Houdt uw kerstboom groen, geurig en fris 11 Hrijatten uan öe (Srote Kstk S.V. DIS Oirlo PEEL EN MAAS Jumpers '76 Winterwandeling Merselo L.V.B. afd. Venray P.v.d.A. nieuws Philatelica Alliance franQaise te Asten Volksdans vereniging "Opan ka" HILHORJH 1 PEEL EN MAAS Donderdag 14 december - Pagina 19 VOETBAL Uitslagen: Griendtsveen 1-DIS 1 2-1 Geysteren 3-DIS 4 4-2 Leunen 8-DIs 5 (vr.) 4-4 Programma zondag 17 dec.: Swolgense Boys-DIS 1 14.30 Venray 5-DIS 2 11.00 SV Lottum 4-DIS 3 10.30 Montagnards 7-DIS 4 10.00 Resia 4-DIS 5 11.00 KORFBAL Uitslagen: Vonckel Girls 1-DIS l_sen 9-5 SV Lottum 3-DIS 3 sen 4-3 DIS 4-Merselo 2 sen 4-3 DIS 1-Maaskorf 1 jun 2-1 Swift 3-DIS 1 pup 0-7 Programma zaterdag 16 dec.: Velden: Swift 1-DIS 1 asp 12.00 Programma zondag 17 dec.: Horst: DIS 2-Oranje Wit 3 sen 17.30 Velden: Swift 5-DIS 4 sen 11.00 Griendtsveen 1-DIS 1 2-1 Onder grauwe en moeilyke om standigheden moesten Griendts veen en DIS hun inhaalduel afwerken. De grond was nog wat hard en aan de gladde kant, terwijl de mist een totaal veldzicht verhin derde. Na een licht DIS-overwicht vanaf de begintrap kwam Griendts veen meer in de wedstryd. DIS bleef qua voetbal weliswaar beter doch die faktor is lang niet altijd borg voor een goede uitslag. Daar entegen legde de thuisclub meer agressiviteit en wilskracht in de arena. Toch enigszins verrassend als on nodig viel de 1-0 toen de organisa tie achterin flink haperde Een vrij simpele aanval belandde bij Van Grinsven die zijn plotselinge vrije doorgang verzilverde. Nog voor rust een tweede optater voor de bezoekers, toegendiend door al weer Van Grinsven met een mooie treffer: 2-0. Direkt na rust zette DIS de Peel- bewoners onder grote druk en al vrij vuig kopte Harm Maas 2-1 in. Griendtsveen leek stdrfnryp en moest massaal verdedigen. Ener- zyds had DIS geen greintje geluk, anderzijds was er nog altijd de zeer goede Griendtsveen-doelman die de gelijkmaker voorkwam. Boven dien werd getracht de zaak teveel door het midden te forceren en zo doende ontstond daar een opeen hoping van spelers waardoor het uiterst moeilijk was open kansen te scheppen. Ondanks dat het schimmenspel zich na rust overwegend op de Griendtsveen-helft afspeelde (paal, lat. prima keeper), kreeg ook de thuisclub nog enkele dotten van kansen, dat vooral door de wellicht te opdringerige DIS-verdediging. Gescoord werd er door beide teams niet meer en kon de vlak voor rust ontstane averij niet meer worden hersteld, jammer! Vermeldenswaardig zyn nog de slechte bal en zeer zeker de prima leiding van arbiter Peeters, de bes te man van het veld. uw weekblad Uitslagen: EBCG 1-Dames 1 23-24 Grave 2-Heren 2 61-36 Gennep Cl-Heren 1 45-41 Programma zaterdag 16 dec.: Jong.Kadetten-Best 1 19.00 Tafel: W. van Gassel/H. van Rooy. Scheidsrechters: H. Janssen/N. Gonegai. Meisjes Jun.-Schijndel 1 19.00 Tafel: M. Smelt/J. Oosterbeek. Scheidsrechters: T. Nijsen/M. Flin- senberg. Heren 1-OBC 3 20.00 Tafel: R. Muennans/P. Mulders. Deume P5-Heren 2 19.00 Deume/Fr. Hoebenshal. Zaalwachten: N. Peeters/M. Flinsen- berg. Sleutels en sheets tijdig opha len bij B. Sprokkéreef. Toegewezen wedstrijden: OBC 2-Braggarts 1 (HOB-63) 14.30 Oss/De Ruivert. Scheidsrechter: M. Flinsenberg. Attacus 1-Miniware 2 (HH-66) 17.45 Veghel/De Beemd. Scheidsrechter: E. Sprokkereef. Nieuwjaarstoemooi Zondag 7 januari zal in de sport zaal van St. Servatius een mix- toernooi worden georganiseerd voor alle leden van Jumpers'76! Maak een goede start in het jaar 1990, kom in groten getale, play basketball. Aanvang 13.30 uur. Ook deze winter organiseren "De Natuurvrienden" in Merselo weer drie winterwandelingen. De eerste tocht van deze winterserie is op zondag 17 dec. De start is in café Den Tbmmes, Grootdorp 40. Er zijn routes van 5.10 en 20 km. Voor 20 km kan gestart worden tus sen 9.00-12.00 uur. Voor 5 en 10 km tussen 9.00-14.00 uur. Speciaal voor de gezinnen is er een puzzeltocht van 5 km. Voor de winnaars zijn er enkele prijsjes. Voor de 10 en 20 km is er op de rustplaats koffie, soep, chocomel, enz. voor een redelijke prijs. Na af loop van de tocht ontvangen alle deelnemers een herinneringsme daille. Het inschrijfgeld is voor drie tochten 7,50 en voor één tocht 3,- (incl. korting). De volgende tochten zijn op 14 januari en 11 maart. 0p dinsdag 16 januari 1990 orga niseren wij weer onze jaarlijkse BE ZINNINGSDAG. Deze vindt plaats in het klooster van de paters Karme lieten te Smakt van 10.00 tot 16.00 uur. Zr. Paulini Linderhof O.P. zal deze bezinningsdag leiden. Zij wil met ons nadenken over het thema: "Geeft geloven ook de ruimte om ordening in ons leven te brengen". Programma ontvangt u by aan vang van de dag. Tussen de middag wordt er een warme lunch verzorgd. Onkosten zijn 17,50 p.p. incl. lunch, koffie en thee. Opgave tot 22 dec. bij E. Jans- Beken, tel. 86534 (na 17.00 uur). Be taling bij opgave. Voorbereidingen gemeente raadsverkiezingen Afgelopen week hebben de aktivi- teiten van de PvdA afd. Venray voor namelijk in het teken gestaan van de komende gemeenteraadsverkie zingen in maart volgend jaar. Conceptprogramma Iedereen heeft een conceptpro gramma kunnen ontvangen en via amendementen kunnen alle leden wijzigingen aanbrengen. De amen dementen moeten uiterlijk 15 dec. zyn ingeleverd bij het sekretariaat. Onafhankelijke commissie De onafhankelijke commissie heeft haar advies t.a.v. de lystsa- menstelling voor de gemeenteraad aan alle leden bekendgemaakt. Tij dens de vergadering van 5 jan. zal de ledenvergadering de definitieve lijstsamenstelling vaststellen. Morgen, 15 dec., zal de ledenver gadering in het teken staan van ontwikkelingssamenwerking. De vraag: "Hoe kun je op lokaal nivo gestalte geven aan ontwikkelingssa menwerking" zal centraal slaan. Ook niet-leden zijn op deze vergade ring van harte welkom. De vergaderingen op 15 dec., 18 dec., en 5 jan. beginnen allemaal om 20.00 uur in de Kiosk (Brukske). Nog vragen? Bel Mea v. Vugt, se- kretaris, tel. 82299. Op woensdag 20 dec. is er weer de maandelijkse bijeenkomst in wijk centrum 't Schöpke te Venray. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Heeft u ook interesse in postze gels verzamelen, en bent u nog geen lid van onze vereniging. Kom dan eens een kijkje bij ons nemen. Het verplicht u tot niets, en is ge heel vrijblijvend. U kunt met ons bestuur eens van gedachten wisse len over wat onze vereniging zoal te bieden heeft. Tot ziens op onze bij eenkomst. Op 17 nov. jl. sprak Georges Grand voor vele leden en be langstellenden met zoveel verver over het "Musée d'Orsay". dat de aanwezigen het liefst meteen zelf een kijkje waren gaan nemen. Ge orge Grand bleek niet alleen een groot spreker, maar ook een kundig fotograaf te zijn. daar alle schitte rende dia's, die hij toonde, door hemzelf gemaakt: waren. Als afsluiting van het jaar 1989 ontvangt Alliance frangaise te Asten op dinsdagavond 19 decem ber als gastspreker, de Fransman Jacques Raillard, lid van de Société des Gens de Lettres en de Associati on des Ecrivains de Langue frang- caise. De avond zal wederom in het gemeenschapshuis Unitas te Heus- den (gem. Asten) plaatsvinden en om 20.15 uur aanvangen. Met be hulp van vele dia's zal monsieur Jacques Raillard een indruk geven van: "Une journée de Louis XIV a Versailles". Voor inlichtingen over de Allian ce fran^aise te Asten kunt u terecht bij mevr. J. ter Steeg-Beudeker, Vlinkert 17, Asten, tel. 04936-3239. Zo'n drie vier weken is een al dan niet fraai versierde kerstboom de blikvanger nummer één van on ze huiskamers. Zo'n kerstboom, voornamelijk de fynspar, wordt op honderd en een manier opgedirkt en is al die weken met zyn specifie ke harsgeur, de smaakmaker van een nostalgische romantische sfeer. De verkoop van kerstbomen gaat in stijgende lijn. Die van de zoge naamde kunstbomen daarentegen daalt. Niet alleen hebben we hier in Ne derland te maken met een groot aantal bomen van "eigen teelt", maar ook nog een niet onbelangrij ke import uit Duitsland en Luxem burg. Vooral die import is een gevecht tegen de tyd, want de spar ren mogen niet lyden onder de droogte. SPARRENSLAG Feitelijk is de fynspar als kerst boom een gekommercialiseerd tuin- en landbouwprodukt. Dat de koper meer en meer milieubewust is, kan afgeleid worden uit de tel ling dat minstens de helft verkocht wordt, met wortelkluit. Bij de aankoop van een kerst boom lette men er op dat de takken Volksdansen voor kinderen van groep 4 t/m groep 8, alsmede voor tieners en volwassenen. Niet alleen Nederlandse dansen, maar ook Franse, Spaanse, Russi sche, Israëlische, Roemeense, Yoe- goslavische, Amerikaanse etc. Maandag 18 dec. dansen we van 19.30-21.00 uur in wykcentrum 't Schöpke, Veltum. Dinsdag 19 dec. dansen we van 9.45-11.15 uur in wijkcentrum 't Schöpke, Veltum. De kindergroep danst op donder dag 21 dec. van 16.00-17.00 uur in wijkcentrum 't Stekske. Landweert. Bij voldoende belangstelling star ten we in januari met een kinder groep voor kinderen van groep 1, 2 en 3. Voor inlichtingen tel. 80844 of 85364. Zondag 17 dec. a.s. treedt onze de- monstratiegroep op in het Winkel centrum van Venray van 13.30 tot 14.30 uur (Grote Markt). Maandag 8 jan.: Algemene Leden vergadering, 19.30 uur in wijkcen trum 't Schöpke, Veltum. In 1990 bestaat Opanka 12Vfe jaar. We hebben daarom besloten een reünie te organiseren en wel op za terdag 24 maart 1990. Oud-leden van Opanka die nog geen uitnodi ging ontvangen hebben, kunnen voor inlichtingen en opgave betref fende de reünie tot tot 1 maart 1990 terecht bij: Hanny Cuppen, Arons kelk 9a. 5803 BL Venray, tel. 04780-87315. gelijkmatig verdeeld zijn en dat de boom er fris uitziet. Schud desnoods even aan de stam: er mogen geen levende groe ne naalden afvallen, zo niet is de boom niet meer echt fris. Wel is het normaal dat een kerstboom bruine naaide verliest uit het binnenste van de boom. Een spar vormt im mers regelmatig nieuwe naalden en de binnenste naalden sterven ge middeld af na drie jaar. De pry zen van de kersbomen lo pen nogal uiteen. Niet alleen hun grootte en kwaliteit is prijsbepa- lend. doch ook de plaats waar men zo'n boom koopt. Hier in Venray, waar in de naaste omgeving nogal wat kerstbomen geteeld worden, zijn de bomen vrij laag in prijs. In de steden en vooral in de Randstad betaalt men dikwijls het dubbele of meer dan we hier gewend z(jn. Ook is er duidelijk prijsverschil in gekapte exemplaren en sparren met al dan niet ingegaasde wortels. SOORTEN Ook de Servische spar wordt by ons gekweekt als kerstspar. Deze boom groeit byna even snel en de naalden zijn iets grijzer. De Servi sche spar heeft op latere leeftijd meer afhangende takken als de ge wone kerstspar. Soms ziet men hier ook de Blauwspar met blauwgrijze naalden die scherper prikken en de Douglasspar waarvan de naalden minder vlug afvallen. Soms ook de Nordmannspar met glimmende donkergroene naalden die aan de onderzijde twee witte strepen vertoond. De kostprijs van deze drie varian ten ligt merkelijk hoger, omdat de bomen trager groeien. Een gewone rooi rijpe spar van ongeveer l,20m hoog heeft acht groeyaren achter de rug, de speciale soorten hebben minstens veertien jaar nodig. WATER Vier weken een frisse kerstboom in huis houden betekent vooral het voorkomen van naaldval. Te droge lucht en warmte zyn de boeman nen nummer één. Om te voorkomen dat onze spar in de kortste keren een kale knik ker wordt, kiest men zorgvuldig een ideale standplaats uit en ver mijdt men de nabyheid van verwar mingstoestellen. Indien het een gekapte kerst boom betreft verwijdert men zorg vuldig de onderste takken, plaatst men de stam in een emmer, vult de ze met zand en giet men overvloe dig met water. Omdat het zand in het begin los zit kan de boom schuin komen te staan. We houden dus een oogje in het zeil. Indien men over geen zand beschikt, vult men de emmer met steentjes. Door achteraf dagelijks te gieten krijgen we een onrechtstreekse verdam ping die het uitdrogen en naaldval voorkomt. Trouwens, een frisgroe ne spar heeft minder kans om in brand te geraken. Bijkomende be vochtiging met een bestuiver doet wonderen. Te snelle naaldval by te vroeg ge kapte bomen kan gestuit worden door het gebruik van haarlak of kunstmatige sneeuw. De geur is dan spytig genoeg verdwenen. MET KLUIT By de aanschaf van kerstbomen met kluit let men vooral op een goed gevormd wortelgestel. Kerst bomen die hier gekweekt worden hebben een betere wortelvorming omdat de bodenstruktuur gunsti ger is. Hoe beter het wortelgestel, hoe groter de overlevingskansen. Deze overlevingskansen liggen op zestig procent omdat ze een maand lang een ongunstige luchtatmos- feer moeten verdragen. Dit betekent zowat een helse sau na indien we geen maatregelen ne men. Hoe kleiner de boom, hoe groter de overlevingskansen. Van zodra men met de fljnspar thuis komt plant men de boom in twee delen teelaarde en één deel zand en geeft men hem in het be gint tot tweemaal per dag water. Bestuif daarby regelmatig het groen, maar let op voor kortslui ting. Gebruik een ruime bak of em mer. want de spar heeft een oppervlakkig wortelgestel. Na de kerstdagen kan de boon», als het niet meer vriest uitgeplant worden in de tuin om hem het vol gende jaar nog eens te gebruiken als kerstboom. Even opletten bij het planten. De kerstspar houdt niet van kalkrijke grond, h(j zal er wegkwijnen. 'Ibevoeging van turf bevordert de zuurtegraad. iets dat de boom wel op prys stelt De turf houdt boven dien goed het water vast. Met risiko kan men de spar in zyn emmer houden. Men tuigt hem af en zet hem daarna op een half- beschaduwde plaats. Door overleving in de emmer (we gaan regelmatig gieten) krygt men een bonsai-effekt. waarbij het wor telgestel geremd wordt en de boom trager gaat groeien. Lukt het dan kan men jaren genieten van één zelfde kerstboom met alle besparin gen van dien. SPECIALE STEUNEN Er zyn nu ook speciale kerstboom-steunen in de handel, welke in een emmer bevestigd zyn. Een schroefklem met regelbare punten maakt plaatsing van elk ty pe kerstboom mogelijk. Door de ka- paciteit van de emmer, gevuld met water, kan de boom zyn aangename geur verdampen en zelfs slapende botten doen schieten. Het waterver bruik werd hierbij in de eerste da gen gemeten op een liter per dag. Later werd dat verbruik minder. Wie het toch maar houdt bij een gekapte boom. doet er goed aan. do spar aan de basis van 10 cm schors te ontdoen. Hierdoor gaat de boom veel meer vocht opzuigen en bly- ven de naalden groen. Voor al uw onroerend goed taxaties beëdigd tqxateur Makelaars- en Taxatiekantoor Paiersslraat 17. Venray. tel. 04780-85958 door B.A.M. KRUYSEN De relieken van de Grote Kerk INLEIDING De Kerk heeft steeds niet alleen de overblijfselen van de martelaren en heiligen maar ook de voorwer pen die hen toebehoorden met grote eerbied behandeld. In de basi lieken bijvoorbeeld werd een altaar opgericht boven een graf. Later plaatste men een kistje met relie ken meestal bij een kerkwyding onder het altaar. Thans vereist de Kerk. dat er een reliek aanwezig moet zijn onder de altaarsteen. Sinds de Romaanse tyd "werden de reliekschrijnen soms op of ach ter het altaar geplaatst vooral in de bedevaartskerken zodanig dat de gelovigen onder het schryn kon den doorgaan. Een reliekhouder bevat öf een volledig lichaam of slechts een li chaamsdeel en soms ook een ge bruiksvoorwerp van een heilige. Er waren ook kleine draagbare reliek houders die de gelovigen by zich droegen. De kruistochten hebben veel bij gedragen tot het verspreiden van de reliekencultus. Iedereen die uit Pa lestina terugkwam land waar al les reliek was bracht één of ander gewijd fragment mee en liet het dan in een reliekhouder plaat sen. De relieken werden ook vaak opgeborgen in koffertjes of kistjes die vroeger vervaardigd waren. Wel licht zelfs voor andere doeleinden. De taferelen en emblemen, waar mee zij versierd waren, hebben dan ook geen betrekking op de heilige wiens relieken zij bevatten. In sommige centra werd het zg. kerkvorming plan van een schrijn vroeg toegepast. In het Maasland echter werd deze vernieuwing pas in de 12de en 13de eeuw doorge voerd. Goede voorbeelden hiervan zijn de beroemde Maas- en Rijn landse reliekschrijnen, zoals die van St. Servaas te Maastricht, de Driekoningenschrijn te Keulen, de Mariaschrijn te Aken en meerdere, waaronder ware meesterwerken van Godefroid de Claire, Nicolaas van Verdun en Hugo d'Oignies. Deze kunst en cultuur waren ten nauwste verbonden met de Kerk, die met haar eredienst heel de sa menleving van de middeleeuwen doordrong. In ons Maasdal zijn nog talrijke relieken bewaard gebleven, getuige de schatkamers van de St. Servaas en de O.L. Vrouwe Kerk te Maastricht, Susteren, Odiliënberg en Thorn. Zij hebben ook hun deel gehad van het geestelijk en culture- le leveii, dat vanuit de eerbiedwaar dige Rynmetropool Keulen en het belangrijkste kerkelijke centrum Luik door allerlei kunstwerken zoals reliekschrijnen werden ge voed en geprikkeld. RELIEK ST. BONIFACIUS In het kerkarchief van Venray wordt geen melding gemaakt van de relieken van de altaren die vanaf de late middeleeuwen in de Grote Kerk stonden. De nu aanwezige re lieken werden op het einde van de 18de begin 19de eeuw verworven. Een van de belangrijkste hiervan is het reliek van St. Bonifacius, mar-, telaar. Hoewel aanvankelijk van de re liekschrijn met het hoofd en ge beente zeer geinig bekend was (zie artikelen van 15 en 22 decem ber 1988) zyn, inmiddels door ar chivalisch onderzoek, de volgende gegevens gevonden. In eeri kopie van de authentieke brief, uitgege ven te Rome op 22 november 1828, wordt melding gemaakt dat Mgr. Jo seph Perugini, huisprelaat en apostolisch Prefect te Rome, de re liek van St. Bonifacius schenkt aan de Grote Kerk te Venray. In deze brief wordt verder vermeld dat de relieken afkomstig zyn uit het graf veld van St. Callixtus (dit grafveld (catacombe) was het oudst bekende publieke begraafplaats van de Ro meinse kerk te Rome en lag bij de beroemde Via Appia). Zoals reeds geschreven, werd later het gebeente van de heilige in een kerk op den Avertijn bijgezet en is vandaaruit naar Venray overgebracht. Ook het raadsel, waar de authen tieke bezegelde brief was gebleven, is opgelost. Pastoor L. van Elsbergh vermeldde in een aantekening, gedateerd op 14 mei 1831, dat ge noemde brief achter in de reliek schrijn werd geplaatst. De reliekschrijn van Sk Petrus. DE OVERIGE REUEKEN Reliek van de H. Andreas, apostel Ingevat in een zilveren reliekhou der (Rocaille), volgens de daarbij behorende authentieke schen kingsbrief van bisschop Eusebius de Cianis op 25 mei 1780 te Rome uitgegeven en goedgekeurd door de vicaris-generaal te Aken op 23 augustus 1817. Relieken van de H.H. Petrus en Paul us De relieken zijn gevat in zilveren reliekdoosjes met meesterteken: CR Chr. Rijke). Deze relieken werden te Rome uitgegeven door bisschip Nicolaus Angelus Maria Landini. apostolisch profeet en op 18 juli 1778 door de bisschop van Roermond Philips Damiaan van Hoensbroek op het kasteel Hillen- raad goedgekeurd en aan de Ven- rayse Grote Kerk geschonken. Relieken van de H. Donatus, martelaar In zilveren ovale reliekhouder met inscriptie: DONATUS. Dit reliek werd in 1877 nog elke 2e zondag van de maand na de hoogmis ver eerd. Volgens de schenkingsbrief (bezegeld) eveneens door bisschop Landini uitgegeven en op 10 april 1778 aan de kerk geschonken door de bisschop van Roermond Ph. Dam van Hoensbroek. Reliek van de H. Agatha, martelares In een ovale zilveren reliekhou der. merken: TC (boven hamertje) en Januskop, uitgegeven te Rome op 17 april 1829 door kardinaal Zur- la, vicaris-generaal van de paus en lid van de Romeinse curie, met goedkeu ring van de vicaris-gene raal te Luik, J.A. Barrett op 30 okto ber 1829. Reliek van de H. Lucia, martelares In een zilveren reliekhouder met inscriptie op de achterkant "ap- prob. 28 9bris 1779". Reliek van de H. Barbara, martelares In een zilveren reliekhouder met inscriptie op de achterkant "ap- prob. 28 9bris 1779". De relieken van de H.II. Lucia en Barbara wer den beide op 30 april van het jaar 1779 te Rome door bisschop Nico laus Landini uitgegeven en op 28 9bris 1779 goedgekeurd en ge schonken. Reliek van de H. Josef Gevat in zilveren reliekhouder, merken: TC, met hamertje en Ja nuskop uitgegeven (bezegelde schenkingsbrief) door kardinaal Zurla te Rome. 18 april 1828. Onder zocht en goedgekeurd door de vicaris-generaal van Luik J.A. Bar rett op 11 7b ris 1828. De reliekschrijnen in de Schatka mer van de Grote Kerk. Reliek van het H. Kruis In het kerkarchief worden drie authentieke bezegelde brieven be waard die betrekking hebben op re lieken van het H. Kruis. De eerste van kardinaal Zurla te Rome (20 de cember 1824). de tweede van de bis schop van Brugge mgr. Fr. Ren. Boussen (17 juli 1846) en de derde van Th. Laurant, huisprelaat van de paus te Aken (19 september 1861). De reliekhouder van het H. Kruis, hoog 57 cm. en gedeeltelijk verzil verd, wordt bewaard in de schatka mer zoals ook de hiervoor beschreven relieken, uitgezonderd de reliekschrijn van St. Bonifacius, het belangrijkste reliek van de Gro te Kerk bezit en dat nog steeds (sinds 1828) opgeborgen staat in de kluis!

Peel en Maas | 1989 | | pagina 19