SAMEN VERDER Storm raasde weer over Venray Lokale omroep Venray na ruim twee jaar op de kabel Ook bij stijgende rente is er een betaalbare hypotheek Carnavalsoptocht uitgesteld. Verkiezingen op 21 maart gaat gewoon door, omdat fraktie van de Vorle in uw belang al vaker stormen heeft doorstaan. A* LIJST 3 MARKT STAATSLOT 00 Amnesty International voert aktie voor vervolgde vrouwen Arbeidsoriënterend leren op de S.G. Marianum Zaterdag eerste officiële uitzending I VREDEPEEL OIR L O PEEL EN MAAS Donderdag 1 maart - Pagina 5 De storm, die begin'deze week over Venray raasde zorgde er niet alleen voor dat de Carnavalsoptocht moest worden uitgesteld, maar ook dat de brandweer diverse malen voor hulpverlening in aktie moest komen. Zo kwamen er aanvragen binnen voor het verwyderen van omgewaaide bomen, oa. aan de Timmermannsweg en de Ossen- dyk, de Midden Peelweg by Vrede- peel, de Past. v.d. Gaetstraat, de Kempweg en de Wagnerstraat. Be Patersstraat moest worden af gesloten omdat er pannen van het dak van de dokterepraktykruimte aldaar naar beneden kwamen en een gevaar opleverden. Ook moesten de brandweerman nen in aktie komen voor de beveili ging van het dak van het wykgebouw 't Nipperke aan de St Odastraat, Ook dinsdag moest de brandweer vele uren in aktie komen voor hulp verlening. Aan de Timmermanns weg te Ysselsteyn moesten twee bomen door de brandweer worden omgezaagd omdat deze gevaar ople verden voor het verkeer. Aan de Merseloseweg, ter hoogte van de ingang van het St Odapark, dreigde een boom op de weg te val len. Deze werd door de brandweer verwyderd. Op de Kempweg en op het Nassau- plein werden bomen omgezaagd omdat ook deze door de storm zoda nig waren aangetast dat ze een ge vaar voor het verkeer vormden. Een eeuwenoude beuk in een tuin van de St Antoniusstraat was door de storm dusdanig beschadigd dat het gevaar bestond dat dikke takken naar beneden zouden ko men. Met behulp van de ladderwa gen en touwen kon die beuk gespaard blyven maar werd wel van die takken ontdaan. Op de Litsenbergweg te Ys- selsteyn dreigde een populier om te vallen en op een woonhuis terecht te komen. Omdat die boom dusda nig opgesloten zat dat die niet kon worden omgezaagd, gaf de brand weer advies aan de bewoner van het huis om elders onderdak te zoeken. Woensdagmorgen stond de boom nog overeind. Een onbewoond pand aan de Horsterweg dreigde in te storten en gevaar voor het verkeer op te leve ren. Maar daar kon de brandweer 'niets aan doen omdat dit een zaak was voor de eigenaar. Die heeft in middels van de politie de opdracht gekregen dusdanige voorzieningen te treffen, dat de bouwval geen ge vaar voor het verkeer zal opleveren. Op de Horsterweg bij Castenray zorgde een omgevallen boom voor de nodige overlast Ook hier kwam de brandweer in akt ie. De afgelopen weken is de hypo theekrente diverse malen ver hoogd. Door allerlei ontwikkelingen blijft de onzeker heid aanhouden. De rente staat vooral onder druk door de angst dat de inflatie toeneemt. Naast de ont wikkelingen aan het rentefront zyn er nog twee zaken die de woning markt op dit moment beheersen. De huizenprijzen zijn de laatste ja ren fors gestegen. Dat leverde geen problemen op bij een lage hypo theekrente. Maar een duurdere wo ning wordt moeilijker te financieren als de rente hoog is. .Een andere factor is het overheids beleid. Al maanden staat een forse verhoging van het huurwaardefor fait ter discussie. De rente ontwikkeling en de discussie over het huurwaardeforfait brengen aspirant-huizenkopers in onze kerheid. Mensen die een huis kopen heb ben vrywel altyd een hypotheek nodig. Er zyn verschillende instel lingen die hypotheken verstrek ken, met elk voor- en nadelen. Vergelijking is dus altijd mogelyk. Dat is niet eenvoudig want als het erop aankomt is elke hypotheek een individuele zaak. Maatwerk passend by uw wensen en moge lijkheden. Zeer belangrijk bij de keuze zyn de rente en de afspraken over de wijzigingen in het rentepercentage. Er zijn hypotheken met variabele rente, uitgestelde variabele rente, vaste rente en stabiele rente. De keuze voor een bepaald rentetype wordt niet alleen door de hoogte daarvan. Ook de mate waarin en het tydstip waarop de rente kan wor den aangepast is belangrijk. By een variabele rente wordt ge durende de looptijd van de lening de rente steeds aangepast aan de marktrente. Zowel naar boven als naar beneden. Een groot voordeel van deze rente is dat deze door gaans lager is dan een ander rente type. Ook kan men profiteren van rentedalingen en verandert de maandlast geleidelijk als de rente verandert. Boetevry aflossen is al tyd onbeperkt mogelijk. Daartegen over staat natuurlijk het nadeel dat een rentestijging volledig door werkt. Dat geeft de onzekerheid over de ontwikkeling van de maandlasten, want de rente ontwikkeling is moeilyk voor spelbaar. Een hypotheek met een uitgestel de variabele rente wordt gedurende de eerste jaren het rentepercentage niet gewijzigd. Na die periode bij voorbeeld 5 jaar, wordt de rente automatisch variabel. Het is dus een combinatie van vaste en varia bele rente. Het belangrijkste kenmerk van een hypotheek met een vaste rente is dat er gedurende de afgesproken periode geen wijzigingen in de ren te optreden. Na afloop van die perio de, die kan lopen van 3 tot 15 jaren, is de rente wederom voor een be paalde periode vast. Het grote voor deel is dat er gedurende de afgesproken periode geen wijzigin gen in het rentepercentage en dus in de maandlast optreedt. Dat bete kent zekerheid. Tevens is boetevry aflossen, in sommige gevallen be perkt mogelyk Een nadeel is dat een rentedaling niet doorwerkt in de maandlast Is op het moment van verlenging de rente hoog dan geldt gedurende de nieuwe periode die hoge rente. Dat kan problemen opleveren omdat daardoor de lasten schoksgewijs of opeens aanzienlijk toenemen. Itenslotte zijn er nog hypotheken met een stabiel rentepercentage. De rente blyft gedurende de hele loop tijd ongewijzigd tenzy die voor nieuwe hypotheken meer dan een bepaald percentage meestal 2% af wijkt. In dat geval wordt de rente zowel naar boven als naar beneden, alleen voor het meerdere aange past.. Het voordeel is dat de rente af- LIJST 3 LIJST 3 LIJST 3 LIJST 3 fraktie van de Vorle anders dan anderen en aktief! spraak voor de hele looptyd geldt Dat geeft zekerheid. Slechts by ex treme stijgingen wordt het deel dat boven de 2% uitkomt doorbere kend. Ook hier is ruime boetevrije aflossing mogelijk. Het nadeel is dat een rentedaling gedeeltelijk doorwerkt als die daling de 2% te boven gaat. Een bepaald rentetype wordt ge combineerd met een aflotsings- vorm. Dat kan met een annuiteitenhypotheek. De vaste of stabiele rente kunnen met een Spaar- Optimaalhypotheek gecom bineerd worden. De laatste maanden is de rente opgelopen. Regelmatig horen we ook dat de mogelykheid aanwezig is dat de rente weer gaat dalen. On zekerheid dus. Dit maakt de keuze voor een bepaald rentetype moei lyk. De Rabobank, als grootste hy potheekverstrekker, wil U graag een handje helpen by uw keuze. De ze bank biedt een compleet pakket aan hypotheken met een lage rente, zekerheid over uw lastenontwikke ling en met een aflossingstempo dat U past. Dat laatste geldt zeker voor de Ra bobank Starthypotheek. Met deze vorm begint U in de startperiode met een vaste extra lage rente. Ge durende de startperiode kunt U kosteloos kiezen voor een ander rentetype op het moment dat U dat wenselyk acht. Voor de startperiodë geldt dus een vaste rente, die lager is dan een ander rentetype. By de keus voor een ander type kan uw plaatselyke Rabobank helpen. BIJ CHR.JANSEN AAN DE GROTE IS EEN MISSCHIEN EEN VERMOGEN WAARD! Sigarenhuls Chr. Jansen Grote Markt 22 Ieder jaar organiseert Amnesty International in het kader van de Internationale vrouwendag 8 maart, een acite rond het thema „vrouwen en mensenrechten- schennis". Worden mannen en vrouwen meestal om dezelfde rede nen opgepakt eenmaal in gevan genschap hebben de wreedheden die vrouwen ondergaan vaak een ander karakter. Speciale aandacht voor de positie van vervolgde en/of gedetineerde vrouwen is dan ook gewenst. Tydens de vrouwenaktie van vo rig jaar, waarin vrouwen uit 7 lan den centraal stonden kwamen 4 vrouwen uit 3 landen vry. Amnesty International vraagt dit jaar in het bijzonder aandacht voor 9 vrouwen uit Kameroen, Malawi, Guatemala, Peru, Zuid-Korea, Muan- mar (vroeger Birma), Joegslavië, Saoedi-Arabië en Syrië. Van de vrouwen zijn er 2 gedood (in Peru en Saoedi-Arabië). Am nesty eist opheldering in deze za ken. Van de 7 vrouwen die nog in leven zijn, is bekend dat enkele van hen slecht behandeld en soms ern stig gemarteld worden. Voor deze vrouwen wordt de onmiddelijke en onvoorwaardelijke vry lating ge vraagd. Wilt U de Amnesty-groep Venray helpen by haar werk voor deze ac tie en wilt U uw steun betuigen aan deze vrouwen, dan kunt U dat doen door het ondertekenen en verstu ren van voorbedrukte kaarten. Deze kaarten, geaddresseerd aan de be treffende autoriteiten van bovenge noemde landen, kosten ƒ!,- per stuk, inclusief porto. U kunt de Amnesty-groep Venray bereiken op donderdag 8 maart. In ternationale Vrouwendag by de stand in de Grotestraat by de mu ziekschool vanaf 10.00 uur tot het eind van de middag De groep hoopt dat velen van U, vrouwen en man nen, deze actie willen steunen. U kunt voor informatie over deze actie en over Amnesty Internatio nal bellen naar C. Hoedemaekere, tel. 84479. INBRAKEN Met geweld was toegang verkre gen tot het aan de St. Antoni usstraat gelegen Turks ontmoetingscentrum. Ontvreemd werd een video recorder en er werd een automaat opengebroken. De to tale schade wordt geschat op ƒ2000,- Door forcering van de achterdeur was toegang gekregen tot een wo ning aan de van Beurdenstraat in Ysselsteyn. In het belang van het onderzoek kon ons niet worden meegedeeld wat ontvreemd was. De leerlingen van de 3e klassen LEAO, LHNO en IHNO van de s.g. Marianum gaan in de week van 2 tm 6 april „op stage" in veschil- lende bedrijven en instellingen in en om Venray. Begeleidt door de do centen maar vooral door de mede werkers van de gastbedryven, zullen zij een week lang de praktyk van alle dag ondergaan. Het doel van deze stage is meerle dig. Voor de leering is het een prachtige gelegenheid om zich zo op de verdere studie of beroepskeu ze te orienteren. In de meeste geval len is het de eerste keer dat een leerüng als werknemer bezig is. IDe wensen en iedeeen die een leerling over het bedryfsleven had, worden nu aan de werkelijkheid getoetst Het leert veel over de kwaliteiten en de instelling waarover je dient te beschikken op die arbeidsplaats- Voor het bedryfsleven, in algeme ne zin, betekent het een vroege en eerste kennismaking met de toe komstige werknemer. In sommige sectoren is er nu al een tekort aan goed personeel merkbaar. Tydens deze stage kan men misschien aan dit tekort door goede voorlichting. Het is dan een investering in de toekomst. Voor het onderwys heeft de sa menwerking met het bedryfsleven een aantal positieve kanten. Zo is het nuttig dat een aantal wensen van het bedrijfsleven zo goed moge lyk in de leerstof wordt ingepast Een voorwaarde daarvoor is, dat de docenten weet hebben van de dage- ly kse praktijk in het bedryf enT om gekeerd, dat het bedryf weet wat in de school geleerd wordt School en bedryf zyn steeds meer op elkaar aangewezen en dat ,niet alleen in materiele zin. De stage staat niet op zichzelf. Op dit moment worden de begeleiden de docenten bygeschoold. 0.1.v. het COA. Contact Centrum onderwys Arbeid en de Ttechnisch Pedagogi sche Hogeschool Eindhoven wordt een heel programma doorgenomen ter voorbereiding Voor de leerlin gen is er een heel project opgesteld. In een aantal lessen komen de voor naamst zaken van „gaan werken" aan de orde, solliciteren, verzeke ring arbeidswetgeving prikklok, ploegendienst omgaan met colle- gas etc. Dit alles staat in een stage boek. Na de stageweek volgt nog een evaluatie en een verwerking van de ervaringen. Positieve ervarin gen van andere scholen versterken deze verwachtingen, reeds nu wil len wij de bedry ven en instellingen danken voor de inspanningen die zij zullen leveren voor het uitvoe ren van dit project Mochten er nog bedryven of instellingen zyn, die ook een of meerdere stagiaires wil len ontvangen en begeleiden, dan kunnen z(j contact opnemen met de scholengemeenschap Maria num, in Venray telefoon 04780-81755. Tydens de kinderoptocht werd er nog eens op gewezen. Lokale Om roep kwam in Venray maar niet van de grond. Het tegendeel is waar. Vanaf a.s. zaterdag zal de lokale om roep Venray wekelijks een radio programma op de kabel brengen. Nieuws en aktualiteiten zullen in een anderhalf uur durend pro gramma voorafgaan aan een uitzen ding over sport cultuur, verenigingsleven, lokale evenemen ten folklore en natuurlijk muziek. Ook is er speciale aandacht voor 50 plussers en zieken. Afgelopen zaterdag werd er al, ty dens de prinsen installatie in het gemeentehuis, proefgedraaid. Voor dat deze uitzending een feit was, kwam wel meteen het grootste pro bleem van de LOV aan het licht: geld. Voorzitter Broeksteeg van de LOV onderkent dit probleem. „Al leen door aan de weg te timmeren is er wat aan dit probleem te doen" Het wekelijks uitzenden van een ra dioprogramma moet een begin vor men voor een financiële basis. GESCHIEDENIS De eerste geluiden omtrent de LOV dateren uit eind 1987, ruim twee jaar geleden. De drie ge meenteraadsleden die in de CAI, (Centrale Antenne Inrichting) ver tegenwoordigd waren bekeken of het mogelijk was een werkgroep op te richten die Lokale Omroep op poten kon zetten. Toon Broeksteeg, een van de raadsle den, werd gevraagd om in deze werkgroep zitting te nemen. Naast hem bestond de werkgroep uit Ad Steverink, Jan Giliam, Jan Willems, Gerard Schütte en Dick van den Munckhof. Al snel kwam dit gezelschap tot de conclusie dat er een stichting opgericht moest worden om Lokale Omroep te rea liseren. Tevens werd het aspirant lidmaatschap aangevraagd van de OLON, de organisatie voor lokale omroepen Nederland. Vanuit de OLON kreeg de werkgroep veel in formatie toegespeeld. In de zomer van 1988 werden de Venrayse verenigingen aange schreven om een intentieverkla ring af te geven. Hiermee verklaarden de verenigingen zich in beginsel akkoord met de oprichting van een Lokale Om roep in Venray en waren de vere nigingen in principe bereid hun medewerking hieraan te verle nen. Als gevolg hiervan gaf de ge meenteraad van Venray een representativiteitsverklaring af. Daardoor was het mogelijk om eind 1988 b(j het Commissariaat van de Media een zendtijdaan- vraag te doen voor radio en tv. De ze stap werd in maart 1989 gevolgd door de aanvraag van een zendmachtiging b(j de PTT.. Hoe wel vanaf het begin contacten ge legd waren met de Venrayse Omroepstichting (VOS oftwel Zie kenomroep) en Radio Wonder land (een zendpiraat), werden deze contacten pas officieel in de nazomer van 1989. Radio Won derland had m eerder stadium zelf al een zendtydaanvraag ge daan bij het Commissariaat van de Media. In het belang van de Lo kale Omroep in Venray heeft Won derland deze aanvraag ingetrokken. SAMENWERKING Het samenwerkingsverband dat nu is ontstaan ziet er als volgt uit De Lokale Omroep Venray is de eigen- lyke instantie die in het leven is ge roepen om aan alle wettelyke voorwaarden te voldoen waardoor uitzending mogelyk is. Verder zal de LOV de coördinatie verzorgen tussen de uitzendingen van de VOS en van Wonderland. De VOS zal de uitzendingen op de kabel verzorgen terwyl Wonderland uitzendingen via de ether gaat verzorgen. Voor die laatste vorm van uitzenden loopt een aanvraag voor een zend machtiging Deze machtiging wordt medio mei verwacht. Vanaf dan zal het ook mogelijk zyn dat Wonder land lokatieuitzendingen verzorgt voor de VOS. Momenteel is hiervoor nog een lijnverbinding nodig, wat een kostbare zaak is. Dit bleek afge lopen zaterdag tydens de prinsen-- ninstallalie. Wiel Swaghoven, lid van de raad van elf had er toch wel wat voor over om dit evenement by de Venrayse luisteraars op de radio te krijgen. Lokatieuitzendingen zullen in de eerste maanden dan ook moeilijk realiseerbaar zyn. Verder is er dan nog een program maraad. De programmaraad contro leert de samenstelling van de uitzending, achteraf. Er is dus geen sprake van censuur. De program maraad dient er voor te zorgen dat alle stromingen van de Venrayse sa menleving op een evenwichtige ma nier in de programma's aan bod komen. Ook zal de programmaraad, daar waar nodig, de programmama kers wijzen op eventuele onef fenheden. PROGRA3IMA De LOV begint dus met een weke lijks anderhalf uur durend pro gramma van de LOV, verzorgd door de VOS, te vinden op de kanalen 102.0 en 104.0 op de FM. Uitgangs punt bij de programma's is een vaste structuur. „We hopen door de ze uitzendingen meer vrijwilligers te krijgen", aldus voorzitter Broeksteeg. Daardoor kunnen de programma's uitgebreid worden. Dhr. Broeksteeg wyst er nog eens duidelijk op dat de LOV in zyn ge heel draait op vry willigere. Ook ver wacht Tbon Broeksteeg dat Wonderland binnenkort eveneens programma's zal gaan verzorgen, zij het nog via de kabel. Het einddoel van de LOV is dagelykse uitzen dingen. FINANCIEN Het is al eerder gememoreerd. Fi nancieel kan de LOV op dit mo ment weinig. Een sponsor moest er aan te pas komen om de uitzending van de prinseninstallatie te kun nen realiseren. „Als de uitzendin gen dadelyk op gang zyn zullen we een werkgroep in het leven roepen die bekykt hoe er een goede finan ciële basis gerealiseerd kan wor den". Voorlopig denkt dhr. Broeksteeg zelf aan donateure- akties, sponsors en div. andere akties. Op dit moment is het zo dat de VOS en Wonderland alles op eigen kosten realiseer?. De LOV zal. zo snel als daar rpogelijkheden voor zijn, in deze kosten bydragen. Reclame mag op dit moment nog niet op de kabel. Dhr. Broeksteeg hoopt dat in de loop van dit jaar meer mogelykheden hiervoor vry- komen. „Dit zou financieel wel schelen", aldus Broeksteeg. TOEKOMST Ook lokale TV zal straks via de LOV gerealiseerd gaan worden. Zo dra alles op de radio „goed" loopt zal het medium TV onder de loep worden genomen. Volgens dhr. Broeksteeg vergt dit een goede orga nisatie. Daarom is eerst voor radio gekozen. „Het is een zaak om, als we met TV beginnen, de continui- teit te waarborgen, meent dhr. Broeksteeg. Om die continuïteit te waarborgen zyn er veel vry willi gere nodig. Mensen die organisato risch alsook technisch hulp kunnen bieden. Dhr. Broeksteeg roept dan ook alle geïnteresseerden op om zich by de LOV te melden. Alleen dan kan de LOV echt van de grond komen. 21 maart, een nieuwe lente, een rood geluid! DM1

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5