'Gezondheid' in Eskimo-taal: Gesöndhedof 'Ameu van den munckhof WONEN OP DE MAASDORPEN IS ZO SLECHT NOG NIET. NET IN DE VERKOOP P. van Rijswick-Krièegken HHIVRtCT? i f 1 verkoopster Topslager Scholten SC PEEL EN MAAS Donderdag 11 januari - Pagina 10 De Eskimo-taal kent twaalf woorden voor 'ijs', maar diet één voor 'klompen' of 'hartinfarct'. Ja, zult E zeggen, dat zal wel, maar wat moet ik daarmee? In dit verhaal leggen wij het L uit. Een verhaal over barre Poolgebieden, koene Hollandse ontdekkingsreizigers en de gezondheid van Eskimo's. Een artikel waarin U iets kunt opsteken over de gezonde manier van leven van de bewoners van de meest onstuimige streek op onze aardbol: de Noordpool. Vroeger Eskimo's leefden en leven (wie weet het niet?) temidden van eindeloze ijs- en sneeuwvlaktes. In de koudste delen van Siberië en de noordelijkste gebieden van Alaska. Op Spitsbergen en Nova Zembla. Kortom, in een deel van de wereld dat pas laat is ontdekt door de niet-Eskimo's. De eerste ontdekkingsreizigers die voet aan land zetten keken hun ogen uit. De Noormannen, zo'n 1200 jaar geleden, waren niet alleen verbaasd door de wondere wereld die vrijwel alleen uit ijs en sneeuw bestond. Ook de Tuktu's (Kariboe's), Elanden, Lynxen, Usberen, Beloega's en andere beesten hadden hun warme belangstelling. Die interesse kwam niet eens door alles wat groeit en bloeit, maar veeleer om het vege lijf te redden. De Eskimo's waren weliswaar goed bestand tegen het barre poolklimaat; tegen de wreedheden van de Noormannen en hun latere opvolgers konden ze zich niet of nauwelijks verweren. Een groot deel van de oorspronkelijke Eskimo-bevolking legde in de loop der eeuwen, vaak letterlijk, het loodje. In de 9de tot 12de eeuw na Chr. is de temperatuur op de Noordpool relatief hoog geweest. Vandaar bijvoorbeeld de naam Groenland. Daarna is een vrij sterke temperatuurdaling opgetreden, waardoor de Noormannen zich genoodzaakt zagen om te vertrekken. De Noordpool werd weer de streek van de oorspronkelijke bewoners: de Eskimo's. In de 15de eeuw stappen kranige Europese kerels in steeds grotere zeilboten: de Europese ontdekkingsreizigers gaan op zoek naar alles wat zich achter de horizon bevindt. Evenals hun illustere Noorse voorgangers kwamen ook deze nieuwe bezetters in contact met de autochtone bevolking. De Nederlanders onder hen hadden het echter niet zozeer op het land en haar bewoners gemunt, maar veel meer op andere zaken zoals walvissen en pelsdieren. Dat betekende immers handel. Eén walvis leverde niet alleen bijna 3 kilometer balein op (U weet wel, dat materiaal waarvan vroeger overhemd- boorden en damescorsetten werden gemaakt); hetzelfde dier bracht ook nog 30 ton blubber op. Uit deze blubber (walvisspek) kon ruim 20 ton traan worden verkregen. Ook leverde zo'n walvis nog een flinke portie leer op en zelfs amber. Dat was dus handel. De geldzucht die eruit voort vloeide heeft niet alleen veel fortuin gebracht, maar ook heel veel doden. Uiteraard onder de dieren, maar ook onder de mensen vielen veel slachtoffers. In 1594 is Willem Barentsz met vrijwel zijn gehele crew (toen heette dat nog gewoon bemanning) omgekomen in de poolwinter. Op de Eskimo's kregen de Hollandse 'gasten' overigens weinig vat. Die waren namelijk veel beter bestand tegen de natuurlijke omstandigheden dan zijzelf. Niet alleen Willem Barentsz en zijn 'medewerkers' zullen zich hebben verbaasd over het relatieve gemak waarmee de Eskimo's zichzelf in stand wisten te houden in de Pbolstreken. Want wat moesten die mensen eten? Een aardappel verbouwen behoort immers tot de onmogelijkheden in die gebieden en een koe houdt het ook niet langer dan enkele dagen uit tussen de ijsschotsen. De Eskimo's gebruikten echter hun Ameuë verstand (gezonde verstand): de vis die ze gevangen hadden verkochten ze niet (zoals de Nederlandse kooplui), maar ze aten de vissen gewoon op. Natuurlijk aten de Eskimo's niet uitsluitend vis, maar toch veel meer dan de immigranten die van elders hun terrein bezochten. Tegenwoordig In de moderne tijd, we spreken over bijna 400 jaar na het bizarre einde van Willem Barentsz en kornuiten, leven er nog steeds Eskimo's op onze aardbol. In vrij kleine groepen trekken ze rond over de taiga's van Noord- Siberië en de eindeloze ijsvelden van Alaska. De Eskimo's die de moordpartijen van de 'beschaafde* mens hebben overleefd. Eskimo's die, ondanks alle invallen, hebben weten door te zetten in hun eigen leefwijze. Die Eskimo's leven nog steeds in die delen der aarde die voor het gros van de mensen onleefbaar zijn. Winterse temperaturen van - 45°C zijn eerder regel dan uitzondering. Maar diezelfde Eskimo's hebben hun leefwijze in enkele opzichten toch wel wat aangepast. Ze leven het grootste deel van het jaar in gewone huisjes en gebruiken de iglo slechts tijdens de jacht. Ook de sledehond wordt niet meer dagelijks van stal gehaald, zoals vroeger het geval was. De oude kunsten hebben ze desondanks nog steeds bewaard. Als de vrieskist leeg dreigt te, raken trekken ze er nog steeds op uit om de aanvulling geheel eigen handig te verzorgen. Vader Eskimo laat de huskies inspannen voor de slee en trekt er met de oudste zoon op uit om een flinke portie voedsel te vangen voor de komende weken. Hij gaat dan niet op weg naar de Super op de hoek om een flesje jajem voor Beppie te gaan halen.Nee, de goedgemutste bewoner van de grote sneeuwvlaktes trekt naar de wateren om zijn buit binnen te halen. Aan de rand van de riviermond, of op het ijs ervan, slaat hij zijn kampement op, dat bestaat uit hutten die gemaakt zijn uit forse klompen ijs: iglo's. Met frisse moed hakt hij vervolgens een gat in het ijs, of zoekt een ademgat dat gebruikt wordt door zeezoogdieren om verstikking te voorkomen. Vader Eskimo, of zijn zoon, vangt met de harpoen zijn buit: vis. Veel vis. 'Vis is namelijk heel goed voor je Ameu*', houdt hij zijn zoon voor. Interruptie Voor een kort uitstapje laten we onze Eskimo-vader en zijn zoon even achter bij hun wak en begeven wij ons op een iets ander terrein. Want waarom vinden die Eskimo's die vis nu zo gezond? Vis is lekker. Toch eten wij heel weinig vis. Een Eskimo eet maar liefst tien keer zoveel vis als wij. Iedere dag bijna 1 pond vis! Als wij U vertellen dat vis, en dan vooral de vis uit de Noordelijke IJszee, heel veel onverzadigde Omega-3 vetzuren bevat, zult U waarschijnlijk niet denken: dat moet ik ook eten! Omega-3 vetzuren lijken geen smakelijke maaltijd op te leveren. Toch hebben die unieke stoffen een heel speciaal effect: ze verlagen namelijk het cholesterol gehalte in het bloed. Hoewel ook de Eskimo's heel veel vet eten, hebben ze toch een heel lage cholesterolspiegel in het bloed. Bovendien komen hart- en vaatziekten nauwelijks voor bij Eskimo's, terwijl ze bij ons doodsoorzaak nummer één zijn. Om die reden vinden Eskimo's vis nu zo 'Ameu'. Eigenlijk moeten we U adviseren om regelmatig een flinke portie zalm te gaan vangen in de Noordelijke IJszee. Want dat is de enige mogelijkheid om die Omega- 3 vetzuren te verkrijgen. Uw lichaam kan die stoffen namelijk niet zelf maken. We kunnen U natuurlijk ook aanraden om minder vet te eten, minder te roken en meer aan sport te doen. Dat doen we dan ook van harte. En velen adviseren U dat al heel wat jaren. Toch is de kans dat U een hart- of vaatziekte oploopt gemiddeld veel groter dan dat de Eskimo dit overkomt. Daarom is een aanvulling op Uw voeding met die natuurlijke stoffen heel gewenst. Wij zijn voor U naar de Noordelijke IJszee gegaan en hebben ons niet, zoals onze illustere voorgangers, gestort op de robben, zeehonden en Eskimo's, maar hebben, in verantwoorde hoeveelheden, zalm gevangen. Daaruit hebben we de olie gewonnen en die verwerkt tot een capsule. Die capsule hebben we, hoe kan het anders, Ameu® genoemd. Er zit immers niets anders dan gezondheid in: visolie. Verkregen uit zalm uit de Noordelijke IJszee. Terug naar het Noorden Onze kloeke visser zit nog steeds met koele blik in het wak te loeren, op jacht naar nog meer vis. Hij heeft al enkele manden vol heilbotten en zalm, zorgvuldig ingevroren. Dat kan trouwens moeilijk anders, want het vriest dat het kraakt. En als de jacht erg goed verloopt, slaat hij misschien ook nog wel een witte dolfijn of stinkrob aan de haak. Lekker vet en voedzaam. Uiteindelijk stappen pa en zoon Eskimo in de kayak, steken een riviermond over, spannen de huskies weer in en keren terug naar huis. Met tientallen kilo's vis, om met de hele familie weer enkele weken heel gezond van te eten. Tot slot In het begin stelden we vast dat de Eskimo-taal twaalf woorden heeft voor 'ijs'. Niet zo vreemd, want de Eskimo heeft nu eenmaal veel te maken met ijs. En de taal past zich daarbij aan. Het Nederlands kent slechts één woord voor ijs, namelijk 'ijs'. Maar voor regen hebben we er veel meer: gieten, hozen, plenzen, motregen, buien, stort regenen, enz. Daarvoor heeft de Eskimo echter slechts één woord. De Eskimo heeft daarom ook geen enkel woord voor klompen, en ook geen één voor hart- en vaatziekten. Voor gezondheid heeft hij echter wel een woord; dat woord is niet 'Gesöndhfld'. Dat woord is Ameu. Probeer Ameuookeens. U hoeft er niet per kayak of hondeslee op uit te trekken. Het is gewoon verkrijgbaar bij drogist en apotheker. Vraag dan ook naar de visposter met de uitgebreide "Ameu" informatie. *Ameu: omdat gezondheid uiteindelijk uit de natuur komt. WANSSUM OUDE KERKSTRAAT 4 Een degelijk gebouwd halfvrijstaand pand, waarin naast een ruime eengezinswoning, een winkelruimte is ondergebracht Op de ze manier is dit pand geschikt voor meerde re doeleinden, bijv. voor kantoor, winkel of praktijk aan huis, dan wel, met enige ingre pen, als royaal woonhuis. De indeling is. entree in winkelruimte, door gang naar halletje, kleine keuken, bijkeuken, gezellige woonkamer. Op de verdieping maar liefst vijf mooie slaap kamers en een eenvoudige badkamer. Het pand is netjes onderhouden en heeft cen trale verwarming. Het geheel is gelegen op 312 m2 grond met daarop nog een autostalling- vraagprijs 135.000,- k.k. WANSSUM AGTER DE HOVEN 25 Een in 1979 degelijk gebouwd 2/1 kap pand, dat op de hoek is gelegen, met garage/hob byruimte van 13x3.5 m. Erbij hoort ca. 300 m2 grond met een beslo ten achtertuin op het oosten. Indeling: entree in hal met toilet en garde robenis, trap naar de le verd. alwaar drie rui me slaakamers en badkamer met 2e toilet. Vaste trap naar de royale zolder (eenvoudig om te bouwen tot 4e slaapkamer). Op de begane grond een doorzon-woonkamer van 3.50x7.25, en een dichte keuken Het pand is goed onderhouden en de muren en het dak zijn tijdens de bouw geïsoleerd. Vraagprijs: f 139.000, k.k. makelaar en beëdigd taxateur A lil A U Al ii A jJij 1 Li Ia; - ai, Bij ons is plaats voor een vlotte voor 20 uur per week. Leeftijd 17-19 jaar. DE BLEEK 10 - VENRAY Voor al uw autoschade Autoschade Hulsterdreef bv VRIJBLIJVEND SCHADETAXATIE De Hulst 18 - Venray Achter VERA Tel. 04780-8886^ y ZEEUWSE KLEI- AARDAPPELEN CUSTERS zaden bv Oirlo Tel. 04787-1282/1824 Oirloseweg 7 82 i.z.g.s. APfCjuli telJJ4780-81709 PARTY SERVICE SELDER specialist in koude buffetten Tel. 04780-80205, Uitsluitend op"" telefonische afspn Dakdekkers onderhoudsbedrijf P. WILLEMS voor al uw dak-, lood-, zinkwerken, nieuwbouw reparatie onderhoud Bazuinstraat 20 Venray Tel. 04780-80373 -tel. 04785-1915 TY KOOP ïdig- pers. in staat Kan jenomen .unieke id plaatsop nat. /camping fe1. 04780-82231 Kou extra t bekkei rack i ruim/. te pdjsj Jacobs Harpst raat 3\ tel. ,04780-85558 IQP slaap) 50-60 föl M bjèKna 6 uur 04787-1938 ïhti- KOORJE Chinchilla's, dl ge overji vrouwlje^dikomstig van EjjrtijM'seN^ainpi oenen 70,- p/sl tel/<f4780-84875 tussl 1-22 uur TE KÖQP Opel A^bna bj 81 ipg, lel. U47H6-717 *>0r, J *'na> c/f deeij Ifsvii (9eie de d<*ii ';'Si V-10 ,*C '4 grotestraat 68 venray tel 82727

Peel en Maas | 1990 | | pagina 10