Lenen tegen de laagste rente: De gemeente Venray in cijfers rwee zusters 80 jaar onafgebroken samen Dialezing ziekten en plagen in St. Jozef school Overloon Toekomst Venrays museum 'Het Freulekeshuus' onzeker M.T.S. in Venray binnen handbereik VW Venray krijgt te weinig financiële steun St. Elisabeth Ziekenhuis Venray presenteert jaarverslag 1988 Pro Ecclesia Et Pontifice (ERSTAANBIEDING VERSLEIJEN OIRLO PECH VOGEL LIJN >04709-2019 Partijen wijzen met vinger naar bedrijfsleven Jonge geliefden Kerstconcert Overloon Drie inbraken in Merselo «'TEEL EN MAAS Donderdag 14 december - Pagina 5 Ieder jaar wordt in de gemeentebegroting een lijst opgenomen van ie kerngegevens van de gemeente Venray. Dat zijn de "harde cijfers" vaarop de begroting is gebaseerd. Spektakulaire veranderingen ten op- tichte van vorig jaar hebben zich niet voorgedaan. Een stijging van 103 nwoners mag geen naam hebben, wanneer men weet, dat er in het be rin van de jaren '70 jaren waren met een stijging van het inwonertal net meer dan 1000. Uit het overzicht blijkt ook een toename van de engte van de wegen. Dat vindt zijn oorzaak in de ruilverkaveling en de lieuwbouwwyken. IERNGEGEVENS Sociale st rukt uur 1-1-1989 \antal inwoners: 34.172 raarvan ■an 0-3 jaar: 1.764 an 4-16 jaar: 5.850 ian 17-64 jaar: 22.771 an 65 jaar en ouder: 3.787 tantal periodieke bijstandsge- echtigen: 991 vaarvan )ersonen beneden 65 jaar: 973 >ersonen van 65 jaar en ouder: 18 itantal uitkeringsgerechtigden in- {evolge de Wet Werkloosheidsvoor- Lening: 5 Aantal tewerkgestelden in sociale irkgemeenschappen: 203 Fysieke struktuur Oppervlakte gemeente 14.636 ivaarvan f\ nnnenwater ïistorische stads- of dorpskern itantal woningen vaarvan woningwet- en premiewo- ïingen Lengte van de wegen: ivaarvan tertiaire wegen: 0 quartaire wegen: 85 indere wegen buiten de bebouwde commen: 270 ivaarvan verhard 113 waarvan onverhard 157 mdere Wegen binnen de bebouwde lommen (verhard): 110 Lengte van rekreatieve fiets-, ruiter- en wandelpaden 33 ;\antal m2 openbaar groen 1.610.000 exclusief sportparken, begraafplaats, openbare 46 11.675 7.500 1-1-1990 34.275 1.736 5.733 23.060 3.746 908 902 0 200 14.636 ha 46 11.860 7.650 km km km km km km 0 km 56,6 km 301,3 km 144,3 km 157 km 162,7 km 33 km 1.228.200 gebouwen e.d. Afgelopen zaterdagmiddag hield leken Buschman een plechtige Eu- iharistieviering in de Petrus Ban- denkerk, ter ere van een van zijn rouwste kerkbezoekers, die op die lag 80 jaar werd: Drien Pouwels, be er bekend als tante Drien, sinds 12 jaar woonachtig aan de Stations weg, na 68 jaren aan de St Servati- usweg te .hebben gewoond. Maar er was nog een ander feit dat meer dan de gewone aandacht verdiende. Thnte Drien woonde op die dag ook 80 jaar onafgebroken samen met haar bijna 2 jaar oudere zuster Han Pouwels: tante Han. Zij vierde in februari vorig jaar haar 80ste verjaardag, net als haar zuster nu, met een H. Mis en omringd door hun broers en schoonzussen in een dertigtal nichten en neven Van de familie Pouwels. Het feest werd zaterdagmiddag ge vierd in Danscentrum Janssen aan de Raadhuisstraat. De twee ge zusters weten alles van hun nich ten en neven, waar ze ook wonen, en hoeveel kinderen ze hebben, etc. Deken Buschman zei, dat hij trots was op dit tweetal, dat onafscheide lijk, weer of geen weer, altyd in de kerk present is. Als een van hun weeën eens ontbreekt, dan is dat ïitsluitend door ziekte. Vooral tante Drien is in de loop der jaren nog wel eens ziek geweest. Zeven maal moest ze worden opgenomen in het ziekenhuis. In de tuin werken kan het tweetal niet laten. Ilun grote tuin wordt nog perfekt in orde gehouden, al wordt het zwaardere werk wel uit besteed. Alle groenten welke ze no- bakbenodigdheden voor al uw appelflappen, oliebollen enz. Castenrayseweg 14 Tel. 04787-1941 dig hebben wordt nog door hen zelf geteeld. Er is ook geen hulp in huis, want ze beredderen alles nog zelf. En als het werk gedaan is dan wordt er televisie gekeken of legt het tweetal een kaartje. Natuurlijk werd er tijdens ons gesprekje met de twee zussen ge praat over het verleden. Hoe mooi dat het in Venray was, en dan voor namelijk aan de Servatiusweg waar ze geboren en getogen waren, en waar hun ouders een gemengd be drijf hadden. Het tweetal heeft al tijd op de ouderlijke boerderij gewerkt. Wat, voor werk het ook was, ze stonden hun "mannetje". Aan trouwen hebben ze nooit ge dacht. Ze vonden het, ook later, zo met hun tweetjes wel goed. Maar denk nu niet, dat het tweetal oude vrijsters zijn geworden. Ze staan nog midden in het leven. Ze zijn en blijven goed op de hoogte van wat er in het Venrayse en daarbuiten plaats vindt. Ook op politiek terrein weten ze mee te praten. Als hun iets niet zint dan weten ze de weg naar de verant woordelijke overheid wel te vinden. Drien en Han genieten nog iedere dag van hun leven. Een dag welke ze samen delen, maar welke dag nooit genoten wordt, zonder samen ter kerke te zyn gegaan. Steevast! EAUTOJcWfrBEDRIJF GEBR. TIMMERMANS HORST Schade herstellen? Timmermans bellen en het komt gegarandeerd goed Voorbeelden van een Persoonlijke Lening Voorbeelden van een Doorlopend Krediet** U leent rente 12 mnd. 36 mnd. 48 mnd. f 3.000,- 13,8 f 268,- f 101,- f 80,- f 6.000,- 12,8 f 533,- f 200,- f 158,- f 8.000,- 11.4 f 706,- f261,- f 206,- f 10.000,- 11.4 f 883,- f 327,- f 258,- f 18.000,- 11,4 t 1590,- f 588,- f464,- Kredietlemiet max. 30.000,- Rente Maandelijkse aflossing f 3.000,- 11.4 f 60,- f 5.000,- 11.4 f 100,- f 10.000,- 11,4 f200,- f 30.000,- 11,4 f600,- De rente per (aar op basis van samengestelde interest. .Het rentepercentage per maand is 0,9041%. De theoretische looptijd (het aantal maanden dat u aflost als u het gehele bedrag opneemt, bij de huidige tarieven zonder extra aflossingen en opnamen) bedraagt 64 maanden. spaarbank limburg pancratiusbank g Kantoren Spaarbank Limburg: Hoofdkantoor: Maastricht. Markt 14-18. telefoon 043-296666. Distriktskantoor. Spoorstraat 38, Venlo, telefoon 077-541212 Vestigingen in Limburg: Maastricht, Amby, Beek, BergenTerblijt. Blerick, Borgharen, Bunde, Cadier en Keer, Eijsden, Gronsveld, Heer, Meerssen. Roermond, Sittard, Tegelen, Vaals. Valkenburg, Velden. Venlo, Venray Kantoren Pancratiusbank: Hoofdkantoor: Geerstraat 22. Heerlen, Telefoon 045-716441 Overige kantoren te Heerlen (6). Hoensbroek, Geleen (2), Brunssum, Schaesberg en Kerkrade (2 Het CDA en de PvdA maken een verwijt naar het Venrayse be drijfsleven, omdat zij te weinig fi nanciële steun geven aan het VW Venray. Dat bleek tijdens de begro tingsbehandeling, vorige week don derdag. waarin ook het VW en het funktioneren daarvan, aan de orde kwam. Momenteel kent het VW 184 kontribuanten (in 1983 waren dat er slechts 69). Hun bijdrage is op dit moment even groot als de ba sissubsidie van de gemeente Ven ray. Het gemeentebestuur wil dat de bijdrage van die kontribuanten ho ger wordt. "Het VW steunt op drie poten: gemeente, middenstand en het ove rige bedrijfsleven. Het is jammer dat de bereidheid van het be drijfsleven, voor meer geld ten be hoeve van het VW, er niet is", aldus burgemeester Defesche. Verder stel de de burgemeester dat dit vanuit de gemeente niet mag leiden tot sancties naar het VVV toe. Daarom zal de gemeentelijke subsidie niet lager worden. Het City Marketing-onderzoek, dat jnomenteel gedaan wordt door leerlingen van de Erasmusuniversi- teit. zal zich ook richten op het VW. Op basis van dit onderzoek zal de gemeente een visie geven op de financiering van het VW. Jan Driessen (CDA) noemde het pynlyk, dat het bedryfsleven het laat afweten. Hij sprak hierover dan ook zijn zorg uit. Volgens Bert Kersten (PvdA) moet de gemeente met een goede nota komen over het funktioneren en fi nancieren van het VW. Als het be dryfsleven daaraan dan niet meewerkt of wil werken, dan zijn de plannen gedoemd te mislukken. Dat zou dan het einde van de ge meentelijke subsidie betekenen. Dat laatste kon de burgemeester niet goedkeuren. "Het WV mag je niet treffen doordat anderen ach terblijven. Het stopzetten van de subsidie zou te betreuren zijn". We hebben wat tegen jaarversla gen. Niet omdat ze een vets lag ge ven over een voorbije jaar, maar omdat zo'n verslag pas de publici teit haalt als het daarop volgende jaar aliveer zijn einde nadert Zo ook met het jaarverslag over 1988 van het Venrayse ziekenhuis. Bijna een jaar later krijgt men dat overzicht onder ogen. Veel is alweer achterhaald, is oud-nieuws en plannen zijn inmiddels alweer ver wezenlijkt. Maar desondanks hieronder een kleine kanttekening. Uit het jaarverslag over 1988 van het St. Elisabeth Ziekenhuis Venray blijkt, dat in de loop van het ver slagjaar de fusie met het Venlose St. Maartens Gasthuis de voornaamste rol heeft gespeeld. Bestuur en di- rektie ontkennen niet dat het pro ces van de fusie tussen beide ziekenhuizen by velen aanleiding gaf tot onzekerheid en zorgen. Maar, zo wordt in het jaarverslag gesteld, de voortvarende wijze waar op de fusie al gestalte heeft gekre gen, geeft echter alle vertrouwen in een verdere harmonieuze ontwik keling van beide ziekenhuizen. In het voorjaar van 1988 bleek, dat de financiële jaarrekening over 1987 met een negatief saldo moest worden afgesloten. Daarenboven was de verwachting dat ongetwij feld beleid in 1988 tot groter nadeel zou leiden. Daarom werd een sane ringscommissie in het leven geroe pen, die maatregelen voor strukturele beperking van de kostengroei moest voorbereiden. Bovendien bleek in de loop van het verslagjaar, dat een bedrag van 995.000,- moest worden afge boekt omdat deze kostenpost, stam mend uit de pre-budgettaire periode niet door het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg en ziektekostenverzekeraars werd geaksepteerd. Het eigen vermogen en de reserve aanvaardbare kosten daalden door deze ontwikkeling tot 25.380,-. Voor de komende jaren hebben bestuur en direktie een taakstelling geformuleerd, die tot een strukture le verlaging van de kosten met 7en een vergroting van de in terne kostenbeheersing moet leiden. Als gevolg van de fusie werden in Venray de poliklinieken reumatolo gie en longziekten geopend. Op dinsdag 19 december is er een dialezing over ziekten en plagen, georganiseerd door de botanische tuin D'n Hof in de St. Jozefschool te Overloon. Aanvang van de dialezing is 20.00 uur. De toegang tot de diale zing kost voor vrienden van de bo tanische tuin 3,- en voor niet-vrienden 4.--. Ziekten en plagen. Het meest frustrerende voor iedere tuinlief- hebber, moestuin of siertuin, is als zijn werk verdwijnt door de aanwe zigheid van insekten, schimmels of wilde planten. Al te vaak wordt er direkt naar de gifspuit gegrepen. De botanische tuin heeft de Nederlands-Belgische vereniging 'Velt' uitgenodigd om ons te laten zien hoe het ook anders kan. Vaak is het bij de mensen niet bekend dat men door simpele middelen de zelfde insekten en wilde planten uit de tuin kan weren, zonder dat hier- by het milieu wordt belast. Ook laat 'Velt' ons zien hoe men met de hulp van insekten andere voor de gewas sen schadelijke insekten uit de tuin kan weren. Vooral de winterpe riode is een seizoen waarin men nog eens kan nadenken over het af gelopen tuinjaar en het toekomsti ge jaar. Het niet gebruiken van chemische middelen behoort hier ook toe. Op deze interessante avond worden ook andere aspekten be licht van het milieuvriendelijk tui nieren zoals bijvoorbeeld het maken van een composthoop. bodemonderzoek, etc. Nu hebben wy nog de kans hierover na te den ken, Er kwam een melding binnen van een verontruste moeder, wo nende in Leunen, die de politie vroeg eens een kijkje te komen ne men naar een tot aan de slaapka mer van hun dochter gespannen draad. De politie kwam, zag en stel de het volgende vast: Er was een draad (vissnoer) gespannen vanaf de overzyde van de weg naar de slaapkamer van de dochter. Dat snoer was met een zuignap aan het raam bevestigd. Aan dat snoer was net voor de zuig nap een loodje aangebracht zodat, als aan het snoer werd getrokken, dit tegen het slaapkamerraam tikte. De politie noemde dit "benade ringstechniek van jonge geliefden". BEDRIJFSONGEVAL Op de tweede verdieping van een bedrijfsgebouw van Rank Xerox was personeel van een extern be drijf bezig met het "afvlinderen" van een vloer. De vlindermachine stond "standby" maar ging plotse ling "lopen" en duwde met kracht een werknemer over de balustrade heen. Deze kwam 5Vj meter lager op een betonnen yloer terecht. Ge lukkig werd de val gebroken door een ijzeren balk. De werknemer moest met ver schillende verwondingen o.a. pols breuk en hersenschudding naar het ziekenhuis worden vervoerd. De politie stelde, in samenwer king met de Arbeidsinspektie, een onderzoek in naar de oorzaak. ASIELZOEKERS IN DE TREIN Via de meldkamer van de Neder landse Spoorwegen werd de politie er van in kennis gesteld dat in de trein Nijmegen-Venray een moeder met 7 kinderen was aangetroffen, zonder geldig reisbiljet, maar met een briefje bij zich, waarop vermeld stond dat ze vanuit Alkmaar op weg waren naar het asielopvangcen trum Bergerheide. Maar omdat, ze ker om 12 uur 's nachts, geen busverbinding mogelijk was, werd de hulp ingeroepen van de Venray se politie. Kontakt met Bergerheide en met het Roekenbosch leverde geen uitkomst, want in beide op vangcentra was niets van de komst van deze moeder met 7 kinderen (uit Libanon afkomstig) bekend. Desondanks ontfennde de Ven rayse politie zich over moeder en kinderen en liet ze op het Venrayse politiebureau op verhaal komen. Later werden ze. met medewerking van de rijkspolitie, alsnog naar het asielopvangcentrum Bergerheide gebracht. VOOR WEDDENSCHAP WINKELDIEFSTAL Het zal een duur pakje sigaretten worden, ook al was dit bedoeld als een weddenschap, om zonder te be talen, een pakje sigaretten by de su permarkt in Landweert mee te nemen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen een 44-jarige in woonster. Deze diefstal werd door het personeel van de supermarkt opgemerkt. Op woensdag 20 december a.s. om 20.30 uur wordt door het Symfonie-orkest van Orkestvereni ging Venray het inmiddels traditio nele kerstconcert gegeven in de kapel van het bejaardentehuis in Overloon. Engelseweg 2. Uitgevoerd worden werken van onder andere Bach. Buxtehude en Dankowski. Medewerking aan dit concert wordt gegeven door de koren Viva Voce uit Eindhoven en Musica Can- tibile uit Geldrop.5 Als solisten zullen optreden Mo nique de Boer. mezzo-sopraan, Jos Gerritsen, bas. Hans van Aalst, te nor en Frank Schothuizen, clave- cimbel. Het concert staat onder leiding van de dirigent Renzo Arboretti. De toegang tot het concert is gratis. Bestuur en vrijwilligers van mu seum "Het Freulekeshuus" aan de Eindstraat dreigen er over twee jaar mee te stoppen. Reden hiervoor is de grote achterstand in onderhoud in het gebouw. By de privatisering van het museum, driejaar geleden, heeft het bestuur hierover al by de gemeente aan de bel getrokken. Nu is er nog steeds niets gebeurd. Isola tie en verbetering van de verwar ming zyn bittere noodzaak. Over twee jaar loopt het huurkontrakt tussen de gemeente en de stichting Beheer Geschied- en Oudheidkun dig Museum af. Er wordt nu serieus overwogen dit kontrakt niet te ver lengen, zodat het beheer van het museum weer terug by de gemeen te komt Een slechte zaak. zeker ge zien het sukses van het museum. Vorige week donderdag, tydens de begrotingsbehandeling, deelde mevrouw Roling (Samenwerking) dit mede. Zy spak de hoop uit dat dit niet zou gebeuren. Voor burgemeester Defesche wa ren deze geluiden nieuw. Hy had onlangs nog kontakt gehad met het stichtingsbestuur en daaruit bleek niets van de frustraties, die by het bestuur en vrijwilligers van het Freulekeshuus heerst. De gemeente zal hierover kontakt opnemen met het stichtingsbestuur. Zondag, na de Hoogmis in de Pa rochiekerk te Castenray, werd in het gemeenschuis „de Wis" de heer J. Emonts gehuldigd, die 60 jaar lid is van het Kerkelijk Zangkoor in zijn woonplaats. De pastoor van de parochie St. Matthias mocht hem de verheugende mededeling doen, dat de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia Et Pontificé" hem was toegekend. De bijbehorende me daille werd door mevr. Emons op gespeld. Als 16-jarige jongen kwam J. Emonts bij het koor en heeft sinds dien onafgebroken deel uitgemaakt van dit 'koor. De wekelijkse repeti ties en het opluisteren van de Hoog mis zijn voor hem een ontspanning welke hij niet graag zou missen. Ondanks zyn handicap, dat het gezichtsvermogen wat minder is ge worden. blijft hy aktief meezingen. Als ik het een paar keer gehoord heb dan ken ik het, zegt J. Emonts. DE SCHERPSTE NETTOPRIJZEN - huur - huurkoop - huur met recht van koop - terugkoopgarantie eigen reparatie atelier, 6 dagen per week geopend, afhaaladres in Venray Nieuwstraat 28 Best tel. 04998-90423 (na 19.00 uur tel. 04780-84266) Reserveer tijdig voor het aankomend muziekschooljaar Met de fusie tussen de drie onder wijsinstellingen voor middelbaar beroepsonderwijs in Noord-Lim burg. is de vestiging van een MTS in Venray binnen handbereik geko men. Vorige week donderdag be reikten de stichtingsbesturen van de MTS en Laboratoriumschool te Venlo, de onderwijsgemeenschap Venlo en de VWOL (Vereniging Voor Voortgezet Onderwys Lim burg, waaronder ook het IMBO aan de Leunseweg valt) overeenstem ming over de fusie. Morgen, vrijdag, zal deze fusie officieel bekrachtigd worden. Voordat deze fusie een feit was, heeft er lang overleg plaatsgevon den tussen de stichtingsbesturen. Een hele tijd heeft het er naar uitge zien dat de fusie geen doorgang zou vinden. Bemiddeling van de pro vincie, en ook o.a. de gemeente Ven ray, hebben uiteindelyk toch tot een gunstig resultaat geleid. Gunstig, omdat de individuele on derwijsinstellingen in de toekomst anders in de problemen zouden ko men door te weinig leerlingen. Gunstig ook omdat de nieuwe on derwijsinstelling flexibeler is en doelmatiger met de financiële mid delen om kan gaan. En vooral gunstig voor Venray omdat nu vesti ging van een dependance van de MTS Venlo in Venray zeer rea listisch is. Wethouder Truyen (o.a. voor on derwys) was zeer verheugd met het resultaat van deze besprekingen. Hij. en vooral zyn voorgangers, wet houder Van Oers en wethouder Hoppenreys. hebben zich 100% in gespannen voor deze fusie. "We mogen ervan uitgaan, dat een dependance van de MTS in Ven ray er zeker zal komen", meent wet houder Truyen. Hy noemde dit van wezenlijk belang voor de verdere industriële ontwikkeling van Ven ray. Er staan volgens hem teveel technische vakatures open. Dat zal in de toekomst minder moeten worden. In de nacht van dinsdag op woensdag is er, voor zover bekend, op drie plaatsen ingebroken in Mer selo. In alle gevallen was met ge weld toegang verkregen. Wat precies ontvreemd is geworden kon nog niet worden medegedeeld om dat nog een inventarisatie moest worden opgemaakt Het betreft in braken in twee aan 't Grootdorp gelegen woningen en in de sport kantine van Merselo. Ook was b(j een aantal andere wo ningen in Merselo gepoogd in te breken. Maar zonder sukses! ER WAS GEEN AANGIFTE VAN Bij de aanhouding van enkele verdachten in een seriezaak. wer den by huiszoekingen oa. enkele posters gevonden en stukken plexiglas. Die waren duidelijk af komstig van diefstal van een aan de Henri Dunantstraat gelegen abri. Die diefstal was in maart gepleegd, maar er was by de politie geen aan gifte gedaan. De politie heeft nu kontakt gezocht met de exploitant van de abri's en die kreeg, nadat zy eerst aangilte van de diefstal had ge daan. de posters en het plexiglas terug.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5