Zorg voor milieu hoog in het vaandel van partijen PEEL EN MAAS Rioleringswerkzaamheden in Hofstraat beginnen 26 maart VASTELAOVEND SAME Vastelaovend geft miër kleur an ut lëve Op 21 maart krijgt Venray een groene (lente)kleur. Chez Jacques Venroijse Piëlhaze Leunse Knöllekes Ostrumse Karklingels Ysselsteynse Piëlreuze Oelderse Spurriemökke Merselse Zagewetters Caselse Schanseknuppels Hedsbuule Dartele Veulekes Vredepiëlse Kluutetrappers Smakter Kaevers Met de raadsverkiezingen in het vooruitzicht Onzekerheid over live-uitzending NEEM EENS EEN KIJKJE Leo Creemers Pater Sanders 500e lid Bouw- en Houtbond FNV Oprichtster BLO overleden WIST U (HO In het verkiezingsprogramma I van alle vijf de politieke partyen/ groeperingen, die op woensdag 21 maart deelnemen aan de ge- nteenteraadsverkiezingen staat de zorg voor het milieu hoog in hfet vaandel geschreven. Het CDA legt een duidelijke verbinding met het Conciliair Proces in haar hoofdstuk 'Heelheid van de schepping', dat milieu, natuur en j landschap tot onderwerp heeft Omdat volgens de PvdA mooi i Rooy niet lelijk is, wijdt zij in haar verkiezingsprogramma drie pagi na's aan het milieu. De WD en Sa- menwerking Venray gaan minder uitgebreid op dit onderwerp in, terwijl Fraktié Van de Vorle dit on derwerp aangrijpt om haar slogan 'Kwaliteit voor leven' duidelijk uiteen te zetten. Daarvoor heeft V.d. Vorle een eigen interpretatie gegeven aan het scheppingsverhaal met 'In den be- j ginne was er licht, lucht, water en aarde. Dit alles was er en kostte I niets. Maar toen kwam er de mens, die zijn soortgenoten wilde onder- werpen. Die maakte er een warboel Nog' voordat de Lokale Omroep Venray haar eerste uitzending heeft verzorgd, zijn er al problemen gerezen. Omdat er tussen het ge meentehuis en de studio van de zie kenomroep een slechte verbinding is, staat de uitzending van a.s. zater dag, van de prinseninstallatie in het gemeentehuis, op lcsse schroe ven. Navraag bij de PTT leerde dat een telefoonverbinding vrij kost baar is. Dit kan de Lokale Omroep Venray momenteel niet bekostigen. Er wordt nu gekeken of via een mobilofoonverbinding uitzending alsnog mogelijk is. Ook worden er nog pogingen gedaan om by de PTT een gunstiger tarief te verkrijgen. Indien uitzending van de prinseninstallatie zaterdag wel mo gelijk is dan zal deze om 15.11 uur aanvangen. De LOV is dan te be luisteren op het FM-kanaal 102,0. van, die tot de milieuproblemen van vandaag leidde...' Maar leggen we alle goede bedoe lingen van het milieu van de vijf partijen naast elkaar, dan kan men alleen maar zeggen dat zy allen in feite hetzelfe willen: een aktief mi lieubeleid. HET C.D.A. Daarvoor wenst het CDA een koördinerend wethouder en een raadscommissie, die aandacht ge ven aan de samenhang van het mi lieubeleid. De party bepleit gescheiden inzameling —met het oog op hergebruik— van papier, glas, textiel, huisvuil en komponen- ten van sloopafval, maar ook van groente-, fruit- en tuinafval, plastics en chemisch afval. Verontreiniging van straten en openbare pleinen dient te worden tegengegaan door plaatsing van af valbakken en mini-containers en de vervuiling door huisdieren door aanscherping van de regels en toe zicht op naleving ervan. Maar in het programma hebben we vergeefs gezocht naar wat het CDA denkt te doen aan de mestproblematiek... MOOI ROOY Ter wille van een mooi Rooy bepleit de PvdA dat het Hinderwets- uitvoeringsprogramma wordt uitge breid tot een Milieu-uitvoerings programma en uitbreiding van de regels in de Algemene Politieveror dening. Volgens deze partij krijgen nieuwe initiatieven op het gebied van de mestverwerking geen on dersteuning van gemeentewege. Maatgevend voor verder gemeente lijke betrokkenheid zijn de uit komsten van de lopende proce dures en —indien het zover komt— de effekten van te realiseren mest verwerkingsfabrieken in de omge ving. Ook de PvdA is voorstandster van het gescheiden inzamelen van huisvuil. Om de overlast van hon denpoep tegen te gaan is de partij voor het aanwijzen van openbare hondentoiletten en het ver plichtstellen van opruimgereed- schap voor de hondeneigenaar. Een ambtenaar met verbaliserende be voegdheid zou soelaas kunnen bieden. DE W.D. In Lokaal Liberaal Negentig stelt de WD onder het hoofdstuk 'Mi lieubeheer', dat ook met betrekking tot de voorlichting van de bevol king over de plaatselijke milieupro blematiek er een taak ligt voor de voorlichtingsambtenaar... (Zou de fraktie niet weten, dat Venray geen voorlichtingsambtenaar meer heeft???) Ook deze partij houdt een pleidooi voor het gescheiden opha len van afvalstoffen en wil maatre gelen tegen, wat zij netjes noemt: 'de hinderlijke vervuiling door uit werpselen van dieren'. De WD is er voorstander van, dat bij gebleken bodemverontreiniging waar moge lijk de vervuiler de kosten van on derzoek en schoonmaken voor zijn rekening krygt. FRAKTIE V.D. VORLE V.d. Vorle vraagt zich in het hoofd stuk 'Ons Milieu' af wie van de ge wone mensen de regen staat zuur te maken, alsof —aldus het program ma voor 1990-1994het leven nog niet zuur genoeg is. De groepering kant zich tegen de reklametroep. die dagelijks, tot en met zondag, by de Venrayse burgers in de brieven bus glijdt. Dit gaat ten kosten van het tropisch regenwoud en daarom wil V.d. Vorle in ieder geval vast het verspreiden van reklame op zondag verbieden. Op het vliegveld De Peel wil V.d. Vorle een mestfabriek plaat sen, maar ook de Ossendyk wordt een goede lokatie geacht. 'De oprichting van een agrarische mi lieuvereniging moet gestimuleerd worden, zodat op den duur licht, lucht, water en aarde weer gratis worden, de kwaliteit ervan weer toeneemt, en hierdoor ook de kwali teit van leven', aldus V.d. Vorle over milieu. FRAKTIE SAMENWERKING Wat 'Samenwerking Venray' over milieu denkt, wordt in het werk programma voor 1990-1994 in tien geboden samengevat. Evenals de WD vindt zij, dat meer aandacht moet worden besteed aan voorlich ting en het miliéubewustmaken van de bevolking. Maar —in tegen stelling tot de WD— bepleit zij in een eerder hoofdstuk voor een ge kwalificeerde voorlichtingsambte naar met duidelyke bevoegdheden, omdat die in een gemeente als Ven ray onmisbaar is. Zy vindt, dat er naast de aanpak van het mestpro bleem aan de bron, ook alles aan. gedaan moet worden, dat er mest- verwerkingsbedrijven worden op gericht binnen de gemeente of regio. Het gescheiden ophalen van huisvuil moet met de meeste voort varendheid worden aangepakt en er moet een goede oplossing komen voor het probleem van de honden uitwerpselen. En tenslotte zegt de partij van Tbon den Brok, dat aan het militair vliegveld binnen de ge meente een andere bestemming moet worden gegeven en komt hier mee terecht in het straatje van V.d. Vorle. in het stemlokaal, al is dit de eerste keer. Stem dan op FRAKTIE VAN DE VORLE LIJST 3 Anders dan anderen en aktief DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 Nr. 8 HONDERDENELFDE JAARGANG In MemorTam Op vrijdag 16 februari jl. overleed dhr. Leo Creemers uit de Pr. Marij- kestraat. Dhr. Creemers heeft vooral in de historie van het Boschveldcol- lege een grote rol gespeeld. Hy werd 67 jaar. Van februari 1961 tot januari 1984 was dhr. Creemers admi nistrateur van het Boschveldcolle- ge. Hij was jarenlang de rechterhand van het bestuur en vanaf 1974 maakte hy tevens deel uit van de direktie van het Bosch- veldcollege. Dhr. Creemers was de eerste administrateur op deze school. Voor die tyd werd dit door de Franciscanen beheerd. Dhr. Creemers heeft vooral een grote bijdrage geleverd aan de bouw van het huidige schoolgebouw. Als sekretaris van de bouwcommissie was hij een onmisbare schakel tus sen school, architekt, aannemer, ministerie en financiers. Op het Boschvelcollege beschouwt men hem als een van de belangrijkste T>ouwers'. Maar ook als mens had hij groot vertrouwen by het perso neel. Voor velen was hy een vraag baak en toeverlaat. Voor die inspanningen werd hy dan ook tot lid benoemd van het Broederschap van het Boschyeldcollege. Zyn bouwervaring bij het Bosch- veldcollege benutte dhr. Creemers ook bij de bouw van de kerk in het Brukske. Ook daar was hij sekreta ris van het bouwbestuur. Verder was dhr. Creemers voorzit ter van dé Winkel van Sinkel, bestuurslid van de RABO-Venray en voorzitter van de Algemene Hulp dienst Venray. Onder grote belangstelling vond afgelopen woensdag de begrafenis In Memoriam Afgelopen zondag, 18 februari, is geheel onverwacnt overleden pater Hugo Sanders. Pater Sanders werd 71 jaar. Pater Sanders had vdoral verbin tenissen met het Boschveldcollege. Zelf studeerde hy aan het toenmali ge Lyceum. In 1944 werd deze fran ciscaan tot priester gewijd, waarna hij Nederlands ging studeren. In 1952 werd hij leraar Nederlands aan het voornoemde lyceum. In de 50-er jaren hield hij zich in Venray ook veel met toneel bezig. Hy was jarenlang regiseur van de toneel groep Hioop, die onder zyn bezie lende leiding in Venray e.o. grote furore maakte.. Ook was hy in die tijd mede-stimulator van de Venray se openbare bibliotheek en leeszaal. In 1962 werd pater Sanders aan gesteld aan een school in Rotter dam. In 1968 werd hy benoemd tot pastoor van Rossum en driejaar la ter volgde zyn aanstelling als deken van Zaltbommel/Kerkdriel. In 1982 keerde pater Sanders te rug in Venray. Hij werd toen bestuurslid van de Boschveldstich- ting en benoemd tot voorzitter van het schoolbestuur Venray-Zuid (de Bongerd en de Foekepot). Ook trad hij tydelijk op als waarnemend rec tor in het ziekenhuis en bejaarden centrum en als pastoor in het Brukske. Hy was de laatste jaren, die hy in Oostrum doorbracht, veel vuldig opgetreden als assistent- vervanger van de H.H. Geestelijken in Venray en de regio. Ook was pater Sanders de woord voerder van de Acht Mei-Beweging in Noord-Limburg. De overledenen is hedenmiddag, na een plechtige uitvaartdienst be graven op de algemene begraaf plaats Boschhuizen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op maandag 26 maart wordt be gonnen met het vervangen van de riolering, gevolgd door de aanleg van een nieuwe (sier)bestrating in de Hofstraat. Als alles volgens de planning kan worden uitgevoerd, zal het werk vyf weken in beslag nemen, zodat op donderdag 26 april de Hofstraat weer begaanbaar zal zyn. Het werk wordt uitgevoerd door Visser's Wegenbouw. Alle belanghebbende aan wonen den zijn intussen door de gemeente aangeschreven voor een bijdrage, zoals destijds ook is gevraagd bij de rekonstruktie van de Grote Markt, Marktstraat en Schoolstraat. Bin nenkort wordt een informatie avond gehouden voor de belang hebbenden. Om werk met werk te kombine- ren wordt getracht gelijktijdig de aanleg van de parkeerterreinen aan de Eindstradt en (achter) de Hoen derstraat te realiseren. Of en in hoe verre dit mogelijk is, is momenteel nog niet bekend. In ieder geval zal wel de nieuwe toegangsweg vanaf de Eindstraat naar de Grote Kerk worden aangelegd, omdat hiervoor de stenen, afkomstig uit de Hof straat, kunnen worden gebruikt. Zoals bekend worden de parkeer terreinen aan de Eindstraat —waarvoor het pand Eindstraat 4 zal moeten worden gesloopt— en achter de Hoenderstraat van een stolverharding worden voorzien. Eenzelfde verharding werd destijds gebruikt voor het verharden van het parkeerterrein tussen Grote Kerk en gemeentehuis. Verder zal, indien de bouw aldaar zover gevorderd is, ook het Kape laanspad opnieuw bestraat worden. VERNIELINGEN Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een groene PTT brie venbus voor een woning aan de Chopinstraat. Schade 50,-. Van de basisscliöol 'De Foekepot' werden enkele ruiten ingegooid. Dinsdag jl. werd Ido Kusters uit Venray, 18 jaar. werkzaam in de bouw als metselaar, gehuldigd als 500e lid van de Bouw- en Houtbond FNV, afd. Venray. De huldiging vond plaats in het gebouw van de Bouw en Houtbond FNV door Tbon Schryvers uit Woerden (bestuurslid Bouw- en Houtbond). Het 500e lid is ingeschreven door een oud bestuurslid van de Bouw- en Houtbond. In het verpleeghuis te Wijbosch is op 92-jarige leeftijd zuster Philo-' meni overleden. Zij was vlak na de oorlog de oprichtster van de BLO- school, later MLK-school de Essel. Zuster Philomeni werd in 1897 als Clare Gebel geboren in een plaats bij het Duitse Bochum. In 1918 trad zy in het klooster van de Zusters van de Goddelyke Voorzie nigheid in. Na het behalen ran haar onderwijsakten gaf ze enkele jaren les in Steyl, later werd ze hoofd van een school in Utrecht. In 1939 kwam ze in Venray terecht Na de oorlog zette ze zich in voor de stich ting van een school voor minder be gaafde kinderen. Die kwam in 1950 tot stand. Zuster Philomeni kreeg de leiding van school en internaat. Na haar pensionering in 1964 bleef ze nog vele jaren werk verrichten in de school. De overledene is in middels begraven op het klooster kerkhof in Steyl. dat fraktie van de Vorle er is voor de belangen van de gewone mensen? STEM LIJST 3 FRAKTIE VAN DE VORLE Anders dan anderen en aktief 7" VANDALISME Met een trottoirtegel was naar een aan de Hoedemakerstraat gele gen woning gegooid. De venster bank werd daarby vernield maar de ruit bleef heel. Op de trap van de appartemen tenflat aan 't Liene was een fles mo torolie leeggegooid en was getracht die olie tot branden te brengen. Dat was niet gelukt; wel was het een be hoorlijke troep. DIEFSTAL UIT HANDTAS Een 35-jarige inwoonster deed aangifte dat men in een onbewaakt ogenblik, terwijl zy aan het winke len was in een textielzaak in het centrum, kans had gezien uit haar handtas een geldbedrag van 170.- weg te nemen. Zij kon geen verkla ring geven hoe die diefstal precies had plaatsgevonden. Slachtoffer werd overreden In de nacht van vrijdag PP zater dag vond op de Wanssumseweg een verkeersongeluk plaats waarby het slachtoffer liggend op het wégdek nog eens door een personenauto werd overreden. Waarschijnlijk heeft het slachtof fer. een 21-jarige inwoner van Ber gen, een te hoge snelheid gehad, waardoor hy met zijn bromfiets op het rijwielpad in een slip raakte. Voordat de bestuurder zyn brom fiets weer onder kontrole had. was deze over de weg geraakt en tegen een boom tot stilstand gekomen. Door de botsing werd hij op het wegdek geslingerd en bleef daar ge wond liggen. Van beide kanten kwa men twee personenauto's die stopten om hulp te bieden. De bestuurders plaatsten hun auto in de wegberm en doofden de lichten. Op dat moment kwam een perso nenauto, bestuurd door een 21- jarige inwoner van Wanssum aan rijden. Deze kon het op het wegdek liggende slachtoffer niet ontwyken. De auto reed over hem heen. Het slachtoffer werd met hoofdverwon dingen, inwendige kneuzingen, schaafwonden aan knie en benen naar het ziekenhuis vervoerd. Hoe wel de toestand zich vry ernstig liet aanzien, trad er in de loop van het weekend verbetering op en was het levensgevaar geweken. Binnen half uur twee identieke ongelukken Maandagavond vonden er binnen een half uur twee verkeersongeval len plaats met dezelfde oorzaak: ook waren in beide gevallen drie personenauto's behoorlyk in de kreukels. Rond 1730 uur wilde op de Midden Peelweg onder Vrede- peel, ter hoogte van de afslag Twist- weg, een bestuurder ran een personenauto, afkomstig uit Uden, afslaan. Hij sorteerde voor, remde af, maar de achter hem rydende bestuurder van een personenauto bemerkte dat te laat, met als gevolg een botsing. Door die botsing kwam de eerste auto op het voor het tege moetkomend verkeer bestemde weggedeelte terecht en botste daar tegen een personenauto, bestuurd door een inwoner van Venray. Alle drie de auto's werden behoorlyk be schadigd. Gelukkig liep geen van de bestuurders of inzittenden ernstig letsel op. Om even voor 18.00 uur wilde op de Castenrayseweg b(j de afslag van de Litsenbergweg een bestuurder van een personenauto uit Horst af slaan, hy sorteerde voor. gaf rich ting aan, maar ook hier bemerkte de achter hem rijdende, uit Casten- ray afkomstige bestuurder dat af remmen te laat. Zyn auto botste tegen de afremmende auto. Die auto schoof door en kwam op het linker weggedeelte terecht Gevolg: een frontale botsing. Ook hier was de materiële schade groot maar liepen bestuurders en inzittenden geen noemenswaardig letsel op. internationale haarmode dames heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823

Peel en Maas | 1990 | | pagina 11