'Zo vering het Venray in het jaar 1989' PEEL EN MAAS Donderdag 4 januari - Pagina 6 Januari 'Venray kende een ongewoon rustige Jaarwisseling' zo deelde de politie ons mee. De gemeente Venray stuit steeds meer op befcwaren als burgers een herplantplicht wordt opgelegd voor bomen die ten onrechte gekapt zyn. Soms al als het om één boom gaat. De straatverlichting in Venray staat ter diskussie. De bezuinigin gen hebben geleid tot onveilige si tuaties. In het rapport 'Hoe vrouwvriendelijk is Venray' wordt Brukske als meest onveilige wijk omschreven terwijl in Veltum uit een enquête blijkt dat van de mensen een betere straatverlich ting noodzakelijk vindt. De winkelsluiting op maandag morgen is geen sukses. Niet ieder een hield op maandagmorgen de winkel dicht, met name de groot winkelbedrijven 'zondigen' tegen dit besluit. Venray bouwt nog steeds aan zijn centrum. Naast het gereedkomen van de Bleek werden nog twee plan nen gepresenteerd. Naast de Rabo bank. op de Merseloseweg/hoek Kruitweg gaat bouwbedrijf Verhoe ven kantoorruimte kreëren met daarboven een 20 duurdere huur woningen. Bouwmij Janssen gaat aan het Kapelaanspad bouwen: flin ke winkelruimte aan Kapelaanspad én Schoutenstraatje met daarboven 14 woningen. Subsidies van het Rijk maken het mogelijk dat het (Jastouderprojekt van Kinderdagverblijf Duimelot tot 1 januari 1990 kan worden voortgezet. Zr. Alloisia (Franeiska Seijkens). geboren in Heide, vierde het feit dat zij 70 jaar geleden intrad in de kloosterorde van J.M.J. In museum 't, Freulekeshuus gaat een expositie van start over de ge schiedenis van het dorp Geysleren. Sjef Keijsers. bankier alhier, werd uitgeroepen tot Prins Sjef I van het Piel hazen rijk. Dit geschiedde tij dens de Prinseproklamasie in een uitverkochte schouwburg. Het praatprogramma Ossengal Lokaal droeg een steentje bij aan de bestrijding van Aids onder het mot to! 'Doe niet zo stom. rubber d'r om'. Het echtpaar Koffyberg. uit de H&ndelstraat. 2 ras-Amsterdam mers, vierde in Venray hun gouden bruiloftsfeest. Een golf van autokraken ging over Venray heen. Vele auto's wor den op identieke wijze openge broken. Dhr. J. Simons (Hubertusstraat) kreeg voor zijn verdiensten voor de maatschappij en zijn werkgever de zilveren ere-medaille. verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. op gespeld. De provincie liet de gemeente Venray weten dat liet aantal sociale huurwoningen, dat aan Venray wordt toegewezen, drastisch zal ver lagen (in 1989 nog 121 woningen, in 1990 71). Circus Mök kende weer 5 uitver kochte avonden. In het gevarieerde programma maakten de Venrayse carnavalsvierders hernieuwd ken nis met de hofnar (Geert Thomas sen). Harm Leen de ra is de nieuwe jeugdprins van de Hazekeutel. In het Ven rays gemeentehuis wordt al druk bekeken of Venray de Artikel-12 status moet gaan aanvra gen. Raads- en commissieleden wa ren ontstemd omdat zij dit uit tie krant moesten vernemen. In Mereelo werd pastoor J. Mor tens hartelijk ontvangen als nieu we pastoor van dit kerkdorp. Na een tocht door de versierde straten werd hy door deken Buschman geïnstalleerd. Op 78-jarige leeftyd overleed dhr. Teng Emonts uit Mereelo. Hij was o.a. oud-gemeenteraadslid. De marktkooplui, die op de Ven rayse markt hun produkten verko pen. zijn allesbehalve bl(j' met de winkelsluiting op maandagmor gen. Zy blijven er bij dat de markt op maandagmorgen moet blyven. Februari Na vele diskussies wordt in Ven ray het rioolrecht ingevoerd. 'Voor lopig voor 1 jaar' heette het toen. Invoering van het rioolrecht moet de gemeente ruim 1.2 miljoen gul den opleveren, waarmee de rente verliezen van het grondbedrijf gedekt moeten gaan worden. De Venrayse politie deed een goe de drugsvangst. Een halve kilo co caine en nog wat ander spul werd gevonden nadat een verdachte Ven- rayer was aangehouden. Er volgden nog drie aanhoudingen waarbij di verse andere delikten aan het licht kwamen. In 1988 is voor ruim 22.000,- schade aangericht aan schoolge bouwen. Dit maakte de werkgroep Anti-Vandalisme bekend. Onder grote belangstelling bracht de Oostrumse harmonie een sere nade aan Mien Derckx van de Rosmolen. Zij vierde haar 90ste ver jaardag. Scholengemeenschap Marianum liep tijdens een sponsorloop 10.280.40 bijeen voor de stich ting 'Het zieke kind in beweging'. Rank Xerox Venray schonk de Ne derlandse Hartstichting een bedrag van 10.000.-. Venray vierde dit jaar een vroege carnaval onder werkelijk schitte rende weersomstandigheden. Er wareq dan ook veel mensen op d,e been om samen met Prins, Sjef De Torro en de bewoners van De Schakel diskussieerden in een bij eenkomst over de bouwplannen van het winkelbedrijf, om zo een einde te maken aan de emballage- overlast. De bewoners zijn vooral bezorgd over de bereikbaarheid van hun woning. De werkgroep 'Bevrijding Over- loon/Vonray 1944' maakt bekend dat na bijna 4 jaar de bevrijdingsdo- kumentaire gereed is. Alleen moe ten de gesproken teksten nog ondertiteld worden. De film gaal nog dit voorjaar in première. In ok tober zal deze film ook op video ver schijnen. De verkeerssituatie op tie Oude Oostrumseweg is weer eens onder werp van gesprek. Maatregelen om deze straat veiliger te maken zullen echter pas na de gemeentelijke re organisatie genomen worden. Tien Iloenselaar, Michel Jansseri en An loin Poels worden gehuldigd omdat zij 50 jaar lid zyn van de Ker kelijke Fanfare St. Oda uit Mereelo. Met 2 grote ontploffingen bracht de EOD 70 stuks granaten tot ont ploffing. Deze oorlogssouveniers werden op een stuk landbouw grond aan de Haag te Mereelo ge vonden. Tussen het gemeentehuis en het voormalig kerkhof wordt het par keerterrein verhard. Een en ander wordt sober aangepakt om de kosten binnen de perken te houden. Tussen Oirlo en Oost rum. nabi j de Pauwweg wordt by afgravings werkzaamheden een historische nederzetting aangetroffen. Het gaat hier om 3 a 4 woningen, waar zon 50 mensen gewoond moeten heb ben. Ook werden voorwerpen uit de bekercultuur gevonden. Van de nood maakte een bajes klant op het Venrayse politiebureau een deugd. Tydens zijn verblijf in een van «le «•ellen maakte deze jeug dige delinquent een schitterende krijttekening op de celdeur. De PvdA-fraktie presenteerde een notitie om het Vlakwatergebied be ter te gaan benutten. 'Deze notitie kan als leidraad gebruikt worden voor eventuele invulling van dit ge bied'. verwoordde dhr. Kersten de motivatie van zijn fraktie voor dit 15 pagina's tellende boekwerk. Bij de PTT-telefooneent rale wordt een 54 meter hoge zendmast ge plaatst. Achteraf bleken omwonen den hier niet blij mee te zijn. Zij meenden onvoldoende te zijn voor gelicht. Trion Poels ontving het 'Zilveren Sehöpke' voor zijn inzet ten behoe ve van de wijk Veltum. Tijdens een voorlichtingsavond voor architekten. makelaars, bou wers en andere geïnteresseerden zette wethouder Willems alle ge meentelijke plannen op een rijtje. De wethouder onderstreepte het grote aantal plannen met de woor den: 'Jullie krijgen het van het jaar nog druk...' Met een poging een Gordiaanse knoop te ontwarren opende wet houder Iloppenreijs het nieuwe on derdak voor vijf educatieve instellingen, in de voormalige nood-MAVO aan de Oostsingel. Het lukte de wethouder overigens niet de knoop te ontwarren. Het Venrayse bedryfsleven was gul voor de LTS. Deze 'school kreeg diverse apparaten geschonken ten behoeve van de opleidingen, zoals een Mercedes-Benz motor. Mig-Mag lasapparatuur. twee kantbanken en tekst ve rwe rk i ngsappa ratuu r. Maart In Venray is veel vraag naar klei ne woningen. Dit is een van de kon- klusies uit een rapport dat de gemeente Venray heeft samenge steld t.a.v. woningbouw en -behoef te. De laatste jaren is gebleken dat woningbouw en -behoefte aardig op elkaar zijn afgestemd. -i' •••<hüiJ uicw.lo Waudelsportvereniging De Door douwers ontving de Limburg-trofee voor hun wilskracht en leeftijd, waarmee aangetoond wordt dat leeftijd geen belemmering hoeft te zijn om te gaan wandelen. Het Rode Kruis afdeling Venray presenteert vol t rots de nieuwe am bulance. Deze ambulance, een 'oud je' van het PCV. was grondig opgeknapt en voldoet aan alle eisen voor liggend vervoer en rolstoel vervoer. 109 Leerlingen van de MAVO lo pen stage in een groot aantal Ven rayse bedrijven, om te proeven wat hen in de toekomst te wachten staat. Het uitgeven van een gemeente garantie kost de gemeente alleen maar geld. Vanaf 1976 moesten 40 woningen verkocht worden omdat de eigenaars de financiën niet meer konden opbrengen. Schade post bijna 2 miljoen gulden. Het Katholiek Vróuwen Gilde organiseert een Internationale Vrouwendag. Deze manifestatie, ge houden in de schouwburg, stond geheel in het teken van Europa 1992. Zuster Lidüina (Marietje Assel- berghs) viert haar 60-jarig klooster jubileum. In 1929 deed zij haar intrede in de Congregatie voor de Zustere van de Goddelijke Voorzie nigheid. In liet gemeentehuis vindt de tentoonstelling 'Nederland en de NAVO' plaats. Een Venrays galvaniseerbedrijf werd bet rapt op het lozen van zware metalen in de riolering. Het betrof grote koncent raties zink en chroom. Er ontstaat veel heisa over een po litiebericht in onze krant. Een door de politie gearresteerde Ghanees eiste rektilïkatie van het berichtje daarover. Omdat zyn verklaring en die van de politie lijnrecht tegen over elkaar staan wordt gewacht op do uitspraak van de rechter. De Lionsclub houdt een grote vei ling om zo geld bijeen te krygen voor speciale voorzieningen in het zwembad van het PCV. Deze voorzie ningen zijn speciaal bedoeld voor reuma-patiënten. Jo Verlinden van AV Venray Regio werd Nederlands kampioen veldlo pen voor Veteranen. Hij legde de 11,5 km af in 44 min. en 29 sec. Pater Thomas Pothof van de Pa terskerk vierde zijn 50-jarig priesterjubileum. Vanaf 1962 oefen de hij deze funktie in Venray uit. Er gaan steeds meer geluiden op om de toegang tot de Grote Kerk. vanuit de Eindstraat. te verfraaien. De gemeente legt voorlopig de prio riteit op andere projekten. De gemeente komt met een nota 'Beleidsplan voor veel voorkomen de criminaliteit'. Hierin worden aanbevelingen gedaan om diefstal, vernielingen en mishandelingen de kop in te drukken. Mevr. Coopmans volgt mevr. V.d. Berg op als direktrice van de Open bare Bibliotheek. Op Tweede Paasdag wordt Venray gekonfronteerd met een show van Old Timers en klassiekers. Alle deelnemende auto's zijn 20 jaar of ouder. In het Oorlogsmuseum te Over- loon vindt, op 31 maart de première plaats van 'De Vergeten Slag', een bevrijdingsdokumentaire over de oorlogsjaren in oktober 1944, rond Venray en Overloon. Bewoners van het buitengebied nabij Castenray krijgen de moge lijkheid geboden om zich te laten aansluiten op het aardgasnet. Voor waarde is dat minstens 70% van de 42 te maken aansluitingen mee wil, doen. )..- Er wordt een begin gemaakt met de renovatie van de Grote Markt en omstreken. Tevens zal er een nieu we riolering worden aangelegd, ter wijl ook naar de gas-, water- en elektriciteitsleidingen gekeken zal worden. Deze maand hingen leden van de Jeugdnatuurwacht het 5.000ste nestkastje op in de bossen rond en in Venray. Pater G.J. op 't Veld vierde als pastoor te Schimmert zijn 40-jarig p riesteij ubilêum Staatssekretaris De Graaf opende samen met Leo Reintjes uit Leunen de nieuwbouw van de NLW-bedrij- ven aan de Smakterweg. Het St. Elisabethziekenhuis zal 2.5 tot 3 miljoen gulden moeten gaan bezuinigen om zo uit de rode cijfers te komen. Dit maakte het bestuur van de Stichting Zieken huizen Venlo/Venray bekend. De moord op Martien Peters, op 15 november, is opgelost. Twee jon ge mannen legden een bekentenis af. Min of meer bij toeval werd de moord opgelost. Een van de ver dachten. 21 jaar, werd verhoord voor diens aandeel in diverse diefstallen, waarbij het verband naar de moord kon worden gelegd. De andere knaap. 18 jaar. werd daarop gearresteerd. Er is onenigheid in de Buurtvere niging Brukske waarop het bestuur besloot 10 leden te schorsen. Giel Vullings en Zus van Gestel uit de Nieuwlandstraat vierden hun 50-jarig huwelijksfeest De bouwplannen van Verhoeven aan de Merseloseweg stuitten op de nodige bezwaren. "Te hoog', zo me nen enkele commissieleden voor ruimtelijke ordening. Trich kan de bouw doorgang vinden. Zuster Lemmens uit Oostrum ontving in Islamabad/Pakistan een zeer hoge onderscheiding, uit han den van Premier Boetho. Het is zeer byzonder dat een katholieke zuster in een Islamitische staat zulke on derscheiding ontvangt. De gemeente Venray wil het beta lingstijdstip voor uitkeringsgerech tigden vervroegen. Dit vooral op aandrang van de PvdA-fraktie. De Werkgroep Kruisen en Kapel len heeft weer twee veldkruisen in ere hersteld. Het betreft de kruisen aan de Stationsweg/hoek Bongerd straat en in Klein Oirlo aan de Casten rayseweg. April Diverse bezwaren zijn ingediend tegen de plannen om van de Witte Vennen een rek rati egebied te ma ken. De oorspronkelijke plannen gingen er van uit in dit vooijaar de eerste gasten in dit gebied te kun nen verwelkomen. Nu is men nog niet verder dan de behandeling van die bezwaren. Pastoor Thomas Pothof viert ziji. 50-jarige priesterfeest. In het rekreatiegebied Vlakwater vinden steeds meer vernielingen plaats. Er is zelfs een poging tot brandstichting geweest. Het torentje van de Paterskerk wordt van een nieuw leiendak voorzien. Naar aanleiding van het rapport 'Hoe vrouwvriendelijk is Venray' worden diverse aanbevelingen ter kennis van het gemeentebestuur gebracht. Tegen een mestverwerkingsfa briek in Ysselsteyn komen steeds meer bezwaren. Teng Jenniskens en Maria Karaten uit de Mr. de Haanstraat in Leunen vieren hun gouden brui loft. Datzelfde deden ook Gerard Basten en Tonnie Vermeulen uit de Doonnanstraat. De commissie openbare werken heeft met een rondrit door Venray weer eens naar de toestand van de wegen gekeken. De gemeente kan voor 'slechts' 9 ton onderhoud plegen. Peel en Maas gaat experimente ren met een Kabelkrant. Trikort aan vaklui noopte Inalfa ertoe om vakkundige metaalbewer kers uit Friesland hierheen te halen. Taxibedrijven en het ZNL hebben een meningsverschil over de ver zorging van de taxiritten van zie kenfondspatiënten. De gemeente is van plan om de overlast van hondenuitwerpselen aan te pakken. Alweer een gouden bruidspaar: Hein Aben en Berla Janssen uit de Oranjestraat delen al 50 jaar lief en leed. Het Venrays woordenboek, waar aan Veldeke al de nodige jaren werkt, is klaar om gezet te worden. Meer dan 12.000 woorden zijn ver zameld. De ITT speelt met de gedachte om voor heel Venray het kengetal 04780 te gaan gebruiken. Vooral in Ysselsteyn, waar pas aan het abon neenummer een 1 is toegevoegd, is men hier niet gelukkig mee. Tbon Jeuken, 'de klompenmaker', kreeg een pauselijke onderschei ding. Ruim 30 jaar is hij als kollek- tant verbonden aan de Paterskerk. Basisschool De Keg bestaat 15 jaar. Meer dan 3.000,- vergaarde de Venrayse jeugd middels enige ak- ties ten bate van Unicef. De gemeente is zeer aktief in het verkopen van grond. In april werd voor ruim 1,2 miljoen aan nieuwe eigenaren verkocht. De twee initiatiefnemers van mestverwerkingsfabrieken leggen in een bijeenkomst nog eens uit hoe een en ander in elkaar zit. In Landweert verzetten bewoners zich met sukses tegen de gemeente lijke plannen om op een trapveldje woningen te gaan bouwen. By een kledingzaak in de Gro testraat wordt by een inbraak voor enkele tonnen kleding buit gemaakt. In Vredepeel is men verontrust. Er bestaat een kans dat de aanleg van een nieuw fietspad langs de Beekweg niet doorgaat vanwege de slechte financiële situatie van de gemeente. Dit leidde tot een sponta ne handtekeningenaktie. De uit Merselo afkomstige Lies Muyzers is als zuster Gertrudis 50 jaar verbonden aan de Congregatie van de Dominicanessen. Ilennie Jacobs en Belia Martens werden Nederlands kampioen La- tin American dansen bij de amateurs. De 'hondennota' van de gemeente wordt door de raad afgewezen. Het college en de ambtenaren moeten hun huiswerk overdoen. De zilveresdoorns in de School straat moeten wijken. Volgens de gemeente zijn ze ziek. Tevens moe ten ze plaatsmaken voor de 3e fase van De Bleek en de verbouwing van de schouwburg. De veiling van de Lionsclub. ten behoeve van reuma-patiënten, le- verdere een onverwacht hoge op brengst van enkele duizenden guldens. SV Ysselsteyn behaalde in de 2e klasse H van de KNVB het kam pioenschap en promoveerde naar de 3e klasse. Burgemeester en wethouders ko men met een voorstel om de markt naar maandagmiddag te ver plaatsen. Bij de ingang van de bibliotheek zijn zes 'aai-beestjes' geplaatst. Deze beestjes zijn door zes Venrayse beeldhouwers gemaakt in het ka der van Kunst voor Kinderen. De lintjesregen op Koninginne dag leverde 3 onderscheidingen op: mevr. Te Loeke van de Seilier ont ving de gouden eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau voor o.a. 30 jaar werkzaam bij de Gezinszorg. Mevr. Iloogstede-Simons van de Vel- tumse Kleffen was 40 jaar werk zaam in de verpleging waarvoor ook zij de gouden eremedaille ont ving. Tenslotte ontving dhr. W. Buys, uit handen van burgemeester Defesche de ridderorde van Oranje- Nassau. Dhr. Buys is o.a. oprichter en dirigent van de Zangers van St. Frans. Mei 'De Stichting tot Behoud en Restauratie der St. Petrus Banden- kerk' wil de kerktoren in het licht gaan zetten en start een aktie. Ossengal Lokaal praat deze keer over verpleging, speciaal over na zorg en psychiatrie. Volksdansgroep De Hakkespits ontving van de Stichting Zomerze- gels een financiële bijdrage om het kleding-arsenaal uit te breiden. Voor het eerst in de geschiedenis van SV Venray wordt liet kampioen schap in de Hoofdklasse C gehaald. Na een overwinning op Vlissingen konden 3000 toeschouwers feest vieren. Bij gelegenheid van het door SV Venray behaalde kampioenschap verscheen Peel en Maas voor het eerst in het 110-jarige bestaan met full-color foto's. Dhr. Flinsenberg uit Ysselsteyn vierde het feit dat hij 25 jaar diri gent was van het plaatselijk kerkkoor. Fietscrosser Peter van Stiphout raakte tijdens een cross in Waalre ernstig gewond. Hij brak 2 halswer vels en is voorlopig uitgeschakeld. In het oorlogsmuseum te Over loon wordt een tentoonstelling ge houden over Rusland in de Tweede Wereldoorlog. Grad Smits en Maria Jeurissen van tie Hogeweg in Oirlo zijn 50 jaar geleden in het echt verbonden en dat wordt met hun 7 kinderen en 11 kleinkinderen gevierd. In Mereelo worden weer vijf da gen lang de Muziekfeesten georga niseerd. Trippers dit jaar zijn BZN. Anita Meyer, Corrie Koonings en de Venrayse band Burlesk. Ook de Venrayse politieke partij en gaan twijfelen aan de lokatiekeu- ze voor 'n mestverwerkingsfabriek te Ysselsteyn aan de Jan Poelsweg. Een andere lokatie zal volgens wet houder Willems leiden tot een lang durige vertraging. De Venrayse politie lost in 2 maanden tijd 343 delikten op. In to taal gaat het om een schadebedrag van ruim 200.000.-. Trainer Ruud Wouters van kampi oen SV Venray lost een belofte in door van Hapert naar Venray te wandelen, geassisteerd door onze korrespondent Nard Kronenberg en Math. v.d. Bèkerom. De op- brangst is voor 'n goed doel. .'Hl De heer L. Bubberman gaat met de VUT en neemt afscheid als di- rekteur van het postkantoor. Zijn opvolger is de heer R. Klaassen. In het laatste weekend van mei wordt de Zesde Kennedy mars ge houden met 1.256 deelnemers. Bert Linders legt. het parcours ren nend af. Volièrevereniging 'De Vogel vriend' viert het 25-jarig bestaan en Jules Coenen wordt erelid van MIICV. Juni Fraktie V.d. Vorle wil vaart zetten! achter de sloop van de laatste wo ningen in Wit Desselke. Kapelaan A.G.J. Pierik van de Vre- deskerk wordt benoemd tot pastoor in Maasniel. De woonwijk Brukske is teleur gesteld over de nieuwe busdienst van de Zuid-Ooster waardoor een aantal bussen uitvalt. Het pand Goumans aan de Schoolstraat valt onder de slopers hamer om plaats te maken voor winkels en appartementen. Van 8 t/m 11 juni wordt de 31ste Avondvierdaagse gehouden met 2.90(^deelnemers. In het Venrays museum wordt de tentoonstelling 'Volksdevotie, een herinnering?' geopend met een ouderwets Plecht ig Lof in hot St. Jo zefklooster. De Werkgroep Kruisen en Kapel len krijgt onderdak in het souter rain van gebouw Theresia op het terrein van St, Anna. Jolanda Loomans werd. evenals vorig jaar, Nederlands kampioene 'Dames Professional Golfers'.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 6