De Verenigde Staten zijn dichterbij dan je denkt MARKT STAATSLOT PEEL EN MAAS Florado Bloemen Eerste prijs kerst-etalage- wedstrijd voor Thomassen Interieurverzorging Tweeduizend jaar munten en waarde papieren in museum Nieuwe parkeergelegen heid op binnenterrein BIJ CHR.JANSEN AAN DE GROTE IS EEN MISSCHIEN EEN VERMOGEN WAARD Avyr. gulden et 5. j Camp America is een andere vakantie Sigarenhuis Chr. «lansen Bedankt Filmnieuws voordeelbon Tegen inlevering van deze bon maar liefst 1.50 korting op een kerststukje van uw keuze Als je tussen 18 en 35 jaar bent. je wilt een aktieve vakantie, en als het r kan in de Verenigde Staten, dan wordt dit meestal als een droom- Jrens beschouwd. Niets is echter ninder waar. Voor 400 gulden yordt een verblijf van 8 a 9 weken In een vakantiekamp in de Verengi- ie Staten werkelijkheid. Je moet er ichter wel wat voor doen. Deze mogelijkheid wordt, gebo- len door Camp America. Dit is een Amerikaanse non-profit organisa- lie (stichting) die voor Amerikaanse tinderen zomerkampen organ i- leert. Over de hele 'States' zijn zo n 12.000 kampen gevestigd, varië rend van sportkamp tot godsdienst- ■^karnp. Voor al deze kampen is tiding nodig. Middels een wereld- ijde organisatie wordt deze niet al leen in de Verenigde Staten ■vonden. In 1989 gingen 8500jon- ■ren uit de rest van (le wereld hun imervakantie als leider of mede werker in zo'n kamp besteden. Hiervan kwamen er 5000 uit Groot Brittanië. Uit Nederland waren dit mini 1100 jongeren. De organisatie in Nederland ge schiedt vanuit Venray. In een kan toor aan de Poststraat is het Nederlandse agentschap van Camp America gevestigd. De leiding is in handen van Mark Maasdam. Mark ging zelf ooit als eounseillor (leider) naar /Amerika om in zo'n kamp te werken. Dolenthousiast kwam hij ■[daarvan terug. Vanuit het hoofd- kantoor in Amerika kreeg hij het verzoek om te fungeren als inter viewer. Dit is het voeren van gesprekken met aspirant-kandi daten voor een plek in een vakan tiekamp. Mark deed dit eerst naast zjjn werk erbij. In Amerka was men echter zo tevreden over hem. men hem het Nederlandse agentschap aanbood. Hiervoor gaf Mark zijn toch niet geringe baan als bedrijfsleider in een hotel op. Het is dan 1987. In dat jaar gingen 400jongeren als leider naar /Ameri ka. In 1988 waren dit er al 800 ter wijl er dit jaar 1100 jongeren uit Nederland hun weg naar de States vonden. SOLIDE PROGRAMMA Vakantiekampen zoals Camp America die organiseert, zijn in de \ferenigde Staten een heel normale zaak. In Europa kykt men hier nog al vreemd tegenaan. Camp America is de grootste organisatie die zulke K&mpen organiseert. Volgens Mark Maasdam biedt Camp America een solide programma. Als men op het Amerikaanse consulaat of Ver keersbureau navraag doet naar de mogelijkheden van werken in een zomerkamp, wordt altijd naar het agentschap van Camp America ver wezen. 'Dat wil toch wel wat zeggen', aldus Mark Maasdam. Het werk van Mark Maasdam bestaat hoofdzakelijk uit promoten en interviewen. De doelgroep is vooral studenten. De aktiviteiten van Camp America in Nederland zijn daarom vooral gericht op de Universiteiten, HBO's en MBO's want ook technisch geschoolde mensen kunnen in een kamp goed gebruikt worden. Mark doet dit niet alleen. Over heel Nederland ver spreid zitten 15 vrijwilligers die aspirant-kandidaten interviewen en beoordelen. Verder beschikt Camp America in Nederland over 50 andere vrijwilligers die middels spreekbeurten e.d. het werken in de Amerikaanse vakantiekampen promoten. /Al deze vrijwilligers zijn een of meerdere malen met Camp America naar de Verenigde Stalen geweest. 'Waarom zo'n uitgebreide organi satie?' 'Niet iedereen kan zomaar mee', aldus Mark Maasdam. Bet gaat erom dat we gemotiveerde mensen vinden, die het leuk vin den om de hele zomer in een va kantiekamp te werken'. In hoeverre de mensen gemotiveerd zijn blijkt wel bij het invullen van het aanmel dingsformulier. Dit is geheel in het Engels opgesteld en moet ook in het Engels ingevuld worden. Ook de kleurenfolder van Camp /Ameri ca is helemaal in het. Engels. 'Deze drempel wordt bewust aangehou den'. aldus Mark Maasdam. 'Als iemand de moeite niet neemt om het formulier in te vullen, dan zegt dit al genoeg over zijn motivatie'. De mensen die meegaan naar /Amerika moeten er namelijk van bewust zijn. dat ze niet zomaar op vakantie i. Er moet 8 a 9 weken hard gewerkt worden. Na die weken krij gen de mensen 'zakgeld' uitge keerd. Het gaat dan om een bedrag variërend van 150 tot 450 dollar. Met dit geld kan men dan op eigen kosten nog maximaal 6 weken in de 'States' rondtoeren om dan met eên vliegtuig van Camp America terug te keren naar Nederland. POPULAIR Nederlandse kampleiders zijn in Amerika erg gewild. Nederlanders beheersen over het algemeen de Engelse taal goed en schuwen het harde werk niet. Qua mentaliteit sluit de Nederlander goed aan bij de Amerikanen. 85% Van de aanvra gers voor een funktie als kamplei der wordt dan ook gehonoreerd. Dat is het hoogste percentage in de wereld. 'De persoonlijke kwalitei ten worden zoveel mogelijk benut. Een voetballeider zal ook op het kamp voetballeiding kunnen ge ven. Een kok zal in een keuken te- Mark Maasdam, enkele jaren geleden, aktief als tenniscóuneillor in een van de vakantieka mpen van Camp America. recht komen. Heeft iemand geen specifieke ervaring dan zal hij of zij voor algemene werkzaamheden in het kamp worden ingezet. Er is al tijd wel een kamp voor iedereen. Daarom is het zo dat de meeste mensen die naar Amerika zijn ge weest zeer enthousiast terugko men'. aldus Mark Maasdam. PROMOTIE Naast eerder genoemde vrijwilli gersorganisatie doet Mark Maas dam ook zelf veel aan promotie. 'Publiciteit kunnen we genoeg ge bruiken'. is zijn standpunt. Hij ver wijst hierbij ua. naar Venray zelf. Een aantal mensen weet dat wij hier zitten, maar er zijn slechts wei nigen die weten wat- wffMoen'. Aan publiciteit heeft Camp Ame rica, sinds Mark Maasdam het agentschap heeft, niet te klagen. Vo rig jaar kwamen na een artikel in de Telegraaf zo'n 900 reakties bij hem binnen. Na 7 minuten beeld- verslag bij Club Veronica waren dat zelfs 4000 reakties. 'Ook nu nog ko men reakties binnen naar aanlei ding van dat programma'. Dat bewijst het aantal aanvragers van brochures. Terwijl de wervingscam pagne nog moet beginnen, hebben al 3000 mensen een brochure aan gevraagd. Dat is het dubbele aantal van vorig jaar om deze tijd. Mark Maasdam verwacht dat dit jaar in juni zo'n 1300 Nederlandse jongeren naar de Verenigde Staten vertrekken. Tbt dat tijdstip moet er nog veel gebeuren. Zo zullen er in mei een tweetal bijeenkomsten ge organiseerd woiden voor alle jonge ren die meegaan. Ook zullen diverse kampdirekteuren vanuit /Amerika naar Nederland komen voor voorlichtingsbijeenkomsten. Vooral bij deze bfieenkomsten wor den twijfels. die vooral bij ouders 'ven, weggenomen. Voor alle duidelijkheid wyst Mark Maasdam erop dat Camp America geen reisbureau is. 'Ons agentschap legt kontakten tussen individuen en kampdirekties'. Als men meer informatie wil over het werken in Amerikaanse vakan tiekampen. kan men kontakt opne men met Camp America, tel. 88074 of even binnenlopen in het kan toor. Poststraat 2 (achterom de trap op). vanaf 18 december a.s. verkrijgbaar bij: Grote Markt 22 VERONTRUSTE BEWONERS Toen do bewoners bij hun aan de Puttenweg gelegen woning terug keerden. zagen zij tot hun verba zing dat er licht in de gang brandde, terwyl ze zeker wisten dat de lamp defekt was. Ze waarschuw den de politie, maar die konden geen inbrekers ontdekken. Wel kon worden vastgesteld, dat de fitting van de lamp los zat en dat mogelijk door trilling weer een kontakt ont stond en dp lamp weer ging branden. GEEN VERLICHTING Vrijdagavond omstreeks 21.15 uur reed op de Zuidsingel een per sonenauto uit Leunen. Volgens ge tuigen voerde die auto geen verlichting. Dat was mogelijk de ooi-zaak. dat een uit Oostrum af komstige autobestuurder, toen hij vanaf de Plataanst raat de Zuidsin gel opreed, tie zonder verlichting rijdende auto te laat opmerkte. Ge volg: botsing met behoorlijke schade. Al voor f45.- per dag bent u in uw eigen Huur-Opel op weg met de Kerstvakantie. Waar u ook heen wilt met de lange Kerstvakantie. Happy-Rent wijst u de weg. In zo'n comfortabele luxe Huur-Opel. Het openbaar/^^ vervoer is duurder, kijkt u maar. j VOOROfUG OPCL HUP£N Per dao Corsa f 45.- Kadett 153,- Ascona f 62,- Per week f 287,- f 340,- f 395,- Vraag onze volledige tarieflijst aan. Reserveer tijdig. Prijzen zijn exclusief 18,5% BTW en inclusief all-risks verzekering en 200 km vrij per dag Atebe Garage bv Venray Oude Oostrumseweg 4. 5802 CC Venray Tel. 04780 - 8 62 00 Jammer genoeg heeft de politie geen kans gekregen om een amazo ne en een ruiter, die zich daadwer kelijk hebben ingezet, zodat er geen ongelukken konden gebeuren, toen tijdens zware mist op de rijbaan van de Wanssumseweg twee koeien liepen. Met de inzet van dit tweetal konden de koeien in een langs die weg gelegen weide worden gedre ven. De auto's raasden ondanks de mist voorbij. Geen van de automo bilisten stopten om de ruiters te helpen. De politie was op dat mo ment elders bezig, met andere koei en in een weide te drijven. Jammer genoeg wist de politie niet de namen van deze twee rui ters. Zij verzocht ons, de dank in dit bericht, namens hen uit te spre ken. wat wij gaarne doen. temeer omdat blijkt dat ook de jeugd nog bereid is de helpende hand uit te steken. DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 Nr. 51 HONDERDENTIENDE JAARGANG 'Een zaak. die er in slaagt het pro totype van een kerstetalage in Ven ray te presenteren en daarbij een straat lang kerstsfeer weet op te roe pen. verdient zonder meer de eer ste prijs'. /Aldus oordeelde een onpartijdige jury zondag jl. over de etalage van Thomassen Interieur verzorging. Dat de heer H. Thomas sen de Biologische School van de Scholengemeenschap 'Marianum' en Tuincentrum 'Tuvlshof had in geschakeld om deze fantastische blikvanger op te bouwen, weerhield de jury er niet van hem 'de hoogste eer' te gunnen. Volgens het juryrap port was zowel binnen als buiten de kerstsfeer zodanig konsekwent doorgevoerd, dat het winkelende publiek er niet aan ontkomt door deze zeer bijzonder fraaie blikvan ger. al van afstand te worden aange trokken. En wat de jury niet wist. was dat zondagmiddag tijdens de winkelopenstelling in de zaak van de heer Thomassen een uit Hilver sum afkomstige harpiste concer teerde, waardoor nog meer kerstsfeer werd opgeroepen. De eer ste prijs, een wisselbeker van Het Winkelcentrum Venray. was dus duidelijk op zijn plaats. 'Men heeft er bepaald geen bril voor nodig om door de etalage van Mijlink Opt iek in de Passage te wor den gefascineerd', schreef de jury in haar rapport, waarin zij deze zaak de tweede prijs toekende. Het gedurfde experiment om met be hulp ran vrij grof materiaal fijne ar tikelen te etaleren en hierbij door een goede kombinatie een juist evenwicht type vinden, verdiende —volgens de jury— waardering De derde prys werd toegekend aan Hendricx Schoenen in de Gro testraat omdat deze kleine etalage door een knappe opbouw mooi is door haar eenvoud en vooral 's avonds door haar uitnodigende in richting de aandacht trekt van het winkelende publiek. Overigens had de jury een zeer moeilijke taak. omdat de kwaliteit van de kerstversiering in de etala ges aanmerkelijk is verbeterd ten opzichte van voorgaande jaren. Van daar dan ook, dat zy strengere normen moest hanteren om drie prijswinnaars te kunnen aan wijzen. Op de l'oto' ziet men het Venrayse noodgeld, dat in mei 1940 in coupu res van 0.25. ƒ1.- en 5.- door de gemeente werd uitgegeven. Het museum is geopend óp iedere woensdag-, zaterdag- en zondagmid dag van 14.00 tot 17.00 uur. Op 30 en 31 december a.s. is het museum gesloten. In het Venrayse Museum "t Freu- lekeshuus' wordt tot en met 25 fe bruari 1990 de tentoonstelling 'Van Keizer Augustus tot Creditcard' ge houden. Deze expositie geeft een in teressant overzicht van munten en waardepapier, die in een periode van tweeduizend jaar in en in de omgeving van Venray zijn gebruikt. Een bezienswaardig hoekje van de tentoonstelling wordt gevormd door het zg. noodgeld. In tijden, waarin het land in bij zondere omstandigheden verkeert b.v. staat van beleg— kan de rege ring uit veiligheidsoverwegingen tot uitgifte van zg. noodgeld over gaan. In Nederland heeft deze situa tie zich voorgedaan tussen 11 en 17 mei 1940. De gemeenten waren ge rechtigd dit noodgeld te laten druk ken en uit te geven. Het was bedoeld om in «le eerste levensbe hoeften te kunnen voorzien. De winkeliers waren verplicht dit geld te aksepteren en zij konden het tot en met 7 juli 1940 bij de gemeente ontvanger inwisselen tegen Neder lands geld. De Nederlandse gemeenten heb ben in de meidagen ran 1940 wel dit noodgeld laten drukken, maar in slechts enkele gemeenten werd het ook inderdaad gebruikt. De meeste biljetten hadden een aange geven waarde van 1 gulden of 2V2 gulden. In een klein aantal ge meenten waren biljetten van hoge re waarden gebruikt. DE aCMEENTe VENRAY .«rMoort Nowiw ia »ii<v b*t Intfrt* w De gemeente heeft nu definitief besloten, dat op het binnenterrein, achter de Hoenderstraat en de Bon te Koestraat, een parkeerterrein wordt aangelegd, waarop circa 100 auto's een plaats kunnen vinden. Het heeft enige tijd gekost, om met de aanwonende bewoners tot over eenstemming te komen. De proble men die er waren zijn zo goed mogelijk opgelost. Om dat binnenterrein te kunnen bereiken, wordt een al jaren leegstaande woning in de Hoen derstraat gesloopt. Over dat perceel komt dan st raks een vijf meter bre de toegangsweg, met aan beide zy- den een trottoir. Het terrein kan alleen via deze toegangsweg door auto's bereikt worden. Voetgangers kunnen ech ter ook via een zg. bed rij fsst raatje in de Bindstraat komen (tussen de panden van Verbeek en Verstralen). Het terrein wordt niet beklin- kerd, maar voorzien van een stol- verharding. In deze verharding is het niet mogelijk parkeervakken in te richten, zoals bij klinkerbestra tingen. Daarom zullen op dit nieu we terrein, in de vorm ran markeerpaaltjes, op eenvoudige wyze parkeervakken worden aan geduid. Het is de bedoeling dat dit nieuwe parkeerterrein straks vooral door lang-parkeerders zal worden ge bruikt. met name noemde wethou der Claessens het personeel van de Torro. dat nu dikwijls beslag legt op parkeei-plaatsen op het Bleekers- veld (het parkeerterrein bij de Torro). DIEFSTAL PERSONENAUTO Uit een parkeerhaven, nabij café 't Iluukske aan de Langstraat, werd een Opel Ascona van een Venrayer. in de nacht van zaterdag op zondag, gestolen. Hoe groot de waarde van de auto was. kon niet worden mede gedeeld. AANHANGER ONTVREEMD Vanaf een erf aan de Janslustweg werd een aanhangwagen ont vreemd. De waarde van deze aan hangwagen kon niet worden medegedeeld. RACK TO THE FUTURE 2 is een wereldhit. De nieuwe film met Mi chael J. Fox blykt een voltreffer te zyn. Deze flitsende razendsnelle i film die met dé snelheid van een achtbaan door de bioscoop raast is een van de besta>aktipi-.en kunilie- films van de laatste jaren. Het pu bliek is laaiend enthousiast en in Amerika breekt de film terecht re- kords. Deze week is in Venray de Europese premiere en behoort daarmee tot een van de grote trek kers in de kerstvakantie. Ook de film THEO EN THE A EN HET TEENENK/AAS IMPERIUM blijkt een voltreffer te zijn. Het pu bliek geniet met volle teugen en men verlaat enthousiast de zaal. Ve- len vergelijken de film met de L'rba- nus film. maar uiteraard is deze film anders. Wel kan er even hard om gelachen worden. GHOSTBUSTERS 2 blijkt ook een hit te zyn. want vorige week was menige voorstelling uitverkocht. De film gaat uiteraard in de kerstva kantie door. Voor de 3e week wordt SEE NO EVIL HEAR NO EVIL geprolon geerd. het verhaal ran de dove en de blinde doet «nik in Venray de halten smelten. Het is een vrolijke onderhoudende film waar men in de kerstvakantie veel pezier aan kan beleven. Tenslotte is er voor de jeugd, maar ook voor kinderen van 0 tot 99 jaar een opmerkelijke tekenfilm gemaakt door de giganten Steven Spielberg en George Lucas. PLAT VOET EN ZIJN VRIENDJES is een tekenfilm: vuurwerk van grote klas se. Evenals 'Avontuur met een staartje' zal deze Nederlands gesproken tekenfilm de weg naar de bioscoop gemakkelijk maken. DIEFSTAL AUTORADIO Er werd aangifte gedaan rail diefstal van een autoradio uit een in een carport aan het Grootdorp te Merselo geparkeerde personenauto. Ook de luidsprekers waren ver dwenen. (geldig van do. 21 t/m zat. 23 dec. a.s.) tevens hebben wij voor u 'n zeer ruim assortiment kerstartikelen gepresenteerd staan. De Bleek 46 Venray

Peel en Maas | 1989 | | pagina 11