Afscheid van een bewogen jaar DE GROTE MEDISCHE ENCYCLOPEDIE 50 jaar geleden S4W ëm S41W 2M 41 42 43 44 45 L* 41 42 N 43 S 44 45 l* 241 242 243 244 25<5 252? 258 25<s> 261 J 262 263 264 A97 Am A SIS) Aioo AIO! 41 42 43 44 45 Weet U, wat er gebeurt als U NIET adverteert PEEL EN MAAS :el en maas Donderdag 28 december - Pagina 5 1939 Met veel heildronken en goede snsen gingen 14.332 inwoners n Ven ray over de drempel van het euwe jaar 1939. Het zou niet het eest gelukkige jaar worden, maar n jaar vol van spanning, angst en irlogsdreiging. Maar in de eerste aanden ging het leven nog zijn armale gang. Nog onbekommerd genoot op 9 nuari een uitverkochte zaal Wil- elmina van de operette "Rose Ma- uitgevoerd door het Gemengd oor "Polyhymnia". De Venrayse middenstand pro eerde zijn waren aan de man (of róuw) te brengen door konkurre- :nde prijzen en door lokkertjes. Zo kreeg men bij Th. Pouwels in Hofstraat bij aankoop van een inderledikantje een mooi kruisje ideau. Herenschoenen werden aangebo- en voor 1.90 per paar. Dames- n kinderschoenen voor respektie- elijk 1,50 en 0,76. Maar de Venrayse schoenmakers inden dat er teveel aan de lat bleef aan. J. Ariaens-Royers (Gro- •straat). Th. Ariaens-Kosman (Gro- Estraat). M. Dirckx (Leunen). K. endriks (Ilenseniusstraat), J. Clep- (Gasstraat), G. Verstegen angstraat), G. v.d. Bosch (Kerk- ad), A. v. Stiphout (Akkerweg) en Janssen-Graus (Hoenderstraat) eten het "geacht publiek" weten at ze in het vervolg maar voor ten oogste 30 dagen krediet konden even. Ernstig ongeluk. In de Peel onder Venray hielden soldaten een oefe ning in het leggen van mijnen, daarbij geholpen door enkele ar beiders uit Deurne. Daarbij trapte een arbeider per ongeluk op een mijn. De man werd op slag gedood. Bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten was de N.S.B. ook in Limburg op haar retour. Toch behaalde ze nog 12.637 stemmen (5.29%). Eind april kon men in Peel en Maas lezen dat er proeven waren genomen met zogenaamd oor logsbrood bestaande uit tarwe meel, roggemeel en aardappel meel. Op 21 mei vierde Venray met op tochten en schuttersfeesten het 10 jarig bestaan van de Schuttersbond Venray. Eind mei kwam Ysselsteyn in het nieuws. Op 22 mei waren in Peelplan Zuid de werkkampen in gebruik genomen. Ze konden on geveer 1000 inan huisvesten, die als werklozen zouden gaan wer ken aan de ontginning van de Peel. Muzikaal nieuws was er te mel den uit Merselo. De Fanfare St Oda behaalde op het nationaal concours te Boekei met 247 pun ten een eerste prijs. ging Venray namelijk verlaten, van wege zijn benoeming tot pastoor in Grubbenvorst. Op dinsdag 22 augustus werd de voormobilisatie afgekondigd (50.000 militairen). Deze had ten doel de legering en verpleging van de by mobilisatie op te roepen troe pen, voor te bereiden. Ook het telefoonverkeer diende (vrijwillig) zoveel mogelijk beperkt Voordat de maand januari ten einde was, brak de lente al even door. Er werd een temperatuur ge meten van 15 graden. Geschenk voor Beatrix. In fe- iruari wist Peel en Maas te berich ten dat de Venrayse kunstschilder g van Bergen een mooi "stille- had aangeboden aan Prinses Beatrix bij gelegenheid van haar eerste veijaardag. Voetbal was toen al populair in l'enrav. De voetbalclub "De Valk" behaalde door een 4-3 overwinning )p Oss, het kampioenschap van de V.C.B. Bravo Valken, schreef de trant. Peel en Maas berichtte ook over e schadelijke gevolgen van het lioseoopbezoek. Een wandeling door bossen en velden is beter, luid de het advies. Op 28 maart vierde Leunen het 25-jarig priesterfeest van Pastoor Reulen. Op 30 maart opende Albeit Ileijn op de hoek van de Marktstraat Gro te Markt een modern ingericht winkelpand. Zaakvoerder was de [heer Chr. van Uden. De Duitse inval in Bohemen en Moravië (Tsjechoslowakije) op 15 maart en de Italiaanse inval in Al banië op 7 april (Goede Vrijdag), brachten veel onrust te weeg. De luchtbeschermingsdienst be stond in 1939 uit een aantal vrijwil ligers die gestationeerd ivaren in het patronaat aan de PatersstraaL Het hoge platte dak was een uitste kende observatie. Voetbalclub De Valk stond in 1939 in hoog aanzien. Een jaar tevoren hadden ze o.m. een vriendschappe lijke wedstrijd, gespeeld tegen een Duitse voetbalclub uit het grensge bied. stand 1-1 In mei en juni was er feest bij de voetbalclub "St. Servatius", die 10 jaar bestond en bij de Boerenleen bank (nu Rabobank) die haar 40-jarige bestaansfeest vierde. De oorlogsdreiging bleef echter boven de horizon hangen. In Peel en Maas van 1 juli verscheen er een artikel over de gevaren van brandbommen In juli werd ook de aanleg van een asfaltweg van Venray naar Merselo aanbesteed. De laagste in schrijver zou het karwei kunnen klaren voor een bedrag van 22.140,-. Op 25 juli kwam het 3e kabinet Colyn tot stand, dat echter maar een kort leven beschoren zou zijn, want op 10 augustus werd het al weer opgevolgd door het kabinet De Geer. Op 5 augustus had de feestelijke heropening plaats van de gemoder niseerde manufacturenwinkel van V. Pijls in de Grotestraat. Kermis onder oorlogsdreiging. Ondanks de gevaarvolle tijden vier de Venray kermis van zondag 6 tot en met donderdag 9 augustus en ook nog zoals toen gebruikelijk was op de zondag daarop. Op 15 augustus namende leden van de H. Familie, in het patronaat, afscheid van hun directeur, kape laan Linssen. Kapelaan Linssen te worden. De spanning steeg met de dag. Mobilisatie. Omdat het er naar uitzag dat het uitbreken van een oorlog niet meer te vermijden was. kondigde de Regering op maandag 28 augustus de algehele mobilisatie af. Kort na een uur werden overal de bekendmakingen aangeplakt. Honderden Venrayse mannen in de leeftijd van 19 tot 40 jaar ver trokken nog dezelfde of de volgende dag naar hun oproepplaatsen. In to taal kwamen er in enkele dagen 250.000 man onder de wapenen. Behalve in de Gouden Leeuw en in zaal Wühelmina. teerden bij de mo bilisatie ook militairen ingekwar tierd in het boerderij-gedeelte van Cafe In den Engel. Daar werd destijds deze foto genomen. De situatie was voor de Luchtbe scherming Venray aanleiding een dringende oproep voor vrijwilligers te doen. Ook werd bekendgemaakt dat de uitreiking van distributiebeschei den zou plaatsvinden op maandag 4 tot en met donderdag 7 september. Tenslotte kondigde burgemeester Jansen op 31 augustus verduiste ringsmaatregelen af. De straatver lichting moest worden uitgescha keld: woningen en gebouwen mochten geen licht meer uitstralen en rywielen mochten geen licht meer voeren. Het waren geen overbodige maat regelen. want op 1 september luid de de Duitse inval in Polen de Tweede Wereldoorlog in. Voor de Venrayse Middenstands vereniging kwam dit alles zeer on gelegen. Men had een feestavond aangekondigd voor een dezer da gen. maar die vond om begrijpelij ke redenen geen doorgang. Maar het leven ging verder. Bij de firma Van den Munckhof verkocht met verduisteringspapier en in de bioscoop werd Robin Hood ge draaid. De Vernieuwde kerk in Castenray werd op 4 september op feestelijke wijze door Mgr. Lemmens in ge bruik gesteld. Waarschuwing. In Peel en Maas van 16 september kwam de volgen de waarschuwing voor: Ouders en Oversten worden ge- waarschuwd op hun dochters en dienstboden te letten. We wenschen hier geen verkeerde- toestanden Treedt flink op voordat het te laat is. Ook de militairen waarschuwen wij voor enkele huizen en personen. De uitgebroken oorlog bleef het nieuws beheersen. Met ingang van 1 oktober was het voor partikuliere auto's (dat waren er in de gemeente Venray toen ongeveer 80) verboden op zondagen en christelijke feestda gen na 5 uur in de morgen op de openbare weg te rijden. Oostrum naar de missie in Britsch Indië (Karachi) en de heer Th. Hou- ba die 25 jaar hoofd der Oostrum- se school was geweest overleed op 71-jarige leeftijd. Op 16 oktober werd de melkprijs verhoogd met 1 cent. Een liter melk ging toen 10 cent kosten. Slagerij Chr. Goumans verhoogde zijn prijzen niet. Zy bood een pond slagersmetworst aan voor 50 cent. Met ingang van 21 oktober werd de heer P. Vermeltfoort, uit. St. Oeden- rode. benoemd tot ambtenaar ter secretaris. Op 24 oktober 1939 had in Oostrum de begrafenis plaats van Th. Houba. oud-hoofd der lagere school te Oostrum. Staat van beleg. Burgemeester Jansen liet bekendmaken dat in gaande 1 november ook voor de ge meente Venray de staat van beleg van kracht werd en dat men van 14 tot en met 17 november de distribu tiestamkaarten kon afhalen. In de dertiger jaren - de crisisjaren - werden de werklozen niet alleen tewerkgesteld bij de ontginn ing van de Peel. maar ook werden ze als boswerkers ingeschakeld. De ge meente had bossen genoeg om haar we rkloze medeburgers daar een ka rig belegde boterham te laten ver dienen. Heel wat prettiger waren de be richten dat er in Venray een schaakclub was opgericht (sekreta ils W. Hettema) en dat de Venrayse gemeentebegroting 1.447.582.-) was aangeboden. Medio december begon de stren ge winter 1939/1940 Het Kerstfeest stond voor de deur. By Th. Pouwels kreeg men b(j aankoop van meer dan 75 cent aan kerstgroepen en kerstartikelen een kerstboom cadeau. Traditiegetrouw voerde "Poly hymnia" weer een zangspel uit. Dit maal was het "de Boschkat" dat een volle zaal trok (le rang 80 cent en 2c rang 00 cent). Zoals gehruikelyk eindigde Peel en Maas het jaar met veel adverten ties waarin iedereen veel geluk en zegen in het nieuwe jaar werd toe gewenst. Wensen die bestemd wa ren voor de 14.582 Venrayers die aan het nog ingrypender jaar 1940 begonnen. W.J.M. Willemsen Foto's: gemeente-archief Archief J. v.d-. Putten Westsingel 18 Peel en Maas berichtte over een oefening van de Luchtbescher mingsdienst Venray en over de bouw van schuilkelders. Er moest ook gezorgd worden voor de ontspanning en ontwikke ling van de in Venray gelegerde mi litairen. Hiervoor werd een comité opgericht waarvan voorzitter werd dr. L. Sala, le voorzitter V. Pyls en sek retails P. Goo ren. Nieuws dat "gewoon" was kwam er uit Oostrum. Medio oktober ver trok zuster Truus Lemmens uit —tt—-r—- Tegelijk, met de mobilisatie trad. de distributie in werking. Vooralsnog kregen alle. inwoners een stam kaart en distributiebonnen. Ze wer den echter pas inwisselbaar toen de bezetting een feit was. Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappele Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappel* Thematische, geïllustreerde encyclopedie, inclusief een woordenboek van medische termen en een uitgebreide van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEEN ALGEMEE ALGEMEE ALGEMEE ALGEMEE RESERVE RESERVE RESERVE RESERVE RESERV TAPTEMELK TAPTEMELK TAPTEMELK TAPTEMELK TAPTEMEl Niets 9 m PFFT. t!M TVT

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5