GEBRUIKEN JAAR ROND MSÊKm Prodima '90 moet één grote consumentenbeurs worden iijijP 14de Vlakwatercross Politie vraagt dringend medewerking publiek Eerste prijs kookwedstrijd voor IMBO-leerlingen Eerste zaalvoetbalkampioen seizoen 89/90 bekend wat deert 't door Koos Swinkels een cross die meetelt Oprichting wildbeheer eenheid in de gemeente Vierüngsbeek Kinderopvang Prodima '88 krijgt vervolg: MUM li m\m PEEL EN MAAS Donderdag 25 januari Pagina 5 SINT TUNNIS MIT T VERREKE -17 JANUARI. Stj\ntonius abt is de voornaamste boerenpatroon.Vandaar wellicht dat hij in zeven Venrayse veldkapellen vereerd werd en in Veltum zijn naam gaf aan de kapel. In Oirlp bestond het gebruik, dat de kerk meesters en de koster op die dag langs de deuren gingen met het "An- toniusvaatje". Zo haalden ze voor de pastoor drank op. In Veltum leefden rond de Anto- niusverering velerlei gebruiken. Net zoals in sommige boerendorpen langs de Maas nu nog altijd gebeurt, werd er tot in de jaren 20 de "köp- kesmemt" gehouden. Halve var kenskoppen werden dan bij opbod verkocht en een flink gedeelte van de opbrengst was het jaarinkomen van tie kapel. Na afloop was hel be taaldag voor de mensen, die by de kapel een lening hadden afgesloten. De dag was begonnen met een hoog mis -voor Veltun was het zondag- en het gebeuren werd afgesloten met een bezoek aan de tapperijen ron dom de kapel. ST.SEBASTIANUS EN FABIANUS - 20 JANUARI. De martelaar St.Sebastianus wordt afgebeeld met een lendendoek, met touwen aan de paal of boom gebon den en met pijlen doorzeefd. De handboogschutteryen hebben zich onder zyn patroonschap geschaard. Zy hielden op 20 januari hun teer- dag. 's Morgens was er een mis in de Grote Kerk en 's middags aten de schutters "óp d'n doel" hun feest maal. Dat bestond in de regel uit er wtensoep en zuurkool. De boogschutters namen er de hele dag vrij voor. De Venrayse handboog- schutterij "Diana" heeft deze gebrui ken nog het langst bewaard. veldeke venray vereniging voor venrayse volkscultuur ..Gebruiken het jaar rond" is een wekelykse rubriek, samengesteld door de leden can Veldeke Venray, over de volksgebruiken die binnen de gemeente Venray voorkwamen tussen 1870 en 1940. zoveel moge lijk geordend naar tyd in het jaar. Diverse beschrijvingen moesten al gemeen gehouden worden. Veldeke Venray is zeer benieuwd naar de reakties van de lezers. Vooral wan neer meer details haar voren wor den gebracht, die een waardevolle aanvulling kunnen zyn. Ons adres is: Veldeke Ven ray. postbus 52,5800 AB Venray. Op zondag 28 januari organiseert Atletiekvereniging Venray Regio voor de 14de keer de Vlakwater cross. AV Venray verwacht een groot en sterk lopersveld, zowel in de trimlopen als in de KNAU- wedstryden. Voor het eerst zullen basisschoolteams stryden om de Jo van Oers-Memoriaal. Het programma van de wedstrij den is als volgt: 10.00 uur: Jo van Oers-Memori aal, scholierenloop. 1.100 meter, in schrijfgeld 2,- p.p. (10.00 uur meisjes; 10.10 uur jongens). 10.30 uur: Bowling-Venrayloop, volksloop over 3.800, 7.600 of 11.400 meter, inschrijfgeld 5,-- p.p. Vanaf 12.00 uur: KNAU-wedstrij- den voor verschillende kategorieën over verschillende afstanden. In het programma van de KNAU- atleten zyn hoogtepunten de da mescross (13.50 uur, 4.500 meter, inschrijfgeld 4,50). de korte cross (14.20 uur. 1.900 meter, in schrijfgeld 3,50) en de Panken- loop voor heren en veteranen (14.40 uur, 11.400 meter, inschrijf geld 4,50). Start en finish zyn op het terrein van het gemeentelijk zwembad van Venray aan de Parkweg. De inschrij ving is in het hoofdgebouw van het zwembad. De pryzen worden on middellijk na de wedstrijden uitgereikt. Uitzondering is de prijs uitreiking voor de Jo van Oers- memoriaal. Die zal plaatsvinden na afloop van de Panken-trimloop. De Vlakwatercross is zeer in trek by de atleten, omdat het parcours uitdaagt tot het leveren van aan sprekende resultaten. Het is afwis selend en zwaar. Wie op dit Tijdens een op 12 januari jl. ge houden bijeenkomst voor jagers in de gemeente Vierlingsbeek werd besloten tot oprichting van een wildbeheereenheid. Aanleiding vormde de wens daartoe van de ge meente Vierlingsbeek welke in 1988 kenbaar werd gemaakt by de verpachting van jachtvelden op ge meentegronden, bestaande uit 1.750 ha bos- en kultuurgrond. Een uit de jagerswereld gevormde werkgroep heeft het nodige voorbe reidende werk verricht. Nu besloten is tot het aangaan van een samenwerkingsverband van jagers in dè gemeente Vier lingsbeek in de vorm van een wild beheereenheid zullen gezamenlijk afspraken gemaakt kunnen worden tot het voeren van een optimaal wildbeheer voor zover dit verenig baar is met landbouw-, natuur- en bosbouwbelangen. Nog dit jaar is de nieuwe wildbeheereenheid voorne mens om een daarop afgestemd wildbeheerplan op te stellen. Het werkterrein omvat het gehele grondgebied van de gemeente Vier lingsbeek. De nieuwe wildbeheereenheid zal werkzaam zyn onder de naam 'Wildbeheereenheid Maas- en Peelland'. parcours voorin eindigt, mag in de regio rekenen op groot sportief respekt. Deelname is dit jaar extra aantrekkelijk, omdat er een korte cross is ingevoegd voor atleten die ervan houden explosief te lopen. Bovendien zijn de voorzieningen rond de cross uitstekend. Er is in het zwembad aan de Parkweg meer dan voldoende gelegenheid tot ver kleden en douchen en er is vol doende parkeergelegenheid. Bovendien zijn er pryzen en staan ders en voor alle deelnemers een herinnering. Onder de deelnemers aan de trimloop worden pryzen in natura verloot. Van de kant van de Venrayse ba sisscholen is er veel belangstelling voor deelname aan de cross om de Jo van Oers-memoriaal. AV Venray heeft in samenwerking met de ge meente Venray het initiatief tot de ze herinneringsloop genomen. Scholenteams strijden om een beeldje dat de herinnering aan de vorig jaar overleden wethouder Jo van Oers levend moet houden. Hy heeft in zyn politieke loopbaan veel gedaan voor de sportbeoefening in de gemeente Venray. Zeker is de deelname van Johan Coenders (AV Venray) die onlangs in Someren Zuidnederlands kampi oen veldlopen bij de pupillen-A is geworden. De verwachting is dat by de meisjes-D Monique Peeters (AV Venray) het de andere deelneem sters zeer moeilijk zal maken. Z(j heeft evenals Johan Coenders in het lopende cross-seizoen veel in druk gemaakt en verschillende wedstrijden gewonnen. De toeschouwers mogen ervan uitgaan dat zy van mooie wedstrij den zullen kunnen genieten. Met name in de KNAU-wedstryden zul len de atleten flink strijd leveren. De Vlakwatercross telt immers mee voor de clubcrosskampioenschap- pen van een aantal atletiekvereni gingen in de regio. Het parcours (tussen de Parkweg en de Kempweg) is goed te bereiken en biedt toe schouwers alle gelegenheid de wedstrijden goed te bekijken. Wie wil genieten van prachtige at letiekwedstrijden in een mooie om geving kan dus op 28 januari a.s. terecht in het Vlakwatergebied in Venray. De Vlakwatercross is in de loop der jaren uitgegroeid tot een loopevenement dat regionaal meetelt. De gemeente Venray gaat het door het ministerie van WVC toegewezen bedrag voor kinderopvang ten volle benutten. Dit deelde wethouder Truyen vorige week mee tydens de commissievergadering voor onder wijs c.a. Hoe de gemeente het be drag gaat besteden is men nog aan het onderzoeken. Het gaat om 282.000,-. 'Het l(jkt veel maar het is zo op' voegde de wethouder aan z(jn me dedeling toe. Tbch was de wethouder zeer kon- tont Het jaarlykse exploitatiebe drag voor kinderopvang kan nu nl. gaan stygen van 94.000,- in dit jaar tot 235.000.- in 1993. Ook de commissie was zeer tevreden over deze ontwikkelingen. <X WAN SS I'M S EW EG Zondagmorgen werden op op het wegdek van de Wanssumseweg te Oostrum, verschillende wegmarke ring aangetroffen, die gewoon uit de wegberm waren gerukt en her en der over de weg waren gesme ten. Deze leverden ernstig gevaar op voor de weggebruikers. De politie heeft de wegmarkeringen weer op zyn plaats gezet voordat er ongeluk ken gebeurden. In de buurt werden ook twee fietsen aangetroffen die vermoedelyk elders waren ont vreemd. HENRI D UN ANTST RA AT Zaterdagavond werd eenzelfde 'rotstreek' uitgehaald op de Ilenri Dunantstraat ter hoogte van het Brukske. Ook daar was een fiets op het wegdek gegooid. Een uit Weller- looi afkomstige bestuurder van een personenauto kon de op de weg ge gooide fiets niet ontwyken. De fiets werd totaal vernield terwyi zyn auto behoorlyke schade opliep. Dit ongeluk gebeurde zaterdag avond omstreeks 20.10 uur. VERNIELINGEN AAN AUTO Uit sporen viel op te maken dat vernielingen aan een aan de Bevry- dingsweg geparkeerde personen auto. met kogeltjes uit een windbuks moeten zyn veroorzaakt. De koplampen bleken kapot ge schoten te zyn. Voor de autobezitter een schadepost van enkele honder den gulden. NOG MEER VANDALISME OF OPENLIJKE GEWELDPLEGING Op vrijwel dezelfde wyze als de vernielingen waren aangericht aan de tennis(lucht)hal aan de Smakterveldweg was ook het dek zeil van een aan de Maasheseweg geparkeerde vrachtauto vernield. Met een mes was het dekzeil op ver schillende plaatsen vernield. De schade wordt hier op een bedrag van 2.500,- geraamd. Een geheel andere vorm van vandalise werd in Merselo gekon- stateerd. Daar waren vier termopa- ne ruiten van een varkensstal vernield terwyl ook de buitenlamp kapot was gegooid. Het schadebe drag kon nog niet worden vast gesteld. VERNIELING AAN OPENBARE SCHOOL Weer moest aangifte worden ge daan van vernielingen aan de Openbare school aan de Blauwver verstraat. Nu werden met verf ver sieringen en leuzen aangebracht Tevens werd een ruit vernield. sukses. Van de Kamp en Clephas zyn tevreden als ze nu uit de kosten komen. 'We willen laten zien wat Venray kan bieden', verwoord Van de Kamp het idealisme van de initi atiefnemers. Ze hopen via Prodima de regio-funktie van Venray beter naar buiten te kunnen brengen en zo de mensen naar Venray te laten komen. Frans van de Kamp is hier opti mistisch over. Tbt nu toe hebben zich 80 deelnemers voor Prodima ingeschreven. Hy hoopt dat het er 100 worden. Hy vindt het alleen jammer dat de Venrayse onderne mers een afwachtende houding aannemen. Van de Kamp is'van me ning dat een beetje Venrays bedrijf zich daar moet manifesteren. Hij lean het wel begrijpen dat kleinere bedryven by zo'n beurs met perso- neelsmoeilykheden kampen. De politie zit met de oplossing van enkele omvangryke vanda- lenstreken in de maag. Gezien de aard en de omvang van deze, vraagt de politie alle medewerking van het. publiek. Indien er getuigen van de ze vandalenstreken zyn, wordt men verzocht zich onmiddellyk met de politie in verbinding te stellen. DE TENNISHAL IN LANDWBERT De vernielingen die door vanda len aan de tennis(lucht)hal aan de Smakterveldweg in Landweert zyn aangericht worden geschat op een bedrag van tussen de 50 en 60.000 gulden. Met een scherp voorwerp, het kan met een groot mes zyn ge beurd, was de tennisbal op verschil lende plaatsen "bewerkt', waardoor grote gaten waren ontstaan. De vernielingen zyn aangericht tussen vrydagavond en zaterdag morgen. MISHANDELING Zonder de minste aanleiding werd een 27-jarige inwoner van Venray door een drietal jongeren van naar schatting 17 k 18 jaar mis handeld. Dit gebeurde voor een aan de Hoenderstraat gelegen friture- zaak. De man werd in zijn gezicht geslagen waardoor hy niet alleen pijnlijk werd getroffen, maar waar bij ook zijn bril sneuvelde. Verder werd het fietssleuteltje weggegooid en dat bleef, ook na zoeken, on vindbaar. De mishandeling waarvan aangif te werd gedaan vond zondagmor gen omstreeks 03.00 uur plaats. Tydens Prodima '90 staat de con sument duidelyk in het middel punt. Consumentgerichte zaken nemen deel en er zullen vele de monstraties plaatsvinden. 'Het moet een uitstalling van produkten uit de regio worden' meent Van de Kamp. Naast produkten wordt ook het aksent op de rekreatie gelegd. Het VW zal hiervoor zorgdragen. Verder is ook de Venrayse gemeen tepolitie present met een alkohol- simulator. Deze laat zien wat er met 'n auto gebeurd als met met een X-aantal pilsjes op achter het stuur gaat zitten. De organisatie is ook in onder handeling met een Bonsai-boom kweker. Een tentoonstelling van de ze boompjes is een zeer byzondere attraktie. Verder is het de bedoeling dat in het horecagedeelte kontinue mu ziek aanwezig is. In welke vorm is op dit moment nog niet duidelyk. VENRAY MODESTAD Onder het motto 'Venray Mo des tad' is het de bedoeling om een grote modeshow te organiseren. De ze modeshow wordt samen met Het Winkelcentrum Venray georgani seerd. Vanuit deze vereniging is de ze week een schryven uitgegaan om deelnemende winkeliers te wèrven. Op de deze week gehouden BBB in het MECC in Maastricht waren 4 leerlingen van het IMBO uit Venray vertegenwoordigd.om deel te ne men aan de kookwedstrijden voor horeca-dagscholen. Na ongeveer 6 weken van voorbereiding en oefe ning onder leiding van dhr. Sorée was het maandag dan zo ver. Onder het toezicht van het stren ge oog van de jury en het kritische oog van het publiek moesten Moni que Klabbers, Arno Bos, Paul Koh- len en Marga Manders hun kunsten tonen. Het voorgerecht, dat by de oefe ning nog al eens de mist in was ge gaan. kwam prima uit de vorm. En evenals het voorgerecht kwamen ook het hoofdgerecht, een parel hoen gevuld met zuurkool, en het nagerecht, een heerlyke appelbava- rois, prima uit de bus. Nadat de jury alles met smaak ge proefd had was het wachten op het spannendste moment van de hele dag: de prijsuitreiking. De derde pry's was voor een school uit Am sterdam die 949 punten had be haald. De tweede prys was voor een school uit Sittard met 950 punten. De eerste prijs voor de nieuwe sterren van de wedstrijd (aldus de voorzitter van de jury), voor het IM BO uit Venray dat maar liefst 970 punten had behaald. In een direkte konfrontatie met Wittenhorst 2 behaalde ZW Ven ray 2 het kampioenschap van de 2e klasse I. In Horst werd met 3-4 ge wonnen nadat ZW in de rust nog achter stond met 3-2. Ondanks en kele tydstraffen herstelde ZW zich door enkele fraaie doelpunten. In het seizoen 87/88 promoveerde dit team naar de 2e klasse. Komend jaar zal het samen met ZW Venray 1 uitkomen in de le klasse. Op de foto v.l.n.r. staand: coach Rob Clerrnonts, R. Brandt, L. Velt- huyzen, R. Rolfes, H. Gorree. Zittend v.l.n.r.: F. Versteeg, O. Bar- neveld, G. Fransen. Op de foto ontbreken G. Claassen en T. Deenen. bezoekersaantal. Een andere oor zaak is volgens hem het Pinkster weekend. 'Tben wij met de organisatie begonnen konden we de beurs alleen met Pinksteren or ganiseren. In dat weekend had Pro dima echter grote konkurrentie van de Muziekfeesten in Merselo, de Botanische Tuin in Overloon en de opening van de Kasteeltuinen in Arcen'. Daarom heeft de organisatie nu ook tydig bij de gemeente laten we ten dat zij de beurs in het Paas weekend willen organiseren. 'We hopen dan een breder scala men sen te bereiken. Er zijn dan minder alternatieven als met de Pinkster dagen' meent Van de Kamp. De or ganisatie verwacht dan ook dat zo'n 25.000 mensén de beurs zullen be zoeken. IDEALISME Prodima '88 was geen financieel Twee jaar geleden vond in Venray de eerste Prodima-beurs plaats. In het Pinksterweekend van '88 orga niseerden de initiatiefnemers, Frans v.d. Kamp en Hub Clephas toen een beurs. Een écht sukses was het niet. De beurs trok 'slechts' 7.500 toeschouwers. Men zou dus niet echt verwachten dat dit initia tief een vervolg krijgt. Initiatiefne mers en deelnemers van toen denken daar echter anders over. Prodima was zeker een herhaling waard. Daarom vindt dit jaar van 13 tón 16 april, tijdens het Paasweek end, Prodima '90 plaats. CONSUMENTENBEURS 'Prodima '90 is een consumen tenbeurs' is het eerste wat Frans van de Kamp over Prodima vertelt. 'In '88 dachten veel mensen name lijk dat Prodima een vakbeurs was', vervolgt hij. Hij noemt dit een van de oorzaken van het tegenvallende «AUXÏÏiliïSM, ZtUMW "va jiwvw&tlj'«M 4 AIMtftlNVES 4

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5