PEEL EN MAAS Zorg voor oudere bevolking in Nota Ouderenbeleid vastgelegd Gemeente gaat subsidienormen voor woningverbetering versoepelen Politie Venray krijgt eigen radarsnelheidsmeter Chez Jacques COR PAINT de grootste verf en behangzaak van de regio. Hi-Tech Aardappelen De Vergeten Slag nu ook in Amerika en Canada PEEL EN MAAS Venray is ,Jong" DAMES 4= koffie gebak werksfeer CLEANING OpeiTAveekend bij Sport- en fitness centrum Peter Stiphout Spoorwegovergang te lang op rood Samenwer king Venray Rookont wikkeling in P.C.V. Meer informatie over 1990 maatregel Meeting van tamboer- en majoretten- korpsen Verschillende deelplannen van het gemeentelijke Welzijnsplan voor de jaren 1986-1989 hebben nog niet veel van hun actualiteit verloren en zullen daarom geleide lik aan worden bijgesteld. Maar omdat de gemeente sinds 1987 meer verantwoordelijkheden heeft gekregen binnen het ouderenwerk, is het deelplan Ouderenwerk op nieuw bekeken en aan de actuali teit getoetst. Het gevolg is een geheel nieuw deelplan. dat intus sen voor inspraak is vrijgegeven. Het is een fora boekwerk geworden, waarin niet alleen de taken en be voegdheden van Rijk. Provincie en Gemeente met betrekking tot het ouderenbeleid staan aangegeven, maar dat ook uitvoerig het gemeel- telijk beleid ten behoeve van de oudere inwoners voor de komende vier jaar duidelijk weergeeft. Evenals in de vorige jaren vor men zelfstandigheid en gelijkwaar digheid van ouderen de pijlers van het gemeentelijk ouderenbeleid. Waar mogelyk wil de gemeente er toe bydragen dat: - ouderen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven func tioneren: - ouderen geïntegreerd zijn in hun maatschappelijke omgeving en - de maatschappelijke positie van de ouderen wordt versterkt. DOELSTELLINGEN Uit deze algemene uitgangspun ten vloeien achter meer concrete doelstellingen voort. Deze zijn: - een voldoende en gevarieerd aanbod van huisvestingsmoge lijkheden voor ouderen; - bevordering van de mobiliteit van ouderen; - hulpverlening, afgestemd op de behoefte, gerealiseerd door mid del van een samenhangend en samenwerkend voorzieningen patroon; - stimulering van onderlinge vrij willige hulpverlening; - verdere ontwikkeling van educa tieve, creatieve en recreatieve mogelijkheden; - bevorderen van toegankelijk heid maatschappelijke posities en taken: - een continue aandacht voor ouderen in algemene, maat schappelijke verbanden; - voorkomen, dat kennis en erva ring, die (jonge) ouderen hebben opgebouwd, verloren gaan voor de samenleving. Na een evaluatie van de aanbeve lingen uit het vorige deelplan Oude renwerk. worden de beleidsvoornemens en de asm beve lingen uitvoerig beschreven. BELEIDSVOORNEMENS Vijf pagina's zijn gewijd aan de gemeentelijke beleidsvoornemens en aanbevelingen met betrekking tot het ouderenbeleid, waarbij staat aangegeven door wie het een en an der moet worden gerealiseerd, door wie en waaruit het moeten worden betaald en wanneer het moet wor den uitgevoerd. Het blijkt evenwel, dat de meeste onderdelen een continue zorg voor de gemeente zijn. Huisvesting en leefomgeving: Vanaf 1990 dient de bouw van woonprojecten voor ouderen/aan leunwoningen ter hand worden ge nomen. Op het programma staan voorts o.m. onderzoek naar behoef te en mogelijkheden bouw van duurdere kleine woningen, het zo veel mogelijk aanpasbaar bouwen van alle nieuwbouw, aandacht voor situering ouderenwoningen en overleg met betrokkenen over plan nen met betrekking tot de ouderen huisvesting. Er dienen infrastructurele maat regelen te worden genomen ter be vordering van de verkeersveiligheid en verkeersvoor- lichting (project ..veilig fietsen") te worden gegeven. De aanleg van in validenparkeerplaatsen nabij voor zieningen vereist continue aandacht. Vanaf 1992 staat verbete ring van het openbaar vervoer en het onderzoek naar alternatieven (b.v. belbus) op de planning. Zorg: Wat betreft de zorg staan vermeld: samenwerking en onder linge afstemming zorgvoorzienin gen en uiteindelijk de realisering van één zorgloket; uitbreiding maaltijdenvoorziening en onder zoek naar alternatieven voor de uit brengmaaltijden; uitbreiding dagbehandeling in en uitbreiding externe dienstverlening van „Beu kenrode"; starten met dagverzor ging in „Het Schuttersveld" en stimulering van onderlinge hulp en bestrijding van de eenzaamheid. Sociaal-Cultureel werk: In het kader van de maatschappelijke par ticipatie. kan de gemeente er op toezien, dat door haar gesubsidieer de instellingen onnodige leeftijds bepalingen achterwege laten in De politie Venray krijgt binnen kort de beschikking over een eigen radarsnelheidsmeter. Tot op heden werd gebinik gemaakt van een ra- darsnelheidsmeier van de gemeen te Venlo. Dit leidde tot incidentele snelheidscontroles. De gemeente Venray heeft nu 85.000.- uige- keerd als resultaatpremie van de „Aktie -25%". Deze aktie heeft tot doel het terugdringen van het aan tal „dodelijke" verkeersongevallen. Dé aanschaf van de radarappara- tuur is voor de gemeentepolitie Venray altijd een te grote uitgave ge bleken. Door de opbrengst van deze aktie kan nu regelmatig controle worden uitgevoerd. De overeen komst met Venlo zal worden opge zegd op het moment dat het nieuwe apparaat in gebruik genomen kan worden. De gemeente Venray heeft met. de gemeentepolitie en met de afdeling Veilig Verkeer Nederland uitvoerig overleg gevoerd over de besteding van de 85.000,-. Naast de aanschaf van de radaranelheidsmeter, die 64.154,- kost, wordt ook een derde ademtestapparaat t.b.v. alcoholcon troles aangeschaft 2.400,-). Dit was bij de gemeentepolitie een gro te wens. Verder zal een bijdrage van 8.400.- gegeven worden voor extra pereoneelsinzet van (uitsluitend) de reservepolitie. alleen t.b.v. extra snelheidscontroles en alcoholcon troles. Voorlopig is dit een eenmali ge bijdrage. Aan het eind van dit jaar wordt bekeken of deze extra bijdrage kan worden omgezet in een jaarlijkse bijdrage. De werkgroep Verkeersmaatrege len krijgt het resterende bedrag van 10.046.- als verkeersveilig- heidsbudget. Hiermee kunnen ac ties (spandoekakties), lesmateria len of kleine voorzieningen gefi nancierd kunnen worden. De werk groep dient achteraf wel verantwoording over de uitgaves af te leggen. De commissie voor verkeersza ken. die zich vorige week over deze besteding boog. had geen moeite met deze verdeling. Tijdens de commissievergadering voor ruimtelijke ordening werden de bouwplannen behandeld van Custers Zaden en Aardappelen uit Oirlo. Omwonenden hadden nogal wat bezwaren tegen deze plannen. De commissie had er echter min der moeite mee. Zwaarwegende be zwaren spelen straks, bij de hinderwetprocedures een grotere rol. Op het gebied van ruimtelijke ordening had de gemeente vrede met deze plannen. Het commissielid Lemmens (v.d. Vorle) vroeg zich wel af of dit bedrijf niet beter kon verhuizen naar Smakterheide. Volgens Lemmens ligt dit bedrijf, als straks de op en afrit bij Casten ray gesloten wordt, op een logistiek dood punt Wethou der Kersten kon Lemmens medede len dat de gemeente dit had aangevoerd b(j Custers. De wethou der versprak zich echter en zei te gen Lemmens dat de gemeente de locatie Keizersveld als alternatief had aangedragen. De commissiele den konden hierom wel lachen, im mers Keizersveld is bestemd voor bedryven die hoogwaardige techni sche produkten maken. En een aardappel valt hier nu niet direkt onder. Dhr. Janssen (WD) zag dit toch anders. Hy meende wel een link te kunnen leggen tussen aardappelen en Hi-Tech producten. „Immers, al dus Janssen, van aardappelen wor den chips vervaardigd..." Vele mensen uit de regio en ver daarbuiten zijn inmiddels in het bezit van de video cassette ,De Ver geten Slag', over de bevryding van Venray en Overloon. Bermuda TV van de Bekende Bermuda Eilanden heeft al toestemming gevraagd om de Vergeten Slag daar te mogen ver tonen. Ook een Engelse TV maat schappij heeft interesse getoond en reeds een proefcassette in zijn be zit. Helaas moesten de vele emi granten uit de regio, die na de oorlog geëmigreerd zijn naar Ame rika en Canada teleurgesteld wor den omdat in die landen een ander videosysteem wordt gebruikt dan hier. Voor Australië en Nieuw Zee land is dit geen probleem, daar heeft men hetzelfde systeem als hier in Nederland. We kunnen dan ook zeggen dat ook dit probleem is opgelost. Diegenen die familie of kennissen hebben in Amerika of Canada kunnen nu met een gerust hart de speciaal voor gemaakte vi deocassettes van „De Vergeten Slag" bestellen en opsturen. De Ne derlandse en Engelse versies zijn ook nog steeds verkrijgbaar. Inlich tingen bij J.H. van Sinten. Pr. Marij- kestraat 19, 5802 BV Venray tel. 04780-81161. uw weekblad hun statuten. Gelet op het geringe aantal ouderen, dat lid is van de bi bliotheek, zou het aanbeveling ver dienen om de mogelijkheden van gerichte werving en dienstverle ning te verkennen. Ook dienen de mogelijkheden tot een grotere deel name van ouderen aan de muziek school te worden bezien. Gesteld wordt verder, dat het de aandacht vraagt in hoeverre de nieuwe edu catieve activiteiten tot ontwikke ling kunnen worden gebracht. Bij het RISC ligt de taak de eigen initia tieven van ouderen te stimuleren en te begeleiden. Tenslotte wordt in het deelplan gepleit voor het onderzoek van mo gelijkheden voor een gilde(aehtig) project. Hiermee wordt bereikt, dat kennis van ouderen niet verloren gaat. ouderen zich maatschappelijk nuttig kunnen maken en jong en oud met elkaar in contact komen. Volgens de nota ligt hier een voor trekkersrol voor de stichting RISC. Per 1 januari 1989 telde de gemeente Venray 6.564 inwo ners van 55 jaar en ouder. Met name door de aanwezigheid van een psychiatrisch zieken huis is het aandeel van niet zelfstandig wonende ouderen hoog. nl. 15%. Ondanks de aan wezigheid van diverse intra murale instellingen hulpverlening binnen de mu ren ran een instelling) ligt het percentage ouderen in Venray onder het landelijke gemiddel de. (Venray 19%, Nederland 22% van de bevolking ouder dan 55 jaar). Maar liefst de helft van de 55 plussers in Ven ray is tussen 55 en 64 jaar oud. Ook in dit opzicht is Venray, in vergelijking met heel Neder land .jong" te noemen. De bevolkingssamenstelling is niet in alle dorpen en wijken van Venray vergelijkbaar. De grootste concentratie van ouderen is te vinden in de wijk West van Venray-kom. Over het algemeen genomen ligt het aandeel ouderen in de kerk dorpen van lager dan in Venray-kom. fat Kom gratis kennismaken met onze: (uiteraard geheel vrijblijvend!) Neem vandaag nog telefonisch kontakt op met mevr. M.J. Price tel. 04780-87024 /A) //>7^ DONDERDAG 18 JANUARI 1990 Nr. 3 HONDERDENELFDE JAARGANG Sport- en fitness centrum Peter Stiphout presenteert op zaterdag 20 en zondag 21 januari tussen 11.00 en 17.00 uur het open weekend. Tijdens deze dagen worden er di verse demonstraties gegeven onder deskundige en gediplomeerde lei ding van: Sander v.d. EerenbeemL In het Sport- en fitnesscentrum Peter Stiphout zijn volop mogelijk heden voor een gezonden en ver antwoorde ontspanning. Programma aanbod overdag: Maandag: Fit-aerobic. 14.00-14.45 Maandag: 55 training 15.00-16.00 Dinsdag: Fit-aerobic 10.30-11.15 Dinsdag: 35 training 14.00-15.00 Woensdag: Fit-aerobic 09.00-09.45 Donderdag: Fit-aerobic 10.30-11.15 Het sport- en fitnesscentrum kent nog enige uren overdag om groepen op te starten en/of uit te breiden. In de avonduren is het centrum geopend tot 22.00 uur. Het sport- en fitnesscentrum is gelegen aan de Gouden Leeuw 6. Tijdens het Open Weekend worden diverse demonstraties gegeven. internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 De spoorwegovergang aan de Oir- loseweg staat te lang op rood. De ge meente Venray heeft aan de NS gevraagd hier wat aan te doen. De NS meent echter dat dit een zaak van de gemeente is. Navraag door de gemeente leerde echter dat het stoplicht al op rood gaat. op het moment dat de trein vanuit Nijmegen het station Oostrum binnenrijdt. Als de trein vanuit Venlo dan vertraging heeft, blijft het stoplicht van de overgang op rood staan. De voorsignalering, die het sto plicht in werking zet. kan niet ver plaatst worden, omdat er ook vaak doorgaande treinen langs het sta tion Oostrum denderen. Hiervoor staat de voorsignalering op de juiste afstand van de spoorwegovergang. De huidige situatie leidt vaak tot levensgevaarlijke situaties. Wegge bruikers die het lange wachten moe worden „schieten" vaak nog vlug de overweg over. In de commissie voor verkeerszaken is men echter bang dat dit een keer mis gaat... Volgens Tbon Broeksteeg (CDA) moet het technisch wel mogelijk zijn om een onderscheid te maken tussen stoptreinen en doorgaande treinen. Dit zou het probleem vol gens hem oplossen. Wethouder Claessens zal deze opmerking doorspelen aan de NS. De NS zelf gaat overigens het spoorboekje voor het traject Roermond-Nijmegen aanpassen. De snellere dienstregeling, die vorig jaar is ingevoerd, leidt in de prak tijk alleen maar tot vertragingen. De dienstregeling was te krap. Dit is ook een van de oorzaken van het te lang op rood staan van de stoplich ten bij de overweg aan de Oirlose- weg. De NS gaat 111 mei van dit jaar weer de oude dienstregeling hante ren. Dit houdt in dat de reistijd Roermond-Nymegen weer langer wordt. Vertragingen zullen dan waarschijnlijk uit de wereld zijn, dus ook te lange wachttijden voor de overweg aan de Oirloseweg. Deze week is de kandidatenlijst van Samenwerking Venray voor de verkiezing van de leden van de Ge meenteraad te Venray op 21 maart a.s. bekend geworden. De lijst ziet er als volgt uit: A.F. den Brok Venray M.J.M.M. Roling-Scholten Venray A.P. Klinckenberg Venray J. Rintjema-v.d. Steen Venray G.J.RM. Verkoeijen Heide P.W.H. Theunissen Venray J.P.M. Koenen Leunen H.H.A. Janssen-Ilelmerich Venray J.M.P. van Roy Venray A.P.J.M. Millen Venray H.JJt.M. de Bruijn Venray A.L. Kroft Venray M. Wondergem Venray A.C.M. Brok-Loonen Venray H.W. Gerlach Venray H.G.E.M. Kessels Heide M.J.A. Giliam-Swinkels Venray F.J. Ilerens Venray F.M.C.J. Geene Venray M.J.A. Jansen-van Daal Venray Het werkprogramma 1990-1994 is verkrijgbaar bij: Martinet Roling. Serenadestraat 68 te Venray en/of Jacques van Rooy, Sanshofstraat 64 te Venray. De brandweer moest in aktie ko men nadat beveiligingspersoneel van het psychiatrisch centrum, rookontwikkeling hadden waarge nomen uit het expeditiecentrum van St. Servatius. Een medewerker van het centrum had daar de accu van zijn auto aan het accu- oplaadapparaat geplaatst, maar dat is mogelijk te heet geworden waar door draden van de oplader aan het branden zijn geraakt. Het bleef bij een behoorlijke rookschade en schade aan de auto van de med- werker. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De gemeente Venray gaat de sub sidieverordening voor stads- en dorpsvernieuwing aanpassen. Hier mee wil de gemeente het dalend aantal subsidietoewijzingen een halt toeroepen. De commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuis vesting heeft, hier al meerdere ma len op aangedrongen. SUBSIDIE De subsidieverordening stads- en dorpsvernieuwing is in het leven geroepen om mensen die hun wo ning willen verbeteren, in de kosten tegemoet te komen. De wo ningen dienen dan wel aan een aantal voorwaarden te voldoen. Zo moet de woning gebouwd zijn voor 1960. geen groter vloeroppervlak hebben dan 125 m2 en moet de wo ning bewoond worden door de eige naar. Als aan alle criteria, die in de verordening staan, wordt voldaan, kan de eigenaar van de gemeente een bijdrage in de kosten ont vangen. Het aantal subsidie-aanvragen, alsmede het aantal toewijzingen neemt de afgelopen .jaren steeds verder af. In 1985 werden 19 aan vragen voor een subsidie inge diend. Hiervan werden 10 aanvragen gehonoreerd en keerde de gemeente een bedrag van ƒ45.957.- uit. In 1989 werden nog maar 5 aanvragen genoteerd. Hier van werden er 3 gehonoreerd. Het totale subsidiebedrag bedroeg slechts ƒ7.000,-. Volgens de gemeente valt het da lend aantal aanvragen deels toe te schr\jven aan het feit dat de bur gers niet echt op de hoogte z(jn van de mogelijkheid om een subsidie op woningverbetering te krijgen. Het college van burgemeester en wethouders twijfelt er echter aan of publicaties op de pagina Gemeente praat een stijging van het aantal aanvragen tot gevolg kan hebben. Feit is namelijk dat in de gemeente Venray gesproken moet worden van een over het algemeen jong wo ningbestand. Daarnaast heeft een onderzoek uitgewezen dat er de laatste jaren nauwelijks bouwaan- vragen voor woningverbetering z(jn ingediend. Verder is eenzelfde ten dens in de omliggende gemeente geconstateerd. De gemeente Deur- ne heeft de subsidiemogelijkheid zelfs afgeschaft. AFWIJZINGEN De afgelopen vijfjaren werden in totaal 19 aanvragen afgewezen. De afwijzingsgronden hiervan waren: groter vloeroppervlak dan 125 m2 (5): woning niet door eigeiuiar be woond (4): in 3 gevallen was er spra ken van onderhoud van een woning en niet van verbetering: in 3 gevallen voldeed een woning aan alle wooneisen en in 4 gevallen kon niet meer beoordeeld worden hoe de bestaande situatie was. omdat men al met de werkzaamheden be gonnen was. AANPASSINGEN Het college van b. en w. is nu voor» nemens om de verordening op een paar punten aan te passen. Ten eerste zal de leeftijdsgrens van de woning worden aangepast. I)e wo ningen moeten nu voor 1965 ge bouwd zijn. Venier willen b. en w. ook subsidiëring van woningen «lie niet door eigenaren bewoond wor den, mogelijk maken. Woningverbetering gaat meestal gepaard met groot onderhoud. In deze onderhoudskosten wil de ge meente ook tegemoetkomen. Nu is dat nog 20% van de kosten, b. en w. willen dit percentage naar 30% verhogen. TOEKOMST De commissieleden voor ruimte lijke ordening en volkshuisvesting waren tevreden met het voorstel ran b. en w. Op de vraag of de ge meente altijd strenge nonnen ge hanteerd lieert kon wethouder Kersten geen antwoord geven. Vol gens hem is dat moeilijk te zeggen. Volgens zijn ambtenaar Frencken moet in de toekomst vcrwaeht wor den dat het aantal aanvragen toe zal nemen. Venray heeft veel na oorlogse woningen die langzaam maar zeker ook aan verbetering toe zijn. De rijksoverheid is te summier in het geven van duidelijke voorlich ting over wat de 1990 maatregel nu eigenlijk precies inhoudt voor de jongeren die 11a 31 december 1971 geboren zijn. De gemeente Venray. mogelijk daaitoe aangezet door wet houder Mevr. Hoppenreijs-de Loo. wethouder van Sociale zaken, hecht grote waarde aan goede voorlich ting en informatie en voelde zich daarom verplicht 0111 die taak van de rijksoverheid over te nemen. De gemeente heeft reeds contacten met de scholen voor het voortgezet onderwys 0111 die voorlichting opti maal te kunnen geven. Mevr. Hoppen reijs-de Loo ver klaarde bij de opening van de foto- expostie in de hal van het gemeen tehuis dat niet alleen de informatie minimaal is. maar dat ook de maat regelen, zoals een goede kinderop vang en zwangerschapsverlof, tot op heden nog maar nauwelijks van de grond zyn gekomen. De tentoonstelling is daar een on derdeel van en is getiteld „Haar ver diende loon". Het zijn foto's die vrouwen in verschillende beroepen laten zien. Er is bewust gekozen, aldus Mevr. Hoppen reys-de Loo. voor een foto- expositie over vrouwen en hun be roep. omdat vooral zy te maken krijgen met de 1990 maatregel. De ze houdt globaal in dat iedereen die dit jaar 18 jaar wordt, economisch zelfstandig wordt. Vooral voor de meisjes van belang want het huwe lijk is geen levensverzekering meer. Zij doelde daarmee op het feit «lat werklozen die getrouwd zijn of sa menwonen voortaan moeten leven ran een uitkering van één persoon. De gezinstoeslag die zij tot voor kort kregen vervalt. In het verleden heeft de gemeente al eens een voor- lichtingsmiddag over de 1990 maat- januari: enorm voordeel op behang PATERSLAAN 7 VENRAY regel gehouden. Dit was voor een aantal werkgevers en voor de jeugd ran Venray. Tijdens de lessen in het voort gezet onderwijs zal ook aandacht aan deze maatregel worden ge schonken. Zich tot de vrouwelijke 18 jarige richtende, adviseerde Mevr. Hoppen re(js-de Loo dat zij zich goed moeten laten voorlichten by het kiezen van beroepen. In het te kiezen beroep zal toekomst moe ten zijn.. By de officiële opening van de tentoonstelling waren verschillen de representanten van de besturen van het voortgezet onderwijs, ter wijl ook leden van de commissie van Sociale Zaken en Maatschappe lijke Zorg door hun aanwezigheid de nadruk wilde leggen op het be lang van een goede voorlichting. Tij«lens de tentoonstelling is er het nodige voorlichtingsmateriaal over de diverse beroepe/i aanwezig. Zondag 21 januari a.s. vindt de jaarlijkse meeting ran 'ftunboer- en majorettenkorpsen. aangesloten bij de Limburgse Bond van Tamboer korpsen District Venray plaats. In voorgaande jaren was deze meeting, welke georganiseerdt wordt door het districtbestuur. alleen bestemd voor Majoretten ko rpsenDeze mee- tin staat thans ook open voor tam boerkorpsen. Te 13.00 uur zal de districtsvoorzitter Dhr. P. Martens uit Tienray de opening verrichten in de Sporthal De Wetteling te Ven ray. Hierna zullen 26 optredens plaats vinden variërend van tam boer en of Mqjo ret ten korpsen. tot solisten, duo's trio's en kwartetten. Als sluitstuk zullen 6 tamboerkorp sen uit het district een g<-zamel ij ke mars ten gehore brengen al.v. Dhr. J. Vekens uit Horst. Entree ƒ2.50 voor volwassenen en ƒ1.00 voor kinderen.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9