nu-HoiüB Fietsenverkoop bij de politie Langdurige patiënten worden in „huiskamer" prettig beziggehouden Venray neemt weggedeeltes van provincie over S mm liaan- wed strijd Blaastest geweigerd Rijverbod Nieuw project in St. Elisabeth ziekenhuis Geen oplossing voor verkeerssituatie Oude Oostrumseweg Ateb Inbraken en diefstallen PEEL EN MAAS de een weet 't de ander eert 't wat deert 't PEEL EN MAAS Donderdag 18 januari Pagina 5 Voor al uw onroerend goed taxaties beëdigd taxateur Makelaars- en Taxatiekantoor Patersstraat 17. Vénray, tel. 04780-85958 ^Fkeersottgglukken Maandagavond vonden er in on geveer 1 uur tijds. vier verkeers on gevallen plaats. In twee gevallen, waarbij drie personenauto's en 1 ambulance betrokken waren, bleef het bij lichte schade. Vanaf een ventweg de Deumese- weg oprijdend, lette een 31-jarige bestuurder onvoldoende op het ver keer. Daarbij botste hij tegen een bromfiets, bestuurd door een 17-jarige inwoner. De bromfietser kwam ten val en moest met ver schillende verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Later kon hij na behandeling naar huis worden gebracht. Bij het achteruitzetten van haar personenauto nabij het Peppels huis aan de Oostsingel lette een 34-jarige bestuurster onvoldoende op. De door haar bestuurde auto botste tegen een bromfiets aan. bestuurd door een 23-jarige inwo ner. Ook deze kwam ten val en moest voor behandeling naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ook hy kon later na de behandeling naar huis worden gebracht. De auto's liepen lichte schade op. de bromfietsen werden daarentegen zwaar beschadigd. Diefstal portemonnaie Uit een jas, die in de gardarobe van een uitgaanscentrum aan de Raadhuisstraat hing, was een porte monnaie ontvreemd. Daarin zat een geldbedrag van 60,-. De bena deelde is een inwoner van Venray. Maar liefst 400 tot 500 mensen woonden maandagavond de simul- taanwedstrijd bij. die door het Boschveldcollege ter gelegenheid van het -vierde lustrum was georga niseerd. Jan Timman. Nederlands be kendste schaker, nam het op tegen 35 schakers uit Venray en de wijde omgeving (zelfs vanuit Zuid Lim burg waren schakers naar Venray getogen). Deze onverwachte drukte leidde ertoe dat de organisatie me nig maal de toeschouwers tot stilte moest manen, zo enthousiast was men. Op speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde schaakborden ont spon zich menig spannende strijd. Tbch gelukte het slechts een deel- rfemer om de volle winst te behalen tegen Timman. dat was Piet van Ge- nugten, leraar van het Boschveld college. Verder moest Timman twee remisepartijen toestaan. Opvallend was dat dat tegen twee jonge talen ten was, namelijk Oscar Lemmers en Jan van de Mortel. De lengte van de partijen varieerden van een half tot twee-en-een-hall' uur. Tbt driemaal toe weigerde een 36-jarige Venrayse autobestuurder de gevraagde adem-test naar alco holgebruik. Het zal hem niet baten want nu kreeg hij proces verbaal vanwege dat weigeren. De boete zal zeker niet minder uitvallen. Een 22-jarige Venrayse auto bestuurder kreeg een rijverbod op gelegd van 3 uur omdat de blaastest dat rijverbod rechtvaardigde. De voorraad van de gevonden fiet sen bij de politie is weer zo groot ge worden dat er plaats zal moeten worden gemaakt. Daarom vindt ko mende vrijdag weer de traditionele kijkmogelijkheid van gevonden fietsen plaats, met aansluitend een verkoop. Wij willen mogelijk ten overvloede nog stellen dat alleen een bod op de uitgestalde fietsen kan worden gedaan door gedupeer de personen. Dat zijn diegenen die in het laatste kwartaal van 1989 bij TYPE KLEUR de politie aangifte hebben gedaan dat zijn of haar fiets gestolen is. Wij hebben het deze keer iets ge makkelijker gemaakt want men kan uit de lijst van de gevonden fietsen reeds opmaken of daar mo gelijk zijn of haar gestolen fiets by is. De mogelijkheid tot kijken en het doen van een bod zal dus (morgen) Vrijdag 19 januari tussen 16.00 en 17.30 uurzijn. Daarna zullen de fietsen worden opgeruimd. AANT. A i imo Heren Goua Vt- igrem sport Batavus Dames 6 rauw Terugtrap Bat avus Dames Rood 7250029 Terugtrap Bato Dames Zwart Ter ugtrap Champion barney Zwart Terugtrap Champion Dames Groen 29438 Terugtrap Cortina heren Bruin WKM17536G Terugtrap sport Cyclo Soort Heren Gr u s 1541667 Terugtrap Empo Dames Rood Terugtrap FBC Dames B i auw 811175 V egrem Fongers Dames Groen Terugtrap Gaze.it Dames Zwart 121112 Terugtrap Gazelle james Bruin 2331818 Terugtrap Gazelie He '"en Gr ij s 258810 Terugtrap Gaze 1 le Dames Groen GE005960 Terugtrap Germaan- Dames GS5830 Terugtrap Heidema.nn Heren 2i lver 716512 Ve igrem sport Kalkhoff Heren Champagne 171505 Ve igrem Maaneet Dames Zwart 077060 Terugtrap Marks Dames bruin Ve igrem NKB Dames Gr oen 23467? Terugtrap Nostcii gie Oma Zwar t Terugtrap Ola Estafette Dames Wit MIG6914 Terugtrap' Onbekend Dames Zwvrt Terugtrap Onbekend Heren Zwart NG722068Ö Terugtrap Onbekend Hei en ZWni t Terugtrap Onbek nd Heren Rood Terugtrap Onbekend Dames Zwart 5 20648 Terugtrap Onbekend Heren Zwar Tromme1 Onbekend Heren Zwart Terugtrap Onbekend Dames Geel Terugtrap Oud Hol 1 ana 1886 ('vna Zwart 2275? Ter ugtrap Phuem Kei*er Zwaï 354415 Terugtrap Rivertown Oma Zwart 785 329 Terugtrap Roek 12 K i nd Zwei t Ter ugtxap Spar a Dames Blauw Ter ugtrap Sparta Het en Gi ijs Ter ugtrap Sp j endia Dames Groen 0112057 Terugtrap Standard Dames Groen Ve igrem Stokvis fciancrr. Her en Groen Terugtrap Super Soort Hei en Zwart Terugtt ap Super Spoi t L aincö Grijs *42x30 Terugtrap Super S'ye boil :S Groen WNK7 j_'6 10_. Terugtrap Veleendam erer. 3 i auw 028.58 Terugtrap DRIEKONINGEN- 6 JANUARI. Driekoningen is in het kalender jaar d'n urste zón dag zoonder schon himd ofwel de eerste zon dag door de week. zoals de katholie ke kerk er vroeger 15 kende. Geleidelijk aan zijn die alle verscho ven naar de zondag erna. behalve de tweede kerst- paas- en pinksterdag en Hemelvaart.Deze belangrijke ker kelijke dagen werden gevierd als zondag, een vrye dag dus. en iede reen ging naar de kerk. Niet alleen om te voorkomen dat men zou zeg gen: hij kumt net enne kieër dukker ien de kaerk as 'n paerd Op Drie koningen werden de beelden van de drie "wyzen uit het Oosten" bij de kerststal geplaatst. Zij bleven daar staan tot Maria-Lichtmis. Dan werd de kerstgroep weer voor een jaartje verhuisd naar de zolder. In het laatst van de vorige eeuw trokken de armen van Venray op die dag nog met de Driekonin- genster rond. Later werd in de huis gezinnen "Driekoninkje" gespeeld. De kinderen lootten met een boon die in een koek meegebakken was. Degene, die het stuk koek met de boon kreeg mocht op 6 januari zeg gen. wat er gegeten moest worden. Op straat vierde de jeugd driekonin gen door het sterre-zingen. Kinde ren trokken in groepjes van drie. verkleed als koning, langs de deu ren. Ze droegen vaak een foekepot en een lampion, gemaakt van een uitgeholde mangelbiet en een kaars en zè waren uit op gedroogde appels, noten enz. die ze langs de deur zin gend hoopten te krijgen. Zy zongen dan: Driekoningen, driekoningen. Geef m ij een n ieu we hoed Mijn ou de is versleten Mijn moeder mag het niet weten Mijn vader heeft geen geld Ach. het is zo slecht gesteld. 's Avonds werd er vaak kaart gespeeld Huuëge (bieden). Drie ko ningen kunnen melden betekende op die dag 1(M) punten extra. "VERLOREN MÓNDAG (eerste maandag na driekoningen) of KOPPERMAANDAG. Daags tevoren is in het evangelie voorgelezen over de verloren Jezus, die na drie dagen in de tempel werd teruggevonden. I)e maandag (en ook de maan) hebben nooit in hoog aan zien gestaan. Een werk. op maandag begonnen, zou nooit goed aflopen. Op maandag moest jê dus niet trou wen want dat moest verkeerd gaan. De bouwvakkers werkten nooit op maandag en veel mensen kregen op deze maandag vrij. De allemansmarkt in Venray werd heel druk bezocht. Die markt duur de dan de hele dag en er was van al les te doen. De schutterijen en de spaarkassen van de café's hielden hun jaarlijkse teeravond en er kon gedansd worden. veldeke venray vereniging voor venrayse volkscultuur ..Gebruiken het jaar rond" is een wekelijkse rubriek, samengesteld door de leden can Veldeke Venray. over de volksgebruiken die binnen de gemeente Venray voorkwamen tussen 1870 en 1940. zoveel moge lijk geordend naar tijd in het jaar. Diverse beschrijvingen moesten al gemeen gehouden worden. Veldeke Venray is zeer benieuwd naar de reakties van de lezers. Vooral wan neer meer details naar voren wor den gebracht die een waardevolle aanvulling kunnen zijn. Ons adres is: Veldeke Venray. postbus 52. 5800 AB Venray. In de tweede week van het nieu we jaar is het St. Elisabethzieken- huis gestart met een z.g. "huiskamerproject" voor patiën ten, die wachten op opname in een verpleeg- of verzorgingshuis. Deze patiënten verblijven weken, soms maanden, op diverse verpleegafde- lingen/patiëntenkamers met wei nig privacy, terwijl zij de echte ziekenhuiszorg niet meer behoe ven. Het gevaar bestaat dan. dat zij. tijdens het soms langdurig wach ten op een plaats in een verpleeg- of verzorgingshuis lichamelijk en/of geestelijk achteruit gaan of hun so ciale functies dreigen te verliezen. Omdat een ziekenhuis is ingesteld op snel doorstromende patiënten, gaat het normale ziekenhuispa troon aan deze, meestal oudere mensen, voorbij. Oude couveusekamer Reeds anderhalf jaar geleden werd in het St. Elisabethziekenhuis onderkend, dat deze mensen be hoefte hebben aan een geheel eigen aanpak van verpleging en verzor ging. Toen ontbrak echter de ruim te binnen de ziekenhuismuren om deze mensen, waarvan het aantal wisselt tussen de 10 en 20 patiën ten, de op hen toegesneden zorg te geven. De oplossing kwam. toen de kin derafdeling werd verkleidn. De cou veusekamer kreeg nieuwe apparatuur en werd verplaatst naar de kinderafdeling. Een gedeelte van de couveuse-afdeling werd inge richt als "schoollokaal", dat tot dan toe was ondergebrcht in de ver pleegstersflat. In het resterende ge deelte van de voormalige couveusekamer werd een gezellige huiskamer ingericht, waar de z.g. "long-staypatiënten" langverblijf) 's morgens tussen 8.30 en 12.30 uur met elkaar kun nen verblyven. Activiteiten Met zo weinig mogelijk verbou wing is hier een ruimte gecreëerd met enkele speciale voorzieningen, waar zij niet alleen, waar nodig ver pleging en verzorging krijgen, maar tevens op een prettige manier worden beziggehouden met tal van activiteiten onder leiding van twee beroepskrachten en leden van de Unie van Vrijwilligers. Fysio- en/of ergotherapeuten wandelen af en toe eens binnen, terwyl ook de lo gopedie. maatschappelijk werk en psychosociale zorg zich met deze patiënten bezighouden, zonder dat dit ten koste gaat van hun normale ziekenhuiswerk. In de huiskamer worden spellet jes met hen gedaan, gesprekken ge voerd etc. om hen voor te bereiden op hun toekomstig verblijf in een verpleeg- of verzorgingshuis. Met dit huiskamerproject loopt het Venrayse ziekenhuis voorop in Limburg. Behalve in het ziekenhuis in Haarlem, dat voor Venray als voorbeeld heeft gediend, zyn er nog twee ziekenhuizen in het land, waar op deze wijze de longstay- patiënten worden beziggehouden. Intussen is al gebleken, dat de pa tiënten, die van de nieuwe huiska mer gebruik maken, zich erg gelukkig voelen, nu zij op een pret tige manier hun dag kunnen door brengen. OMAFIETS GEHEEL VERNIELD Een bij de Wieënhof gestalde om- afiets was totaal vernield. Volgens de poltie was alles wat er te vernie len was, vernield. De eigenaar zit met een behoorlijke schadepost. Al voor f 45.- per dag even er tussenuit knijpen in je eigen Huur-Qpel. Waar u ook heen wilt Happy-Rent wijst u de weg. In zo n comfortabele luxe Huur-Opel. Het openbaar /fjw, vervoer is __>g// duurder, kijkt u maar. f VOOfiOeuGOPtLHURCH Per daa Corsa f 45.- Kadett f 53, Ascona f62, Vraag onze volledige tarieflijst aan. Reserveer tijdig. Prijzen zijn exclusief 18,5% BTW en inclusief all-nsks verzekering en 200 km vrij per dag GEEN VOORRANG Een uit Duitsland afkomstige bestuurder van een personenauto verleende op dinsdagavond geen voorrang, op de kruising Ysselsteynseweg-Jan Poelsweg Heydseweg, aan een van rechts over de Jan Poelsweg komende perso nenauto. Deze auto werd bestuurd door een inwoonster van Beek en Donk, bij haar zaten haar twee kin deren, een zoontje van 5 en een dochtertje van 8. Het zoontje liep bij de botsing en kele hoofdverwondingen op en moest terbehandeling naar het zie kenhuis worden vervoerd. Hij kon later naar huis worden overge bracht. De Duitse bestuurder had nog wel voor de kruising gestopt maar had de andere auto niet opge merkt Beide auto's werden zwaar beschadigd. De gemeente Venray kan voorals nog geen oplossing vinden voor het te hard ryden op de Oude Oostrum seweg. De bewoners van deze straat klagen al jaren over teveel overlast. Ook nu weer werden hierover vra gen gesteld tijdens de commissie voor o.a. verkeerszaken. Wethouder Claessens verklaarde dat het pro bleem moeilijk op te lossen is. „Eventuele oplossingen hebben net zoveel nadelen als dat het voorde len heeft", aldus de wethouder. De gemeente komt er volgens hem niet uit. Misschien dat met de nieuw aan te schaffen radarapparatuur er veel- vuldiger op de Oude Oostrumseweg gecontroleerd kan worden zodat hiervan ook een preventieve wer king uit kan gaan. Uit een bedrijfsruimte aan de Rosmolenweg werd een landbouw- frees ontvreemd. De waarde be draagt 1.400.--. Toegang tot de bedrijfsruimte was verkregen "door forcering van de toegangsdeur. Door forcering van de deur van de achterzijde van een woning aan de Serenadestraat was toegang ver kregen. Uit de woning werden geld en sieraden ontvreemd ter waarde van 2.500,-. De bewoners ontdek ten bij terugkeer van vakantie die inbraak. Uit de manege te Casten ray wer den twee complete rijzadels ont vreemd. Die hadden voor de eigenaar een waarde van 5.000.-. Ook werd. door forcering van de achterdeur, toegang verkregen tot een woning aan de Mambostraat. Uit de woning werden goederen ter waarde van 850,- ontvreedm. 'n abonnement waard krijgt dan in 1992 een veel slechte re weg èn geen bydrage in het on derhoud. Verder kan de gemeente nu makkelijker iets aan het onder houd van de trottoirs doen. Voor heen moest hiervoor altyd overleg gepleegd worden met de provincie. Vrachtauto in sloot Op de Deumeseweg te Ysselsteyn reden een auto-ambulance, bestuurd door een 33-jarige inwo ner uit Den Haag. en een vraehtau- tocomibnatie. bestuurd door een 28-jarige inwoner uit Oosterhout. achter elkaar. De bestuurder van de ambulance wilde by het benzi nestation de parkeerplaats op ry den. maar remde te kuit af. noodgedwongen slingerde hij weer terug, maar de achter hem rijdende vrachtautobestuurder moest fors uitwyken om een botsing te voor komen. Dat gelukte slechts gedeel telijk. Na de botsing geraakte de vrachtauto in de links van de weg gelegen sloot. De ravage was groot en het verkeer moest geruime tyd over een rijbaan worden geleid. De bestuurders liepen geen noemens waardige verwondingen op. De gemeente Venray is bereid om een aantal weggedeeltes van de pro vincie over te nemen. Het gaat hier om een gedeelte van de Leunseweg (tussen de Oude Oostrumseweg en het viaduct), de Oude Maasheseweg en „In de Wieën". de parallelweg van de Deumeseweg tussen de oprit en de molen. Deze wegen la gen vroeger buiten de bebouwde kom van Venray. Door de uitbrei dingvan Venray liggen deze nu bin nen de belKiuwde kom. Het gaat hier om ca. 2100 m weg. De eigendomsoverdracht zal plaatsvinden tegen een symboli sche prys van ƒ1.-. Aan de tege moetkoming in de kosten van onderhoud, krygt de gemeente Venray jaarlyks een bedrag van 48.000.-. Deze bydrage geldt tot uiterlyk 1 januari 1992. Deze by drage zal gereserveerd worden voor het beheer en onderhoud van deze weggedeelten. Volgens de gemeente is de staat van onderhoud op dit moment redelyk tot goed. De gemeente had ook de moge1 lykheid tot kopen In 1992. De kans is dan groot dat de provincie niets of nauwelyks iets aan onderhoud aan deze wegen pleegt. De gemeente

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5