In loop van 1991 wijziging kengetallen van kerdorpen Gouden huwelijksfeest in de Vredepeel Tentoonstelling over werken van Thei Min Jerusalem gaat bouwen ERIJEN PEEL EN MAAS Donderdag 22 maart - Pagina 5 PTT Telecom zal in de loop van 1991 beginnen met het geleidelijk invoeren van een en hetzelfde ken getal voor Ven ray en de kerkdor pen. Dat wordt dan het huidige Venrayse kengetal 04780. Daarmee komen de eigen kengetallen voor Casten ray (047870, Merselo (04786), Oirlo (04787) en Ysselsteyn (04785) te vervallen. Er kan geen eenheid worden aangebracht in de verschil lende kengetallen, welke met name in het buitengebied van Ysselsteyn (04930 van Deurne en 04932 van Griendtsveen) gelden 'VÉRWEZEN WOONPLAATSEN' In de telefoongids erkent PTT Te lecom twee verschillende woon plaatsen, namelyk: woonplaatsen met vermelding van de abonnees en woonplaatsen zonder vermel ding van de abonnees. Omdat bij deze plaatsen verwezen wordt naar een andere plaats, noemt men dit 'verwezen woonplaatsen'. Momen teel zijn Venray. Oostrum, Casten- ray, Oirlo, Merselo en Ysselsteyn de plaatsen, waaronder de abonnees zijn opgenomen. Voor de kerkdor pen Leunen, Veulen, Heide en Smakt wordt in het telefoonboek naar Venray verwezen, terwijl Vre- depeel onder Merselo is op genomen. Maar in het huidige telefoonboek In de telefoongids van PTT Telecom nr. 46 zijn behalve Venray, ook de kerk dorpen Merselo, Castenray, Oostrum, Oirlo en Ysselsteyn als woonplaatsen met vermeldingen van de telefoonabonnees vermeld. Alleen het 'grote' Leu nen heeft het altijd zonder eigen kengetal moeten doen. Dat Oostrumse abonnees, met hetzelfde kengetal als Venray, apart in het telefoonboek wor den vermeld, levert in de praktijk nog al eens moeilijkheden op. Typisch Venrayse bedrijven moet men soms onder Oostrum zoeken. En welke vreemdeling weet dit? Het NS station staat in Oostrum, maar het telefoon nummer staat onder Venray, om maar eens een voorbeeld te noemen. Di verse bedrijven hebben daarom zorvel een ver-melding onder Oostrum als onder Venray. Volgens PTT Telecom kan iedere telefoonabonnee op zijn/haar verzoek onder een andere woonplaats worden vermeld als waar in hij/zij woonachtig is. De hieraan verbonden kosten bedragen echter wel f 93,50 exclusief BTW per gidsuitgave. De scholengemeenschap Jerusa lem in Venray wordt dit jaar een nieuw gebouw rijker. Op 2 april 1990 gaat de eerste schop in de grond, op het terrein van de school. Op die plaats zal binnen enkele maanden een nieuw geboüw ver rijzen. Jerusalem is op dit moment ge huisvest in twee gebouwen, die bei den in de afgelopen jaren ingrijpend zijn gerenoveerd. Daar door hebben de karakteristieke ge bouwen van binnen een modem aanzien gekregen. Daarnaast maakt de school al vele jaren gebruik van tijdelijke huisvesting. Op de eerste plaats staan er op het terrein nood- lokalen uit 1966. Deze lokalen zul len worden gesloopt. Verder maakt de school gebruik van lokalen in een vleugel van het St. Jozef klooster. In plaats van die twee oudere ak- kommodaties komt nu een nieuw gebouw van twee verdiepingen, waarin 14 leslokalen en een over- blijfruimte worden ondergebracht. De bouw vindt plaats in het jaar, waarin de school 75 jaar bestaat. In 1915 legden de zusters Ursulinen met de oprichting van het eerste gymnasium voor meisjes in Neder land, de basis voor driekwart eeuw vorming van jonge mensen. De bouw markeert een moment in de tijd. Een moment waarop de school 75 jaar onderwijs en vorming her denkt. En tegelijkertijd een mo ment waarop de school vooruit ziet: hoe kan de eigenheid van Jerusa lem bewaard blijven in de verdere ontwikkeling van het onderwijs? De festiviteiten rond het 75-jarig ju bileum vinden later dit jaar plaats. Om de historie en de traditie te eren zal de eerste handeling, 'de schop in de grond', worden verricht door zuster Vianney van Romunde. Zij behoort tot de laatsten van de Ursulinen, die enkele jaren geleden afscheid namen van Jerusalem. De korte ceremonie vindt plaats op maandag 2 april om 11.00 uur. De Venrayse kerkdorpen zonder eigen kengetal, worden sinds jaar met een verwijzing naar Venray of Merselo opgenomen in de telefoongids. Zelfs gehuchten als Klein Oirlo, Overbroek, Weverslo en Zandlwek krijgen een verwijzing naar de dichtsbijgelegen woon plaats. Dat Veltum, al tientallen ja ren een grote woonwijk van Venray, nog steeds in het telefoonboek een aparte venvijzing naar Venray heeft, is gewoon een lacherije. blijkt ook een aantal gehuchten binnen de gemeente Venray tot de 'verwezen woonplaatsen' te beho ren. Zoals Klein-Oirlo met de ver wijzing 'zie Castenray', Zandhoek 'zie Oirlo', Overbroek, Weverslo en ...Veltum 'zie Venray'. Zoekt men echter onder Venray naar een tele foonnummer van iemand in We verslo, dan zoekt men tevergeefs, omdat de Weverslose nummers on der Merselo staan... Als men dan toch aan het wijzi gen is kunnen wellicht deze vreem de toestanden tevens worden opgelost. MET VERMELDINGEN Bepalend voor de situatie of een woonplaats met of zonder vermel dingen wordt weergegeven is voor PTT Telecom het aantal telefoon abonnees in deze woonplaats. Als het aantal telefoonabonnees meer dan 200 bedraagt kan overwogen worden om de verwezen woon plaats om te zetten in een woon plaats met vermeldingen. Daarom zullen in de nieuwe situatie de ver meldingen voor Venray, Oirlo. Castenray, Merselo. Oost mm en Ys selsteyn ongewijzigd blijven. Daar entegen zullen Smakt, Veulen, Heide en Leunen zonder vermel dingen blyven verwijzen naar Ven ray en Vredepeel naar Merselo. LEUNEN, VEULEN EN HEIDE PTT Ttelecom heeft inmiddels ge- konstateerd, dat in Leunen meer dan 200 telefoonabonnees wónen en derhalve alfabetisch/lexicogra fisch kunnen worden vermeld on der de woonplaats Leunen. De woonplaatsen Smakt, Veulen, Heide en Vredepeel komen volgens PTT Telecom niet in aanmerking voor woonplaatsen met vermelding. Gezien de binding van de woon kernen Veulen en Heide met Leunen, kunnen deze telefoon abonnees dan eveneens onder Leu nen worden gerangschikt. In een bijeenkomst van het Dorpsraden- overleg, waarbij ook vertegenwoor digers van PTT Ttelecom en de gemeente aanwezig zullen zijn, zal hierover een beslissing moeten worden genomen. WIJZIGING ABONNEE-NUMMERS Na de verandering van het net nummer voor Castenray, Oirlo, Mer selo en Ysselsteyn in 04780, zullen de drie- of viercijferige abonnee- nummerreeksen in een kombina- tie van vijf cyfers worden ver anderd. Castenray en Oirlo krijgen een 7 voor het bestaande abonnee nummer. De huidige driecijferige telefoonnummers van Merselo zul len worden voorafgegaan door de cijfers 46 (vier én zes) en de viercij ferige abonneenummerreeks van Ysselsteyn krijgt een 4 voor het be staande nummer. Geld lenen lijkt vaak heel eenvoudig, één telefoontje is meestal voldoende. Maar een voudig betekent niet altijd goed, laat staan goedkoop. Want tegenover een snelle at- R.,wikkeling staat vaak een hoge rente. En dan wordt lenen al snel een last. Als u wilt lenen zonder kromliggen, kunt u nie' om de Spaarbank heen.. Bij ons bent u altijd voordelig uit. We hebben een Doorlopend Krediet, een lening waarbij u steeds kunt opnemen wat u hebt afgelost. Zo hebt u altijd een fi nanciële reserve achter de hand. Ook hebben we een Persoonlijke Le ning voor u, een eenmalig bedrag, dat u m vaste maandelijkse termijnen terugbetaalt. Als u precies wilt weten hoe voordelig lenen bij de Spaarbank is, vult u dan onderstaand staatje in. Dan ziet u zelf dat u met een lening van de Spaarbank beter uit bent. Op ons kantoor vertellen wij er graag meer over. DOORLOPEND KREDIET Spaarbank Volgens wettelijk maximum Andere instelling Kredietlimiet Maandbedrag (2% v.d. kredietlimiet) Rente* Theor looptijd in maanden Rente* Theor.looptijd in maanden Rente* Theor.looptijd in maanden f 5.000,- f. 10000.- f. 20 000,- f I00,- f. 200,- f. 400,- 12,2% 12,2% 12,2% 69 69 69 20,73% 18,58% 16,70% 100 89 82 PERSOONLUKE LENING (loopti|d 36 mnd.) Spaarbank Volgens wettelijk maximum Andere instelling Leenbedrag Rente* Maandelijks te betalen Rente* Maandeli|ks te betalen Rente* Maandelijks te betalen f. 5.000,- f. 10000,- f 20.000,- 13,5% 12,2% 12,2% f. 167,82 f. 330,08 f. 660,15 21,36% 19,05% 17,63% f 184,57 f. 359,36 f. 701,79 De rente zoals vermeld, is de rente per jaar op basis van samengestelde interest Deze wordt ook wel effectieve jaarrente genoemd (rentewijzigingen voorbehouden). Je Spaarbank Limburg en de Pancratiusbank doen meer als u wat ruimer wilt zitten. Kantoren Spaarbank Limburg: Hoofdkantoor Maastricht, Markt 14-18, telefoon 043-296666. Distriktskantoor. Spoorstraat 38, Venlo, telefoon 077-541212 Vestigingen in Limburg. Maastricht, Amby,Beek. BergenTerblijt,Blerick, Borgharen. Bunde. Cadier en Keer, Eijsden, Gronsveld, Heer, Mcerssen, Roermond, Sittard, Tegelen, Vaals. Valkenburg. Velden, Venlo en Venray. Kantoren Pancratiusbank: Hoofdkantoor: Geerstraat 22, Heerlen, telefoon 045-716441. Overige kantoren te Heerlen (6), Hoensbroek, Geleen (2), Brunssum, Schaesberg en Kerkrade (2). De gemeenschap van Vredepeel maakt zich op om a.s. zaterdag het gouden paar Van Kasteren-Jacobs een onvergetelijke hoogtijdag te be zorgen. Want dat de gemeenschap van Vredepeel een hechte gemeen schap is, heeft ze vele malen in hun nog korte bestaan bewezen. Het is een verlaat gouden huwelijksfeest, want de eigenlijke dag was 26 ja nuari jl. Wij hebben het gouden paar in hun riante bejaardenwo ning bezocht, om uit hun mond hun levensverhaal te vernemen. Het blijkt dat het twee zeer gelukki ge en tevreden mensen zijn die er nog geen dag sjjnt van hebben ge had, dat ze in 1968 vanuit Boxtel naar de Vredepeel verhuisden. Maar dan lopen wij op het verhaal al vooruit. De gouden bruidegom. MARTIEN VAN KASTEREN, kan daags na zijn gouden huwelijksfeest weer in het middelpunt van de belangstelling staan, want dan wordt hij 80 jaar. Hij ging in Oisterwijk naar de be waarschool, die in de volksmond de naam had van 't kippeschooltje'. De- familie verhuisde naar Berkel- Ensehot en hy werd boerenknecht in Tilburg. Hij moest toen eens op zoek- gaan om een koe te komen. Via zijn familie —die wisten er wel een te koop— kwam hij in Boxtel te recht. Daar was een koe te koop maar de boer was niet thuis, wèl de dochter. Het klikte al direkt tussen de dochter en de boerenknecht, want het bleef niet alleen bij de aan koop van de koe. Ook werd een af spraak gemaakt. Dat was het begin en na een tijdje verkering werd er getrouwd. Er was tevens de gelegen heid om in Boxtel, vlakbij een on bewaakte ovenveg. een "boerderij te beginnen. Prettig was het daar niet, mede omdat het grootste gedeelte van de te bebouwen grond, over de spoorlijn lag en de bocht in de spoorlijn het zicht bemoeilijkte. Daar op die overweg zijn ook vele ongelukken gebeurd. Maar ja. je kunt niet van de een op andere dag verhuizen. De oorlog kwam al direkt na de trouw, met alle zorgen van dien. In de 4 jaar die de oorlog duurde, is bijna geen dag voorby gegaan zon der 'vreemd' volk over de vloer. Ze willen het nu niet meer hebben over de gevaren om onderduikers te huisvesten. Al waren er in de buurt veel Duitsers, het is toch altijd goed gegaan. Na verloop van tijd zinde het vlak bij de spoorlijn niet meer zo. Toen er een advertentie in de krant stond, dat de boerderij 'Van der Zanden' in de Vredepeel te koop was. ging hij kijken. Hij was zo ge charmeerd van het wijdse land van de Vredepeel en de grond rond de boerderij, dat de koop gesloten werd. Ook nu zegt hij nog vol vuur 'er is geen beter oord dan de Vrede peel'. Om dat uit de mond wan «een Brabander te horen dat doetje toch wel iets. In 1973 deden ze de boerderij over aan hun zoon die het bedrijf graag wilde voortzetten. In de kern van Vredepeel kwam een bejaar denwoning en daar verblijven ze reeds 17 jaar. Een bejaardenwo ning, van alle komfort en gemak ken voorzien. Omdat hij nog de beschikking heeft over een auto. is afstand geen bezwaar. Die auto is er Ter gelegenheid van de 85e ver jaardag van Thei Min biedt het Ven rayse Museum 't Freulekeshuus' Thei een tentoonstelling aan, waar in zijn werk een centrale plaats in neemt. De tentoonstelling wordt a.s. zaterdag om 14.30 uur geopend .en duurt tot 10 juni a.s. Vanaf het moment, dat Thei in 1912 —op 7-jarige leeftijd— inwo nen van Venray werd, heeft hij het maatschappelijk gebeuren van deze plaats als een document vastgelegd. De technieken, die hij hierbij han teert variëren van tekeningen naar olieverfschilderijen; zijn liefde voor hout uit hij in zijn talrijk houtsnij werk. Maar ook zijn van de hand van Thei heel wat boeken bekend. Hierin belicht hij allerlei tacetten van Venray in de eerste helft van deze eeuw. Hij laat ons zien hoe nietig Ven ray toen was. Rondom de machtige toren bestond de kern globaal geno men slechts uit de straten rondom de markt en het Henseniusplein. Daarbuiten begonnen de land bouwgronden. de bossen, de Peel en treffen we wat kleine nederzet tingen zoals b.v. Veltum aan. In de boeken van Thei bespeur je een grote liefde voor de natuur. Zijn vader was als boswachter in dienst van Staatsbosbeheer. In verband met de ontginning en bebossing van o.a. de Peel, begeleidde Thei zijn vader vaak —zoals hij zelf schrijft— achterop het pinneke van de fiets. Hij doorkruist op die manier de omgeving; leerde veel mensen kennen en had oog voor bijzondere situaties. Wij lezen over de diepe armoe waarin de Peelbewoners zich toen bevonden. In het by zonder de we duwen met grote gezinnen hadden het zwaar te verduren. Thei heeft in zijn boeken enkele van die vrou wen nader beschreven. Er blijft dan een soort bewondering, maar ook verwondering over. hoe die vrou wen zich staande hebben weten te houden en hun kindeiien ondanks alles toch een behoorlijke" opvoe ding hebben kunnen geven. Wij lezen over de spelletjes van de jeugd, hoe ondernemend ze waren. Ze trokken er rustig een dag voor uit om in de Oeysterse bossen den nenappels te gaan rapen vóór de winter. Ttegelijkertijd zien ze dan wel kans om in het Roekenbos de nesten leeg te plunderen en de eie ren mee naar huis te nemen. Oude volksverhalen —waar we nu nauwelijks meer weet van heb benworden op een kostelijke ma nier beschreven. Trouwens, elk onderwerp wat Thei belicht, is de moeite waard. Toen Thei zijn onderwijzersdiplo- ma had behaald is hij naar Indone sië vertrokken en werd hoofd van een school. Daar voltrok zich één van die kleine wondertjes uit het leven. Hij had een keer midden tussen een groep weesjes een bege leidster gezien een onderwijze res met heerlijke appelwangen. Ze maakte op Teng grote indruk. niet alleen om boodschappen te doen, maar iedere dag gaat hij ze ker enkele malen naar het bedrijf van zijn zoon aan de Twist weg. want ondanks zijn (bijna) 80 jaar. kan hij het niet laten om nog te werken. I)e gouden bruid. HANNEKE JA COBS (82) is geboren en gelogen in het Brabantse Boxtel. Als boeren dochter wist zij dus wat het werken op een boerenbedrijf was. Zij be hoefde nooit uit te gaan dienen maar leerde het werken op de boer derij, en alles wat daarmee te ma ken had. op de ouderlijke boerderij. Wij schreven al hoe ze haar man leerde kende. Er werden 2 kinderen geboren. Over de zoon schreven wij reeds dat die het bedrijf aan de Twistweg had overgenomen. Dan is er nog een dochter met avonturiersbloed. Zij zocht het verder, maakte in Frank rijk kennis met een Nederlandse boer en die stichtte een bedryf in Noord-Frankrijk, later een nog gro ter bedrijf in Zuid-Frankrijk. Er kwamen 4 kleinkinderen en die zullen met tle verdere-familie het feest a.s. zaterdag vieren. Verder heeft de tamilie Van Kasteren nog een zeer goede bami met de buurt van hun vroegere bedrijf in Boxtel. Van die kennissen zullen er ver schillende het feest meemaken. Een feest op de ouderwetse manier. Om 11.00 uur een plechtige Eucha ristieviering in de Rectoraatskerk van Vredepeel, waarna voor de ver der viering naar het gemeen schapshuis 'De Kleine Loet' wordt gegaan. Van 17.00 tot 18.30 uur krijgt iedereen de gelegenheid hen te feliciteren. Toen hij de kerstdagen ging door brengen bij vrienden, bleek juist dat meisje een van de gasten te zijn. Van een romance kwam een huwe lijk en nu na bijna 60 jaar. blijkt die romance nog steeds te bestaan. Me vrouw Floortje Min heeft nog steeds haar appelwangen en Thei is nog steeds van haar onder de indruk. Tijdens de Japanse oorlog in In donesië diende Thei eerst als mili tair en werd later krijgsgevangene gemaakt. Zyn gezin onderging het zelfde lot. Doordat Thei over een aantekenboekje beschikte, kon hij zijn emoties en spanningen in die dagen van zich afschrijven. Zelf denkt hij dal dat schrijven hem op de been heeft gehouden. Een verslag van die ervaringen heeft hij aan de hand van zyn 'dag boek' in boekvorm uitgegeven. Een aparte plaats nemen de begeleiden de tekeningen in. Op de tent(x>nstelling worden ook werken getoond van de tydgenoten van Thei Min: Sjang van Bergen, Sjang Theuws. Louis Pouwels. Pe- tran Vermeulen. Johan Jeuken. Het museum is geopend op elke woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Hotel Rest. Wieënhof Leunseweg 20 Venray zondag 25 maart van 11.00 tot 17.00 uur GRATIS TOEGANG

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5