Sukses voor Het Overloons Toneel 'Kerstlied van een Vrek' kreeg goede vertolking van den munckhof bv Winters van de jaren tachtig Bowlen H.B.S. Diana Paardensport Tennisclub Rodhe Tennis Honk- en Softbalver. Red Caps Venray Jeu de Boules Club J.B.C. Venray 80 St. Christoffel M.H.C.V. 't Alvertje Duivensport Badmintonclub Venray Schouwburg- nieuws PEEL EN MAAS Donderdag 11 januari - Pagina 13 i BOWLING BOND VENRAY Uitslagen le klasse: Sigma's-Treffers 3-1 Hit «Sc Miss-Magic Line 2-2 SVCB Swaghoven-Franssen 2-2 Taxi Stoks-Pinhunters 1-3 Uitslagen 2e klasse: BLS Close Ene.-Golden Wonder 1-3 Scores-Red Arrows 0-4 Stikers-Club Up V2-3V2 Altijd Raak-Oud Meerlo 3V2-V2 In de le game tussen de koploper uit de le klasse, de Sigma's, en de Treffers, werd duidelijk dat het voor de Sigma's een zware dobber zou worden. Onder aanvoering van Jan Wel ten en Tonny Thielen brachten de Treffers een scratch score van 939 op het scorebord. Dit was teveel voor de Sigma's en het eers,te punt was voor de Treffers. Het hoge peil van de le game haal den de Treffers niet meer in de 2e. De Sigma's daarentegen scoorden zeer konstant in alle drie de games. De 2e en 3e game werden gewon nen door de Sigma's. Deze twee game-overwinningen waren vol doende om de in de le game opgelo pen achterstand teniet te doen (2980-2906). Hiermee was de 3-1 overwinning een feit. De Pinhun- ters die zijn opgerukt naar de 2e plaats zagen in de le game dat de koplopers het moeilijk hadden. Hierdoor raakten ze super gemoti veerd omdat de achterstand t.o.v. de Sigma's slecht 2 punten be droeg. Deze super motivatie zorgde er voor dat tegenstander de Re turns de eerste twee games van de baan werd geblazen met 1063-935 en 1057-884. In de 3e game liep het niet meer zo goed, misschien om dat duidelijk was dat de Sigma's ook zouden winnen. De Returns konden hierdoor de eer redden. Ze wonnen de 3e game. De Pinhunters waren goed voor de hoogste team score met 3071. De hoogste game was de 233 van Tiny Janssen en Leo v.d. Rijt scoorde met 598 de hoogste serie. In de 2e klasse lijkt het er voorlo pig niet op dat de koppositie van Al- tijk Raak ook maar enig gevaar loopt. De voorsprong is inmiddels opgelopen tot 17 punten!!! De span ning lijkt dan ook gezocht te moe ten worden in de strijd om de 2e plaats die ook recht geeft op promo tie naar de le klasse. Voor deze piaats deed Golden Wonder de bes te zaken door met 3-1 van mede- konkurrent Close Encounters te winnen. De le game in deze wed strijd leverde een royale overwin ning op voor Golden Wonder. In de 2e game maakte Close wat van de achterstand goed. De 3e game was er een op het scherpst van de sne de. Uiteindelijk was Golden Won der de gelukkigste, ze wonnen met slecht 5 ping verschil en haalden hiermee ook de 3-1 overwinning binnen. Doordat de nr. 3 de Stri kers maar Vi punt behaalden kon Golden Wonder oprukken naar de 3e plaats. De hoogste scores van de avond vielen allemaal binnen Club up. En wel: de hoogste teamscore met 2981; hoogste game en serie van Joos Hoex met 213 en 566. JEUGD Na enige weken zonder publika- ties in dit blad gaan we in het nieu we jaar met frisse moed van start met de verslaggeving van de presta ties van onze bowling-jeugd. Afgelopen zaterdag beleefden we de 6e ronde van de interne trio league, die inmiddels is uitgegroeid tot een vier'mans'-league door de ledenaanwas, die we mochten meemaken. De uitslagen: Magic Strikers-Lady Strikers 2-1 Pinbombers-Lucky Strikers 3-0 Een onverwacht grote nederlaag kregen de Lucky Stikers te slikken, waarvoor vooral Paul Spee verant woordelijk was, want hij scoorde er voor een nieuweling lustig op los (442 pins incl. hcp). De Magic Strikers slopen naar de 2e plaats door in de tweede game de in de eerste game opgelopen ach terstand volledig weg te werken met goede prestaties van Mark Mij- ling (427) en John Koekelkoren (407). Bij de Lady Strikers was in de eerste game vooral Anneke van Dinter goed op dreef met een verbe tering van haar seizoen-rekord met 143 pins scratch. De stand na 6 ronden: 1. Lucky Strikers 11 2. Magic Strikers 9 3. Pinbombers 9 4. Lady Strikers 7 A.s. zaterdag, 13 jan., gaan we met onze twee teams naar Hilva- renbeek voor de derde speeldag voor de Nationale Jeugd-League. Sa menkomst by de bowling om 9.00 uur. Veel suksesü! BEDRIJFS BOWLING KOMPETITIE VENRAY Uitslagen 2e klasse: Jacobs/Jos Arts-AM S 1-3 Nestlé 1-Nelissen V. Egteren TF 4-0 Nelissen Van Egteren 1-Torro 4-0 Ford Van Haren 1-Centientje 1-3 De stand: 1. Ford Van Haren 1 11-8057 2. Nelissen Van Egteren 1 11-7896 3. Centientje 10-7810 4. Nestlé 1 8-7577 5. A.M.S. 7-7334 6. Torro 6-7595 7. P. Jacobs/Jos Arts Comb. 6-7335 Donderdagavond jaarvergade ring aanvang 20.00 uur. Zaterdag toernooi te Grashoek. Zondag le NHB bekerronde te America. Hiervoor moet het le zestal aantreden. Afgelopen zaterdag, 6 jan., zyn in de Brabanthallen in Den Bosch de hengstenkeuringen van het Ned. Schetland pony stamboek gehou den. Hierbij wist de hengst William v.d. Vierhoeven. eigenaar Hub Coenders uit Venray, het Reserve kampioenschap te behalen. Hartelijk gefeliciteerd hiermee en veel sukses in de toekomst. Ouderbijeenkomst Op maandag 15 jan. zal een spe ciale avond worden belegd voor de ouders van onze jeugdleden en zeer in het bijzonder voor die ouders waarvan de kinderen in het kompe titiecircuit meespelen. De avond heeft tot doel: een betere koördina- tie van begeleiding en leiding bij wedstrijden en toernooien, alsme de regeling van vervoer bij uit wedstrijden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in Paviljoen Landweert en staat o.l.v. de voorzitter sektie jeugdza ken Klaus Grimm. Wij verwachten, dat van elk kind minstens een ouder aanwezig is. Algemene ledenvergadering Op dinsdag 23 jan. om 20.00 uur wordt de algemene ledenvergade ring gehouden in café-zaal Halfweg aan de Stationsweg. Middels het clubblad One In hebben onze leden de agenda en vereiste informatie in hun bezit gekregen. Ook hier ver wachten wij een grote opkomst. Halverwege-toemooi Voor de senioren wordt dit jaar het halverwegetoemooi op zondag 28 jan. in tennishal de Schaapskooi gehouden. De inschrijving voor dit toernooi is inmiddels gesloten. Mocht men onverhoeds toch ver hinderd zijn om te spelen, dan kan men zich uitsluitend afinelden via: Siem Schoot, tel. 11207. Reizend circuit Liefhebbers(sters) voor de zg. kringkompetitie op vrijdagavond dienen zich met spoed op te geven middels een inschrijfkaart die in het paviljoen verkrijgbaar is. Wenst men hierover nadere inlichtingen, dan kan men die verkrijgen via Siem Schoot, tel. 11207 of voorzitter TC Gerrit Schoonderbeek, tel. 86274. Aanmeldingen als lid van onze tennisvereniging kunnen worden gedaan via het sekretariaat: Pr. Bemhardstraat 5, tel. 86274. MIX BEDRIJVENKOMPETITIE DE SCHAAPSKOOI Uitslagen 6 jan.: Veeh. Camps-Autorijsch. Peeters 6-2 Frans Maas-Garage Janssen 6-2 Gommans-Autor. Creemere 6-2 Veeh. V. Daal-Price Cleaning 6-2 De eindstand: 1. Veehandel Camps 28 2. Modehuis Gommans 26 Veehandel Van Daal 26 3. Autorijschool Creemere 21 Frans Maas Nettetal 21 4. Price Cleaning 18 5. Garage Janssen 12 6. Auto-Motorrijschool Peetere 8 De wintertrainingen zijn alweer begonnen. Omdat wij dit jaar 25 jaar bestaan zal er extra worden ge zweet om elk team dit jaar kampi oen te maken. Ook de softbal teams. De trainingstijden van alle teams kun je vinden in ons clubmaand blad 'Het Knuppeltje". Zorg ook dat je op tijd al je materiaal en kleding hebt. Dit kan je halen bij Peter van Uuden (zie clubblad). De dropping van afgelopen vry- dag was zwaar maar leuk. Roy en Hennie, jullie hebben ons alweer een geweldig avondje bezorgd. Bedankt! Mochten er mensen vrije tyd hebben, laat dit dan weten. Voor de jubileumcommissie kunnen we nog een paar mensen gebruiken. Ook mensen die zich willen inzet ten als coach of trainer kunnen we hard gebruiken. Bel snel: 04780- 84427. Uitslagen 3e klasse: Nelissen Van Egteren 2-PCV 3 3-1 Van Rattingen-Ford V. Haren 2 3-1 H. Clephas-Inalfa 2-2 Tooiing Teknika-NLW 4-0 De stand: I. Ford Van Haren 2 11-7853 2. Van Rattingen B.V. 10-7949 3. Tooiing Teknika 10-7910 4. H. Clephas B.V. 10-7615 5. Nelissen Van Egteren 2 9-7661 6. P.C.V. 3 6-7706 7. Inalfa 5-7737 8. N.L.W. 3-7349 Winterprogramma Ook in de wintermaanden organi seert JBC Venray 80 tal van aktivï- teiten. Bekend is inmiddels het manege-boulen en -toernooien. Dinsdag 16 jan. a.s. is er gelegen heid om te kaarten. Voor de liefheb bers een keuze uit drie mogelyk- heden: rikken, klaverjassen of joke ren. Deze kaartavond wordt gehou den in de Kiosk in het Brukske. Ook. de dames c.q. heren van onze leden zyn van harte welkom op de ze van oudsher gezellige avonden. Er wordt gekaart o.l.v. Wim Broers en Jan Geurts. Verder worden binnenkort de vol gende ontspanningsavonden geor ganiseerd: Sjoelen o.l.v. Jan Wikkere en Piet van Soest en Kege len o.l.v. Willie van Bakel en Wim Koenen. Plaats van handeling, data en aanvangsuur binnenkort in dit blad. De wedstrijdcommissie laat we ten dat het carnavalstoernooi prak tisch is volgeboekt. Voor informatie: Maria Broers of Annie Geurts. Gymnastiekvereniging Zondag 7 jan. tuniden onze meis jes 1 hun eerste kompetitie wedstrijd. De tegenstander was Jan van Weert uit Weert. In een sfeer volle gymzaal turnden de meisjes vrij gelyk op. De uitslag was voor iedereen een grote verrassing. Christoffel 133.20 punten. Jan van Weert 139 punten. Niemand had dit grote verschil ver wacht. Meisjes, jullie hebben toch goed je best gedaan, en hup naar de volgende wedstrijd. 21 jan. a.s. te gen Baarlo. met hopelijk meer sukses. Persoonlijke uitslag: 4. Anouk Hout 27.65 5. Anke Keijsere 26.95 7. Lianne Langenhuizen 26.60 8. Inge Gommans 26.55 11. Lonneke Eibers 24.95 12. Willeke Tijmensen 24.60 14. Angèle Giliam 23.55 14 Januari turnen onze meisjes 2 tegen Venlo. De wedstrijd wordt in Venlo geturnd. Toevoegen 8t Christoffel Alle junioren die zich op hebben gegeven voor de gymnaestrada hebben op zondag 14 januari van 10.00 tot 12.00 uur en zaterdag 20 januari van 15.00 tot 17.00 uur trai ning in de gymzaal aan de Langeweg. Programma zaterdag 13 jan.: JB 1: Venray-Maastricht a.09.00 JA 1: Weert-Venray a.10.10 Programma zondag 14 jan.: JB 1: Venlo-Venray a.11.00 MB 1: Venray-Tegelen a.13.00 H2: Venray-DVS a.14.10 MA 1: Venray-Blerick a.15.20 Hl: Geleen-Venray a. 15.30 N.B.: Jongens B speelt tegen Ven lo in Blerick. Heren 1 speelt in Geleen in Sporthal Glanerbrook. Kummenae- destraat 45. Maandag 15 jan. om 20.00 uur in zaal De Karklingel te Oostrum ver gadering voor de leden die regelma tig aan de wedstryden deelnemen, met o.a. vaststelling wedstrij- drooster 1990. Ook leden die be langstelling hebben voor de wedstrijdsport zyn van harte welkom. Zaterdag 13 jan. is er een koppel wedstrijd van Het Noorden in de ha ven van Blerick. Voor deze wedstrijd opgeven by P. Kunen, tel. 077-662920 tot a.s. donderdag 20.00 uur. Leden die hun kontfibutie 1990 overmaken op rek.nr. 14.00.03.614 of postgiro 5134986 ontvangen hun visbescheiden netjes thuis. Opgave voor nieuwe leden by H. Lenssen, Allegrostraat 7, Venray, tel. 04780-87606 en bij Van Grootel Hengelsport, Stationsweg in Venray. P.D.V. DE ZWALUW A.s. zaterdag onze hokten- toonstelling. Inzetten van 19.00 tot 20.00 uur of zaterdag (j°nëe duiven). Tentoonstelling open op zondag vanaf 11.00 uur. Programma zaterdag 13 jan.: Olympia 4-Venray 3 17.00 Veredot 4-Venrav 6 8.30 Programma zondag 14 jan.: Weert 2-Venray 1 10.00 Venray 2-United 6 10.00 Horst 1-Venray 4 10.00 Venray 5-Stein 4 10.00 Venray 7-United 13 10.00 Rekr. Venray-Pupke Sev. 10.00 Men zou zich kunnen afvragen wat Het Overloons Toneel heeft be zield om 'Het Kerstlied van een Vrek' van Charles Dickens (1812- 1870) uit de oude doos te halen en hiervan vier vooretellingen te ge ven: twee in Overloon, een in Cuyk en zondagavond een in de Venrayse schouwburg. Cock Loof, de voorzit ter van Het Overloons Toneel, geeft in het programmaboekje als ant woord: 'Dit stuk staat al lang op de lijst van graag te spelen (keret)stuk- ken'. Dat zij dan zo. Het talryke pu bliek in de Venrayse schouwburg had er geen enkele moeite mee, al zal men moeten toegevenn, dat dit stuk na bijna 150 jaar onder de ka- tegorie 'moraliserende smartlap pen' mag worden geschoven. Het sukses van de avond lag dan ook niet in de inhoud van het stuk, waarvan de regisseur, Frans Vrijdag SSS, in zijn toelichting schrijft, 'dat het adembenemende een slecht mens is, die goed wordt, blijkt te zijn'. Ook dat zij zo. Maar volgens ons lag het adembenemende toch meer in het grote enthousiasme waarmee Het Overloons Toneel het stuk op de planken zette, maar zaterdag 13 januari "FIESTA FLAMENCA" Curro Velez HET FEEST VAN DE ZIGEUNERS Vorig jaar was dit gezelschap ook in Venray met een overweldigend succes. Het publiek gedroeg zich bijna uitbundig Spaans. De muzikanten en dansers wisten het publiek zo op te zwepen met hun temperamentvolle flamenco's, dat het een feest van jewelste werd. Het nieuwe programma is een jubileumvoorstelling; dus nog uitgebreider en spektakulairder dan het vorige programma. Het is vaak moeilijk om mensen, die een dergelijk programma niet kennen, over de streep te krijgen. Eenmaal binnen, is men volkomen opgenomen in het gebeuren en maakt zich het bekende enthousiasme ook van hen meester. Dat gunnen wij héél veel mensen, ook het gezelschap, dat een meer dan volle zaal zeker waard is. zondag 14 januari 14.30 uur "DING DONG" DOE JIJ EVEN OPEN. Van Teele;jeugdvoorstelling. Het jongetje, dat de R niet kan zeggen, belt aan. "Dag mevouw" zegt hij "ik ben de goenteboe. Ik heb voo u te koop aadbeien, peen. adijs en ababe. De heelijkste goén- ten en vuehten!" De vrouw snapt er niet veel van. In verwarring bestelt zij per vergissing bij de bakker een half ons gips, Maar voor het zover is, wordt er nog heel wat keren aangebeld. Een vriendin uit Australië komt op bezoek, een vertegen woordiger in Technisch Lego, maar ook de drie enge heren. Een vrolijke voorstelling waarin het toeval een grote rol speelt. Kinderen spelen mee en wat er dan gaat gebeuren, dat weet je nooit. Voorstelling voor kinderen vanaf zes jaar en Teele vindt het leuk als iedereen verkleed komt. zondag 14 januari 11.30 uur ARNO BORNKAMP- saxofoon IVO JANSSEN - piano Arno werd geboren in 1959 te Amsterdam en werd in 1979 tot de saxofoonklas van Ed Bogaard toegelaten aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam.Reeds tijdens zijn studie kreeg hij de kans om solistisch met orkest op te treden en maakte zijn debuut met het "Concertino da Camera" van Jacques Ibert in 1982 te Rome.Dit werd in .1983 gevolgd door acht optredens met het Nationaal Jeugd Orkest.Nadathijin 1986 zijn studie, met de hoogst mogelijke waardering, had afge sloten, werd hij in staat gesteld om in Parijs bij de vermaarde Daniël Deffayet zijn studie te vervolgen.Samen met zijn vaste pianist Ivo Janssen werd hij aangesteld als hoofdvakdocent aan het Twents Conser vatorium, Ivo werd in 1963 in Venlo geboren en kreeg op achtjarige leeftijd zijn eerste pianoles sen. Hij studeerde bij Jan Wijn aan het Sweelinck Conservatorium, en volgde daarna meestercursussen bij o.a. Naum Grubert, Gary Graffman en Andrei Jazins- ky.ln 1986 was Ivo eerste prijswinnaar van het Tromp Muziekconcours in Eindhoven en behaalde hierna nog verschillende andere prijzen. meer nog het prachtige decor waar binnen 'Kerstlied van een Vrek' zich afspeelde. Enkele typisch- Engelse langdradige scenes worden dan graag op de koop toe genomen. Daaraan had de regisseur het een en ander aan kunnen verhelpen, zonder de Inhoud van het stuk ge weld aan te doen. Voorzitter Cock Loof verdient alle lof voor zyn ver tolking van de schatrijke en gierige Ebenezer Scrooge, die door 'geesten' uit het verleden, heden en toekomst met zijn neus op zijn waardeloos leven wordt gedrukt. Daarby bleek, dat Het Overloons To neel over voldoende acteertalent beschikt om de vele by rollen ge loofwaardig op de schouwburgplan ken te zetten. Laat 'Het Kerstlied van een Vrek' dan een achterhaalde smartlap, kompleet met een ongelukkig jon getje op krukken en tegenstellin gen tussen ontzettend ryk en o zo zielig arm zyn, binnen het profes sionele decor heeft Het Overloons Toneel velen een geslaagde schouw burgavond gegeven. Dat bleek zon der meer uit de staande ovatie en de bloemen na afloop. VRIENDIN WILDE AANKLACHT INTREKKEN In de nacht van vrijdag op zater dag, 22 en 23 december JL, vond een buurtbewoner van de Akelei, op de straat een 36-jarige be woonster die gewond was. Ze ver klaarde aan de politie dat ze na een onenigheid met haar vriend, door hem over de balustrade was gegooid en op de straat terecht was geko men. In het ziekenhuis werd vast gesteld dat de vrouw een bekkenfraktuur had opgelopen. Dit konden wy u vorige week reeds melden. De 'vriend' bleef, ook na dat om zyn opsporing en aanhou ding was verzocht, spoorloos. Donderdagmiddag meldde hy zich alsnog bij de politie waarna hy werd ingesloten. Hem zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Maar het is allemaal schijnbaar weer 'vrede' tussen het tweetal. De vrouw wilde haar aanklacht intrek ken, maar dat is niet mogelijk. Zij wordt nog in het ziekenhuis ver pleegd. terwyl h(j voorlopig nog gastvryheid geniet op het politie bureau. Hy zal zich in ieder geval straks by de rechter moeten verant woorden. TWEE GEWONDEN BIJ BOTSING Maandag was het niet verlenen van voorrang door een bestuurder van een personenauto uit Landsmeer op de kruising Molen- pad/Westsingel/Veltumse Kleffen oorzaak van een botsing met een personenauto uit Venray. Beide auto's werden behoorlyk beschadigd. De uit Landsmeer af komstige bestuurder en een inzit tende uit Tsgelen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. MAN KWAM BLOEDEND THUIS In de nacht van 2 op 3 januari kwam een 25-jarige inwoner thuis, geheel onder het bloed zitteiid. Zyn vrouw alarmeerde de politie en bracht haar man naar de EHBO- post in het ziekenhuis. Daar sudden de artsen vast dat boven zijn linker oog een 5-tal messteken waren toe gebracht. Hij verklaarde aan de politie dat h(j door een hem onbe kende man kort daarvoor van z(jn fiets was geslagen en dat deze hem met een mes had gestoken. Hy had er met veel geluk van tussen kun nen gaan. De politie is met een onderzoek gestart maar heeft tot op heden nog weinig aanknopingspunten, welke in de richting van de dader wijzen. Ook het direkt gestartte buurton derzoek heeft geen resultaat opgele verd. De politie hoopt dat zich getuigen zullen melden. DIEFSTAL BUGGYKINDERWAGEN Het zal waarschynlyk wel een af-j leidingsmanouvre zijn geweest, toen een groepje van 3 mannen. 3 vrouwen en 1 kind in het Schou tenstraatje by de Babyhallen, be langstelling toonden voor een buggykinderwagen ter waarde van 249,-. De koop ging niet door maar even later ontdekte personeel dat de buggykinderwagen verdwe nen was. De zeven waren buitenlan ders. Zoekaktie van personeel en politie had geen resultaat SKI-JACK GESTOLEN Een inwoner uit Breda deed aan gifte van diefstal van zyn ski-jack uit een bar in het centrum. De waarde van die jack bedraagt 190- Wat is er mooier om cadeau te doen dan de Parker Vector Steel vulpen en ballpen in luxe geschenkverpakking? Niets toch zeker. Hele maal niet nu ze samen tijdelijk slechts f39,- kosten. t PARKER BIJ DE BOEKHANDEL BENT U GOED UIT grotestraat 68 - venray telefoon 04780-82727 WINTERS kunnen in Nederland per jaar zeer verschillen wat temperatuur en neerslag betreft. Dat is ook in de jaren tachtig weer duidelijk gebleken. Naast drie extreem zachte winters (1983,1988, 1989, steeds vanaf januari gerekend) beleefden we ook drie strenge winters (1985,1986,1987). Hoewel de 14e januari 1987 één van de koudste dagen van deze eeuw was, groeide de winter van 1985 uit tot de strengste van het afgelopen decennium. De winters van 1986 en 1987 waren ook pittig, maar de vorstperiodes waren in die jaren van kortere duur. Anders dan in 1946, 1962 en 1978 begonnen de strenge winters in de tachtiger jaren pas na de jaarwisseling. De strenge winter van 1986 speelde zich vrijwel geheel af in februari. 1989 ZAT VOL WEERSVERRASSINGEN OVER het weer raakt men in Neder land nooit uitgepraat. Dat heeft natuurlijk alles te maken met het zeer wisselvallig karakter van ons klimaat, niet alleen in de wintermaanden, maar ook in de rest van het jaar. Het meest blijven bij die winters en zomers, die er vanwege extreme kou of warmte uitspringen. Ook in de tach tiger jaren hebben we wat dat betreft de nodige verrassingen meege maakt. De mooiste zomers van het af^ gelopen decennium waren die van 1982,1983,1986 en natuurlijk die van 1989. Voor veel mensen zal de afgelo pen zomer zelfs de warmste zomer van de tachtiger jaren zijn geweest, maar toch is dat niet werkelijk zo. De zomer van 1983 was nog mooier met liefst 47 dagen van 25 graden of hoger (juni t/m augustus), maar het voorjaar was in 1983 matig, terwijl in 1989 de maand mei fantastisch goed was. Mede door die prachtige mei maand leek het alsof de zomer in 1989 langer duurde dan ooit. Qua winters bood het afgelopen de cennium een zeer wisselend beeld. Het gezegde "Het kan vriezen of dooi en" bewees zijn onverslijtbare actuali teit weer eens. Uitzonderlijk zachte winters kwamen in de jaren tachtig even vaak voor als uitzonderlijk stren ge winters. Hoog op de ranglijst van zachte winters staat de laatste winter, die dus van 1988-1989. Noch in de cember. noch in januari of februari kwam het in ons land tot strenge vorst en zelfs de sneeuw liet zich nauwe lijks zien. Het was evenmin een re genachtige winter. Milde temperatu ren. vrijwel steeds boven nul. plus ta melijk veel zonnige dagen gaven de ze winter een uiterst mild karakter. De winter van 1989 is met die van 1975 de zachtste van deze eeuwen opvallend is dat ook de daaraan voorafgaande winter 1988, vanaf januari gerekend) ook voorkomt op het lijstje van de tien zachtste winters van de 20-ste eeuw. Ook in de jaren zeventig kwamen veel zachte winters voor, liefst vier. Het jaar 1975 was wat dat betreft een topper, maar ook de winters van 1973,1974 en 1977 kenmerkten zich door milde temperaturen en relatief weinig vorst, ijzel en sneeuw. Frappant is dat in de jaren zestig, vijftig en veertig zulke ex treem zachte winters veel minder voorkomen. Enige uitzonderingen: 1961 en 1967. STRENGE WINTERS DRIE strenge winters dus in de jaren tachtig. Dat waren er twee meer dan in de jaren zeventig. Toen was alleen de winter van 1978/1979 uitzonderlijk streng met barre temperaturen, veel sneeuw en vooral ijzel. Die winter be gon al in december, kort na de kerst en zou behoudens enkele dooiperiodes tot maart duren. De strenge winters in de tachtiger jaren duurden korter als die van 1979. Zowel de winter van 1985 als die van 1986 en 1987 kregen pas een bar karakter na de jaarwisse ling. De winter van 1985 was de strengste van de drie en duurde ook het langst. (Van begin januari tot eind februari), voor het eerst sinds 1963 was er dat jaar weer een Elfsteden tocht. De winter an 1986 bracht een herhaling van dit schaatsfestijn. Maar deze winter was wel veel korter van duur. Alleen in februari was het permanent vriezend weer. Weer een totaal ander karakter had de winter van 1987. In ja nuari kwam er een enorme koudegolf, die in de tweede week van deze maand over ons land zou uitstromen. Ze ging vergezeld van een alles door snijdende oostenwind. Zo werd de 14e februari één van de koudste da gen van deze eeuw met een tempera tuur die ook overdag ruim onder de min-tien graden bleef. Aan het eind van de week dreef er ijs op de Rijn en dat was sinds 1963 niet meer voorge komen. Maar februari bracht rustig winterweer en vanwege zijn korte duur behoort de winter van 1987 niet tot de tien strengste van deze eeuw. Die van 1985 echter wel. Deze winter komt qua strengheid op de 8e plaats van de eeuwranglijst. Alleen de win ters van 1947,1963,1942,1940,1929, 1979 en 1956 gelden als nog strenger, terwijl de winters van 1917 en 1941 qua strengheid bij die van 1985 in de buurt komen. IN MAART SOMS kan de winter ook in maart nog toeslaag, c.q. of zich handhaven. In 1963 en vooral in 1947 duurde de strenge winter voort tot diep in maart, een heel merkwaardige dag deed zich voor in 1987, te weten op de twee de maart van dat jaar. Terwijl iedereen al een beetje aan het voorjaar begon te denken, kwam er op die dag een fik se kou-inval die met name in het noor den van het land voor zware ijzel zorgde.Takken.hele bomen en hoog spanningskabels begaven het. Later op de dag kwamen enorme sneeuw buien voor. In principe kan een stren ge winter al aanvangen in december. In de tachtiger jaren heeft het natuur lijk ook wel eens gevroren in decem ber en een enkele keer zelfs in november, maar een serieuze aanzet tot duurzaam winterweer was dat eigenlijk niet. Heel anders was dat in 1946. toen de winter al op 14 december begon en met korte onderbrekingen tot 15 maart 1947 voortduurde. Alleen de ook zeer strenge winter van 1940 kende een dergelijk vroeg begin. Deze winter begon op 15 december 1939 en eindigde op 20 februari 1940. Zo zijn er in de loop van de jaren heel wat weerrecords geboekt. Eén ding is echter zeker: 1989 zal een bijzondere plaats in de KNMI-statistieken krijgen vanwege zijn extreem zachte winter, zijn zeer warme meimaand, zijn zeer goede zomer en zijn milde herfsttem- peraturen. Han Horman

Peel en Maas | 1990 | | pagina 13