3.95 voor 4.95 Gemeenteraad "slikt" belastingverhogingen Si ..«2 Amba Florado Bloemen Voorlichting belangrijker dan ooit tevoren WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Zondag 18 december sfeervolle kerstexpositie in Venray BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! »=L'.Md:M voordeelaktie Begroting in rekordtijd goedgekeurd: GASTERIJ duTHÉATBE Sfeervol dineren met Kerstmis Peel en Maas en de kerstdagen Openingstijden postkantoor JNDERDAG 14 DECEMBER 1989 Nr. 50 HONDERDENTIENDE JAARGANG m PEEL EN MAAS VIJMtöDRANKENGROEP 1GAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY tOTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 31 ct. per mm ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 13,00 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 18,00 IVij exposeren werken van be kende kunstenaars o.a. van Schrijnemachers, Verheyen, Thiele, Eerdmans, Vorsten- bosch enz. met bijbehorend certificaat. Tevens verzorgen wij al uw IN- LIJSTWERK. Kunsthandel Lij stenmakerij Amba Patersstraat 26b Venray Tel. 04780-89695. Geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Amba wenst U Prettige Feestdagen! Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 Heythuysen, Telefoon 04749-2 Randstad Uitzendbureau betrekt nieuw kantoor in Venray Gisteren. woensdag. opende Randstad Uitzendbureau de deuren van het nieuwe kantoor in Venray. Het kantoor is gevestigd aan de Poststraat 10. De verhuizing naar dit nieuwe pand werd noodzakelijk geacht omdat de vraag naar tijdelijke ar beidskrachten bij bedrijven in Ven ray en omgeving, dankzij de groeiende bedrijvigheid, aanzien lijk is toegenomen. Randstad waar borgt zo de kwaliteit van de dienstverlening, nu en in de toekomst. Vaste medewerkers Randstad Uitzendbureau bv wordt in Venray vertegenwoordigd door: Marianne van Resteren (ma nager); Karin Bruggeman voor kantoor- en gezondheidszorg perso neel; Jacqueline Boonen en Yvonne van der Linden voor industrie- en technisch personeel. Het kantoor is dagelijks geopend van half negen tot half zes. In de Keulsche Pot foundue-, gourmel- en specialiteiten- restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON 3 dikke hyacinten in een pot van 4.95 mooie witte cyclaam (vol knop) van 6.95 voor geldig van do. 14 t/m zat. 16 dec.) tevens hebben wij voor u 'n zeer ruim assortiment kerstartikelen gepresenteerd staan. De Bleek 46 Venray De Venrayse gemeenteraad be handelde vorige week donderdag in rekordtijd de begroting voor 1990. Bijna twee uur eerder dan het sche ma aangaf, kon rond half negen de gebruikelijke erwtensoep worden opgeschept. De achtergrondgedach te van de aanvraag van de Artikel-12 status bood dan ook wei nig ruimte voor initiatieven, om de begroting alsnog aan te passen. De Venrayse burger wacht vol gend jaar in ieder geval een be lastingverhoging. De belastingdruk zal met ongeveer 10% toenemen. Een konsekwentie die verbonden is aan de Artikel-12 aanvraag. In de praktijk betekent dit een verhoging van de onroerendgoed belasting met 1,8%; een verhoging van het ri oolrecht met 20% en een verhoging van de afvalstoffenheffing met 15%. Het college vindt deze verhoging maatschappelijk de maximaal toe laatbare grens. "Het had meer kun nen zijn" aldus wethouder Truijen tijdens de begrotingsbehandeling. "We hadden bijvoorbeeld de onroe rendgoed belasting met 10% kunnen verhogen. Dan zou de be lastingdruk per saldo dus hoger zyn komen te liggen". Burge meester en wethouders hebben dit echter niet gedaan. De Artikel-12 aanvraag verplicht de gemeente het rioolrecht te handhaven. Dit geeft de tijdelijke invoer van het riool recht begin dit jaar, nu een vast ka rakter. Met de verhoging van 20% van het rioolrecht en 15% van de af valstoffenheffing zijn deze belastin gen kostendekkend geworden. Bijna alle frakties zagen de reali teit van de stand van zaken onder ogen en stemden in met de voor gestelde belastingverhogingen. Al leen de fraktie Van de Vorle kon zich niet verenigen met de handha ving en verhoging van het riool recht. Een verdere verhoging van de onroerendgoed belastingen vond hij een eerlijkere belasting verhoging, daarby de verplichting van het rioolrecht uit het oog verlie zend. Dhr. V.d. Vorle maakte tevens een verwijt naar de fraktie Samen werking die begin dit jaar princi pieel tegen de invoering van het rioolrecht was. Dhr. Den Brok hierover: "Ik weet dit. wij zijn principieel nog tegen, maar Venray is een Artikel-12 ge meente aan het worden. Aanvraag zonder rioolrecht kan niet. Daarom zijn wij voor. Tegenstemmen is in het nadeel van Venray en daar pas sen wij voor!" Dhr. Den Brok kreeg hierbij de steun van wethouder Truijen. 'Als situaties veranderen", aldus de wet houder, "moet men op dingen te rug kunnen komen. Daarom is het een goede beslissing het rioolrecht kostendekkend te maken". TARIEVEN De door de raad goedgekeurde verhogingen leiden in 1990 tot de volgende tarieven: De onroerendgoed belasting wordt voor eigenaren 7,02 per 3.000,- ekonomische waarde (was 6,90); voor gebruikers is het tarief 5,62 per 3.000,- ekonomische waarde (was 5,52). De afvalstoffenheffing wordt voor 1990 gesteld op 130,20 per huis houden. In 1989 was dit nog 113.40. Het verdiend vermeld te worden, dat deze verhoging niet uit sluitend een gevolg is van de Artikel-12 aanvraag maar ook een gevolg is van de noodzakelijke af bouw en afwerking van de regiona le stortplaats Zuringspeel. Ook bij het rioolrecht wordt on derscheid gemaakt tussen gebrui kers en eigenaars. Huiseigenaren van woningen die op het riool zijn aangesloten, betalen in 1990 41,40 aan rioolrecht. Gebruikers, van woningen, aangesloten op het riool, gaan in 1990 58,50 betalen. Kleinverbruikers (die weinig lozen passage 10 venray tel. 04780-85772 "Voorlichting naar de burger toe over de gemeentelijke zaken is nu belangrijker dan ooit". Hierover zijn de politieke partijen het met het college van burgemeester en wethouders eens. Over de invulling hiervan wordt nogal van mening verschilt. Dit bleek vorige week donderdag nog eens heel duidelijk tijdens de behandeling van de ge meentebegroting voor 1990. Alle frakties zijn van mening dat een ge kwalificeerd ambtenaar deze taak moet vervullen. Het college van b. en w. vindt echter dat deze taak gesplitst moet worden. Een deel komt dan bij de vakgebieden te liggen (zoals hinderwet- en bouwvergunningmededelingen). De promotietaak ligt by de bedrijfs- kontaktpersoon die zich o.a. bezig houdt met de verkoop van in- dustriegronden. Het naar buiten brengen van het gemeentelijk beleid wordt verzorgd en gekoördi- neerd door de afdeling bestuurs- ondersteuning. Op deze afdeling is nog een vakature voor 20 uur va- kant. Volgens b. en w. kan een aan te stellen voorlichtingsambtenaar het gemeentelijk beleid binnen die 20 uur naar buiten brengen. Volgens burgemeester Defesche zal de voorlichtingsfunktie in 1990 verder uitgekristalliseerd worden. Studenten van de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam, die bezig zyn met een City Marketing *onderzoek in Venray. zullen ook de voorlichters- funktie bekijken. De uitslag van dit onderzoek kan dan volgens de bur gemeester leiden tot eventuele aan passingen in het gemeentelyk standpunt hierover. Het gemeentelijk beleid wordt vei-woord op de pagina gemeente praat in onze krant. Hiermee be reikt de gemeente zo'n 86% van de Venrayse bevolking Het CDA is van mening dat elke burger die infor matie moet krijgen. Enkele malen huis-aan-huis verspreiden zou een mogelijk zyn, meende Jan Dries- sen van deze partij. Volgens Tbon Den Brok (Samenwerking Venray) moet men ervoor hoeden Peel en Maas los te koppelen van de ge meentepraat. "Gemeente en Peel en Maas hebben elkaar nodig". Hij noemde de pagina gemeentepraat een van de poten van deze krant, die men er niet onderuit mag zagen. JUIST NU Dhr. Den Brok is niet tevreden over de splitsing van de voorlich tingstaak. In de nota van aanbie ding van de gemeentebegroting is overal te lezen dat voorlichting in deze een noodzaak is. Daarom pleit Samenwerking ervoor dat er een gekwalificeerde ambtenaar voor de voorlichtingstaak komt. Volgens Den Brok moet een voorlichter Voor het eerst zijn onze deuren voor u geopend Kempen Antiquiteiten Hoogeindsestraat 11 Rijkevoort Telefoon: 08857-1756 Openingstijden: woensdag-donderdag-vrijdag 10.00 - 18.00 uur zaterdag 10.00 - 16.00 uur op het riool) hoeven slechts de helft te betalen: 29,25. Zy moeten dan wel aan kunnen tonen dat zy niet meer dan 100 m3 water per jaar ge bruiken. Deze gebruikers zullen hiervoor zelf een verzoek in moe ten dienen. Voor bedryven geldt, als verbrui ker zijnde, tot 500 m3 eveneens het tarief van 58,50. Voor elke volgen de 500 m3 verbruikt water moet 175,50 betaald worden (tot 50.000 m3). Voor elke 500 m3 die verbruikt wordt tussen 50.000 en 500.00 m3 moet een bedryf 117.- betalen. Voor elke 500 m3 boven de 500.000 m3 verbruikt water zal tenslotte 58,50 betaald moeten worden. voor 'n samenzijn met vrienden specialiteiten restaurant kempweg 2a. venray telefoon 04780-89086 woensdag rustdag aibet t en thea rauüe: prop Tijdens het weekend serveren wij naast onze „a la carte" gerechten 'n speciaal „menu prestige" 'n populair 3-gangen menu en 'n kopje koffie a f 45.- p.p. Combineer uw diner met Beaujolais Primeur '89 Beide kerstdagen geopend. Reservering gewenst. In een speciale raadsvergadering van a.s. dinsdagavond zal dhr. Bert Kersten (PvdA) worden geïnstalleerd als wethouder van onze gemeente. Hy wordt daarmee de opvolger van zyn partygenoot, Henk Willems, die. zoals bekend, benoemd werd tot burgemeester van het Westbrabantse Wouw. Met de installatie van dhr. Kersten is het aantal wethouders weer op volle sterkte, namelijk vier. De heer Kersten, 38 jaar oud, woont aan de Ihngostraat 2 in Brukske. Hy is gehuwd en vader van drie kinderen. Als Maastrichtenaar van geboorte, kwam hy na zyn studie (drs. econo mie) naar Venray, waar hy benoemd werd tot leraar aan het Boschveldcol- lege. Dat was in 1976. Met pyn in het hart, neemt hy nu. met de kerstvakantie, afscheid van zyn leerlingen in VWO 5 en 6. Met zyn komst in Venray werd Bert Kersten ook een aktief lid van de plaatselijke afdeling van de PvdA. By de gemeenteraadsverkiezingen van 1982 werd hij als raadslid gekozen. Then dhr. Henk Willems in 1986 tot wethouder werd benoemd, was Kersten de aangewezen man, om hem als fraktie-voorzitter op te volgen. De heer Kersten heeft 'n grote hobby: muziek. Dat was voor hem dan ook een gerede aanleiding om 'n aantal jaren geleden, samen met enkele PvdA- vrienden. het intussen bekende "Rooy Orkest" op te richten. Als saxofo nist blaast Bert daarin met hart en ziel zijn party mee. Officieel treedt dhr. Kersten op 2 januari a.s. als wethouder in funktie. Voorlopig beheert hij dan dezelfde portefeuilles als zyn voorganger, maar het is niet onmogelijk dat daarmee nü of na de verkiezingen van maart a.s. geschoven zal worden. U hebt ongetwyfeld de kalender al eens goed bekeken, om te zien "hoe de kerstdagen vallen". En dan weet u. dat ons allen een heel lang weekend te wachten staat: zondag 24. maandag 25 en dinsdag 26 december. Veel bedryven maken er dan maar meteen een soort winterva- kantie van, en zien hun medewer kers eerst op dinsdag 2 januari terug. Bij Peel en Maas ligt dat wel iets anders! U verwacht natuurlyk op donderdag in die kerstweek toch weer een Peel en Maas in uw brie venbus. Dat is ook onze bedoeling ook al hebben we dan feitelijk maar één werkdag ter onze be schikking. We kunnen echter niet op ons "dooie-eentje" een krant gereed maken. Daarvoor hebben we uw medewerking nodig: uw bydragen in de vorm van nieuwsberichten en advertenties. Die moeten we dan wel op tyd in ons bezit krygen, want anders halen we het niet. Dus als 't u belieft met uw kopy niet wachten tot woensdag 27 december. Mogen we afspreken, dat u ons komende week al, uw mededelin gen en advertenties voor de kerst week bezorgd? Dan zorgen wij weer voor een leesbare Peel en Maas. Dank u! In verband met de extra avond openstelling van de winkels vanwe ge Kerstmis is het hoofdpostkan toor aan de Patersstraat te Venray op: woensdag 20. donderdag 21 en vrijdag 22 december geopend van 0830 tot 1930 uur (i.p.v. tot 1830 uur). dicht by het college van burge meester en wethouders staan. Daar om is hy van mening dat niet voor een extern buro gekozen moet worden. Dhr. Jan Houba (WD) legt een scheiding tussen public relations en voorlichten. "Het voorlichten van de gemeente is wat anders dan P.R. bedryven. Het is belangryker, vooral naar de burger toe. Een voor lichter moet een initiatiefnemer zijn. Het is daarom een zeer zinvol le funktie die niet met een halve baan mag worden ingevuld. Geef dit prioriteit", was zijn standpunt. Bert Kersten (PvdA) is van me ning dat de gemeente problemen opener en aktiever moet benade ren. "We moeten zelf de kritiek voor zyn". Hij wenst een duidelyke inhoud aan de taak van voorlichter: "In 1990 moet hier duidelykheid over komen". Verder is zyn party, net als Samenwerking van mening dat inschakeling van een extern bu ro niet funktioneert. Burgemeester Defesche kon zich met dhr. Houba verenigen over het feit dat P.R. en voorlichten verschil lende zaken zyn. "Daarom hebben we dat ook gesplitst". De burge meester bleef erby dat een half time funktie voldoende was om de voorlichting naar de burger goed te kunnen laten funktioneren. "Als in de praktyk blijkt dat dat niet kan, zullen we daarop inspringen".

Peel en Maas | 1989 | | pagina 1