bij het ziekenhuis. 4J- internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Wij hebben werkzaamheden voor Kom gratis kennismaken met onze: (uiteraard geheel vrijblijvend!) Neem vandaag nog telefonisch kontakt op met mevr. M.J. Price tel. 04780-87024 --GI DONDERDAG 12 APRIL 1990 Nr. 15 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het feit dat de gemeente Venray de artikel-12 status heeft aange vraagd, heeft tot gevolg gehad dat alle uitgaven die de gemeente doet, onder toezicht staan van de inspek- teur van het ministerie van binnen landse zaken. Onlangs heeft de inspekteur de gemeente toestem ming gegeven om 50% van de vry- gevallen kapitaals las ten uit te gaan geven, zonder dat hiervoor verant woording moet worden afgelegd. Het gaat hierbij om een bedrag van 193.500,-. AFSCHRIJVINGEN Vrijgevallen kapitaalslasten be staan uit afschrijvingen en rente. Het gaat hierby om die afschrijvin gen die in 1989 voor het laatst zyn geboekt. In totaal is dat een bedrag .an 121.000,-. Hier komt de ver vallen rente ad 266.000,- boven op. Dat levert een totaalbedrag op van 387.000,- waarvan de helft vrij besteed mag worden. In de gemeentebegroting, die een tekort kent van 12 miljoen gulden, zijn alle uitgaven opgenomen die de gemeente Venray noodzakelijk acht. De inspekteur bepaalt voor een groot deel hoeveel het Rijk de gemeente bij deze uitgaves zal on dersteunen. Pas rond het einde van het jaar zal hierover meer duidelijk heid ontstaan. Omdat de gemeente toch uitgaven moet doen moet voor elke financiële transaktie de goed keuring van de inspekteur verkre gen worden. Het gaat hier dan meestal om noodzakelijke uitgaven die voortvloeien uit de periode voor 1990. Met deze vrye ruimte van bij na twee ton geeft de inspekteur toestemming om meer dingen te kunnen doen. Men moet het zien als een soort voorschot INVESTERINGEN In principe is de besteding van de vrye ruimte van 193.500.- aan te wenden voor kleine investeringen, vervangingsinvesteringen en nieuw beleid. Burgemeester en wet houders zyn nu voornemens om de vrije ruimte grotendeels te gebrui ken voor noodzakelijke vervan gingsinvesteringen. Het gaat hierbij o.a. om de herinrichting en her huisvesting van het gemeentehuis, een nieuwe dienstauto, de herin richting van de Schoolstraat en het Kapelaanspad en renovatie toilet ten Cultureel Centrum. Verder hebben b. en w. voor, het geld aan te wenden voor een klein aantal kleine investeringen zoals een papiervernietiger, een koelings- installatie voor de computerkamer, een computer voor muziekonder wijs. verbetering ran de cv ran het museum en een autotelefoon voor sociaal rechercheurs. Voor nieuw beleid is slec hte wei nig ruimte over. Bij de selektie van de bestedingen voor nieuw beleid heeft het college van b. en w. zich la ten leiden door de regionale funk- tie van deze bestedingen. Gekozen is daarom voor een subsidie voor de Onderwijsbegeleidingsdienst en een subsidie voor het Buro Slacht offerhulp. Het gaat hierbij om be dragen van resp. 1.291,- en 4.376.-. Al deze voornemens kosten de ge meente een investeringsbedrag van 983.350.-, wat een jaarlast ople vert ran 193.500,-, zynde de vrye ruimte. De gemeenteraad zal zich op 24 april over dit voornemen ran bur gemeester en wethouders buigen. Overigens zullen alle individuele investeringen nog eens apart in de commissies en in de gemeenteraad behandeld worden. voor 'n samenzijn met vrienden specialiteiten restaurant kempweg 2a. venray telefoon 04780-89086 woensdag rustdag alber t en thea muller, prop Tijdens het weekend serveren wij naast onze la carte" gerechten 'n speciaal „menu prestige" 'n populair 3-gangen menu en 'n kopje koffie O f 45.- p.p. Tijdens de paasdagen serveren wij 'n Reservering gewenst Op le Paasdag organiseert ACC 't Veule, in samenwerking met MSS De Peel in Ysselsteyn, een grote au tocross op een nieuw circuit, aange legd op het Motorcircuit van MSS De Peel. De geheel nieuwe semi- Voor de vierde achtereenvolgende keer is de vliegbasis De Peel gast heer voor ruim 220 militaire para chutisten die van 23 tot en met 27 april 1990 deelnemen aan de para oefening 'Easter Jump'. Behalve de kadetten-teams van de Koninklijke Militaire Academie uit Breda, nemen ook spring-teams uit Duitsland, Frankrijk en Amerika deel aan de oefening. De para's zullen met een Neder landse Fokker F-27 Troopship en met een aantal grote helicopters van de Duitse en Amerikaanse Strijdkrachten naar de afspring- hoogte worden gebracht. Geduren de de oefenweek wordt gevlogen tussen 07.00 uur en zonson dergang. verharde baan is aangelegd door MSS De Peel en ACC 't Veule, waar vanaf nu niet alleen motorcross maar ook diverse autosporten be dreven kunnen worden. Als eerste is dit de grote autocross, waar het publiek vanaf een taluud rond het circuit kan genieten van deze spek- takulaire autocross, wat een pri meur is. Deze autocross worden verreden onder auspiciën van de ASUZ. Er wordt gereden in de klas sen 1300ce, 1600cc. 2000ec, vrye klasse en standaardklasse met by de 1300cc de Euroregio kampioen H. v.d. Putten uit Liesel. Bij lêoOcc zyn H. Kusters en H. Jacobs de favo rieten, zo ook E. Huybers, G. Kleus- kens, Sj. Wismans, lid ran ACC 't Veule, by de 2000ce klasse. In de vrye klasse is Th. Hesen uit Lierop grote favoriet met zyn speciaal ge prepareerde 8 cilinder en coming man P. Kusters uit Someren, de standaard klasse met vele gastry- ders. Verder staat nog een damesra ce, afvalrace standaard en zelfbouw, en als het grote klapstuk van deze autocross de grote superfinale, waarin de winnaars van alle klas sen gaan uitmaken wie de grote kampioen wordt van deze auto cross. De autocross wordt gehouden op het circuit De Peel in Ysselsteyn. De wedstryd begint om 13.00 uur. Het circuit wordt met borc\jes aan gegeven. DIEFSTAL PORTEMONNEE Van een winkelende Ven ray se da me werd haar portemonnee ont vreemd tydens het winkelen in het Brukske. In de portemonnee zaten een geldbedrag van 50,- en enke le persoonlijke bescheiden. Zaterdag jl. moest de politie drie maal optreden tegen milieu overtredingen. De eerste keer om dat de politie tydens een kontrole zelf die overtreding waarnam, de tweede keer door een melding van uit het vliegtuig ran de rijkspolitie, die speciale kontrole's boven ons gebied uitvoert en de derde keer omdat een fruitteler alarm sloeg. VERONTREINIGDE SLOOT IN HEIDE Naar aanleiding van klachten, o.a. van een in de buurt wonende fruit teler, dat er in een afwateringssloot in de buurt van de Ysselsteynseweg verontreinigd water werd afge voerd. stelde de politie een onder zoek in. Die verontreiniging was afkomstig van een varkensbedrijf, gelegen aan de Ysselsteynseweg. De verontreiniging betrof vloeibaar voedsel voor de varkens dat in silo's was opgeslagen. Hoe het mogelijk is dat dit voedsel vanuit de opslag tanks weggestroomd is kon nog niet worden vastgesteld. De exacte hoeveelheid die in de sloot is te recht gekomen is niet duidelijk. De sloot en de aangrenzende sloten wa ren over een grote afstand vervuild. Waarschijnlijk gaat het om een gro te hoeveelheid, mogelijk zelfs om enkele kubieke meters. Om vast te stellen om welke stof fen het precies gaat, zyn door de po litie en door de ambtenaar van het Waterzuiveringschap monsters ge nomen. De verontreiniging werd zoveel mogelijk ingedamd en zal de komende week uit de sloten wor den verwijderd. De in de sloot aanwezige sluizen konden niet geopend worden voor dat de stoffen zyn vastgesteld. De fruitteler kan de eerste tijd geen ge- Druik maken van het water uit de sloot, terwijl deze dat water in het kader van de vorstbestrijding voor de in bloei staande fruitbomen no dig had. Hy zal nu op een andere wijze water moeten aanvoeren. De eigenaar van het varkensbe drijf was zaterdagmiddag ter plaat se maar kon ook geen verklaring geven over hoe die substantie in de sloot terecht is gekomen. Ook zal worden nagegaan of, indien het be- dryf ingevolge de hinderwetver gunning mag lozen, wel aan de voorwaarden is voldaan. Dan had zaterdagmiddag reeds bekend moe ten zijn welke substantie geloosd werd. Het is nog nooit voorgeko men dat op een dergelijke manier de sloten in die omgeving vervuild waren. De begroeiing langs de slo ten was op verschillende plaatsen al dood. VANUIT HET VLIEGTUIG De rijkspolitie ontdekte dat naby het industrieterrein in Oostrum een grijze vloeistof op het opper vlaktewater werd geloosd. Die waar neming werd doorgegeven aan de politie die by haar onderzoek niet alleen een gryze vloeistof ontdekte maar ook een penetrante geur waarnam. Die vloeistof moet alkom- stig zijn van een bedry f in de buurt. Er werden enkele monsters geno men. Naar aanleiding van de analy se zal bepaald worden wat er verder zal moeten gebeuren. TUDENS KONTROLE Op een sloopterrein konstateerde de politie dat er een hoeveelheid olie op de bodem van het sloopter rein was terecht gekomen. Ook hier was die verontreiniging korte tijd daarvoor ontstaan. Voortbordurend op het sukses van de zeepkistenwedstryd, die Au tobedrijf Van Haren eind december organiseerde, wordt op Koningin nedag een echte zeepkistenwed stryd gehouden onder auspiciën van het Oranjecomité. Ging het in december om mooie zeepkisten, waarby het kunnen rijden in feite niet belangrijk was, op Koninginne dag gaat het om een wedstrijd tus sen zeepkisten, die öf door middel van trappen of met duwkracht wor den voortbewogen. Het gaat dan puur om de snelheid. Of eigenlijk niet helemaal. Autobedrijf Van Ha ren, die weer gratis de autosturen levert voor de zeepkisten, verbindt er nog een eigen wedstrijd aan. De mooiste en de origineelste komen weer in aanmerking voor een aan trekkelijke prijs. Voor de echte snelheidswedstrijd worden de bouwsels weer in de showroom van Van Haren tentoon gesteld en beoordeeld door een rak en een publielyury. In menig schuurtje of hobby- ruimte zyn zoons, dochters, vaders In de Keulsche Pol loundue-. gourmet- en specialiteiten- restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON en moeders, al dan niet met behulp van grootouders, al druk aan het knuLselen aan een zeepkist voor de grote wedstrijd op Koninginnedag op het plein voor de bibliotheek. Maar Autobedrijf Van Haren heeft nog Fordsturen genoeg, zodat nog meer knutselaars tijdens de Paasva kantie aan de slag kunnen. Bij het afhalen van een gratis stuur krijgt men tevens een sticker en de wedst rydvoorwaarden Om een leuke wedstrijd te kun nen krijgen wordt gehoopt op een groot aantal deelnemers tussen 8 en 16 jaar. INSLUIPING Omdat geen braaksporen te vin den waren, denkt de politie dal de dader middels insluiping toegang heeft weten te verkrijgen tot een aan de Energieweg gelegen bedrijf. De geldkist met daarin een bedrag van 1.200,- werd ontvreemd. SI ER VELG EN ONTVREEMD Een op een verlichte parkeer plaats aan de Eikenlaan geparkeer de Mercedes bleek ontdaan te zyn van vier siervelgen. De eigenaar heeft van die diefstal aangifte gedaan. BREEDSTRALERS ONTVREEMD Van een aan de Dakdekkerstraat geparkeerde personenauto bleken de breedstralers ontvreemd te zijn.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11