Wat anderen schrijven over de nog zeer vitale 110-jarige Geschiedenis van Peel en Maas gezien door bril van een ander Venraysche Courant Peel en Maas is 110 jaar Weekblad Peel en Maas bestaat 110 jaar Hf hfrü water verdunbaar blijft wit - Glans blij ld minder en korter >r de korte droogtijd lier overschil Cl Weet U, wat er gebeurt als U NIET adverteert Kampioen NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD A.S. VRIJDAG en ZATERDAG INTRODUCTIE-DEMONSTRATIE BIJ UW VERF VAKMAN PEEL EN MAAS Donderdag 29 maart - Pagina 7 'Eigen roem stinkt' was het la- konieke antwoord van de gebroe ders Dick en Toon van den Munckhof, toen trouwe medewer kers van Peel en Maas de sug gestie deden om by gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het weekblad, in maart 1980, een speciale editie uit te geven. Maar ondanks de bescheidenheid van de Van de Munckhofs, is die krant er tóch gekomen. Ze waren er tenslotte zelf niet verantwoorde lijk voor, dat voor het eerst in honderd jaar de loftrompet over de jarige werd gestoken... Deze week is het precies 110 jaar geleden, dat Venray zyn eigen krant kreeg onder de naam 'Venraysche Courant'. En weer zjjn het de Van den Munckhofs nu de jongste generatie— die er weinig voor voelen zelf in de pu bliciteit te komen. Maar nu heeft het toeval ons geholpen om aan dacht te kunnen besteden aan dit toch wel unieke feit Het toeval wil namelijk, dat in 'Limburg Mangement', praktijkge richt magazine voor bestuur en be drijf, (jaargang 2 nr. 1 januari 1990) een artikel is opgenomen onder de kop 'Van den Munckhof b.v. is een begrip in Venray'. Ongeveer gelijk tijdig verscheen in 'Nieuwsblad Nieuws', een uitgave van de Vereni ging de Nederlandse Nieuwsblad pers, (februari 1990, 44ste jaargang nr. 1) een artikel onder het op schrift 'Peel en Maas beleeft haar honderdenelfde jaargang' met als onderkop 'Nieuwsblad voor Venray en omgeving dé trots van uitgeverij Van den Munckhof. Nu dus Peel en Maas 110 jaar bestaat en haar lilde jaargang is ingegaan, is er dus reden genoeg om hieraan weer enige aandacht te besteden. Wij zelf doen er het zwij gen toe, maar laten anderen aan het woord onder het motto: nu hoor je het eens van een ander... DE VIERDE GENERATIE 'Meer dan 100 jaar ervaring op het gebied van boekhandel, druk kerij en uitgeverij' staat als chapeau bpven het artikel in 'Limburg Ma nagement', waarin het hele bedrijf onder de loep wordt genomen, naar aanleiding van het feit dat onlangs de vierde generatie Van den Munck hofs het familiebedrijf heeft overge nomen. Na mevr. Mie van den Munckhof-Goumans en Dick en Tbon van den Munckhof, staan Co- lien Jacobs-van den Munckhof, John en Christ van den Munckhof aan het hoofd van het bedrijf, dat ontstaan is uit de drukkery- boekbindery, die in 1879 door Frans Emanuel Delhougne uit Sit- tard werd opgericht in de Venrayse Patersstraat. In 'Limburg Management' wordt het weekblad Peel en Maas de voor naamste aktiviteit van het Uitge versgedeelte genoemd. 'Elke week behalve met de Venrayse kermis— verschijnt dit Venrayse abonnementen weekblad by zo'n 90% van de Venrayse bevolking. Een hoog dekkingspercentage, waar de direktie en redaktie dan ook trots op is', aldus de bedrijfsre portage, waarin tevens staat ver meld, dat Peel en Maas hiermee ook het vertrouwen van de Venrayse mensen en van de adverteerders heeft. 'De toenemende konkurren- tie van huis-aan-huisbladen kan, door het uitgeven van een redaktio- neel kwalitatieve krant, waarvan de adverteerder weet, dat de krant ook gelezen wordt, nog steeds goede weerstand geboden worden', zo schrijft 'Limburg Management'. GETEKEND PORTRET In 'Nieuwsblad Nieuws' wordt een uitstekend portret getekend, van het familiebedrijf en met name van het weekblad Peel en Maas. De konstatering, dat Christ van den Munckhof met zijn 29 jaar waar schijnlijk de jongste hoofdredak- teur van Nederland is, laten wy graag over aan de schrijver van het verhaal. De verslaggever is op bezoek by de nieuwe hoofdredakteur, die hem al heeft laten weten geen verhaal over zich zelf té willen hebben. 'We doen het hier samen' luidt het cre do van Christ. 'Ons familiebedrijf staat vanaf het begin op drie poten: de boek- en kantoorboekhandel, vervolgens de poot van de uitgeverij en tenslotte die van de handels drukkerij. In totaal trekken ca. 20 personeelsleden de kar'. En dan volgt een goede sfeerteke ning van de dagelijkse gang van za ken in het bedrijf: 'Herhaaldelijk schuift een oom, tante of neef van de geïnterviewde de smalle optrek achter de winkel binnen, waar we inmiddels met'zuidelijke hartelijk heid zijn ontvangen. Met zijn tante, die plaatsvervangend direktrice is, en neef John (zoon van Tbon) eerste man in de drukkerij, vormt Christ (zoon van Dick) het leidinggevend - Sr Irl trio. Maar wat heet leiding geven? Het drietal werkt net zo hard mee by de produktie, loopt op z'n tijd met koffie in bekertjes en staat zich niets voor'. Als bewijs hiervan noemt de verslaggever de voorpagi na van Peel en Maas, waarop men vergeefs naar de afkondiging van direkteur en hoofdredakteur zoekt. Christ laat hij zeggen: 'Doe maar ge woon, dat is al gek genoeg... En als iemand toch zo nodig uit de bol moet, heeft hij of zij met carnaval de gelegenheid'. ZONDER ACQUISITIE 'Peel en Maas is in meer dan één opzicht by zonder' schrijft de redak- teur van 'Nieuwsblad Nieuws'. 'De krant verschijnt eenenvijftig maal per jaar, ook al valt Twéede Kerst dag op donderdag. En... er wordt niet geacquireerd. De advertenties worden doodleuk om de hoek ge schoven, via de winkel of achterom via de zettery. De krant staat bol van het verenigingsnieuws; veel verenigingen in Venray beschou wen de krant als hun eigen club blad'. Hoofdredakteur Christ wordt geciteerd: 'We snoeren het nieuws niet in, zoals de grote uitgevers. Bij ons is de verhouding tussen nieuws en advertenties vyftig-vijftig. Tot 1976 werd de krant in eigen bedryf gedrukt. Toen gaf de druk pers de geest. Via een aantal tus senstations wordt Peel en Maas nu bij 'De Limburger' in Roermond ge drukt. Alle overige handelingen vinden in Venray plaats. En met de woorden: 'We waren huiverig om een investering voor een nieuwe pers te doen en ik denk, dat het een wys besluit is geweest' brengt Christ in het bewuste artikel een eresaluut aan de vorige generatie. G.A. Schütte Kort voordat Wim van den Munckhof, hoofdredakteur van het weekblad Peel en Maas op 24 april 1976 stierf, had hy één gro te wens: 'zyn' weekblad moest in ieder geval blyven voort bestaan tot 27 maart 1980. wan neer het honderd jaar geleden zou zyn, dat het weekblad onder de naam 'Venraysche Courant, nieuws en advertentieblad' werd opgericht. Hij had hierover zijn zorgen. Zijn broer Dick zou de hoofdre- daktionele verantwoordelyk- heid overnemen. Ruim dertig jaar was deze al als typograaf —zetter en drukker— werkzaam in het familiebedrijf en van journalistiek had hy uiteraard weinig kaas gegeten. Maar Wim van den Munckhof had kort voor zyn overlijden zyn maat regelen genomen. Hy vroeg Gerard Schütte, toen voorlich tingsambtenaar van de gemeen te Venray, die vijfentwintig jaar journalistieke ervaring had bij 'De Gelderlander' in Nymegen, zijn broer te willen helpen met zijn journalistieke arbeid, ook Frits Hovens, die al meer dan dertig jaar als 'nieuwsjager' aan Peel en Maas was verbonden, werd bereid gevonden 'Dick de drukker' bij te staan. Dick bleek uit het goede journalistieke hout gesneden te zyn. Hij liet de zetmachine voor wat zij was en wierp zich met volle inzet op zijn nieuwe taak. Samen met wat hy noemde— 'de erfenis van Wim' slaagde hy er in niet al leen Peel en Maas wekelijks te laten verschijnen, maar dat blad ook te laten groeien tot over de 10.000 abonnees. Aan de wens van wijlen Wim van den Munck hof werd voldaan, want in maart 1980 kon het honderdjarig bestaan van Peel en Maas feeste lijk worden herdacht Bijna heeft Dick van den Munckhof zijn krant naar het 110-jarig bestaan kunnen lei den, ware het niet dat hy op 1 januari 1990 in verband met het bereiken van zijn vijfenzestigja rige leeftijd, zyn journalistieke vaardigheden moest beëindigen en van zijn verdiende rust is gaan genieten. IJdeglans B(j gelegenheid van het honderd jarig bestaan van Peel en Maas heb ben wylen Hub Schols, Wim Willemsen en Gerard Schütte, min of meer tegen de (te bescheiden) zin van de Van den Munckhofs in, een extra uitgave gemaakt van dit Ven rayse weekblad. Hierin werd o.m. uitvoerig ingegaan op de honderd jarige geschiedenis. Nu Peel en Maas zijn lilde jaargang is inge gaan en het blad deze week precies 110 jaar bestaat, kunnen we wéér anderen aan het woord laten. Over de geschiedenis is een goed verhaal verschenen in 'Nieuwsblad Nieuws', een uitgave van de Nederlandse Nieuwsblad Pers. Om niet op eigen borst behoeven te kloppen, laten we hieronder 'het verhaal van een an der' volgen. OPRICHTING Zeker, zeker, het was Frans Ema nuel Delhougne die op 27 maart 1880 de eerste uitgave van het nieuws- en advertentieblad Venray sche Krant van de pers liet glijden. Aangezien echter sinds 1 oktober 1887 de Van den Munckhofs de krant, de drukkery en vanaf toen ook de kantoorboekhandel handen en voeten gaven, is het niet onrede lijk om de zaak aan deze familie te koppelen. Dik honderd jaar een nieuwsblad uitgeven en overeind houden in een al woestere zee van schuimkoppende konkurrentie, dat is niet niks. De Venraysche Courant werd in 1881 omgezet in Maas en Peel. Van af 23 maart 1889 heet ze Peel en Maas om nooit duidelyk geworden reden. Ze bleef —hoe dan ook— tot op de huidige dag dé informatiebron-by- uitstek voor Venray en de omge ving. Met een oplage van 10.900 exemplaren wordt een dekkings percentage van ongeveer 90 pro cent gescoord. Chapeau, want er is sprake van stevige konkurrentie van huis-aan- huis bladen die gratis bij de burger feu Paters laan 7 Telefoon 041 Hoofdredakteur Dick van den Munckhof met zijn laatste produkt voordat hij met pensioen ging. binnenkomen. En al is het abonne mentsgeld van Peel en Maas nóg zo laag, de krant kost geld. Dertien gulden per half jaar om precies te zijn. Mensen buiten de regio —en die vormen een gestaag groeiend legertjebetalen achttien gulden. Venray heeft dat er graag voor over. Ook de adverteerders hebben de krant aan hun hart gesloten en zien Peel en Maas als hun lyfblad. HISTORIE Het stichten van een krant die voorziet in een 'dringende en lang- gevoelde behoefte'. Dat was het pri maire oogmerk van Frans Emanual Delhougne. Zelf heeft hij niet lang van zijn geesteskind kunnen genie ten. Op 26 februari 1881 kwam hij te overlyden. Via zijn broer Nico- laas en ene Johannes van der Marck kwam de krant en daar mee de onderneming— in 1887 voor een bedrag van 1.800 gulden in handen van Willem van den Munckhof. Hij mocht voor het beta len van de kapitale som twee ter- m(jnen aansnyden. Vanaf dat moment begon de bloei. Op 3 de cember 1890 kocht hy het huis, met herberg en beugelbaan, van de familie Van Well in de Grotestraat. De aankoopprijs: 4.600 gulden. Eind maart 1891 verhuisde de boekhandel met drukkerij van de Patersstraat naar de plek waar het bedrijf nu nog is gevestigd. In de eerste dertig k veertig jaar van haar bestaan ruimde de krant veel plaats in voor informatie op landbouw kundig- en huishoudelijk terrein. Ook het binnen- en buitenlands nieuws werden bepaald niet stief moederlijk behandeld. Na het overlijden van Willen» (op 30 april 1911) kwam het bedryf in handen van zyn zoon Johannes Ilendrikus Willem, beter bekend als 'Sjang den drukker'. Hy bleef tot aan zijn dood, op 6 augustus 1975, in de drukkery werkzaam. Enkele oplagecijfers. 1927: 1.800: 1939: 2.400; Op 1 november 1941 kreeg het blad samen met 480 andere nieuwsbladen, 47 dagbla den en ruim 2.000 tijdschriften een verschijningsverbod opgelegd. HOND GEWOND Een hond die de kruising Oude Oostrumseweg-Oostsinge! overstak, werd aangereden door een perso nenauto. De gewonde hond kon moeilijk door de politie worden be naderd. Die moest met een vangstok de hond vangen waana deze door een dierenarts werd be handeld. Omdat geen eigenaar be kend is werd de hond »»aar het dierenasiel in Oostrum overge bracht. I INBRAAK WONING Waarschynlyk heeft de dader eerst getracht via het balkon van een aan de Willemstraat gelegen woning binnen te komen. Dat is niet gelukt. Bij een tweede poging lukte dat wel. nu door forcering van een deur. Uit de slaapkamer werd een geldkistje met daarin sieraden, een spaarbankboekje en enig geld ontvreemd. Hoe groot de waarde van het gestolene is kon niet wor den medegedeeld. Het geldkistje werd later opengebroken teruggè- vonden langs de Melaalweg. Geld en sieraden waren verdwenen maar voor de eigenaar belangrijke «papie ren bleken nog aanwezig te zijn. 10 Jaar geleden werd Peel en Maas nog 'in loodgezet Nu worden alle teksten en advertenties via beeldschermen naar fotografische zetmachines gestuurd. Voortaan is het opmaken van de krant plak- en knipwerk. PEEL EN MAAS Inmiddels heeft de jonge ge neratie Van den Munckhof het familiebedrijf overgenomen. Christ van den Munckhof heeft met zyn 29-jarige leeftijd de hoofdredaktionele verantwoor delijkheid van zyn vader overge nomen. Als waarschijnlijk de jongste hoofdredakteur van Ne derland heeft hij eveneens met de hulp van de 'erfenis van oom Wim'. in ieder geval zyn krant naar het 110-jarig bestaan (op 27 maart 1990) kunnen lei den. En het ziet er naar uit, dat de inmiddels met de modernste apparatuur uitgeruste redaktie, nog vele jaren wekelyks 'Peel en Maas' in meer dan 10.000 brie venbussen kan laten glijden... G.Sch. De hond Cuno van dierenarts Wim de Vocht uit Venray heeft we derom een groot sukses behaald. De driejaar oude heidewachtel is zater dag nationaal kampioen geworden bij de zweetspoorwedstrijd die by Leuvenum op de Veluwe gehouden 'Zweet' is een jagersterm voor bloed. Zweetsporen zijn sporen die in de natuur kunnen ontstaan door vluchtende dieren die gewond zijn geraakt. By een wedstrijd worden deze sporten kunstmatig nage bootst. De sporen die by deze proef gebruikt zijn waren minstens 1000 meter lang en ruim 20 uren oud. Om de moeilijkheidsgraad te verho gen wordt de wedstrijd in een zeer wildryke omgeving gehouden zodat de honden door de lucht van reeën en zwynen erg worden afgeleid. De prestatie van deze heidewach tel mag wel zeer opmerkelijk genoemd worden omdat er voorna melijk teckels en brakken voor dit speurwerk gebruikt worden. De grote vreugde van de eigenaar was dan ook begrijpelijk toen hij eerste bleek te zijn voor de teckels die tweeder en derde werden. Als extra blijk van waardering kreeg de hond van de jury, naast de kwalifikatie Uitmuntend, het predikaat CACT en 'de gouden breuk' uitgereikt Zaterdag 27 Maart 1880 Verschijneiule ellcon 5Cati»r<lu£. cihU.. I Fr. DELHOUGNE .«"7 "J.' *1 VBNil AT Feuilleton HERINNERINGEN EERSTE FRAKSCHE KEIZERRIJK 1' Ito LiAUlo REuktl-at VKNItAY De eerste Peel en Maas-, abonnementsprijs f 2- per jaar. We zijn nog niet veel duurder geworden... omdat het zich inhoudelijk niet wilde richten naar de wensen van de bezetter. Na 1 april 1943 mocht Peel en Maas. samen met twee andere dag en weekbladen in Limburg, op nieuw verschijnen. Nadat het ministerie van Binnen landse Zaken en Onderwijs de defi nitieve toestemming had verleend tot heruitgave varl dé" krant, konden de Venrayérs op 23 september 1945 met het eerste naoorlogse nlrtnmer kennismaken. In de tussenliggen de periode hadden de persen enige tijd stilgelegen. Maar omdat was ge bleken dat de firma Van den Munckhof in de bezettingstijd ille gale publikaties had gedrukt en ver der ook nog drie onderduiker* onderdak had geboden, was het herverschijnen eigenlijk van zelfsprekend. 'I TEGENSLAGEN Het bedrijf moest enkele forse te genslagen verwerken. Arie van de Munckhof, vanaf 10 april 1943 ver antwoordelijk voor de redaktie overleed op 24 januari 1945 in het concentratiekamp Neuegamme bij Hamburg. De drie broers Wim. Dick en Toon. allen zonen van 'Sjang den drukker' zetten de Schouders eronder. Op 24 april 1976 volgde vrij on verwacht het overlijden van redak- teur Wim van den Munckhof. die vanaf 1945 met grote inzet en kun digheid de pen had geroerd. Gesla gen. maar niet verslagen, zetten Dick en Toon het bedrijf voort. Niet .zonder resultaat, »»aar mag worden vastgesteld, want eind zeventigerja ren had het aantal abonnementen de 8.000 overschreden. I STIJGING Ondanks alle tegenstroom kan een jaarlijkse aanwas van het abon nementental worden gesignaleerd. In 1989 kwamen er zelfs 250 lezers bij.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 7