PEEL EN MAAS <opé3 Ontdekkingen leiden tot „langste" opgraving in Nederland Pater Huub v.d. Sande ofm krijgt nieuwe taak in Rotterdamse wijk Katendrecht <So mm PEEL EN MAAS MARKT STAATSLOT Kunstgras Tennis banen in Leunen Rijdende vakbondswinkel en de 1990-maatregel Gelukkig Nieuwjaar TRUDI BONGARTS •I -ÜCBIIi PEEL EN MAAS 40 Jaar biljart vereniging SNA Vorige week hebben wij in dit blad onder de titel ..Geschiedenis geweld aangedaan'?", vraagtekens gezet bij een artikel uit een regio naal dagblad, als zou er in de buurt van het Hoogriebroek een Romein se nederzetting zijn gevonden. Wij baseerden ons daarbij op medede lingen van de heer Ben Kruysen, die op archeologisch gebied zijn sporen wel verdiend heeft. Intussen ontvingen wij via de Universiteit van Amsterdam een persbericht over het oudheidkun dig onderzoek in 't toekomstige R73-tracé in onze omgeving, dat toch nieuwe perspectieven opent. Niet in 't minst door de nieuwe op gravingen welke in 't vooijaar gep land zijn. Reden waarom wij nogmaals op dat archeologisch on derzoek terugkomen. In de bussen ten zuidoosten van Ven ray hebben medewerkers van de Stichting Regionaal Archeolo gisch Archiverings Project (RAAP) uit Amsterdam onder meer resten van een nederzetting van vóór het begin van onze jaarrekening ont dekt. Dankzij een stuifzandpakket dat eeuwen later over de verlaten woonplaats is gewaaid, verkeren de archeologische sporen vermoede lijk nog in goede staat. De ontdekkingen zijn het resul taat van een verkennend onder zoek dat in opdracht van Rijkswaterstaat en met de bereid willige medewerking van alle be trokken grondeigenaren in I Noord-Limburg is uitgevoerd. Het onderzoek behelst het in kaart brengen van wetenschappelijk waardevolle resten uit het verleden in het tracé van een nieuw aan te leggen traject van Rijksweg 73. RIJKSWEG 73 Deze snelweg, in Limburg geaffi cheerd als de ruggegraat van Lim burg, is thans gereed van Nijmegen tot Boxmeer en zal in de toekomst via Venray, Venlo en Roermond doorgetrokken worden naar Maas- bracht. Daar zal een aansluiting worden gerealiseerd op rijksweg Amsterdam-Maastricht). De totale lengte van het nieuwe traject be draagt ca. 70 km. Het gedeelte tot Venlo dient in 1994 gerealiseerd te zijn- Het archeologisch onderzoek vloeit voort uit een enkele jaren ge leden gesloten samenwerkings overeenkomst tussen twee rijksdiensten, te weden de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB) en de Rykswaterstaat. Deze overeenkomst houdt in, dat Rijkswaterstaat, in de voorbereidingsfase van al haar grootschalige projecten, de archeo logen in de gelegenheid stelt oud heidkundig onderzoek te doen. Op deze wijze kan voorkomen worden dat tijdens de uitvoeringsfase van de projecten vertragingen ontstaan. In het kader van deze regeling is aan de met de Universiteit van Am sterdam verbonden stichting RAAP opdracht gegeven tot het vooron derzoek. Deze stichting heeft zich gespecialiseerd in het opsporen en waarderen van archeologische resten in het landelijk gebied en voert onderzoeken uit in geheel Ne derland. Voor wat de provincie Lim burg betgreft werd onlangs nog in opdracht van Gedeputeerde Staten een bureaustudie uitgevoerd naar alle, nu bekende archeologisch waardevolle plekken in onze pro vincie. DOELSTELLING EN METHODE Het doel van het vooronderzoek in het wegtracé is middels een systematische archeologische veld- kartering alle plaatsen waar archeo logische vondsten of oudheidkundige bodemsporen in de ondergrond aanwezig zijn op te sporen en te waarderen. Daartoe worden alle akkers, weilanden, bos- en natuurgebiede binnen het on derzoeksgebied afgezocht op de aanwezigheid van archeologische resten, zoals aardewerkscherven of stukjes vuursteen, aan het opper vlak. Daarnaast wordt door amateu rarcheologen of heemkundekringen verzamelde ge gevens geïnventariseerd. Van alle in het trace opgespoorde archeologische vindplaatsen wordt de wetenschappelijke waarde vast gesteld. Deze is onder meer afhan kelijk van de mate van gaafheid en zeldzaamheid van de vindplaats. Met booronderzoek wordt getracht inzicht te verkrijgen in de gaafheid en de omvang van de archeologi sche sporen. Literatuuronderzoek en bestude ring van divers kaartmateriaal en luchtfoto's kan aanvullende infor matie opleveren, die onder meer van belang is voor de beoordeling van de veldrestulaten (zeldzaam heid). Alleen wetenschappelijk waardevolle locaties zullen in aan merking komen voor vervolgonder zoek in de vorm van archeologische opgravingen. RESULTATEN In een rapport, dat inmiddela ssn Rijkswaterstaat is aangeboden, wor den de resultaten van het vooron derzoek voor het traject Ven ray-Venlo (19 km) beschreven. Hierin wordt een aantal locaties aangegeven waar zich blykens het onderzoek oudheidkundige resten in de ondergrond bevinden, die we tenschappelijk zó waardevol zijn dat zij met archeologische opgra vingen verder moeten worden on derzocht. Het betreft prehistorische woon plaatsen uit de Bronstijd en Ijzer tijd (ca. 1500 v. Chr. tot begin van onze jaartelling) in de omgeving van Grubbenvorst en Venray. moge lijk een prehistorisch akkercom plex, èn een woon- en begraafplaats uit de Romeinse tyd (eerste drie eeuwen na Christus) in de bossen van Hoogriebroek by Venray. Ook uit recentere tijden werden sporen ontdekt. In het traject bevinden zich grote stuifzandgebieden. Deze zijn ver moedelijk in de Middeleeuwen of later ontstaan, toen door boeren de toenmalige heide op grote schaal werd afgeplagd. De heideplaggen werden gebruikt als strooisel voor het vee en werden vermengd met stalmest op het akkerland gebracht ter verhoging van de produktiviteit. STUIFZAND Door het afplaggen kreeg de wind echter gemakkelijk vat op de oude bodem en grote hoeveelheden zand werden verplaatst. Plaatselijk heeft het stuifzand een dikte van ca. 7 meter bereikt. Archiefonderzoek heeft uitgewezen dat zich onder dit stuifzand waarschijnlijk een graf veld uit de Romeinse tijd bevindt! In 1932 werden hier namelijk bij het aanplanten van het huidige bos complete schalen en kommen van aardewerk uit die periode ge vonden. De verstuivingen namen op den duur vermoedelijk zulke ernstige vormen aan, dat besloten werd tot de aanleg van een hoge wal, welke in het Hoogriebroekse bos is terug gevonden. Door het onderzoek is verder ook een oud raadsel opgelost. Sinds de jaren zestig hebben archeologen zich afgevraagd wat de betekenis was van een rechthoekige struc tuur die op luchtfoto's van de omge ving van de Rosakker bij Venray te zien was. Booronderzoek en bestu dering van oude kaarten heeft nu uitgewezen dat het een oude per- ceelsgrens betreft. Als alles naar wens verloopt zul len de opgravingen nu in het voor jaar van start gaan, mits de betrokken grondeigenaren toe stemming verlenen. Stuwende kracht achter de Winkel van Sinkel Op een leeftijd waarop velen, die jonger zyn dan hij van hun VUT ge nieten en tal van ouderen van hun pensioen leven, gaat pater Hub v.d. Sande ofm (67) een nieuwe uitda ging aan. Ingevolge de Franciskaan- se gehoorzaamheid heeft hij ja gezegd tegen de wens van zijn Pro vinciaal Overste om in de Rotter damse wijk Katendrecht een communiteit van een tweetal reeds daar wronende en werkende confra ters te verstevigen, op basis van het Franciscaanse leven. Het is de bedoeling, dat hij daar gewoon gaat ..meedraaien". ..Leven naar de regel van Sint Frans" bete kent daar, dat de leden van de com muniteit een heleboel zelf doen: poetsen, wassen, eten. koken etc. Vandaar,-dat pater Huub v.d. Sande alvast bij mevr. Irees Douwes Indi sche leerde koken om zich straks in zyn oude rijtjeshuis van de Rot terdamse woonwijk van deze taak te kunnen kwijten. Hoewel zyn overplaatsing op 12 januari a.s. ingaat, wil dit niet zeg- jgen, dat hij definitief Venray ver laat. Daarvoor zijn zijn banden met India en dus „de Winkel van Sin kel" te sterk. Met zijn Overste is af gesproken, dat hij iedere maandag en dinsdag naar Venray zal treinen om zuster Servaas en haar team van vrijwilligers/sters bij te staan met het runnen van de Winkel van Sinkel. Tevens blijft hij als bestuurslid van de Winkel actief bij het toewij zen van de projecten, het onder houden van de contacten met India. Als onderdeel van de propa ganda voor het werk van de Winkel van Sinkel blijft hij ook de dia vertoningen verzorgen op de maan dagavonden. PASTOR IN BRUKSKE Na een verblijf van 20 jaar als missionaris in India kwam pater Huub van de Sande in 1973 als pastoraal wrerker het team van de Paterskerk, waartoe ook de nieuwe woonwijk Brukske behoorde, ver sterken. Omdat pastor v.d. Sanden vond. dat men alleen vanuit de eucharis tie het parochiewerk kon worden verricht, wei-den in de katholieke lagere school „De Foekepot" kerk diensten gehouden. Toen op wens van de bisschop van Roermond Brukske een zelf standige parochie werd, moest er ook een kerk worden gebouwd. De ze kerk kwam er dank zij het werk van het actieve kerkbestuur. Met name de heer Leo Creemers heeft op een voortreffelijke wijze de fi nanciën geregeld en de administra tie verzorgd. Ongeveer tien jaar heeft pastor v.d. Sande in Brukske gewerkt met o.m. de Franciscaner paters Deside- rius Duynstee, Ton van Vliet en W. Barnhoorn, die later pastoor van de Paterskerk werd. Het team werd daarbij gesteund door een aantal zustere, dat daadwerkelijk aan de opbouw van de parochie heeft bijge dragen. Onder hen bevond zich zuster Servaas. I)E WINKEL VAN SINKEL Om ook vanuit Nederland nog iets voor de armen in zijn dierbaar India te kunnen doen, begon hij in Brukske met de inzameling van ge bruikte kleding, die in de eerste ja ren in de eigen parochie werden verkocht en waarvan de opbrengst voor India was bestemd. Geleidelijk aan vormde zich een werkgroep die zich met het ophalen, verzorgen en de verkoop van de kleding ging be lasten. Zuster Servaas, Diny Frans- sen en haar man, Mevr. Trees Douwes en de heren G. van Balve ren en Stef Breukel behoorden tot de eerste trouwe help(st)ers bij dit speciale werk. De verkoop van de kleding had eerst plaats in de ontmoetingsruim te van de kerk in Brukske. Dat le verde jaarlijks 1000,- tot ƒ2000,- op voor projecten in India. Tben zuster Margarette Baars terugkwam uit de missie van Nieuw Guinea en zich bij de werkgroep aansloot, had het werk zich al zodanig uitgebreid, dat men er. op initiatief ran Diny Franssen, in het pand Böiite- koestraat 2, een echte Winkel van Sinkel kon worden geopend onder de status van een Stichting. Ihei werken momenteel zo'n vijfenvijf tig vrijwilligers/sters onder leiding van zuster Servaas en een actief bestuur. Jaarlijks kunnen tiendui zenden guldens worden besteed aan projecten in India. Met zijn kennis van en zyn relaties in dit land zorgt pater v.d. Sande ervoor dat het geld op de plaats van be stemming terecht komt. Sinds ja nuari 1981 werkt Huub v.d. Sande full-time voor de Winkel van Sinkel. KATENDRECHT „Tben ik onlangs met de trein te rugkwam van een bezoek aan mijn nieuwe standplaats Katendrecht. voelde ik iets van herkenning uit de jaren, dat ik in de Indiase miljoe- nenseden Bombay en Bagalore werkte", vertelt pastor Huub v.d. Sande. Om iets van deze herken ning te begrijpen moet men iets we ten van het min of meer geisoleerde schiereiland Katendracht. dat om sloten door havenbedrijven, toch midden in de havenstad Rotterdam ligt. Nog tot in het midden van de vijftiger jaren werd het „een verbo den gaarkeuken van ontucht en misdaad" genoemd, het is het stadsdeel, dat met de wijken Feye- noord. Noordereiland en Afrikaan- derwijk vroeger „De Kaap" werd genoemd., maar tegenwoordig als „Kop van Zuid" wordt aangeduid. In 1975 werd het gebied tot stads- vernieuwingsproject verklaard, hetgeen o.m. de demping van de le en 2e Katendrechtse Havens tot ge volg had. Op deze plekken verrezen flats en geleidelijk aan heeft Katen drecht haar slechtse naam van vroeger verloren. Er wonen nog Ka tendrecht nog steeds veel Antilia nen en andere buitenlanders, maar ook havenarbeiders, werklozen etc. Kerken zijn er niet meer. De ziel zorg wordt verricht door een pastoor uit Steenbergen en een aantal zustere, vele jonge vrijwillige medewerkers en een vlootaalmoe- zenier. die twee maal per maand de eucharistie viert in een gesloten huis, dat met de inventaris van een afgebroken kerk. toch de indruk geeft van een Godshuis. Verder zijn nog twee ruimten als kerk te ge bruiken. Pastor Huub van de Sande ziet het werk in deze moeilijke stads wijk van Rotterdam als een nieuwe uitdaging en wil graag ingaan op de wens van zijn Overste en zijn twee nieuwe medebroeders om hier als Franciscaan te gaan werken en le ven. En blij is hij, dat hy zyn werk voor de Winkel ran Sinkel in Ven ray kan blijven voortzetten, al is het twee dagen in de week. En die blijd schap wordt uiteraard ran harte ge deeld door degenen, die zich dagelijks in Venray inzetten voor het mooie werk voor de armsten ran de armen in India. uw weekblad BIJ CHR.JANSEN AAN DE GROTE IS EEN MISSCHIEN EEN VERMOGEN WAARD! -lm. Sigarenhuis Chr. «lansen Grote Markt 22 DONDERDAG 4 JANUARI 1990 Nr. 1 HONDERDENELFDE JAARGANG De tennisclub Leunen-Veulen- Heide in oprichting hoopt in april/mei van dit jaar een primeur te kunnen leveren op tennisgebied in de gemeente Venray. Op het Leunse sportpark 't Kla verblad worden dan twee kunstgras tennisbanen aangelegd. Deze kunstgrasbanen hebben vele voor delen boven de vertrouwde rode gravelbanen. Het is nog een vrij nieuwe ontwikkeling op tennisge bied. In Noord-Limburg beschikt tot nu toe alleen de Tegelse tennis vereniging met succes over deze kunstgrasbanen. In samenwerking met de Sportstichting en S.V.Leunen wor den de twee banen aangelegd voor aan op het sportpark aan de rechterzijde, waardoor het korfbal terrein iets wordt opgeschoven richting Steegsepeelweg. De plan ning is dat het kunstgras ten nispark in Leunen april/mei van dit jaar wordt geopend. De aanleg vergt ongeveer 14 dagen en de banen worden ook voorzien ran ver lichting. De voordelen van deze banen t.o.v. gravelbanen zijn dat na regen en in de winter de banen goed bespeel baar blijven zodat het seizoen kan worden verlengd tot ongeveer 11 maanden. Deze banen vergen ook minder onderhoud en zijn minder blessuregevoelig. Het kunstgras is iets langer dan bij hockey, ongeveer 18 mm. Middels een enquete kunnen be langstellenden zich alvast vrijblij vend melden tot 10 januari, zie de Ruuper en het Heds krenlje van vo rige week. Op het nieuwe ten nispark zal ruimte zijn voor -ongeveer 160 spelers. Het initiatiefbestuur nodigt alle belangstellenden uit voor de oprichtingsvergadering op woens dag 17 januari a.s. om 20.00 uur in de kantine op het sportpark, waar de plannen en de stand van zaken verder zullen worden toegelicht. Vanaf 1990 heeft een persoon, wiens echtgenoot of partner is ge boren na 31 december 1971, gèèn recht meer op een toeslag volgens de Toeslagenwet, tenzij tot zyn huishouden een kind behoort, dat jonger is dan 12 jaar. De bedoeling ran deze regeling is iedereen finan cieel onafhankelijk te maken door het onaantrekkelijk maken, vooral voor vrouwen, om thuis te blijven. De invoering van de maatregel is gepaard gegaan met een grote voor lichtingscampagne naar meisjes. Dat deze maatregel ook voor jon gens gevolgen heeft, is tot nu toe nauwelijks aan de orde geweest. Daarnaast heeft de overheid ver zuimd een aantal maatregelen te treffen, die kunnen dienen als randvoorwaarden. Hierbij valt te denken aan voorzieningen, die het oudere makkelijker maken om be taalde arbeid te verrichten. Zo zijn er nog meer dingen die jongens en meisjes rond de 1990 maatregel moeten weten. Hierover kan men terecht bij de Rijdende vakbonds winkel op maandag 8 januari a.s. in de Schoolstraat te Venray. Daar staat de bus van 9.00 tot 15.00 uur. OVERVAL IN CAFETARIA Donderdagavond rond half ne gen, terwijl er geen bezoekers aan wezig waren, kwam een onbekende jongeman met een vuilniszak over het hoofd met daarin twee gaten ge prikt, de aan de Wilhelminastraat gelegen cafetaria binnen. Op dat moment was alleen de cafetaria houdster met haar vriendin in de zaak. De jongeman vroeg, terwijl hij met een mes de twee dames in bed wang hield, naar het aanwezige geld. Dat ging niet snel genoeg, waarna hij zelf maar een greep in de kassalade deed en daaruit een bedrag van f 300,- graaide. Hoewel de politie onmiddelijk na dat de overvaller vertrokken was, werd ingeschakeld en met een grootscheeps onderzoek startte is het nog niet gelukt die overvaller aan te houden. Graag zou de politie in-contact komen met event uele ge tuigen of personen die rond het tijdstip van de overval daar in de buurt zyn geweest. Zij worden drin gend verzocht contact op te nemen met de politie. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Al voor f45.- per dag bent u al op weg naar een lekker weekendje Pariis. Waar u ook heen wilt, Happy-Rent wijst u de weg. In zo'n comfortabele luxe Huur-Opel. Het openbaar vervoer is duurder, fTTfj kijkt u maar. Per dag Corsa f 45.- Kadett f 53,- Ascona f 62.- Per week f 287,- f 340- f 395- Vraag onze volled aan. Reserveer tijc Prijzen zijn exclus en all-risks-verzek vrij per dag. je tarieflijsi '9- ef 18,5% BTW sring en 200 km Atebe Garage brVenray Oude Oostrumseweg 4, - 5802 CC Venray Tel. 04780 - 8 62 00 Het zal je maar gebeuren. Je wenst iedereen tijdens de nieuw jaarsnacht een gelukkig nieuwjaar met daarbij alles wat wenselijk is. Vervolgens ga je even stappen om. als je terug naar huis wilt gaan. je fieus in een innige omhelzing met een lantaarnpaal aan te treffen. Als of ook zij elkaar een gelukkig nieuwjaar wensen. Niets is echter minder waar. Want het ziet er ook in 1990 naar uit. dat het vanda lisme hoogty zal blijven vieren. Het gezegde "goede voornemens" komt in het woordenboek van de vanda len schijnbaar niet voor. BROMFIETSER GEWOND Onvoldoende opletten van een 18-jarige bromfietser uit Venray. op de kmising Leunseweg-Zuidsingel. was oorzaak dat de jongeman ten val kwam en dusdanig gewond raakte dat l.iij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De bromfietsbestuurder wilde, komende vanaf de Leun se weg, link saf de Zuidsingel oprijden. Hij pas seerde twee voorgesorteerde personenauto's maar wilde nog 7voor een uit de richting Ltjyucn mende personenauto linksaf, maar dat lukt niet Gevolg botsing en val met boven vermeld gevolg. Wij wensen U een Zalig Nieuwjaar (met 'n vleugje van onze parfum) Voor vakkundige huidverzor ging (al vanaf f25,-) en apar te parfums (ook voor heren) Voor afspraken: Tel. 04780-82705 ge? Trudi Bongarts Z&ïs, Schoutenstraatje 16 Centrum Venray 'n abonnement waard Op 7 jan. a.s. bestaat biljart vereniging "Sport Na Arbeid" uit Oostrum 40 jaar. Dat SNA in 1950 werd opgericht is bij de huidige leden pas bekend sinds 1984. Tien wist men na enig speurwerk een oud reglement op de kop te tikken, waarop de oprich tingsdatum stond vermeld. Het eni ge wat men tot die tijd wist was dat de vereniging vermoedelijk opge richt was in Cafe Linders (het huidi ge clublokaal De Karklingel). VANDALISME Er werd aangifte gedaan van het bekrassen van een aan de Kastan jestraat geparkeerde auto van een Venrayer. Op het kofferdeksel was zg. 'schuttingtaaiaangebracht. Weer kwamen er drie meldingen binnen ran vandalisme gepleegd aan personenauto's welke in de Wil helminastraat geparkeerd stonden. Van één auto werden drie autoban den met een scherp voorwerp ka pot gestoken: van twee auto's werden de buitenspiegels vernield. Een aan de Serenadestraat gepar keerde personenauto was met een scherp voorwerp bewerkt. Schade voor de eigenaar van f 1.500.-. In het midden van de jaren zestig werd de vereniging o.l.v. Th. Ver meulen nieuw leven ingeblazen. Van deze tyd zijn ook de eerste kas boeken en wedstrijden op papier. Men kon voor een kwartje per week lid worden. In 1971 nam de huidige kastelein B. v. Dijk hel cafe over van zijn va der en veranderde er het een en an der voor SNA. Men starte dat jaar met een onderlinge competitie. In zet was een wisselbcker. waarin tot op heden elk jaar de naam van de kampioen wordt gegraveerd. Tevens werd men lid van de VBB en ging men wedstrijden spelen in team-verband en persoonlijk. Suc cessen bleven niet uit. Zowel met de teams als pereoonlyk waren er in de loop van de jaren diversen kam pioenen. Hoogtepunt was natuur lijk het seizoen 88-89 toen men 2 kampioenen (A en C klas) en 1 tweede plaats (B klas) wist te behalen. Zo staan we dus aan de vooravond van het 40-jarig bestaan. Dit zal ge vierd worden in ons clublokaal De Karklingel te Oostrum en wel op za terdag 6 januari. Van 1920 tol 21.00 uur is er gelegenheid tot feliciteren. Daarna speelt de Oostrumse Eiken hofkapel stemmingsmuziek voor de leden, oud-leden en iedereen die een glaasje mett ons wil drinken. Wy wensen verder iedereen na mens bestuur en leden van SNA een voorspoedig 1990. Tbt ziens op 6 januari. VANDALISME Er werd aangifte gedaan ran ver nieling van een ruit ran de kelder ruimte ran de flats aan de Gouden Leeuw. Uit niets bleek dat dit een voorbereiding vooreen inbraak zou zijn geweest en de politie denkt aan pure baldadigheid. Dat kan ook worden gezegd van het moedwillig kapotstoken van twee autobanden van een op liet Wilhelminaplein geparkeerde per sonenauto ran een inwoner van Venray. Een aan de Serenadosiraat gepar keerde personenauto ran een inwo ner bleek dusdanig bekrast te z(Jn dat het weer in orde maken de olg<-- naar een bedrag zal kosten van 1.500.--. Gok hier puur rail- dal isme.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 9