Ie schatten mn öe Ökote Sterk s.w. MWUNm Bowlen Spio Zwangerschaps- zwemmen Badmintonclub Venray S.V.V. JEUGD Veteranen Tong-il Judo Erised PEEL EN MAAS M.H.C.V. Schaakclub Venray H.S.V. de Roerdomp Heil der Zieken Jeu de Boules Club J.B.C. Venray 80 C.D.J.A. Fanfare St. Cecilia Maashees Sukses voor Thaiboksclub Venray PEEL EN MAAS EEL EN MAAS Donderdag 21 december - Pagina 17 j BOWLING BOND VENRAY l'itslagen le klasse: xi Stoks-Franssen 2-2 t Miss-Treffers 0-4 igic Line-Sigma's 1-3 CB Swaghoven-Pinhunters 1-3 L'itslagen 2e klasse: ores-Golden Wonder 1-3 tijd Raak-Strikers 4-0 d Arrows-BLS Close Ene. 1-3 ib Up-Oud Meerlo 4-0 3e bijna altijd spannende strijd ssen de Sigma's en Magic Line >nd voor deze week op het pro- imma. En ook deze keer maak- n de nrs. 1 en 2 er weer een leuke wlingpartij van. Het handicap- rschil bedroeg slechts 2 pins in t voordeel van Magic Line. In de game was het meteen goed raak; ie 200-games bij elk van de ploe- n. De twee overige scores waren t hoogste bij Magic Line en dit le- rde de grandioze game-score van scratch op!!! De Sigma's ble- n. ook niet onverdienstelijk, ste rn op 956. Hiermee was het le int voor Magic Line. In de 2e ga- e was de score bij beide teams n stuk lager. Toch ging de score ed gelijk op. De Sigma's waren teindelijk de sterksten. ze won- n de 2e game. Als de stand in enwicht is moet de 3e game de slissing brengen. Magic Line be- n met 50 pins voorsprong aan de itste game. maar al gauw werd lidelijk dat het niet meer lekker ip. De Sigma's daarentegen had- in het heilige vuur gevonden, er spelers van de Sigma's seoor- •n boven de 200. De game van 00 scratch bleef echter buiten •reik omdat de vijfde speler op 15 bleef steken. De score was ech- rmeer dan voldoende om de wed- rijd met 3-1 te winnen itaalscore 3048-2926). De Sigma's irstevigden hiermee hun kopposi- De totaalscore van de Sigma's 048) was de hoogste van de 'ond. Leo v.d. Rijt scoorde de oogste game en serie met 223 en 12. In de 2e klasse maakte koploper ltijd Raak korte metten met de 3, de Strikers. Alleen in de 2e me leken de laatsten iets te kun- m maken, maar wist Altijd Raak ch de game te winnen. Close En- mnters had het heel wat moeilij- :r tegen de Red Arrows. In de le ime was nog niets aan de hand en on Close met 1035-865. mede oor de beroerde score van de Red rrows. In de 2e game kwam Close liter de man met de hamer tegen, lit resulteerde in een scratch-score an 657. Deze kans lieten de Red rrows zich niet ontnemen (score 10-845). Close herstelde zich in de game en pikte via winst in de 3e ime de 3-1 overwinning in. Altijd aak kan zich inmiddels drie ver- espartijen (met 4-0) permiteren onder dat de le plaats in gevaar omt. De hoogste serie en game wa in van Gerard Stroecken met 551 208; de hoogste teamscore was an Altijd Raak met 3039. IAKTIEVE SPORT VOOR IEDEREEN WEDSTRIJDZWEMMEN Opgelet! Dinsdat 26 dec. en dins dag 2 jan. is er geen training. Woensdag 27 dec. is er ook geen training. Bij voldoende deelname voor alle wedstrijdzwemmers een looptocht. Vertrek 17.00 bij het ge meentelijk zwembad. TV rug 19.30 uur. Alle verdere trainingen gaan ge woon door. KUNSTZWEMMEN Donderdag a.s. gewoon droog- training. Zaterdag 23 en 30 dec. is er geen zwemtraining. We beginnen op zaterdag 6 jan. weer met zwemmen en op donder dag 11 jan. met de droogtraining. Hier worden ook de meisjes ver wacht die pas hun F-diploma haal den. (Van 17.00-18.00 uur in de gymzaal van het Brukske). Eventuele berichten over het Nieuwjaarszwemmen komen vol gende week in dit blad. WATERPOLO Trainingen: Heren: vrijdag 22 dec. 21.15 uur. Uitslagen: Hl: SPIO I-Treffers 1 12-11 H2: ESZET 3-SPIO 2 4-1 D2: ESZET 2-SPIO 2 12-1 Asp: ESZET A-SPIO A 6-12 ELEMENTAIR ZWEMMEN Opgelet: Heb je je al opgegeven voor de Nelly Kortekaas wisselbe ker? Deze wordt verzwommen in zwembad de Meerpaal op 20 jan. 1990, aanvang 10.30 uur. Voor alle A-. B- of basiszwemdiplomahou- ders/sters. Voor meer informatie bij Ruud aan de balie of het Spio-kantoor tel. 04780-88246. I.v.m. de feestdagen komen de zwemlessen op zaterdag 23 en 30 december te vervallen. Aanstaande moeders zijn ran, harte welkom. Er is nog plaats. Voor meer informatie bel mevr. J. Pee- ters. tel. 04787-1861 of mevr. H. Boe- reboom, tel. 04780-89149. of kom een keer meedoen. De lessen zijn op zaterdagavond van 18.45 tot 19.15 uur in het zwembad De Meer paal ran St Servatius te Ven ray. De kosten bedragen 4,- per les. Uitslagen: Carvin 4-Ven ray 1 Venray 2-Olympia 3 Baexem 1-Venray 3 Weert 6-Venray 4 Venray 5-BVM 2 Shuttle 3-Venray 6 Venrav 7-Roermond 7 4-4 7-1 2-6 4-4 2-6 6-2 4-4 Programma donderdag 4 jan.: Olympia 5-Venray 6 19.00 Programma zaterdag 6 jan.: Veredot 5-Venray 7 8.30 Programma zondag 7 jan.: Good Luck 4-Ven ray 2 10.15 Uitslagen: Zaterdag 16 dec. werden alle wedstrijden afgelast! Winteraktiviteiten 23 Dec.: Gymzaal Raadhuisstraat: 10.00- 12.00 uur: F-jeugd. Gymzaal Brukske: 13.30-14.30 uur- Cl: 14.30-15.30 uur: C2; 15.30-16.30 uur C3. Sportzaal St. Servatius: 14.00- 17.00 uur: A-elftallen. Vossejaeht: 13.00 Uur start in kleine groepen onder begeleiding by de kantine. Formulieren zijn via leiding ver strekt. 24 Dec.: Geen clubmorgen voor de E-teams. 26 Dec.: Geen clubavond voor de C- elftallen. 27 Dec.: Sporthal 'de Wetteling'; 9.00- 12.30 uur: alle E-teams leiding: 12.30-16.00 uur: alle D-elftallen leiding en het meisjesteam bege leiding. 28 Dec.: Sporthal 'de Wetteling': 9.00- 12.30 uur: alle C-elftallen leiding: 12.30-16.00 uur: alle A-elftallen leiding. 29 Dec.: Sporthal 'de Wetteling': 9.00- 11.30 uur: alle B-elftallen leiding: 11.30-16.00: alle jeugdleid(st)ers. (Afmelden bij Pierre Wientjens.) 31 Dec.: Geen clubmorgen voor de E-teams. Opm.: Gebruik sport- en gymza len: pasjes en ballen kan men afha len bij: Peter Rongen, Arkstr. 3, tel. 04780-80017 of Pierre Lenssen. Ei kenlaan 30, tel. 04780-85176. Programma 23 dec.: SW-Volharding a.15.00 De volgende spelers worden verwacht: A. Arts. II. Baartman. W. Baart- man. P. Bonants. H. Coppus. C. Cop- pus. J. v. Kempen. G. Lomians. V. Lucassen. E. v. Mill. A. Mommen. W. Peetere, H. Schellen. J. Smits, H. Swaghoven. T. Swinkels. C. Sijbere. J. Vievermans. Bij afgelasting of afmelding even A. Sijbers bellen, tel. 83196. Aan de leden en hun ouders! Hierbij willen we jullie en je ouders uitnodigen om eens te ko men kijken naar de vorderingen in onze nieuwe zaal. Er is nu al be hoorlijk wat werk verzet maar... er moet nog veel meer gebeuren. Om nu alvast in dit stadium wat reakties te horen, willen we op don derdag 27 december tussen 14.00 en 17.00 uur jullie in de gelegen heid stellen onze nieuwe trainings ruimte te bewonderen onder het genot van een bescheiden kopje koffie! Zondag 17 dec. jl. waren wij van sportschool Erised uitgenodigd om deel te nemen aan het jaarlijkse ju dotoernooi van Judoverenging "Heumen" voor judoka's vanaf 5 jaar. Voor de jeugd was het in de voor middag een zeer rommelig toer nooi. dit kwam hoofdzakelijk door de indeling in de poule. De judoka's van een vereniging hadden eerst een onderlinge strijd om vervol gens tegen judoka's van andere ver enigingen te moeten strijden. Bij de Meisjes behaalde Joyce Sanders in de klasse min 35 kg een eerste plaat. Rianne Peetere in de klasse min 42 kg behaalde eveneens een eerste plaats. Voor Margoo Janssen die in de klasse tot 55 kg zeer veel inzet en goed judo toonde, was er ook een ereplaats weggelegd en mocht Mar goo plaatsnemen op de hoogste tre de van het erepodium. Margret v.d. Kimmenade in de klasse ming 61 kg behaalde in deze klasse een mooie tweede plaats. Bij de Jongens was het in de klas se tot 36 kg helemaal Erised- aangelegenheid. zowel in de voor rondes als in de finales. Jeroen Janssen behaalde in deze klasse een eerste plaats. Richard Peetere in deze klasse een tweede plaats. Roel Linssen. ook uitkomende in deze klasse behaalde een derde plaats op het erepodium. Emile Scholte in de klasse min 42 kg behaalde een mooie tweede plaats. Sjoerd Jansen in de klasse min 49 kg behaalde eveneens een twee de plaats. Robert Crusio ook in deze klasse wist een.mooie derde plaats te behalen. Dean Lawson kon in de klasse min 64 kg ook terugzien op een geslaagd toernooi en behaalde een mooie tweede plaats op het ere podium. Jongens en meisjes, gefeliciteerd met jullie behaalde plaatsen en ook diegenen die net buiten de prijzen vielen, want jullie inzet was er niet minder om. 'n abonnement waard De scheidsrechtere en zaalwach ters bij het zaalhockey hebben afge lopen week persoonlijk bexicht gehad aangaande hun aanwezig heid bij wedstrijden. Noteer deze tijden ook in uw agenda. Zonder scheidsrechtere geen wedstrijd, en dat is niet prettig voor de teams, en kan de club boetes kosten. Programma zaterdag 16 dec.: MB 1: Venray-Maastricht a.10.10 H 1: Venray-Sittard a. 11.20 H 2: Venray-Son a.12.45 JB 1: Venray-Concordia a.13.55 JA 1: Coneordia-Venray a.15.40 N.B.: Lees Peel en Maas ook in de kerstvakantie want ook op 30 en 31 december worden wedstrijden gespeeld. Programma daarvan vol gende week. Externe beker Venray I speelde haar kompetitie- wedstryd in en tegen Reuver. Daar werd een voor Venray onnodige ne derlaag geleden. O. Lemmers wilde zyn partij te mooi winnen, zodat hij uiteindelijk met remise genoegen moest nemen. Zo waren er nog een tweetal spelers welke meer uit hun partij hadden kunnen halen. De uiteindelijke 4,5-3,5 nederlaag was dan ook beslist niet nodig Op 12 december speelde Venray II thuis tegen het zwakker geachte Helden. Na aanvankelijk gelijk op gaande stryd, vielen de eerste volle punten aan Ven ray-zyde. R. Kee re- weer, F. Vermeulen en P. Rouvroye op de eerste drie borden, wonnen hun party. Snel daarna speelden J. Smits en H. Meyer remise, zodat met een tussenstand van 4-1 de winst bijna zeker was. Later op de avond bleek dat J. Hagens vrouwe fortuna aan zijn zijde had. Met een remise haalde hij de winst voor Venray binnen. J. Louweree speelde eveneens remise, terwijl A. Antheu- nisse het enige verliespunt. noteer de. Volgens de deskundigen had hij gemakkelijk remise kunnen spe len, doch het zeer late uur begon hem parten te spelen. Uiteindelijk is de eindstand dus op 5-3 uit gekomen. In Grubbenvoret is O. Lemmers eerste geworden in een door de Wit te Dame georganiseerd schaaktoer nooi. Zijn broer R. Lemmers eindigde in de eerste groep in de onderste regionen. Tijdens de zaterdag gehouden in dividuele wedstrijd van de Brasem te Venlo waren er voor onze deelne mers geen hog klasseringen te behalen. Zaterdag a.s. koppel van Oostrum Er wordt gevist in 't Leuken te Well. Opgeven bij H. v.d. Heuvel, tel. 04780-86569 tot. donderdagavond 20.00 uur. Indien u tijdig de kontributie overmaakt krijgt u de benodigde bescheiden toegestuurd. Ook kunt u voor de benodigde papieren te recht bij de sekretaris H. v.d. Heu vel. Langeweg 38. Venray en V. Grootels Hengelsport. Stationsweg. Vereniging Nationale Bedevaart Door uw milde giften kunnen wij weer verschillende zieke mensen blij maken met een bedevaart naar Lourdes. Wij zijn inmiddels bezig met de inschrijvingen van de zieke en de gezonde pelgrims voor de mei-bedevaart. De bedevaart is van 7 t/m 14 mei 1990. U kunt zich als pelgrim nog opgeven voor deze bedevaart bij An nie van Dyek-Timmermans. tel. 04780-10149. Het afgelopen jaar hebben wij prettig samengewerkt met de paro chies en de pelgrims. Wij hopen dat dit in de toekomst zo door kan gaan. De deelname aan het door JBC Venray 80 georganiseerde doublettes-toemooi was groot. Niet minder dan 68 doublettes waren zondag jl. in de manege te Ys- selsteyn aanwezig om sportief stryd te leveren voor de hoogste eer. De arbitrage tijdens dit toernooi was in handen van Ben v.d. Eynden en Harry Meissen. Er werd gespeeld in vier poules. De uitein delijke winnaars hiervan speelden daarna om de ere plaatsen. De Ven rayse deelnemers deden het over het algemeen niet slecht en wisten een of meerdere wedstrijden te winnen. Doublet Jan Wikkers/Ge- rard Smits behaalde de 2e prijs in hun poule. Einduitslag: 1. Van Kiepen. Kós Krek. Asten 2. Kosta. Dortmund (Did) 3. Arends. Lange Erm 4. Kirchhoff, Dortmund (Did). Midweektoernooi Op woensdag 10 jan. 1990 organi seert JBC Venray 80 een midweek doublettes-toemooi in de manege te Ysselsteyn. Aanvang 10.30 uur. Opgave hiervoor kan geschieden bij Maria Broers of Anny Geurts. Wacht s.v.p. niet te lang met uw aan melding Vrij boulen Op Tweede Kerstdag is er géén vrij boulen in de Ysselsteynse ma nege. Vanaf dinsdag 2 jan. kan men daar weer elke dinsdagmiddag te recht van 13.30 tot 15.30 uur. Suksesvolle introduktie-avond De tijdens de afgelopen verkie zingstijd gehouden ledenwerfaktie heeft intussen zijn vervolg gehad met een introduktie-avond 1 de cember jl. in 't Upke. Op deze avond hebben we een aantal be langstellende mogen verwelko men. Hopelijk leidt deze belangstelling tot een aantal nieu we leden voor de kern Venray. Bij deze willen we dan ook ieder een bedanken die aan onze leden werfaktie heeft bijgedragen door namen van eventuele belangstel lenden aan ons door te geven. Mocht u in uw omgeving nog iemand tegenkomen die eventueel belangstelling zou hebben voor het lidmaatschap van het CDJA- Venray. kunt u deze namen alsnog aan ons sekretariaat doorgeven. Lat ij ns- Ameri ka Een "échte christen-democraat staat voor haar/zijn idealen. Maar dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan, ook wij ervaren dat in de dagelijkse praktijk maar al te vaak. Toch zijn de keuzes die wij moeten maken en de ongemakken die er het gevolg van zijn meestal kleinigheden vergeleken by de pro blemen waar bijvooorbeeld christen-democraten in Latyns- Amerka door hun politieke werk mee gekonfronteerd worden. In veel Latijnsamerikaanse lan den is de democratie herstellende. De christendemocraten spelen hierbij een sleutelrol. Maar om het democratiseringsproces te besten digen is nog veel werk nodig. Het CDJA heeft twee jaar geleden het A.s. zondag 24 december vindt in het Gemeenschapshuis te Maas hees de feestelyke huldiging plaats ran 2 trouwe en gewaardeerde leden. Jeu Ilfjens, 40 jaar aktief voor onze fanfare én als 'dikke-trom- slager èn als contentieuze boek houder. maar óók Prins Jeu van de Bliekere en letterlijk maatgevend voor de joekskapel 'Net op Tied'! Wim (ieurts, liefst 25 jaar aan een onze penningmeester (en hoe!) en méér dan 30 jaar lid: doch óók bekend als onze 'postbode', die nog steeds per fiets de belangen ran on ze fanfare in de wyde regio uit draagt! Allebei leden om trots op te zyn en we vinden het dan ook bijzonder fijn, dat vanwege de 'Bossche Bond van Muziekgezelschappen' belden zullen worden onderscheiden, tij dens de receptie, die om 11.30 uur begint. Op zondag 17 dec. heeft de Ven- rayse thaibokser Maurice Janssen, trainend by Thaiboksclub Venray. in het Sport- en Fitnesscentrum Pe ter Stiphout, zyn le thaiboksparty met een overwinning afgesloten. In 's-Hertogenbosch, waar de wed strijd plaatsvond, versloeg hij zijn tegenstander, die voor eigen pu bliek vocht, in een bikkelharde par ty. waarby de vechter uit Venray duidelijk meer techniek in huis had dan zyn tegenstander. Deze overwinning was een hele prestatie, temeer omdat Maurice Janssen pas 2 weken van te voren te horen kreeg dat hij een wedstrijd kon vechten, wat normaal gespro ken een veel te korte tijd is om zich voor te bereiden op een full contact wedstrijd. De populariteit van deze sport blijkt wel uit het feit dat er zo n 30 supporters uit Venray waren geko men om de vechter aan te moedigen. uw weekblad initiatief genomen tot oprichting van een christen-democratische s<>- lidariteitsstichting. In de toekomst kan hiermee, naar wij hopen, een strukturele bijdrage worden gele verd aan de opbouw van het werk van deze christen-democratische organisaties. Voor de verkiezingen in Chili en Uruguay is hu een beroep gedaan op deze stichting. Deze stichting kunt u ondersteunen door een bij drage te storten op gironr. 3897453. CDJA. Den Haag o.v.v. Laty ns-Ame ri ka. Voor meer informatie over de ak- tie: Harro Hoogerwerf. Buitenland- commissie CDJA; Wim Reintjes. CDJA Venray. tel. 04780-11948. lil De paramenten ran de Grote Kerk INLEIDING Het vak van "borduerwereker" of bedueretickere" werd uitgeoefend n ambachtelijk verband zoals in de liddeleeuwen algemeen gebruik ras. Zij werden ook genoemd de childere met de naald. Borduren is in de ruimste zin van et woord een bestaand weefsel met raden vereieren. Zowel voor ge- istoriseerde als ornamentale nderwerpen werd vooraf een ikening gemaakt, vandaar dat op ïenig stuk borduurwerk verwant- chap te bespeuren valt met de stijl an beroemde schilders uit de Ne erlanden, zoals van Rogier van der feyden en Quinten Matsijs in laanderen. De tekening of het patroon werd oor de borduurder op de stof gete- end en vervolgens werden de om gekken met rijgsteken afgegaan, e laat-middeleeuwse borduurdere eperkten zich tot het gebruik van nkele borduursteken: de gespleten éek. de zandsteek en de la- aursteek. door B A M KRUYSEN De benodigde stoffen zoals flu weel. brokaat, damast en goudlaken werden o.a. uit Italië ingevoerd en voor het noorden te Amsterdam en het zuiden te Antwerpen in de han del gebracht. Wat de produktiecentra van de Zuidelijke Nederlanden betreft was het vooral Brussel naast de ste den Meehelen, Antwerpen en Lier dat de onbetwiste leiding had, zo wel wat kwantiteit als de kwaliteit van de produktie aanging. In Noord-Nederland was dat Amster dam. dat in de 16de eeuw op dit ge bied met Antwerpen nauwe banden had, meer dan met Brussel. Wat het Rijnland betreft was Keu len het centrum van borduurkunst, een secundaire funktie vervulde op dit gebied de steden Wesel. Kleef, Kalkar en Xanten. De kerken bestelden uiteraard veel lithurgische paramenten voor al de grotere bedehuizen konden zich veroorloven meerdere stellen gewaden aan te schaffen. Voor de lithurgische vieringen golden taste voorschriften voor de kledingstukken die door de pries ters moesten gedragen worden. Vooreerst de albe van fijn wit lin nen, de dalmatieken en het kazui fel. met de daarbij behorende stolen en manipels. Dan nog de koorkap die tot het meest monu mentaal parament van een kerk be hoort. De kaproen (of het schild) van deze mantels werd door de "schilders met de naald" werkelijk omgetoverd tot een juweel van goud en kleuren. Soms waren het ook voreten of burgers die dergelijke paramenten bestelden, om ze aan een kerk te schenken, zoals wy later zullen zien. Ook bestelden de kerken de antipendia (altaarvoorhangsels), de dekkleden voor het altaar en ta bernakel. PARAMENTEN UIT DE GROTE KERK De oudste berichten over produk- ten van borduurkunst, die aanwezig waren in de Grote Kerk komen tot ons uit 1582. Uit een inventarislijst van dat jaar worden enkele noe menswaardige parameuten ver meld zoals een koorkap van goudbrokaat en nog een van rood fluweel, met op de achterkant de af beeldingen van de Driekoningen. Op een derde komt het huismerk voor van de Venrayer Johan van Dael (vermoedelijk een geschenk). Nog een kazuifel, waarvan gemeld werd dat pastoor Henricus van Dael daarin begraven werd. Dan een lijst van paramenten uit 1617 waaruit blijkt dat de paramen- tenkollektie zich met een aantal ka zuifels heeft uitgebreid. Pas in 1833 werd een uitgebreide volledige inventarislijst opgesteld. Bewaard werden toen 26 misgewa den, waaronder 7 koorkappen, ver der 50 alben en 30 antipendia voor de altaren. Onder de miskleden bevonden zich toen een witte fluwelen, af komstig van het rond 1800 opgehe ven klooster Jeruzalem en een roodfluwelen van het eveneens op geheven Patereklooster. Twee mis kleden, een van wit zijden damast en een groen gebloemd, waren aan gekocht van het Kruisheren klooster te Venlo. Vermeldenswaard is het feit dat een van de 26 misgewaden ge schonken werd door de in Venray wonende Baron De Folleville. Proost van het keizerlijk vrije colle giale Stift van de St. Adelbrecht te Aken. Baron De Folleville, geboren te Dusseldorf. was een zoon van Er- nest Hendrik Baron De Folleville en 'l'hereia, gravin van Sehellart van Geysteren. Volgens een mededeling van historicus M.J. Janssen schonk de Proost "het beste gouden misge waad met koorkap aan de parochia le kerk". Baron De Folleville woonde de laatste jaren te Venray en was door het Franse Gouverne ment gepensioneerd. Hij was lid van de "Confraternitas Caeciliana" te Venray. gesticht voor priesters al daar in ambt of daar geboren. Hij stierf op 22 juli 1816.79 jaar oud en werd op het Venrayse kerkhof be graven. Verder bezat de kerk toen kostba re antieke kanten superplies, waar van enigen eveneens afkomstig waren van de Proost Baron De Folle ville en ook van een zekere Baron De Moereel. Volgens een opgave bezat de Grote Kerk in 1937 geen oudere misgewa den dan een aantal uit de 18de eeuw. In 1977 wordt melding gemaakt van een schenking door de fam. Janssen van "De Gouden Leeuw" (hotel en brouwerij). Het betreft een zg. driestel en koorkap met toebe horen. Het is gemaakt van zijde, goudbrokaat en fluweel. (Goudbro kaat met ingeweven patronen.) Op het kazuifel de afbeelding van de H. Petrus met sleutels, op de dalmatie ken de H.H. Joannes evangelist. Hu- bertus, Josef en een bisschop. Op de koorkap (zie foto) de H. Antonius met het kind Jezus. VERKOOP .ANTIEK KANTWERK Wy spraken reeds over de aanwe zigheid in de Grote Kerk van kost baar antiek kantwerk. In dit verband moet vermeld worden dat de 19de eeuw voor de Grote Kprk een "Zwarte eeuw" was die zich kenmerkte door een grote uitver koop van kerkelijke kunst. In die eeuw gingen onder meer verloren: het sacramentshuis. de gotische altaren van de H.H. Maria en Petrus, het oude hoofdaltaar en vyf andere renaissance altaren, het beeld van SL Sebastianus (om er maar één te noemen), zilverwerk, antieke koperen voorwerpen en 10 glasraampjes. Venrayse kunst, van de pastorie. Of dit niet genoeg was, op het ein de van die eeuw werden verwoede pogingen aangewend om zich ook van kostbaar en eeuwenoud kant werk (van misgewaden) te ontdoen. Zij werden toen betiteld als "versle ten en onbruikbaar"! Kontakten werden opgenomen met het Gewerbe-museum te Dusseldorf en het K.K. Oesten-museum te Wenen, met antiquaires te Brussel en Pa rijs. Pastoor Pascal Sohmeits die zelf een einde maakte aan de uitver koop van kunst uit zijn kerk niemand minder dan hij heeft hier omtrent met grotere bitterheid ge klaagd vermeld in 1914 dat "de antieke kanten voor 2.600,- tot geld gemaakt werden". Mogen zy die over de overgeble ven Venrayse kerkschatten waken, hun verantwoordelijkheid blijven beseffen! Foto van tivee. koorkappen uit de schatkamer in de Grote Kerk. De koorkap links werd geschonken door de familie Janssen-Krijns van De Gouden Leeuw.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 17