"'""tie*Ca"*13^ •mUIKEhk JAAR ROND Wat is Veldeke Venray en wat doen ze? Chez Jacques Orde van de Hazekeutel voor Wiel Boom Ford zeepkisten wedstrijd werd een groot succes Gouden Knol naar Rob David Liedjesmiddag Leunen PEEL EN MAAS Jeugdvorstenbal Schanseknuppels Boeremoes- toernooi Circus Mök '90 Liedjesavond in Overloon EXCLUSIEVE Dames ModE de een weet 't de e||i;|||;j wat deert 't door Koos Swinkels PEEL EN MAAS Donderdag 4 januari - Pagina 5 „Dat scheelt me tien jaar van mijn leven..." verzuchtte zaterdag morgen een lid van de driekoppige „deskundige jury" tydens het be oordelen van de zestien in garage van Haren opgestelde zeepkisten. Deze wellicht wat overtrokken op merking is echter wel tekenend voor de moeilijke taak, waarvoor de jury werd gesteld. Vanaf 23 november kon de jeugd tussen 8 en 12 jaar gratis by Auto bedrijf van Haren een autostuur af halen onder voorwaarde, dat dit alles als basis zou dienen voor een zeepkist. Van de dertig kinderen, dioe wellicht met groot enthousias me aan de bouw van zo n zeepkist zijn begonnen zyn er uiteindelijk zestien in geslaagd, al dan niet met behulp van een handige vader, broer of zus, een zeepkist te bou wen. Het resultaat liep er uiteen van keurig ogende Forcijes. com pleet met alle toeters en bellen tot en met een op eenfiets gemonteerd autostuur waaromheen landbouw plastic was geknutseld en met lijm- klemmen aan elkaar werd gehouden... Ingenieuze trapkarren naast originele zeepkistje, die alle met elkaar gemeen hadden, dat zij konden ryden, al was het maar met een duwer of duwster er achter. Ge lukkig voor de deskundige jury, dat ook het publiek zyn oordeel mocht geven. Tenslotte ging het om prij zen als een fiets, een stereotoren en een draagbare stereoradio. Tben de bijna honderd beoordelingen ran het publiek naast die van de des kundige jury werden gelegd, ble ken er weinig verschillen te bestaan. Ralph Bonants uit Maas hees kreeg voor z(jn „Joyray" de eerste prys. De tweede prys was voor Simon Poels uit Meerlo. die zijn Ford Zeepkist de naam „Hen ry" Ford had gegeven en de derde prys was voor de R2000 ran de Ven- rayer Wendy van Kuyck als belo ning voor 100 uren werken. Verder waren er troostprijzen voor Seth Hirdes. Nico Geurts en Ube brein Palmen. Na de prijsuitreiking trok alles wat nog rijden kon in een feesteiyke stoet achter de muziek ran St. Pe trus Banden, een huifkar met de winnaars van de St. Ni co huis- en Kerstwedstrijd van de winkeliers en een Old-Timer Ford Ttunus uit 1950, door de Venrayse winkelstra ten. Al met al een zeer geslaagde stunt van garage van Haren, die zo op een ludieke manier van zijn overtollige autosturen afkwam. internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Uaa. 35 jaar geleden kwam Rob van uit het verre Indonesië (Semarang op Java) naar Venray, een keuze waar hij nooit spijt van heeft gehad. Inwonend bij de familie Croqué aan de Albionstraat leerde Rob Leunen al vroeg kennen. Samen met zijn vrouw Wil werd er in de jaren zestig een huis aan de Boodenstraat betrokken. Hier ontpopte Rob zich als een echte organisator. Als mede-oprichter van de eerste wykvereniging Leunen kreeg het bestuur van 't Knölleke al snel oog op hem. Tfeng Mandeis, Piet Bec kers, en Lei Jacobs wisten hem zo ver te krijgen. Vanaf 1975 is Rob een vast bestuurslid. Vanaf het be gin is hij mede-organisator van de zittingsavonden, regelt mee de op tochten en is afgevaardigde bij de organisatie van de boerenbruiloft. Tbveel om allemaal op te noemen. Het bestuur van carnavalsvereni- Het doel van Veldeke Venray is: Het instand houden en opwaarde ren van de volkcultuur in Venray j en de kerkdorpen. Veldeke Venray is een kring van mensen, die lid zyn van de provinciale vereniging Veldeke. Statuten, huishoudelijk reglement enz. zijn ook op haar van toepassing. Binnen het provinciale bestel geniet elke kring een grote zelfstandigheid van werken. Velde ke Venray werd opgericht op 15 fe bruari 1973. Zij wil dat doel bereiken door: A. Het houden van ledenbijeen komsten, studie- en werkavonden enz. B. Het halfjaarlijks uitgeven van de "HazegaerfEen tijdschrift over volkscultuur en berichten van Vel deke Venray. C. Het laten verschijnen en ver spreiden van drukwerken, die be trekking hebben op de Venrayse volkscultuur. D. Het opwaarderen van volkscul- turele uitingen, o.a. door de uitrei king van de Aid Vrnrodse Ieërepries. E. Allerlei andere middelen, die het belang van Oud Venray dienen. Wat doet de vereniging? In de loop van zijn bestaan heeft Veldeke Venray zich een werkwijze eigen gemaakt die er globaal als volgt uitziet: Per jaar zijn er onge veer 7 avonden voor alle leden in verenigingsverband. Dergeleijke avonden worden doorgaans gevuld ging ,,'t Knölleke" Leunen heelt besloten nu Rob zijn functie bin nen het bestuur beëindigt, dit te be lonen met de allerhoogste onderscheiding. Rustig, eerlijk in teger en diplomatisch dat zijn de karakteristieke kenmerken van de ze fijne man. Wij hopen dat Rob te midden van zijn vrouw Wil, zoon en dochter deze onderscheiding nog lang trots mag dragen. 't Knölleke nodigt iedereen uit aanwezig te zijn bij deze plechtige uitreiking op zondag 7 januari a.s. in het gemeenschapshuis te Leu nen om 14.00 uur. Op deze middag zijn er verder di verse plechtigheden gepland, te we ten, Zingen van zes ingezonden liedjes en jureren daarvan. De uit reiking van de Vorsten raadsmedail- le en de gouden knol aan Rob David. De benoeming van Piet Weys als ere-lid van 't Knölleke i.v.m. zijn 25 jaar Raad van Elf lidmaatschap. De bekendmaking van het boere- bruidspaar 1990. Het uitkomen wordt verzorgt door de korfbalclub. Verder zal er op die middag af scheid worden genomen van Wil- ma Manders die stopt als voorzitster van de organisatie boe- renbruillott Leunen. Kortom het belooft een gezellige middag te wor den waarbij Noöet Tuus de muziek verzorgt. Aanvang 14.00 uur in het gemeenschapshuis. elke week nieuws door de leden zelf. Van tijd tot tijd wordt een gedeelte van de bijeen? komst gebruikt om van gedachten te wisselen over eeii bepaald onder werp, vaak aan de hand van vragen lijsten. Waar loopt Veldeke Venray warm voor? Dialekt.o.a. woorden, gezegden, volksverhalen, overleveringen, lie deren, veldnamemZeden en ge bruiken, zoals geboorte, jeugdjaren, huwelijk, overlijden, burenhulp, kermis, vastenavond, de slacht, knechten en meiden, zaaien en oogsten, volksaard; Gods dienstige zeden en gebruiken, bijv. kerkelijke feestdagen, dialekt- mis, processies, bedevaarten, devo ties. naamheiligen, bijgeloof, paasvuren; Landelijke bouwkunst, boerderijen, burgerhuizen, dorps gezichten. kruisen en kapellen: Ge- brui ksvoorwe rpe ngereedschap in en buiten het huis. inventaris van huis enz.; Typische ambach ten. bijv. herder, omroeper, koet sier. klompenmaker, kuiper, wever enz.: Huismiddelen, planten en kruiden, bidders en bijgeloof bij mens, dier en plant: Ontspanning, kinderspelen, dans en muziek, ker mis. schutterijen, spinningen, bruiloften: Klederdracht, burgers, boeren, kinderen, varianten; Ven ray van 1900, uiterlijk, historie, bijzondere gebeurtenissen, dorpstypen etc. Binnen de vereniging zijn twee werkgroepen aktief. De bekendste Op 7 januari organiseert de car navalsvereniging de Schanseknup pels uit Casten ray het jeugdvorsten bal met o.a. het aft reden van de hui dige vorst Pepijn en het uitkomen van de nieuwe vorst Het jeugd vorstenbal wordt gehouden in ge meenschapshuis De Wis te Casten- ray en vangt aan om 15.11. uur. Dit jaar organiseert de Tennisc lub Venray, voor het eerst in zijn ruim 50 jarig bestan, de boerebrul- luft. Zestig leden zijn al maanden in de weer om dit feest tot een eenma lige gebeurtenis te maken. Onze club laat het niet bij de carnavalsda gen alleen, maar begint zijn activi teiten in het nieuwe jaar met een groot boeremoestoernooi voor de le den. Vanaf 13.00 uur wordt in de tennisbal de Schaapskooi verkleed of niet getennist. Uiteraard zal er boeremoes geserveerd worden. Voor de deelnemers gratis, voor be langstellenden en andere liefheb bers voor het luttele bedrag van 3,50. Alle tennispielhazen en piel- hazinnen laatje snuutje zien op dit toernooi en pep je vast op voor een nog groter gebeuren op 27 januari in de perdstal als de familie voor gesteld wordt, met muziek van de Plaarzek. Vergeet ook 28 januari 12.00 uur het ondertrouwbal in de schouwburg niet, waar de bruid en de bruidegom bekend worden ge maakt. Het hoogtepunt is 27 februa ri De Boerebrulleft Vul het inschrijfformulier in het het Lobje in. is de werkgroep Kruisen en Kapel len. die zijn diensten aanbiedt voor het behoud van deze monumentjes. Dë andere is de werkgroep Venray se taal. Zy verzamelt en bestudeert alles over de Venrayse taal. Enkele leden vormen een redaktie voor pu- blikaties over volkscultuur en weer anderen verzamelen foto's, ansich ten en souveniers uit grootmoeders tyd. In de afgelopen periode heeft Vel deke Venray veel succes geoogst met het vervaardigen van enkele geluidsdiaseries over het oude Ven ray, het uitgeven van ansichtkaar tenseries en van boekjes over de Venrayse volkscultuur, een dialekt- mis en het organiseren van ten toonstellingen. In diverse publicaties heeft Veldeke een grote bijdrage kunnen leveren. Heel wat plannen liggen op uit werking te wachten. Misschien iets voor u? Voelt u iets voor het doel en werk ran Veldeke Venray? Wij hebben plaats voor u. zowel als u aktief aan het werk wilt. maar ook als u vooral wilt steunen. Voor f30,- per jaar bent u al volle dig lid. U ontvangt dan tweemaal per jaar de "Hazegaerf, een tijd schrift over volkscultuur en berich ten van Veldeke Venray. Tsvens vindt u ook nog zes maal per jaar het tijdschrift "Veldeke" in de brie venbus. Ons adres is: Veldeke Venray, Postbus 52, 5800 AB Venray. Jeugdvastelaovendvereniging De Hazekeutel heeft haar vereniging sonderscheiding de Orde van de Hazekeutel, voor 1990 toegekend aan Wiel Boom. De Orde van de Ha zekeutel wordt jaarlyks toegekend aan een persoon die zich vele jaren voor de Venrayse jeugd heeft ingezet. Wiel Boom is zo'n iemand. Altyd klaarstaan voor de jeugd en zelf nooit op de voorgrond verschy- nend. Wiel (42) is getrouwd en va der van een kind. Het gezin Boom woont in de Pastoor v.d. Gaetstraat Wiel is al vanaf zijn 10e jaar lid van Gymnastiekvereniging St. Christof- fel. Al na vyf jaar ging hy fungeren als hulpleider. Drie jaar later ging Wiel zelfstandig lesgeven. Op zyn 20e levensjaar was hy, na een cur sus gevolgd te hebben, officieel be voegd om les te geven. Dat lesgèven doet hij tot heden ten dage nog vaak zes avonden in de week. Alleen de woensdagavond wil Wiel vrijhouden om op tv voet bal te kunnen kijken. Vanaf zijn 30e levensjaar zit Wiel in het bestuur van de Technische Commissie van St. Christoffel. Dit houdt o.a. in het regelen van wedstrijden voor groepen en/of re creanten, het organiseren van vaar- digheidsproeven, het maken van turnschema's en ondersteuning van de leiders. Tijdens al deze activiteiten heeft Wiel de volle ondersteuning van zijn vrouw Corry. Deze verzorgt daarby ook nog een maandelijkse ruilbeurs van tumpakjes e.d. Elke le zaterdag van de maand kan men bij Corry Boom terecht om te ruilen of om goedkoop aan een turnpakje te komen. Een activiteit die door de 400 leden tellende vereniging St. Christoffel bijzonder op prijs wordt gesteld. Andere hobby's dan gymnastiek zijn kanaries en afstand lopen. Ver der zit Wiel in het bestuur van de personeelsvereniging van de NLW- bedrijven aan de Smakterweg. Daar houdt Wiel zich o.a. bezig met het organiseren van de carna- valsmiddag. Hoewel Wiel er eigenlijk niets van wil weten om op de voorgrond te treden, wordt hij nu toch in het zonnetje gezet. Tijdens de jeugdzit- ting van De Hazekeutel, zondag 21 januari a.s., zal hij worden gehul digd met de Orde van de Haze keutel. VANDALISME Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een vitrine gelegen aan de hoek Schoolstraat- Schoutenstraatje. Van een flat aan de Bachstraat bleken een 12-tal ruiten te zyn in gegooid evenals de ruit van de toe gangsdeur van de lift Eveneens werd aangifte gedaan van vernieling van een ruit van een flat aan de Haammakerstraat. Een aan de Ravelstraat geplaatste groene PTT-brievenbus bleek ver nield te zijn. Vervanging van die brievenbus kan eerst plaats vinden als de bewoner een bedrag van f 40- betaald. Van een aan de Kruiden laan ge parkeerde personenauto van een inwoner bleek met ruw geweld de spoiler er vanaf getrokken te zyn. In 1990 zal Circus Mök zijn ten ten weer opslaan in de Venrayse Beejekurf en wel op de vrijdagen 2 en 9, de zaterdagen 3 en 10 en de woensdag 7 februari. De eerste zaterdag. 3 februari, zal dit jaar weer in ere hersteld worden als dé officiële avond van rastelaoves- vereniging De Piëlhaas. Al diege nen, die op welke wyze of door wat voor werkzaamheden verbon den zijn met de Piëlhaas. worden uitgenodigd voor deze zitting? Op deze vijf avonden organiseert de Piëlhaas weer zittingsavonden die bol staan van zang. dans, caba ret en wazel. Een keur van Ven rayse artiesten, waaronder dit jaar alleen maar vele inmiddels oude bekenden, wisselen elkaar af met kolder en grollen. Artiesten die op de bühne staan om het hoog geëerde publiek een plezierige. ongedwongen, gezellige avond te bezorgen. De commissie Circus Mök staat dit jaar garant dat het zeer afwis selende programma 1990 het pu bliek een stukje professionalisme voorschotelt, wat voldoet aan de vastelaovesverwachtingen van alle Piëlhazen en Piëlhazinnen. Een programma dat onder leiding staat van Vorst Piet, de neeje Prins en zyn adjudanten, de raad van 11 en dat muzikaal omlijst wordt door de Hofkapel en diverse joekskapellen. De kaartverkoop voor deze vijf avonden vindt plaats op zaterdag 6 januari, alleen voor leden, van 10.00 tot 12.00 uur in de foyer ran de schouwburg (vanaf 9 uur worden nummers uitgedeeld). Kaarten worden op deze verkoop alleen verstrekt op vertoon van een geldig lidmaatschap 89 90. De vrije verkoop vindt plaats op vrij dag 19 januari van 19.30-21.30 uur en zaterdag 20 januari Het carnavalsseizoen van de Hui- buuke in Overloon start als van ouds met de liei^jesavond op zaterdag 6 januari a.s. in de Kui tuurbunker te Overloon. I)e organi satie is in handen van fanfare de Vriendenkring en zoals ieder jaar zijn er ook nu wqcr vele inzendin gen. Wie uiteinoelyk' als winnaar uit de bus komt bepaalt zaterdag de jury. het publiek dat ieder jaar in grote getale afkomt op deze gezelli ge en spannende Lonse carnaval savond. Voor de muzikale omlijsting en de begeleiding van deze avond staat garant Freunde Echo o.l.v. Ton Kei zers. Zaterdag zal er tevens afscheid genomen worden van Prins Dave 1. Hy maakt plaats voor de nieuwe prins die op 27 januari op het prin- sebal bekend wordt gemaakt aan het Lonse publiek. De lie<ijesavond begint zaterdag om 20.00 uur en U bent allen van harte welkom. GROTESTRAAT 7 VENRAY TEL. 04780-84263 De mens was -en is- een produkt van zijn opvoeding en omgeving. Al lerlei omstandigheden beïnvloeden daarbij zijn doen en laten. In dit hoofdstuk wordt de klemtoon gelegd op gedragingen, die karakteristiek zijn geweest voor tie volksaard van deze streek. Veel zaken, waar wij te genwoordig vreemd tegenaan kij ken. waren dat vroeger helemaal niet. omdat zij hun plaats hadden binnen de algemene mentaliteit van de streek. Hoewel het wat gewaagd is. om de kenmerken van de Venrayse volk saard van vroeger jaren in een paar woorden le vangen, is het hier toch nodig om begrip te kuuneif hebben voor de uitingen ervan. Voorop staat het behoudende:" dit hebben we al tijd zo gedaan en het is altijd goed genoeg gegaan". De volgzaamheid komt op de twee de plaats: (le pastoor verbood bij voorbeeld vanaf de preekstoel het dansen op zondag. 7Vis derde volgt de geslotenheid te genover notabelen en autoriteiten (hoeëge hierc) en vreemdelingen. Alles overheersend waren de ge dachten liet mag niet teveel kosten en de religieuze devotie. Veel gebruiken, die in de loop van één jaar .op de voorgrond traden, kwamen zeer algemeen voor: ook buiten onze streek. Andere waren weinig of' niet bui ten ons gebied in zwang. Naast literatuuronderzoek is een zeer belangrijke informatiebron ge weest. de herinnering van enkele tientallen oudere Venrayse mensen. Vanaf de oprichting van Veldeke Venray in 1973 hebben leden zich individueel bezich gehouden met het verzamelen van gegevens bij o.a. volksgebruiken zoal naober- hulp. oogst, kermis, geboorte, ster ven enz. Regelmatig waren er ledenbijeenkomsten waarop erva ringen werden uitgewisseld, volks verhalen van de band weden beluisterd en enkele typische ge- bruiksvoorweipen werden bespro ken. Zonder hun medewerking zou het onmogelijk zyn geweest de ty pische streekeigen kanttekeningen te kunnen plaatsen. Daarnaast zijn over de oudste pe riode gegevens gehaald uit manus cripten en publikaties van de Venrayse priester Martin Janssen en de Oostrumse schrijver Herman Maas. Alle gebruiken kwamen binnen de gemeente Venray voor tussen 1870 en 1940 - verder ging het on derzoekterrein niet-. Diverse beschrijvingen moesten algemeen gehouden worden, omdat meer speurwerk verdere bijzonder heden aan het licht zou kunnen brengen. Vooral uit de kerkdorpen zouden nog details naar voren kun nen komen die waardevolle aanvul lingen kunnen zijn. Veldeke Venray is wat dat betreft zeer benieuwd naar de reakties van de lezers. Gekozen is voor zoveel mogelijk ordening naar tijd in het jaar in plaats van een alfabetische. Na de vastenavond volgt de vasten, op de vasten volgt de Pasen enz. De beschrijving van - al of niet verdwenen- gebruiken van vroeger begint dan ook met de eerste dag van het jaar. Ergens aan de Broehweg rond 1920. De volksaard van Ven ray u>as hier vrij zeker op de eerste plaats-, "Hetnag niet teveel kosten". Het echtpaar Hoeffen-Hendriks mis één van de veledie het niet al te breed hadden.

Peel en Maas | 1990 | | pagina 5