Gaat u ■n§MËÊ HET verhuizen? - de gemeente - uw parochie- geestelijkheid - uw krant Basisgezond heidsdienst verandert naam in GGD DERDE ORDE wat deert 't door Koos Swinkels V PEEL EN MAAS Grote Kerk Deken CJ.R. Buschman, Eindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M.. Patersstraal 29, tel. 82385 b.g.g. 85855. Zaterdag: IICa.simir9.00 Lsm. fain. Bouten-Hagens; overl. ouders Schols-Leers en overl. familie; Jaco bus Schaeffers. echtgenote en zoon Piet (S); M. Arts-Comelissen en Jeu Jenniskens. 19.00 ZONDAGDIENST; Ook in onze dekenale kerk zal tij dens deze H. Mis een openings- dienst gehoouden "worden ta.v. de vastenaktie; ouders Janssen- Wyn hoven en Marietje van Over- veld; Jacques Laurensse; Hem Ba rents (coll.); Ben Franssen en Door Graet; Martha Goumans-Janssen (coll.); Theodorus Ehren (coll.) Ge rard van Ryswijck en echtgenote, Lambert Kleve en echtgenote; Jan Flinsenberg en overl. familie; overl. ouders Antoon Stiphout en Maria Claessens; Maria van Ryt-Janssen (coll.); Grada Janssen-van Lierop: Riek Beelen-Beerkens; Pierre van Els (coll.) Zondag: eerste zondag van de veertigdagentijd: 8.00 Lsm. lsm. Sjaan van Gullick; 930 Lat. Hgm. Wilhelmus Hubertus Janssen; overl. ouders Kersten-van Tichelo ven; Jo Wenneckers-Mu(jsers; Wim van Dyck (LLTB Oostrum Smakt Ven ray); Frans Loeffen (coll.) Drina Arts. 11.00 volkszang: Bert Clephas (coll.); ouders Thcken-Maes (S); overl. ouders Coopmans-van Kessel; Piet van Lipzig (coll.); Helm van Veg- chel (coll.) Maandag: 9.00 Lsm. W. Broers, echtgenote en overl. kinderen Dinsdag: 9.00 Lsm. Jannigje Tillemans-Duyf (coll.). 19.00 Lsm. Nel Bovee-Claassen. Woensdag: 9.00 Lsm. Theodora Verstraaten; overl. ouders Sikens- Nelissen Donderdag: 9.00 Lsm. Martha Goumans-Janssen (coll.) 19.00 Lsm. Fhmilie Muis-Bekkers (S); Johan Verhoeven en zoon Willy Vrijdag: 9.00 Lsm. oude stichtingen Zaterdag: 9.00 Lsm. Harrie Mes- semaeckers; tot zekere intentie. 19.00 ZONDAGDIENST. Tydens deze mis zullen de meisjes en jongens van de 8e groep van onze basisscho len het H. Sacrament van het vorm sel ontvangen; tot intentie van de vormelingen en hun ouders; Jo hanna Morrees en overl. familie; Helm van Vegchel; Jan en Drika Volleberg-Gerrats en Piet Kanters; Grada Janssen-van Lierop (coll.); ouders Jacobs-van de Loo; Jozef Peeters. De kerk is ter bezichtiging open op dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Akolieten Zondag: 9.30 Gerard Hoppenbrouwers Misdienaars en lektoren Zaterdag: 19.00 Irma Maassen en Monique Volleberg; Lektor: C. Hendriks. Zondag: 930 Wilbèrt van Ham en Ramon Klinckenberg; 11.00 Bart Derkx; Lektor: W. Bistervels. Paterskerk Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIE RING. Wim Beterams Tbon van Ooi Overl. ouders Rongen-Buyssen en familie Emanuel Stroy (coll.) I Henk van Straten (coll.) jrg. Piet van Rooy. Zondag: Eerste zondag van de veertigdagentijd 9.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen; 10.15 Hoog mis gezongen door de Zangers van St. Frans: Harrie Bouten Konraad Thyssen en overl. tam.; 11.45 overl. ouders Dentjens-Budé; 18.00 overl. fam. Philipsen Maandag: 8.00 zuster Judicaël van den Berg; 19.00 Wilhelmina van den Munckhof-Sangers. Dinsdag: 8.00 Truus Naus- Verheyen overl. fam. Slits; 19.00 Michel en Karei Derickx en overl. fam. Woensdag: 8.00 Antoon en Nel Luypers-Philipsen; 19.00 echtpaar Janssen-Kelders Sraar van den Bosch. Donderdag: 8.00 familie Ewals; 19.00 overl. ouders Manders-Hüpen Vrijdag: 8.00 Piet Spee; 14.30 Vel. Kapel tot intentie van het bruidspaar Harry Stroy en Miijam Verbeek; 19.00 Gezinsmis Richard Jenniskens (Beatrixstr.) Jacques \an Rhee Zaterdag: 8.00 Antoinette Else vier en Eva Rojer Misdienaars en akolieten Zaterdag: 18.30 Pascal en Emiel Kusters Zondag: 9.00 Jaap Janssen; 10.15 Martyn Smelt; 11.45 Johan Pöu- wels; 18.00 René Jansbeken. Maandag, woensdag en vrydag 19.00 Frank. Dinsdag en donderdag 19.00 Lieke. Parochie Brukske Zaterdag: 19.00 Eucharistievie ring l.e.v. Maria; tot zekere intentie. Zondag: 10.00 H. Mis met zang: Jan Linders Nelly van Elsen- Theuws (de vrienden). Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Kapel St. Servatius Zaterdag: 1830 Liturgieviering m.m.v. het huiskoor ol.v. Ad Haans Voorgangers J. Korff en J. de Waal; Lectrice Zr. Hélène Zondag: 930 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger J. Korff en J. de Waal: Lectrice Zr. Ja- cinta. Intenties: levende en overle den fam. Gerits-Wynhoven; Ria de Haan Maandag: 16.45 Liturgieviering. Dinsdag: 16.45 Liturgieviering. Woensdag: 16.45 Liturgieviering. Om 20.00 uur Vastenvesper. Donderdag: 16.45 Liturgie viering Vrijdag: Geen viering Vredeskerk Zaterdag: Priesterzaterdagvie- ring Geen H. Mis om 8.00; 10.45 Ro zenkrans en bichtgelegenheid; 11.15 Gezongen H. Mis; 13.30 Lof en zegen met het Allerheiligste. Deze viering voor het verkrygen van priesterroepingen, is voor een ieder toegankelyk. 18.00-1830 Gelegen heid om te biechten. 19.00 Voora vondmis voor de le zondag van de veertigdagentyd. voor fam. van Kuyck-Gooren; Henny Vullings (coll); Louise Rouvroye-Ritzen (coll.); Anna Maria Pypers-Tillemans (coll.); Tbnie van Bergen-Stiphout; alle overige gelovigen. Zondag: le zondag van de veer tigdagentijd. 8.30 voor het geeste- lyk en tydeiyk welzyn van de parochie. 10.00 Hoogmis. Hoogmis gregoriaans voor de zieken in de pa rochie; 1130 voor Harrie Janssen en overl. fam. voor Leo Bruno (coll.) Maandag: 8.00 tot zekere inten tie 19.00 voor Stien Wijhnoven- Philipsen Theo Thielen. Dinsdag: 8.00 voor vrede en ge rechtigheid in de wereld; 19.00 voor Catharina Lensen Woensdag: 8.00 voor de christe nen die vervolging lyden 19.00 voor Harry Swinkels en overl. fam. Donderdag: 8.00 voor alle overl. gelovigen; 14.30 kapel Vel turn hu- welyk Bert Schepers en Petra v.d. Aa 19.00 voor de gezinnen van de parochie. Vrydag: 8.00 als eerherstel aan het Goddelyk hart; 19.00 voor overl. ouders v.d. Waeter-Houwen, voor Piet Peeters; jrgt. Grad Linders. 14.30 Kapel Veltum: huwelijk van Harrie Stroy en Mirjam Verbeek Zaterdag: 8.00 ter ere van het Onbevlekt Hart van Maria. Gedachte van de week "Onderzoek alles, behoudt het goede". 1 o Akolieten en misdienaars Zaterdag: 19.00 Pascal van Daal. Zondag: 8.30 v.d. Oever; 10.00 Ro bert Versteegen, Pascal en Urbain van Weert; 11.30 H. Fyneman. Maandag: 19.00 Ivo Niessen. Dinsdag: 19.00 Emiel Ubaghs. Donderdag: 19.00 Ivo Niessen. Vrydag: 19.00 Emiel Ubaghs. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Gerrit Reintjes, overl. fam. van Dyck-Claessens, overl. ouders Janssen-Peeters, Pater Sanders (nms. bew. Valken kampstraat). Zondag: 8.30 overl. fam. Kessels- Verheyen 10.00 gest. jaard. Gerar- dus Camps, Jacoba en Rosalia Hil- len. Piet van Hout en Wim Volleberg (nms de buurt) overl. ouders Janssen-Renkens (gem. koor) Maandag: 9.00 tot zekere intentie Dinsdag: 9.00 tot intentie van de familie T. Woensdag: 9.00 voor de overl. van hen die offerden met allerzielen Donderdag: 9.00 gest. jaard. Ja cob van Voort en echtgenote Vrydag: 9.00 voor 'n zieke Zaterdag: 19.00 overl. fam. Min- Verbeek Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Marisca Likens, Wendy Janssen, Heidi Holierhoek, Irene Camps Zondag: 8.30 Sanne Bartram, Lieke Volleberg, Veronique Philipsen, Loes Laurensse; 10.00 Monique Janssen. Callista Smedts, Lonneke van Asseldonk, Nicole van Osch. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jon ge Garde koor), overl. ouders Martens-Philipsen en zoon Piet; Pieter Jan Driessen en Johanna Duyckers; overledenen van de fami lie Bomm; overledenen van de fami lie Nelissen-van Lipzig; uit dankbaarheid; Dora Baten-van Ar- sen namens de buurt; Wiel Bal- tissen. Zondag: 11.00 Hoogmis. Mathieu van Ryswyck; Johanna Gerritsen- Roelofe; Zuster Johan net Lemmen Woensdag: 9.00 H. Mis st. Theo dorus Heidens, Maria Baten en Ger- trudis Lenssen; st Willen Hesen en Anna Janssen. Vrydag: 9.00 II. Mis Carolieri Phi lipsen; st. Christina Friessen en Ca tharina Thijssen. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Da meskoor). st Willem Claessens, Gertruda Ewals en Maria Baten. An- toinetta. Smits-Theuws; Dora Baten van Arsen nms. Bejaardenver. St Machutus dan niet vergeterf uw adreswijziging op te geven aan Parochie Leunen Zaterdag: 19.00 Lsm. Harrie Ver steegen; Mien Litjens-Lemmen; Jo hannes Loenen en Leida Loenen-Poels; oud-deken Antoon Loonen; weekd. Elisabeth Claessens-Wismans Zondag: 10.00 Han Ouwerkerk- Mandrs; Leo Loonen en echtgenote; weekd. Wilhelmina Jenniskens- Martens; jrd. Theo Brok; 11.15 lsm. Henricus Leyssen; gest. jrd. Jozef Litjens en Petronella Litjens- Nabuurs; 1430 doopviering Kevin Janssen. Maandag: 19.00 Lsm. jrd. Wim Litjens en Maria Litjens-Smits Dinsdag: 19.00 lsm. Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels; jrd. Hub Gommans. Woensdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Willems-v.d. Munckhof; gest jrd. Willem Keysers en echtgenote Donderdag: 19.00 Lsm. Bert Jen niskens en echtgenote; Maria Loonen-Scheffers Vrijdag: 19.00 Lsm. Jos van Hout; weekd. Grad Heldens-Direks Zaterdag: 14.00 Hgm. b.g.v. 25-jasrig huwelyk van Jac Haegens en Nelly Pouwels; 19.00 Lsm. Mi chel Loonen, Elly Loonen en Elly van Berlo; weekd. Elisabeth Claessens-Wismans; weekd. Wilhel mina Jenniskens-Martens Akolieten Zaterdag: 19.00 Anke van Osch en Martine Josten Zondag: 10.00 Erik Litjens, Sjef Drabbels en Jo9s Di- reks; 11.15 Wendy Thoone en Maai ke Leijssen. Misdienaars ma t/m vn 19.00 Bobby Leyen- dekkers en Styn van Glabbeek Lektoren Zaterdag: 19.00 Jan Jenniskens Zondag: 11.15 Jan Reintjes H u weiy ksafkondiging Jos Claessens uit Ysselsteyn en Ani ta Rongen uit onze parochie Rektoraat Veulen le Zondag van de vasten. Zaterdag: '19.00' Hgm. gek.jrgt. kinderen Willems-, hgm. v. priesterroepingen Zondag: 11.00 Hoogmis voor Jo van Oers Maandag: 8.30 H. Mis v.d. pa rochie. Dinsdag: 8.30 H. Mis uit dank baarheid. Woensdag: 8.30 H. Mis. Donderdag: 830 H. Mis. Vrijdag: GEEN H. Mis om 8.00; om 11.00 plechtige H. Mis bruidspaar Hans Vissers en Antje van Dyck. Akolieten zondag: Mare v. Kempen en Patrick v. Soest Misdienaars Zaterdag: Bas Snoeks, Marcel Vermulst. Opgave voor Stille Omgang op 17/18 maart by P. Weys, Veulense- weg 36, tel. 61884. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: 19.00 Jan Peeters en fam. Zondag: le zondag van de veer tigdagentyd. 10.00 fam. Claessen- v.d. Weyer Maandag: 8.30 byz. int. (MJ) Dinsdag: 830 overl. fam. Poels- Duijkers Woensdag: 830 bijz. intentie Donderdag: 8.30 fam. Arts- Mennen Vrijdag: 8.30 ter ere van St. Jozef Zaterdag: 19.00 voor de parochie Misdienaars Zaterdag: Rudy en Janine Zondag: Renzo en Kora Lektoren Zaterdag: Dora Arts-Mennen Zondag: Maria Lenkens-Ermens Een gedachte voor de veertigda gentyd: Jezus zei: De heer uw God zult gy alleen aanbidden en Hem al len dienen. Nu liet de duivel Hem met rust en er kwamen engelen om Hem te dienen". Matt 4.11 Radicaal afwijzen van het kwaad en het goe de wordt beloond.... Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor opgeluisterd door het Venrays Man nenkoor te.d. H. Jozef en uit dfank- baarheid tz.i. Zondag: 830 H. Mis te Holthees uit dankbaarheid en tz.i.; 830 H. Mis te.v. de H. Jozef voor de inten ties van de pelgrims. 10.00 Hoog mis m.m.v. Karmelkoor uit Nymegen. Intenties voor de pel grims van St Jozef en uit dankbaar heid-, 1130 H. Mis te.v. H. Jozef. 15.00 gebedsdienst te.v. de H. Jozef. Wbensdag en vrijdag: 930 H. Mis in de St. Jozefkapel. Intenties voor Gerardus Gooren op woensdag Parochie Ysselsteyn le Zondag van de veertigda gentijd. Zaterdag: 19.00 Gerrit v. Hugten; overl. fam Lenssen; uit dankbaar heid van een 85-jarige Zondag: 930 „Asperges Me" jrd. Petronella v. Well-Thoonen en echt genoot; 11.15 M. Tonnaer-Franssen; N. Michels-Lamers en ouders van Someren; overl. ouders Bovée- Cuypers Maandag: 19.00 overleden parochianen Woensdag: 19.00 J. Bos-Janssen en familie; overl. fam. Wismans- Droessen-Gooren. Vrydag: 19.00 geestelyk welzijn van de parochie Misdienaars Zaterdag: 19.00 B. Pouwels en S. Slangen Zondag: 9.30 P. v.d. Munckhof en E. Jenniskens; 11.15 Marl. en Maij. Potten. Maandag en woensdag N. Jaspers en T. Berkers; Vr. R. Berkers en D. Wynands. Spreuk van de week "Het geluk behoort aan die men sen, die tevreden zyn! Aristoteles)" Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Pauline Verstee gen, Ron Poels. Misd. Karin Duy- kers en Joy Arts. Zondag: 10.00 Ser en Aleida v.d. Hoogenhof (nev. en ni. v.. Moor- gen/Rijsw.); Hanneke v. Ryswijck (buurt Kl.dorp); Misd. Ingrid Wismans en Anke Rroere. 11.30 Maria L'Ortye-Lippert^; misd. Kim Thieleris en Wendy Bonants. Maandag: 830 Harrie Bouten, Henricus v. Meyel en Petronella van Ryswyck. Dinsdag: 8.30 Fhm. Janssen- Pubben Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 Ser en Aleida v.d. Hoogenhof, Ouders Janssen-v. Loon; Annie v. Hoof-Gielen; Petronella v.d. Heuvel, overl. ouders en kinderen. Misd. Suzanne Wilms en Yvonne Tyssen. Donderdag: 8.30 Tteng Emonts Vrydag: 8.30 Hanneke van Rys wyck. Zaterdag: 19.00 overl. fam. Hodemakers-Gooren. Misd. Bas Wilms en Willem Loonen. Kerk poetsen Mevr. Eyssen-v. Dyck; Mevr. Michels-Klaassen. Per januari 1990 heeft de Basisge zondheidsdienst Noord-Limburg haar naam veranderd in GGD Noord-Limburg. De GGD sluit daar mee aan op de landelyke ontwikke ling naar één uniforme en herkenbare naam voor basisge zondheidsdiensten cq. GGD'n. De dienstverlening van de GGD blijft ongewijzigd; de GGD blijft dé instel ling voor preventieve gezond heidszorg. In 1983 trend naar naam Basisgezondheidsdienst De naam Basisgezondheidsdienst werd gekozen, toen de huidige GGD in 1983 werd opgericht, in aanslui ting op de toenmalige landelyke trend. Deze trend was begin jaren '80 ingezet door het ministerie van WVC, dat de oude GGD wilde om vormen tot instellingen voor pre ventieve gezondheidszorg. Omdat preventie eigenlijk vóór behande len moet gaan, werd preventieve ge zondheidszorg omgedoopt tot basisgezondheidszorg. Dit idee van basisgezondheids zorg wordt op zich nog steeds ge huldigd. Door GGD'n wordt echter steeds meer de voorkeur gegeven aan de oude naam GGD. Deze naam is bij het publiek veel beter bekend dan 'Basisgezondheidsdienst'. Gemeenten direltt verantwoordelyk voor de GGD Een tweede belangrijke reden om naar de naam GGD over te gaan is, dat de GGD sinds 1 januari 1989 veel nadrukkelijker dan voorheen een dienst van de gemeente is. Tot 1 januari 1989 bepaalde het mini sterie van WVC voor een belangrijk deel wat de GGD moest doen. Vanaf die datum zijn de gemeenten zowel inhoudelijk als financieel direkt verantwoordelijk. De naam GGD drukt die gemeentelijke betrokken heid veel beter uit dan de naam Ba sisgezondheidsdienst. De afkorting GGD staat in het ge val van de GGD Noord-Limburg voor Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst. De term 'gemeen schappelijk' slaat op het feit dat de GGD een dienst is binnen het Ge west Noord-Limburg. Het Gewest Noord-Limburg is een gemeen schappelijke instelling van 16 ge meenten in Noord-Limburg. DIEFSTALLEN Ten nadele van een inwoonster werd ook in een cafe in het cen trum haar jas ontvreemd. Uit de garderobe van een scholen gemeenschap werd ten nadele van een leerling een portemonnaie ont vreemd met daarin een geldbedrag van ƒ150,- Tijdens het tennissen in het ten nispark aan' de Kempweg werd ten nadele van een sporter een porte monnaie met ƒ140,- optvreemd. het volk het liefste. Aan het touw van de ring was namelijk een ton water bevestigd. Alleen de snelle rui ters konden de afgeworpen waterval vóór blijven. Vóór de komst van de fiets bestond het gebruik nog dat ruiters voor de café's stilhielden en het bier buiten gebracht werd. Zittend op het paard werd dan gedronken. Dat het onderste uit de kan op de grond werd gegoten, hoorde erby. Dan trok de groep verder naar de volgende uitspanning. Dat de optochten van tegenwoor dig niet helemaal nieuw zijn, blykt uit het feit, dat rond 1890 al enkele flinke stoeten door de Venrayse stra ten trokken. In de laatste van die se rie waren o.a. een wagen van de Venrayse brouwerijen, van de siga renfabrieken en de molen van Git- zels. De handboogschutterij van Merselo vormde een groep Batavie ren en de fanfare had een Eifeltoren gebouwd, die door 6 paarden getrok ken werd en ver boven de huizen uitstak De optocht trok op dinsdag en zo kon het gebeuren, dat enkele deelnemers op aswoensdag -in de kerk verschenen met hun carna valskleren nog aan. "ASSELGOENSDAG" - ASWOENSDAG. Aswoensdag is het begin van de vasten. Het was een strenge vasten dag, waarbij het tegenwoordige "her- ringschelle" beslist ongepast was. Iedereen ging dan 's morgens naar de kerk om het "assekruuske" te ha len. Kinderen maakten er een wedstrijd van om de as van de ver brande palmtakjes van de vorige Pa sen zolang mogelijk op hun voorhoofd te houden. Menige vastenavondvierder ver dronk zyn askruisje in het café. De kinderen begonnen aan hun vasten- trommeltje. Alle snoepgoed en koek jes die ze in de vastentijd kregen. Venray krijgt gas! In 1906 werd door 2 Duitse firma's gestart met de bouw van een gasfabriek in Venray. In januari 1907 werd de fabriek in gebruik genomen. Slechts, een be- trekkelyk klein aantal gezinnen kon zich in die tyd, en nog vele ja ren daarna de weelde van gas per- miteren. Voor de meeste gezinnen was het kolenfomuis of petroleum- toestel het vertrouwde en goed koopste middel om het dagelijkse warme middag of avondmaal klaar te maken. Op 1 januari 1918 werd de gasfabriek voor een bedrag van ƒ71.000,- overgedaan aan de ge meente Venray. Dhr. Driessen werd benoemd tot directeur. In oktober 1944 werden fabriek en gashouder door het oorlogsgeweld zwaar be schadigd. In juli 1949 stroomde door een door burgemeester Jans sen geopende kraan het Limburgse mijngas binnen, wat tevens ook het roemloze einde betekende voor de Venrayse gasfabriek. Wat overbleef is de straat die naar de gasfabriek genoemd werd. Momenteel bevindt zich in de oude gasfabriek het isola tiebedrijf van de firma de La Roy. De personen op de foto van ±1937 zyn v.l.n.r. Henri Driessen (directeur) Lei Ghielen met zyn zoon Gradje Ghielen (vrachtrijder uit de Bleekstraat), Harrie Daniels, Thej Heilwegen, Gradje Barents Archieffoto: J.v.d. Putten JEUGDIGE VANDALEN Jeugdige knapen van 9 tot 13 jaar vonden het leuk om met stenen en kele ruiten aan de achterkant van een aan de Hofstraat gelegen zaak in te gooien. Ze hadden echter pech dat de politie hen in de kraag pakte. Ze werden aan hun ouders overge geven en die werden voor de schade aansprakelijk gesteld. DADER MISHANDELING AANGEHOUDEN In de loop van zaterdagavond wer-( den twee meisjes door een inwoner van Venray mishandeld. Hoewel de} identiteit van de dader bekend was, kon de politie hem eerst in de loop van zondagavond voor de; Schouw burg aanhouden. Tevens vond de politie bij hem een groot mes, dat onder de verboden wapenen valt Hem werd proces verbaal terzake die mishandelingen en verboden wapenbezit ten laste gelegd. Hij ver klaarde zich niets van de mishan- delijken te kunnen herinneren. Wel stond hem nog bij dat hy die avond behoorlijk gedronken had. Een van de meisjes liep een gebro ken neus op, de ander een lichte hersenschudding. gingen daarin. Op de zondagen van de vasten, maar vooral met Pasen, werden die trommeltjes leeggegeten. Op paaszaterdag om 12 uur was de vasten voorbij en mochten de trom meltjes worden aangesproken. In de vasten ging men -soms dagelijks- naar de kerk. Op de vrij dagavonden was het extra druk, om dat dan de kruisweg werd gebeden. De vastentijd was besloten, d.w.z. er werden geen huwelijken gesloten of openbare feesten gevierd. De verloof den kwamen niet bij elkaar, behal ve met halfvasten, de zondag halverwege aswoensdag en Pasen. Dan was "de jacht open", ook voor de mensen die verkering zochten. Men zei dan ook"veel betekend "Mit halfvaste is 't goed ien 't haolt". Het was de laatste kans, daarna was het wachten tot Paasmaandag. veldeke venray vereniging voor venrayse volkscultuur „Gebruiken het jaar rond" is een wekelijkse rubriek, samengesteld door de leden can Veldeke Venray, over de volksgebruiken die binnen de gemeente Venray voorkwamen tussen 1870 en 1940, zoveel moge- lyk geordend naar tyd in het jaar. Diverse beschrijvingen moesten al gemeen gehouden worden. Veldeke Venray is zeer benieuwd naar de reakties ran de lezers. Vooral wan neer meer details haar voren wor den gebracht, die een waardevolle aanvulling kunnen zijn. Ons adres is: Veldeke Venray, postbus 52, 5800 AB Venray. Rektoraat Heide Zaterdag: 19.30 Avondmis voor overl. ouders Poels-Michels en voor Corrie v.d. Ven-v.d. Velden Zondag: le zondag van de veer tig dagentyd. 10.00 Hoogmis voor- Truus Gielens en overl. ouders Gielens-Thx en overl. fam. Ewals- Fleuren en voor rector Cox. Akolie ten Jan Willem v. Rens en Richard Janssen. Misdienaars: Angelique en John. Woensdag: 8.00 H. Mis voor overl. ouders Willems-Janssen. Vrijdag: 8.00 H. Mis voor Johan nes Mommen en Maria Seijkens en Piet Lomme. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor overl. ouders Engelbertus Poels eii Gertruda Voesten en voor Corrie v.d. Ven-v.d. Velden. A.s. vrydag 2 maart eerste vrydag van de maand H. Mis om kwart voor negen. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 4 maart zal in het IM- BO, Leunseweg 2a te Venray, ds. H.J.C. van Es voorgaan in de dienst. Aanvangstyd is 10.00 uur. Tydens de dienst is er kinderopvang en wordt er kindemevendienst gehou den. Na afloop is er koffie drinken. Bezinningsdag onze jaarlykse bezinningsdag zal dit jaar worden gehouden op dinsdag 20 maart Plaats van samenkomst de Wieen hof. Leider P. Sluys O.F.M. kosten 30,- p.p. inclusief koffie en warme maaltyd. Men kan zich op geven tot uiteriyk 10 maart by dhr. A. Jeu ken, Franciscuslaan 13 telefoon 82046. lOTsaannnA üiMH VASTELAOVEND Op de maandag was er van alles te doen. Er werden kruiwagen-races gehouden, waarby men op een plat te kruiwagen een beugelbal zo snel mogelyk over de eindstreep moest brengen. Er waren wedstryden mastklimmen, zaklopen en rennen met een ei op een lepel, die tussen de tanden was geklemd. Een grote trekpleister was het harddraven, dat onder meer gehou den werd op de Leunseweg bij den Brier, op de Langstraat bij het Wit te Huis en in Leunen. Het zogenaamde Genkryden werd gedaan op de Landweert, op de Mer- seloseweg, in Ysselsteyn en in Oostrum. Een mannetjesgans werd aan de poten hoog opgehangen, waarna de deelnemers op hun paar den er onder door galoppèerden. Wie er in slaagde het dier de kop af te trekken, kreeg het mee naar huis. Nog barbaarser was het katknuppe len. Een kat werd in een houten vat gekuipt en daarna werd net zolang met stokken tegen de ton gesmeten totdat de kat tussen de kapotte dui gen door kon ontsnappen. Wie het dier dan kon grijpen werd de ei genaar. Bij het haangooien werd een haan zo diep in een kuil ingegraven, dat zyn kop tussen plankjes geklemd er boven uit stak. Met knuppels werd er dan gegooid, totdat het dier zijn kop kwijt was. Met veel geschreeuw kreeg de maker van de fatale worp de haan als beloning. De toeschou wers van onze tijd zouden ongetwij feld meer waardering opbrengen voor het ringsteken. Op een dravend paard moesten de deelnemers pro beren een korte lans door een los hangende ring te steken. Wie daar driemaal in slaagde was winnaar en kon op een stevige worst rekenen. Een te langzame rijder zag

Peel en Maas | 1990 | | pagina 10