Drie kerkbestuursleden van de Vredeskerk leggen funktie neer PEEL EN MAAS Politie Venray: Alkoholkontroles blijven noodzaak opruiming opruiming Geen bezuiniging op afd. Intensive Care Elisabethziekenhuis P.C.V. met voorzichtig optimisme de jaren negentig in Omwonenden niet echt blij met parkeerterrein achter Hoenderstraat r\ r GOEDEMORGEN VENRAY! Gevolg van konflikt over katecheselessen MARKT STAATSLOT COR PAINT de grootste verf en behangzaak van de regio. Inalfa zorgt zelf voor bodemonderzoek tot 50°/o korting tot 50°/o korting '[Itemassen] frrt MODEHUIS j [ironassenjj unailsserijj WAO VAN SOEST januari: enorm voordeel op behang .910 Vanaf morgen ruimen wij op. 10 dagen lang! PEEL EN MAAS 550 iJirw (m MODEHUIS j Pastoor P. Albers van de Christus I Koning-parochie (Vredeskerk) heeft I in het afgelopen weekend tijdens I de kerkdiensten de mededeling ge daan. dat de parochie drie nieuwe I leden voor het kerkbestuur gaat zoeken. Dit is nodig, omdat de kerk meesters mevr. E. Hilhorst en de I heren C. van Thiel en J. Bastiaans j hun funktie hebben neergelegd. Zij zijn het niet eens met de beslissing \an de pastoor en het Bisdom Roer mond om in het vervolg geen kate cheselessen meer te geven op de basisscholen in de parochie. Alleen de heer J. van Weert blijft als enige kerkmeester in funktie. Het konflikt tussen parochie- geestelykheid enerzijds en het schoolbestuur anderzyds vindt zijn oorsprong in het verwijt dat school bestuur, onderwijskrachten en ouders, dat kapelaan B. Clemens als didacticus faalt. Met name heeft hij er t\jdens de katecheselessen op school blyk van gegeven niet in staat te zyn af te dalen tot het ni veau van de jonge leerlingen, die moeten worden voorbereid op de eerste II. Communie. In een vruchtbaar gesprek tussen de parochiegeestelijkheid en de scholen werd aanvankelijk af gesproken. dat pastoor Albers zich zou bezighouden met de aanstaan de communicanten, terwyl de ka pelaan alleen katecheselessen zou geven aan de oudere kinderen. Met deze oplossing was het Bisdom Roermond niet akkoord. Het gevolg is, dat de communicantjes buiten schooltijd in het parochiezaaltje door de parochiegeestelijkheid zul len worden voorbereid. Omdat het schoolbestuur er van overtuigd is, dat de eigen onderwijskrachten in staat zyn kategeselessen te geven, wordt het godsdienstonderwijs op de scholen door de onderwijzers verzorgd. Omdat bij dit konflikt een veer tigtal ouders met hun kinderen zyn betrokken, hoopt het school bestuur, dat na een aangevraagd on derzoek de normale relatie tussen kerk en scholen kan worden hersteld. Zolang dit niet het geval is kun nen de scholen de communievie ring niet in de eigen parochiekerk houden. Intussen zyn kontakten gelegd met de pastorale dienst van Het feit dat het aantal bedden op de afdeling Intensive Care in het St. Elisabethziekenhuis is terugge bracht van zeven naar vier. heeft volgens dr. J.W.G.A. van Rens. medisch-direkteur van dit zieken huis, niet te maken met een bezui nigingsmaatregel. Wij hebben hem naar de reden van deze beddenreduktie gevraagd, omdat Venrayers zich hierover on gerust maakten. Men vreesde nl. dat door het verminderen van het aantal bedden op de Intensive Care- afdeling in Venray, geleidelijk aan deze intensieve verpleging door het St. Maartens Gasthuis in Venlo zou worden overgenomen. Volgens dr. Van Rens is deze bed denvermindering het gevolg van het vertrek van een drietal in de in tensieve verpleging gespecialiseer de verpleegkundigen. Tot op heden is het ziekenhuis er niet in geslaagd de vakatures geheel op te vullen. Weliswaar zijn er vier verpleegkun digen in opleiding voor deze afde ling, maar nog niet volwaardig bevoegd. Door dit tekort heeft men het aanbod op het aantal mede werksters moeten afstemmen. Er is derhalve sprake van een tijdelij ke beddenvermindering op deze af deling. De heer Van Weers, direkteur pa tiëntenzorg van het Psychiatrisch Centrum Venray, meent dat het PCV zich goed heeft voorbereid op problemen die in de negentiger ja ren zullen voortvloeien uit de sterk veranderde opvattingen over de pa tiëntenzorg. Centraal staat daarin de gedachte dat op de eerste plaats de behoeft van de patiënt de aard en de struktuur van de gezond heidszorg moest bepalen. In zijn Nieuwjaarstoespraak noemde de heer Van Weers een aantal initiatie ven die de kwaliteit van de zorg van het PCV in 1990 nog verder zullen opvoeren. In februari zal het PCV een cen traal patiëntenmeldpunt starten. Daar wordt van dag tot dag bijge houden waar voor de aangemelde patiënt een geschikte behandel- plaats vrij is. In het verleden leidde het ontbreken van een centraal meldingspunt soms tot misverstan den en onnodige vertraging van de opname. Ook de doorplaatsing en het ontslag van patiënten wordt daar geregeld. Het meldpunt zal on der de naam CODO door het leven gaan. In 1990 zal het Psychiatrisch Cen trum Venray veel aandacht beste den aan verbeteren van de informatieverstrekken aan verwij- zers en patiënten. Een onderzoek onder verwijzers naar het beeld dat men van het PCV heeft, toonde aan dat men zeertevreden is over de kwaliteit van de dienstverlening van het PCV. Wel vond men dat er meer informatie beschikbaar moet komen over de behandelmogelyk- heden die PCV te bieden heeft. Verder zal het PCV in 1990 defini tief behandelprogramma's invoe ren. Deze maken het mogelijk nog beter te reageren op de hulpvraag van de patiënten. Patiënten vragen een vakkundige, op hun probleem gerichte en individuele behande ling, waaruit respekt voor hun per soon blykt. Van belang is ook rekening te houden met de thuis situatie van de patiënt Het is bo vendien zaak de kontinuïteit van de patiëntenzorg te garanderen. In dien nodig in samenwerking met andere instellingen. Het PCV heeft met de overheid en met andere instellingen afspraken gemaakt die het mogelyk moeten maken in de jaren negentig de kwa liteit van de zorg voor de patiënten te verbeteren. Het PCV zal naar alle waarschijnlijkheid zyn hulpaan bod kunnen uitbreiden. Het PCV zal zich daarom blijven inzetten voor een regionale geeste lijke gezondheidszorg die een goed antwoord geeft op de hulpvraag van individuele patiënten. De bestaan de kontakten met de RLAGG's, het CAD-Limburg, PC Wëlterhof, de Mutsaersstichting en de RUL zullen worden versterkt. Het PCV is er om kontinue zorg voor goede behande ling van patiënten te garanderen. beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 BEIDE BENEN GEBROKEN Een 22-jarige bestuurder van een personenauto, afkomstig uit Land- horst nam een bocht van de Mid den Peelweg, door onverklaarbare oorzaak, niet volgens het boelye. De auto geraakte in een slip en botste tegen een boom. De bestuurder liep daarbij frakturen aan zijn beide be nen op en werd naar het zieken huis vervoerd. het Psychiatrisch Centrum Venray. Hoewel de pastores van PCV geen keuze willen bepalen en buiten het konflikt wensen te blyven, is de mogelijkheid wel aanwezig, dat de eerste H. Communie van de door de onderwijskrachten en de pastores van PCV voorbereide kinderen, in de kapel van Sint Servatius kan worden gevierd. BIJ CHR.JANSEN AAN DE GROTE IS EEN MISSCHIEN EEN VERMOGEN WAARD Sigarenhuis Chr. Jansen Grote Marlet 22 l'ft; PATERSLAAN 7 VENRAY Bewoners van de Hoenderstraat/ Bonte Koestraat zyn niet echt blij met het parkeerterrein, dat achter hun woning komt te liggen. Wet houder Claessens meende na twee bijeenkomsten met de bewoners dat er geen problemen waren. De bewoners zelf voelen zich geenszins tevreden na deze gesprekken. Zy voelen zich overdonderd en zyn van mening dat de inspraakwaarde bijzonder klein is. 'Veel grieven, verzoeken of tegenvoorstellen wer den onderschat of onderploegd', al dus een van de omwonenden in een brief aan de gemeente. De bewoner noemt het aanbren gen van de 'voorlopige' parkeer plaats in dit gebied een ernstige inbreuk op de privacy en het woon genot. Ook verwacht hij een toena me van de criminaliteit in dit gebied. Verder maakt hy er gewag van dat veel gemeenten de auto in het centrum weren terwijl het In Venray andersom is. Hierdoor krij gen de omwonenden volgens hem veel meer last van stankoverlast. De bewoner vermoedt verder dat het parkeerterrein veel leeg zal staan. Volgens hem is er dadelijk op het terrein aan de Eindstraat plaats ge noeg voor langparkeerders. Tenslot te zet hij vraagtekens bij de omschrijving 'voorlopig parkeer terrein'. In de brief vraag hij verder op de voorgestelde afrastering, als afscheiding tussen het terrein en het privébezit beter en veiliger kan. Een groep andere bewoners heeft een soorgelijke brief naar de ge meente geschreven. De briefschrijvers vroegen afgelo pen dinsdag aan de commissie voor verkeer om met hun wensen en be langen rekening te houden. Dhr. Huijbers van de Bonte Koestraat hoopte dat de vuist die hij met deze bezwaren gemaakt had, groot ge noeg was. Wethouder Claessens deelde de commissie mede dat de gemeente volgende week opnieuw met de om wonenden aan tafel gaat zitten, om de bezwaren op te lossen. Dhr. Jan sen (PvdA) drong er op aan dat de zaak voor de bewoners afdoende wordt afgehandeld. Metaalwarenfabriek Inalfa gaat het onderzoek naar bodemveront reiniging op haar terrein zelf in de hand nemen. Er zal eerst een histo risch onderzoek naar de verontrei niging plaatsvinden, waarna de mate van en de verspreiding wordt onderzocht. Vervolgens wil Inalfa laten onderzoeken hoe de veront reiniging zich tot de omgeving verhoudt, om zo de werkelijke ver vuiler (indien Inalfa dit niet zelf is), kan worden aangewezen. De kosten van dit onderzoek, dat onder super visie van de provincie zal worden gehouden, komen geheel voor reke ning van Inalfa. Dit laatste houdt in, dat de 100.000,- die de gemeenteraad voor dit onderzoek heeft gereser veerd, niet volledig gebruikt zal worden. Momenteel heeft het voor onderzoek reeds 72.000,- gekost. De gemeente moet dit betalen maar kan de kosten, als vaststaat wie de vervuiler is, via het Ryk op de ver vuiler verhalen. De heer Jansen (PvdA) vroeg zich tijdens de commissievergadering voor openbare werken af wat de po sitie van de gemeente Venray nu wordt. Volgens wethouder Claes sens verandert er niets. De gemeen te staat aan de zylijn omdat het onderzoek al in handen van de pro vincie was gegeven. Deze voert ook de kontrole op het onderzoek uit Dhr. Robberegt (VIT)) vond wel dat er een planning moest worden opgezet Hierdoor moet Inalfa ver plicht worden om op gezette tijden verslag van de voortgang van het onderzoek, aan de gemeente te doen. Wethouder Claessens kon zich wel met dit idee verenigen en was bereid om bij de provincie te informeren of dit mogelijk is. Inbraken Door een gat te maken in een glas-in-lood raam aan de Dr. Poelsstraat, was toegang verkregen tot het magazijn van een tabaks winkel aan de Julianasingel. De in braak vond plaats in de nacht van woensdag op donderdag. De buit be droeg 35 sloffen sigaretten. In de nacht van donderdag op vrijdag werd op twee plaatsen in Oirlo ingebroken, kennelijk door dezelfde dader omdat dezelfde me thode is gebruikt. Met een valse sleutel was via de achterdeur toe gang verkregen (ook hier ontbrak de grendel). De buit by de inbraak in een woning aan de Deputé Pe tersstraat bedroeg 18 CD's en een bedrag van 150,-. Bij de inbraak in een woning aan de Dionisiusstraat was de buit een paspoort en een portemonnee met 10- DONDERDAG 11 JANUARI 1990 Nr. 2 HONDERDENELFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Nu de Venrayse politie de balans over 1989 inzake de alkoholkontro les heeft opgemaakt, is zij ervan overtuigd dat met onverminderde energie op de ingeslagen weg moet worden voorgegaan. Zoals bekend voerde de Venrayse politie begin 1988 een nieuwe opzet van alkoholkontroles in. Door de veranderde (verkeersjalkoholwetge- ving —de ademanalyse in plaats van de bloedproef— was het moge lijk met moderne apparatuur te gaan werken. Deze apparatuur werd aangeschaft en taktisch werd geko zen voor een voor de Nederlandse politie nieuwe methode, de zg. a- selektie kontrole. Kort samengevat houdt dat in. dat 'iedereen' in het verkeer, 'altijd' en 'overal' op alkoholgebruik kan wor den gekontroleerd. De kans dat een bestuurder in Venray gekontro leerd wordt, is daarmee vele malen groter dan voorheen, toen slechts het rijgedrag aanleiding was om te kontroleren. Veel mensen zal het dan ook op gevallen zyn dat op de 'gekste' tij den op alkohol gekontroleerd wordt. Uit reakties blijkt de politie, dat nogal wat mensen niet begrij pen waarom er overdag of vroeg in de avond gekontroleerd wordt. De cijfers uit het jaaroverzicht spreken dan voor zich: - tussen 07.00 en 14.00 uur 8 dronken bestuurders,- - tussen 14.00 en 19.00 uur 11 dronken bestuurders: - tussen 19.00 en 22.00 uur 22 dronken bestuurders. Van de dronken bestuurders was 1 op de 5 betrokken bij een aanrij ding. Opvallend daarbij was dat in 1989 63% van die aanrijdingen vóór 22.00 uur plaatsvonden. Die cijfers bevestigen de noodzaak om ook overdag en in de vroege avond uren alkoholkontroles te houden. Wat kwam de politie het afgelo pen jaar zoal tegen op het alkohol- verkeerspad? Een greep uit de dagelijkse rapporten: Op 1 januari trof zy om 12.40 uur al de eerste verdachte aan. Zijn auto stond midden op een rijbaan stil en de bestuurder zat dronken en sla pend achter het stuur. Op 2 januari om 04.35 uur ar resteerde men een dronken bestuurder die niet alleen verklaar de meer dan 30 pilsjes op te heb ben. doch èn passant toegaf de auto waarin hij reed gestolen te hebben in Boekei —waar hy ook had ingebroken— en ontvlucht te zijn uit de gevangenis te Roermond. Op 3 januari om 21.00 uur werd een aanrijding gemeld. Tbr plaatse bleek de auto wel. maar de bestuur der niet meer aanwezig te zyn. De eigenaar van de auto —een bekende van de politie— werd tien minuten later in zijn stamkroeg aangehou den. Hij zei van niets te weten en deed aangifte dat zyn auto dan gestolen moest zyn. Na verhoor bleek dat er niet alleen proces verbaal moest worden opgemaakt terzake de aan ryding en het dron ken rijden, maar ook voor het doen van een valse aangifte. Het voert te ver om de rapporten dagelijks door te nemen, maar nog enkele opvallende zaken die samen vielen met het dronken rijden wil len wij u niet onthouden: Een motorrijder die na een achtervolging moest worden klem gereden om zijn gevaarlijk rijge drag te doen stoppen. Een automobilist die na een achtervolging zich vast reed in een wegblokkade ran de te hulp geroe pen Helmondse politie. Een fietser die zich tegen zijn aanhouding verzette en waarbij over en weer de nodige klappen vielen. Een vrachtautobestuurder zonder rijbewijs die zonder toe stemming van zijn werkgever de TOT MORGEN auto van het terrein had meegeno men (joy-riding). Een automobilist die na een achtervolging in samenwerking met de Rijkspolitie bij een seksclub in Haps werd aangehouden en zei dat zijn passagier had gereden. Een bestuurder die na aanzeg ging van een proces-verbaal terzake dronken ryden toch gedurende het rijverbod ging ryden en zich by de aanhouding verzette. Een dronken bestuurder waar de politie bij uitkwam omdat zijn auto in brand was gevlogen. En. de dronken bestuurder die een aan ry ding veroorzaakte en zijn dronken mede-passagier liet doorrijden. DE BALANS De Venrayse politie maakte het af gelopen jaar 91 processen-verbaal op terzake al kohol verkoe rsm is- drijven. 80 Autobestuurders werden be keurd, voorts 1 vrachtautobestuur der. 1 motorrijder, 4 bromfietsers en 5 fietsers. Zij hierbij vermeld dat de twee- wielers niet worden gekontroleerd tijdens de gehouden kontroles. De ze kategorie verdachten vielen op door hun slingerende rywyze of door het veroorzaken van een aan rijding. Voor de duidelijkheid: ook bestuurders van tweewielige voer tuigen vallen onder de al kohol ver- keerswetgeving. Omdat die bestuurders weinig in de publiciteit genoemd worden gaat Veilig Ver keer Nederland dit jaar een extra aktie aan hen wijden. Tfen opzichte van 1988 (118x) was er een daling van 23% alkoholver- keersmisdrijven. Tal van faktoren kunnen daar op van invloed zijn ge weest doch zeker ook zal het effekt van de veelvuldige kontroles zijn invloed op de daling hebben gehad. Dat is overigens ook de weg naar het uiteindelijke doel: door de gro tere pakkans een verandering te weegbrengen in de sociale normen ten opzichte van het ryden na alko holgebruik. Gelukkig staat de politie niet al leen voor die taak, maar is z(j deel nemer in een groter verband. Zo is daar de landelijke, regionale en ge meentelijke politiek die met een 'al- koholmatigingsbeleid' bezig is. Daartoe behoort ook financiële steun om de projekten te verwezen lijken. Zo heeft de Venrayse politie voor 1990 de beschikking over ex tra gelden om (reserve-politie) per soneel voor kontroles in te zetten zodat de kontinuïteit gewaarborgd is. Tijdens de gerichte alkoholkon troles liet de politie in 1989 1485 bestuurders op selektie-apparatuur blazen. De politie houdt 6 van die kontroles in de vier weken, veelal in samenwerking met de reserve- politie. Dit jaaroverzicht rechtvaardigt maar één konklusie: 'ALKOHOL- KONTROLES BLUVEN NOOD ZAAK' 'n abonnement waard m m m (rrt MODEHUIS j

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9